مطالب مرتبط:
راه اندازی دانشگاه علمی کاربردی بندرامام خمینی
مقاله دانشیار دانشگاه کردستان در مجله معتبر بین المللی چاپ شد
دانشگاه علمی ـ کاربردی بندرامام خمینی(ره) دوباره راه اندازی می شود
انجمن های علمی دانشگاه، در دوره کرونا رشد 60 درصدی داشته اند
بهترین راه مقابله با تحریم، مَسکن است / دولت جاده صاف کن است نه سازنده مسکن
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 31 فروردین 1400 ساعت 09:452021-04-20دانش

چاپ مقاله نباید تنها راه اثبات شایستگی علمی باشد


عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد گفت: باید ذهنیت دانشجویان از چاپ مقاله به عنوان "تنها" راه اثبات شایستگی علمی تغییر کند.

- ایسنا/اصفهان عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد گفت: باید ذهنیت دانشجویان از چاپ مقاله به عنوان "تنها" راه اثبات شایستگی علمی تغییر کند.

سال هاست که تقلب و کپی کاری در مقالات دانشجویی مورد نکوهش اساتید است و حالا با انتشار گزارشی جدید در نیچر تحت عنوان مبارزه علیه کارخانجات تولید مقالات جعلی که علم ساختگی تولید می کنند" این عمل ناپسند بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است.

در گزارش جدید نیچر که اوایل فروردین منتشر شد، آمده است که ارائه مقالات جعلی و قلابی بیشتر از سوی 3 کشور "ایران"، "چین" و "روسیه" ارائه می شود، ضمن آنکه در این گزارش تصویری از شکل گیری وسیع شرکت هایی ارائه می دهد که در ازای دریافت مبالغی پول، انواع پایان نامه، پروپوزال و مقالات علمی را به فرد متقاضی ارائه می دهند.

ایمان صادق خانی- عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد در همین رابطه در گفت و گو با ایسنا، تقلب علمی را پدیده شومی دانست که از مدت ها قبل وجود داشته و اظهار کرد: تقلب و کپی کاری در مقالات علمی مختص کشور خاصی نیست و در کشورهای مختلف به صورت کم یا زیاد وجود دارد.

کشور ما نیز از این امر مستثنی نیست، هرچند که تقلب علمی در کشور ما به صورت محدود بوده و البته نمی توان آن را مختص به زمان یا دانشگاه خاصی دانست.

وی افزود: یکی از دلایل مهم تقلب علمی را می توان واقف نبودن بسیاری از دانشجویان به ماهیت منفی این عمل و در کنار آن اشتیاق زیاد آنها به چاپ مقاله به عنوان یک دستاورد علمی برشمرد.

به بیان دیگر این مسئله در ذهن برخی از دانشجویان جا افتاده که نشانه انجام موفق یک پژوهش علمی "تنها" چاپ مقاله است.

دبیر تخصصی نشریه روش های هوشمند در صنعت برق با بیان اینکه این مسئله را می توان در عدم اهتمام جدی برخی دانشجویان در نگارش گزارش های فنی و پایان نامه و در عوض تلاش زیاد آنها برای آماده سازی مقاله مشاهده کرد، گفت: از این رو تعداد معدودی از دانشجویان اقدام به دستکاری داده ها می کنند و البته در این بین برخی از آنها با جملاتی همچون این مقالات به درد هیچ جا نمی خورد و قرار نیست جایی استفاده شود و یا همه همین کار را می کنند وگرنه نتایج آنها خوب نمی شد سعی در مجاز دانستن این کار حداقل برای وجدان خود دارند.

صادق خانی با تاکید بر نقش دانشگاه و تعدادی از استادان خاطرنشان کرد: عدم آموزش کامل دانشجویان برای رعایت اصول پژوهش، فقدان تبیین ابعاد مختلف پدیده شوم تقلب علمی همچون عواقب جبران ناپذیر این کار بر پیشرفت علمی کشور توسط دانشگاه و استادان و فراهم نبودن بستر مناسب برای تمرکز و نظارت استادان بر فعالیت های پژوهشی در برخی دانشگاه ها از عوامل اثرگذار در بروز برخی تخلفات علمی است.

تخلفات علمی اعتماد جامعه به کل تولیدات علمی را خدشه دار می کند وی در پاسخ به این پرسش که نادیده گرفتن کیفیت مقالات در برخی دانشگاه های کشور چه ضربه ای برای علم ایجاد می کند، تصریح کرد: کیفیت پایین برخی مقالات مختص به دانشگاه خاصی نیست، هرچند که میزان آن متفاوت است.

وقوع این تخلفات هر-چند محدود می تواند خدشه جبران ناپذیری به میزان اعتماد جامعه به کل تولیدات علمی وارد کند که شاید مهمترین نتیجه آن افزایش فاصله صنعت با دانشگاه خواهد بود.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد تاکید کرد: این امر به نوبه خود مانع کاهش استقلال صنعت کشور از دانش کشورهای دیگر می شود که نتیجه منفی آن در روزهای تحریم مشاهده می شود.

صادق خانی، خاطرنشان کرد: برطرف کردن موانع ارتباط دانشگاه با صنعت و پر رنگ کردن ارزش انجام پروژه های صنعتی در ارزیابی پایان نامه های تحصیلات تکمیلی و ارتقاء استادان می تواند عطش چاپ مقاله را که ناگریز منجر به چاپ تعداد محدودی مقاله بی کیفیت می شود کاهش دهد.

دبیر تخصصی نشریه روش های هوشمند در صنعت برق با بیان اینکه دانش پژوهشگران ایرانی در دنیا زبانزد عام و خاص است، یادآور شد: اشتیاق کشورهای پیشرفته دنیا در جذب پژوهشگران ایرانی مؤید این مطلب است.

همچنین بسیاری از پژوهشگران ایرانی پروژه های بزرگی چه در صنعت داخلی و چه در شرکت های خارجی انجام داده اند، اما طبیعتاً اگر جلوی افزایش تخلفات علمی گرفته نشود، این پدیده سایه شوم خود را بر سر همه پژوهشگران موفق ایرانی نیز خواهد انداخت که نتیجه آن ایجاد فضای شک و شبهه به تولیدات علمی کشور است.

بنابراین باید پیش از رخداد چنین واقعه ای، علاج آن را یافت، در غیر این صورت تبعات آن به آسانی و در مدت زمان کم قابل جبران نخواهد بود.

به گفته صادق خانی، برگزاری جدی تر درس روش تحقیق، تبیین مصادیق تقلب و تخلف علمی، تببین ارزش نگارش صحیح گزارش های فنی و پایان نامه برای دانشجویان، تغییر ذهنیت دانشجویان از چاپ مقاله به عنوان "تنها" راه اثبات شایستگی علمی، تبیین اهمیت حل مشکلات صنعتی در پروژه های تحصیلات تکمیلی به جای تمرکز صرف بر چاپ مقاله، عدم اجبار دانشجویان تحصیلات تکمیلی به خصوص دانشجویان کارشناسی ارشد به چاپ مقاله، فراهم کردن بستر افزایش تمرکز استادان و نظارت مستمر آنها بر مراحل انجام پژوهش و در نهایت رفع مشکلات ارتباط با صنعت برای تمرکز بیشتر استادان بر حل مشکلات صنعت کشور ازجمله راه حل ها برای رفع این مشکل است.

اصلاح آیین نامه ها راهکار جلوگیری بیشتر از تخلفات علمی وی در خصوص قانون مبارزه با تخلفات علمی در کشور، توضیح داد: در کشور ما نیز اقداماتی در جهت کاهش میزان تخلفات علمی انجام شده است، اما می توان راهکار اصولی برای جلوگیری از انجام این کار را اقدامات فرهنگی و اصلاح آیین نامه ها دانست.

اگر اثرات جبران ناپذیر تخلفات هر چند محدود علمی در پیشرفت علمی و صنعتی کشور و اهمیت کسب دانش بومی برای پژوهشگران به خوبی تبیین شود و از طرفی برای آنها تایید شود که راه های دیگری غیر از چاپ مقاله برای اثبات شایستگی علمی وجود دارد، درصد زیادی از مشکل برطرف خواهد شد.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: بازنگری در آیین نامه های محاسبه نمرات دانشجویان تحصیلات تکمیلی و ارتقاء استادان نیز به جلوگیری از وقوع این مشکل کمک خواهد کرد.

صادق خانی در پاسخ به این پرسش که دانشگاه چه برخوردی با متخلفان علمی باید داشته باشد؟ خاطرنشان کرد: یکی از راهکارهای اصلی این مشکل توسعه ارتباط دانشگاه با صنعت خواهد بود.

متأسفانه فضای صد در صد مثبتی بین دانشگاه و صنعت وجود ندارد که این مسئله از تعریف پروژه های صنعتی به عنوان پایان نامه های تحصیلات تکمیلی تا حدی جلوگیری کرده است.

وی، راه حل این مشکل را فرهنگ سازی صحیح در زمینه ارزش و اهمیت دانش بومی برای حل مشکلات صنعت و ارائه راهکارهای جدید برای توسعه صنایع جدید برای هر دو طرف صنعت و دانشگاه اعلام کرد و گفت: پس از آن برگزاری جلسات زیاد و مستقیم بین فعالان صنعتی و استادان دانشگاه به منظور یافتن مشکلات این نوع همکاری ها و برطرف کردن جدی این مشکلات توسط هر دو طرف می تواند مسیر را برای تولید دانش بومی برای حل مشکلات صنعتی و به تبع آن کاهش وابستگی علمی کشور و حتی امکان صادرات این دانش بومی هموار کرده و منجر به تغییر نگرش پژوهشگران به اهداف انجام یک پژوهش شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه آزاد اسلامی - چاپ مقاله - عضو هیات علمی - دانشگاه آزاد - شایستگی - علمی - مهندسی برق - دانشجویان - مقالات - هیات علمی - نجف آباد - گزارش - عضو هیات - مقاله - دانشگاه - دانشکده - مهندسی - اسلامی - گزارش تصویری - تولید - تغییر - ذهنیت - جعلی - آزاد - مورد - هیات - دانشجویی - واحد - آباد - جدید

آخرین اخبار سرویس:
استخدام گرافیست در موسسه اعزام دانشجوی دانش کسری در الهیه - تهران

استخدام کارشناسی ارشد مهندسی الکترونیک در شرکت پژواک رایان در تهران

دکتر رحیمیان: تعداد مقالات بی کیفیت در حال کاهش است

درگیری شدید در مسجدالاقصی+ فیلم

استخدام کارمند اداری در موسسه اعزام دانشجوی دانش کسری در تهران

استقلال با دفاع خوب می تواند دربی را ببرد/ سپاهانی ها هر چه در دهانشان بود، به ما گفتند

مقررات دست وپاگیر مانعی در روند رشد پژوهش کشور

برگزاری آزمون های پایان ترم دانشگاه آزاد به صورت مجازی | دروس عملی حضوری برگزار می شود

مسجد الاقصی به آتش کشیده شد+ عکس و فیلم

تشکر ویژه همسر و مادر شهید شهریاری به خاطر تولید سریال «صبح آخرین روز»

برگزاری آزمون حضوری پایه های نهم و دوازدهم در استان

فناوری جدیدی برای تصویربرداری 3 بعدی از مغز

پارک فناوری شهید بهشتی و رادیو تهران تفاهم نامه همکاری امضا کردند

گاف بی بی سی فارسی در گذاشتن استوری

شناسایی 58 مورد جدید مبتلا به کرونا در سمنان

کارگران هفت تپه خواستار انجام تدارکات لازم جهت اورهال کارخانه و کشت نیشکر شدند

زندگی نامه منصور اوجی

استخدام کارشناس زمین شناسی، کارشناس معدن (اکتشاف و استخراج) در هرمزگان

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 20 اردیبهشت

سلفی محشر «بهرام رادان»/ عکس

کشف قدیمی ترین کوزه عسل آفریقا

زمان برگزاری امتحانات دانشگاه پیام نور تغییر کرد

روستای گازار، مرکز بخش شاخنات شد

رتبه 49 دانشگاه خلیج فارس بوشهر در میان دانشگاه های کشور

امتحانات نیمسال دوم دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به صورت مجازی برگزار می شود

زیرساخت ها و ساختمان های دانشگاه آزاد در خدمت کارآفرینی و نوآوری

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ در آموزش عالی آزاد مدرسان شریف در تهران

تفاهم نامه استقرار شعبه صندوق پژوهش و فناوری در دانشگاه جیرفت منعقد شد

رایزنی دانشگاه آزاد با وزارت علوم برای حل مشکلات پذیرش و چاپ مقالات دانشجویان

جهاد دانشگاهی لرستان، پیشرو در تولید گیاهان دارویی

نشریه علمی دانشگاه قم موفق به کسب رتبه علمی «ب» شد

رایزنی با وزارت علوم برای حل مشکلات پذیرش و چاپ مقالات دانشجویان

استخدام کارشناس ویراستاری متون علمی (رشته بیولوژی) در تهران

استخدام کارشناس تضمین کیفیت (ISO) در شرکت نیروی غرب در کرمانشاه

جذب دانشجوی طلبه در حوزه های علمیه مازندران

نحوه حضور دانشجویان دانشگاه تهران در خوابگاه

مزایا و موانع شب زنده داری از منظر آیات و روایات

تبدیل چهار کتاب دانشگاهی به حالت گویا و صوتی برای استفاده دانشجویان کم بینای دانشگاه تبریز

استان فارس میزبان پنجمین جشنواره رویش دانشگاه های پیام نور شد

باید مراقب عرصه های نیرنگ در علم و فناوری باشیم

دستور طهرانچی برای رفع مسائل دفاع و پیش دفاع دانشجویان دکتری/ رایزنی با وزارت علوم درباره مقالات

کلینیک های درمانی و داروخانه در اسلامشهر راه اندازی می شود

مقالات اعضای هیئت علمی دانشگاه ارومیه به عنوان مقالات پراستناد شد

استان فارس، میزبان پنجمین جشنواره کشوری رویش دانشگاه های پیام نور کشور شد

نشست خبری پیروز حناچی شهردار تهران

جهادگران دانشگاه پیام نور ایلام 400 بسته غذای گرم بین نیازمندان توزیع کردند

رعیتی: توسعه رشته های جدید متناسب با نیاز جامعه از برنامه های مهم سال 1400 است

فعالیت 6 هزار شرکت دانش بنیان در کشور

آغاز به کار کانون دانشجویی هلال احمر دانشگاه آزاد کهنوج

تفاهم نامه همکاری دانشگاه آزاد و فرهنگستان هنر منعقد شد

آزمون جامع دوره دکتری دانشگاه آزاد به تعویق افتاد

شعله گیر های پیشرفته صنعتی ایران ساخت شد

امضای تفاهم نامه همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و شعبه بینش مطهر البرز

برداشت گل محمدی از مزرعه دانشگاهی

دختران ما در افغانستان قربانی جنایات ناجوانمردانه تروریست ها هستند

معاون پژوهش دانشگاه ایلام، دبیر منطقه پنج شورای هماهنگی و برنامه ریزی مناطق ده گانه پژوهش و فناوری شد

اولین رویداد «پیشران» 31 اردیبهشت ویژه دانشجویان زنجانی برگزار می شود

آزادسازی 50 هزارمتر زمین ملی در نور

مسابقات بین المللی قرآن کریم دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد

استخدام مهندس عمران در ایده افروز شریف در تهران

آیت الله محقق داماد: تفسیر قرآن در تمام اعصار جاری است

دومین نشریه علمی انگلیسی زبان پژوهشگاه مواد و انرژی در اسکوپوس نمایه شد

فارس؛ میزبان پنجمین جشنواره ملی رویش دانشگاه های پیام نور

شادی کارگران؛ هفت تپه آزاد شد

فعالان حوزه مواد پیشرفته تسهیلات حمایتی دریافت می کنند

عادت های اشتباه هنگام درس خواندن+ اینفوگرافی

شیوه نامه ایجاد شرکت های بهره بردار و واگذاری مدیریت ساختمان های دانشگاه بررسی شد

ضرورت تقویت ظرفیت آموزش های الکترونیکی

پرداخت کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان در دانشگاه فنی و حرفه ای

زمان ثبت نام آزمون زبان وزارت بهداشت به تعویق افتاد

امید: برای واکسیناسیون دانشجویان علمی کاربردی درخواستی به وزارت بهداشت نداده ایم

انتصاب عضو جدید هیات مدیره شرکت مس

حمایت از پژوهش های کاربردی حوزه دیجیتال سرعت گرفت

فرزند سوم بیاورید، زمین بگیرید

جشن روز پیروزی در روسیه

فناوری سرمایشی جدید با سیستم جامد

200 اثر از سوی نشریات فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد قم به جشنواره قلم ارسال شد

کشتن یک عده انسان مظلوم و دانش آموز نشانه اقتدار یک گروه و جامعه نیست

فقر طرح های پژوهشی در حوزه معماری، هنر و شهرسازی

همکاری دانشگاه آزاد با فرهنگستان هنر برای تبادل دانش در حوزه هنر

تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه آزاد اسلامی و فرهنگستان هنر منعقد شد

ثبت نام در فراخوان جذب اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی تا 15 خرداد ادامه دارد

آزمون جامع دوره دکتری دانشگاه آزاد به تعویق افتاد

سید محمود دعایی؛ رکورددار مدیریت

تصویب منطقه آزاد، تحقق مطالبه 70 ساله بوشهری ها است

صدور مجوز راه اندازی اولین کارگاه مرکزی کشور در دانشگاه آزاد خوزستان

استخدام کمک حسابدار در یک آزمایشگاه معتبر در تهران

دختر 7 ساله نخستین کودکی است که کپسول فضایی به ماه می فرستد+تصاویر

امروز آخرین مهلت ثبت درخواست برای حضور در جلسات پیش دفاع است

امضای تفاهم نامه دانشگاه آزاد اسلامی تبریز و شرکت عمران شهر سهند

اجرای طرح پویش در معاونت آموزش های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی قم

رویداد ایده بازار مهندسی پزشکی دانشگاه امیرکبیر تیرماه برگزار می شود

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری در یاس ژن کوثر در اصفهان

تعویق زمان برگزاری آزمون جامع دکتری دانشگاه آزاد

هیچ برنامه فرهنگی در دانشگاه ها به دلیل کرونا تعطیل نشد

راه اندازی کارگاه مرکزی کشور در دانشگاه آزاد خوزستان

استخدام کارشناس آزمایشگاه متالورژی در گروه صنعتی قشونی در پاکدشت

استادان نمونه دانشگاه آزاد اسلامی دامغان معرفی و تجلیل شدند

برنامه های آموزشی آزاد دانشگاه تهران از اول خرداد آغاز می شود

دوره آموزشی «خانه ای از نور خدا» برگزار می شود

چاپ مقاله نباید تنها راه اثبات شایستگی علمی باشد

چاپ مقاله نباید تنها راه اثبات شایستگی علمی باشد