مطالب مرتبط:
استخدام مدرس زبان انگلیسی، مدرس آلمانی، مدرس ترکی استانبولی و مدرس فرانسه
انتشار دو کتاب از نادر ابراهیمی به زبان انگلیسی
استخدام منشی آشنا به زبان انگلیسی خانم در مهاجرتی سرزمین بهتر در تهران
استخدام منشی خانم مسلط به زبان انگلیسی در یک شرکت معتبر در تهران
احتمال برگزاری باقی کلاس های عملی در تابستان/ دانشجویان در صورت ابتلای خانواده شان به کرونا می توانند درخواست مرخصی دهند
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 31 فروردین 1400 ساعت 12:002021-04-20دانش

محتوا؛ عاملی بر جذب دانشجویان به زبان انگلیسی


دانش آموخته دکتری آموزش زبان انگلیسی دانشگاه فردوسی گفت: اگر محتوای زبان انگلیسی عمومی کاربردی و جذاب باشد، قطعا جایگاه خود را میان دانشجویان به دست می آورد.

- دانش آموخته دکتری آموزش زبان انگلیسی دانشگاه فردوسی مطرح کرد محتوا؛ عاملی بر جذب دانشجویان به زبان انگلیسی ایسنا/خراسان رضوی دانش آموخته دکتری آموزش زبان انگلیسی دانشگاه فردوسی گفت: اگر محتوای زبان انگلیسی عمومی کاربردی و جذاب باشد، قطعا جایگاه خود را میان دانشجویان به دست می آورد.

دکتر سحر طباطبایی فارانی درگفت وگو با ایسنا در خصوص ضرورت وجود درس عمومی زبان انگلیسی در برنامه درسی دانشجویان، اظهار کرد: زبان انگلیسی، زبان بین المللی است و حتی اگر امروزه برای کار پژوهشی و مطالعاتی یا درس معمولی در دوران لیسانس، ارشد یا دکتری جست وجویی داشته باشیم، زبان انگلیسی ضروری و موردنیاز است.

حتی اگر فردی به فکر پیشرفت های بیشتر باشد یا در کنفرانس و فعالیت های پژوهشی شرکت کند، پیش نیاز تمامی آن ها دانستن زبان انگلیسی است.

وی افزود: بسیاری از دانشجویان به تشویق والدین از دوران مدرسه جذب کلاس زبان می شوند و زمانی که وارد دانشگاه می شوند این دانش زبانی را دارند.

این افراد در کلاس درس همیشه برتر هستند و در مباحث کلاس شرکت می کنند و مشوق دیگر دانشجویان می شوند.

این امر می تواند تاثیر مثبتی در میان افراد بگذارد.

اما آن دسته از دانشجویانی که تجربه زبان آموزی را نداشتند، ممکن است در کلاس های زبان انگلیسی با محتوای درسی جذاب تشویق شوند و خود را به سایرین برسانند.

این دانش آموخته دکتری آموزش زبان انگلیسی دانشگاه فردوسی عنوان کرد: اهمیت زبان انگلیسی بر کسی پوشیده نیست و زمانی که در کلاسی مطرح می شود همه موافق هستند که باید زبان انگلیسی را خیلی زودتر یاد می گرفتیم.

شاید جمعیت کمتری باشند که علاقه ای ندارند و به شدت با یادگیری زبان انگلیسی مخالف هستند.

وی در خصوص بهبود برنامه درسی زبان انگلیسی در آموزش عالی، تصریح کرد: یکی از بهترین راهکارهایی که تا حد زیادی در دانشگاه فردوسی انجام شد این است که اصلاحاتی بر روی محتوای آموزشی در نظر گرفته شود.

یکی از مشکلات اصلی بعضی از دانشگاه ها انتخاب کتاب و محتوای درسی است زیرا باید محتوای زبان انگلیسی به گونه ای باشد که برای دانشجویان جاذبه ای داشته باشد و باعث شود که دانشجو هر جلسه کلاس های زبان شناسی را شرکت کند.

طباطبایی فارانی خاطرنشان کرد: اساتید به دلیل محتواهای خیلی جذابی که در کتاب های آموزشی زبان انگلیسی وجود ندارد، براساس سطح زبانی کلاس فعالیت های اضافه ای را تعریف می کردند یا از افرادی که توانایی خوبی داشتند درخواست می شد که در آن فعالیت ها شرکت کنند.

معمولا ارائه سخنرانی به زبان انگلیسی یا بازی با کلمات و جملات انگلیسی و فعالیت های این چنینی انجام می دادیم و سعی می کردیم ذره ای کتاب و کلاس از خشکی خارج شود.

وی بیان کرد: اتفاق بسیار خوبی که با همت دکتر پیشقدم معاون آموزشی دانشگاه فردوسی رخ داد این بود که اخیرا کتابی با عنوان انگلیسی کاربردی طراحی شد و نزدیک به دو سال است که از روش های خوب این کتاب برای تدریس استفاده می شود.

مزیت کتاب این است که از مهارت های مختلف با به کارگیری محتوای کاربردی در آن گنجانده شده است، به گونه ای که می توان برای دانشجویان رشته های مختلف دانشگاهی تدریس کرد.

زیرا محتواهای مورد نیاز زندگی روزمره و اطلاعاتی که هر فرد دانشجو باید بداند وجود دارد.

مانند رزومه نوشتن که هر دانشجویی لازم دارد.

این دانش آموخته دکتری آموزش زبان انگلیسی دانشگاه فردوسی اضافه کرد: یادگیری مهارت خاص، بسیار مهم است، به عنوان مثال آشنا شدن با روش های مختلف حفظی هیجانی که افراد در موقعیت های مختلف شغلی درگیر می شوند یا اینکه اگر مدیریت می خوانیم به عنوان یک مدیر یک واحد چه موارد خاصی را باید دانست و چنین اطلاعات جالبی که می تواند برای طیف وسیعی از افراد موثر باشد و این امر باعث شده که جذابیت کتاب افزایش پیدا کند.

وی اظهار کرد: در این چند ترمی که این کتاب را تدریس می کنم به این نتیجه رسیدم که اگر محتوای درسی بتواند اینقدر جاذبه داشته باشد دانشجویان به درس زبان عمومی بسیار علاقه مندتر می شوند.

بنابراین اگر محتوای زبان عمومی کاربردی و جذاب باشد قطعا جایگاه خود را میان دانشجویان به دست می آورد.

اکنون با توجه به تدریس این کتاب بازخورد دانشجویان نسبت به این درس رضایت بخش است و امیدوارم که محتواهای آموزشی این چنینی فراگیرتر شوند و زبان عمومی از این حالت مهجوری که قرار گرفته خارج شود.

طباطبایی فارانی در خصوص تاریخچه آموزش زبان انگلیسی، تصریح کرد: رویکردهایی که منجر به متدها و روش های مختلف آموزشی زبان خارجی شدند، به سال های بسیار قبل بازمی گردد و یکی از روش هایی که برای آموزش دادن زبان خارجی به خصوص زبان انگلیسی به کار رفت، متدی به نام ترجمه و گرامر بود.

در حقیقت این متد از زمانی که کلیساهای روم و یونان وجود داشتند آغاز شد و برای این بود که کتب و متون مذهبی را به زبان هایی که برای همگان در آن روزگاران قابل فهم باشد، ترجمه کنند.

زیرا آن زبان ها به صورت لاتین بود و آن ها می خواستند برای همه قابل فهم باشد و برای این منظور روشی را ابداع کردند که ترجمه های کلمه به کلمه و ترجمه های ساختارهای گرامری به صورت قطعه قطعه های ریز به وجود آید و این روش تا سالیان طولانی مورد استفاده قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: اگر به سال های گذشته برگردیم دقیقا از این نوع روش ها در کلاس های مدارس ما استفاده می شد و چند سال اخیر است که کتاب های به روزتری به مجموعه زبان انگلیسی آموزش و پرورش اضافه شده است.

معمولا این گونه بود که درس با یک متنی آغاز می شد و معلم این متن را جمله به جمله ترجمه می کرد.

همچنین لیست لغت و نکات گرامری وجود داشت که به زبان فارسی توضیح داده می شدند و این امر یکی از ویژگی های گرامر و ترجمه بود و خیلی تاکیدی بر توانایی و قابلیت گفت وگو داشتن نبود و در این متدها جایی برای گفتار وجود نداشت.

این دانش آموخته دکتری آموزش زبان انگلیسی دانشگاه فردوسی عنوان کرد: تقریبا در جنگ جهانی دوم روزگاری بوده که روش های مختلف زبان شناسی به حوزه علم با رویکردهایی مانند رفتارگرایی و ساختار گرایی معرفی می شوند و به ترتیب در زبان شناسی و روان شناسی دست به دست هم دادند و گفتند که ما باید از این دو مقوله الهام بگیریم و روش هایی را برای آموزش زبان به عنوان یک وسیله ارتباطی ابداع کنیم و ارتش آمریکا برای اولین بار روشی را بر پایه مکالمه طراحی کرد و تمرکز خود را بر گفتار گذاشت.

وی اضافه کرد: بر این اساس الهام گرفتند و به حوزه زبان آموزی وارد شدند و روشی را به نام شنیداری و گفتاری ابداع کردند و تمرکز خود را به این عنوان گذاشتند.

در نتیجه سعی بر این بود که افراد را به گونه ای تربیت کند که بتوانند به زبان خارجی به خصوص زبان انگلیسی صحبت کنند.

در همان ایام این متد خیلی پررنگ شد و مورد استقبال قرار گرفت و به دلیل متفاوت بودن بازخوردهای مثبتی گرفته می شد و اولین موسساتی که در کشورمان شروع به کار کردند از این روش بهره بردند.

طباطبایی فارانی عنوان کرد: متدها زمانی زیر سوال رفتند و کمرنگ شدند که آن نظریه های علمی روان شناختی و زبان شناختی پشت سرشان زیر سوال رفت، به عنوان مثال رفتارگرایی در زمینه روان شناسی زیر سوال رفت و به تدریج کمرنگ شد.

بنابراین تصمیم گرفتند روش های نزدیک به واقعیت را طراحی کنند و به تدریج جلو آمد و امروز به رویکردی رسیدیم که خود را وابسته و محدود به یک نوع متد زبانی نکنیم و از هر روش و متدی که احساس می کنیم متناسب با کلاس و نیاز زبان آموز است به کار گیریم تا بتوانیم در زمینه زبان آموزی موفق باشیم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: زبان انگلیسی - انگلیسی - آموزش زبان انگلیسی - دانشجویان - دانش - زبان - دانشگاه فردوسی - دانش آموخته - آموزش زبان - دانشگاه - دکتری - دکتر - فردوسی - عمومی - آموزش - کاربردی - برنامه درسی - عاملی - ایسنا - بین المللی - طباطبایی - میان - پیشرفت - برنامه - پژوهشی - ضروری - دوران - ضرورت - ارشد - رضوی

آخرین اخبار سرویس:
آیین نامه های همیار دانشجو و انتقال دانشجویان بزودی به ابلاغ می شود

ثبت نام بدون آزمون دانشگاه تهران تا 24 اردیبهشت ادامه دارد

کدام دانشجویان در دیدار با رهبر انقلاب سخن خواهند گفت؟ + اسامی

احتمال برگزاری پیش از موعد آزمون های پایان ترم وجود دارد

پذیرش دوره DBA مالی و سرمایه گذاری دانشگاه تهران

استفاده از سطح بندی دانشگاه ها فاقد اعتبار قانونی است

فارغ التحصیلان دانشگاهی کارآفرین و متکی بر توان های روزآمد تربیت شوند

نوع جدیدی از شفق قطبی کشف شد

تلسکوپ هابل شاهد انفجار یک ستاره بود

پوشش های تزیینی ضدخش شیرآلات با فناوری نانو تولید شد

توسعه نوآوری های کارآفرینانه در صنایع باهمکاری 2 دانشگاه

رویدادهای استارت آپی دانشگاه علمی کاربردی تثبیت و فراگیر می شود

آموزش شیوه یادگیری و مطالعه متون حقوقی

آمادگی دانشگاه ها برای پذیرش حضوری دانشجویان از ابتدای مهر | تقاضای وزیر علوم برای اولویت قراردادن دانشجویان در تزریق واکسن کرونا

سطح بندی دانشگاه های دولتی اعتبار قانونی ندارد

دانشگاه آزاد اسلامی دماوند در قاب تصویر

اعلام نتیجه طرح ساماندهی کنکور 1401، به زودی

استفاده از سطح بندی دانشگاه ها به هردلیلی فاقد اعتبار قانونی است

امتحانات پایان ترم دانشگاه آنلاین شد!

هشت هزار سالمند کردستانی علیه کرونا واکسیناسیون شدند

امکان برگزاری پیش از موعد آزمون های پایان ترم پیام نور

کالج هندی موفق به ثبت اختراع ساخت نانوذرات فلزی شد

مدارس و دانشگاه ها از اول مهر بازگشایی می شوند

برگزاری مجازی کنفرانس مهندسی برق ایران

«منصور اوجی» شاعر پیشکسوت درگذشت

توسعه نوآوری های کارآفرینانه در بین صنایع کوچک و متوسط

تجهیز بیمارستان جدیدالاحداث سید الشهدا در جهرم

شوهر واقعی مهشید جوادی بازیگر مرضیه در بچه مهندس!+عکس

آغاز مهلت مجدد ثبت نام در آزمون دکتری تخصصی علوم پزشکی

آموزش با طعم نوآوری و کارآفرینی

80 درصد خدمات سازمان امور دانشجویان به شیوه الکترونیکی ارائه می شود

معلمی شغلی سنگین با ظاهری ساده و باطنی پیچیده است

ثبت نام شرکت در انجمن های علمی دانشجویی مدیریت ورزشی دانشگاه الزهرا(س) آغاز شد

نتایج انتخاب رشته کنکور دکتری 1400 هفته آینده اعلام می شود

مهلت مجدد ثبت نام در آزمون دکتری تخصصی علوم پزشکی آغاز شد

واکنش وزیر علوم به حضوری شدن دانشگاه ها

طرح پیشنهادی استقرار دانشکده های دانشگاه خوارزمی در یک مکان تصویب شد

استفاده از سطح بندی دانشگاه ها فاقد اعتبار قانونی است

آمادگی دانشگاه ها برای پذیرش حضوری دانشجویان

آشنایی با توپولوژی جبری در نشستی دانشجویی

استقبال گسترده از برنامه «زندگی پس از زندگی»

همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و هلال احمر اصفهان با تعریف 6 کارگروه در فاز نخست

سمپوزیوم ژنتیک و سلول های بنیادی پایان اردیبهشت ماه مجازی برگزار می شود

کرونا درخواست انتقالی دانشجویان از خارج را کاهش داد/ بازنگری 4 آیین نامه دانشجویی

وزیر علوم: انتظار داریم دانشگاهیان در اولویت واکسن قرار بگیرند

انتشار کتاب «نانو داروها و دارورسانی هوشمند»

ثبت نام در آزمون دکتری پزشکی آغاز شد

یک دانشگاهی رییس هیئت هاکی استان یزد شد

آمادگی دانشگاه ها برای پذیرش حضوری دانشجویان از یکم مهر

تهران با 30 شرکت دانش بنیان رتبه اول توسعه بانکداری دیجیتال را کسب کرد

تلسکوپ هابل شاهد انفجار یک ستاره بوده است

سطح مهارت دانشجویان و فارغ التحصیلان افزایش می یابد / همکاری مشترک دانشگاه تهران با علمی کاربردی ها

استخدام طراح و گرافیست، حسابدار در شرکت یکتا افروز در البرز

تهران با 30 شرکت دانش بنیان رتبه نخست توسعه بانکداری دیجیتال را کسب کرد

وام های دکتری با نرخ جدید به حساب دانشجویان واریز می شود

56 مورد جدید مبتلا به کرونا در سمنان شناسایی شد

آخرین وضعیت واکسیناسیون دانشجویان دانشگاه آزاد

اعلام میزان زکات فطریه در گلستان

آمادگی دانشگاه ها برای پذیرش حضوری دانشجویان

رییسی: بازگشایی دانشگاه ها از مهرماه 1400 / اساتید واکسینه می شوند + فیلم

کتاب نانو داروها و دارورسانی هوشمند منتشر شد

سومین موفقیت دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه در رقابت کرسی های آزاداندیشی

مطیعی: وام های ویژه دکتری با نرخ جدید به زودی به حساب دانشجویان واریز می شود

تکنیک جدید تلقیح لاپاروسکوپیک و تولد بچه گربه ها

امتحانات پایان ترم دانشگاه آنلاین شد!

پژوهشگران گروه برق دانشگاه اراک پروژه مشترک با شرکت توزیع برق همدان انجام دادند

بسته اینترنتی جدید برای اعضای هیات علمی

با تغییرات اقلیمی دیگر نمی توان به شیوه سنتی کشاورزی کرد

با تغییرات اقلیمی دیگر نمی توان به شیوه سنتی کشاورزی کرد

آمادگی دانشگاهها برای پذیرش حضوری دانشجویان/انتظار داریم دانشگاهیان در اولویت واکسن قرار بگیرند

وبینار نگارش صحیح رزومه تحصیلی و انگیزه نامه

آخرین وضعیت واکسیناسیون دانشجویان دانشگاه آزاد/ قول مساعد برای واکسیناسیون دانشجویان داروسازی

آمادگی دانشگاهها برای پذیرش حضوری دانشجویان/انتظار داریم دانشگاهیان در اولویت واکسن قرار بگیرند

بسته اینترنتی جدید برای اعضای هیات علمی

ببینید: امتحانات پایان ترم دانشگاه آنلاین شد!

آغاز تزریق واکسن به افراد 75 سال به بالا در کردستان

آغاز تزریق واکسن کرونا به افراد 75 سال به بالا در کردستان

بسته اینترنتی جدید برای اعضای هیات علمی

ضرورتی که به چشم مبارک مسئولان نمی آید!

ضرورتی که به چشم مبارک مسئولان نمی آید!

بعد نظارتی در چاپ کتاب تقویت شود/ توزیع نامناسب اعتبارات پژوهشی کشور

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

چرا با هر باران، بحران در خیابان های شهر پرسه می زند؟ 

تولید ابزار برش از سرامیک/ محققان ایرانی سخت ترین الماسه جهان را می سازند

آموزش مجازی بخش جدایی ناپذیر دانشگاه ها شده است

نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم دانشگاه ها

ارائه بسته اینترنتی جدید به اعضای هیئت علمی

ارائه بسته اینترنتی جدید به اعضای هیات علمی

امتحانات پایان ترم دانشگاه ها مجازی برگزار می شوند

شناسایی 56 مورد جدید مبتلا به کرونا در سمنان

مهلت استفاده از بسته اینترنتی جدید برای هیأت علمی دانشگاه ها تا اواسط مرداد

محتوا؛ عاملی بر جذب دانشجویان به زبان انگلیسی

محتوا؛ عاملی بر جذب دانشجویان به زبان انگلیسی