موضوعات داغ: - شجاع خليل زاده - امتحانات حضوري - مستمري بگيران - تخت بيمارستان - ليگ قهرمانان - حجت الاسلام - مرحله گروهي ليگ قهرمانان آسيا - بيماري هاي قلبي - آزاده نامداري - رايزني فرهنگي - سازمان اطلاعات تركيه - پدافند شهري - انسان هاي دوست داشتني - استخدام اعضاي هيئت علمي - سرمربي برزيلي تيم سعودي - كارگر ساده - دانلود قانوني - شهرستان قلعه گنج - سهم نيم درصد كتابخانه - فرماندار تويسركان - استخدام معلمان - ملوك - سفري

مطالب مرتبط:
عباس آباد نیز به جمع شهرهای قرمز مازندران پیوست/ افزایش بیماران سرپایی و بستری در مازندران
«تاریخ فلسفه معاصر غرب» نقد می شود
تظاهرات علیه نژادپرستی در شهرهای مختلف آمریکا
دین پرست: عادی انگاری عامل افزایش شهرهای قرمز بوده/ میزان رعایت پروتکل ها 58 درصد است
طراحی شهری و اپیدمی شهرهای چاق
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 اردیبهشت 1400 ساعت 12:152021-04-21اقتصادي

فلسفه وجودی شهرهای یادگیرنده


چند سالی است که موضوعی تحت عنوان "شهرهای یادگیرنده "مطرح شده که هدف آن بسیج منابع برای یادگیری همه شهروندان در راستای رشد فردی، توسعه اقتصادی و انسجام اجتماعی افراد است.

- چند سالی است که موضوعی تحت عنوان "شهرهای یادگیرنده "مطرح شده که هدف آن بسیج منابع برای یادگیری همه شهروندان در راستای رشد فردی، توسعه اقتصادی و انسجام اجتماعی افراد است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایمنا"، با توجه به رشد ارتباطات و افزایش رقابت جهانی دولت ها با چالش های مربوط به فناوری های جدید، اقتصاد دانش، تنوع فرهنگی و پایداری زیست محیطی روبرو شده اند، در این راستا پیدایش شهرهای یادگیرنده به عنوان مکانی مناسب برای آموزش شهروندان خلاق، انکارناپذیر است چرا که با توجه به رشد رقابت جهانی شهرها می توانند با شهروندان دانشی خود با یکدیگر به رقابت بپردازند.

شهرهای یادگیرنده با تکیه بر نیروی پایدار خلاقیت، زمینه مشارکت دانایی محور شهروندان و تولید مداوم دانش را فراهم می کند، بنابراین بر اساس این رابطه متقابل و با ترکیب دانش مستمر شهر یادگیرنده و خلاقیت شهر خلاق، دستیابی به شهر پایدار میسّر خواهد شد.

شهرهای یادگیرنده در تمام مراحل توسعه می توانند به طور چشمگیری از اشتراک ایده ها با سایر شهرهای عضو شبکه، در زمینه یک مشکل جدید که شاید قبلاً در شهر دیگری اتفاق افتاده باشد بهره ببرند.

تجارب شهرهای ایران در زمینه شهرهای یادگیرنده در وبیناری به همین نام در این زمینه بررسی و بازگو شد.

تفکر یادگیری مهم تر از ابزارهای یادگیری است امیر روشن بخش، معاون ارتباطات و امور مشارکت های کمیسیون ملی یونسکو نیز در این ارتباط گفت: قبل از اینکه قرار باشد اقدامی انجام دهیم باید بدانیم فلسفه وجودی شهرهای یادگیرنده چیست و چرا یونسکو به این فکر افتاد که شهرها را وارد این کار کند؛ گاهی اوقات شهرهایی برای ما گزارش می دهند، اما این اتفاق تنها برای آنها یک برند شده است و اقدامات لازم را انجام نمی دهند.

وی ادامه داد: با توجه به پیچیدگی های زندگی مردم یونسکو به این فکر افتاد که این پیچیدگی ها را مدیریت کند که در این راستا مردم نیز نیاز به کسب مهارت های لازم برای مقابله با مشکلات داشتند؛ اما برای کسب این مهارت ها باید آموزش های لازم به شهروندان ارائه می شد، بر این اساس راه حل های متفاوتی امتحان و باعث شد راهی انتخاب کنیم تا در یک چارچوب مشخص به شهروندان هر شهر آموزش های لازم داده شود.

معاون ارتباطات و امور مشارکت های کمیسیون ملی یونسکو خاطرنشان کرد: یادگیری به افراد کمک می کند که ارزش هایی را در خود پیدا کنند، با توجه به پتانسیل شهرها سعی کردیم مردم را با موارد شهری درگیر کنیم تا با چالش های پیش رو مقابله کنند.

وی تاکید کرد: شهرهای یادگیرنده به دنبال اقتصاد پایدار، توسعه اجتماعی و ارتقا کیفیت زیست محیطی هستند که در همین راستا می توانند آموزش هایی را ارائه کنند؛ این آموزش ها باید دائمی باشد و تنها مخصوص دوره محدودی نباشد، زیرا آموزش دائمی عملکرد بهتری را دارد.

روشن خاطرنشان کرد: در مسیر زندگی کنونی تفکر یادگیری مهم تر از ابزارهای یادگیری است، بنابراین باید زیرساخت ها را فراهم و تفکرات افراد را آماده کنیم تا به تعالی برسیم، باید سواد را به گونه ای تنظیم کنیم که تمامی افراد سواد زندگی در شهر را پیدا کنند.

وی ادامه داد: در کشورمان 10 شهر یادگیرنده داریم که هدف ما از این کار توسعه خوب زندگی کردن و ارتقا سطح کیفیت زندگی است پس برای رسیدن به این مرحله باید دسترسی افراد را باز بگذاریم تا بتوانند با یکدیگر رقابت سالمی را داشته باشند.

همه ما در شهرها پروژه های خوبی داریم، اما در زمینه اطلاع رسانی آن دچار مشکل هستیم و باید این موضوع را هرچه سریع تر حل کنیم.

معاون ارتباطات و امور مشارکت های کمیسیون ملی یونسکو گفت: باید برنامه ریزی راهبردی داشته باشیم تا این شهرهای یادگیرنده روز به روز پیشرفت کنند، شهرهایی هستند که با توجه به ورودشان به شهرهای یادگیرنده اقدامات لازم را انجام نمی دهند و از نظر من باید این شهرها کنار بکشند و جای خود را به شهرهایی که از این پتانسیل بهره مند است، بدهند.

هدف اصلی یادگیری اصلاح رفتار شهروندان است گشتاسب مظفری، دبیر کل مجمع شهرداران آسیایی نیز در این رابطه اظهار کرد: این موضوع در مدیریت شهری کلیدی است و آموزش و توانمندسازی شهرداری ها اتفاقات خوبی را رقم می زند و باعث می شود تا شهروندان آن شهر نیز آگاهی بیشتری پیدا کنند؛ تلاش داشته ایم از طریق دانش و تبادل آموخته ها به یک جمع بندی کامل برسیم تا شهرداری های شهرهای مختلف از آن استفاده کنند.

وی افزود: شهر بهتر بستر زندگی بهتر و ایده آل شهروندان را فراهم می کند، بنابراین باید داده ها، اطلاعات و تجربه های خود را در اختیار بگذاریم تا رفتارهای ما بهبود یابد و اگر تمام آموخته ها عملیاتی شود، اتفاقات خوبی را شاهد خواهیم بود، هدف اصلی یادگیری اصلاح رفتار شهروندان است.

دبیر کل مجمع شهرداران آسیایی تصریح کرد: ایجاد سازمان های یادگیرنده هدف یونسکو است، این اتفاقات را در سطح بین المللی شاهد و متوجه نتیجه خوب آن هستیم و امیدوارم ما نیز بتوانیم این اقدام را در شهرهای مختلف انجام دهیم؛ هدف یادگیری ها این است که نسل آینده خوبی تربیت کنیم بنابراین باید این آموزش ها را از مقطع ابتدایی تا زمان دانشگاه داشته باشیم.

وی ادامه داد: باید به یاد داشته باشیم که چگونه رقابت مفیدی داشته باشیم تا بتوانیم از آن درس بگیریم و سرلوحه کارمان قرار بدهیم، مجموعه ای باید فراهم کنیم تا شهرداری ها بتوانند آموزش های خوبی را ارائه دهند تا شهروندان از محیط زیست و شهر خود به خوبی مراقبت کنند، در این کار می توانیم یاد بگیریم چگونه با چالش ها مقابله و آنها را مدیریت کنیم.

مظفری با اشاره به آینده نگری شهرها، اضافه کرد: با این یادگیری ها می توانیم آینده خوبی را برای شهرمان رقم بزنیم که تمامی این اقدامات برای ایجاد تبادل افکار بین مدیران شهری است.

شهروندان باید در جریان امور شهر قرار بگیرند محمد حسین بوچانی، رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران در همین راستا اظهار کرد: اگر شهروندان در جریان امور شهر قرار بگیرند به طور حتم اتفاقات خوبی در شهر رقم خواهد خورد؛ در واقع شهروندان باید بدانند که چگونه پسماند را تفکیک و چطور از فضای سبز و بوستان های شهر حفاظت کنند و همچنین راهکارهای استفاده از حمل و نقل عمومی را آموزش ببینند.

وی افزود: در این راستا باید شهرهایی برای ارتقا آموزش های شهروندی اختصاص داد تا به بهترین شکل این آموزش ها انجام شود، بر این اساس در مرکز مطالعات بررسی تعاملات شهرداری ها و مدارس انجام شده است.

رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران با تاکید بر اینکه مهمترین سرمایه های هر شهر، شهروندان هستند بنابراین همه باید کمک کنیم تا شهر خوبی را بسازیم، اضافه کرد: یکی از موضوعاتی که شهرداری ها باید به آن توجه کنند موضوع حفظ فضای سبز و رعایت حقوق حیوانات است و همچنین بحث های خدمات شهری در مدارس باید آموزش داده شود تا بسیاری از مشکلات رفع شود.

وی با بیان اینکه بخش عمده این آموزش ها را باید در مدارس آغاز کرد، ادامه داد: شهرداری ها باید تلاش کنند با برنامه های جذاب اقدامات خوبی را در مدارس رقم بزنند، به طور مثال اگر در مدارس درختکاری صورت گیرد، شاید به اندازه یک پارک بتوانیم فضای سبز در مدارس مختلف ایجاد کنیم.

بوچانی تصریح کرد: حجم عظیم پسماند، ضمن اینکه سیستم مدیریت شهری را با چالش هایی روبرو ساخته، محیط زیست انسانی را نیز با مخاطرات جدّی مواجه کرده است.

از این رو باید دانش آموزان را با آموزش های مختلف با تفکیک پسماند آشنا کرد؛ این اقدامات در کشورهای مختلف جهان انجام می شود که همین کارها باعث شده اکنون آنها جز پیشرفته ترین کشورها باشند.

رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران خاطرنشان کرد: اگر به دنبال شهری پیشرفته هستیم باید اقداماتی انجام شود تا ارتباط گیری شهرداری با مردم بیشتر شود و باید مدارس را مرکز شهرهای یادگیرنده قرار دهیم؛ در برخی از شهرها شاهد هستیم که مردم از مدیریت شهر خود راضی نیستند و شهر تنها محلی برای عبور آنها است.

وی تاکید کرد: بیش از 200 دانش شهری را در حوزه های مختلف به صورت رایگان منتشر کرده ایم که شهروندان می توانند با مراجعه به سایت مرکز مطالعات از این مطالب استفاده کنند.


کلید واژه ها: شهروندان - انسجام اجتماعی - توسعه اقتصادی - اقتصاد - رقابت - یادگیری - اجتماعی - اقتصادی - پایدار - توسعه - جهانی - منابع - افراد - زیست محیطی - بسیج - ارتباطات - سالی - پایداری - خبرنگار - مشارکت - فرهنگی - افزایش - فناوری - مکانی - دانشی - گزارش - مناسب - نیروی - آموزش - مربوط

آخرین اخبار سرویس:
بن بست صادرات در قطب تولید چرم ایران

چرا امکان ندارد چشمان انسان ها به رنگ سیاه باشد؟

برای افراد زیر چهل سال در انگلیس واکسن کرونایی به جز آسترازنکا عرضه می شود

لغو طرح ترافیک تا پایان ماه رمضان

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 18 اردیبهشت

ممنوعیت تردد بین استانی در تعطیلات عید فطر+ جزییات

ملیندا گیتس، دومین زن ثروتمند دنیا می شود

کاهش حقوق آبی ها در روزهای خوب!

کشف 735 کیلوگرم فرآورده خام دامی فاسد در بیجار

فروش اقساطی مدیران خودرو امروز شنبه 18 اردیبهشت 1400/ قیمت محصولات مدیران خودرو

قیمت روز خودرو های سایپا و ایران خودرو امروز شنبه 18 اردیبهشت 1400 + جدول لحظه ای قیمت خودرو

خسارت خشکسالی به کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد/ احتمال کاهش برداشت کلزا تا 2 هزار تن

جدول قیمت گوشی شیائومی امروز شنبه 18 اردیبهشت 1400

قیمت روز گوشی موبایل امروز شنبه 18 اردیبهشت 1400

جدول قیمت گوشی سامسونگ امروز شنبه 18 اردیبهشت 1400

تصاویر رنو مگان جدید با ظاهری نامتعارف

پیش فروش کرمان خودرو امروز شنبه 18 اردیبهشت 1400 / قیمت و مراحل ثبت نام خودرو کرمان موتور + جزییات

قیمت انواع گوشی موبایل امروز شنبه 18 اردیبهشت 1400 + جدول

فرمان رایگان شدن آب و برق را بدهید /چه خبر از آقازاده های مختلس /پاسخ کاربران خبرآنلاین به یک سوال

امارات اعطای تابعیت را تسهیل می کند

زنان مطلقه برای ازدواج مجدد چه نکاتی را درنظر بگیرند؟

در مدیریت »تقاضای ارز« جدی عمل کنیم

طلای 18 عیار نرخ ارز دلار سکه طلا یورو| امروز شنبه 18 اردیبهشت 1400+ جدول تغییرات لحظه ای طلا

دلار سرکش نفس برید؟

طرح سعید جلیلی برای حل مشکلات اقتصادی

واکنش بازار به بمب قیمتی شورای رقابت چه بود؟/ دنا پلاس 310 میلیون تومان شد

نان، عشق، گیربکس

بیش از 610 میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در فرودین 1400 پرداخت شد

افزایش امنیت مبادلات با ثبت چک در سامانه صیاد

توزیع 6 هزار بسته بهداشتی و ضدعفونی کننده در بین مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی

پیش بینی بلند مدت قیمت بیت کوین | 5 سال آینده بیت کوین به یک میلیون دلار می رسد؟

ارزش سهام عدالت امروز شنبه 18 اردیبهشت 1400

جدال بورس با عدد خاص

قیمت انواع یخچال دوقلو در بازار

سه مخاطره کپسول های اکسیژن

خط قرمز کرونا زیر پای هنر!

پیش بینی یک کارشناس از هفته سخت بازار سهام/ شاخص به کدام سمت می رود؟

کارمندان به چه صورت باید سر کار حاضر شوند؟

سیل 12 میلیارد ریال به راههای ارتباطی اسفراین خسارت زد

قیمت انواع یخچال دوقلو در بازار

برداشت تجمعی اقساط خدمتی نوین از بانک رفاه کارگران

توزیع 6 هزار بسته بهداشتی و ضدعفونی کننده در بین مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی

برداشت تجمعی اقساط خدمتی نوین از بانک رفاه کارگران

بیش از 610 میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در فرودین 1400 پرداخت شد

واکنش بازار به بمب قیمتی شورای رقابت چه بود؟/ دنا پلاس 310 میلیون تومان شد

آیا با ریزش قیمت دلار بازار ساخت و ساز مسکن رونق پیدا می کند؟

رمز ارزی فراتر از بیت کوین

راه اندازی صندوق مبتنی بر رمز ارز

تعهدگرایی ادامه دار چین در مسیر ارتقاء و احیای تجارت و اقتصاد جهانی

خبرمهم برای مستمری بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی

خبرمهم برای مستمری بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی

Voyah Free؛ شاسی بلند 684 اسب بخاری دانگ فنگ! (+عکس)

تصاویر رنو مگان جدید با ظاهری نامتعارف

ملیندا گیتس، دومین زن ثروتمند دنیا می شود

علت ترکیدگی لوله گاز شیراز + جزییات

تحلیل و پیش بینی قیمت دلار در بازار ایران

لغو طرح ترافیک تا پایان ماه رمضان

جزییات محدودیت های کرونایی در استان اصفهان از روز شنبه 18 اردیبهشت

تحلیل و پیش بینی قیمت دلار در بازار ایران

پیش بینی یک کارشناس از هفته سخت بازار سهام

پیش بینی یک کارشناس از هفته سخت بازار سهام

نقش موثر کارگران در کاهش آسیب های شغلی

پابرجایی مالیات و قوانین بانکی علی رغم کاهش درآمد اصناف در شرایط کرونا

تعهد دستگاه های اجرایی یزد برای ایجاد 12 هزار فرصت شغلی در سال جاری

اجرای طرح ترافیک پایتخت به 25 اردیبهشت موکول شد

سبد مهربانی نیکوکاران در خانه نیازمندان گلستان

ورود مدیریت بحران به حمله ملخ ها

کاهش میانگین سنی فوتی های کرونا/ در صورت افزایش واردات واکسن، تابستان آرامی پیش رو خواهیم داشت

پیش بینی یک کارشناس از هفته سخت بازار سهام/ شاخص به کدام سمت می رود؟

افزایش دریافتی هیچ مستمری بگیری نسبت به دریافتی اسفند ماه 1399 کمتر از 50 درصد نمی شود

همسر بیل گیتس بعد از طلاق به دومین زن ثروتمند دنیا تبدیل می شود

جلیلی:نمی توان کشور را معطل مذاکره و اراده ی چند قدرت دنیا نگه داشت

کشت برنج در کهگیلویه ممنوع شد

بهترین و گران ترین گوشی های بازار کدامند؟ +جدول

جلیلی: نمی توان کشور را معطل مذاکره نگه داشت

کردستان خشک ترین سال زارعی را تجربه می کند

سرنوشت کشاورزان با وضعیت فعلی بارش چه می شود؟

تحلیل و پیش بینی قیمت دلار در بازار ایران

WHO مجوز استفاده اضطراری از واکسن چین را صادر کرد

کشت برنج در کهگیلویه ممنوع شد

تخریب ویلای 25 میلیاردی در تبریز

یادداشت انتخاباتی محمدجواد آذری جهرمی

پیش بینی عجیب از بیت کوین یک میلیون دلاری تا پنج سال آینده

پیش بینی جدید از قیمت دلار در بازار ایران

پیش بورس بورس در هفته آینده/ بازار سرمایه صعودی می شود؟

‍‍‍ خسارت 500 میلیارد تومانی سیل به راه های ایران

افزایش واردات دارو ، تجهیزات و ملزومات پزشکی

ارزان ترین لپ تاپ های بازار کدامند؟

دلار به 10 تا 12 هزار تومان می رسد

‍‍‍ واکسن چین هم مجوز دار شد

تصویب حق مسکن 450هزارتومانی کارگران در کمیسیون اقتصادی دولت

امتیاز طرح ملی مسکن 200 میلیون معامله می شود/ نیمی از خانه های خالی برای بانک هاست

نقش موثر کارگران در کاهش آسیب های شغلی

خروج 50 درصد متخصصان از گردشگری ایران

امکان ارسال «اعلامیه تامین ارز» به گمرک از طریق سامانه جامع تجارت

اهدای 38 هزار کالای جهیزیه به زوج های جوان

کاهش 35 درصدی تامین برق از سدهای برق آبی و لزوم مدیریت مصرف

قیمت انواع یخچال دوقلو در بازار / جدول نرخ ها

جلیلی: نباید تعامل با دنیا را در 4-5 کشور محدود کرد/ نمی توان کشور را معطل مذاکره نگه داشت

طرح آبرسانی به منطقه محروم سرسرباز دزفول آغاز شد

فلسفه وجودی شهرهای یادگیرنده

فلسفه وجودی شهرهای یادگیرنده