مطالب مرتبط:
3 ایراد اساسی در فرآیند توزیع واکسن کرونا/ چرا «سیب» قادر به تشخیص تخلفات نیست؟
پاسخ به 5 سوال اساسی در مورد واکسن های کرونا و لخته شدن خون
توزیع ناعادلانه واکسن کرونا؛ روی زشت دنیای ناعادلانه
توزیع واکسن کرونا در دنیا ناعادلانه است
انتقاد وزیر بهداشت از توزیع ناعادلانه واکسن کرونا در جهان
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 31 فروردین 1400 ساعت 05:002021-04-20سياسي

سه ایراد اساسی در فرآیند توزیع واکسن کرونا


بررسی ها نشان می دهد که «ثبت اطلاعات تزریق واکسن به صورت آفلاین»، «احراز هویت افراد به صورت سنتی» و «فرآیند غیر سیستمی استحقاق سنجی» باعث ایجاد تخلف در فرآیند توزیع و تزریق واکسن کرونا شده است.

- بررسی ها نشان می دهد که ثبت اطلاعات تزریق واکسن به صورت آفلاین ، احراز هویت افراد به صورت سنتی و فرآیند غیر سیستمی استحقاق سنجی باعث ایجاد تخلف در فرآیند توزیع و تزریق واکسن کرونا شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا"، با وجود آنکه رسانه ها در ماه های گذشته به صورت مکرر بر اهمیت چگونگی توزیع واکسن کرونا تأکید داشتند، اما متأسفانه به دلیل سوء استفاده برخی از مقامات شهرداری ها در کشور، اعتماد مردم به نظام توزیع و تزریق واکسن در روزهای اخیر خدشه دار شده است.

پیگیری ها نشان می دهد که سه ایراد اساسی، باعث ایجاد تخلف در فرآیند توزیع و تزریق واکسن کرونا می شود که مسئولان وزارت بهداشت و دیگر سازمان های ذی صلاح می بایست به صورت فوری برای رفع این ایرادات اقدام کنند؛ چرا که در غیر این صورت، شاهد تکرار تخلفات مربوط به تزریق خارج از سهمیه واکسن کرونا در سراسر کشور خواهیم بود.

ثبت اطلاعات تزریق واکسن به صورت آفلاین با وجود آنکه یکی از مهمترین مزایای استفاده از سامانه های نظارتی برای توزیع واکسن، برخط بودن آن است، شواهد نشان می دهد که در مراکز بهداشتی فرآیند تزریق واکسن کرونا و ثبت اطلاعات واکسن و فرد دریافت کننده در سامانه به صورت جداگانه و با تأخیر قابل توجه انجام می شود.

به عنوان مثال واکسن هایی که در روز جاری تزریق می شود بعد از چند روز در سامانه ثبت شده و به همین دلیل قابلیت نظارت برخط چگونگی توزیع و تزریق واکسن کرونا در کشور از بین می رود.

ثبت دیرهنگام اطلاعات مرتبط به تزریق واکسن می تواند مشکلات زیادی را در نظام توزیع ایجاد کند.

اولا امکان نظارت و بررسی فوری بر فرآیند واکسیناسیون وجود ندارد و وزارت بهداشت نمی تواند از وقوع تخلفات مرتبط به تزریق واکسن به گروه های غیر اولویت دار و خارج از سهمیه جلوگیری کند.

علاوه بر این، ثبت آفلاین اطلاعات، ضریب خطا را در ثبت داده های مرتبط به نوع واکسن و مشخصات افراد دریافت کننده افزایش می دهد؛ همچنین، ممکن است در این فاصله داده های مرتبط به توزیع و تزریق واکسن گم شده و یا به صورت ناقص ثبت شود.

به منظور جلوگیری از ورود اقلام تقلبی به زنجیره توزیع به نام واکسن که می تواند باعث مخاطرات جانی برای افراد شود، سامانه سیب به سامانه تیتک (ردیابی و کنترل اصالت دارو) وصل شده است تا از این طریق امکان شناسایی واکسن های تقلبی از طریق استعلام کد واکسن ها فراهم شود.

استعلام کد واکسن از سامانه تیتک بایستی قبل از تزریق واکسن و بصورت برخط در مراکز بهداشتی انجام شود تا اگر واکسن تقلبی به مراکز بهداشتی تحویل داده شد، از طریق استعلام و شناسایی واکسن تقلبی، از تزریق آن به بیمار جلوگیری شود.

متأسفانه از آنجاکه در حال حاضر استعلام کد واکسن از تیتک توسط پرسنل بهداشتی پس از تزریق انجام می گیرد، عملاً امکان شناسایی واکسن های تقلبی از بین می رود.

احراز هویت افراد به صورت سنتی متأسفانه سامانه سیب وزارت بهداشت، فاقد هرگونه فرایند الکترونیک جهت احراز هویت برخط افراد بوده و فرآیند شناسایی افراد کاملا به صورت سنتی و دستی انجام می شود.

بنابراین امکان وقوع تخلفاتی مانند اظهار کدملی های نامعتبر و یا تزریق واکسن به افراد خارج از اولویت و سهیمه وجود دارد.

متأسفانه تاکنون ارتباط سیستمی بین سامانه سیب معاونت بهداشت و سازمان ثبت احوالبرقرار نشده است.

به عنوان مثال به گفته شکرالله سلمان زاده رییس دانشگاه علوم پزشکی آبادان، امکان شناسایی افراد سودجو برای دریافت خارج از نوبت واکسن کرونا وجود نداشته است چرا که این افراد ماسک بر چهره داشته و شناسایی آن ها برای کادر درمان امکان پذیر نبوده است.

همچنین مشاهدات برخی از افراد حاضر در محل واکسیناسیون حاکی از آن است که در مواردی حتی کارت ملی افراد پیش از تزریق واکسن دریافت و بررسی نمی شود، که این مسئله نیز می تواند ضریب وقوع اشتباه و تخلف در فرآیند واکسیناسیون را افزایش دهد.

فرآیند غیر سیستمی استحقاق سنجی بررسی ها نشان می دهد که متأسفانه روند استحقاق سنجی در مراکز واکسیناسیون و معاونت بهداشت سیستمی نبوده و به همین دلیل ممکن است افراد غیر اولویت دار بدون هیچ نظارتی واکسن کرونا دریافت کنند.

در زمینه استحقاق سنجی افراد برای دریافت واکسن نیز دو ایراد اساسی وجود دارد.

اولا در کشور ما هیچ بانک اطلاعاتی مناسبی در مورد مشاغل افراد وجود ندارد.

بنابراین نمی توان بر اساس ثبت کدملی افراد تشخیص داد که آن ها از اعضای کادر درمان و یا پاکبانان شهرداری هستند.

به همین دلیل امکان صحت سنجی این موضوع در مراکز بهداشت و محل واکسیناسیون وجود ندارد.

علاوه بر این، متأسفانه فرآیند دریافت اطلاعات افراد اولویت دار برای تزریق واکسن به صورت کاملا دستی و سنتی صورت می پذیرد.

به عنوان مثال شهرداری ها و یا دیگر نهادهای دولتی مشخصات افراد مورد نظر خود را بصورت کاغذی یا ارسال فایل به مراکز بهداشت تحویل می دهد.

به همین دلیل در این رویه اشتباه نیز امکان بررسی صحت مشخصات افراد وجود نداشته و احتمال وقوع تخلف مانند سوء استفاده برخی از مدیران شهرداری آبادان از سهمیه واکسن کرونای پاکبانان وجود خواهد داشت.

چرا که در آن مورد نیز اسم افراد غیر پاکبان در لیست ارسالی شهرداری موجود بوده و کادر درمان امکان صحت سنجی اطلاعات ارسالی توسط شهرداری را نداشته اند.

به نظر می رسد که بهتر است اطلاعات افراد اولویت دار و واجدین شرایط دریافت واکسن کرونا به صورت سیستمی در سامانه معاونت بهداشت ثبت شود؛ چرا که در این روش احتمال وقوع تخلف و اظهار اطلاعات جعلی کاهش می یابد.

بروز موارد تخلف اجتناب ناپذیر است! کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در پاسخ به این سوال که چرا با وجود ایجاد سامانه ی تیتک در ماجرای واکسیناسیون پاکبان های آبادان و علی آباد کتول تخلف پیش آمد؟ بیان کرد: به هر حال بروز موارد تخلف اجتناب ناپذیر است، مهم آن است که تخلفات شناسایی شود و با آنها برخورد صورت گیرد.

قطعا در این زمینه هم بازرسی وزارت بهداشت و هم مراجع قضایی و دادستانی به عنوان مدعی العموم ورود خواهند کرد و با افرادی که به هر نحوی در این زمینه تخلف کرده باشند، برخورد خواهد شد.

جهانپور در واکنش به اینکه گفته شده این تخلف به دلیل بروز کرده که هنگام واکسیناسیون همه ماسک داشتند و چهره ها قابل شناسایی نبوده است، گفت: این حرف ها قصه است و افراد باید در هنگام واکسیناسیون احراز هویت شوند و هر فردی چه در احراز هویت و چه در اعلام اسامی تخلف کرده باشد، اسامی به دانشگاه های علوم پزشکی داده می شود و افراد خارج از اولویتی که درخواست تزریق داشتند، اگر جزو اسامی نباشند متخلف هستند و بدون تعارف در شرایط حال حاضر باید با این افراد برخورد شود.

وی ادامه داد: سامانه در رابطه با این مسائل خیلی توانست کمک کند، با توجه به اینکه رهگیری و ردیابی تک تک ویال ها و واحدهای واکسن امکان پذیر است، کمک بسیار زیادی به ما می کند، تا موارد احتمالی تخلف شناسایی شود و قاعدتا شناسایی موارد هم در این راستا قابل شناسایی است و متخلفان باید پاسخگوی مراجع قضایی باشند.

راه حل چیست؟ به منظور رفع مشکلات فوق پیشنهاد می شود در گام نخست مراکز بهداشتی ملزم به استعلام کدهای اصالت واکسن قبل از تزریق به افراد شوند تا از این طریق امکان شناسایی واکسن های تقلبی قبل از تزریق فراهم شود.

ثانیاً استحقاق سنجی بیماران خاص برای دریافت واکسن از طریق اطلاعات بیمه های درمانی انجام شود چراکه بیمه های درمانی اطلاعات دقیقی درباره بیماران خاص دارند و می توانند این اطلاعات را در اختیار سامانه سیب قرار دهند.

ثالثاً هویت سنجی افراد از طریق استعلام برخط کد ملی از ثبت احوال توسط سامانه سیب انجام شود، علاوه بر این می توان با ارسال کد تایید به تلفن همراه افراد، نسبت به هویت سنجی آنان اقدام نمود.

منبع: فارس انتهای پیام/
کلید واژه ها: تزریق واکسن - واکسن کرونا - تزریق واکسن کرونا - واکسن - فرآیند - توزیع واکسن کرونا - توزیع - تزریق - کرونا - ثبت اطلاعات - صورت - احراز هویت - رسانه ها - اطلاعات - نشان - تخلف - روزهای اخیر - اعتماد مردم - سوء استفاده - اساسی - ایراد - بررسی - افراد - رسانه - شهرداری ها - سنتی - سنجی - خبرگزاری - هویت - مسئولان

آخرین اخبار سرویس:
رییس هیات مدیره پتروشیمی گلستان بازداشت شد

آیا طناب زدن خانم ها ضرر دارد؟

از نیروی جوان موجه آقا دعوت به همکاری می شود.امور باغ

لابی من برج مسکونی بازنشسته

نکته مهم در نامه امام به آیت الله طاهری اصفهانی چه بود؟

آقای جهانگیری! سناریوی بازی با احساسات مردم دیگر نخ نما شده است

مدرس زبان انگلیسی

استخدام منشی در کلینیک دامپزشکی

استخدام کارگر انبار آقا با بیمه در گروه سولیکو (کاله) در زارچ یزد

استخدام کارمند بیمه

اورشلیم پست: پیام تهران با موشک به تل آویو و اورشلیم ارسال شد

مانتوی جیغ شیوا خسرو مهر در محیطی وایت + عکس

منشی پاره وقت

پذیرش کارمند برای امور دفتری در تهران با جای اسکان

خانم و آقا---حقوق ثابت و پورسانت کارشناسی و فروش

نقش خشم و شهوت در شکست انسان

فریبا نادری در صحن و سرای حرم امام هشتم (ع) /عکس

تزریق واکسن به خانواده های شهدا، رزمندگان و ایثارگران از سوم خرداد

از شام اصلاح طلبان تا نیل اصلاحات/ظرفیت های همکاری تهران- ریاض برای منطقه/دمای سیاسی خرداد بیش از دمای اردیبهشت

دعوت به همکاری در کارگاه سفال و سرامیک

خدمتکار خانم جهت مدیرعامل

همکار نیازمندیم پاره وقت

همکاری تعدادی کمپرسی در معدن

استخدام نیروی فعال

احتمال وجود کرونای هندی و آفریقایی در تهران / هرگونه نشست انتخاباتی پرمخاطره است

دلبری علی زندوکیل برای مادرش+عکس

حدادی: لغو واقعی تحریم ها حق مسلم ملت ایران است

استخدام نجار، نگهبان و آبدارچی در یک شرکت معتبر در گیلان

«مشارکت آگاهانه» رویکرد برنامه های انتخاباتی رادیوجوان/ استفاده از برنامه های طنز

روایت شهید سیدحکیم از «مالک» فاطمیون: رزمنده کنجکاو شناسایی لشکر بود+صوت

احتمال وجود کرونای هندی و آفریقایی در تهران / هرگونه نشست انتخاباتی پرمخاطره است

استخدام با پورسانت و شرایط کادر فروش

استخدام کادر متالوژ و تاسیساتی

سالنکار خانم و صندوقدار خانم .منشی اداری خانم

استخدام موتور سوار

دعوت به همکاری خانم منشی

دعوت به همکاری در سالن زیبایی

مدیر و همکار تولید محتوای زبان انگلیسی

جذب نیروی اقا

روحانی: سلامت مردم را وارد مناقشات سیاسی نکنیم / سرعت گیری واکسیناسیون طی روز های آینده

عجمی: رییس جمهوری می خواهیم که به فکرمان باشد/ کاندیدای اصلح و اتکاء به مردم

دعوت به همکاری از کارآموز در دفتر مهندسی

استخدام مشاور و نماینده

برنامه نویس سالیدیتی solidity یا python یا c

نیروی کار در کارگاه بدل سازی

فلور نظری با تیپی ساده در کلبه ای زیبا + عکس

امیر محمودی: ارتش افتخار می­ کند که فدایی ملت باشد

استخدام گسترده نیروی خانم در آموزشگاه فرهنگی

نویسنده و طنز پرداز خلاق

استخدام حسابدار خانم در محیط بانوان

استخدام کارشناس آی تی در انتشارات مهر و ماه در تهران

پرونده تاج زاده از دستور کار شورای نگهبان خارج شد؟

امیر محمودی: ارتش افتخار می­ کند که فدایی ملت باشد

استخدام کارمند منابع انسانی آقا در جانبو در آذربایجان شرقی

استخدام منشی خانوم

استخدام 7 خانم اموردفتری و مترجم

استخدام در شرکت دانش بنیان معتبر

عکس یهویی بهاره افشاری

تصویری از آیت الله خامنه ای در حال ثبت نام در انتخابات/عکس

استخدام کارشناس شبکه و هلپ دسک در شرکت صدور احرار شرق در تهران

استخراج بیت کوین

استخدام منشی و دستیار دندانپزشکی

نیروی خانم و آقا برای کار در انبار

قابل توجه ویزیتور ها و بخشی های سراسر کشور

نیاز به ادمین تلگرام

استخدام منشی و مسئول دفتر خانم در یک شرکت معتبر در سعادت آباد

استخدام مراقب با بیمه در سرای سالمندان الهام در تهران

استخدام پیتزازن و فرکار ماهر آقا جهت کار در مشهد

تاکید ایران و روسیه بر گسترش همکاری های اقتصادی

ظریف: برای ادامه تجارت ایتالیا با ایران، اتفاق نظر وجود دارد

عناوین روزنامه های سیاسی 29 اردیبهشت 1400/ ایران جلودار بیداری +تصاویر

عکس یهویی بهاره افشاری

ظریف: برای ادامه تجارت ایتالیا با ایران، اتفاق نظر وجود دارد

بحث سیاسی با اطرافیان و آشنایان چگونه باید باشد؟

استخدام نیروی خانم منشی

بهترین زمان دوش گرفتن

وجود 4 هزار مدرسه سنگی در مناطق عشایری

بازگشایی مرزهای زمینی مسافری ایران با ترکیه تکذیب شد

استخدام کارگر ماهر و ساده

یوسفی: سیاست خارجی دولت بر مبنای دیپلماسی سازش است

واکنش مجری برنامه تهران بیست به اظهارات زنگنه

استخدام، کارمند دفتری

کار در منزل ففط با یک گوشی

پرستاری و امور منزل

کارمند اداری (خانم یا آقا)

از خیام تا میرزاخانی ؛ مسیری برای بیداری استعدادهای خفته

استخدامی مجموعه گردشگری کریم خانی

خانم جهت نظافت شرکت

نگهبانی و تمیزکاری خونه حیاطدار با جای خواب مناسب

مهماندار آقا و خانم

موانع راه تولید برداشته می شود

جبهه انقلاب به بلوغ و هوشمندی رسیده است

ورود وزارت علوم برای رفع نگرانی های رهبر انقلاب درباره افت یادگیری دانشجویان

مراقب آدم های کرونا پخش کن باشید!

دیپلماسی ظریف و دولت التماسی است

استخدام نیروی خانم مجرد جهت نظافت و پذیرایی

مسیر پرپیچ و خم لایحه تاسیس مناطق آزاد/ 6 سال تلاش برای تصویب یک لایحه

ورود وزارت علوم به نگرانی های رهبر معظم انقلاب درباره افت یادگیری دانشجویان

ورود وزارت علوم به نگرانی های رهبری درباره افت یادگیری دانشجویان

کارمند خانم جوان جهت کار درتایپ و تکثیر نیازمندیم

سه ایراد اساسی در فرآیند توزیع واکسن کرونا

سه ایراد اساسی در فرآیند توزیع واکسن کرونا