مطالب مرتبط:
تفاهم نامه مشترک میان سرای نوآوری واحد تهران غرب و صندوق پژوهش وزارت ارتباطات امضا شد
آیین نامه جدید نگارخانه ها بعد از 20 سال تدوین شد
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: مذاکرات برجام مثبت است
وزارت بهداشت: در روزهای کرونازده مراسم افطاری برگزار نکنید
نتایج مرحله اول المپیادهای علمی دانش آموزی سال 1400 اعلام شد
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 اردیبهشت 1400 ساعت 08:052021-04-21دانش

زند مقدم: ضرورت بازنگری در آیین نامه تشکیل قطب های علمی / وزارت علوم جایگاهی برای تاثیرگذاری قطب های علمی متصور نیست


به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، بیش از بیست سال از تدوین اولین آیین نامه تشکیل قطب های علمی در کشور می گذرد.

آیین نامه ای که با هدف تبدیل دانشگاه ‎ها و موسسات آموزشی و پژوهشی به پایگاه های اصلی علوم در حوزه های مختلف تدوین شد.

- " عملکرد ضعیف قطب های علمی در کشور موجب شد تا با امیر زند مقدم، معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی به گفتگو بپردازیم و از چالش هایی که قطب های علمی با آن رو به رو هستند، آگاه شویم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، بیش از بیست سال از تدوین اولین آیین نامه تشکیل قطب های علمی در کشور می گذرد.

آیین نامه ای که با هدف تبدیل دانشگاه ‎ها و موسسات آموزشی و پژوهشی به پایگاه های اصلی علوم در حوزه های مختلف تدوین شد.

بر این اساس هر گروه آموزشی یا پژوهشی به شرط داشتن یک هسته علمی قوی اعضای هیئت علمی استاد و دانشیار با عملکرد آموزشی و پژوهشی برجسته در طول 5 سال اخیر، برخورداری از تجهیزات پژوهشی و آزمایشگاهی .

و ارائه یک برنامه پنج ساله برای تحقق هدف های قطب های علمی و نیاز های آتی کشور به عنوان قطب علمی مزین شد.

عملکرد ضعیف قطب های علمی در کشور موجب شد تا وزارت علوم در سال 95 تصمیم به ادغام و حذف و در نهایت ساماندهی بیش از 150 قطب علمی در کشور بگیرد.

اما ساماندهی انجام شده نیز نتوانست تغییری در عملکرد قطب های علمی ایجاد کند؛ به طوری که اکنون بسیاری از قطب های علمی کشور عملا بدون فعالیت باقی مانده اند و هیچ دستاوردی ندارند.

بیشتر بخوانید نظام تصمیم سازی کشور اعتقادی به مرجعیت علمی ندارد / عدم تخصیص اعتبار به قطب های علمی از سوی وزارت علوم" دانشگاه علامه طباطبایی با بیش از هزارو 800 دانشجو و حدود 600 عضو هیئت علمی به عنوان تنها دانشگاه تخصصی علوم انسانی و اجتماعی کشور با موافقت وزارت علوم دارای 5 قطب علمی است.

بررسی وضعیت قطب های علمی و گفتگو با صاحب نظران و مدیران قطب ها در دانشگاه ها برای رفع مشکلات به وجود آمده ما را بر آن داشت تا به گفتگو با امیر زند مقدم، معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی بپردازیم و از چالش هایی که قطب های علمی با آن رو به رو هستند و همچنین راه حل های موجود برای رفع مشکلات آگاه شویم.

آیا قطب های علمی دانشگاه علامه طباطبایی تا کنون فعالیتی داشته اند؛ چرا هیچ نشانی از دستاورد ها و فعالیت های آن ها در وب سایت دانشگاه وجود ندارد؟ فرایند بررسی پروپوزال های قطب های علمی در سال 95 که توسط وزارت علوم انجام شد کمی طولانی شد؛ به طوری که پس از تصمیم به ساماندهی آن ها در سال 95، سرانجام در اسفند ماه 97 احکام قطب های علمی دانشگاه ها صادر و فعالیت رسمی آن ها از سال 98 آغاز شد.

در سال 98 نیز به ایجاد زیر ساخت ها پرداختیم، قطب های علمی نیز در حال تشکیل تیم های خود برای برنامه پنج ساله بودند.

پس از آن نیز با شیوع ویروس کرونا روبه رو شدیم به همین دلیل بسیاری از فعالیت ها دست نخورده باقی ماند.

همین موارد سبب شد تا نشانی از عملکرد قطب های علمی وجود نداشته باشد.

با این وجود قطب های علمی دانشگاه بیکار ننشستند و فعالیت های خوبی داشتند؛ به عنوان مثال فعال ترین قطب علمی دانشگاه علامه طباطبایی یعنی قطب علمی ریاضیات مالی به تاسیس مجله بین المللی و برگزاری سمینار و کارگاه با مشارکت اساتید کل کشور پرداخت.

همچنین این قطب با سازمان فرابورس تفاهم نامه امضا کرد تا نیاز های آن ها را پاسخ دهد.

برای اعلام این دست از فعالیت ها نیز قصد داریم در وب سایت دانشگاه علامه طباطبایی شرایطی ایجاد کنیم تا دست آورد های قطب های علمی در معرض نمایش قرار داده شوند.

وزارت علوم در جهت ساماندهی وضعیت قطب های علمی کشور در سال 95 به ادغام قطب های علمی در دانشگاه ها پرداخته است؛ به طوری که قطب های علمی برخی از دانشگاه ها کاهش یافت.

آیا پس از ساماندهی انجام شده در تعداد قطب های علمی دانشگاه شهید بهشتی نیز تغییری ایجاد شد؟دانشگاه علامه طباطبایی در دوره چهارم که اکنون در آن هستیم 5 قطب علمی در حوزه های ارتباطات و رسانه، دولت پژوهی، رویکرد نهادی به اقتصاد ایران، مدیریت مالی و مدیریت تکنولوژی و نوآوری دارد؛ که در برخی از آن ها تنها دانشگاهی محسوب می شود که پتانسیل لازم برای تشکیل آن قطب ها را داشته است.

در دوره سوم قطب های علمی یعنی قبل از سال 95، دانشگاه علامه طباطبایی از نظر تعداد قطب های علمی با دوره ای چهارم تفاوتی نکرده است منتها بر اساس ساماندهی که وزارت علوم در سال 95 تصمیم به اجرای آن گرفت دو قطب علمی بومی سازی برنامه درسی و مطالعات ترجمه از دانشگاه علامه طباطبایی حذف شد و دو قطب دیگر جایگزین آن شدند.

علاوه بر آن، عنوان سه قطب علمی دیگر دانشگاه بدون تغییر در کارکرد عوض شد؛ به طوریکه عنوان قطب علمی اقتصاد توسعه با تاکید بر الگوی اسلامی ایرانی به قطب علمی رویکرد نهادی به اقتصاد ایران و قطب علمی دولت و روابط بین الملل اسلامی به دولت پژوهی تغییر یافت.

ساماندهی قطب های علمی به گفته وزیر علوم با توجه به عملکرد ضعیف آن ها انجام شد آیا حذف دو قطب علمی دانشگاه علامه طباطبایی نیز به دلیل عملکرد ضعیف این قطب ها بود؟ خیر، ضرورتا اینگونه نبود.

اما در بررسی هایی که انجام شد وزارت علوم اعلام کرد که 23 قطب در حوزه علوم انسانی وجود دارد که از این تعداد 5 قطب علمی با توجه به پتانسیل علمی دانشگاه علامه طباطبایی، به این دانشگاه تعلق می گیرد.

قطب های علمی با هدف مرجعیت علمی شدن در کشور و رفع مشکلات جامعه به وجود آمدند؛ آیا قطب های علمی شما در دانشگاه علامه نیز در تحقق این هدف موفق بوده اند؟دانشگاه علامه طباطبایی ساختار های موازی زیادی دارد به عنوان مثال نشست هایی تحت عنوان نشست های حل مشکلات جامعه در قطب‎ های علمی برگزار می شود.

علاوه بر آن این نشست ها در برخی دانشکده ها نیز برگزار می شود؛ بنابراین نه تنها قطب های علمی بلکه دانشکده ها نیز در این خصوص به فعالیت می پردازند.

به عنوان نمونه قطب علمی رویکرد نهادی به اقتصاد ایران با شیوع ویروس کرونا طرح پژوهشی تاثیر کرونا بر اقتصاد ایران را ارائه کرد و همچنان در حال پیگیری آن است.

چون ما همزمان چند پروژه و دیدگاه در راستای رفع مشکلات جامعه داریم که در قالب کتابچه و توصیه های سیاسی جلو می روند و خوشه های مشورتی، دانشکده و پژوهشکده ها به موضوعات جامعه می پردازند، نمی توانیم بگوییم که تلاش برای رفع مشکلات کشور تنها به قطب های علمی معطوف شده است.

وزارت علوم موظف شده است در جهت تبدیل دانشگاه ها و مراکز پژوهشی به قطب های علمی از آن ها حمایت مالی و اداری داشته باشد.

آیا دانشگاه علامه از این حمایت ها برخوردار شده است؟ وزارت علوم اندک بودجه ای به قطب های علمی اختصاص داده است؛ اما ما در دانشگاه علامه طباطبایی به آن اکتفا نکرده ایم و همواره سعی داشته ایم که هر آنچه قطب های علمی نیاز دارند از طریق شورای پژوهشی فراهم کنیم.

بودجه برای برخی فعالیت های پژوهشی که نیازمند آزمایشگاه هستند، بسیار اهمیت دارد، ولی در حوزه علوم انسانی بحث آزمایشگاه خیلی مطرح نیست و ما می توانیم این کار ها را خیلی راحت تر جلو ببریم.

بسیاری از قطب هایی علمی کشور از عدم نظارت وزارت علوم برعملکرد آن ها ناراضی هستند و اعلام داشته اند که اکنون قطب های علمی به دست فراموشی سپرده شده اند.

آیا وضعیت قطب های علمی دانشگاه علامه طباطبایی نیز این گونه است؟ وزارت علوم از قطب های علمی گزارش سالانه می خواهد.

علاوه بر آن با شیوع ویروس کرونا وزارت علوم به پیگیری عملکرد قطب ها با موضوع کرونا پرداخته است.

حقیقت این است که دانشگاه ها خود باید این گزارش عملکرد را جدی بگیرند.

این که ما بایستیم تا وزارت علوم به ارزیابی بپردازد و به ما فشار وارد کند تا کاری را انجام دهیم به نظر بنده درست نیست.

فلسفه قطب علمی این است که در یک رشته خاص تمام نخبه های یک کشور در یک حوزه تحت یک ساختار منعطف با یک دیگر کار علمی انجام دهند.

منتهی این فرهنگ هنوز در جامعه به وجود نیامده است، به عنوان مثال اگر در حوزه خاصی یک دانشگاه قصد تاسیس چند رشته را داشت به قطب علمی مراجعه کند و از آن حمایت و مشورت بخواهد.

همچنین خارج از دانشگاه همچون سازمان ها نیز می توانند برای رفع نیاز های خود در موارد تخصصی به قطب های علمی که متخصص ترین افراد در آن ها حضور دارند، مراجعه کنند.

متاسفانه این فرهنگ هنوز در کشور به وجود نیامده است.

تحقق این هدف نیز نیازمند آن است که اهداف قطب ها تبیین شود.

وگرنه این که ما عملکردی داشته باشیم به این دلیل که وزارت علوم از ما درخواست می کند و اینکه اگر نظارت نکند کار را انجام ندهیم، درست نیست.

یکی از مشکلاتی که مدیران قطب های علمی به آن اشاره می کنند، عدم عرضه مسائل و مشکلات کشور به آن ها است؛ به نظر شما این مورد به چه میزان در عملکرد آن ها تاثیر می گذارد؟ به نظر بنده این که قطب های علمی منتظر باشند تا مسائل و مشکلات کشور را برای آن ها بیاورند تا به بررسی آن ها بپردازند کار درستی نیست.

بهتر است قطب های علمی خود به دنبال مسائل بروند و در جهت رفع آن ها حرکت کنند.

به نظر شما دلیل وضعیت کنونی قطب‎ های علمی در کشور چیست و در این راستا وزارت علوم چه فعالیتی می تواند انجام دهد؟ پتانسیل های دانشگاه برای کسانی که بیرون از دانشگاه هستند، خیلی مشخص نشده است همچنین بروکراسی های اداری موجب می شود تا شرکت ها و سازمان هایی که قصد دارند برای رفع یک نیاز به سراغ دانشگاه بیایند از این مراجعه منصرف شوند.

سومین نکته نیز این است که درصد بسیاری از اساتید با انجام طرح های برون دانشگاهی هنوز آشنایی لازم را ندارند و حتی اگر هم داشته باشند از فرایند های آن به خوبی اگاه نیستند.

مهم ترین چالشی که قطب های علمی با آن مواجه هستند، این است که جایگاه آن ها در کشور مشخص نیست در حقیقت هدف از تشکیل این قطب ها چیست.

در حقیقت وزارت علوم جایگاهی برای آن ها متصور نشده است تا تاثیرگذار باشند به صورتی که یک قطب علمی در حوزه خود بتواند مرجعیت علمی و پژوهشی داشته باشد.

وزارت علوم برای افزایش تاثیر قطب های علمی در کشور هم در سطح آیین نامه ای و هم در سطح عمل باید به صورت عملیاتی به قطب های علمی اختیاراتی بدهد و در عین حال در یکسری مسائل که نیازمند نظر افراد بالادستی است، دانشگاه ها، سازمان ها و نهاد ها را به سمت قطب های علمی سوق دهد.

به عنوان مثال اگر تقاضایی به وزارت علوم رسید این وزارت خانه یک فرایندی را پیش بینی کند تا قبل از هرچیز دانشگاه و یا سازمان ها موظف شوند به قطب علمی مراجعه کنند و پس از آن مسئله در شورای وزارت علوم مورد بررسی قرار گیرد.

اکنون هر دانشگاهی عنوان قطب علمی را دارد و گویی در هر دانشکده یک پژوهشکده تشکیل شده است؛ در صورتی که قطب علمی یک هسته علمی کشوری است و باید تاثیرگذاری خود را نیز در سطح کشوری داشته باشد.

نظرتان درباره آیین نامه تشکیل قطب های علمی چیست.

آیا این آیین نامه نیاز به بازنگری دارد؟ در ادامه پیشنهاد خود را برای اصلاح این آیین نامه بفرمایید؟ قطب علمی از دل یک جامعه علمی به وجود می آید.

در این جامعه علمی یک افرادی وجود دارند که به عنوان شاخص علمی در آن حوزه شناخته می شوند.

ملاک هایی که در آیین نامه تشکیل قطب های علمی برای تعیین اعضای قطب های علمی وجود دارد، بهتر است بازنگری شود به طوری که علاوه بر آن ملاک ها، موارد دیگری با توجه به اهداف تشکیل قطب ها به آیین نامه افزوده شود.

یکی از این موارد تاثیرگذاری اجتماعی است اگر ما تنها به مرجعیت علمی اعضای قطب های علمی توجه کنیم ممکن است آن فرد بیشتر حول موضوعات خود فعالیت کند و در نتیجه مسائل و مشکلات کشور در جای خود باقی بمانند.

یکی دیگر از مواردی که می تواند به ملاک های آیین نامه قطب های علمی افزوده شود بحث تعاملات یک عضو هیئت علمی با جامعه است.

یعنی در قطب های علمی باید افرادی جذب شوند که بتوانند قطب را از حالت منفعل خارج کنند و ارتباطات قویی در سطح ملی و بین المللی داشته باشد.


کلید واژه ها: آیین نامه - دانشگاه - موسسات آموزشی - پژوهشی - علمی - دانشگاه علامه طباطبایی - آیین - تدوین - نامه - آموزشی - خبرگزاری - تشکیل - خبرنگار - علامه طباطبایی - دانشگاه علامه - کشور - موسسات - علوم - پایگاه - گزارش - مختلف - اولین - تاثیرگذاری - وزارت علوم - طباطبایی - بیست - حوزه - بازنگری - عملکرد - علامه

آخرین اخبار سرویس:
جزییات تمدید بسته اینترنت اساتید دانشگاه

آغاز واکسیناسیون 75 تا 79 ساله ها در استان خوزستان

نوراللهی، کنعانی و قایدی پیشنهاد دارند، بقیه نه!/ فدراسیون فوتبال 35 میلیارد تومان محکوم شد

ساخت صابون گیاهی با فناوری نانو/ پژوهش در مدارس سمای دانشگاه آزاد اسلامی پررنگ است

زوال رژیم صهیونیستی وقفه نخواهد داشت/ نیمی از خانه های خالی متعلق به بانک هاست

آغاز واکسیناسیون 75 تا 79 ساله ها در استان خوزستان

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

نشر رویکردهای نوین حوزه های برنامه ریزی و طراحی شهری و معماری

صوت | چگونگی طی طریق بندگی و عبودیت

نام نویسی 3 هزار مازندرانی برای واکسن کرونا کونژوکه

چگونه لباس های آینده مصرف آب را کاهش می دهد؟

قدرتمندترین اشعه لیزر جهان ساخته شد

چگونه لباس های آینده مصرف آب را کاهش می دهد؟

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 17 اردیبهشت

دانشگاه های هند، برای مبارزه با کووید-19 دست به کار شدند

ارتقای 254 پله ای دانشگاه دریانوردی و علوم چابهار در نظام رتبه بندی وبومتریک

کوسه ها از میدان مغناطیسی زمین به عنوان GPS استفاده می کنند!

فراخوان پنجمین دوره جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان

نمره دانشجویان بدهکار دانشگاه پیام نور ثبت نمی شود

فراخوان پنجمین دوره جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان

1075 نفر در استان بوشهر بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند

مسعود نیکدستی؛ یکی دیگر از راویان نور + فیلم

بطحایی: سهم آموزش و پرورش در تربیت کودکان کاهش پیدا خواهد کرد/ مهرمحمدی: راه نجات آموزش و پرورش از بی عدالتی ملی کردن مدارس است

دستور حناچی برای همکاری با ستاد ملی کرونا | 22 سوله ورزشی شهرداری تهران به واکسیناسیون اختصاص می یابد

داریوش سجادی برای دانشجویان مشهدی به تحلیل روابط بین المللی ایران می پردازد

مسابقه طراحی پوستر و اینفوگرافیک از سوی بسیج دانشجویی علوم پزشکی شیراز برگزار می شود

مراسم نمادین روز قدس در میدان آزادی تهران

قدرتمندترین اشعه لیزر جهان ساخته شد

قدرتمندترین اشعه لیزر جهان ساخته شد

نحوه حضور کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی در هفته آینده

انتصاب در دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام خمینی (ره) شهرری

دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند در یک نگاه

کوسه ها از میدان مغناطیسی زمین به عنوان GPS استفاده می کنند!

مراسم نمادین روز قدس در میدان فلسطین تهران

مراسم نمادین روز قدس در میدان امام حسین(ع)

برنامه رویدادهای استارتاپی علمی کاربردی در سال جاری اعلام شد

بکارگیری ظرفیت های رشته بهداشت محیط در حل مسائل کشور/ دانشگاه مسئله محور نیازمند ارتباط قوی با صنعت است

توزیع سبد غذایی پروتیینی بین اقشار آسیب پذیر قم

دانشگاه هنر اسلامی تبریز در مقطع دکتری تخصصی دانشجو می پذیرد

افزایش 2 برابری دانشجویان غیرایرانی

هم افزایی و هم اندیشی کشور های اسلامی در زمینه علم و فناوری، زمینه ساز نیل به جایگاه شایسته جهان اسلام

موانع پیش روی پژوهشگران از نگاه برگزیده جشنواره فرهیختگان

درخواست دانشجویان از وزیر علوم برای حل مشکلات دانشگاه خواجه نصیر

رییس سازمان امور دانشجویان: 70 درصد آشپزخانه دانشگاه ها صنعتی شد

عدم ثبت نمره برای دانشجویان بدهکار دانشگاه پیام نور

آخرین مهلت ثبت نام برای اعزام اساتید زبان فارسی به دانشگاههای خارجی

برترین دانشگاه های جهان در رشته مهندسی مکانیکو هوانوردی

پیشنهاد دانشمندان برای تقویت قوای تمرکز

استفاده از زنبور به عنوان تست کرونا

منابع آزمون های علوم پایه و پیش کارورزی اعلام شد

فعالیت دو اتحادیه دانشجویی لغو شد

دانشگاه صنعتی اصفهان به عنوان دومین دانشگاه برتر کشور در رتبه بندی راوند روسیه معرفی شد

از کدام موضوع / ششمین شماره ماهنامه «ندای معلم» کانون نقدوگفتگو پردیس حکیم فردوسی استان البرز منتشر شد

شرایط پذیرش بدون آزمون دانشجوی دکتری در دانشگاه خوارزمی

مهلت ثبت نام دوره دکتری بدون آزمون دانشگاه شهید بهشتی تمدید شد

مهلت ثبت نام دوره دکتری بدون آزمون دانشگاه شهید بهشتی تمدید شد

تقویم آموزشی نیمسال دوم تحصیلی دانشگاه خلیج فارس بوشهر اصلاح شد

دانشمندان شواهدی از رشد قارچ در مریخ کشف کردند

شرایط پذیرش بدون آزمون دانشجوی دکتری در دانشگاه خوارزمی اعلام شد

بازدید معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی از واحد زنجان

بدشانس تر از این دزد ندیده اید!+ویدئو

تصمیم هیات نظارت دانشگاه آزاد بر لغو فعالیت دو اتحادیه دانشجویی

قشر دانشگاهی برای آزادی فلسطین دست از تلاش برنمی دارد

توزیع کمک های مؤمنانه دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی داراب بین نیازمندان

ثبت نام وام های دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی البرز تا 20 اردیبهشت ادامه دارد

جزییات برگزاری کارآموزی تابستان 1400 دانشگاه امیرکبیر اعلام شد

اعلام شرایط پذیرش بدون آزمون دانشجوی دکتری در دانشگاه خوارزمی

تغییر زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد 1400 / فنی وحرفه ای ها در اولویت واکسیناسیون کرونا قرار گرفتند

معاون وزیر علوم: تعداد دانشجویان غیرایرانی کشور 3.2 برابر شد

اعلام شرایط پذیرش بدون آزمون دانشجوی دکتری در دانشگاه خوارزمی

پیشنهاد دانشمندان برای تقویت قوای تمرکز

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

برترین دانشگاه های جهان در رشته مهندسی مکانیک و هوانوردی

آسیب های فعلی حوزه زنان و خانواده چیست؟/ راهکارهای قدیمی پاسخگوی حل مشکلات فضای مجازی نیست

دانشجویان گنابادی مقابل دانشگاه های خود تجمع برگزار کردند

سالن کار جوان دانشجو ساکن شهریار

آمار عجیب: سالانه 50هزار دانشجوی دختر آزار جنسی می بینند!

بیانیه؛ ضرورت یکپارچگی میدان مقاومت

استفاده از زنبور به عنوان تست کرونا

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 16 اردیبهشت

غلامی: توان رقابت با دانشگاه ها و مراکز علمی برتر جهان را داریم

دانشگاه صنعتی اصفهان از فارغ التحصیلان رشته شیمی فیزیک دعوت به همکاری کرد

زند مقدم: ضرورت بازنگری در آیین نامه تشکیل قطب های علمی / وزارت علوم جایگاهی برای تاثیرگذاری قطب های علمی متصور نیست

زند مقدم: ضرورت بازنگری در آیین نامه تشکیل قطب های علمی / وزارت علوم جایگاهی برای تاثیرگذاری قطب های علمی متصور نیست