مطالب مرتبط:
برگزاری مراسم رونمایی از کتاب دیپلماسی بازی های دیجیتال
اجرای نورپردازی فاخر آرامگاه سعدی/رونمایی از کتاب نفیس کلیات سعدی
خلاصه بازی گوا 1 - پرسپولیس 2 (فیلم)
رمضان، ماهی برای آشنایی با کتاب خدا
کتاب داستان های سلیمانی به زودی منتشر می شود
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 اردیبهشت 1400 ساعت 12:402021-04-21دانش

کتاب «دیپلماسی بازی های دیجیتال» رونمایی شد


ایرنا-کتاب «دیپلماسی بازی های دیجیتال: مفهوم شناسی، جایگاه و ارزیابی» با حضور مولفان، اکبرنصراللهی و دکتر  فرزانه شریفی و معاونان بنیاد ملی بازی های دیچیتال برگزار شد.

- تهران- ایرنا-کتاب دیپلماسی بازی های دیجیتال: مفهوم شناسی، جایگاه و ارزیابی با حضور مولفان، اکبرنصراللهی و دکتر  فرزانه شریفی و معاونان بنیاد ملی بازی های دیچیتال برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه فرهنگی ایرنا، اکبر نصراللهی، رییس دانشکده علوم اجتماعی، ارتباطات و رسانه دانشگاه آزاد اسلامی در این مراسم گفت: شرکت های غربی به ویژه آمریکایی تولید بازی های دیجیتال، با حمایت و پشتیبانی دستگاه های امنیتی سعی کرده اند محیط پیرامون را در جهت اهداف خود شبیه سازی و تحریف و اهداف راهبردی خود را در حوزه های مختلف از جمله دیپلماسی از طریق صنعت بازی های دیچیتال پیگیری و تامین کنند.

وی بازی های دیجیتال را یکی از کارآمدترین قالب های رسانه ای برای اثر گذاری و آماده سازی افکار عمومی و همراه سازی آنها با نظام سلطه به ویژه آمریکا دانست و افزود: امروزه دیپلماسی فقط به اتاق ها و پشت درهای بسته محدود نمی شود و کشورهای مختلف به ویژه آمریکایی ها با هدف مشروعیت زدایی از دیگران و مشروعیت افزایی برای خود، آماده سازی افکار عمومی، قبل از اقدامات فراملی، اسلام هراسی، تغییر سبک زندگی و ترویج فرهنگ خود از صنعت بازی استفاده حداکثری می کنند.

رییس دانشکده علوم اجتماعی ارتباطات و رسانه دانشگاه آزاد اسلامی گفت: بررسی ها نشان می دهد صهیونیست ها و آمریکایی ها در روایت های که در گذشته در مورد کشورهای اسلامی در حوزه بازی داشته اند و یا داستان هایی که در مورد آینده این کشورها اتفاق می افتد، از ظرفیت بازی های دیجیتال استفاده کرده اند.

نصراللهی همچنین با اشاره به تاثیرات فناوری ها بر آرایش رسانه ای گفت: ابزارهای تولید و انتشار پیام و اثرگذاری بر افکار عمومی همانند قبل به رادیو و تلویزیون، خبرگزاری ها و مطبوعات محدود نیست؛ بلکه مردم و کنشگران رسانه ای و حاکمیتی با تنوع، تعدد و تکثر ابزارهای رسانه ای مواجه هستند که یکی از مهمترین، جذاب ترین، چالشی ترین ابزار و قالب رسانه ای بازی های دیجیتال است .

وی صنعت بازی های دیجیتال را ابزار و رسانه مردم به ویژه نوجوانان و جوانان دانست گفت: جذابیت صنعت بازی به گونه ای است که برخلاف گذشته همه سنین از آن استفاده می کنند و متوسط جهانی استفاده مردم از آن 93 دقیقه در روز است.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به 2 میلیارد و 200 میلیون بازیگر فعال صنعت بازی های دیجیتال و روند رو به افزایش اقتصاد این صنعت بازی گفت: گردش مالی بازی های دیجیتالی از 22 میلیارد دلار در سال 2005 به 250 میلیارد دلار در سال 2019 رسیده است و پیش بینی می شود این عدد در سال 2022 به 190 میلیارد دلار افزایش یاید.

رییس دانشکده ارتباطات و مطالعات رسانه دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: امروز بازی دیجیتال صرفا سرگرمی نیست و کنشگران سیاسی، اجتماعی و فرهنگی تلاش می کنند تا از ظرفیت سرگرمی برای دستیابی به اهداف خود استفاده کنند.

اکبرنصراللهی گفت: کاربران بازی امروز فقط نوجوانان و جوانان نیستند، بلکه پژوهش ها و آمارهای ارائه شده در این زمینه نشان می دهد که افراد میانسال و سالمند هم درگیر انجام بازی هستند و زمان زیادی از مصرف رسانه ای خود را صرف بازی می کنند.

او با اشاره به موضوع اقتصاد بازی های دیجیتال و سرعت رشد آن گفت: با اطمینان می توان گفت که بازی های دیجیتال یکی از ابزارهای مهم و تاثیرگذار رسانه ای و از ابزارهای جنگ نرم است که نتیجه رساله دکترای دکتر شریفی نیز نشان می دهد که آمریکایی ها از بازی ندای وظیفه در همین راستا استفاده کرده اند.

نصراللهی با انتقاد از کم توجهی مسئولان به صنعت بازی کشور گفت: با وجود توانمندی جوانان کشور و ظرفیت بالای این صنعت در اشتغال زایی به علت سواد رسانه ای پایین مسئولان، استفاده از روش های قدیمی برای پیشبرد دیپلماسی و مهیا نبودن بسترهای قانونی و زیر ساختی از صنعت بازی در کشور حمایت کافی نمی شود.

وی با تاکید بر اینکه بازی های دیجیتال ابزار نوین دیپلماسی سایبری است گفت: جمهوری اسلامی ایران باید در اسرع وقت حلقه های مفقوده و اشکالات را شناسایی و آنها را مرتفع کند.

رییس دانشکده ارتباطات و مطالعات رسانه دانشگاه آزاد اسلامی بازی های دیچیتالی را با توجه به استقبال از آن در همه سنین چند وجهی و محصول استراتژیک دانست و از مسئولان خواست بازی های دیجیتالی را بازی یعنی شوخی نگیرند و در عین حال مشخص کنند در این میدان بازی جدی چه نقشی برای خود قائل هستند .

اکبرنصراللهی با اشاره به دستور صریح مقام معظم رهبری در سال 92 در مورد اینکه تولید بازی های رایانه ای مفید ترویج و ترویج آن در دستور کار قرار گیرد افزود: بازی های دیجیتالی باید دغدغه ملی شود و مسئولان بازی های دیجیتالی را بازی نگیرند و از آن حمایت کنند.

آغاز فعالیت نشر بنیاد ملی بازی های رایانه ای حامد نصیری، معاون پژوهش بنیاد ملی بازی های رایانه ای نیز با اشاره به آغاز دوره جدید فعالیت نشر بنیاد گفت: بنیاد در ابتدای شروع کار خود اقدام به تاسیس نشر خود کرد و کتاب هایی با رویکرد فنی بازی های منتشر شد.

در دوره مدیریت قبلی روند فعالیت نشر بنیاد متوقف شد.

اما در این مدت نیز کتاب های مختلفی در حوزه مطالعات بازی با حمایت بنیاد و توسط ناشران دیگر منتشر شد.

تا اینکه از سال گذشته فعالیت انتشارات بنیاد با تمدید مجوز نشر آن از سرگرفته شد تا بتوانیم آرشیوهای اطلاعاتی موجود در بنیاد و حمایت های انجام شده از پایان نامه ها را به چاپ برسانیم.

فرزانه شریفی، مدیر انستیتو ملی بازی سازی که این کتاب براساس رساله دکترای او شکل گرفته است نیز در این جلسه ضمن معرفی فصل های مختلف این کتاب گفت: این کتاب در 7 مقوله اصلی به تحلیل دیپلماسی بازی های دیجیتال که در آمریکا تولید شده پرداخته است.

نکته مهم این که این پژوهش نیاز به یک نظریه علمی داشت که نظریه شرق شناسی ادوارد سعید و امپریالیسم فرهنگی چهارچوب مفهومی و نظری این پژوهش را شکل داد.

او گفت: روش پژوهشی این کار هم مبتنی بر تحلیل محتوای کیفی است و در 7 فصل مفهوم بازی های دیجیتال، واژه شناسی و تحلیل بازی های دارای بار ایدئولوژی سیاسی و فرهنگی را مورد بررسی قرار داده است.

بازی یکی از ابزارهای دیپلماسی است معاون حمایت بنیاد نیز در این جلسه گفت: به نظر می رسد که توجه به رسانه بازی کمک می کند ما اهداف جدی تری فراتر از سرگرمی دنبال کنیم.

موضوع کتاب نیز نشان می دهد که مسئله دیپلماسی را از روش های دیگری غیر از روش های مرسوم می توان دنبال کرد و رسانه بازی یکی از ابزارهای دیپلماسی است که با توجه به تعاملی بودن آن و ایجاد حس غوطه وری در مخاطب از تاثیرگذاری زیادی نیز برخوردار است.

سیدمحمدعلی سیدحسینی، افزود: تلاش های زیادی در عرصه بازی های دیجیتال در ایران انجام شده است و بازی های خوبی داریم که در عرصه بین المللی حائز رتبه شده اند.

اما توجه استراتژیک مسئولان و نهادهای حاکمیتی به این رسانه، به بارورتر شدن آن کمک می کند.

وی تصریح کرد: استعدادهای بسیار خوبی در صنعت بازی ایران وجود دارد که حتی در شرایط تحریم و محدودیت های ناشی از آن، باز هم بازی های ایرانی توانسته اند در عرصه های جهانی بدرخشند.

حمایت از این صنعت می تواند به گسترش و توسعه آن کمک کند تا هم به لحاظ اقتصادی منافع خوبی را کسب کنیم و هم از نظر فرهنگی به ابزار انتقال فرهنگی به کشورمان تبدیل شود.


کلید واژه ها: دیجیتال - بازی - دیپلماسی - دانشگاه آزاد اسلامی - حمایت و پشتیبانی - ارتباطات و رسانه - ارزیابی - برگزار - دانشگاه آزاد - مفهوم - شریفی - بنیاد - شبیه سازی - ارتباطات - حضور - آمریکایی - دکتر - دانشگاه - دانشکده - راهبردی - رونمایی - دستگاه - امنیتی - فرهنگی - اسلامی - پیگیری - یکی از - تامین - تولید - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
نخستین فراخوان جذب پژوهشگر پسادکتری مرکز کوانتوم شریف

استخدام مدیر تضمین کیفیت در یوژه پارت آریا در تهران

مراسم تشییع مسعود ولدبیگی

مراسم تشییع عبدالوهاب شهیدی

کمک مالی 150 میلیون دلاری به دانشجویان رشته های مهندسی

مهلت ثبت نام پذیرش بدون آزمون دکتری دانشگاه امیرکبیر تمدید شد

کلاس های مجازی «تجوید و آواشناسی» برگزار می شود

پایان سکوت زندگی 1200 کودک در سال با حمایت هیأت امنای صرفه جویی ارزی

تجمع دانشجویان انقلابی خوزستان در حمایت از مردم مظلوم فلسطین + عکس

ارائه خدمات و طراحی قطعات مورد نیاز صنایع در دانشگاه آزاد خوزستان

نمایندگان دانشجویان در کمیته ناظر بر انجمن های علمی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان انتخاب شدند

ربات ایرانی «سورنا» در جمع 10 ربات برتر دنیا

طراحی پادری هوشمند خشک کننده و ضدعفونی کننده

فروپاشی شوروی، دلیلی برای خیز فناوری در سرزمین تزارها

اجرای طرح سه شنبه های کارآفرینی و راه اندازی مدرسه کار

همایش «حکیمان خراسان؛ از حکیم طوس تا حکیم نیشابور» برگزار می شود

استقامت فیلمی از بزرگنمایی سنگ های مریخ منتشر کرد

مهلت ثبت نام پذیرش بدون آزمون دکتری دانشگاه امیرکبیر تمدید شد

مانتو چهل تیکه و لاکچری الهام حمیدی + عکس

پاسخ به 2 تصور اشتباه در مورد روزه گرفتن/ روزه داری قدرت عضلات را کاهش نمی دهد

عملکرد مثبت صندوق نوآوری و شکوفایی در حمایت از شرکت های دانش بنیان

دانشگاه آزاد اسلامی اقدام تروریستی در مدرسه سیدالشهدا کابل را محکوم کرد

رویدادهای علمی| آیا «استقامت» با خود میکروب به مریخ برده است؟

استِپ آپ؛ طرحی با موضوع سلامت اجتماعی و ورزش

30 مرکز درمانی و دانشگاهی با فناوری های شناختی تجهیز شد

فراخوان جذب و پذیرش شرکت ها و واحد های فناور برای استقرار در منطقه آزاد کیش

همکاری بیش از 300 فارغ التحصیل ایرانی دانشگاه های برتر دنیا با مراکز علمی کشور

پایان سکوت زندگی 1200 کودک در سال

تصاویر جدید از سیاره مشتری

دانشگاه آزاد اسلامی واحد گلپایگان | تسهیلات و امکانات

همایش بین المللی «حکیمان خراسان؛ از حکیم طوس تا حکیم نیشابور» برگزار می شود

افرادی بالای 75 سال خوزستان برای دریافت واکسن کرونا به مراکز بهداشتی مراجعه کنند

دانشجویان مشگین شهری رتبه برتر رویدادملی را کسب کردند

آموزش اصول تنظیم قرارداد

برگزاری شام غریبان شهدای کابل در بابل + عکس

یادواره 60 دانشجوی شهید خراسان شمالی

آداب و اعمال شب و روز عید فطر

دریافت غیرحضوری کارت ورود به جلسه امتحانات نهایی پایه دوازدهم

ثبت نام 1200 دانشجوی دوره دکتری دانشگاه آزاد برای حضور در جلسات پیش دفاع

ضرورت تشکیل شرکت های دانش بنیان در حوزه علوم انسانی و اجتماعی

زمان برگزاری آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی سال 1400 تغییر یافت

زمان برگزاری آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی سال 1400 تغییر یافت

تولید انرژی و فرآیند اندازه گیری تنش های پسماند ثبت اختراع شد

زمان برگزاری آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی سال 1400 تغییر یافت

انعقاد تفاهم نامه محیط زیست با پژوهشکده علوم دانشگاه شریف

تکبیر عید فطر همزمان با آغاز حملات موشکی مقاومت + ویدئو

برگزاری نشست دانشجویی «ایذه در عصر ایلام باستان»

تقویم امتحانات پایان ترم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام شد

استخدام کارشناس حسابداری در ایما دریای نور منطقه آزاد ماکو در تهران

نشست دانشجویی «انتخابات 1400 آری یا خیر» به همت دانشجویان همدانی برگزار می شود

دوازدهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی ایران برگزار می شود

مهلت ثبت نام پذیرش بدون آزمون دکتری دانشگاه امیرکبیر تمدید شد

شهادت دختران دانش آموز افغانستان برگ دیگری از سیاهه ظلم و دشمنی است

اجرای طرح فناورانه تولید هوشمند آئروپونیک و هیدروپونیک علوفه های دامی

دانشگاهیان علوم پزشکی دزفول خواستار وحدت اسلامی اقوام شیعه و سنی برای اخراج اشغالگران از افغانستان شدند

تأثیر مثبت فعالیت گروه های جهادی بر شخصیت جوانان دانشجو

استخدام سرپرست فنی و کارشناس فنی در یک شرکت معتبر بازرسی در تهران

مهلت ثبت نام پذیرش بدون آزمون دکتری دانشگاه امیرکبیر تمدید شد

ماموریت یازدهم کشتی اقیانوس پیما انجام می شود

افراد بالای 75 سال زودتر برای تزریق واکسن خود اقدام کنند

طرح فناورانه تولید هوشمند آئروپونیک و هیدروپونیک علوفه های دامی یک گام تا اجرا

14 برنامه باشگاه پژوهشگران واحد یادگار امام خمینی (ره) در سال 1400/ انجمن های علمی دانشگاه رتبه ششم کشور را کسب کرده اند

تشکیل 15 صندوق جسورانه بورسی با مشارکت صندوق نوآوری و شکوفایی

زرین آمیزی: بیش از 8 هزار نفر برای شرکت در کنکور ارشد 1400 ثبت نام کردند

ایجاد سامانه الکترونیکی دانشجویی فرهنگی در دانشگاه علوم پزشکی تهران

تجمع اعتراضی جوانان و دانشجویان انقلابی همدان به هتک حرمت مسجدالاقصی برگزار می شود

مهلت ثبت نام پذیرش بدون آزمون دکتری دانشگاه امیرکبیر تمدید شد

دانش بنیان ها موتور محرک علم و فناوری کشور هستند/ضرورت توجه به صادرات محصولات

برگزاری امتحانات پیام نور زودتر از موعد

مسابقه بزرگ اطلاعات عمومی و تخصصی ورزشی برگزار می شود

پاسخ موشکی فلسطینیان به جنایات صهیونیست ها

آمادگی دانشگاه ها برای انجام مطالعات پژوهشی در حوزه نشاط و امید

تشکیل 105 نشست مهارتی برای دانشجویان علامه طباطبایی

بکارگیری روشی نوین برای رفع عیوب ترانسفورماتور های روغنی با تلاش محققان ایرانی

مهلت ثبت نام پذیرش بدون آزمون دکتری دانشگاه امیرکبیر تمدید شد

پیگیری برای تشکیل صندوق حمایت از توسعه علمی کشور

جذب دانشجو در دانشگاه حکیم سبزواری افزایش یافت

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد بندرعباس حمله تروریستی به مدرسه دخترانه کابل را محکوم کرد

واکیسناسیون اعضای هییت علمی و دانشجویان تا پیش از سال تحصیلی 1401-1400/ تزریق واکسن به دانشگاهیان، تضمین کننده برگزاری آموزش حضوری نیست

ماموریت یازدهم کشتی اقیانوس پیما انجام می شود/ احصای اطلاعات زمین شناسی دریا

برگزاری مسابقه دانشجویی «سـکـانـس»

توزیع بیش از 10 هزار پرس غذای گرم به همت دانشجویان بسیجی قزوین

تشکیل 105 نشست مهارتی برای دانشجویان علامه طباطبایی

بکارگیری روشی نوین برای رفع عیوب ترانسفورماتور های روغنی

مانتوی 7 میلیونی الهام حمیدی همه را شوکه کرد / عکس

آخرین مهلت ثبت نام وام تحصیلی و مسکن دانشجویان علوم پزشکی تهران

روشی نوین برای رفع عیوب ترانسفورماتورهای روغنی

دانشمندان رازهای کیهانی را از رصدخانه های زمینی فاش می کنند

موشک باران تل آویو

برنامه شورا برای رونق ازدواج دانشجویی/در ایجاد نشاط موفق نبودیم

4 فضانورد با کرودراگون سال آینده به ایستگاه فضایی می روند

برگزاری جشن فارغ التحصیلی دانشگاه های آمریکا در شرایط کرونایی+تصاویر

برگزاری جشن فارغ التحصیلی دانشگاه های آمریکا در شرایط کرونایی+تصاویر

درگیری نظامیان صهیونیست با جوانان فلسطینی در قدس شریف+ فیلم

درخواست از محسن چاوشی و مردم برای نجات پسر دانشجو از چوبه دار

دربی، آسیایی بازی کنید/ تخلف در قرارداد ویلموتس محرز است

دولتی تشکیل شود که معتقد به تحول و جوانان باشد/ میدان، رمز تغییر موازنه در سرزمین های اشغالی

چشم انداز دانشگاه در دوران پساکرونا

ظرفیت بالای «قبه سبز» کرمان برای جذب گردشگر و سرمایه گذار

شاخص هایی که رساله آلزایمر را سرآمد جشنواره فرهیختگان کرد/ حمایت ضعیف وزارت علوم از انجام کارهای تحقیقاتی

کتاب «دیپلماسی بازی های دیجیتال» رونمایی شد

کتاب «دیپلماسی بازی های دیجیتال» رونمایی شد