مطالب مرتبط:
زنگ خطر زنانه شدن سالمندی
زنگ خطر رشد مصرف بنزین به صدا درآمد
در برنامه ضیافت مطرح شد؛ ماجرای حکم نیم سطری میرزای شیرازی و فرار عمال انگلیس با لباس زنانه از ایران
خطر بیخ گوش همراهان بیماران کرونایی در بیمارستان ها
حتی یک ضربه مغزی خفیف هم خطر سکته را به همراه دارد
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 اردیبهشت 1400 ساعت 10:552021-04-21پزشكي

زنگ خطر زنانه شدن سالمندی


سالمندی یکی از پدیده های فراگیر اجتماعی است که امکان پیشگیری از وقوع آن وجود ندارد.

حرکت شتابان کشور ما در مسیر سالمندی و بروز پدیده هایی همچون زنانه شدن سالمندی، - دیدارنیوز ـ" سالمندی یکی از پدیده های فراگیر اجتماعی است که امکان پیشگیری از وقوع آن وجود ندارد.

حرکت شتابان کشور ما در مسیر سالمندی و بروز پدیده هایی همچون زنانه شدن سالمندی، تنهایی در این دوران و چالش های ناشی از آن در جامعه باعث شده این موضوع بیش از پیش در مدار توجه متخصصان علوم سالمندی قرار گیرد.

از این رو با دکتر احمد دلبری عضو هیأت علمی دانشگاه و متخصص طب سالمندی به گفتگو نشسته ایم.

در سال های اخیر جامعه ایرانی با شیب تندی به سوی سالمند شدن گام بر می دارد و ما در آینده با طیف وسیعی از سالمندان مواجه خواهیم شد.

آیا ما شرایط و لوازم مواجهه با این پدیده جهانی را داریم؟ سالمندی یک فرصت و یک امتیاز برای جوامع بشری محسوب می شود، اما از آنجایی که در کشور ما آمادگی رویارویی با مسائل و نیاز های جمعیت بالای 60 سال وجود ندارد، از سالمند شدن جامعه در سال های آینده دچار نگرانی می شویم.

در واقع از آنجایی که رشد جمعیت سالمندی در کشور ما تقریباً بیشترین رشد در دنیا را به خود اختصاص داده و از سوی دیگر زیرساخت لازم برای مواجهه با آن در کشور وجود ندارد، این تغییر ساختار جمعیتی در آینده نه چندان دور با چالش ها و بحران هایی همراه خواهد بود، پس باید نگران باشیم.

در 40 سال گذشته جمعیت سالمندان در ایران دو برابر شده است.

در صورتی که در سال های آتی این مدت زمان کاهش یافته و طی 20 سال تعداد سالمندان دوبرابر خواهد شد.

در چنین شرایطی قطعاً فرصت کافی برای تهیه زیرساخت ها و رفع نیاز های این جمعیت نخواهیم داشت.

زنانه شدن سالمندی و چالش های پیش روی آن هم از جمله مسائلی است که از یک دهه گذشته آغاز شده و این پدیده در کشور ما رو به افزایش است.

به نظر شما دلایل بروز این پدیده در جامعه چیست؟ و اینکه افزایش امید به زندگی در میان زنان تا چه اندازه در زنانه شدن سالمندی مؤثر است؟ آمار ها و گزارش های منتشر شده نشان می دهد 51 درصد از کل جمعیت سالمندان کشور را زنان و 49 درصد را مردان تشکیل می دهند.

این موضوع به خودی خود خیلی نگران کننده نیست.

متأسفانه در حال حاضر 30 درصد جمعیت سالمند کشور، تنها زندگی می کنند و همسران خود را از دست داده اند.

در صورت تقسیم جنسیت، 49 درصد خانم ها تنها زندگی می کنند.

درحالی که تنها 9 درصد مردان همسران خود را از دست داده اند و به تنهایی زندگی می گذرانند؛ بنابراین بحث زنانه شدن سالمندی در چنین مواقعی است که خودنمایی می کند.

جمعیت زنان سالمند به دلیل ویژگی های خاص این گروه توجه بیشتری را می طلبد.

عواملی نظیر حوادث ترافیکی، تصادف و همچنین فاکتور های خطر مانند مصرف سیگار و الکل و هرآنچه سلامت انسان را تهدید می کند در مردان بیشتر است به همین دلیل آن ها نسبت به خانم ها از طول عمر کمتری برخوردار هستند.

از سوی دیگر امید به زندگی در میان زنان سالمند نسبت به مردان بیشتر است.

به عبارت دیگر در دنیا امید به زندگی مردان در حدود 7/4 سال کمتر از خانم ها است.

با توجه به شرایط اجتماعی و اقتصادی کشور، شما وضعیت این گروه از جامعه را در برخورداری از خدمات درمانی و بیمه های اجتماعی چگونه ارزیابی می کنید؟ و آیا این پدیده می تواند تبعاتی برای جامعه داشته باشد؟ به رغم موضوع امید به زندگی و طول عمر بیشتر زنان، مشکل بزرگی که وجود دارد و باعث نگرانی می شود موضوع سلامت روان و بهزیستی زنان سالمند است.

متأسفانه زنان در دوران سالخوردگی در مقایسه با مردان از سلامت روان کمتری برخوردارند.

از سوی دیگر دیده می شود که زنان سالمند از خدمات کمتری برخوردار هستند، سواد و مهارت های کمتری دارند و این موارد است که وضعیت را سخت تر می کند.

در کشور بیش از 3 میلیون و 750 هزار نفر زن سالمند زندگی می کنند.

در مناطق روستایی تعداد زنان سالمند بیشتر از مناطق شهری است.

آمار نشان می دهد 4/10 کل زنان را زنان سالمند روستایی تشکیل می دهند و در مناطق شهری این عدد به 2/9 می رسد.

باز می بینیم که در مناطق روستایی که مناطق کم برخوردار و از سرویس های بهداشتی و رفاهی کمتری برخوردارند تعداد زنان سالمند بیشتر است.

با کنار هم گذاشتن این داده ها ملاحظه می کنیم زنان سالمند با توجه به اینکه منبع درآمدی کافی ندارند و اشتغال کمتری دارند مشکلات بیشتری خواهند داشت.

از سوی دیگر از یک میلیون و 496 هزار و 347 نفر بازنشسته ای که تحت حمایت سازمان بازنشستگی هستند فقط 485 هزار نفر را زنان تشکیل می دهند.

این نشان می دهد از منابع درآمدی کمتری برخوردار هستند؛ بنابراین هنگامی که تعداد زنان سالمند افزایش یابد و از سوی دیگر تنهایی شان بیشتر شود و سواد و منابع بیمه و مستمری کمتری داشته باشند در آینده ای نه چندان دور این قشر از جامعه جزو گروه های پرخطر و آسیب پذیر جامعه قرار خواهند گرفت که نه تنها خود در معرض خطر هستند بلکه جامعه را با مشکلاتی مواجه خواهند کرد؛ بنابراین اگر از حالا به فکر آن ها نباشیم قطعاً فردا دیر خواهد بود.

با توجه به افزایش هزینه های زندگی در دوران سالمندی و کاهش درآمد این گروه از جامعه، شرایط و کیفیت زندگی زنان سالمند چگونه است و چند درصد این افراد در خانه های سالمندان نگهداری می شوند؟ به طور کلی فقط 0/2 درصداز جمعیت سالمندی ایران در آسایشگاه ها زندگی می کنند و 8/99 درصد در خانه ها زندگی می کنند.

اما اینکه با چه شرایطی زندگی می کنند مهم است و کمیت در اینجا ارزش چندانی ندارد.

نتایج بررسی های صورت گرفته نشان می دهد زندگی این افراد در خانه ها و در میان اعضای خانواده از کیفیت مناسبی برخوردار نیست.

تقریباً همسر 49 درصد سالمندان زن، فوت شده است.

از این تعداد 8/98 درصد یک بار ازدواج کرده اند.

از این 8/98 درصد هم در حال حاضر تنها 54 درصد و حتی کمتر با همسرانشان زندگی می کنند.

طبق آمار اعلام شده در سال 95 در حدود 43 درصد زنان سالمند بدون همسر گذران زندگی می کنند.

4/1 درصد هم مطلقه هستند.

امید به زندگی افراد در خانم ها حدود 78 سال است.

این سؤال همواره مطرح است که برای این افرادی که همسرانشان فوت کرده اند چه برنامه ای داریم.

مشکل جدی آن ها سلامت روحی و روانی و اجتماعی آنهاست.

چقدر برای رفع مشکلات آن ها در قالب مراکز روزانه برنامه ریزی شده است؟ چقدر خدمات در منزل به این گروه ارائه داده ایم؟ چقدر توانستیم بیمه تکمیلی برایشان برقرار کنیم؟ در شرایطی که در قانون برای ساماندهی این افراد پیش بینی های لازم صورت گرفته آیا ما اقدامی انجام داده ایم.

برنامه پنجم توسعه تکلیف کرده و در برنامه چهارم و ششم توسعه نیز به صراحت آورده شده است که سازمان بهزیستی مکلف است در هر برنامه، برای 25 درصد سالمندان خدمات توانبخشی و اجتماعی مهیا کند که اگر این امر محقق می شد در حال حاضر باید 50 درصد سالمندان کشور از امکانات مناسب برخوردار باشند.

آیا این اتفاق افتاده است؟ چقدر ما به آن ها عمل کرده ایم؟ در چهار برنامه گذشته و در سیاست های ابلاغی به صراحت موضوع حمایت از سالمندان آورده شده است، اما چه کسی توجه می کند؟ حالا بحث زنان سالمند تنها به طور اولی باید مورد توجه قرار گیرد، اما متأسفانه موضوع سالمندی جزو اولویت های کشور نیست.

سالمندان گروهی باارزش در جامعه هستند که جوانی خود را برای آبادانی کشور و رشد و پیشرفت اعضای خانواده خود که عضوی از جامعه هستند صرف کرده اند.

در این شرایط برای ارتقای کیفیت زندگی آن ها باید چه اقداماتی انجام شود که شایسته این گروه از جامعه باشد؟ در این شرایط اگر بخواهیم اقدامی شایسته انجام شود باید موضوع حاکمیتی در کشور صورت بگیرد.

چون با این ساختار در شورای عالی سالمندی که من عضو آن هستم و با زیرساخت های موجود قطعاً موضوع سالمندی در 5 و حتی 10 سال آینده یکی از بحران های جدی کشور خواهد بود.

تمام فعالیت های ما در موضوع سالمندی به هفته سالمندان باز می گردد و هیچ دغدغه دیگری وجود ندارد.

18 سازمان عضو شورای ملی سالمندان هستند، اما کدام یک در چند سال گذشته در این حوزه، اقدامی شایسته انجام داده اند.

با توجه به درس آموخته هایی که از مشکلات دهه شصتی ها داریم مطمئن هستم که موضوع سالمندی در سال های آتی به یک مسأله و مشکل جدی کشور تبدیل خواهد شد.

ما اگر نتوانستیم از نیروی جوان به عنوان عامل توسعه استفاده کنیم، موضوع سالمندی متفاوت است.

اینجا دیگر دغدغه خورد و خوراک و مسکن نیست.

اگر از حالا برای آینده چاره اندیشی نشود همانگونه که در حال حاضر در سطح جامعه معتاد متجاهر وجود دارد در آینده ای نه چندان دور نیز با معضل رها شدن سالمندان در جامعه مواجه خواهیم بود که یکی از مشکلات جدی سازمان های حمایتی و اجتماعی خواهد بود.

در شرایطی که در قانون برای حمایت از سالمندان تمهیداتی پیش بینی شده است و 18 دستگاه و وزارتخانه برای ارائه خدمات به این گروه از جامعه مکلف شده اند هنوز نتوانسته ایم برای رفع مشکلات قدمی برداریم و زیرساخت های لازم برای پیشگیری از بروز مشکلات در آینده را فراهم کنیم.

از نظر شما راهکار مناسب برای رهایی از چالش ها و مشکلات پیش رو چیست؟ ارتقای جایگاه شورای ملی سالمندان نخستین گام است.

به این معنا که این شورا باید به جای بهزیستی در ذیل نهاد ریاست جمهوری قرار گیرد و چه بسا فراتر از آن یعنی سازمان ملی سالمندان شکل بگیرد.

در شرایط فعلی حتی سازمان ملی جوانان و وزارت ورزش و جوانان نتوانسته اند برای جوانان کاری انجام دهند.

آیا شورای ملی سالمندی با 5 نفر کارشناس و 150 میلیون تومان اعتبار سالانه می تواند موضوع سالمندی کشور را حل و 8 میلیون نفر را ساماندهی کند؟ در واقع در شرایط فعلی نیازمند تشکیل سازمانی هستیم که برای 8 میلیون نفر فعلی و حدود 28 میلیون نفر 30 سال آینده از همین حالا فکر کند و تدابیری بیندیشد.

در گام بعدی باید تقسیم کار و ابلاغ برنامه عملیاتی سند ملی سالمندی صورت بگیرد.

باید ساختار و تشکیلات متناسب با سالمندان همانند مدل های جدید سرویس های خدماتی که در دنیا وجود دارد تشکیل شود.

در حال حاضر بیشترین اقدامی که در کشور ما صورت می گیرد نگهداری از سالمندان در آسایشگاه ها است که این مورد به هیچ وجه جوابگوی نیاز های این قشر نیست.

باید توسعه مراکز روزانه خدمات مراقبتی در منزل، ارائه خدمات مراقبتی کوتاه مدت، مراقبت های ویژه تسکینی و خدمات انتهای عمر در اولویت اقدامات کشوری قرار بگیرد.

مراکز مشاوره سالمندان نیز یکی دیگر از نیاز های اساسی است.

بخش اعظم سالمندان در ایران تنها هستند و نیاز به خدمات مشاوره آنلاین دارند.

دهکده و شهرک های سالمندی که امروزه در دنیا از حدود 6 درصد سالمندان نگهداری می کنند در ایران نیز می تواند بسیار راهگشا باشد.

دانشگاه های نسل سوم هم موضوع مهم دیگری است که در بیشتر کشور های دنیا تأسیس شده است و در کشور ما نیز قطعاً مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

تک فرزند بودن بسیاری از خانواده ها، امکانات اقتصادی، کمرنگ شدن احساس تعلق و مسئولیت پذیری و همچنین کوچک بودن فضا های زندگی و مسائلی از این دست سبب شده امکان نگهداری از سالمندان در میان اعضای خانواده نسبت به گذشته کاهش یابد.

در چنین شرایطی نیاز به حضور نیروی انسانی متخصص به عنوان مراقب و پرستار در منزل برای این گروه از جامعه بشدت احساس می شود.

شرایط فعلی جامعه در این حوزه را چگونه ارزیابی می کنید؟ در حوزه نیروی انسانی متخصص که یکی از اولویت ها است ضعف بسیاری داریم.

یکی از بزرگترین مشکلات ما در کشور موضوع نگهداری از سالمند است و ما در این حوزه نیروی مراقب آموزش دیده تربیت نکرده ایم.

اغلب افرادی که در این حوزه به منازل مراجعه و از سالمندان نگهداری می کنند هیچ آموزشی ندیده اند.

چه بسا بسیاری از آن ها تا دیروز کار های خدماتی و نظافتی انجام می دادند و امروز از یک سالمند نگهداری می کنند.

تربیت و تأمین نیروی انسانی سالمندیار و مراقب سالمند در مقطع کاردانی و کارشناسی باید خیلی سریع در دستور کار قرار بگیرد.

جایگاه بیمارستان های سالمندی و بیمارستان های دوستدار سالمندی و همچنین کلینیک های تخصصی سالمندان در کشور نیز خالی است.

به موضوع سلامت روان سالمندان اشاره کردید و اینکه سلامت روح و روان سالمندان بشدت تحت فشار و خطر است.

چه دلایلی باعث بروز این وضعیت است؟ بزرگترین عامل برای خطر در حوزه سلامت روان سالمندان این است که انسان ها را یک شبه بازنشسته می کنیم.

هیچ جای دنیا فرایند بازنشستگی مانند کشور ما نیست.

باید این فرایند اصلاح شود.

بهتر است طی یک فرایند دوساله انسان ها برای پذیرش شرایط جدید و سازگاری با دوره بازنشستگی آماده شوند.

متأسفانه در فرهنگ ما جا افتاده که بازنشستگی یعنی پایان خط و خاتمه زندگی مفید افراد.

درحالی که یک سوم عمر ما در دوران بازنشستگی طی می شود.

از آموزش مهارت های لازم برای گذران این دوران خبری نیست.

ازاین رو آموزش های پیش از بازنشستگی و آموزش های خودمراقبتی در دوران بازنشستگی و در دوران سالمندی باید به عنوان یک سند بالادستی در سازمان ها تهیه شود و تمام سازمان ها و وزارتخانه ها مکلف شوند نسبت به آموزش های خود مراقبتی در دوره سالمندی و بازنشستگی اقدام کنند.

مشکل دیگر این است که در کشور ما افراد با رسیدن به دوران بازنشستگی دچار سندروم آشیانه خالی می شوند.

به این معنا که تقریباً 30 درصد افراد در دوران بازنشستگی، همسران خود را از دست می دهند، فرزندانشان ازدواج می کنند یا از آن شهر مهاجرت می کنند، بخشی از دوستان آن ها از دنیا می روند.

گاهی هم همه این ها هست، اما فرزندان آنقدر درگیر مسائل خود هستند که زن یا مرد سالمند احساس تنهایی و انزوا می کنند.

همه این مسائل دست به دست یکدیگر داده و سالمندان را به سمت اختلالات روحی، افسردگی، اضطراب و استرس پیش می برد.

نکته مهم دیگر این است که مدیران عزیزی که امروز پشت میز مدیریت نشسته اند بدانند هر برنامه ای که برای بازنشستگان داشته باشند در آینده برای خودشان ادامه خواهد داشت.

متأسفانه در حال حاضر خدمات حمایتی مناسبی برای سالمندان پیش بینی نشده و آمار ها نشان می دهد 50 درصد سالمندان کشور از درآمد و مستمری برخوردار نیستند.

به نظر شما با توجه به نبود چتر حمایتی و معیشتی این گروه با چه مشکلاتی مواجه هستند؟ خدمات حمایتی درستی برای بازنشسته ها و سالمندان درنظر گرفته نشده است.

در دوره سالمندی که هزینه های فرد به دلیل بروز بیماری های ناشی از کهولت و موارد دیگر افزایش می یابد، فرد بازنشسته به جای دریافت کمک، بخشی از حقوق خود را از دست می دهد.

خصوصاً بازنشستگانی که در سنوات گذشته بازنشسته شده اند و همسان سازی حقوق برای آن ها هنوز صورت نگرفته است.

در چنین وضعیتی حدود 4 میلیون نفر سالمندی که حقوقی دریافت نمی کنند و از حمایت بیمه پایه و تکمیلی برخوردار نیستند شرایط سخت تری را تحمل می کنند و گاهی به تکدی گری و دستفروشی روی می آورند.

به همین دلیل است که باید شورای ملی سالمندی برای تمام سالمندان برنامه ریزی کند.

شیوع بیماری کرونا آسیب های جدی به گروه های مختلف جامعه از جمله سالمندان وارد کرده است و حتی شمار زیادی از آنان به دلیل این بیماری خطرناک فوت کرده اند، اگر بخواهیم خیلی خلاصه اثرات کرونا بر زندگی این قشر را بررسی کنیم فکر می کنید زندگی این قشر در دوران کرونا با چه مشکلاتی مواجه است؟ متأسفانه قبل از شیوع کرونا در کشور حدود 25 درصد سالمندان از اختلالات روحی و روانی رنج می بردند.

در حال حاضر با شیوع کرونا و کاهش رفت و آمد ها و عدم حمایت برخی از فرزندان، سالمندان در معرض مشکلات روحی بیشتری قرار گرفته اند.

از این رو خانواده ها باید توجه بیشتری به سالمندان خود داشته باشند و به بهانه اینکه رفت و آمد باعث انتقال بیماری می شود، از زیر بار مسئولیت شانه خالی نکنند.

درست است که رفت و آمد ها برای حفظ سلامتی کنترل می شود، اما باید حمایت های دورادور بیشتر از قبل مورد توجه قرار گیرد تا سالمندان کمتر دچار آسیب شوند.

توجه به تأمین مایحتاج روزانه سالمندان امری ضروری است؛ بخصوص سالمندانی که در همسایگی ما به تنهایی گذران عمر می کنند.

فراموش نکنیم تقریباً یک میلیون و 300 هزار نفر سالمند در کشور به تنهایی زندگی و نیاز های اولیه خود را به تنهایی تأمین می کنند.

ما باید به آن ها توجه داشته باشیم.


کلید واژه ها: سالمند - سالمندی - زنانه شدن - پدیده - زنانه - اجتماعی - پیشگیری - عضو هیأت علمی - فراگیر - هایی - جامعه ایرانی - یکی از - جامعه - متخصص - یک امتیاز - هیأت علمی - کشور - مسیر - سالمندان - دانشگاه - متخصصان - امتیاز - ایرانی - تنهایی - لوازم - جهانی - دلبری - شرایط - موضوع - آینده

آخرین اخبار سرویس:
کرونا 3 قربانی از یزد گرفت/تست 87 نفر دیگر مثبت شد

واکسن در کیش پولی نخواهد بود

4 فوتی جدید کرونا در هرمزگان/ 14 نفر بدحال هستند

آمار کرونا هرمزگان 24 اردیبهشت؛ 4 فوتی و 408 بستری

انتقاد از واکسیناسیون کودکان در کشورهای ثروتمند

27 بیمار جدید کرونایی در زنجان شناسایی شدند

آخرین آمار کرونا در قزوین/5 فوتی و 278 بیمار جدید کرونایی

واکسیناسیون معلولان در گراش

واکسیناسیون خودرویی علیه کرونا در اهواز

2 بیمار کرونایی در خراسان شمالی جان باختند/ بستری 73 بیمار دیگر

زایمان نخستین مادر مبتلا به کرونا در شاهین دژ با موفقیت انجام شد

2 بیمار کرونایی در خراسان شمالی جان باختند/ بستری 73 بیمار دیگر

چی را با چی بخوریم یا نخوریم؟

بیمارستان دهدشت به سی تی اسکن جدید مجهز می شود

آمار کرونا یزد 24 اردیبهشت؛ 3 فوتی و 87 ابتلای جدید

علائمی که نشان دهنده درگیری ریه در کرونا هستند

واکسیناسیون خودرویی افراد بالای 70 سال در اهواز (عکس)

غربالگری اختلالات اضطرابی کودکان قمی در شرایط کرونایی

اگر کرونا نبود ...

آشنایی با خواص بی نظیر توت فرنگی

برنج را با این ادویه ها بخورید

آیا کووید 19 منجر به عارضه ناخن کوویدی می شود؟

کرونا تا ایمن شدن 70 درصد جامعه وجود دارد

خطر افزایش دو برابری سرطان روده در زنان

وحشتناکترین بیماری های ناشی از خوردن غذا های آلوده

تولید 4 میلیون دوز واکسن ایران کوبا تا پایان شهریور

باغبانی درمان دردهایتان می شود!

آمار کرونا مازندران 24 اردیبهشت؛ 91 بهبودیافته و 63 بستری جدید

هندوانه خوردن کودکان چه خوب و بدی دارد؟

رفلاکس معده را با این گیاه درمان کنید

ویروس کرونا تا چه زمانی در جامعه وجود دارد؟

‍‍‍ پ پ ‍‍‍ واکسیناسیون ترکیبی کرونا بی خطر اما با عوارض مقطعیِ بیشتر

‍‍‍ همه مردم حتی در فضای باز هم ماسک بزنند

واکسیناسیون خودرویی افراد بالای 70 سال در اهواز

خواص گیاه دارویی پونه یا پِدِنه

صدور مجوز واردات واکسن کرونا از جزیره کیش

فواید و عوارض واکسن کرونا؛ از سردرد و تهوع تا عوارض بسیار خطرناک

درخانه ماندن درحال حاضر بهترین راه مقابله با کروناست

همه مردم حتی در فضای باز هم ماسک بزنند

همه مردم حتی در فضای باز هم ماسک بزنند

آمار کرونا آذربایجان غربی 24 اردیبهشت؛ 14 فوتی و 496 ابتلای جدید

کرونا تا ایمن شدن 70 درصد جامعه وجود دارد

واکسیناسیون خودرویی افراد بالای 70 سال در اهواز

برنامه ای برای فروش واکسن کرونا در کیش وجود ندارد

ویروس کرونا خطرناکتر از همیشه

آمار کرونا همدان 24 اردیبهشت؛ 6 فوتی و 81 ابتلای جدید

برنج را با این ادویه ها بخورید

کاهش فوتی های کرونایی قم

آیا کووید 19 منجر به عارضه chr(034)ناخن کوویدیchr(034) می شود؟

فوتی های کرونایی قم کم شد

برنامه ای برای فروش واکسن کرونا در کیش وجود ندارد

کرونا تا ایمن شدن 70 درصد جامعه وجود دارد

اهدای اقلام پزشکی برای درمان بیماران کرونایی+ فیلم

فوتی های کرونایی قم کم شد

شناسایی 16 مورد جدید مبتلا به کرونا در سمنان

هرمزگان در خطر شیوع کرونای جهش یافته آفریقایی و هندی

ثبت 5 فوتی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در کرمانشاه

از انواع نگران کننده ویروس کرونا چه می دانیم؟

آمار قربانیان کرونا در ایران کاهش یافت/ مبتلایان دیابت در فاز دوم واکسیناسیون

عادی انگاری، سَم مُهلک شیوع کرونا+ فیلم

خطر افزایش دو برابری سرطان روده در زنان

پایگاه خدمات اجتماعی و سلامت زندگی خوب در شهرستان مرزی صالح آباد

ثبت 5 فوتی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در کرمانشاه

سو برداشت مردم یا تغییر موضع

وخامت حال 91 بیمار کرونایی در قم

70 درصد از کادر درمان قم، واکسینه شدند

آدینه اردبیلی ها با فوت 5 بیمار کرونایی رقم خورد

پنج نفر دیگر در 24 ساعت گذشته در کرمانشاه بر اثر کرونا جان باختند

پنج نفر دیگر در 24 ساعت گدشته در کرمانشاه بر اثر کرونا جان باختند

رژیم لاغری با روشی گرانقیمت

یک فوتی جدید ناشی از کرونا در بوشهر ثبت شد

باغبانی درمان دردهایتان می شود!

درخانه ماندن درحال حاضر بهترین راه مقابله با کروناست

هندوانه خوردن کودکان چه خوب و بدی دارد؟

از تجربه های شیوع کرونا بیاموزیم!

مرگ 1100 نفر از ابتدای شیوع کرونا در استان بوشهر

اسامی استان ها و شهرستان های در وضعیت قرمز و نارنجی / جمعه 24 اردیبهشت 1400

واکسیناسیون ترکیبی کرونا بی خطر اما با عوارض مقطعیِ بیشتر/ تزریق 2 واکسن مختلف موثرتر است

همه مردم حتی در فضای باز هم ماسک بزنند

چانه هایی با طعم کرونا

مصرف ناشتای آب و لیموترش چه بلایی سرمان می آورد؟

همه مردم حتی در فضای باز هم ماسک بزنند

آیا کووید 19 منجر به عارضه ناخن کوویدی می شود؟

مصرف ناشتای آب و لیموترش چه بلایی سرمان می آورد

همه مردم حتی در فضای باز هم ماسک بزنند

همه مردم حتی در فضای باز هم ماسک بزنند

مرگ 1100 نفر از ابتدای شیوع کرونا در استان بوشهر

بهترین واکسن کرونا کدام است؟

اهدای عضو در استان بوشهرجان سه بیمار را نجات داد

تازه ترین آمار از مبتلایان و فوتی های کرونا در ایران 24 اردیبهشت 1400

همه مردم حتی در فضای باز هم ماسک بزنند

همه مردم حتی در فضای باز هم ماسک بزنند

واکسیناسیون ترکیبی کرونا بی خطر اما با عوارض مقطعیِ بیشتر/ تزریق 2 واکسن مختلف موثرتر است

هشدار؛ در فضای باز هم ماسک بزنید

آخرین آمار فوتی ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز جمعه 24 اردیبهشت 1400

چرا برخی کرونایی ها از بیمارستان رفتن طفره می روند؟

ارتباط بین زوال عقل با سیگار و بیماری های قلبی

آیا کووید 19 منجر به عارضه ناخن کوویدی می شود؟

چگونه از عادی انگاری اجتماعی کرونا جلوگیری کنیم؟

همه مردم حتی در فضای باز هم ماسک بزنند

زنگ خطر زنانه شدن سالمندی

زنگ خطر زنانه شدن سالمندی