موضوعات داغ: - درگيري بازيكنان - بازيكنان پرسپوليس - پرسپوليس و سپاهان - همسان سازي حقوق بازنشستگان - سپاهان و پرسپوليس - حقوق بازنشستگان - همسان سازي حقوق - ديدار پرسپوليس - كمال كاميابي نيا - ايران خودرو - ضد سرطان - دكتر شهرياري - حمل و نقل بار و مسافر - شهرستان سرخس - سهم آب - مارك زاكربرگ - تيم ملي فوتبال كرواسي - بدنسازي - تيمور كرمي مقدم - بني هاشم - شبنم نعمت زاده - مذاكرات آستانه درباره سوريه - جويبار

مطالب مرتبط:
ماجرای پولی شدن واکسیناسیون کرونا در ایران
ماجرای واکسن فایزر در ایران چیست / فیلم
تجارت دو و نیم میلیارد دلاری ایران با چهار کشور حاشیه خزر
انتقاد ایران از رفتار اوکراین در ماجرای سقوط 737
استخدام فروشنده مزون لباس زنانه با حقوق ثابت در تهران
-187 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 31 فروردین 1400 ساعت 03:052021-04-19سياسي

ماجرای حکم نیم سطری میرزای شیرازی و فرار عمال انگلیس با لباس زنانه از ایران


حوزه/ کارشناس تاریخ معاصر شیعه گفت: در نتیجه جنبش تنباکو که به رهبری میرزای شیرازی و با حکم او به وقوع پیوست، نه تنها عزت و کرامت به جامعه مسلمین بازگشت، - که انگلیسی ها بعضا با لباس زنانه مجبور به فرار از ایران شدند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری حوزه"، حجت الاسلام سیدعباس رضوی، کارشناس تاریخ اسلام در پنجمین شب از ضیافت رمضانی شبکه قرآن و معارف سیما در خصوص سیره اخلاقی و مبارزاتی "آیت الله سید محمدحسن حسینی شیرازی" معروف به "میرزای شیرازی" سخن گفت.

میرزای شیرازی؛ الگو در معنویت، سرآمد در مرجعیت این کارشناس مسائل دینی از میرزای شیرازی به عنوان یک الگو جامع و موفق یاد کرد و بیان داشت: مرحوم میرزا در بین علما از یک جامعیت برخوردار است.

یعنی هم در عرصه معنویت، خودسازی، اخلاق و عرفانِ مثبت، الگوست و هم در حوزه مرجعیت و رهبری حوزه ها و جهان تشیع سرآمد است.

شاید بتوان ادعا کرد اغلب عرفا و اساتید اخلاق مانند ملا فتحعلی سلطان آبادی، سیدمرتضی کشمیری، سیدحسین قاضی و بسیاری دیگر، از شاگردان میرزا بوده اند.

ایشان در حوزه مبارزه با استعمار و مبارزه برای استقلال کشورهای اسلامی هم بسیار خوش درخشیده و هدایتگر بوده است.

احیاکننده مجالس عزای سیدالشهدا (ع) حجت الاسلام رضوی با بیان اینکه مرحوم میرزا روح بسیار لطیفی داشت و در اوج عظمت روحی و قدرت معنوی و جایگاه ویژه ای که داشت، به سادگی یک کودک می گریست، افزود: یکی از وکلایش می گوید روزی به خانه میرزا در سامرا رفتم که دیدم کسی در خانه نیست ولی صدای گریه می آید.

متوجه شدم صدا از پشت بام است.

بالا رفتم و دیدم میرزا در حال گریه و سرزنش نفس است؛ که ای نفس کوتاهی کردی، تقصیر کردی! وی خاطرنشان کرد: ایشان با قرآن هم انس زیادی داشت.

بخش زیادی از قرآن را حفظ بود و مقید بود هر روز یک جز قرآن بخواند.

زیارتها و دعاها را از حفظ داشت و تعقیب می کرد و با زیارت قبور اهل بیت (ع) بسیار مأنوس بود.

این کارشناس امور دینی با اشاره به اهمیت مجلس عزاداری سیدالشهدا (ع) در نزد میرزای شیرازی، ادامه داد: ایشان هم در حسینیه خودش در سامرا مجلس عزا برپا میکرد و هم به مجلس عزاداری در منزل دو تن از بزرگان در سامرا مشرف میشد؛ یکی مجلس عزاداری میرزا حسنعلی تهرانی که رییس مدرسه میرزا بود، و دیگری مجلس عزای میرزا حسین نوری معروف به "محدث نوری".

ایشان همچین مقید بود که در دسته های عزاداری و هروله در نجف، کربلا و سامرا شرکت کند.

مجلس عزاداری اهل سنت برای سیدالشهدا به تأسی از میرزا حجت الاسلام رضوی با تأکید بر اینکه میرزای شیرازی مراسم عزاداری سیدالشهدا (ع) را ترویج کرد، گفت: ایشان در منزلش هیئتی به راه انداخته بود که مرحوم شیخ عبدالکریم حائری، بنیان گذار حوزه علمیه قم مداح جلسه و نوحه خوان بود.

همچنین میرزا برای مداحان هرگونه سخنی که تعریض به اهل سنت باشد را ممنوع کرد و چنان به اهل سنت محبت کرده بود و طعم محبت اهل بیت را چشانده بود که آنها هم برای سیدالشهدا مراسم نوحه خوانی و روضه برپا می کردند.

جنبش تنباکو چگونه به وقوع پیوست این محقق تاریخ معاصر شیعه با بیان اینکه در دوره میرزای شیرازی فشار استعمار بر جهان اسلام بسیار شدید بود، افزود: از یک سو روسیه تزاری قدم به قدم آسیای میانه را گرفته بود و به ایران نزدیک می شد و از طرف دیگر غول استعمار انگلیس هم بخش بزرگی از دنیا را به سیطره خود درآورده بود و شبه قاره هند و افغانستان را اشغال کرد.

در این میان ایران از اهمیت بسیاری برای انگلیس برخوردار بود.

لذا چنان فشار زیاد شد و شاهان قاجار چنان مرعوب انگلیسی ها شده بودند که اجازه تحرک به علما نمی دادند و برای همین علمای آذربایجان به علمای نجف نامه نوشتند که اجازه جهاد دهید.

وی ادامه داد: دولت عثمانی بیمار اروپا بود و نمی توانست از سرزمین خودش دفاع کند و ساعت به ساعت تحلیل می رفت.

به همین دلیل با رشوه دادن به ناصرالدین شاه توسط امین السلطان و میرزا ملکم خان قرارداد 50 ساله ای با شرکت رژی امضا کردند که انحصار خرید و فروش تنباکو در اختیار انگلیس باشد.

حجت الاسلام رضوی تصریح کرد: به گفته شیخ حسن کربلایی در کتاب "تاریخ تنباکو" که مستندترین کتاب در باب جنبش تنباکو است، هر چند این قرارداد ظاهرا اهداف اقتصادی داشت اما در لوای آن ضرر بسیاری متوجه ایران بود و اهداف استعماری را دنبال می کرد.

تحقیرزنان ایرانی با خدمت کردن به خانواده های اروپایی وی گفت: انگلیسی ها در غالب دیپلماتها ادوات نظامی وارد می کردند و با پشتوانه اقتصادی، رجل را می خریدند و فرزندان رجال را تصرف کرده بودند.

در عزل و نصب ها حرف اول را سفیر انگلیس می زد.

مغازه های مشروب فروشی به شدت رواج پیدا کرد؛ غذاهای فرنگی و به طور کل فرهنگ غربی رونق یافت و در اقدامی تحقیرکننده به خدمت گرفتن زنان ایرانی به عنوان مستخدم خانواده های اروپایی به یک عرف تبدیل شد.

هدف شعار ارتباط با دنیا، ارتباط با انگلیس بود! حجت الاسلام رضوی با بیان اینکه این تهاجم فرهنگی موجب شد دین ستیزی شدت بگیرد، اظهار داشت: دست نشانده های غرب در روزنامه ها و مجلات القا می کردند که امروز اسلام نمی تواند دنیا را اداره کند و به قول برخی روشنفکران امروزی می گفتند که باید با دنیا ارتباط برقرار کنیم؛ در حالی که هدف شان از دنیا انگلیسی ها بود.

از سوی دیگر عمال انگلیس مردم را از روسیه می ترساندند که اگر ارتش و قدرت ما نباشد روسیه شما را نابود می کند و از ترس روسیه ما را به دامن انگلیس انداخته بودند، در حالی که انگلیس دشمن ما بود.

این کارشناس تاریخ اسلام بیان داشت: این شرایط موجب شد تا نخستین جرقه های مبارزه از اصفهان شعله ور شود.

علما در اصفهان و شیراز و تبریز و تهران به پا خاستند و نامه هایی برای میرزا نوشتند.

از سوی دیگر نامه معروف سیدجمال اسدآبادی هم به دست میرزا رسید.

اینجا بود که میرزای شیرازی به ناصرالدین شاه نامه نوشت و او را نصیحت کرد اما شاه در پاسخ اعتنایی به سخن میرزا نکرد و گفت که شما به این امور وارد نیستید و به درس و بحث خود برسید.

پیام نیم خطی پیرمرد نشسته در سامرا دنیا را تکان داد وی افزود: میرزا یکی دوبار دیگر نامه نوشت و اتمام حجت کرد اما دربار اعتنا نکرد.

میرزا وقتی تمام راه ها را بسته دید، آن حکم معروف را در یک خط صادر کرد که "الیوم استعمال تنباکو به ای نحو کان در حکم محاربه با امام زمان (ع) است".

به قول حضرت امام (ره) وقتی پیام نیم سطری این پیرمرد نشسته در روستای سامرا منتشر شد، تمام مردم احساس تکلیف کردند؛ از روستایی و شهری گرفته تا حتی یهود و نصارا و مردم کوچه و خیابان احساس تکلیف کردند؛ نقل شده است که حتی انیس السلطنه همسر ناصرالدین شاه دستور داد قلیان ها را شکستند که وقتی شاه به او معترض شد، گفت این کار را به حکم همان آقایی که مرا بر تو حلال کرد، انجام دادم.

انقلاب اسلامی پیامد انقلاب میرزای شیرازی حجت الاسلام رضوی، عامل به صحنه آمدن مردم را مسجد، تکبیر و روحیه شهادت طلبی دانست و اذعان کرد: ما بر سر سفره میرزای شیرازی نشسته ایم و انقلاب اسلامی ما از پیامدهای انقلاب میرزای شیرازی است.

وی خاطرنشان کرد: انقلابی که میرزا به وجود آورد موجب شد شرایط دگرگون شود و خارجی ها با لباس زنانه اقدام به فرار کردند.

از پیامدهای این جریان اولا احیای عزت و کرامت مسلمانان بود.

از سوی دیگر مساجد پر شد؛ توجه به آیین عبادی اسلام و نمازهای جماعت قوت بیشتری پیدا کرد و بهایت تضعیف شد.

استقلال و عزت ایران که در خطر بود تضمین شد.

همچنین باید اعتراف کرد که انقلاب میرزای شیرازی، جنبش مشروطه را نیز تضمین کرد و اگر مشروطه نبود ایران تکه تکه شده بود.

توصیه امروز میرزای شیرازی به ما حجت الاسلام رضوی تأکید کرد: انقلاب اسلامی ایران و نهضت گاندی علیه انگلیس برگرفته از جنبش تنباکوی میرزای شیرازی علیه الرحمه است.

گاندی با آخوند خراسانی که یکی از شاگردان میرزا است در ارتباط بود.

همچنین وقتی سلطان الواعظین نویسنده "شبهای پیشاور" در هند مجلس روضه داشت، گاندی در مجالس او حاضر می شد و خود گاندی نقل می کند که "من هر چه دارم از امام حسین (ع) دارم".

این کارشناس امور دینی اذعان کرد: اگر میرزای شیرازی امروز در میان ما حضور داشت مهمترین توصیه ای که به ما می کرد، توجه به احیای کرامت اسلامی از راه بازگشت به قرآن و نهج البلاغه بود.

در قدم دوم نیز احیای اسلام در سایه خودکفایی و بی نیاز شدن از سفره بیگانه را به ما سفارش می کرد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: شیرازی - کارشناس - شبکه قرآن و معارف سیما - حوزه - جامع - الگو - انگلیس - حجت الاسلام - تاریخ معاصر - تاریخ اسلام - اسلام - تاریخ - اخلاق - ایران - زنانه - رهبری - انگلیسی ها - شبکه قرآن - فرار - خبرگزاری - برخوردار - لباس - انگلیسی - سیدعباس - تنباکو - رمضانی - جامعه - گزارش - معارف - حسینی

آخرین اخبار سرویس:
الهام پاوه نژاد در آغوش مادرش /عکس

دعای روز بیست وهفتم ماه رمضان/در این ماه فضیلت شب قدر را روزی ام کن

حضرت آیت الله حکیم: مجامع بین المللی درقبال کشتار شیعیان افغانستان به وظایف انسانی و قانونی خود عمل کند

بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات شوراها براساس استعلامات است

پیگیری ممنوعیت سفر بین استانی در تعطیلات عید فطر

بازنگری قوانین گام مثبتی برای تغییر ساختاری سیاست کیفری است

ویدئو / «مردم تحمل دولت های ریاستی را ندارند»

الهام پاوه نژاد در آغوش مادرش /عکس

اولین سرپرست موسسه اطلاعات منصوب از طرف امام چه کسی بود؟

تکذیب حضور کامیون های ایرانی در قره باغ

ویدئو / «مردم تحمل دولت های ریاستی را ندارند»

امام چه کسانی را به عنوان مشاور شورایعالی دفاع ملی برگزید؟

بلوغ عاطفی و نشانه های آن

هاشمی طبا: ظریف رای خوبی خواهد آورد/ بعید می دانم در انتخابات دوقطبی ایجاد شود

برگزاری جلسه تصویری دانشجویان با رهبر معظم انقلاب

مقاومت روحانی در برابر قانون انتزاع سبب تشکیل صف های ارزاق شد

دعا و ترتیل قرآن ویژه روز بیست و هفتم ماه رمضان + دانلود

وزارت کشور می تواند ابلاغیه شورای نگهبان برای انتخابات را اجرا نکند؟

دانشگاه ادیان و مذاهب انفجار تروریستی کابل و شهادت دانش آموزان دختر را تسلیت گفت

جدول داوطلبان نامزدی در انتخابات 1400

اعتبارات مصوب استان بوشهر در سال جاری دو برابر شد

جدول داوطلبان نامزدی در انتخابات 1400

«فرزندآوری» موضوع مغفول رسانه ملی/ «مثل ماه» و توجه ویژه به خانواده

در پشت صحنه ماه من چه می گذرد؟| اینجا همه چیز واقعی است!/ آقای آرامش در لوکیشنی عجیب و غریب

مواجهه تاریخی آیت الله بروجردی با بهاییت در رمضان 1334

سحر ولدبیگی در حال باغبونی /عکس

آصفری: نگاه سیاسی از مذاکرات وین برداشته شود

عناوین روزنامه های سیاسی 20 اردیبهشت 1400/ انتفاضه نقطه زن +تصاویر

پاسخ به چند استفتاء از حضرت آیت الله خامنه ای ؛ جهت مصرف فطریه چیست؟  آیا می توان زکات فطره را برای فقیر کارت به کارت کرد؟

مردم تحمل دولت های ریاستی را ندارند /در انتخابات به رفتارها توجه کنیم

ماه صیام در کردستان

اعتبارات مصوب استان بوشهر در سال جاری دو برابر شد

اوقات شرعی استان ها؛ دوشنبه 20 اردیبهشت 1400

یک روز هم در عمرم آموزش نظامی ندیدم/ زندگی فرماندهان سپاه دست حفاظت اطلاعات است

چراغ تولید نباید خاموش شود/ ابلاغیه اخیر شورای نگهبان گامی به جلو است

حسینی کیا: انتخاب مردم از میان چهره های اصول گرا خواهد بود

طرح گربه ای نقشه ایران شاهکار کیست؟

«موج وارونه»| ماموریت رسانه در فضای انتخابات چیست؟/ راه های جلب اعتماد مردم

انتقادات عضو شورای شهر به نحوه شهرسازی در منطقه 22

بیش از 23 مرض با روزه مداوا می شود | چگونه به کمال الهی برسیم؟

جشن حمایت از خانواده های زندانیان نیازمند بهارستان برگزار شد

هفت سال مجاهدت تا شهادت

سلفی مجری سرشناس و برادر بازیگرش /عکس

موضوع مدافعان حرم ظرفیت بسیاری برای پرداختن دارد

وعده های انتشار اسناد جنگ چه زمانی محقق خواهد شد؟

قدرت نفوذ رسانه‏ های تعاملی

مسئولیت اجتماعی نخبگان در انتخابات 1400

کیهان نوشت: تحلیل امنیتی غرب از وین تا هفت تپه

مشارکت حداکثری و انتخاب اصلح نسخه حل مشکلات کشور است

خبر مهم نوبخت در مورد همسان سازی حقوق بازنشستگان برای هفته آینده

دفاع از مظلوم، رمز حیات انسانی

اجرای آیین سنتی شمایل گردانی ابن ملجم مرادی در روستاهای کاشان

سلفی مجری سرشناس و برادر بازیگرش /عکس

زن می تواند قاضی شود و فتوا دهد

انتقاد تند به ظریف در مجلس /هزاران میلیارد یارانه حذف شدگان گمشده است /پیشخوان

سفارش مهم استاد فاطمی نیا برای روزهای آخر ماه مبارک رمضان

انتصابات جدید وزارت صمت در فولاد مبارکه/ اعضای جدید هیأت مدیره از کرمان و چهارمحال می آیند

جامعه کارگری زنجان 229 شهید دارد

انتصابات جدید وزارت صمت در فولادمبارکه/ اعضای جدید هیأت مدیره از کرمان و چهارمحال می آیند

اجرای آیین سنتی شمایل گردانی ابن ملجم مرادی در روستاهای کاشان

دیدار نماینده جامعه المصطفی العالمیه در نیجر با وزیر آموزش عالی این کشور

چند ترفند برای ایجاد استقلال و اعتماد به نفس در کودکان

مخالفت صریح رییس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت با تشکیل وزارت انرژی و محیط زیست

انسان در مقابل امتحان الهی باید صبر پیشه کرده و مقاومت کند

مخالفت صریح رییس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت با تشکیل وزارت انرژی و محیط زیست

قوه قضاییه و مجلس تپه های از دست رفته دیگر را بازپس می گیرند

توزیع 400 بسته معیشتی به همت بسیجیان شاهرود

حسینی کیا: انتخاب مردم از میان چهره های اصول گرا خواهد بود

بهره مندی هر 44 روستای شهرستان محروم میامی از طرح توسعه

AFC داغ دل ها را تازه کرد! +عکس

سه تذکر حسام الدین آشنا در مورد فایل صوتی ظریف

استاندار تهران: فعالیت شرکت «ارج» از سر گرفته می شود/ لزوم الحاق 120 هکتار اراضی به شهرک صنعتی خوارزمی

فواید جالب دعوای زن و شوهری

آذری جهرمی: برخی افرادِ نسلِ انقلاب، حاضر به ترک صندلی خود نیستند

پیروزی استقلال طلبان اسکاتلند در انتخابات پارلمانی

قالیباف: مذاکرات وین جدی است

چهره الهه حصاری از زاویه ای دیگر /عکس

جزییات جدید از ترور شهید سلیمانی

نوبخت: لایحه همسان سازی حقوق بازنشستگان تاهفته آینده تحویل دولت می شود

ترفند جدید دشمن برای دلسردی مردم از انتخابات 1400

چهره الهه حصاری از زاویه ای دیگر /عکس

برگزاری جلسه شورای اداری و قضایی استان همدان با حضور رییس قوه قضاییه

منتظر تفسیر معاونت حقوقی رییس جمهوری هستیم

جلسه علنی بهارستانی ها برای حمله به ظریف

لایحه همسان سازی حقوق بازنشستگان تاهفته آینده تحویل دولت می شود

بررسی صلاحیت نامزدهای شوراها براساس گزارش های 15 مرجع

یک ساعت هم مجاز نیستیم واکسیناسیون را به تأخیر بیندازیم

شما نمی دانید چه خبر است!

دکتر احمدی نژاد: به زودی صحبت می کنم!

سه تذکر حسام الدین آشنا در مورد فایل صوتی

افتتاح یک باب «خانه محروم» در پارس آباد/ محرومیت زدایی از اولویت های مهم بسیج است

ابراهیم رییسی جمعه برای انتخابات ثبت نام می کند

دشواری های دستیاران پزشکی در چند روایت

سفر رییس قوه قضاییه به همدان

سند به مثابه سند آینده

لایحه همسان سازی حقوق بازنشستگان تاهفته آینده تحویل دولت می شود

دیدار جمعی از مردم استان تهران با دکتر احمدی نژاد

به زودی طومار رژیم صهیونیستی درهم پیچیده خواهد شد

جزییات جلسه قالیباف با رییسی: نامزد نمی شوم!

110 میلیارد تومان اعتبار به مجموعه دادگستری استان همدان اختصاص یافت

ماجرای حکم نیم سطری میرزای شیرازی و فرار عمال انگلیس با لباس زنانه از ایران

ماجرای حکم نیم سطری میرزای شیرازی و فرار عمال انگلیس با لباس زنانه از ایران