مطالب مرتبط:
دولتی که آنچه را منتقدان می بینند نادیده می گیرد!
دولتی که آنچه را منتقدان می بینند نادیده می گیرد!
تنها راه نجات کشور از بحران کرونا / دولتی که آنچه را منتقدان می بینند، نادیده می گیرد! /تهران و ریاض؛ ریاضتی در گفت وگو نیست
تنها راه نجات کشور از بحران کرونا/دولتی که آنچه را منتقدان می بینند نادیده می گیرد! /تهران و ریاض؛ ریاضتی در گفتگو نیست
قیمت ارز دولتی 1 اردیبهشت 1400/ نرخ 47 ارز عمده اعلام شد
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 اردیبهشت 1400 ساعت 11:252021-04-21اقتصادي

دولتی که آنچه را منتقدان می بینند نادیده می گیرد!


آیا در کشوری با این همه سرمایه عظیم استاد و کارشناس و فارغ التحصیل خوش فکر و خلاق دانشگاهی و حوزوی در موضوعات مختلف، - بی توجهی به این پشتوانه ارزشمند اسراف و ناشکری نیست؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا"، عباس شمسعلی طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت: طی 14 ماهی که از ورود کرونا به کشور می گذرد این اولین بار نیست که این ویروس سرکش و آمار فوتی ها و میزان شیوع آن دچار فراز و فرود می شوند.

تاکنون چندبار دیگر شاهد تکرار چرخه کاهش پس از رعایت پروتکل ها و اتخاذ تصمیمات صحیح و افزایش پس از بی توجهی به شیوه نامه ها بوده ایم.

اما خیز فعلی کرونا در کشورمان یک تفاوت ویژه با دفعات قبل دارد و آن اینکه در کنار برخی کم توجهی ها و بی احتیاطی های بخشی از مردم در ایام نوروز، یکی از مهم ترین علل شعله ور شدن دوباره آتش کرونا، بی توجهی مسئولان تصمیم گیر در ستاد ملی کرونا با محوریت دولت و البته شخص رییس جمهور به هشدارهای مکرر کارشناسان، رسانه ها و البته وزارت بهداشت درخصوص تأثیرات خطرناک سفرهای نوروزی در افزایش شیوع کرونا می باشد.

هر چند برخی مسئولان دولتی تلاش زیادی برای فرار از پاسخگویی و توجیه درخصوص تأثیر این بی توجهی و جدی نگرفتن هشدار کارشناسان در مورد پیش بینی اثرات سفرهای نوروزی در ایجاد موج جدید کرونا دارند، اما بسیاری از کارشناسان و منتقدان علت مهم و متهم اصلی افزایش تعداد شهرهای قرمز از 9 مورد در روزهای پایانی اسفندماه به 301 مورد فعلی و افزایش شهرهای نارنجی از 31 مورد به 95 مورد امروز و رسیدن آمار مرگ هموطنان از روزانه کمتر از 100 نفر در پایان سال قبل به 400 نفر در شرایط کنونی با احتمال افزایش بیشتر در روزهای آینده و همچنین تعطیلی اجباری اصناف و کسبه و خسارت سنگین به آنها پس از فرصت سوزی کنترل کرونا در تعطیلات دوهفته ای را همین بی توجهی دولت و ستاد کرونا به هشدارها می دانند.

یعنی می شد با کمی تدبیر از این شرایط جلوگیری کرد.

اما این موضوع تنها نمونه خسارت های بی توجهی دولت به کارشناسان و منتقدان نیست، متأسفانه این رویه طی 8 سال اخیر یکی از ویژگی های دولت جناب روحانی بوده است و موارد زیادی از بی توجهی های این دولت به نظرات کارشناسان و هشدار منتقدان در موضوعات مختلف را می توان برشمرد.

شاید مهم ترین مثال همان موضوع مذاکرات هسته ای منجر به برجام باشد.

دولت کنونی که با ادعای فهمیدن زبان دنیا! و بازگشت عزت! و رفع تحریم ها شروع به کار کرد از همان ابتدا بیش از توجه به ظرفیت های فراوان داخلی، نگاه خود برای رفع مشکلات را معطوف به خارج از مرزها و وابسته به مذاکرات کرد.

در این میان مشاهده ولع دولت برای رسیدن به توافق به هر قیمت و اشتیاق به اثبات توانمندی خود در مذاکره و غفلت از غیرقابل اعتماد بودن، خباثت، بی تعهدی و دغلکاری های بارها اثبات شده طرف های مقابل، باعث شد که بسیاری از کارشناسان و رسانه ها به اعلام نظرات و هشدارهای دلسوزانه و نقدهای کارگشا بپردازند تا با هوشیاری دولت، از تحمیل خسارت به کشور جلوگیری شود اما متأسفانه نه تنها به این هشدارها و نظرات کارشناسی توجه نشد بلکه بانیان فتح الفتوح برجام از شرمندگی منتقدان درآمده و از جمله جناب رییس جمهور به مناسبت های مختلف مشغول به روزرسانی لیست القاب عجیبی بود که نثار منتقدان و کارشناسانی که دلسوزانه نقد و نظر خود را در این خصوص بیان داشته بودند می کرد، از بزدل و ترسو گرفته تا کم‎سواد و حسود، از کاسب تحریم و بی‎شناسنامه تا مستضعف فکری و متوهم، از حواله دادن منتقدان به جهنم تا هوچی باز و کودک خواندن آنها و.

القاب و توهین هایی بود که جناب رییس جمهور همزمان با تقدیم ده ها سکه و نشان لیاقت به فاتحان برجام نثار منتقدان می کرد! نتیجه آنکه امروز در واپسین ماه های عمر دولت، هنوز مذاکرات بی حاصل ادامه دارد و آبی از برجام برای مردم گرم نشد تا درستی نظرات کارشناسان و منتقدان و خطای دولت در بی توجهی به این نظرات بیش از پیش نمایان شود.

البته با این تفاوت که کشورمان قبل از برجام تحریم بود اما توانمندی قابل توجهی در حوزه هسته ای کسب کرده بود اما پس از برجام باز هم تحریم ماند اما بخش زیادی از فعالیت های هسته ای تعطیل و اندوخته های ارزشمند این حوزه از دست رفت و در سایه غفلت دولت از اقتصاد و توانمندی های داخلی، گرانی و تورم عجیب و کاهش شدید ارزش پول ملی نیز در کارنامه دولت ثبت شد.

از دیگر مصادیق عیان و زنده بی توجهی دولت به هشدارهای کارشناسان و منتقدان، شرایط این روزهای بورس است.

با وجود اهمیت ورود سرمایه های مردمی به بخش تولید و تامین سرمایه مورد نیاز شرکت ها و کارخانه ها با پشتوانه نقدینگی موجود در جامعه از طریق بورس، اما نحوه سوق دادن بی ملاحظه مردم به بورس و افزایش کاذب سطح توقع آنها از سرمایه گذاری در بازار سرمایه که دولت نیز به آن دامن می زد، بسیاری از اقتصاددانان و کارشناسان بورس و رسانه ها را بر آن داشت تا نسبت به عواقب این دمیدن غیرمنطقی و عجیب به تنور بازار بورس هشدار دهند، اما باز هم دولت کمترین توجهی به این نظرات و هشدارها نکرد و اکنون نارضایتی بسیاری از کسانی که با سراب سود هنگفت و سریع الوصول وارد بورس شده اما روزبه روز بیشتر ضرر می کنند را شاهد هستیم.

مسئله کلیدی مسکن و نادیده گرفتن هشدارهای کارشناسان و منتقدان درخصوص خطرات کم توجهی دولت به این بخش از حیاتی ترین نیازهای مردم از دیگر نمونه های غفلت دولت آقای روحانی از نظرات کارشناسی است.

نتیجه این موضوع افزایش چند برابری قیمت مسکن و ناتوانی بسیاری از کسانی که امیدوار به تهیه مسکن با پس انداز و وام بودند در رسیدن به این مهم و رشد سرسام آور اجاره بها و متأسفانه فشار شدید به مستأجران است.

قطعاً اندکی استفاده از نظرات کارشناسان و توجه جدی به این حوزه و برنامه ریزی برای تعادل عرضه و تقاضا مانع شرایط امروزی می شد.

متأسفانه در دولت تدبیر نه تنها در موارد زیادی نسبت به نظرات کارشناسان کم توجهی شده است، در برخی موارد با نوعی شاید لج بازی!، کارهای کارشناسی شده قبلی که درخصوص آنها در بین اهل فن اتفاق نظر وجود داشت نیز کنار گذاشته شد.

نمونه مهم از این دست اقدامات، کنار گذاشتن کارت بنزین و لغو سهمیه بندی است که علاوه بر آثار اقتصادی و ملی از جمله صرفه جویی کلان در بنزین مصرفی و یارانه آن و همچنین کاهش وابستگی به واردات، در بین مردم نیز جا افتاده و پذیرفته شده بود.

با وجود انتقاد کارشناسان به لغو این طرح، دوباره دولت پس از چند سال با افزایش مصرف بی رویه، کارت بنزین را احیا و سهمیه بندی را اجرا کرد که متأسفانه نحوه اعلام و حواشی افزایش یک باره قیمت به جای شیب ملایم چندساله تبعات و خسارات اجتماعی زیادی نیز به کشور تحمیل کرد.

موارد دیگری همچون سیاست های ارزی دولت یا کم توجهی به فرصت های اقتصادی داخلی و ظرفیت های فراوان تجارت با کشورهای همسایه و منطقه به جای چشم دوختن به دست غربی ها برای گره گشایی، نحوه مدیریت و در واقع سوءمدیریت فضای مجازی و زدن برچسب طرفدار محدودیت و فیلتر به منتقدان این حوزه و برخی موارد دیگر هم از مصادیق بی توجهی دولت به نقد سازنده و نظرات کارشناسان است که آثار این بی توجهی ها گریبان مردم را گرفته است.

اگر نتیجه این بی توجهی ها در زندگی مردم را همچون آمار روزانه کرونا اعلام می کردند معلوم می شد که تصمیمات غیرکارشناسی و بی توجهی به نقدهای دلسوزانه تا چه حد زیان به کشور و مردم تحمیل کرده است.

البته شاید گفته شود که هر دولتی برنامه و روش هایی دارد که به آنها اعتقاد داشته و ممکن است این برنامه ها با نظرات کارشناسان همراه نباشد، پذیرش و درک سیاست های اختصاصی دولت ها امری قابل قبول است و موارد اشاره شده نیز به معنی اینکه تمام کارهای دولت غیرکارشناسی بوده نیست، اما مشکل اینجاست که دولت وقتی خود را از نقدهای سازنده و نظرات کارشناسی با پشتوانه تحلیل و راهکارهای عملی محروم کند در واقع از یک سرمایه عظیم محروم شده است.

در بسیاری از کشورها دولت ها اهمیت زیادی به اتاق های فکر و حلقه های مشاوره متصل به کانون های علمی و تحقیقاتی و دانشگاه های معتبر می دهند و به پست های مهم مشاوره نه به چشم کادویی برای رفقا و نزدیکان بلکه به عنوان یک بازوی پیش برنده نگاه می کنند.

اما در سال های اخیر، به غیر از اندک جلسات تشریفاتی کمتر شاهد جلسات و نشست و برخاست های متعدد و منظم و ادامه دار رییس جمهور با کارشناسان و دانشگاهیان برای بهره مندی تخصصی از نظرات و راهکارهای آنها بوده ایم و البته این موضوع از دولتی که حتی وزرا نیز به سختی فرصت جلسه و تعامل رودررو و آسان با رییس خود را پیدا می کنند چیز عجیبی نیست.

آیا در کشوری با این همه سرمایه عظیم استاد و کارشناس و فارغ التحصیل خوش فکر و خلاق دانشگاهی و حوزوی در موضوعات مختلف، بی توجهی به این پشتوانه ارزشمند اسراف و ناشکری نیست و آیا دلسردی جامعه علمی را در پی نخواهد داشت؟ نباید فراموش کرد که در فرهنگ دینی ما امر به مشورت و استقبال از شنیدن عیوب و تلاش برای رفع آنها مورد تأکید قرار دارد و بهترین دوست کسی معرفی شده است که عیب انسان را دلسوزانه و به نیت اصلاح به وی بیان کند اما متأسفانه در این سال ها بهای مناسبی به این موضوع از سوی دولت و شخص رییس جمهور داده نشده است و بسیاری از کسانی که تاکنون با الفاظ عجیب و غریب از سوی رییس جمهور مورد نوازش قرار گرفته اند جرمی جز هشدار یا ارائه نظر کارشناسانه و یا انتقادی کارگشا و دلسوزانه نداشته اند.

تبدیل انتقاد به یک تابو و در برخی موارد همنوا دانستن منتقدان با دشمن در دولت کنونی و نواختن منتقدان با الفاظ و نیش و کنایه در حالی است که رهبر انقلاب که همواره بر لزوم توجه به نظرات کارشناسی تأکید دارند، در شانزدهم مرداد سال 91 در دیدار با دانشجویان درخصوص سؤال یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه آیا انتقاد کردن به معنای تکمیل کردن پازل دشمن است تأکید کردند: من به هیچ وجه اعتقادی به انتقاد نکردن ندارم بلکه همواره اصرار دارم، جریان دانشجویی موضع انتقادی خود را حفظ کند، اما در بیان انتقادها باید به این نکته توجه شود که طرح آن به گونه ای باشد که مقصود دشمن را برآورده نکند.

نکته پایانی اینکه با توجه به نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری می توان در بررسی کارنامه کاندیداها میزان توجه آنها به نظرات کارشناسی و نقدپذیری آنها در مسئولیت های قبلی را مورد توجه قرار داد چرا که عرصه مدیریت اجرایی کشور نیازمند مدیرانی است که خود، دولت، مردم و کشور را از سرمایه ارزشمند نقدهای سازنده و دلسوزانه و نظرات و طرح های مفید کارشناسان محروم نکنند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: کرونا - ستاد ملی کرونا - روزنامه کیهان - کشور - فارغ التحصیل - آمار فوتی ها - تصمیم - آمار فوتی - شیوه نامه - پروتکل ها - دیگر - نامه - ستاد - دولت - خبرگزاری - ستاد ملی - مهم ترین - منتقدان - کارشناس - کشورمان - تصمیمات - ارزشمند - مسئولان - روزنامه - پشتوانه - محوریت - سرمایه - افزایش - پروتکل - یکی از

آخرین اخبار سرویس:
با 100 تا 200 میلیون تومان کدام مدل خودروهای داخلی را می توان خرید؟+ جدول

صادرات غیرنفتی در بنادر بوشهر 179 درصد افزایش یافت

بیش از 8میلیاردریال به دانش آموزان نیازمند رفسنجان کمک مومنانه شد

لینگبائو باکس | خودروی چینی 5 هزار دلاری

تعطیلی 7 ساله کارخانه فارسیت دورود

امکان تولید سالانه یک میلیون و 200 هزار خودرو وجود دارد

اعمال سلیقه شخصی در پروژه ها ممنوع است

کشف 19 تن سیمان احتکار شده در شهرستان خفر

منافع سهامداران خرد در اولویت مقررات گذاری/نیاز 30 میلیارد دلاری برای افزایش کارایی پتروشیمی ها

یک نماینده مجلس: سایپای نوین به دنبال پاسخ به نیازهای مشتریان و تولید خودروهای باکیفیت است

زمان پرداخت مابه التفاوت حقوق فروردین بازنشستگان سایر سطوح

رانندگان شرکت خودرو سرویس شهر نگران اجرای طرح سهند هستند

مجموع واکسن وارداتی کووید 19 به ایران به 5 میلیون و 600 هزار دوز خواهد رسید/ تداوم بد عهدی فروشندگان واکسن کرونا به کشورمان

فعالیت هفت هزار بهره بردار در بخش کشاورزی اردستان

پرواز هواپیماهای آموزشی متوقف شد

گزارش تصویری/پیچیدن عطر گل محمدی در قمصر خراسان

جزییات سرقت اطلاعات مشتریان بانک ملت

دژپسند: بسته سیاستی وزارت اقتصاد موجب رشد اقتصادی مثبت است

تکذیب افزایش قیمت لبنیات

فراخوان ثبت نام تربیت تکنسین مهارتی معادن سنگ ساختمانی

خبر خوش درباره حقوق بازنشستگان

افزایش قیمت شکر تکذیب شد

امروز در بازار جهانی ارزهای مجازی چه گذشت؟

قیمت خرید ست سرویس بهداشتی

فراخوان ثبت نام تربیت تکنسین مهارتی کارخانه های سنگبری

40 تن قطعه گوشت مرغ غیرمجاز از یک واحد صنفی در مشهد کشف شد

گرانی نامتعارف قیمت جوجه در بازار

مزارع غیرقانونی تولید رمزارزها در آذربایجان غربی جمع آوری می شود

رییس تعاون: بیش از 185میلیاردریال تسهیلات کرونایی در رفسنجان پرداخت شد

انتقاد از اعطای امتیاز به برخی واردکننده های خاص!

دژپسند: بسته سیاستی وزارت اقتصاد موجب رشد اقتصادی مثبت است

تلاش ها در عراق برای پایان دادن به پرونده «کارمندان موهوم»

بانک مرکزی 50 میلیون دلار «بورس» را واریز کرد

روزتعطیلی 7 ساله کارخانه فارسیت دورود

برنامه ایمیدرو برای ایجاد فضای رقابتی در زنجیره فولاد/ شفافیت؛ راهبردی موثر برای کشف قیمت ها در زنجیره

بخشنامه افزایش حقوق بازنشستگان صادر شد

رونمایی از طرح آزادسازی حدود شش هزار محدوده و معدن غیرفعال کشور

همکاری برای استانداردسازی سامانه های گرمایشی مدارس خراسان رضوی

30 درصد از باقیمانده سود سهام عدالت چه زمانی واریز می شود؟

افزایش ریسک سرمایه گذاری در ارز های دیجیتال با نوسانات قیمت

یکشنبه های صادراتی

انتشار اوراق مالی اسلامی قانون بودجه 1400 از هفته اول خرداد

برش استانی رشد و توسعه بهره وری در مازندران تهیه شده است

50 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی به بورس واریز شد

آرزوی زوج های نابارور

2 درمانگاه در آستارا تا پایان سال راه اندازی می شود

124 واحد صنعتی راکد در استان اردبیل احیا می شود

فعالیت 148 معدن مس در کشور

پشت پرده واکسیناسیون اجباری

مسیر قشم به تولا بلوار می شود

منتظر معرفی محصولات متنوع و یک شگفتانه ویژه در رویداد هواوی باشید

پولدارها در بازار مسکن پولدارتر می شوند

نتایج قرعه کشی سایپا مشخص شد+ لیست برندگان

برش استانی رشد و توسعه بهره وری در مازندران تهیه شده است

قیمت سکه به 10 میلیون و 470 هزار تومان رسید

دژپسند: بسته سیاستی وزارت اقتصاد موجب رشد اقتصادی مثبت است

صادرات غیرنفتی در بنادر بوشهر 179 درصد افزایش یافت

کاهش قیمت حبوبات

چند خبر کوتاه از استان قزوین در 26 اردیبهشت + فیلم

فعالیت هواپیماهای سبک و فوق سبک تا اطلاع ثانوی متوقف شد

رشد اندک دلار در کانال 22 هزار تومانی

امکان تولید سالانه یک میلیون و 200 هزار خودرو وجود دارد

اختصاص 10میلیارد ریال اعتبار برای استانداردسازی محل دفن زباله آستارا

اجرای جریمه 200 هزارتومانی نقض قرنطینه مبتلایان به کرونا

شکر و روغن از امروز گران می شود

بخشنامه افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در سال 1400 صادر شد

خسارت یک میلیارد تومانی سیلاب به بخش کشاورزی

صدور 7 میلیون قبض جریمه کرونایی !

خروج سیمان از نظام قیمت گذاری در گام نهایی

سرگذشت سد تنگ سرخ به کجا رسید؟

ریشه تورم

توقف عملیات آموزشی تفریحی هواپیما های فوق سبک

پیگیری مشکل آب آشامیدنی روستایی در رودبارجنوب

رونق کشاورزی با مرمت قنات ها در ششتمد

موس کیک پرتقال

طرح ساماندهی خودرو دوباره بررسی می شود

همه چیز درباره خودروی شاهین؛ محصول جدید سایپا

فروش 10 میلیون دلاری تابلوی کمتر دیده شده پیکاسو

تسهیل عملیات اجرایی پروژه اردبیل - سرچم با تامین اعتبار

نتایج قرعه کشی سایپا مشخص شد + لیست برندگان

ارزش پالایشی یکم افت کرد +جزییات

حدود یک هشتم زوج های ایرانی نابارور شده اند

قیمت جدید نان در تهران هنوز مصوب نشده است/ کارهای کارشناسی انجام شده است!

خسارت طوفان به سیستم برق شهرستان جیرفت

افزایش 179 درصدی صادرات غیرنفتی در بنادر بوشهر

رییس پژوهشگاه ابن سینا: حدود یک هشتم زوج های ایرانی نابارور شده اند

صادرات شمش فولاد آزاد شد

پیش بینی بورس فردا دوشنبه 27 اردیبهشت

جدیدترین اخبار سهام عدالت/ زمان واریز باقیمانده سود سهام عدالت

تحریم های آمریکا صنعت هوانوردی ونزوئلا را مختل نکرده است

پیش بینی افزایش رطوبت در بعضی مناطق خوزستان

ثبت 14هزار رکورد اطلاعاتی در پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور

برداشت سیب زمینی از مزارع قصرشیرین آغاز شد

افزایش قیمت شکر تکذیب شد

تکذیب شایعه افزایش قیمت برخی کالا ها در فضای مجازی+فیلم

تولید شیشه های ساختمانی و آینه در خراسان رضوی

مشارکت کنندگان نمایشگاه طلا معاف از پرداخت مالیات هستند

کار و تولید آموزشی از ما وسرمایه از شما

استخدام حسابدار ارشد در شرکت ساجیران در محدوده سهروردی شمالی تهران

در آمد دلاری در بازار مالی / سرمایه گذاری

دولتی که آنچه را منتقدان می بینند نادیده می گیرد!

دولتی که آنچه را منتقدان می بینند نادیده می گیرد!