موضوعات داغ: - تامين اجتماعي - فرهاد مجيدي - مرحله يك هشتم نهايي جام حذفي - رتبه بندي معلمان - يك هشتم نهايي جام حذفي - دانشگاه آزاد اسلامي - بازنشستگان تامين اجتماعي - افزايش حقوق بازنشستگان - حقوق بازنشستگان - سرپرست استقلال - ليگ استراليا - علي بخشي زاده - اميركلايه - تلكام - يكشنبه - منطقه سبز - بنيه دفاعي كشور - معاون امور حقوقي دولت - كافو - كالاي خارجي - معدن بوكسيت شاهوار - شانزدهمين همايش - بسكتبال چين

مطالب مرتبط:
استفاده از برگزیده های جشنواره رشد در کتاب های درسی و مجلات رشد
برگزاری اولین جشنواره تصویرگری جلد کتاب های درسی
نخستین جشنواره تصویرگری جلد کتاب های درسی برگزار می شود
استفاده از برگزیده های جشنواره رشد در کتاب های درسی و مجلات رشد
اولین جشنواره تصویرگری جلد کتاب های درسی برگزار می شود
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 31 فروردین 1400 ساعت 01:302021-04-19اجتماعي

ورود «کیوآر کُدها» به کتب درسی 1400/ تغییرات نسبتاً اساسی 3 کتاب درسی


رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از ورود «کیوآر کُدها» به کتب درسی 1400، گفت: ممکن است که یک سری مطالب در کتاب های غیردرسی به طور مکرر چاپ شود و هیچ عکس العمل و فضایی در جامعه ایجاد نشود اما یک کلمه در کتاب درسی می تواند شرایط و فضای خاصی را در جامعه به وجود آورد.

- خبرگزاری فارس ـ گروه تعلیم و تربیت: تا قبل از اینکه بچه ها به مدرسه بروند، احتمالا در بین هدیه هایی که به آنها می دهند، کتاب هم قرار دارد؛ کتاب های داستانی که بیشتر از متن آنها، تصاویرشان برای بچه ها جذاب است.

اما ورود به مدرسه و دریافت کتاب درسی، متفاوت ترین اتفاق است؛ کتاب هایی که تصاویر و متونش، دریچه ای به دنیای جدیدی به نام علم و آگاهی است.

کتاب های درسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ به خصوص که به صورت" متمرکز تولید شده و بین دانش آموزان تمام کشور توزیع می شود؛ همین اهمیت و جایگاه کتاب درسی باعث شده است که همواره درخواست های زیاد برای ورود مفاهیم مختلف به کتب درسی وجود داشته باشد و از سوی دیگر نقدهای متعددی هم به کتاب های درسی هم مطرح شود.

در سال تحصیلی جاری نیز نقدهای متعددی به کتب درسی وارد شد؛ نقدهایی که رییس سازمان و وزیر آموزش و پرورش را هم به واکنش واداشت و مقرر شد تغییرات دو سال اخیر کتاب های درسی بازنگری شود.

به سراغ حسن ملکی رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی رفتیم و در زمان اندکی که داشتیم درباره اتفاقات اخیر سازمان و نقدهای مطرح شده نسبت به آن گفت وگو کردیم.

** کیوآرکدها در کتاب های درسی جدید *آقای دکتر، برای سال تحصیلی جدید، چه تغییراتی در کتاب های درسی ایجاد شده است؟ در اطلاع رسانی های قبلی در سازمان از کیوآرکدها نام برده شد که قرار است در کتاب های درسی وارد شود.

آیا این موضوع محقق شد؟ یکی از راهبردهای برنامه ای ما در ارتباط با کتاب های درسی موجود، غنی سازی آنهاست.

به واژه غنی سازی به عنوان کلیدواژه عرایضم عنایت داشته باشید.

  غنی سازی به این معنا که اعتقاد داریم کتاب درسی ولو در مناسب ترین شکل خودش تدوین شود، به طور ذاتی دارای محدودیت است.

یعنی کافی نیست که دانش آموزان از طریق کتاب درسی بتوانند به آنچه که برای زیستن و زندگی امروز به آن نیاز دارند، به دست بیاورند زیرا یک ظرف محدودی است و دارای حجم، محتوا و هندسه معین است.

به تدریج لباس تحول بر تن برنامه درسی مدارس پوشانده خواهد شد بنا داریم تا زمانی که بسته های تربیت و یادگیری بر اساس راهنماهای برنامه درسی تحولی ما عملا به بار بنشینند و ثمر بدهند، کتاب های درسی خودمان را فراموش نکنیم و مورد اصلاح و غنی سازی قرار دهیم.

زیرا برنامه های تحولی ما یک مرتبه اتفاق نخواهد افتاد و نیازمند یک تدریج است.

به تدریج لباس تحول بر تن برنامه درسی مدارس پوشانده خواهد شد.

معنای عملیاتی این عرضم، این است که کتاب های درسی موجود عمر خواهند داشت.

حالا، 6، 7، 8 سال و .

این موضوع به برنامه زمان بندی تحول ما بستگی دارد.

اما در این چند" سال نمی توانیم کتاب های درسی را رها کنیم و کاری با آنها نداشته باشیم.

مجموعه کارهایی که می خواهیم انجام دهیم، ذیل عنوان غنی سازی کتاب های درسی قرار می گیرد.

یکی از اقدامات، ایجاد امکان در کتاب های درسی از طریق نصب کیوآر کدهاست تا دانش آموزان بتوانند به محتواهای بیشتری دسترسی پیدا کنند و آن اثر عمده و اصلی این امکان، این است که دانش آموزان بتوانند علاوه بر محتوای کتاب های درسی، به دانش بیشتر، متنوع تر، فیلم های موثرتر و سایر اجزا و مؤلفه های تربیت و یادگیری مؤثر دسترسی پیدا کنند و این اقدام برای سال تحصیلی پیش رو است.

** تغییرات نسبتاً اساسی در کتب مطالعات اجتماعی هفتم، هشتم و نهم *در محتواهای کتاب های درسی تغییری نداده اید؟ در محتواها، یک تغییرات جزیی داریم.

اما چون بنا داریم بر اساس برنامه های تحولی خودمان، بسته های تربیت و یادگیری را تغییر دهیم، خیلی در همه کتاب ها دنبال تغییرات مبنایی نبودیم؛ فقط در مطالعات اجتماعی در پایه های هفتم، هشتم و نهم که دوره اول متوسطه محسوب می شود، تغییرات نسبتا اساسی انجام داده ایم و سعی کرده ایم سبک زندگی" اسلامی و ایرانی را وارد محتوای کتاب های درسی کنیم.

ضمن اینکه محتوای کتاب های درسی را کاربردی کنیم و به علم نافع نزدیک تر کنیم و این هم برای مهر سال 1400 است.

در برخی کتاب های دیگر هم یک اصلاحاتی انجام دادیم منتها  جزیی هستند و خیلی اصلاحات بنیادین یا کلی غیر از کتاب های مطالعات اجتماعی که اشاره کردم، نداریم مگر بنا بر ضرورت که احساس شود.

*یک سری گلایه ها و نقدها نیز به کتاب های درسی بود که قرار بود تغییراتی را اعمال کنید؟ یکی دیگر از تغییرات کتاب های درسی ما، همین اصلاحیه هایی است که در همین چند ماه گذشته از سوی منتقدین و جامعه نسبت به کتاب های درسی مطرح شد؛ ما همه آنها را تقریبا بررسی کرده ایم و حقیقتا بعضی ها را اصلاح کردیم، بعضی ها را توضیح دادیم، بعضی ها را با اضافه کردن مطلبی، روشنگری بیشتری کرده ایم و به طور کلی، نسبت به آن سؤالات و ابهاماتی که از سوی جامعه نسبت به کتاب های درسی مطرح بود، بی تفاوت نبودیم و اقدامات لازم را داشتیم.

** بررسی تغییرات 2 سال اخیر کتاب های درسی *وزیر آموزش و پرورش هم مأموریتی داده بودند تا تغییرات چند سال اخیر کتاب های درسی بررسی شود؟ تغییرات 2 سال اخیر را بررسی کردیم.

بعضی موارد بود که احساس کردیم که آنها را به همان حالت قبلی برگردانیم؛ بعضی ها ضرورتی برای آن تغییری که اعمال شده بود، حقیقتا وجود نداشت.

البته بعضی از تغییرات هم مفید و لازم بودند که آنها را نگه داشتیم.

البته به موقع به معلمان" و دانش آموزان، توضیحات لازم را درباره محتواها انجام خواهیم داد.

اما بخش عمده آنچه که در گذشته انجام شده است، آنها را بازنگری کرده و بازبینی انجام دادیم.

به عبارت دیگر کارگروه را تشکیل دادیم و الان هم جلساتی داریم و تعطیل نکردیم.

چون همیشه این بحث ها و مطالب است و نتیجه کار را هم به آموزش و پرورش منعکس کرده ایم.

این کارگروه همچنان پایدار بوده و کارگروه بررسی دیدگاه ها و نظرات افراد منتقد به کتاب های درسی است.

  *اشاره کردید که کارگروه پایدار در زمینه نقدهای وارده به کتاب های درسی دارید؛ باید گفت نقدهای متعددی به کتاب های درسی وجود دارد؛ برای اینکه نقدها را ساماندهی کنید، چه کردید؟ همانطور که اشاره کردید، کتاب های درسی ماهیتاً مورد توجه و نقد گروه ها و اقشار مختلف در جامعه است و نمی شود کاری کرد.

علتش هم این است که یک کالایی است که اولا در سفره تربیتی همه خانواده" ها وجود دارد و ثانیا پیامی که از طریق کتاب درسی در جامعه منتشر می شود در حد گسترده ای است و یک ابزار با شمولیت زیاد هست یعنی هم پیام های خوب گسترش پیدا می کند و هم پیام های نامطلوب، گسترش پیدا می کند و کلا در سطح بین المللی هم کتاب درسی به عنوان یک وسیله و ابزار حاکمیتی محسوب می شود.

 ممکن است که یک سری مطالبی در کتاب های غیردرسی به طور مکرر چاپ شود و هیچ عکس العمل و فضایی در جامعه ایجاد نشود اما یک واژه و یک کلمه در کتاب درسی، می تواند شرایط و فضای خاصی را در جامعه به وجود آورد که شما برخی از آنها را شاهد بودید.

کتاب های درسی ماهیتاً مورد توجه و نقد گروه ها و اقشار مختلف در جامعه است و نمی شود کاری کرد منتقدان کتاب های درسی را می شود در چند گروه قرار داد.

یک گروه واقعا گروه به اصطلاح، صادق و نقادانه و دارای برهان و دلیل هستند.

بررسی هایی که می کنند همیشه مورد استفاده ما قرار می گیرد و ما هم در کتاب های درسی از این دیدگاه ها استفاده کرده و استقبال می کنیم و تقاضایمان این است که از این نوع انتفادهای درست، مدلل عقلانی و قوی، ما را دریغ نکنند و بفرستند.

یک گروه افرادی هستند که آنها هم انگیزه شان، منفی نیست ولی از هوشیاری پایین و در سطح تفکر قدری نازل تر به هر دلیلی قرار دارند و بحث هایی که درباره کتاب های درسی می کنند، مطالب قوی و قابل اعتنا نیست.

ممکن است که خودشان انتظار داشته باشند به آن مطالبی که این گروه سطحی نگر مطرح می کنند، توجه کنیم ولی بررسی می کنیم  و می بینیم اغلب این قبیل موارد پایه های عقلانی و استدلالی قوی ندارد.

** برخی می خواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند گروه سوم کسانی هستند که متأسفانه عناد دارند.

حرفی نیست که از دیگران شنیده باشم بلکه تجربه زیسته من، این را می گوید.

این افراد تعمد دارند که به اصطلاح فضای کتاب درسی و سازمان پژوهش و وزارت آموزش و پرورش" را با طرح یک سری امور واهی و بی اساس و ایجاد جو بر علیه سازمان پژوهش، کدر کنند تا بتوانند به اصطلاح از آب گل آلود ماهی بگیرند.

ماهی که می خواهند بگیرند، تخریب و خراب کردن سازمان پژوهش و وزارت آموزش و پرورش است.

این گروه غرض و مرض دارند و می خواهند محکوم کنند و همین گروه هستند که مستقیم و غیرمستقیم، شبکه های بیرونی و خارجی را هم تغذیه می کنند.

گروه چهارمی هم وجود دارند که مشکل فکری و عقیدتی با رویکردی که در کتاب های درسی هست، دارند مثلا فرد تفکر سکولاریستی دارد و با این تفکر، این رویکرد اعتقادی، فرهنگی و دین مدارانه کتاب های درسی را بر نمی تابد.

در حقیقت اصولا این تفکر با جهت گیری آنها سازگار نیست یا مثلا تفکر مارکسیستی دارند و در این زمینه فعال هستند و به دنبال فرصت هستند که بتوانند دیدگاه های خود را مطرح کنند.

بعضی هم مشکل فکری و اعتقادی با کتاب های درسی دارند.

نقدهای درست، منطقی و صحیح را در کتاب های درسی اعمال کردیم ما از نظرات آنهایی که صداقت و خلوص دارند و منتقد واقعی هستند، کاملا استفاده می کنیم و آنهایی که خدای ناکرده عناد دارند و یا موضع گیری فکری و اعتقادی متضادی با ما دارند، حرف هایشان را می شنویم اما بدیهی است که نمی توانیم دیدگاه آنها را مورد توجه و عمل خودمان قرار دهیم، مگر اینکه آن مطلب، منطقاً صحیح باشد.

آنچه که ما برای امسال انجام دادیم این بود که موارد و نقدها را دسته بندی کردیم؛ آنهایی که درست، منطقی و صحیح بودند را در کتاب های درسی اعمال کردیم.

** برگزاری جشنواره عکس و تصویر روی جلد کتاب های درسی *یکی دیگر از ایرادات به کتاب درسی به تصاویر و روی جلد آن بوده است، برای حل این مشکل چه کردید؟ یک جشنواره عکس و تصویر روی جلد کتاب های درسی را راه اندازی کردیم که در دست انجام هست و  در تیر ماه امسال، جشنواره نهایی و اختتامیه را خواهیم داشت.

*این جشنواره برای همه دوره هاست؟ نه، فقط ابتدایی است.

تمرکز ما روی دوره ابتدایی است.

*هدف از این جشنواره چیست و قرار است چه اتفاقی بیفتد؟   بر اساس یک فراخوانی، مقرر شد افراد، طرح ها، دیدگاه ها، تصاویر، عکس، ایده، طرح، هرچه که مربوط به روی جلد کتاب درسی دارند برای ما ارسال کنند و در کمیته های مربوط بررسی می شود و در نهایتاً تعدادی انتخاب می شود.

هدف ما این است که یک امکان و فرصتی فراهم کنیم که بتوانیم از محصولات فکری و هنری گروه های مختلف در جامعه بهره برداری کنیم و بتوانیم در واقع فرصت و شرایط مطلوب تری برای طراحی روی جلد کتاب های درسی به وجود آوریم.

شخصا به این جشنواره خیلی خوش بین هستم.

*فکر می کنید با اقداماتی که انجام دادید، امسال باز هم نقد به کتاب های درسی باشد؟ فرایند تغییر و اصلاح کتاب های درسی را از صفر تا 100 بررسی کردیم و در یک فرایندی تدوین کردیم.

به تصویب رساندیم.

الان معلوم است تغییری که در یک کتاب می خواهد شروع شود، چه فرایندی باید طی کند.

امسال هم که کتاب ها می خواهد برای چاپ ارسال شود باز در واقع ملاک و مبنایمان عمل به همان فرایندی است که در سال گذشته طراحی کردیم.

اقداماتی است که امسال انجام دادیم، معتقدم و امید دارم که در حقیقت  خیلی از آن مسائلی که سال گذشته بر علیه کتاب های درسی مطرح کردند، امسال ان شاءالله نخواهیم داشت.

** راهنمای حوزه های تربیت و یادگیری تولید شد *در مصاحبه هایتان از تولید راهنمای حوزه های تربیت و یادگیری صحبت کردید، این راهنماها تهیه شدند؟ بله انجام شد.

*خب هدف از ایجاد این راهنما چیست؟ با تولید این راهنماها در فرایند تولید بسته های تربیت و یادگیری، نقشه راه آماده شده است.

ولی نقشه راه است و این راه را باید برویم یعنی نقشه که برای ما راه نمی شود.

نقشه به ما می گوید" راه کدام است.

بسته های یادگیری که در دست طراحی و تولید است، یادگیری ها را از انحصار کتاب درسی خارج می سازد این راهنماهای برنامه درسی در یازده حوزه تربیت و یادگیری، به ما نشان می دهد که کدام راه را باید برویم.

چگونه برویم و در چه مرحله بندی برویم و هدف گذاری ما چگونه است و امثال اینها.

که این در نوع خودش، بنده به عنوان دانش آموخته برنامه درسی عرض می کنم که در تعلیم و تربیت کشور یک رویداد بی سابقه است و به موقع دفاع خواهم کرد.

*تغییری که در کتاب های مطالعات اجتماعی انجام دادید، بر اساس راهنمای برنامه درسی بوده است؟ بر اساس آن است.

مطالعات اجتماعی در همین نگاه تحولی، صبغه دیگری پیدا خواهد کرد.

اصلاحاتی که در این درس انجام شده است، در راستای تحول است ولی به هر حال مدنظر داشته باشید که کتاب درسی به طور ذاتی محدودیت دارد.

باید برنامه درسی جایگزین کتاب درسی شود.

بسته های یادگیری که در دست طراحی و تولید است، یادگیری ها را از انحصار کتاب درسی خارج می سازد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: کتاب - کتاب درسی - کتب درسی - خبرگزاری فارس - کتاب های درسی - تصاویر - ورود - بچه ها - دانش آموزان - رییس سازمان - برنامه ریزی - متفاوت ترین - جامعه - اهمیت - مدرسه - خبرگزاری - برخوردار - هایی - تغییرات - داستانی - آموزشی - متفاوت - برنامه - سازمان - دریچه - تولید - توزیع - شرایط - اساسی - اتفاق

آخرین اخبار سرویس:
ورودی شهر الیگودرز نیازمند ساماندهی است

روزه داری به روایت شهروند مسلمان ژاپنی

ستاد کرونا: امتحانات نهایی حضوری است

ساماندهی سگ های ولگرد در زیستگاه گونه در معرض انقراض «میش مرغ»

صحن حضرت زهرا (س) حرم امیرالمومنین آماده بهره برداری شد

تقویم برگزاری آزمون های نیمه اول 1400 اعلام شد/آغاز برگزاری کنکور سراسری از 9 تیرماه

تأکید بر قوم شناسی قرآنی با مراجعه به تحقیقات علمی درباه کتاب مقدس

یاری مواکب اربعینی دشت آزادگان به نیازمندان

بارانی بودن آسمان قم در 3 روز آینده

همه امکانات برای برگزاری امتحانات حضوری دانش آموزان در خراسان جنوبی مهیاست

ساختار مناسبی برای جمع آوری و هدایت آب های سطحی در تبریز ایجاد شود

تجمع اهالی 6 روستای بخش غیزانیه در پی کمبود آب شرب

زمان برگزاری 9 آزمون 1400 اعلام شد

زمان دقیق برگزاری آزمون کانون وکلا دادگستری+ جزییات

آغاز برنامه مدیریت سگ ها در زیستگاه میش مرغ

زمان دقیق برگزاری آزمون کانون وکلا دادگستری+ جزییات

کوچ عشایر بختیاری

آغاز برنامه مدیریت سگ ها در زیستگاه میش مرغ

فرمول محاسبه حق سنوات بازنشستگان

تمدید لغو اجرای طرح زوج و فرد در کلانشهر اصفهان

آغاز پرورش کرم ابریشم در آذربایجانغربی

بدهی 4 هزار میلیاردی کارگاه ها به تامین اجتماعی/نحوه بهره مندی کارفرمایان از بخشودگی جرائم

برگزاری دو آزمون استخدامی برای جذب معلم در سال 1400 + جزییات

تقویم برگزاری آزمون های نیمه اول 1400 اعلام شد

اسناد تاریخی خاندان های معروف قزوینی جمع آوری می شود

احداث 17 خوابگاه دانش آموزی برکت در مناطق محروم

با راه اندازی سایت چیپر در منطقه2؛ سرشاخه های درختان به چرخه بازیافت برمی گردد

«سیبک و قصه های مادربزرگ» در رادیو سلامت

تقویم برگزاری آزمون های نیمه اول امسال اعلام شد

(ویدیو) پنالتی هدر رفته سردار آزمون در دیدار مقابل اوفا

مراکز تعویض پلاک استان سمنان با خروج از شرایط قرمز کرونایی بازگشایی شد

تبریز شبکه جمع آوری آب های سطحی ندارد / دستگاه های به هشدارهای مدیریت بحران توجه نمی کنند

افتتاح میدان معلم و رونمایی از بزرگترین تندیس معلم در خوی+آلبوم

سفر در ایام عید فطر ممنوع؛ آزمون های دانش آموزان در لرستان حضوری برگزار می شود

ثبت تصویر پانوراما مریخ توسط «کنجکاوی»

زنده گیری تمساح پوزه کوتاه تالابی در راسک

صحن حضرت زهرا(س) در نجف آماده بهره برداری شد

ساختار مناسب برای جمع آوری و هدایت آب های سطحی در شهر تبریز ایجاد شود

هشدار آب گرفتگی معابر و صاعقه و برق گرفتگی در ارتفاعات/عبور از جاده های آب گرفته ممنوع

بهره مندی کارگاه های تحت پوشش تامین اجتماعی ازمزایای بخشودگی جرایم

اعتبار 224 فقره سند تنظیمی دفاتر اسناد رسمی خراسان رضوی لغو شد

برگزاری مسابقه «داستان نیمه تمام» در منطقه 3 تهران

اعلام زمان برگزاری 9 آزمون 1400/ برگزاری کنکور از 9 تا 12 تیر

شهرداری رفسنجان به سامانه هوشمند 137 مجهز شد

استاندار خراسان جنوبی: والدین نگران برگزاری امتحانات نباشند

سم پاشی بهاره درختان در زرقان

از تردد در محورهای کوهستانی و حاشیه رودخانه ها خوداری کنید

راه اندازی سایت چیپر در منطقه 2

شناسایی کانونهای بحرانی آفات مهم برگخوار انجام شد

موشک چینی امروز یا فردا به زمین برخورد می کند؛ خطر چقدر جدی ست؟

صحن حضرت زهرا(س) حرم امیرالمومنین آماده بهره برداری است

تقویم برگزاری آزمون های نیمه اول 1400 اعلام شد/آغاز برگزاری کنکور سراسری از 9 تیرماه

محور سیل گرفته جاجرم – سنخواست بازگشایی شد

امتحانات دانش آموزان «پایه های نهم و دوازدهم» به صورت حضوری برگزار خواهد شد

آغاز برنامه مدیریت سگ ها در زیستگاه میش مرغ

زیباترین عکسهای منتخب هفته در جهان /گزارش تصویری

پیغام تصویری حمید هیراد بعد از در آغوش گرفتن کرونا!

برداشت گل محمدی را دیده اید؟/ گزارش تصویری

مقبره صخره ای کل خرابه روستای فیروزیان ارومیه

محفل انس با قرآن در گرمخانه های تهران/گزارش تصویری

سارهای صورتی مهمان آسمان و مزارع مازندران شدند

تزیین خانه با گل مصنوعی

مازندران تا آخر هفته بارانی است

تصاویر| حال ناخوش کارون

انجام غربالگری شنوایی ، بینایی و مشاوره ژنتیک رایگان توسط بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد

برگزاری آزمون جامع دانش حرفه­ ای معلمان طرح خرید خدمات+ جزییات

افتتاح 6 ایستگاه مترو تا پایان شهریور 1400

زمان برگزاری آزمون وکالت اعلام شد

کارگاه بازیافت سرشاخه های درختان راه اندازی شد

فرمول محاسبه حق سنوات بازنشستگان/ کدام گروه از مستمری بگیران حق سنوات دریافت نمی کنند؟

آسمانی ابری همراه با وزش باد

برگزاری امتحانات نهایی دانش آموزان تابع تصمیم ستاد ملی کرونا

 ورود و خروج از گلستان در تعطیلات عید فطر ممنوع است

بارش باران بهاری تا اواخر هفته جاری در مازندران ادامه دارد

مبادی ورود استان ایلام به روی خودروهای غیربومی مسدود می شود

کوچ عشایر بختیاری به استان چهارمحال وبختیاری

تصویربرداری از فِقِه، یوزپلنگ شناسامه دار ایرانی

شیوه ثبت نام سالمندان جا مانده از واکسن کرونا

اعلام زمان برگزاری 9 آزمون 1400 / برگزاری کنکور از 9 تا 12 تیر

محل نامناسب زباله های گتوند خطری جدی برای سلامتی شهروندان است

سیگنال رادیویی عجیب سیاره زهره به ما چه می گوید؟

تاثیرات کلاس های آنلاین، خانم معلم من عاشقتم! + ویدیو

ستاد کرونا: امتحانات نهایی دانش آموزان حضوری خواهد بود

طرح سیستان راهی برای ارتقاء دانش مردم در حفاظت از محیط زیست منطقه

تغییر وضعیت کرونایی شهرهای آذربایجان غربی

چاپ روی لیوان

توزیع 2000 بسته معیشتی در بین نیازمندان استان قزوین

3 اثر تاریخی خراسان رضوی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید

برپایی اردوی جهادی بسیجیان در روستاهای محروم خوزستان+عکس

افتتاح 6 ایستگاه مترو تا پایان شهریور 1400

تعیین و تکلیف امتحانات نهمی ها و دوازدهمی ها

توزیع 8000 بسته معیشتی توسط اداره کل اوقاف اصفهان در ماه رمضان

زمان برگزاری آزمون های 1400 اعلام شد

نحوه برگزاری امتحانات نهایی دانش آموزان اعلام شد

وجود 202 مدرسه عشایری در استان مازندران

استفاده از فضاهای شهری شیراز در راستای انسان محوری

مرحله دوم ساماندهی بلادشاپور آغاز شد

آب گرفتگی معابر و خیابان های سمنان

برنامه زمانی آزمون های 1400 اعلام شد

آغاز به کار مراکز شماره گذاری و تعویض پلاک خودرو

ورود «کیوآر کُدها» به کتب درسی 1400/ تغییرات نسبتاً اساسی 3 کتاب درسی

ورود «کیوآر کُدها» به کتب درسی 1400/ تغییرات نسبتاً اساسی 3 کتاب درسی