مطالب مرتبط:
افزایش 35 درصدی نرخ کرایه تاکسی های تهران/ آغاز برچسب گذاری نرخ جدید
برچسب گذاری نرخ جدید کرایه تاکسی از امروز آغاز شد/ افزایش کرایه ها تا 35 درصد
آغاز برچسب گذاری نرخ جدید کرایه تاکسی از امروز/افزایش 35 درصدی نرخ کرایه تاکسی های پایتخت
آغاز برچسب گذاری نرخ کرایه تاکسی از امروز/ نرخ کرایه تاکسی های تهران 35 درصد افزایش یافت
آغاز برچسب گذاری نرخ جدید کرایه تاکسی از امروز/ افزایش 35 درصدی قیمت کرایه
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 اردیبهشت 1400 ساعت 10:202021-04-21پزشكي

به اختلالات گفتاری نباید برچسب معلولیت زد


بیماری درمان می شود، درحالی که اختلال درمان پذیر نیست، اما بهبود می یابد.

اختلال گفتاری نیز به همین صورت است و در حال حاضر هیچ درمان قاطعی برای بیشتر این اختلالات وجود ندارد، - بخش اول گفت وگوی ایسنا با مسئول کمیته فنی انجمن علمی گفتار درمانی: به اختلالات گفتاری نباید برچسب معلولیت زد ایسنا/اصفهان بیماری درمان می شود، درحالی که اختلال درمان پذیر نیست، اما بهبود می یابد.

اختلال گفتاری نیز به همین صورت است و در حال حاضر هیچ درمان قاطعی برای بیشتر این اختلالات وجود ندارد، اما اگر کسی مدعی درمان قاطع اختلالات گفتاری باشد متخلف یا بی سواد است.

این ها بخشی از گفته های اتابک وثوقی، آسیب شناس گفتار و زبان و مسئول کمیته فنی انجمن علمی گفتار درمانی است که در گفت و گویی با ایسنا به مناسبت یکم اردیبهشت، روز ملی گفتار درمانی مطرح شد.

مسئول کمیته فنی انجمن علمی گفتار درمانی در بخش اول این گفت و گو، با اشاره به اینکه امروز در عصر ارتباطات زندگی می کنیم و تمام تفکرات، هیجانات و نیازهای ما از طریق یکی از نمودهای زبان مثل گفتار و نوشتار منتقل می شود، اظهار کرد: برای اینکه بتوانیم حداقل ارتباط با اطرافیان خود را داشته باشیم باید نوعی از ارتباط را برقرار کنیم تا به اهداف فردی و اجتماعی دست پیدا کنیم.

وی با اشاره به اینکه از زمانی که نوزادی متولد می شود تمام نیازهای خود را با برقراری ارتباط با مادر برطرف کرده و به مرور این ارتباطات با پدر، اطرافیان، هم سن و سالان، گروه ها و محیط های کوچک گسترده می شود، گفت: با ورود فرد به اجتماع، تعاملات اجتماعی گسترده و غیرقابل پیش بینی شکل می گیرد که مهمترین بخش آن برقراری ارتباط اصولی با اطرافیان است.

این متخصص گفتار درمانی با بیان اینکه برای برقراری هر ارتباطی حداقل نیاز به یک فرستنده، یک دریافت کننده و وسیله ای نیاز داریم که پیام مدنظر را منتقل کند، افزود: به همین دلیل مهمترین بخش ارتباط اینکه چطور منظور خود را برسانیم تا به خواسته خود برسیم و سوءتفاهم و مشکلی ایجاد نکنیم.

وی با بیان اینکه اختلالات گفتار، زبان و ارتباط در زندگی به حدی گسترده است که همه عمر را می تواند در برگیرد، تصریح کرد: اختلال با بیماری متفاوت است؛ اختلال یعنی مشکلی که باعث رنج و زحمت فرد یا اطرافیانش می شود.

این مسأله معمولا فراگیر است و باید بتوانیم با آموزش های جدید، اقدام به توانمندسازی و توانبخشی فرد کرده و بهترین مسیر را برای او ایجاد کنیم تا کمترین آسیب را ببیند، در عین حال که بیشترین مشارکت را در محیط و اجتماع داشته باشد.

مسئول کمیته فنی انجمن علمی گفتار درمانی، گفتار درمانی (آسیب شناسی گفتار و زبان)، را یکی از رشته های توانبخشی برشمرد که به غربالگری، پیشگیری، ارزیابی، تشخیص، درمان، آموزش و مشاوره در اختلالات گفتار، زبان و برقراری ارتباط و بلع دهانی حلقی می پردازد و افزود: ارتباط شامل گفتار (تولید گفتار یا تلفظ، صوت یا صدا، روان بودن کلام)، زبان درکی و بیانی (به صورت نوشتاری یا شفاهی)، پرگماتیک (کاربرد) و شناخت است.

گفتار درمانی محدودیت سنی ندارد وی با تاکید براینکه ارایه خدمات این رشته محدودیت سنی ندارد و از نوزادی تا سالمندی را پوشش می دهد، توضیح داد: وظیفه آسیب شناس گفتار و زبان درمان اختلالات در این حیطه ها است: تولید گفتار (شامل تولید، آپراکسی، دیزارتری)، تشدید (هایپر- نیزالیتی و- هایپو - نیزالیتی)، صوت (کیفیت آواسازی، زیر و بمی، تنفس)، روانی گفتار (لکنت)، زبان (درک، بیان، کاربرد شناختی، صرف و نحو)، شناخت (توجه، حافظه، حل مسئله، عملکردهای اجرایی) و تغذیه و بلع (در سطوح دهانی، حلقی و مروی) علل بالقوه اختلالات ارتباطی و بلع شامل موارد زیر است: • مشکلات دوران نوزادی (نارسی، وزن کم هنگام تولد، قرار گرفتن در معرض مواد خطرناک) • اختلالات رشدی (اختلال زبانی خاص (SLI)، اختلال طیف اتیسم، نارساخوانی، اختلالات نقص توجه) • مشکلات شنوایی (ناشنوایی، اختلال در پردازش های شنیداری) • ناهنجاری های دهانی (شکاف لب/ کام، اکولوژن های غیرطبیعی دندانی، ماکرو گلوسیا، بد عملکردی دهانی- حرکتی) • ضعف تنفسی (دیسپلازی onchopulmonary، اختلالات انسدادی ریوی مزمن) • ناهنجاری های حنجره ای (ناهنجاری تارهای صوتی، انسداد نای، تراکئوستومی) • بیماری ها و بدعملکردی های نورولوژیکی (TBI، فلج مغزی، ناهنجاری های عروق مغزی، دمانس، پارکینسون، ALS) • اختلالات روانپزشکی (سندرم داون، سندرم X شکننده، سندرم رِت، سندرم VCF) خدمات آسیب شناسی گفتار و زبان در دو گروه کلی خدمات ارزیابی و تشخیصی و خدمات درمانی طبقه بندی می شود.

وثوقی با بیان اینکه مداخلات درمانی آسیب شناسی گفتار و زبان به نقص های ناشی از صدمات، بیماری ها، ناهنجاری های مادرزادی، نقایص رشدی و توانمندسازی اختصاص دارد، گفت: شیوع انواع اختلالات گفتاری طبق دسته بندی های ارائه شده متفاوت است، همچنین عوامل بروز نیز متفاوت است و موارد زیادی می تواند در این زمینه تاثیرگذار باشد که برخی ناشناخته است، اما به طور کلی محیط و ژنتیک هر دو تاثیرگذار است.

وی گفتار درمانی را یکی از گروه های پزشکی شاخه های توانبخشی معرفی کرد که به ارزیابی و درمان اختلالات ارتباطی و بلع می پردازد و تصریح کرد: در کشورهای توسعه یافته 35 درصد مردم حداقل یکبار و 17 درصد جامعه نیاز مبرمی به گفتار درمانی دارند.

در این بین اختلال طیف اتیسم در حال حاضر در یک نفر به ازاء 250 نفر شناخته می شود و براساس آخرین گزارش ها غالبا یک به 48 است.

اختلال درمان پذیر نیست، اما بهبود می یابد مسئول کمیته فنی انجمن علمی گفتار درمانی با بیان اینکه امروزه شایع ترین اختلال گفتاری، اختلال رشد ارتباطی مثل طیف اتیسم است که نرخ موارد آن درحال افزایش است، توضیح داد: بیماری درمان می شود، درحالی که اختلال درمان پذیر نیست، اما بهبود می یابد.

به عنوان نمونه فردی که اتیسم دارد اختلال در رشد پردازش حسی، مشکل ارتباط و .

را همه عمر حس می کنند، اما باید کمک کنیم به حداقل برسد و بیشترین کارایی از مغز در جهت مشارکت اجتماعی فعلی را داشته باشد.

وی با اعتقاد براینکه موانع در مداخلات درمانی و توانبخشی زیاد است، گفت: بزرگترین مانعی که در ارایه خدمات توانبخشی سریع داریم سیستم ارجاع، حمایت و پوشش بیمه ای و استانداردهای خدمات است.

بخشی از این موانع به همکارانم بر می گردد که باید استانداردها و راهنمایی های علمی روز دنیا را فرا گیرند، درحالیکه متاسفانه 70 درصد این اتفاق نمی افتد و بسیاری براساس تجربه و دانش شخصی این کار را انجام می دهند، به همین خاطر شاید در بهترین شرایط 70 درصد کارایی را داشته باشند.

وثوقی مهمترین مانع را مربوط به نقش دولت دانست و توضیح داد: از سال 94 که عضو کمیته مشورتی توانبخشی وزارت بهداشت شده ام اقدامات زیادی انجام شده، سند ملی توانبخشی و سند ملی شناسنامه اتیسم آماده شده، اما بسیار واضح است که مسیر فعلی دولت در ارایه خدمات به جامعه توانخواه اشتباه است، نقشه راه و متولی توانبخشی مشخص نیست.

مسیر اشتباه حمایت های دولتی از اختلالات گفتاری وی ادامه داد: شورای عالی بیمه توانبخشی را تحت پوشش بیمه قرار داد، اما مسیر اشتباهی است، چون در جریان مسائل مربوط به اساسنامه ها و آیین نامه های مراکز توانبخشی سازمان های مختلف نیستند.

سازمان بهزیستی مرکز توانبخشی دارد، اما حق ارایه سرویس سرپایی به مراجعان خارج از مددجویان تحت پوشش بهزیستی را ندارد، درحالی که مددجویان بهزیستی از این سازمان یارانه می گیرند.

این متخصص گفتار درمانی با بیان اینکه در طول سال یک یا دو مراجع ندارم که جزو مددجویان بهزیستی باشد، گفت: اگر مراجعان تحت پوشش بهزیستی باشند می توان با بهزیستی قراردادی منعقد کرد تا بخشی از هزینه ها را تقبل کند، درحالیکه با وجود افزایش سرسام آور هزینه های مربوط به اجاره، تجهیزات و مواد مصرفی تخصصی و عمومی از بسیاری از همکارانم می خواهم تاجایی که می توانند از مراجعان خود حمایت کنند، چراکه هیچ کدام از مراجعین ما، حتی مراجعینی که وضعیت مالی خوبی ندارند حاضر نیستند تحت پوشش بهزیستی قرار گیرند.

وی اضافه کرد: خودم هم راضی نیستم که مراجعانم تحت پوشش بهزیستی قرار گرفته و برچسب معلولیت به آنها بزنند.

وقتی کسی اختلالی دارد باید توانمندی های او را بسنجیم و با پرورش توانمندی ها، به حل مشکلاتش کمک کنیم.

سازمان بهزیستی چندین سال است شعار ICF می دهد که طبقه بندی براساس کارکردهای افراد است نه بیماری، درحالی که وقتی پای ارائه خدمات می رسد براساس DSM صحبت می کنند و ملاک هایشان تشخیص های پزشکی می شود که آزاردهنده است.

به اختلالات گفتاری نباید برچسب معلولیت زد وثوقی با اشاره به اینکه اخیرا قرار شده است، افرادی که می خواهند از بیمه توانبخشی استفاده کنند باید تحت پوشش سازمان بهزیستی باشند، اظهار کرد: کدام یک از تصمیم گیرندگان درصورتی که فرزندش اختلال تلفظ یا لکنت خیلی پیش پا افتاده و یا اختلال صوت، اتیسم سطح یک و .

داشته باشد حاضر است بر او برچسب معلولیت بزنند؟! درحالی که گفته می شود افراد دارای اختلالات گفتاری باید تحت پوشش بهزیستی قرار گرفته و کارت معلولیت بگیرد تا دولت کمک ناچیزی به آنها دهد، اما این کار از اساس اشتباه است.

مسئول کمیته فنی انجمن علمی گفتار درمانی با بیان اینکه وقتی سند ملی اتیسم نوشته می شد با تحت پوشش بهزیستی قرار گرفتن آنها مخالف بودم، توضیح داد: با این کار مخالف بودم چون درست است باید کاری را شروع و به افراد کمک کنیم، اما نباید به گونه ای باشد که به این افراد برچسب زده شود.

اساسا با این برچسب زدن ها مخالفم و معتقدم لکنت داشتن معلولیت نیست، حتی کسی که محدودیت حرکتی یا کم توانی ذهنی دارد معلول نیست، بنابراین باید معلولیت را از واژگان خود حدف کنیم اما متاسفانه همچنان از این واژه به و همچنین مهجور در ارگان های مقننه و مجریه استفاده می کنند.

وی با تاکید براینکه خود فرد باید برای ما مهم باشد نه برچسب هایی که به او می زنیم، ادامه داد: باوجود تلاش هایی که برای فرهنگ سازی و حذف برچسب به افراد در جامعه می شود، گاهی یک اتفاق و تصمیم گیری ما را 10 سال به عقب بر می گرداند.

در سطح وزارت بهداشت و با پزشکانی مواجه هستیم که همگی از اساتید ما هستند اما تفکر و مطالعات پزشکی قدیم دارند و هنوز هم نمی تواند خود را با ملاک های تشخیصی DSM5 وفق دهند.

همچنان می گویند بیماری اوتیسم درحالی که چند سال فرهنگ سازی شد تا در منابع رسمی در کشور کسی "اوتیسم" ننویسد چون فکر می کنند اتیسم از اوت بودن است، به همین خاطر اصرار دارم واو در کلمه "اتیسم" نباشد.

وثوقی خاطرنشان کرد: وقتی اتیسم سر از بیماری های خاص درآورد برخی خانواده ها معتقد بودند این کار شاید باعث حمایت بیشتری از این کودکان شود، درحالیکه فقط به ضرر آینده کودکان و کشور است مخصوصا افراد سطح یک طیف اتیسم که معمولا مشکلات آنها خیلی ظاهری نیست و از لحاظ تحصیلات آکادمیک برخی در سطح فوق العاده و اکثرا در سطح نرمال هستند پس نیازی نیست افراد بدانند اتیسم یا بیماری خاص دارد! خوانندگانی که صوت خوش خود را از دست دادند! این متخصص گفتار درمانی با بیان اینکه در برخی موارد عارضه گفتاری برای افراد بزرگسال اتفاق می افتد، گفت: متاسفانه وقتی صدای فردی می گیرد سراغ عطاری و طب سنتی می رود و چه بسیار خواننده و هنرمندانی که به خاطر بی توجهی به درمان این عوارض نتوانستند از استعداد و توانمندی خود استفاده کرده و صوت خودشان را از دست دادند، حتی خواننده هایی که در دوران جوانی صوت خوبی داشتند، اما آن صوت خوش را به خاطر مشکلات و سهل انگاری ها و ارجاعات اشتباه از دست دادند.

وی در ادامه درخصوص اهمیت درمان به هنگام اختلالات گفتاری، اظهار کرد: اولین مسأله مهم هم برای این که فرد بیشترین پیشرفت را داشته باشد و هم هزینه اقتصادی کمتری داشته باشد، تشخیص و مداخله بهنگام است.

متاسفانه گاهی برخی خانواده ها در حق کودکانشان اجحاف می کنند و وقتی به ما مراجعه می کنند می گویند مهدکودک آنها را ارجاع داده درحالی که معتقدند فرزندشان مشکلی ندارد.

بارها شده گفته ام امروز بنویسید و امضا کنید که اگر فردا اتفاقی افتاد فرزندتان بتواند از شما شکایت کند! چون این اجحاف هیچ وقت جبران پذیر نیست.

کودک از چه زمانی باید گفتار را شروع کند؟ وثوقی با بیان اینکه اگر اختلالات گفتاری بسیاری از مراجعانم زودتر تشخیص داده شده بود وضعیت فعلی را نداشتند، تاکید کرد: پزشکان و روان شناسانی که می گویند کودکان تا 3 تا 4 سال فرصت برای گفتار دارند، اما این براساس دانش 50 سال قبل است و کودک در 12 ماهگی باید یکی دو کلمه را شروع کند، در 15 ماهگی اگر کلمه ای نگفت باید بررسی شود، در 18 ماهگی اگر 20 تا 30 کلمه نداشت باید بررسی شود، در 2 سالگی اگر نتواند عبارت سازی کند باید بررسی شود.

هیچ پزشکی گفتار درمانگر نیست، هیچ گفتار درمانگری پزشک نیست وی خاطرنشان کرد: برخی می گویند خانواده ها را نترسانید، اما معتقدم هرکسی باید در تخصص خودش فعالیت کند.

هیچ پزشکی گفتار درمانگر نیست و هیچ گفتار درمانگری پزشک نیست.

تنها تخصصی که از گفتار درمانی و رشد طبیعی روانی، حرکتی، گفتار، زبان و شناخت می داند روان پزشک اطفال است و بقیه تخصص ها حتی اگر دوره دیده اند ارتباطی با این حرفه ندارند.

در عین حال هیچ گفتار درمانگری در هیچ رشته دیگری حق دخالت ندارد چون علم و تخصص لازم را ندارد.

به گفته وی، وقتی کودکی دچار مشکل در بلع و جویدن است، وسواس در انتخاب غذا دارد، نمی تواند درست ارتباط بگیرد، ارتباطات معمول را ندارد، رشد گفتار و زبان او متعارف نیست و .

حتما یک گفتار درمانگر مجرب در زمینه اختلالات رشدی باید او را ببیند.

این متخصص گفتار درمانی با تاکید براینکه وقتی فردی دچار لکنت می شود باید سریع به گفتار درمانگر مجرب مراجعه کند، گفت: نه تنها هیچ دارویی برای درمان لکنت نداریم، بلکه هیچ درمان قاطعی برای هیچ اختلالی نداریم و اگر کسی چنین ادعایی کرد متخلف یا بی سواد است.

البته همیشه در دوره های مختلف افرادی ادعای درمان قاطع این اختلالات را کرده و پول هایی به جیب زده و بعد متواری شده اند، اما نباید به آنها اعتماد کرد.

تنها تخصصی که به ارزیابی و درمان اختلالات گفتار، زبان، ارتباط غیرکلامی و کلامی و بلع دهانی و حلقی می پردازد گفتار درمانگر است.

این گفتگو ادامه دارد.


کلید واژه ها: درمان - اختلال - گفتار - گفتار درمانی - اختلالات - انجمن علمی - کمیته فنی - درمانی - انجمن - کمیته - ایسنا - معلولیت - قاطع - بیماری - علمی - بهبود - برچسب - صورت - روز ملی - بی سواد - مناسبت - متخلف - اتابک - آسیب - سواد - زبان

آخرین اخبار سرویس:
117 مرکز شهری و روستایی در کرمانشاه برای تزریق واکسن کرونا فعال است

خواص باورنکردنی مویز برای درمان فشار خون

یازده روش برای اینکه گول نخوریم!

فوت 2 مبتلای به کرونای آفریقایی و هندی در هرمزگان

اثربخشی 98 درصدی واکسن سینوواک در برابر مرگ

381 نفر بیمار کووید 19 در یزد بستری هستند

تاثیر سیگار بر کرونا

شمار مبتلایان جهانی کرونا به بیش از 161 میلیون نفر رسید

فواید شگفت انگیز پوست تخم مرغ برای مو و دندان ها

چگونه دل درد صبحگاهی را درمان کنید

ویدئو / از بازگشت خاک یک سیارک به زمین تا ارتباط خمیازه با اندازه مغز

چگونه علائم آسم و کرونا را از هم تشخیص دهیم؟

پزشکان دید مردم را به داروی ایرانی بد کردند/دیگر نیاز به خارج نداریم که بخواهند واکسن بدهند یا نه

مواد غذایی بی خطری که می تواند برای کودکان کشنده باشد

استخدام سرپرست فروش مواد غذایی، بازاریاب فروش مواد غذایی و نیروی خدمات

ویدئو / از بازگشت خاک یک سیارک به زمین تا ارتباط خمیازه با اندازه مغز

چند دلیل برای مصرف روزانه اسفناج

عید آمد و ما بی تو عید می کنیم

روش بازگرداندن حس بویایی بعد کرونا

آشنایی با خوراکی های غیر لبنی کلسیم دار!

کیفیت آب دستگاه های دیالیز در بیمارستان ها چگونه است؟

حقایقی درباره فشارخون بالا ایسنا

کیفیت آب دستگاه های دیالیز در بیمارستان ها چگونه است؟

راز های پخت «دلمه برگ مو»

استخدام کمک پرستار در مرکز جراحی محدود بهمن در تهران

حقایقی درباره فشارخون بالا

راهکارهایی برای سفید شدن پوست صورت

آیا باید قبل از تزریق واکسن کرونا تست منفی داشته باشیم؟

استخدام متخصص پوست و مو یک کلینیک پوست و زیبایی در تهران

نحوه ترمیم جای بخیه!

عواملی که موجب خارش پوست می شوند؟

همه چیز در رابطه با گل «بنفشه آفریقایی»

استخدام دستیار دندانپزشک خانم در مطب دندانپزشکی آندیا در تهران

میوه هایی که نباید با یکدیگر مصرف کرد

علائم اولیه سرطان خون را بشناسیم

غذاهای مونده ای که شما رو مریض می کنن

راهکارهای کاهش پیامدهای منفی قرنطینه

درمان بیماری مرگبار «کودک حبابی» با استفاده از ویروس ایدز

فراخوان مردم تهران برای اهدای خون و پلاسما

استخدام فروشنده محصولات آرایشی و بهداشتی در فروشگاه هایپراستار در تهران

طرز تهیه سس هالندیز

ابتلای بیش از 2200 نفر دیگر به کووید 19 در انگلیس

تاثیر عملکرد کبد بر افزایش وزن و بروز بیماری های قلبی

کرونا در البرز 15 قربانی دیگر گرفت

طرز تهیه مک اند چیز با سس گوشت

معجزه عسل در درمان زخم بستر

فواید خوردن 3 عدد خرما در طول روز

انسان هم می تواند مثل خفاش و دلفین پژواک یابی کند

بهترین و موثرترین راه های چاق شدن صورت

استخدام دستیار پزشک و منشی مطب در تهران

دانشگاهها تریبون جریانهای سیاسی نمی شوند/از فضای مجازی برای برنامه های انتخاباتی کمک می گیریم

مصرف نوشیدنی های قندی و خطر افزایش دو برابری سرطان روده در زنان

با این تست سریع از سلامت قلبتان آگاه شوید

مراکز اورژانس سراسر کشور باید به نرم افزار مکان یاب مجهز شود

علائم تاثیر دیابت بر چشم چیست؟

پنج راه اصلی پیشگیری از سکته مغزی را بشناسید

دل شما می خواست جای چه کسی باشید؟

بهترین راه های طبیعی برای نابودی سوسک ها

ناپایداری ذخایر خونِ تهران/ فراخوان مردم برای اهدای خون و پلاسما

پنج راه اصلی پیشگیری از سکته مغزی را بشناسید

مصرف نوشیدنی های قندی و خطر افزایش دو برابری سرطان روده در زنان

تاثیر وزن بدن بر کمردرد

دانشگاهها تریبون جریانهای سیاسی نمی شوند/از فضای مجازی برای برنامه های انتخاباتی کمک می گیریم

ناپایداری ذخایر خونِ تهران/ فراخوان مردم برای اهدای خون و پلاسما

4 بیمار کرونایی خراسان شمالی جان خود را از دست دادند

علائم هشداردهنده درگیری ریه در کرونا!

چطور تندی فلفل را بگیریم؟

نکاتی برای مراقبت و جلوگیری از عود علایم حساسیت در محل کار

سهمیه 6 هزار نفری واکسن ایران و کوبا در مازندران

راه های تشخیص نارسایی کلیه

8 دلیل خواب رفتن دست و پاها

37 هزار کودک سنجش بینایی شدند

گزارش موارد بیشتر عارضه نادر لخته شدن خون پس از دریافت واکسن کرونای «جانسون اند جانسون»

شمار بیماران بستری کرونایی در مازندران به 682 نفر رسید

چرا باید روزانه خرما بخوریم؟

ایبوپروفن خطر تشدید کووید 19 را به همراه ندارد

علایم ابتلا به سندروم دردهای عضلانی و اسکلتی

آیا پس از تزریق واکسن هم باید ماسک بزنیم؟

عوامل خطر قلبی عروقی که از دوران کودکی تا میان سالی جمع شده اند

ماسک پارچه ای را چگونه ضد عفونی کنیم؟

طرز تهیه لوسیون خانگی با استفاده از روغن نارگیل

آیا واکسن ها در برابر جهش های جدید ویروس کرونا موثرند؟

بیماری های مربوط به پشت و کمر مرتبط با چاقی

چاقی احتمال ابتلا به چندین نوع سرطان را افزایش می دهد

زالی: بیش از هفت هزار کرونایی کماکان در تهران بستری هستند / ممکن است با هرگونه تغییر در رفتارهای ازدحامی، شاهد خیزهای جدید باشیم

آیا واکسن ها در برابر جهش های جدید ویروس کرونا موثرند؟

4 بیمار کرونایی خراسان شمالی جان خود را از دست دادند

چه نکاتی را باید با مسئول واکسیناسیون درمیان بگذاریم؟

ویروس کرونا از هر روشی برای جنگیدن استفاده می کند

میانگین مدت ایمنی ایجاد شده بعد از تزریق واکسن کرونا چقدر است؟

اینفوگرافیک | 8 دلیل خواب رفتن دست و پاها

خواص طالبی و نقش آن در جبران کمبود آب بدن

فوت 2 مبتلای به کرونای آفریقایی و هندی در هرمزگان

آیا از دست رفتن بویایی برگشت پذیر است؟

کرونا در البرز 15 قربانی دیگر گرفت

کووید-19 می تواند حجم ماده خاکستری مغز را تحت تاثیر قرار دهد

اعلام آخرین وضعیت بیماری کرونا در تهران/احتمال خیزهای جدید با تغییر در رفتارهای ازدحامی

4 فوتی طی 24 ساعت گذشته در خراسان شمالی

کرونا یک خانواده را متلاشی کرد!

فواید سلامتی خوردن روزانه یک عدد سیب

به اختلالات گفتاری نباید برچسب معلولیت زد

به اختلالات گفتاری نباید برچسب معلولیت زد