مطالب مرتبط:
میز خبر | اول اردیبهشت 1400 | حمایت چین از رفع کامل تحریم های ایران
دیدار وزیر خارجه امارات با فرستاده رژیم صهیونیستی به کشورهای حاشیه خلیج فارس
خرابکاری نطنز باعث شد تل آویو به یک تماشاچی در برجام تبدیل شود/ ایران و عربستان در حال یک معاشقه دیپلماتیک هستند
دهه ی 90 دهه ی فرصت سوزیِ اقتصاد ایران بود/ نیازمند اصلاحات اساسی به نفع کارگران هستیم/ برای زندگی در کلانشهرها باید حداقل 10میلیون تومان درآمد داشت
پکن: رفع کامل تمامی تحریم های ایران، کلید موفقیت مذاکرات وین است
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 اردیبهشت 1400 ساعت 11:552021-04-21اقتصادي

تحریم شکنی ایران با احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس/ تهدیدِ تحریم نفتی چگونه به فرصت تبدیل شد؟


با احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس، تحریم نفتی در فروش میعانات گازی بی اثر شد و ما توانستیم با صادرات بنزین درآمد 3 میلیارد دلاری به دست آوریم که تقریبا معادل کل درآمد حاصل از خام فروشی نفت در سال گذشته بود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سیداحسان حسینی در برنامه تلویزیون"ی عیار در شبکه افق با موضوع نفت ملی بر سر سفره های ملت با اشاره به راهکارهای بی اثر کردن تحریم های نفتی گفت: هدف گیری تحریم ها بر نقاط ضعف اقتصاد کشور تنظیم شده است.

یعنی آمریکا بررسی می کند که مثلا در حوزه نفت و انرژی نقطه ضعف ایران چیست و در می یابد که یکی از این نقاط ضعف مربوط به خام فروشی نفت است.

وی در ادامه اظهار داشت: بعد از شناسایی این نقطه ضعف آمریکا دقیقا متناسب با آن تحریم نفتی را اعمال می کند و دقیقا روی نقطه ضعف ما در حوزه نفت و انرژی که خام فروشی نفت است دست می گذارد و ما را تحریم می کند تا به اقتصاد کشور و معیشت مردم آسیب برساند.

حسینی همچنین تاکید کرد: به بیان دیگر ما به ازای هر تحریمِ آمریکا، یک نقطه ضعف در اقتصاد کشور وجود دارد و ما اگر می خواهیم تحریم نفتی را بی اثر کنیم و سلاح تحریمی آمریکا را از کارکرد بیندازیم، باید فکری به حال برطرف کردن این نقطه ضعف کنیم.

این کارشناس نفت و انرژی گفت: راهکار ایران برای بی اثر کردن تحریم های نفتی این است که تا می تواند از خام فروشی نفت فاصله گرفته و به سمت احداث پالایشگاه و پتروپالایشگاه و تولید و صادرات فرآورده های نفتی حرکت کند تا بدین صورت با حل نقطه ضعف ناشی از خام فروشی اساسا تحریم های اعمال شده بر فروش نفت ایران را از کارکرد بیندازد.

*در تحریم ها صادرات نفت به صفر نرسید ولی صادرات فرآورده های نفتی در اوج بود وی با اشاره به تحریم گریزی صادرات فرآورده های نفتی گفت: به طور کلی در شرایط تحریمی صادرات فرآورده های نفتی که ارزش افزوده بالاتری دارند بسیار راحت تر از خام فروشی نفت است و آمریکا هر کاری هم کند نمی تواند در مسیر صادرات فرآورده های نفتی ایران خلل وارد کند چون ابزارهای شناسایی و رهگیری آمریکا در این حوزه از کارکرد افتاده اند.

حسینی اظهار داشت: دلیل اینکه تحریم های نفتی بر صادرات فرآورده های نفتی ایران بی اثر است، ولی نفت ما را می تواند تحریم کند به تفاوت بازار فرآورده های نفتی و بازار نفت برمی گردد.

در بازار فرآورده های نفتی ما محموله های خود را در یک شبکه مویرگی به فروش می رسانیم که قابل شناسایی نیستند.

این کارشناس نفت و انرژی گفت: در سال گذشته خوبی" گویای این است که فرآورده های نفتی برخلاف نفت خام قابل تحریم نیستند.

وی تاکید کرد: در سال گذشته با وجود اینکه تمرکز همه مسئولین دولتی بر فروش نفت بوده است و همه تحولات رسانه ای پیرامون این موضوع تعریف شده است کل فروش نفت ایران حدود 4 میلیارد دلار بوده است که این آمار از اظهارات آقای جهانگیری محاسبه شده است.

حسینی افزود: اما در همان سال طبق آمار گمرک میزان صادرات بنزین مازاد کشور تنها 3 میلیارد دلار بوده است یعنی تقریبا معادل درآمدهای نفتی ما از صادرات بنزین درآمدزایی کردیم ولی کسی به فروش قابل توجه بنزین در اوج تحریم های نفتی و بی اثر کردن تحریم ها با صادرات بنزین توجهی نکرده است.

تصویر 1 *درآمدزایی یک میلیارد دلاری بنزین در یک روز و 4 میلیارد دلاری نفت در یک سال این کارشناس نفت و انرژی گفت: توجه داشته باشید که بنزین تنها یکی از 5 فرآورده اصلی تولیدی از پالایشگاه ها است و تازه همین فرآورده هم حدود 70-80 درصد آن در داخل کشور مصرف می شود و تنها 20-30 درصد از کل بنزین تولیدی که مازاد باقی مانده بود را ما به راحتی صادر کردیم و تقریبا معادل درآمد نفتی درآمدزایی ایجاد کردیم.

وی افزود: درباره تحریم گریز بودن صادرات فرآورده های نفتی یک آمار دیگر هم موجود است.

در سال گذشته تنها در یک روز از معاملات بورس انرژی ما توانستیم به میزان یک میلیارد دلار بنزین صادر کنیم درحالیکه کل صادرات نفت خام ایران در یک سال 4 میلیارد دلار بود.

یعنی شما مقایسه کنید در یک روز یک میلیارد دلار بنزین فروختیم و در یک سال فقط 4 میلیارد دلار نفت.

می بینید که اعداد و ارقام به روشنی بیان می کند که فرآورده های نفتی تحریم گریز هستند.

حسینی با اشاره به ضرورت رهایی از خام فروشی نفت خاطرنشان کرد: اگر وزارت نفت به جای اینکه سالیان طولانی بر خام فروشی نفت تمرکز کند برای احداث پالایشگاه ها و پتروپالایشگاه ها برنامه ریزی می کرد الان ما می توانستیم مقدار بیشتری فرآورده های نفتی را صادر کنیم و درآمدزایی خود را افزایش داده و تحریم را بی اثر کنیم.

*صادرات بنزین ایران می تواند به 6 میلیارد دلار افزایش یابد این کارشناس نفت و انرژی گفت: ضمنا درآمد 3 میلیارد دلاری ایران از صادرات بنزین در بازار متلاطم نفت به دست آمده است.

یعنی در سال گذشته دلیل شیوع به صورت" غیرطبیعی قیمت صادراتی بنزین از قیمت نفت هم پایین تر آمده بود.

اگر این تلاطمات بازار نفت وجود نداشت و بازار ثبات داشت درآمد صادرات بنزین ما می توانست تا دو برابر این مقدار نیز افزایش یابد.

وی گفت: تازه بنزین فقط یکی از 5 فرآورده اصلی پالایشگاه هاست که معادل خام فروشی نفت برای ما درآمدزایی به همراه داشته است.

اگر ما ارزش صادرات مابقی فرآورده های را هم حساب کنیم این رقم بیشتر خواهد شد، زیرا بازار فرآورده های نفتی دیگر از جمله بازار گازوییل ایران نسبت به بازار بنزین وضع بهتری دارد.

* احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس تهدیدِ تحریم نفتی را به فرصتی برای ایران تبدیل کرد حسینی با اشاره تجربه ایران در بی اثر کردن تحریم های نفتی گفت: ممکن است این سوال پیش بیاید که هر چند صادرات فرآورده نسبت به خام فروشی بهتر است اما آیا تاکنون ایران تجربه موفقی در بی اثر کردن تحریم های نفتی با ساخت پالایشگاه داشته است؟ جواب این پرسش مثبت است.

بله تجربه احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس یکی از اقدامات ایران برای بی اثر کردن تحریم های نفتی بود.

این کارشناس نفت و انرژی گفت: احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس از سه جهت تهدیدِ تحریم نفتی را به فرصتی برای ایران تبدیل کرد.

اگر این پالایشگاه را احداث نمی کردیم روزانه 400 هزار بشکه میعانات گازی روی دست مان می ماند، زیرا به دلیل تحریم های نفتی امکان صادرات میعانات به صورت خام وجود نداشت و از طرفی خریدار عمده میعانات گازی ایران، کره جنوبی است که به راحتی از تحریم های آمریکا پیروی میکرد.

وی گفت: ولی با احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس برای این 400 هزار بشکه میعانات گازی در روز چاره اندیشی شد و با مصرف این مقدار در پالایشگاه ما توانستیم فرآورده های نفتی تولید کرده و آنها را صادر کنیم و درآمدزایی کلانی را برای کشور به ارمغان بیاوریم.

یعنی حرکت از خام فروشی میعانات گازی به سمت احداث پالایشگاه باعث شد در شرایط تحریمی به راحتی فرآورده صادر شده و تحریم بی اثر شود.

تصویر 2 *درآمد 3 میلیارد دلاری بنزین را مدیون احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس هستیم حسینی گفت: بنده اشاره کردم که سال گذشته 3 میلیارد دلار از طریق صادرات بنزین درآمدزایی داشتیم، جالب است بدانید که تمامی این درآمد صادرات بنزین را مدیون احداث این پالایشگاه هستیم.

تولید بنزین پالایشگاه ستاره خلیج فارس روزانه 40 میلیون لیتر است.

اگر شما این میزان تولید را در تعداد روزهای سال 365 ضرب کنید.

سپس عدد به دست امده را در میانگین قیمت بنزین در سال گذشته یعنی 290 دلار بر تن ضرب می کنید درمی یابید که ارزش تولیدات بنزین این پالایشگاه 3 میلیارد دلار بوده است.

این کارشناس نفت و انرژی گفت: یعنی احداث این پالایشگاه باعث شده که ظرفیت مازاد بنزین ایجاد شود که بتوانیم آن را" صادر کرده و درآمدزایی کنیم.

اگر این پالایشگاه احداث نمیشد درآمد 3 میلیارد دلاری صادرات بنزین هم وجود نداشت.

پس با احداث این پالایشگاه ما تهدید ناشی از تحریم های نفتی در فروش میعانات گازی را به فرصت صادرات فرآورده های نفتی و درآمدزایی 3 میلیارد دلاری تبدیل کردیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از جمله دیگر خدمات احداث این پالایشگاه نیز می توان به تامین سوخت موردنیاز بخش حمل و نقل کشور و تامین گاز مصرفی مردم از طریق جلوگیری از انبارش میعانات گازی و بستن چاه های گاز کشور اشاره کرد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: تحریم - تحریم نفتی - خام فروشی نفت - نقطه ضعف - پالایشگاه - خام فروشی - نفتی - نقاط ضعف - تحریم ها - تحریم های نفتی - فروش - نقطه - آمریکا - اقتصاد - صادرات بنزین - میعانات گازی - اقتصاد کشور - فروشی - درآمد - ستاره - احداث - ایران - انرژی - خلیج - حوزه - خبرگزاری - شبکه افق - خبرنگار - شناسایی - اقتصادی

آخرین اخبار سرویس:
پنج هزار و 532 تن گوشت قرمز در قزوین تولید شد

وضعیت نابسامان اصناف زنجان در پی تعطیلی های کرونایی/ تسهیلات دولت کفاف یک ماه اجاره را هم نمی دهد

اعلام جزییات تغییر دامنه نوسان شرکت های بورسی و فرابورسی 

افت 10 تا 15 درصدی قیمت گوشی در بازار

تمدید 6 ماهه مهلت تسویه بدهی تولیدکنندگان دارای تسهیلات در بانک سینا

رشد 10 هزار واحدی شاخص بورس

قیمت رسمی 24 ارز کاهش یافت

زنگ خطر برای چین: کاهش قابل توجه رشد جمعیت دومین اقتصاد بزرگ جهان

سه شهر از مسکن ملی استان تهران حذف شد

منتظر بازگشت خودروسازان خارجی به ایران باشیم؟

کاهش 10 تا 15 درصدی قیمت گوشی در بازار تلفن همراه

سهم 80 درصدی زنان از تولید صنایع دستی

احیای قرارداد رنو و نیروگاه طراز ناهید در ساوه قوت گرفته است

کشت بهاره در 84 هزار هکتار از اراضی آذربایجان شرقی آغاز شد

برنامه 300 هزارتنی صادرات و افزایش 350 هزارتنی تولید درسال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها

دلار باز هم عقب رفت

حشره ای عجیب که هر17 سال از زمین بیرون می آید!

4 راهکار برای حل «بحران انفجار سالمندی» کشور!

بورسِ نامتقارن

گره گشایی از معاملات بورس با کمک مصوبات جدید دولت

استخدام کارشناس خرید و تدارکات در شرکت توسعه درب ایده از تهران

شرایط عجیب پرداخت وام ازدواج/ کارت یارانه 16 نفر را بیاورید!

راه اندازی مرکز خودرویی واکسیناسیون کرونا در اسلامشهر

روایت تصویری تسنیم از توزیع ارزاق معیشتی توسط هلال احمر اصفهان

مسئولان نباید قدرت اقتصادی را به افراد سودجو بدهند

اهدای 110 هزار بسته کمک مومنانه با مشارکت بانک صادرات ایران

نرخ های غیرمتعارف و کاذب برای فروش آپارتمان در تهران

کاهش 50 درصدی مصرف آب در ذوب آهن اصفهان

مدیریت مصرف مهمترین گام در راستای جلوگیری از تنش آبی در قزوین است

هرگونه تعیین زمان برای بازگشایی زاینده رود شایعه است

استخدام مدیر فروش آرایشی و بهداشتی تهران و شهرستان با بیمه و مزایا در تهران

استخدام مدیر کارخانه و مدیر مالی در تهران

تجارت 3.4 میلیارد دلاری ایران با اوراسیا در سال 99

استخدام کارشناس مکانیک و کارشناس برق آقا در آریا زرین بلورین در تهران

پیش بینی برداشت بیش از هزار تن سیب درختی در خراسان جنوبی

نرخ سکه و طلا در بازار رشت

پیش بینی افزایش دما در استان های شمالی کشور

نقشه معاملات بورس امروز +عکس

کاهش نرخ رسمی 24 ارز

40درصد شهروندان مهابادی به شیوه نامه های بهداشتی توجه نمی کنند

جانی تازه در رگهای رشته های ورزشی زنجان با افتتاح 15 پروژه

افزایش شاخص قیمت کالا های مصرفی در چین

احتمال وقوع بحران برق در برزیل

احتمال احیای قرارداد رنو و نیروگاه طراز ناهید در ساوه وجود دارد

پارسال بیش از 93میلیارد ریال تسهیلات صنایع دستی در کرمان پرداخت شد

اصلاح اقتصاد نیازمند اجماع بین مردم و حاکمیت است

نتایج مطلوب اولین سال تجربه کشاورزی قراردادی در دانه های روغنی

واکسن آسترازنکای تولید ایتالیا هم مجوز مصرف در ایران گرفت

خودکفایی در تولید صافی دیالیز

آمادگی برای خرید 14 هزار تن گندم کشاورزان خراسان جنوبی

ضرورت شناخت روش های سرمایه گذاری

سومین موج کاهشی در بازار خودرو/ خودرو در سراشیبی قیمت

ممنوعیت صدور مجوز شیلات در کهگیلویه و بویراحمد

استخدام مهندس متالورژی در یک شرکت معتبر تولیدی در حومه اصفهان

جزییات و نحوه پرداخت مالیات از سوی خریداران سکه

رشد 8 هزار واحدی شاخص بورس در ابتدای معاملات امروز

آمدنم به صلاح ملک و ملت نیست

مشاوره حقوقی آنلاین/ قرارداد اجاره ای که شما را صاحبخانه می کند

حذف سه شهر از مسکن ملی استان تهران/ مشکل اصلی این پروژه

یک بام و دو هوا با پرواز های فوق العاده به کشور های ممنوعه

رفع مشکلات آب شرب بخش زیلایی مارگون به زودی

تمدید 6 ماهه مهلت تسویه بدهی تولیدکنندگان دارای تسهیلات در بانک سینا

جزییات شاخص و معاملات بورس امروز چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400

شاخص کل بورس امروز چهارشنبه 22 اردیبهشت

فاز دوم تصفیه خانه فاضلاب سنندج با تامین مالی بهره برداری می شود

رنگین شدن بازار پرمیوه مازندران

از تولید تا صادرات فناوری های شناختی/ تجهیز30 مرکز درمانی و دانشگاهی با دستگاه های پیشرفته

پیش بینی کاهش تولید نفت آمریکا به 11.02 میلیون بشکه در روز

اما و اگرهای آسفالت ریزی در زنجان

9700 میلیارد تومان هزینه ساخت 20 کیلومتر مترو

پیشنهاد یک میلیون یوانی محقق چینی برای افزایش فرزندآوری

نفتای سبک پالایشگاه آبادان روی میز فروش بورس انرژی می رود

مصرف برق در بوشهر 20 درصد بیشتر شد

استخدام کارشناس تضمین کیفیت و کارشناس بازرگانی داخلی در تهران

رنگ مبلمان خانه را چگونه انتخاب کنیم؟

محصولات جدید ایران خودرو نگاه مشتریان به تولید داخل را تغییر خواهد داد

سه اثر تاریخی اردکان بازسازی شد

دستگاه بهبود ولتاژ برق در منطقه سفیدآبه شهرستان نیمروز نصب شد

قیمت روز خودرو های ایران خودرو امروز چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400

40 درصد فضای سبز شهرکرد در معرض خشک شدن قرار دارد

اتفاق مهم بورسی از شنبه هفته بعد

قیمت خودرو های سایپا، پراید و تیبا امروز چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400

پرداخت تسهیلات به 52 نفر از افراد تحت پوشش طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار

پیگیری جدی تخلفات حوزه واکسیناسیون/ هیچ واکسنی از مجموعه وازرت بهداشت نشت نمی کند

مدیریت آب برای گذر بدون تنش از تابستان در فشافویه؛ طرح تأمین، ذخیره سازی و توزیع آب آشامیدنی پیگیری می شود

جزییات دریافت مالیات از خریداران سکه + مهلت پرداخت

قیمت خودرو های سایپا امروز چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400 + جدول

تجارت 3.4 میلیارد دلاری ایران با اوراسیا در سال 99

رتبه اول تنوع مواد معدنی در کشور همچنان از آن استان یزد است

قیمت خودرو های ایران خودرو امروز چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400 + جدول

برگزاری جشنواره اینوماین 3 در مرداد/ افزوده شدن بخش های جدید در جشنواره سوم / فرصت ارایه ایده ها؛ تا 20 خرداد

تجارت 3.4 میلیارد دلاری ایران با اوراسیا در سال 99

صندوق 100 میلیون دلاری یوتیوب برای تولیدکنندگان محتوا

قیمت سکه پارسیان امروز چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400 + جدول

جزییات تغییر دامنه نوسان شرکت های بورسی و فرابورسی از روز شنبه

عملیات پیگرانی خط لوله 56 اینچ به صنایع غرب بندرعباس به پایان رسید

گیلان پیشرو در صدور کارت هوشمند ملی

تاثیر مطلوب بارندگی های اخیر بر روی 50 درصد از دیم زارهای خراسان شمالی

قیمت سکه و قیمت طلا امروز چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400 + جدول

فیک نیوزها 70 درصد بیشتر از اخبار واقعی نشر پیدا می کنند/ 5 گام برای تشخیص اخبار جعلی

تحریم شکنی ایران با احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس/ تهدیدِ تحریم نفتی چگونه به فرصت تبدیل شد؟

تحریم شکنی ایران با احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس/ تهدیدِ تحریم نفتی چگونه به فرصت تبدیل شد؟