موضوعات داغ: - باشگاه استقلال - واكسيناسيون - ليگ قهرمانان - ليگ قهرمانان آسيا - قهرمانان آسيا - نامزدهاي انتخاباتي - پليس كنگره آمريكا - همايش بين المللي - نمايندگان كنگره - كنگره آمريكا - جورجو كيه ليني - افراد موفق و ناموفق - شوهر چشم چران - گازرساني به نيروگاه ها - منطقه - نقص ايمني - مركز بهداشت استان - آغاز اجراي طرح كارت سوخت - مديرعامل اتحاديه باغداران - علي فوليان - استفان - دپو كالا - خسرو عيساييان

مطالب مرتبط:
در بازار موبایل چه می گذرد؟
دو اتفاق مهم در بازار دلار
بازار سیاه در کمین واکسن
270 تن شکر تنظیم بازار در کهگیلویه و بویراحمد توزیع شد
در بازار دلار په خبر است؟ | فروشندها زیاد شدند
-23 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 اردیبهشت 1400 ساعت 11:452021-04-21اقتصادي

همه پازل های یک بازار


سال گذشته، سال بسیار سختی برای صنعت طیور کشور بود.

در این سال تولیدکنندگان و فعالان بازار مرغ و تخم مرغ با چالش ها و دست اندازهای متفاوتی روبه رو شدند.

- یک روز بی نظمی در تامین نهاده ها برای مزارع مرغ مادر و گوشتی، صاحبان این صنعت را سردرگم می کرد و روز دیگر مشکلاتی چون قیمت گذاری دستوری و ناموزون از نظر انطباق با رفاه اقتصادی مرغدار و مصرف کنندگان در زمان مناسب ، فشار غیرمنطقی عوامل نظارتی به مرغدار به جای عوامل فروش و در نتیجه فراهم شدن فضای بسیار مساعد برای عوامل سوداگر و سودجو در بازار عمده و خرده فروشی مرغ و ضعف هماهنگی در زیربخش های صنفی و دولتی مرتبط که منجر به نزاع های درون گروهی صنفی و به ویژه دولتی شد بازار مرغ را به سمت بحرانی ترشدن سوق داد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخرید حمایتی شرکت پشتیبانی امور دام از دیگر مشکلاتی بود که منجر به رها شدن ذخیره سازی مرغ شد.

این موضوع نشان داد مقاومت سیاست گذاران در پروسه اصلاحات قیمت تا چه اندازه می تواند روی تامین پایدار و مطمئن این کالا در بازار تاثیرات مخربی به همراه داشته باشد.

اما داستان دخالت سیاست گذار و مقاومت آن در مقابل برخی موضوعات به اینجا ختم نشد و از این مسیر آسیب های دیگری نیز به این صنعت متحمل شد.

فرافکنی دستگاه های ذی ربط در حل مسائل متذکر شده از سوی صنف مرغداران و تلف کردن اوقات مهم و تاثیرگذار در اصلاح ماجرا در مسیر اتهام زدن بخش های مختلف به یکدیگر و به خصوص مقصر جلوه دادن مرغداران که کمترین سهم را در این نابسامانی داشتند، اشتباهات تکراری بود که متولیان در مواجهه با عموم بحران های اقتصادی مرتکب شدند.

از سوی دیگر، سناریوسازی رسانه ها و به دنبال آن در فضای مجازی که آدرس غلط را به جامعه و مصرف کنندگان به صورت ناخواسته دیکته کردند، به شدت نظام عرضه و تقاضا را به رغم موجودی کافی مرغ بدون توجیه فنی قابل اتکا تحت تاثیر قرار داد.

اما در کنار بروز این چالش ها، ضعف هماهنگی در اتخاذ تصمیم های مربوط به اصلاح نرخ مصوب مرغ به خصوص نرخ مصرف کننده که باعث ایجاد فضای سردرگمی مرغداران و چندنرخی شدن آن به زیان مصرف کنندگان و مرغداران شد، در کنار عدم به کارگیری روش ها و ابزارهای شناخته شده در برنامه ریزی تولید و تنظیم بازار مرغ و تخم مرغ، از دیگر موضوعاتی بود که ضربه سنگین دیگری به این صنعت وارد کرد.

همچنین کنارگذاشتن عوامل هویت دار و رسمی توزیع مرغ که منجر به فعالیت های زیرزمینی و سوداگری افراد سودجو و سوداگر موقتی شد همراه با ضعف در کنترل صادرات غیرمجاز گوشت مرغ و جوجه یک روزه به ویژه از مبدا استان های غربی به مقصد بازار عراق را می توان از دیگر چالش های بازار مرغ طی چند ماه گذشته قلمداد کرد.

فرآیند بسیار سخت صدور گواهی حمل مرغ به مقصد کشتارگاه یا اماکن عرضه عمده خارج از شبکه نظام مند سازمان دامپزشکی کشور توسط سایر مقامات استانی که عملا در دسترس نیستند هم باعث کندی شدید فرآیند شده است که این موضوع را نیز می توان در لیست چالش های صنعت طیور کشور جانمایی کرد.

نسخه های شفابخش در این بخش از نوشتار سعی کرده ام با توجه به ارائه لیست چالش های صنعت مرغ و تخم مرغ، برخی راهکارها که مورد وفاق بسیاری از صاحبان این صنعت نیز است را به اختصار توضیح دهم.

از آنجا که نظام جوجه ریزی منطبق با نیاز بازار مرغداران گوشتی همواره تنظیم شده و عملیات تولیدی جوجه یک روزه و پرورش مرغ گوشتی یک بازار رقابتی کامل و برای انجام یک فعالیت اقتصادی سودآور متناسب با تقاضای بازار مصرف گوشت مرغ است، بنابراین هرگونه بی توجهی به خسارت های سنگین این بخش و مداخله دستوری در آن به ویژه تعیین تکلیف دولتی برای تعداد و نرخ آن یک امر ناپسند بوده و جز برهم زدن این رقابت کامل در ساختار فعلی حاکم بر مرغداری های موجود، اثر دیگری نخواهد داشت.

گرچه مقایسه جوجه ریزی سالانه برای 2 سال متفاوت که شرایط تولید و مصرف یکسان ندارند چندان قابل استناد نیست؛ ولی برای تحلیل ثبات وضعیت، روند تولید می تواند راه گشا باشد.

قطع کامل دخالت دولت در قیمت گذاری ها نیز می تواند یکی از مهم ترین راهبردها باشد.

اما در صورت اصرار بر ادامه این روند ناخوشایند قیمت گذاری، بهتر است صرفا اعلام قیمت حداقل و حداکثر برای مصرف کننده مدنظر باشد و از قیمت گذاری در مرغداری که زمینه سوداگری و سوءاستفاده واسطه های بی هویت و بدون شناسنامه را فراهم می کند، خودداری شود.

البته در زمانی که ضرورت ایجاب می کند که خرید تضمینی توسط دولت صورت پذیرد، صرفا برای این امر جلسه لازم با حضور تشکل های ذی ربط برگزار و در این مورد تعیین تکلیف در آن مقطع خاص شود.

علاوه بر این، ساختار فعلی صنعت باید با اختیار کامل دادن به تشکل های ذی صلاح موجود در این صنعت ساماندهی شده و به دنبال آن ترجیحا طی یک برنامه زمانی تدریجی ولی نه چندان طولانی، این ساختار با ترویج و فرهنگ سازی مناسب در بین صاحبان سرمایه در این مرغداری ها و نظام مقرراتی اعتمادساز متحول شده و تحت مسوولیت کامل تشکل های مذکور به شکل مدیریت یکپارچه مالکیتی یا مدیریتی تولید تغییر مسیر بدهد.

به این صورت می توان مدیریت اقتصادی و بهره وری در تمام بخش های زنجیره ارزش صنعت در بازار داخلی، صادرات و مدیریت بهداشتی تولید تا عرضه را به صورت کنترل شده و قابل ردیابی به ثمر رساند.

از سوی دیگر، به دلیل اهمیت فعالیت کشتار در استان تهران در جهت تامین مرغ کافی و جلوگیری از رخدادهای واسطه گری غیرمعمول و خارج از شبکه در بازار مرغ که آثار تبعی ناخوشایندی را به همراه داشته، لازم است مقررات انسداد حمل مرغ زنده از استان های پرتولید توسط استانداران و مقامات ذی ربط استانی برداشته شده و سازمان دامپزشکی نیز ضمن کنترل کامل روند حمل و کشتار، شرایط صدور گواهی حمل را به سرعت تسهیل کرده و مسوولیت کامل امر را عهده دار شود.

همچنین از دخالت و مسوولیت پذیری سایر مقامات استانی که در شرایط فعلی جز کاهش سرعت اقدامات و افزایش امور اداری نامعقول اثرگذاری بیشتری نداشته جدا خودداری شود.

همچنین در شرایط حاکم باید اجازه داده شود بدون قیمت گذاری مرغ، بازار در شرایط متعادل تولید مرغ، فعالیت و رقابت خود را انجام و از هرگونه مداخله دستوری که منجر به برهم زدن روابط دیرینه و نظام مند شده عوامل رسمی توزیع می شود جدا پرهیز شود؛ یا اگر اصراری بر تعیین قیمت است، صرفا قیمت مصرف کننده با 10 درصد نوسان برای دوره های 2 ماهه تعیین شود.

علاوه بر این، نه تنها نباید فعالیت قطعه بندی و بسته بندی مرغ مورد خدشه واقع شود، بلکه می توان به راحتی با کمک این فعالان و استفاده از نظام قابل کنترل فروشگاه های زنجیره ای، به تنظیم بازار پرداخته و ساماندهی توزیع را نیز به انتخاب مشتری به میادین میوه وتره بار و مراکز دیگر (برای مرغ کامل) و فروشگاه های زنجیره ای (برای مرغ قطعه بندی) هدایت کرد.

در مجموع باید گفت برای خروج از این چالش ها، لازم است نظام تنظیم بازار"، توزیع نهاده و حتی ایجاد ذخایر استراتژیک به تشکل صنفی ذی صلاح آن واگذار و از دخالت دولت در این امر به صورت جدی پرهیز شود.

همچنین قیمت گذاری مرغ و تخم مرغ در مرغداری کاملا امر اشتباهی بوده و در صورت لزوم صرفا باید قیمت مصرف کننده با نوسان10درصد و در دوره های زمانی مشخص به طور منظم طی سال صورت گیرد.

در مواقع بحران نیز نباید سیاست شناور استانی مورد دستور قرار گرفته و تمام کشور از یک رویه و دستور اجرایی تبعیت کنند و در این راستا بدیهی است نظرات کارشناسی زنجیره ارزش صنعت ملاک عمل قرار گیرد و در نهایت از واردات مرغ برای حفظ امید به تولید و پشتیبانی مطلق از سرمایه گذاری های انجام شده در کشور به صورت جدی خودداری شود.

در غیر این صورت هم واردات در زمان نامناسب که اثر معکوس در بازار دارد انجام شده و هم مجددا فضای بی اعتمادی تولیدکننده را در جهت کاهش فعالیت که منجر به شرایط مشابه این روزها است، رقم خواهد زد.

آخرین اخبار سرویس:
فعلا سفر نروید!

کسب و کار در منزل فقط گوشی همراه ...

نزدیک به 120 میلیون دلار صنایع دستی صادر شد

ابر سیاه قاچاق علوفه بر سر دامداران ایلامی

ابتلای بیش از 157 میلیون نفر به کرونا در جهان

قیمت گوشی موبایل شنبه 18 اردیبهشت

بورس در ماه آینذه به کام سو می رود؟

توسعه زیرساختها ارمغان تلاش دولت در گناباد

مهمترین اخبار و رویدادهای البرز در هفته ای که گذشت

چهار اثر تاریخی کیش مرمت می شود

اراضی محدوده سد کمندان ازنا از مردم خریداری می شود

آیا با خبردرمانی ارزش ریال تقویت می شود؟

توسعه زیرساختها ارمغان دولت در گناباد

تعطیلی 50 کارخانه تولید شن و ماسه و بیکاری 800 کارگر در رامهرمز/ کارگران خواستار بازگشایی جاده ساحلی و تعیین تکلیف از سوی مسئولان شدن

استاندار : گازرسانی روستایی در کرمان از 26درصد به 50درصد افزایش یافت

تصویب منطقه آزاد تجاری تحقق مطالبه مرزنشینان قصرشیرین است

طرح تشدید نظارت بر واحدهای صنفی در البرز

تغییرات سرانه مصرف مواد خوراکی در طول یک دهه

افزایش امنیت مبادلات با ثبت چک در سامانه صیاد

احتمال افزایش قیمت خودرو در خردادماه وجود دارد

قیمت طلای جهانی، امروز 1400/02/18

پیش بینی کیهان برای آینده: دپوی کالاها در گمرک شاید برای انتخابات است!

عصر یخبندان اتریوم چیست؟

سه مخاطره کپسول های اکسیژن

کارهای اشتباه و خطرناک هنگام شستن و طبخ مرغ

بورس در ماه آینده به کدام سو می رود؟

حملات تند سعید جلیلی به مذاکرات وین

رمز ارزها زیر ذره بین کمیسیون اقتصادی مجلس/ پرهیز از اقدام منفعلانه و حذفی

جف بزوس بخشی از سهام آمازون را فروخت

شرایط اقتصادی ایران و ضرورت بازتوزیع ثروت

صندوقچه اسرار دولت چقدر عرض و طول دارد؟

بازار ها آماده واکنش به توافق هسته ای

کارگر نانوایی

ازختصاص بودجه70میلیاردی به پروژه های محلی تا تلاش برای نوسازی بافتهای فرسوده وناپایدار منطقه17

بورس در ماه آینده به کدام سو می رود؟

قانون جدید چک امنیت مبادلات را افزایش می دهد

افزایش 15 درصدی قیمت تراکم در سال 1400/ ارایه بسته تشویقی ساخت و ساز در 6 مرحله

قیمت خانه های زیر پنج سال در تهران + جدول

ابتلای بیش از 157 میلیون نفر به کرونا در جهان

صدور مجوز پرورش ماهی در شهرک شیلات مراغه

شرایط حضور کارمندان در محل کار از شنبه به چه صورت است؟

افت سنگین شاخص بورس

خود کفایی در تولید چای / نیازی به واردات نیست

تغییرات هفتگی قیمت دلار و سکه

دلار سرکش نفس برید؟

اولین نانوایی با قدمت 14.400 ساله +عکس

تامین برق صنایع بزرگ از طریق بورس انرژی

پیش بینی بورس 18 فروردین 1400/ روند بازار سرمایه مثبت می ماند؟

بلاتکلیفی معادن در پایان کار

قیمت بیت کوین، امروز 1400/02/18

گران فروشی ارزهای دیجیتال، ابتکار صرافی های ایرانی است

فروشگاه افق کوروش دو اقا جهت کار در فروشگاه

استخدام ام دی اف کار

جذب همکار خانوم مدیریت پیج اینستاگرام فروشگاه

دونفر کارگرماهر یاساده

استخدام نیروی فنی و کارگری جهت کار های ساختمانی

استخدام کارگر

همکار راننده موتور سیکلت

به یک فروشنده آقا نیازمندیم.

منشی خانم مبتدی حقوق ثابت

استخدام منشی شرکت

کارشناس و بازاریاب

نهاده ها قطره چکانی ترخیص می شوند

طبقه بالای متوسط هند به دنبال فرار از کرونا به کشورهای دیگر هستند

بازاریاب غذایی آقا(اداره کار+بیمه+پورسانت)

تکنسین ساخت و تولید و اپراتور فرز cnc

نیاز به اپراتور لیزر با تجربه

فروشنده خانم در پاساژ کارون

استخدام کارمند همکار خانم

کارشناس آقا جهت فعالیت در دفتر موسسه حقوقی

نیاز به مکانیک سواری صافکار ونقاش

نیاز به جذب سرمایه گذار

این کشور با بالاترین میزان واکسیناسیون ملی، اکنون با افزایش ابتلا روبرو است

کوچ چهار هزار و 700 خانوار عشایر ایل قشقایی به سمیرم

بهره برداری از طرح آرام راه رودسر تا پایان شورای پنجم

استخدام خیاط مسلط به راسته دوز .سری دوز و وسط کار

همکاری در املاک گروه مشاورین املاک جزیره و خانه نو

سرمایه گذاری ومشارکت

همکار خانم جهت تماس تلفنی با مشتریان

استخدام کارگر ساده آقاو خانم نظافتچی(شرکت نظافتی)

فروشنده خانم در شال و روسری

استخدام نیرو آسانسور مکانیک و الکتریکی

استخدام نیروی کار فروشنده مواد غذایی (بوفه تنقلات)

گزارش مشاغل ماهانه آمریکا بسیار ناامیدکننده بود

فروشنده خانم

استخدام نیروی حرفه ای کارواش.

جذب نیروکار در بخش نجاری کارگاه تولید درب

خیاط ماهر اتوکار ماهر سری دوز

شراکت و سرمایه گذاری در کافه رستوران فعال

بازاریاب مواد غذایی در عطاری و سوپر مارکت

نیاز به سرمایه گذار

حداقلی بگیران در فرودین 1400 کمتر از 4 میلیون تومان دریافت کردند!/ همسان سازی حقوق بازنشستگان گرفتار بی تدبیری مدیران سازمان تامین اجتماعی

استخدام کارمند اداری و فروش خانم

نیازمند فروشنده اقا وخانوم

دعوت به همکاری2آقاجهت کاردرتولیدی فلافل بسته بندی وشستشوظروف

پرستاری

نیازمند مهندس عمران ، کشاورزی ، مکانیک،برق

کارگرساده کارخانه بزرگ ومعتبر باجای خواب

کارگاه تولیدی پوشاک تریکو محدوده خاوران هاشم اباد

استخدام مهندس ساخت و تولید، تراشکار و جوشکار

همه پازل های یک بازار

همه پازل های یک بازار