مطالب مرتبط:
واکنش فیف پرو به تهدید یوفا؛ جلوی پایمال شدن حق بازیکنان و محروم کردن آنها را می گیریم
استقلال بدون محروم و مصدوم مقابل الدحیل
طارمی از جام جهانی قطر و حتی مقدماتی در بحرین محروم می شود؟
کاهش اعتیاد نیازمند تغییر نگرش مردم و مسئولان است
استقلال بدون محروم و مصدوم مقابل الدحیل
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 31 فروردین 1400 ساعت 12:152021-04-20دانش

اعتیاد در کمین فرزندان محروم


گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، فرانک آرامی؛ تابش مستقیم آفتاب از روبه رو چشمان بازم را نیمه بسته می کرد، کوچه تنگ با دیوارهای کوتاهِ کاهگلی، - بر اساس تحقیقات انجام شده یکی از عوامل عمده اعتیاد فرزندان وجود پدر معتاد در خانواده است که تاثیر فراوانی بر گرایش فرزندان به اعتیاد دارند.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو"، فرانک آرامی؛ تابش مستقیم آفتاب از روبه رو چشمان بازم را نیمه بسته می کرد، کوچه تنگ با دیوارهای کوتاهِ کاهگلی، زمین خاکی و شدت گرما تحملم را ذره ذره آب می کرد، صدای خنده چند کودک را شنیدم، کمی جلوتر، هفت کودک با بلوزهای ضخیم، آستین های کوتاه و شلوار خاکی را دیدم که توپ بازی می کردند آفتاب سوختگی پوست صورت، زمختی و تَرَک تَرَک های پوست دست و سیاهی دور ناخن ها، دستان ظریف کودکانه یشان را مردانه کرده بود، کنار همان دیوار کاهگلی که بچه ها بازی میکردند چهار مرد بلند قد و لاغر اندام به ردیف نشسته، سرها پایین و جلوی چشم بچه ها مواد مخدر مصرف می کردند.

اینجا وقتی بچه ها به دنیا می آیند بزرگترها و الگوهایشان می شود همین معتادان خم شده ی کنار دیوارهای کاهگلی.

بچه ها را با خود همراه کردم به سمت حسینیه کوچک محله رفتیم، وارد حسینیه شدیم، کف پایم با هرگام سختی و زبری فرش کهنه حسینیه را لمس می کرد، گوشه حسینیه نشستیم، زهرا دختر بچه ای با لباس صورتی پولک دوزی شده سمت راستم نشسته بود و درحالی که با چشمان پر از ذوق و پرسوالش به من لبخند می زد آستینهای کوتاه لباسش را مدام تا مچ دست های آفتاب سوخته اش پایین می کشید.

اما آن طرف حسینیه کمی دورتر از ما پسربچه ای گوشه دیوار کز کرده بود، او با ما همراه نشده بود، اسمش علی بود از نگاه تیز و پر از اشک و چهره درهمش فهمیدم که باهوش است چون او حالا فهمیده بود که من در میان آنان غریبه ای بیش نیستم، مشغول بازی با بچه ها شدم، سرگرم که شدند از جای خود بلند شدم و به سمت علی رفتم روبرویش نشستم، جهت چشمانش پایین بود، به من اعتنایی نداشت، سلام کردم، با چشمانی که لایه ای از اشک جلوی آن را گرفته بود و با صدایی که غرق در یک بغض ریشه دار بود به من نگاه کرد و گفت: تو کی هستی؟ چرا ادای آدم مهربونا را در میاری؟ دستش را گرفتم، زمختی پوست دستان کودکانه اش را که با دستان صاف و نرم خودم حس کردم، دلم لرزید، با علی نزدیک 2 ساعت حرف زدم، بعد بغض ریشه دارش ترکید و مثل کسی که تازه پناهگاهی برای خود پیدا کرده سرش را فورا روی شانه هایم گذاشت و فقط گریه کرد.

اینجا محله جوی آباد اصفهان است.

اما در آن سو، در منطقه زینبیه اصفهان پسربچه ای لاغر اندام با موهای مشکی که پر از خاک و گچ بود به نام محمد باقر در کلاس هفتم به عنوان نخبه آن محله شناخته شده بود، کسی که در پایه هفتم مدرک نخبگی گرفته بود اینک مجبور به کار کردن بود، محمدباقر کار می کرد، او هر روز سر سطل های زباله روی انگشتان پاهایش می ایستاد تا بتواند سرش را درون سطل های زباله خم کند تا با زباله هایی که جمع می کند بتواند پازل زندگی خود و خانواده اش را تکه تکه بسازد.

این تنها روایتِ کوچکی از زندگیِ مصیبت بارِ فرزندانِ ایران در مناطق محروم است، این مسئله جایی نگران کننده میشود که متوجه میشویم، بر اساس پژوهش های آماری که درباره توسعه یافتگی و برخورداری شهرستان های ایران انجام شده 64 شهرستان در گروه شهرستان های نسبتاً محروم قرار گرفته اند که در این بین، سرو آباد، رشتخوار،کلات، ایرانشهر، چالدران و جاسک وضعیت مطلوبی ندارد همچنین 13 شهر نیز در گروه شهرستان های محروم قرار دارند که، ثلاث و باباجانی، کوهرنگ، مزجان، خاش، زهک، عنبرآباد، چابهار، کنارک، سراوان، نیشکر، قلعه کنج، رودبار جنوب و سرباز از جمله این شهرهاست که وضعیت مطلوبی ندارند، این شهرستان ها در قسمت جنوب شرق کشور در استان های سیستان و بلوچستان و کرمان واقع شده اند که در هر یک از این شهر ها کودکانی رشد و پرورش می یابند که ممکن است وضعیت تربیتی و آموزشی آنها در معرض خطر باشد.

مسئله اعتیاد فرزندان در مناطق محروم در مناطق محروم کشور به دلیل برخودار نبودن افراد از امکانات اولیه زندگی، شرایط بد اقتصادی، آسیب های شدید در کمین فرزندان این مناطق نشسته است.

در یک پژوهش که درباره عوامل موثر در مصرف و شیوع مواد مخدر در بین جوانان روستایی استان اصفهان صورت گرفته است مشخص شد عوامل و زمینه های تشدید گرایش به مواد مخدر به ترتیب عبارتند از: بیکاری 75 درصد ،دسترسی آسان و فراوان 67 درصد اختلافات خانوادگی 51 درصد، مشکلات روحی و عاطفی 47 درصد و اعتیاد والدین 25 درصد در شکل گیری این معضل موثر هستند.

دکتر اصغر کیهان نیا روانشناس بالینی در گفت وگو با ایسنا درباره شکل گیری اعتیاد در میان کودکان و جوانان بیان کردند احتیاجات اولیه فرزندان همچون لباس و خوراک امری ضروری است و اگر تامین نشود فرزندان دچار سرخوردگی می شوند و احساس بی پناهی و قربانی بودن می کنند و فکر می کنند کسی حامی آنها نیست لذا مستعد مصرف مواد مخدر برای انحراف از دردی که دارند می شوند.

به علاوه خانواده متشنج، اعتیاد والدین، شرایط بد اقتصادی، حاشیه نشینی و خانواده های پرجمعیت، خانواده هایی هستند که در آنها به کودکان رسیدگی کامل نمی شود.

بر اساس تحقیقات انجام شده یکی از عوامل عمده اعتیاد فرزندان وجود پدر معتاد در خانواده است که تاثیر فراوانی بر گرایش فرزندان به اعتیاد دارند، در بررسی های انجام شده 14/58 درصد از معتادان مورد مطالعه تحت تاثیر وجود افراد معتاد در خانواده به اعتیاد روی آورده اند.

مسئله آموزش در مناطق محروم دانش آموزان مناطق محرومی که قبل از آموزش مجازی از داشتن کلاس های استاندارد، معلمان کافی، سیستم های گرمایشی و سرمایشی محروم بودند، اینک با وضعیت بدتری مواجه هستند و به دلیل فقر و مشکلات اقتصادی در این مناطق از داشتن گوشی های هوشمند و یا اینترنت محروم هستند.

طبق گفته مسئولان آموزش و پرورش 60 درصد دانش آموزان به شبکه شاد متصل و 40 درصد به دلایل مختلف از حضور در کلاس درس مجازی جا مانده اند این در حالی است که دانش آموزان برخی از مناطق محروم حتی تلویزیون هم ندارند بنابراین داشتن گوشی های هوشمند و شبکه شاد برای آنها افسانه و آرزویی بیش نیست.

طبق اظهارات مجید یزدان پناه مدیر کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه؛ 8 درصد یعنی 30 هزار دانش آموز در این استان به برنامه شاد دسترسی ندارند که این 8 درصد در مناطق روستایی محروم زندگی می کنند.

به گفته مسئولان 300 روستای این استان امکان برخورداری از اینترنت را ندارند و بسیاری از دانش آموزان در این مناطق بلاتکلیف مانده اند، به طوری که آن ها برای دسترسی به اینترنت گاهی مجبور به طی کردن مسافت های طولانی برای رسیدن به جای مرتفع یا قله ها میشوند.

در سیستان و بلوچستان نیز وضعیت مشابه است به طوری که 400 هزار دانش آموز در این استان به آموزش مجازی دسترسی ندارند.

اما در این بین کمک های مالی مردم و خیرین به این مناطق، اهدای گوشی های هوشمند و تبلت ها، اعزام نیروها و گروه های جهادی به این مناطق برای آموزش دانش آموزان و کمک رسانی به این مردم کمی از درد های عمیق این مردم و دانش آموزان کاسته است اما باید توجه داشت که این اقدامات هرچقدر هم که زیاد باشند تنها یک مسکن موقت برای درمان این مشکلات هستند، فرزندان این مناطق آینده سازان ایران زمین خواهند بود جدی ترین کار برای محافظت از این سرمایه ها و تربیت آنها تحقق و گسترش عدالت همه جانبه در جامعه خواهد بود.

فرانک آرامی؛ فعال دانشجویی انتشار یادداشت های دانشجویی به معنای تأیید تمامی محتوای آن توسط خبرگزاری دانشجو" نیست و صرفاً منعکس کننده نظرات گروه ها و فعالین دانشجویی است.


کلید واژه ها: فرزندان - اعتیاد - خبرگزاری - آفتاب - دیوار - کوتاه - دانشگاه - مستقیم - کودک - آفتاب سوختگی - چشمان - پوست - بازی - گروه - بسته - کوچه - نیمه - خاکی - تابش - فراوانی - کودکانه - خانواده - تحقیقات - مردانه - سوختگی - بچه ها - یکی از - اندام - معتاد - شلوار

آخرین اخبار سرویس:
آیین نامه های همیار دانشجو و انتقال دانشجویان بزودی به ابلاغ می شود

همکاری برای توسعه نوآوری های کارآفرینانه در بین صنایع خرد، کوچک، متوسط

تولید نانو پوشش ضدخش سطوح تزیینی با ضمانت ماندگاری 20 ساله

آیین نامه های همیار دانشجو و انتقال دانشجویان بزودی به ابلاغ می شود

ثبت نام بدون آزمون دانشگاه تهران تا 24 اردیبهشت ادامه دارد

کدام دانشجویان در دیدار با رهبر انقلاب سخن خواهند گفت؟ + اسامی

احتمال برگزاری پیش از موعد آزمون های پایان ترم وجود دارد

پذیرش دوره DBA مالی و سرمایه گذاری دانشگاه تهران

استفاده از سطح بندی دانشگاه ها فاقد اعتبار قانونی است

فارغ التحصیلان دانشگاهی کارآفرین و متکی بر توان های روزآمد تربیت شوند

نوع جدیدی از شفق قطبی کشف شد

تلسکوپ هابل شاهد انفجار یک ستاره بود

پوشش های تزیینی ضدخش شیرآلات با فناوری نانو تولید شد

توسعه نوآوری های کارآفرینانه در صنایع باهمکاری 2 دانشگاه

رویدادهای استارت آپی دانشگاه علمی کاربردی تثبیت و فراگیر می شود

آموزش شیوه یادگیری و مطالعه متون حقوقی

آمادگی دانشگاه ها برای پذیرش حضوری دانشجویان از ابتدای مهر | تقاضای وزیر علوم برای اولویت قراردادن دانشجویان در تزریق واکسن کرونا

سطح بندی دانشگاه های دولتی اعتبار قانونی ندارد

دانشگاه آزاد اسلامی دماوند در قاب تصویر

اعلام نتیجه طرح ساماندهی کنکور 1401، به زودی

استفاده از سطح بندی دانشگاه ها به هردلیلی فاقد اعتبار قانونی است

امتحانات پایان ترم دانشگاه آنلاین شد!

هشت هزار سالمند کردستانی علیه کرونا واکسیناسیون شدند

امکان برگزاری پیش از موعد آزمون های پایان ترم پیام نور

کالج هندی موفق به ثبت اختراع ساخت نانوذرات فلزی شد

مدارس و دانشگاه ها از اول مهر بازگشایی می شوند

برگزاری مجازی کنفرانس مهندسی برق ایران

«منصور اوجی» شاعر پیشکسوت درگذشت

توسعه نوآوری های کارآفرینانه در بین صنایع کوچک و متوسط

تجهیز بیمارستان جدیدالاحداث سید الشهدا در جهرم

شوهر واقعی مهشید جوادی بازیگر مرضیه در بچه مهندس!+عکس

آغاز مهلت مجدد ثبت نام در آزمون دکتری تخصصی علوم پزشکی

آموزش با طعم نوآوری و کارآفرینی

80 درصد خدمات سازمان امور دانشجویان به شیوه الکترونیکی ارائه می شود

معلمی شغلی سنگین با ظاهری ساده و باطنی پیچیده است

ثبت نام شرکت در انجمن های علمی دانشجویی مدیریت ورزشی دانشگاه الزهرا(س) آغاز شد

نتایج انتخاب رشته کنکور دکتری 1400 هفته آینده اعلام می شود

مهلت مجدد ثبت نام در آزمون دکتری تخصصی علوم پزشکی آغاز شد

واکنش وزیر علوم به حضوری شدن دانشگاه ها

طرح پیشنهادی استقرار دانشکده های دانشگاه خوارزمی در یک مکان تصویب شد

استفاده از سطح بندی دانشگاه ها فاقد اعتبار قانونی است

آمادگی دانشگاه ها برای پذیرش حضوری دانشجویان

آشنایی با توپولوژی جبری در نشستی دانشجویی

استقبال گسترده از برنامه «زندگی پس از زندگی»

همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و هلال احمر اصفهان با تعریف 6 کارگروه در فاز نخست

سمپوزیوم ژنتیک و سلول های بنیادی پایان اردیبهشت ماه مجازی برگزار می شود

کرونا درخواست انتقالی دانشجویان از خارج را کاهش داد/ بازنگری 4 آیین نامه دانشجویی

وزیر علوم: انتظار داریم دانشگاهیان در اولویت واکسن قرار بگیرند

انتشار کتاب «نانو داروها و دارورسانی هوشمند»

ثبت نام در آزمون دکتری پزشکی آغاز شد

یک دانشگاهی رییس هیئت هاکی استان یزد شد

آمادگی دانشگاه ها برای پذیرش حضوری دانشجویان از یکم مهر

تهران با 30 شرکت دانش بنیان رتبه اول توسعه بانکداری دیجیتال را کسب کرد

تلسکوپ هابل شاهد انفجار یک ستاره بوده است

سطح مهارت دانشجویان و فارغ التحصیلان افزایش می یابد / همکاری مشترک دانشگاه تهران با علمی کاربردی ها

استخدام طراح و گرافیست، حسابدار در شرکت یکتا افروز در البرز

تهران با 30 شرکت دانش بنیان رتبه نخست توسعه بانکداری دیجیتال را کسب کرد

وام های دکتری با نرخ جدید به حساب دانشجویان واریز می شود

56 مورد جدید مبتلا به کرونا در سمنان شناسایی شد

آخرین وضعیت واکسیناسیون دانشجویان دانشگاه آزاد

اعلام میزان زکات فطریه در گلستان

آمادگی دانشگاه ها برای پذیرش حضوری دانشجویان

رییسی: بازگشایی دانشگاه ها از مهرماه 1400 / اساتید واکسینه می شوند + فیلم

کتاب نانو داروها و دارورسانی هوشمند منتشر شد

سومین موفقیت دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه در رقابت کرسی های آزاداندیشی

مطیعی: وام های ویژه دکتری با نرخ جدید به زودی به حساب دانشجویان واریز می شود

تکنیک جدید تلقیح لاپاروسکوپیک و تولد بچه گربه ها

امتحانات پایان ترم دانشگاه آنلاین شد!

پژوهشگران گروه برق دانشگاه اراک پروژه مشترک با شرکت توزیع برق همدان انجام دادند

بسته اینترنتی جدید برای اعضای هیات علمی

با تغییرات اقلیمی دیگر نمی توان به شیوه سنتی کشاورزی کرد

با تغییرات اقلیمی دیگر نمی توان به شیوه سنتی کشاورزی کرد

آمادگی دانشگاهها برای پذیرش حضوری دانشجویان/انتظار داریم دانشگاهیان در اولویت واکسن قرار بگیرند

وبینار نگارش صحیح رزومه تحصیلی و انگیزه نامه

آخرین وضعیت واکسیناسیون دانشجویان دانشگاه آزاد/ قول مساعد برای واکسیناسیون دانشجویان داروسازی

آمادگی دانشگاهها برای پذیرش حضوری دانشجویان/انتظار داریم دانشگاهیان در اولویت واکسن قرار بگیرند

بسته اینترنتی جدید برای اعضای هیات علمی

ببینید: امتحانات پایان ترم دانشگاه آنلاین شد!

آغاز تزریق واکسن به افراد 75 سال به بالا در کردستان

آغاز تزریق واکسن کرونا به افراد 75 سال به بالا در کردستان

بسته اینترنتی جدید برای اعضای هیات علمی

ضرورتی که به چشم مبارک مسئولان نمی آید!

ضرورتی که به چشم مبارک مسئولان نمی آید!

بعد نظارتی در چاپ کتاب تقویت شود/ توزیع نامناسب اعتبارات پژوهشی کشور

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

چرا با هر باران، بحران در خیابان های شهر پرسه می زند؟ 

تولید ابزار برش از سرامیک/ محققان ایرانی سخت ترین الماسه جهان را می سازند

آموزش مجازی بخش جدایی ناپذیر دانشگاه ها شده است

نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم دانشگاه ها

ارائه بسته اینترنتی جدید به اعضای هیئت علمی

ارائه بسته اینترنتی جدید به اعضای هیات علمی

اعتیاد در کمین فرزندان محروم

اعتیاد در کمین فرزندان محروم