مطالب مرتبط:
جزییات موج سیاه کرونا در ایران
آخرین آمار مبتلایان کرونا تا روز دوشنبه 30 فروردین/ فوتی های کرونا همچنان 3 رقمی است +جزییات
جزییات توزیع 33 هزار واکسن کرونا در خراسان رضوی
کرونا و شیوه نامه هایی که رعایت نمی شود
با مدیرانی که حضور کارمندان در شرایط کرونا اجبار می کنند برخورد می شود
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 31 فروردین 1400 ساعت 02:152021-04-19پزشكي

گسترش غربالگری ناقلان بی علامت کرونا / جزییات اخذ تست سریع در مطب ها


مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت با اشاره به اقدامات و طرح های وزارت بهداشت برای گسترش شناسایی ناقلان بی علامت کرونا، در عین حال توصیحاتی درباره جزییات بیشتر اخذ تست کرونا در مطب پزشکان ارائه داد.

- مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت با اشاره به اقدامات و طرح های وزارت بهداشت برای گسترش شناسایی ناقلان بی علامت کرونا، در عین حال توصیحاتی درباره جزییات بیشتر اخذ تست کرونا در مطب پزشکان ارائه داد.

دکتر سیامک سمیعی با تبریک روز آزمایشگاهیان و قدردانی از تلاش های بی وقفه و جانانه آنها در پشتیبانی از مردم و نظام سلامت، در گفت وگوی تفصیلی با ایسنا، با اشاره به تاریخچه خدمات آزمایشگاهی کشور از ابتدای شیوع کرونا تاکنون، گفت: از 6 بهمن 1398، روزی که فقط یکی از آزمایشگاه های کشور در انستیتو پاستور ایران با ظرفیت بسیار محدودش تنها آزمایشگاه تشخیص مولکولی کووید19 ایران بود، تا هم اکنون که بیش از 400 آزمایشگاه کشور، که سهم بزرگی از آنها در بخش خصوصی است، و علی رغم تحریم های ظالمانه و فلج کننده، در کنار ظرفیت های تشخیص سریع شبکه بهداشت، کشور را به قابلیت انجام بیش از 100 هزار آزمایش تشخیص کووید19 رسانده است، کمی بیش از یک سال می گذرد.

پاسخدهی آزمایشات کرونا تا 48 ساعت وی افزایش ظرفیت و سرعت در پاسخگویی به آزمایشات را اولویت مهم در خدمات تشخیصی مرتبط با کووید19 مطرح کرد و ادامه داد: استاندارد این است که پاسخ ها ظرف مدت معین و حداکثر تا 48 ساعت در دسترس قرار گیرد و در عین حال حتما در سامانه های ثبت داده های آزمایشگاهی وزارت بهداشت ثبت شود.

این اطلاعات ثبت شده از تعداد آزمایشاتی که توسط هر دانشگاه علوم پزشکی (آزمایشگاه تحت پوشش دانشگاه) انجام می شود در نیازسنجی و نحوه توزیع کیت ما را راهنمایی می کند؛ این در حالی است که معیارهای دیگری مثل شرایط هر دانشگاه و رنگبندی شهرها و اولویت شهرهای قرمز نیز وجود دارد.

سامانه ای هم برای ثبت داده های آزمایشگاهی بخش خصوصی طراحی شده است که ما را از تعداد و نتیجه آزمایشات اخذ شده در این بخش مطلع می کند.

وی درباره درخواست برای آزمایش تشخیصی کووید-19 در بخش خصوصی تصریح کرد: در حال حاضر تعداد زیادی از آزمایشاتی که در سامانه بخش خصوصی ثبت می شود به شکل درخواست شخصی افراد برای انجام آزمایش تشخیص مولکولی است.

میزان پاسخ منفی کاذب در تستهای تشخیص سریع سمیعی درباره نحوه استفاده از آزمایش تشخیص سریع آنتی ژن در تشخیص کووید19، افزود: هرگاه فردی علامت دار باشد تست تشخیصی سریع برایش انجام می شود و در صورت مثبت بودن پاسخ باید ایزوله شود؛ ولی اگر پاسخ تست منفی شد احتمال دارد این پاسخ منفی کاذب باشد و چون در بهترین شرایط از هر 100 تشخیص مولکولی مثبت که به طور همزمان تست تشخیص سریع هم انجام می دهیم، کمی بیش از 80 مورد آن مثبت می شود، در چنین شرایطی بر مبنای الگوریتم تشخیصی باید تست تاییدی PCR یا آزمایش تکراری آنتی ژن بعد ازیک یا دو روز گرفته شود تا نتیجه را قطعی کنیم و ریسک منفی کاذب را کاهش دهیم.

عکس آرشیوی از دکتر سیامک سمیعی - مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت ردیابی حداقل 10 تن از افرادِ در تماس با بیمار قطعی کرونا وی در این باره افزود: مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت توصیه می کند در شرایطی که فرد علامت دارد حتی با کسب نتیجه منفی دوم بهترین حالت این است که فرد متقاعد به رفتن در قرنطینه شود.

توضیح این موضوع به بیمار بسیار مهم است و نحوه درست بیان آن هم ارتباط مستقیمی با مهارت فردی دارد که پاسخ را به بیمار مراجعه کننده می دهد تا او را متقاعد کند که به مدت کافی در قرنطینه بماند.

اما اگر پاسخ تست فرد مثبت باشد در مرحله دوم بررسی افرادی که در تماس نزدیک با او قرار داشته اند، در قالب ردیابی تماس، در دستور کار قرار می گیرد.

استاندارد وزارت بهداشت برای این اقدام بررسی حداقل 10 نفر از افرادی است که با بیمار تماس نزدیک داشته اند و نحوه انجام و تفسیر نتایج آزمایش آنها مثل مرحله ای است که پیش تر ذکر شد.

مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت، تاکید کرد: با این حساب از نقطه نظر استفاده از آزمایش برای افراد که دارای علامت های بیماری هستند و یا در تماس نزدیک با بیمار بوده اند، پیش بینی و برنامه ریزی کافی وجود دارد؛ اما بخش دیگر جامعه که در مورد آنها هنوز به طور وسیع از آزمایش استفاده نشده است کسانی هستند که بدون هیچ علامتی در سطح جامعه در حال کار و فعالیت هستند و استمرار حضور آنها را می شود با انجام آزمایش مطمئن تر و کم خطر کرد.

وی افزود: وزارت بهداشت برای افراد علامت دار و کسانی که در تماس نزدیک با بیماران قطعی هستند دستورالعمل هایی دارد که در آنها به خوبی از آزمایش و آزمایشگاه در بخش دولتی استفاده می شود.

برای مواردی که خارج از دستورالعملها هستند نیز با استفاده از ظرفیت بخش خصوص خدمات آزمایشگاهی ارائه می شود.

در بین کسانی که فاقد علامت بیماری هستند و با حضور در جامعه به فعالیت معمول و روزمره خود در جامعه مشغول اند، کسانی ممکن است بدون اینکه اطلاع داشته باشند ناقل ویرس باشند.

این افراد گاهی با درخواست شخصی و یا در چهارچوب طب کار (درخواست کارفرما جهت اطمینان از نتیجه آزمایش منفی برای ادامه روند حضور در محل کار) و یا الزاماتی مثل موارد مسافرین پروازهای بین المللی، مورد آزمایش قرار می گیرند.

بخش مهمی از بار مراجعه به آزمایشگاه های بخش خصوصی را این گروه تشکیل می دهند.

گسترش غربالگری ناقلان بدون علامتِ کرونا وی ادامه داد: برای گسترش هر چه بیشتر آزمایش برای افراد بدون علامت و در راستای شناسایی زودهنگام ناقلان، برنامه هایی پیشنهاد شده و اجرای آنها در دستور کار است.

به عنوان مثال آزمایش صاحبان حِرَف و کسب و کارهای خاص که به دلیل شرایطشان ممکن است ریسک بالاتر و نقش بیشتری در انتقال بیماری داشته باشند و یا کسانی که بیشتر در مواجهه با مردم هستند مثل رانندگان وسایل نقلیه عمومی، از این دسته هستند.

اهمیت انجام دوره ای آزمایش برای شاغلین بعضی از کسب و کارها سمیعی ادامه داد: انجام دوره ای آزمایش برای شاغلین بعضی کسب و کارها، مثلا هفته ای یکبار، حتما میتواند در قطع زنجیره انتقال بیماری مفید باشد.

با طرح این مثال لازم است ضمن افزایش ظرفیت آزمایشگاهی برای پاسخگویی وسیع و سریع، شرایطی فراهم شود تا از تجمع افراد متقاضی در محل نمونه برداری جلوگیری شود.

در کنار راهکارهای پیشگیرانه برای کاهش ریسک انتقال ویروس در سطح یک جامعه فعال، مثل دورکاری، لازم است از هر امکان دیگری که احتمال انتقال و تکثیر ویروس را کاهش می دهد، استفاده کنیم تا از طرفی تعداد مبتلایان و ناقلین کاهش یابد و از طرف دیگر بروز جهش و تغییرات ژنتیکی در ویروس که متعاقب انتقال صورت می گیرد، کاهش یابد؛ طبیعتا برای محقق شدن این هدف یا باید واکسیناسیون به سرعت اتفاق افتد یا مردم تماس نزدیک با هم و ریسک مواجهه با ویروس را کاهش دهند.

این موضوع امکان پذیر نیست مگر با رعایت پروتکل های پیشگیرانه بهداشتی که اهمیت آنها تا پیش از پیشرفت روند واکسیناسیون و تکمیل روند آن ضروری است.

پیشنهاد ایجاد مراکز نمونه برداری متعدد در پارک ها و فضاهای مشابه وی با بیان اینکه مهمترین مرحله در فرآیند آزمایش که ریسک انتقال ویروس را افزایش میدهد نمونه برداری است، تصریح کرد: در راستای کاهش احتمال انتقال ویروس و بیماری از طریق افراد بدون علامت و برای آنکه فضای کافی برای انجام نمونه برداری وجود داشته باشد، طرح های مبتنی بر اخذ نمونه در مراکز نمونه برداری وسیع مثلا در پارک ها و فضاهای مشابه و انتقال نمونه به آزمایشگاه ها پیشنهاد شده است.

در صورت ایجاد مراکز نمونه برداری متعدد، از طریق توسعه کمی خدمات آزمایشگاهی، بدون افزایش ریسک ناشی از مراجعه به مراکز آزمایشگاهی با فضای محدود و کاهش ریسک انتقال ویروس در اثر تجمع، به مدیریت بیماری کمک می کنیم.

در این زمینه هم نیروی انسانی آزمایشگاهی و هم ظرفیت آزمایشگاهی کافی برای انجام این کار را در دسترس داریم.

در واقع در اجرای چنین برنامه ای متقاضی آزمایش که ممکن است مشمول آزمایش دوره ای باشد، می تواند از طریق ثبت نام در سامانه یا وب سایت مشخصی، تمایل خود به انجام آزمایش را ثبت کرده و علاوه بر نوبت گیری، محل مراجعه را برحسب نشانی محل اقامت یا کار تعیین کند.

سمیعی با اشاره به اینکه متقاضی پس از مراجعه مورد نمونه برداری قرار گرفته و نمونه او به آزمایشگاه منتقل می شود تا مورد آزمایش قرار گیرد، تاکید کرد: از آنجا که امکان اختصاص کد رهگیری یکتا به هر درخواست و نمونه وجود دارد، نتیجه آزمایش فرد به راحتی از طریق همان سامانه به او گزارش می شود.

این نتیجه می تواند به QR کد محل کسب و کار او نیز متصل شود.

در بعضی کشورها افراد برای مراجعه به فروشگاه های زنجیره ای بزرگ، آرایشگاه ها و سایر مراکز که امکان انتقال ویروس در آنها زیاد است، لازم است قبلا آزمایش داده باشند و از نتیجه منفی آنها اطمینان حاصل شده باشد.

از این طریق می توان ریسک حضور ناقلان بی علامت را در اماکن عمومی کاهش داد.

وی افزود: در اجرای چنین برنامه هایی شهرداری ها و مراکزی که به فضای استاندارد یا مناسب برای نمونه برداری که در آنها تجمع مراجعین با اجرای پروتکل های پیشگیرانه قابل مدیریت است، نقش موثری دارند.

از این طریق میتوان از آزمایشگاه های خصوصی که به دلیل محدودیت فضا نمی توانند شرایط نمونه برداری استاندارد را تامین کنند، استفاده کرد.

مشارکت آزمایشگاه ها برای انجام آزمایش و پشتیبانی تولید کنندگان برای کاهش بار مالی ناشی از آزمایش گسترده، بسیار حائز اهمیت است.

شروط انجام تست کرونا در مطب پزشکان وی درخصوص برنامه های انجام آزمایش تشخیص سریع در مطب پزشکان و دندان پزشکان، بیان کرد: بالاترین ریسک در جریان کلی آزمایش، مربوط به مرحله نمونه برداری از بیمار است و شرط ضروری برای نمونه برداری در مطب در اختیار داشتن فضایی است که در آن تهویه طبیعی وجود داشته باشد.

نکته مهم دیگر این است که ناقل ویروس کووید19 یا مبتلا به آن در مراجعه به مطب شانس کمی برای انتقال ویروس به سایرین را داشته باشد.

این موضوع در مراکز 16 و 24 ساعته منتخب کووید19 در حوزه بهداشت مورد توجه قرار می گیرد؛ بطوریکه مراکز منتخب کووید 19 از مراکزی که سایر خدمات بهداشت در آنها ارائه می شود، جدا شده اند و جریان های کاری مختلف بر حسب ریسک در آنها مستقل و مجزا شده است.

سمیعی در این باره گفت: مطب و جریان کاری آن هم باید به شکلی باشد که ریسک آلودگی افراد کم شود.

عامل مهم دیگر رعایت استانداردها و شیوه درست نمونه گیری، انجام آزمایش و ثبت نتایج در سامانه های وزارت بهداشت است.

ثبت نتایج به وزارت بهداشت کمک می کند که اقدامات بعدی به خصوص ردیابی تماس را به طور موثری انجام دهد.

در شرایطی که فرد مبتلا به مطب مراجعه کند و سپس از مطب، با وسایل حمل و نقل عمومی به آزمایشگاه یا هر نقطه دیگر مراجعه می کند و در جامعه به گردش در می آید، ریسک انتقال بیماری به سایرین افزایش می یابد از این رو می خواهیم اگر پزشک از روی علائم بیماری تشخیص داد که فردی مشکوک یا مبتلا به کووید19 است، بتواند در همان مطب تکلیف بیمار را روشن کند.

وی، سازمان نظام پزشکی را از ارکان این برنامه معرفی و تصریح کرد: در واقع درخواست پزشکان متقاضی از آنجا شروع می شود.

معاونت های درمان و بهداشت و واحدهای وابسته به آنها بقیه مراحل را که شامل آموزش می شود، انجام می دهند.

اداره کل تجهیزات پزشکی نیز فهرست کیت های تشخیص سریع آنتی ژن و زنجیره تامین آن را مشخص کرده است.

پزشک یا دستیار صاحب صلاحیت او می تواند در یکی از مراکز شبکه بهداشت آموزش لازم را دیده و از عملکرد صحیح در نمونه برداری و انجام آزمایش نیز اطینان حاصل شود.

هزینه تست سریع کرونا در مطب پزشکان مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت، گفت: برنامه ریزی های این کار پیش از سال نو انجام شد و بسته آموزشی مطب ها را هم تهیه شده است.

در سال قبل قیمت هر کیت از سوی اداره کل تجهیزات پزشکی حدودا 65 هزارتومان و هزینه دستمزد انجام تست توسط پزشک حدودا 20 هزارتومان اعلام شد.

برای این طرح متخصصان داخلی، عفونی، عمومی، ریه و دندانپزشکان می توانند اعلام آمادگی کنند تا در مطب های خود آزمایش تشخیص سریع آنتی ژن کووید-19 را انجام دهند.

توفیق ایران در شرایط تحریم نظام سلامت در میانه جنگی واقعی و ظالمانه وی در ادامه صحبت هایش با تاکید بر دستاوردهای ارزشمند ایران در زمینه توسعه تشخیص آزمایشگاهی طی پاندمی، اظهار کرد: پیشرفت های ما علی رغم تمام تحریم های ضالمانه و فلج کننده و محدودیت هایی که حتی ما را از دسترسی به برخی اقلام ضروری محروم می کرد، برای همه تعجب آور است.

ایران تنها کشوری در جهان است که در شرایط تحریم، به همت آزمایشگاهیان کشور و شرکایشان در سایر حوزه ها از جمله تحقیق و توسعه و تولید، با برنامه ریزی وزارت بهداشت، نه تنها خدمات خود را به تدریج افزایش میدهد بلکه موفق به توسعه زیر ساخت های خود شده است.

البته هنوز هم در شرایط خوبی قرار نداریم و به معنای واقعی نظام سلامت را در میانه یک جنگ واقعی و ظالمانه حس می کنیم.

اهمیت رصد موتاسیون های ویروس کرونا وی با اشاره به اینکه پس از ورود گونه جهش یافته انگلیسی ویروس کووید19 به کشور برای شناخت اینکه فرد به نوع رایج یا نوع جهش یافته مبتلا شده است به انجام آزمایش ژنتیکی نیاز بود، تصریح کرد: اهمیت مطلع بودن از موتاسیون های ویروس از آنجا نشات می گیرد که اصولا جهش یک وسیله تنازع بقا برای ویروس ها است و از موتاسیون همیشه برای تطبیق خود با شرایط استفاده می کند.

بروز جهش در ویروس در هر نقطه جغرافیایی که در آن در حال گردش است و هر بیمار، امری طبیعی بوده و حتماً در ایران هم جهشی همانگونه که در برزیل، آفریقای جنوبی، هند و غیره اتفاق افتاده شاهد هستیم.

اهمیت مطلع بودن از اینکه افراد به چه نوع از ویروس مبتلا شدند به این علت است که بتوانیم، از هر راه ممکن جلوی گسترش نوع جهش یافته ویروس در جامعه، خصوصا وقتی عواقب بدی دارد را بگیریم.

وقتی انتشار آن به حدی باشد که کل کشور درگیر شود دیگر لزومی به آزمایش ژنتیکی وسیع نیست، اما باید تغییرات و تاثیر تغییرات رصد شود.

بیش از 100هزار تست روزانه کرونا در موج چهارم وی درباره میزان ظرفیت روزانه انجام تست کرونا در کشور، تاکید کرد: در گزارش های معاونت بهداشت از تعداد آزمایش های انجام شده در ارتباط با موج چهارم به بیش از 100 هزار تست روزانه هم رسیده ایم که سهم بیشتر مربوط به استفاده از رپید تست در مراکز منتخب و تیم های سیار است.

از سال گذشته در راستای تقویت پاسخ آزمایشگاهی به همه گیری کووید19 پروژه ای با مشارکت و پشتیبانی سازمان جهانی بهداشت اجرا شد که در آن زیرساخت لازم برای تقویت معاونت های بهداشت دانشگاه های مرکز استان و برخی دانشکده های منتخب برای انجام روزانه 1500 تا 2000 آزمایش تشخیص مولکولی تجهیز شده اند.

به این طریق خواهیم توانست ظرفیت انجام آزمایش روزانه را افزایش دهیم.

در طراحی و اجرای این پروژه تجربه هر ساله ما و دستگاه های ذی ربط در اجرای مراسم اربعین حسینی مورد توجه قرار گرفته است.

در ایام اربعین حسینی از تمام نقاط کشور و حتی کشورهای همجوار زائرین به سمت کشور عراق می روند و پس از پایان ایام به مبداء خود بازمیگردند.

بنابراین مهم است که در شرق و غرب کشور امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی برای پاسخ آزمایشگاهی به موقع در اختیار داشته باشیم.

تست PCR در بخش خصوصی 350هزار تومان تست سریع کرونا رایگان و فقط در بخش دولتی مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت درباره هزینه انجام تست کرونا، گفت: آزمایش تشخیص مولکولی در بخش دولتی و خصوصی هر دو انجام می شود.

آزمایش تشخیص مولکولی هم در مراکز دولتی رایگان و در مراکز خصوصی حدود 350 هزار تومان است.

بر اساس اعلام سخنگوی محترم وزارت بهداشت تاکنون بیش از 14 میلیون آزمایش تشخیص مولکولی در کشور انجام شده است.

به تشخیص وزارت بهداشت آزمایش تشخیص سریع آنتی ژن ویروس کووید19 فعلا تنها در بخش دولتی و در حوزه بهداشت انجام می شود و رایگان است.

در صورتیکه انجام این آزمایش در آزمایشگاه های خصوصی مجاز شود، برآورد می کنیم که هزینه آن بیش از هزینه ای که برای انجام آن در مطب تعیین و اعلام می شود، نباشد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: آزمایشگاه - وزارت بهداشت - آزمایشگاه مرجع سلامت - کرونا - آزمایشگاه مرجع - بهداشت - آزمایشگاهی - وزارت - انستیتو پاستور ایران - مطب پزشکان - تست کرونا - خدمات آزمایشگاهی - سلامت - اشاره - اقدامات - شناسایی - انستیتو پاستور - پزشکان - مدیرکل - شیوع کرونا - کشور - غربالگری - تست سریع - قدردانی - تفصیلی - مطب ها - یکی از - تبریک - ظرفیت - ایران

آخرین اخبار سرویس:
تغییرات پروتیینی، عامل مهم پیر شدن کلیه ها هستند

ساخت دهان شویه آنتی باکتریال با مریم گلی

صالح حردانی به تمرینات فولاد اضافه شد

سینوفارم در فهرست مصرف اورژانسی WHO

مهدی رستمانه نوازنده تار و کمانچه درگذشت

اردستان از موج چهارم کرونا عبور کرد

کاهش وزن با روشی گرانقیمت

«پیتزا لازانیا»؛ یک خوشمزه بی رقیب

بستری 475 بیمار کرونایی در گلستان/ روند کاهشی ادامه دارد

آخرین وضعیت کرونا در جنوب غرب خوزستان

بستری 475 بیمار کرونایی در گلستان/ روند کاهشی ادامه دارد

وزارت بهداشت: نیروی انتظامی در تعطیلات عید فطر اجازه سفر نخواهد داد

طرز تهیه شربت سرکه شیره

کرونا از یک سال و نیم گذشت؛ برخی رفتند و باقی نیز مشروط ماندند

سالمندان بالای 85 سال استان مرکزی برای واکسیناسیون کرونا مراجعه کنند

اولین ترومبکتومی عروق مغز غرب کشور در کرمانشاه با موفقیت انجام شد

به این شایعه غلط درباره لاغری توجه نکنید

چگونگی تشخیص کبد چرب با رنگ ادرار و مدفوع

WHO مجوز استفاده اضطراری از واکسن سینوفارم چین را صادر کرد

ثبت 9 فوتی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در کرمانشاه

سایه مرگبار کرونا بر جنوب غرب خوزستان

ممنوعیت سفر برای عید فطر اعلام شد/ کدام مشاغل از فردا باز می شوند؟

شمار قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد به 619 نفر رسید

ثبت 9 فوتی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در کرمانشاه

چگونه دمای بدن مان را بدون تب سنج تشخیص دهیم؟

از هر 5نفر یک نفر افسردگی گرفته است!

آمار کرونا هرمزگان 17 اردیبهشت؛ 8 فوتی و 396 بستری

آمار کرونا مازندران 17 اردیبهشت؛ 172 بهبودیافته و 107 بستری جدید

ترفند ثبت نام سریع «واکسیناسیون»

واکسن کرونا فوتی و عوارض جدی در آذربایجان شرقی نداشته است

آیا کشته های واکسن کرونا به اندازه کشته های رانندگی خواهد بود؟

571 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هستند

در تعطیلات عید فطر، نیروی انتظامی اجازه سفر نخواهد داد/فیلم

سازمان جهانی بهداشت پنجمین واکسن کرونا را تایید کرد

آیا دانه های کدو تنبل به لاغری کمک می کنند؟

ابتلای 84 هزار و 546 زنجانی به کووید 19

هرگز این وسایل را با سرکه تمیز نکنید

آبی شدن رنگ ناخن؛ از دلایل تا درمان

روز سیاه دوباره کرونا در هرمزگان/ فوت 8 نفر و بستری 84 بیمار جدید

جان باختن هشت بیمار کرونایی در هرمزگان/ داشتن علائم کرونا مرجع شروع درمان

سازمان بهداشت جهانی سینوفارم چین را تایید کرد

432 بیمار جدید کرونایی در قزوین شناسایی شد

کرونای هندی به کارخانه ای در یزد رسید

چاقی غیرمنتظره با خوردن این میوه

عکس| چگونه هند دارای نیمی از مبتلایان کرونا در جهان شد؟

به این شایعه غلط درباره لاغری توجه نکنید

کرونا کم شده ، ولی تمام نشده 

مضرات باد کولر

6 بیمار کرونایی در قم فوت شدند

قرنطینه خانگیِ مدافع سپاهان

571 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هستند

سازمان جهانی بهداشت استفاده اضطراری از واکسن چینی سینوفارم را تایید کرد

نمک و هزاران بیماری که شاید نمی دانستید

آمار کرونا کرمان 17 اردیبهشت؛ 10 فوتی و 85 ابتلای جدید

سالادبراکلی با پنیر فتا

سالادبراکلی با پنیر فتا

داغی تازه بر دل جامعه موسیقی اصفهان

ابتلای 84 هزار و 546 زنجانی به کووید 19

این دمنوش عجیب ضد تشنج و ضد درد است

داغی تازه بر دل جامعه موسیقی اصفهان

توزیع افطاری متبرک رضوی بین کادر درمان بیمارستان شریعتی مشهد

پروتکل ها را دقیق رعایت کنید تا تعطیل نشوید

وزارت بهداشت: اعلام اسامی متخلفان واکسن کرونا بر عهده قوه قضاییه است

تسریع در ثبت نام واکسیناسیون با استفاده از بارکدخوان

وضعیت قرمز در تمام محلات و مناطق شهر تهران/ افراد بدون اعلام قبلی برای تزریق واکسن مراجعه نکنند

در تعطیلات عید فطر، نیروی انتظامی اجازه سفر نخواهد داد

فوتی های کرونا دو برابر آمار رسمی است!

برنج را با زیره و میخک بخورید !

​سوله های ورزشی تهران در اختیار واکسیناسیون کرونا قرار می گیرد

این سه علامت در پا نشانه کبد چرب است

دو فوت دیگر بر اثر کرونا در بوشهر ثبت شد

علائم سکته قلبی؛ 12 نشانه ساده علائم سکته قلبی؛ 12 نشانه ساده

آیا پرتودرمانی در کاهش علایم آلزایمر موثر است؟

آخرین آمار ویروس کرونا در ایران؛ 2627094 نفر مبتلا و 74241 نفر فوتی

آخرین وضعیت شیوع کرونا در فارس/1879 بیمار بستری

آمار کرونا همدان 17 اردیبهشت؛ 10 فوتی و 115 ابتلای جدید

آمار کرونا یزد 17 اردیبهشت؛ 1 فوتی و 189 ابتلای جدید

آخرین وضعیت شیوع کرونا در فارس/1879 بیمار بستری

داغی تازه بر دل جامعه موسیقی اصفهان

اسامی استان ها و شهرستان های در وضعیت قرمز و نارنجی / جمعه 17 اردیبهشت 1400

جدول زمان بندی واکسیناسیون کرونا بر اساس ردیف شغلی و سنی در ایران

زمان بندی واکسیناسیون کرونا اعلام شد

شدت بیماری آسم در کلان شهرها در حال افزایش است

افزایش آمار مبتلایان به کرونا در ایلام

آخرین آمار ویروس کرونا در ایران؛ 2627094 نفر مبتلا و 74241 نفر فوتی

پذیرش 139 مورد مشکوک به کرونا در مراکز درمانی قم

آیا پرتودرمانی در کاهش علایم آلزایمر موثر است؟

آیا پرتودرمانی در کاهش علایم آلزایمر موثر است؟

آمار کرونا چهارمحال و بختیاری 17 اردیبهشت ماه؛ 5 فوتی و 102 ابتلای جدید

تمیز کردن گوش با یک فناوری رباتیک!

روایتی از ایثار؛ جان باختن 15 معلم البرزی براثر کرونا

حضور بدون هماهنگی متقاضیان واکسن ، علت ایجاد ازدحام در بیمارستان نفت

تداوم کمک های مومنانه از قروه تا رامجرد

آیا پرتودرمانی در کاهش علایم آلزایمر موثر است؟

احتمال ابتلای مجدد بهبودیافتگان به کرونای آفریقایی

هشدار WHO نسبت به موج جدید کرونا در آفریقا

آیا پرتودرمانی در کاهش علایم آلزایمر موثر است؟

اروگوئه، نخستین کشور جهان در آمار فوت ناشی از کرونا

علائم سکته قلبی؛ 12 نشانه ساده

آغاز واکسیناسیون مبتلایان به اوتیسم علیه کرونا در خراسان رضوی

گسترش غربالگری ناقلان بی علامت کرونا / جزییات اخذ تست سریع در مطب ها

گسترش غربالگری ناقلان بی علامت کرونا / جزییات اخذ تست سریع در مطب ها