مطالب مرتبط:
بررسی عملکرد خطوط دفاعی تیم های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا
توزیع روزانه 3 هزار پرس غذای متبرک در حاشیه شهر مشهد
ارائه بهتر و مفید آموزش مجازی در سامانه های برخط نیازمند چیست؟
آموزش قرآن در آموزش و پرورش با نقص مواجه است
تجارت 2.5 میلیارد دلاری ایران با کشورهای حاشیه خزر در سال 99
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 فروردین 1400 ساعت 19:002021-04-19سياسي

درس آموزش دفاعی نباید یک درس حاشیه ای تلقی شود


مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس گفت: این موزه به عنوان موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس؛ مدرن ترین موزه غرب آسیا است که با بهره گیری از هنر و تکنولوژی، - ظرفیت های فوق العاده ای برای بازدیدکنندگان ایجاد کرده است تا موزه بتواند مباحث و مبانی اعتقادی و ارزشی دفاع مقدس را در ساحت های مختلف به شکل مناسب انتقال دهد؛ بنابراین این فرصت برای اساتید آمادگی دفاعی هم مهیا شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا بهنقل از روابط عمومی و امور بین الملل موزه؛ وبینار"دفاع مقدس" با مشارکت و همکاری موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران در راستای بررسی تطبیقی محتوای کتب درسی در آموزه های دفاع مقدس و با سخنرانی دکتر علی اصغر جعفری؛ مدیر عامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس پیرامون "معرفی ظرفیت های آموزشی و پژوهشی موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس" دوشنبه 30 فروردین 1400 در سالن قصر شیرین برگزار شد.

مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با اشاره به اهمیت و جایگاه نهاد آموزش و پرورش به عنوان نهادی عظیم، موثر و بنیادین گفت: در هر کشوری که توسعه و رشدی ایجاد شده، توجه ویژه ای به نهاد آموزش و پرورش و نقش کلیدی آن شده است.

در مبانی دینی و تفکر انقلاب اسلامی و نظرات بلند امام راحل (ره) و رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه ای به اهمیت راهبردی آموزش پرورش به عنوان نهاد تاثیر گذار و کلیدی تاکید بسیاری شده است و در تمام دوران پس از انقلاب بر بالندگی این نهاد مهم تاکیدات فراوانی شده است، بسیاری از بزرگان در مسند این نهاد کلیدی مسئولیت و زحمات سازنده ای را متحمل شده اند.

دکتر علی اصغر جعفری یکی از وظایف این نهاد خطیر را نهادینه کردن ارزش های ملی و دینی دانست و عنوان کرد: آموزش و پرورش باید به ارتقا و تحکیم هویت ملی نسل جوان مبادرت کند، نسلی که آینده کشور را می سازند و آنها وظیفه دارند این ارزش ها را به نسل بعد خودشان انتقال دهند، بنابراین سنگ زیرین آسیاب در این حوزه، آموزش و پرورش است.

وی ادامه داد: یکی از کارکردهای آموزش و پرورش انتقال مبانی و ارزش های مرتبط با هویت ملی و نهادینه کردن ارزش های انقلابی و دینی است.

در این حوزه بحث جهاد و شهادت و توجه به امر دفاع مقدس جایگاه ویژه ای دارد.

تمام افرادی که در این وبینار شرف حضور دارند خودشان جزو اندیشمندان و اساتید این حوزه محسوب می شوند.

در دو قرن گذشته جنگی نداشتیم که بر این کشور تحمیل بشود که بخشی از سرزمین ایران جدا نشده باشد، قراردادهایی نگینی که بر کشور تحمیل شده و به جدا شدن بخش هایی از کشور منجر شد که جز حسرت و شرمساری برایمان چیزی به جای نگذاشته است.

تنها جنگی که در این دو قرن گذشته بر ایران تحمیل شده و گستردگی وسیعی داشته است، جنگ تحمیلی عراق علیه ایران بوده است.

کشورهای متعدد از صدام حمایت کردند و عملا جنگ جهانی علیه جمهوری اسلامی شکل گرفت و با رشادت و فداکاری رزمندگان و فرزندان رشید ایران یک سانتی متر از خاک کشور به بیگانگان واگذار نشد.

مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس طول دفاع مقدس را برابر با جنگ جهانی اول و دوم عنوان کرد و گفت: طولانی ترین جنگ در قرن گذشته دفاع مقدس بوده است و مردم ایران با ایستادگی و فداکاری و شجاعت از پس جنگ تحمیلی بر آمدند و امروز ملت ما با سر بلندی به آن می بالد بنابراین توقعات و مطالبات مهمی که از نهاد آموزش و پرورش انتظار می رود، ورود عالی، عالمانه و هوشمندانه به حماسه بزرگ دفاع مقدس است.

دکتر جعفری به ظرفیت عظیم دفاع مقدس در حوزه بازدارندگی اشاره و بیان کرد: در بسیاری از حوزه ها ما مدیون حماسه ها و از خودگذشتگی ها و رشادت ها هستیم.

بخش بسیاری از تجارب امروز را مدیون تجارب ارزشمند دفاع مقدس هستیم و دفاع مقدس عملا به صورت یک کارخانه بزرگ انسان سازی عمل کرد و انسان های بزرگی را تربیت کرد.

بزرگانی که هر کدام اسوه و الگوی یک جامعه و نسل می توانند باشند، بایستی با دقت و شایستگی این مهم را به نسل جوان منتقل کنیم و نهادی که آن را می تواند کارشناسی شده و با بهره گیری با اساتید شایسته انجام دهد، نهاد آموزش و پرورش است.

وی اظهار کرد: آموزش و پرورش در هر موضوعی که به درستی ورود کرده ، اثر گذاری عمیق، پایدار و ماندگاری داشته است.

بنابراین در این حوزه هم دوستان قدم های خوبی برداشته اند اما به نظر می رسد نیاز به یک آسیب شناسی اصولی است تا با بهره گیری از آن و پیشنهاد صاحب نظران به ظرفیت ها و فرصت های بهتری دست یابیم.

معاون رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس با اعلام آمادگی و همکاری در حوزه تفهیم مفاهیم آمادگی دفاعی کتب درسی گفت: در بررسی هایی که در زمینه کتب درسی داشتیم، روایت ها و مباحث کتب درسی درخصوص دفاع مقدس از نظر کمیت قابل قبول نیست و از نظر کیفی دچار پراکندگی است؛ شاید انگیزه لازم برای شناخت جامع و بهتر را برای دانش آموزان ایجاد نکرده باشد.

معتقدم باید یک استراتژی مشخص با خط فکری یکپارچه و روز آمدی را در جانمایی های مباحث کتب درسی لحاظ و طرح جامع و نقشه راهی برای تبیین ارزش های دفاع مقدس به عنوان حماسه ای بزرگ و اثربخش و ماندگار و آینده ساز مبتنی بر اهداف شناختی، عاطفی و رفتاری طرح ریزی شود.

دکتر علی اصغر جعفری گفت: خوشبختانه درک مفاهیم انتزاعی در مقطع دبیرستان (متوسطه) چون ایثار، شهادت،مجاهدت، فداکاری ، دفاع از وطن و ناموس برای دانش آموزان قابل فهم و درک است و باید از این فرصت ایجاد شده از توانمندی و فهم سنین این مقطع تحصیلی بهره ببریم و به راحتی مفاهیم ارزشمند را نهادینه کنیم.

وی افزود: در کل از مفاهیم و مطالب کتب درسی به تنهایی نمی توان توقع داشت تا الگوی مناسب و ملموسی از دفاع مقدس ارائه کند بنابراین نیازمندیم تا اساتید این دروس در کنار مباحث کتب درسی از ظرفیت های جدید برای ارتقاء درس ها کمک کنند؛ یکی از این ظرفیت ها، بهره گیری از ظرفیت های موزه های دفاع مقدس است.

مدیر عامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، موزه های دفاع مقدس را با توجه به ظرفیت های کارکردی اش مکمل های مناسبی برای تدریس درس های آمادگی دفاعی عنوان کرد و گفت: همانطور که برای تدریس درس های شیمی و فیزیک با هزینه های بسیار آزمایشگاه ایجاد می کنیم تا دانش آموزان با ابزارهای مختلف آزمایشگاهی از نزدیک به یادگیری بپردازند، در بحث های تاریخی مرتبط با حوزه های ایثار و شهادت، خوشبختانه امروز موزه های دفاع مقدس با هزینه های کلان و ظرفیت های گسترده ایجاد شده است و دانش آموزان با حضور در این مکان ها و بهره گیری از ظرفیت های هنری و تکنولوژی نسبت به دفاع مقدس فهم و درک بهتری پیدا کنند.

بنابراین در یک دید کلی موزه های دفاع مقدس در کنار مباحث مرتبط آمادگی دفاعی می توانند کمک کننده، تسهیل کننده و هم ارتقا دهنده آموزش باشند و موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس این آمادگی را اعلام می کند.

وی اظهار داشت: خوشبختانه با همکاری دوستان در اداره کل آموزش و پرورش تهران سامانه ای را برای نظام بخشی بازدید دانش آموزان مدارس تهران ایجاد کردیم و پیش بینی شده تا با یک برنامه ریزی دقیق بر اساس نیازها و برنامه هایشان از موزه بازدید کنند و از خدمات دو نهاد موزه و آموزش و پرورش بهره ببرند.

در پنج سال گذشته هر سال فقط در فصل تابستان بیش از 20 تا 25 هزار نفر دانش آموزاستان تهران با برنامه مشخص از موزه بازدید می کردند.

موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس آمادگی دارد چندین برابر این حجم از دانش آموزان در طول سال پذیرا باشد.

دکتر علی اصغر جعفری گفت: موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، به عنوان موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس؛ مدرن ترین موزه غرب آسیا است که با بهره گیری از هنر و تکنولوژی، ظرفیت های فوق العاده ای برای بازدیدکنندگان ایجاد کرده است تا موزه بتوانند مباحث و مبانی اعتقادی و ارزشی دفاع مقدس را در ساحت های مختلف به شکل مناسب انتقال دهند؛ بنابراین این فرصت برای اساتید آمادگی دفاعی هم مهیا شده است.

در این زمینه برای اساتید بازدیدها و کارگاه های اختصاصی مهیا شده تا از ظرفیت های موزه بتوانند استفاده کنند.

در حال حاضر 23 موزه دفاع مقدس در استان های کشور ساخته و افتتاح شده است و تا سال 1404 هر استانی دارای یک موزه دفاع مقدس خواهد بود و موزه های استانی علاوه بر روایت کلی از دفاع قدس، موظف هستند تا نیم رخ مناسبی از نقش آن استان در دفاع مقدس را نیز بیان کنند.

وی ادامه داد: موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با ایجاد "موزه مقاومت" به عنوان منحصر به فردترین موزه های تجهیزات غنیمتی داعش در دنیا مکان مناسبی برای گذراندن اوقات تفریحی و آموزشی وسیعی برای دانش آموزان شده است تا به ارتقاء سطح دانش دفاعی آنها کمک کند.

علاوه بر آن در حال آماده سازی "موزه انقلاب اسلامی" از دوران مشروطه تا انقلاب هستیم؛ "موزه زنان" که به نقش زنان در دوران انقلاب و دفاع مقدس می پردازد، "موزه تهران" نقش تهران در انقلاب و دفاع مقدس را روایت می کند، حتی "موزه کودک" را برای سنین ابتدایی در دست اقدام داریم.

در کنار این ظرفیت عظیم فراهم شده کتابخانه تخصصی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را با بیش از 27 هزار کتاب در موزه داریم.

گروه های پژوهشی دانشجویی و اساتید و دانش آموزان با ثبت نام در آن می توانند از ظرفیت های کتابخانه موزه بهره می گیرند.

بنابراین عزیزان مدرسین و اساتید به عنوان گروه های آموزشی، سرگروه ها و مربیان و دانش آموزان می توانند به راحتی از فرصت و ظرفیت های موجود حداکثر استفاده را بکنند.

دکتر جعفری بیان کرد: کتابخانه دیجیتالی با بیش از 3000 عنوان کتاب در مجموعه موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس آماده ارائه خدمات است و اساتید و دانش آموزان می توانند به آن رجوع کنند و به راحتی مباحث را نسخه برداری کنند.

مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس عنوان کرد: در یک تعریف سنتی موزه ها محلی برای نگهداری اشیاء و آثار تمدنی و باستانی بود و مخاطبان در بازدید از آنها به سابقه تمدنی خود پی می بردند اما امروزه در تعریف جدید، موزه ها به عنوان مکان های آموزشی، تعاملی و پویا تبدیل شده اند.

تعابیر قدیم رنگ باخته اند و خود مکانی پژوهشی و آموزشی است و موزه ها به عنوان یک رسانه عمل می کنند و در قالب مباحث کمک آموزشی می توان از آن بهره گرفت تا در یک نقش آفرینی به انتقال مفاهیم درست، دقیق و جذاب عمل کنند، این همان ماموریتی است که آموزش و پرورش باید آن را دنبال کند.

دکتر جعفری افزود: خوشبختانه با دوستان در سازمان پژوهش کتب درسی چندین نشست برگزار کردیم.

معاون آموزش و پژوهش موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و دوستان در سازمان پژوهش کتب درسی تفاهم نامه هایی داشته اند تا موزه در ایجاد سامانه کمک آموزشی همکاری داشته باشد تا اساتید محترم در هر درسی که نیاز به فیلم، مستندی و.

دارند، موزه این موارد را در اختیار آنها قرار دهد.

سامانه ای بالغ بر 10 میلیون سند را به زودی راه اندازی می کنیم و دانش آموزان از اسناد و مدارک در پژوهش های درسی می توانند از آنها بهره بگیرند.

همچنین موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بالغ بر 130 پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری را حمایت مالی و تخصصی کرده است.

وی خاطر نشان کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی به آموزش و پرورش به عنوان نهادی کلیدی و تاثیرگذار نگاهی ویژه ای دارد تا ارزش های متعالی و دینی را در نسل جوان نهادینه کند.

یکی از آن ارزش های متعالی و ارزشمند "دفاع مقدس" است.

توقع داریم آموزش و پرورش همانطور که در این حوزه ورود داشته با عنایت ویژه ای این راه را ادامه دهد.

امیدوارم اساتید و سرگروه ها و مربیان عزیز نسبت به درس آمادگی دفاعی توجه بیشتری داشته باشند.

درس آمادگی دفاعی نباید یک درس حاشیه ای تلقی شود، امروز بحث تعلق ملی و علاقه مندی به وطن و هویت ملی از مباحث مهم کشور است و در تمام دنیا به این موضوعات توجه ویژه ای دارند.

ایثار و پاسداری از ارزش های دینی باید به شکل مناسب توسط اساتید عزیز این عرصه کار شود و درخواست دارم این درس را در دل مباحث آموزشی بیاورند و به این درس اهمیت ویژه ای بدهند و از مباحث کمک آموزشی و ظرفیت موزه ها هم در این راستا بهره بگیرند.

مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در ادامه گفت: از فرماندهان و پیشکسوتان دفاع مقدس برای روایت گری و مفاهیم دفاع مقدس بهره بگیریند البته برخی از اساتید جزو پیشکسوتان دفاع مقدس هستند اما به طور کلی از جانبازان، ایثارگران و پیشکسوتان -فرماندهان دفاع مقدس- در فرصت های مناسب در کلاس های آمادگی دفاعی دعوت به عمل بیاید تا آنها در جمع دانش آموزان به روایت گری مستند دفاع مقدس بپردازند و دانش آموزان چهره به چهره با پیشکسوتان دفاع مقدس آشنا شوند.

خوشبختانه بخش قابل توجهی از فرماندهان جنگ تحمیلی در قید حیات هستند؛ فرماندهانی که هر کدام می توانند الگوی ارزشمندی برای دانش آموزان باشند.

دکتر جعفری در پایان عنوان کرد: بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس که مأموریت انتقال ارزش های دفاع مقدس را برعهده دارد، تفاهم نامه ای با وزارت آموزش و پرورش امضا کرده اند و آمادگی را اعلام کرده اند؛ دوستان و همکاران در سازمان ادبیات و تاریخ گام های خوبی را در این زمینه برداشته اند.

همچنین موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس هم در تلاشی مشترک با بهره گیری از ظرفیت های تکنولوژی و رسانه ای اش به اساتید گرامی حوزه دفاع مقدس برای انتقال مفاهیم ارزشی و متعالی کمک می کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس - دفاع مقدس - انقلاب اسلامی - موزه - دفاع - مقدس - اسلامی - انقلاب - اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران - آموزش و پرورش شهر تهران - اداره کل آموزش و پرورش - آموزش - محتوای کتب درسی - بازدیدکنندگان - آموزش و پرورش - آمادگی دفاعی - روابط عمومی - دفاعی - ظرفیت - فوق العاده - فروردین 1400 - شهر تهران - بهره گیری - مدیر عامل - بین الملل - عامل - مدیر - مدیرعامل - اداره کل - کتب درسی

آخرین اخبار سرویس:
قدرتمندتر از گذشته حامی انتفاضه و ملت قهرمان فلسطین خواهیم بود

روحانی توجه ندارد که تفسیر قوانین عادی با مجلس است/ موضوع قانون انتخابات با جلسه مشترک حل می شد

رستم قاسمی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد

کامین ملکی آیین تودیع و معارفه فرمانده انتظامی لرستان برگزار شد

ببینید | گفته های محمد عباسی در لحظه کاندیداتوری برای ریاست جمهوری

لازمه سبک زندگی قرآنی تبیین نقش آن در تغییرات فرهنگی جامعه اسلامی است

احمدی نژاد پس از ثبت نام در جمع هوادارانش

زمان و مکان اقامه نماز عید سعید فطر در استان سمنان اعلام شد

لاریجانی هم می آید

بازدید سرپرست حوزه قضایی جازموریان از زندان کهنوج

نماز عید فطر در بقاع شاخص استان قم اقامه می شود

لاریجانی می آید

گفتگو با ضرغامی نامزد انتخابات 1400: من روحانی نیستم/دعوای من و احمدی نژاد به دفتر رهبری کشید/ اصلاح طلبان مهندسی انتخابات را بلدند

اظهارات قالیباف درباره انتخابات و اجماع جریانی برای پیروزی جبهه انقلاب

رستم قاسمی پس از ثبت نام در انتخابات: بحث ائتلاف با سعید محمد و محسن رضایی مطرح نیست /دفتر رییسی کاندیداتوری او را تکذیب کرد

یکهزار و 400 صندوق بهزیستی گیلان آماده دریافت زکات فطریه است

تشییع پیکر پاک شهید نیروی انتظامی در شیراز

استاد باطنی؛ زبان شناسی فراتر از یک زبان شناس

عروس یا دختر کفن پوش | دختری عجیب که طرفدار احمدی نژاد بود + فیلم

رستم قاسمی: سعی دارم مشکلات معیشتی فوری مردم را در گام اول حل کنم

(عکس) بهروز وثوقی برای انتخابات 1400 ثبت نام کرد

تعبیر عجیب رییس جمهور در مورد واکسن کرونا + فیلم

در بررسی صلاحیت برخی از داوطلبان شورا ها سلیقه ای عمل شده است

سند حامع آب، باعث نابودی استان های زاگرس نشین خواهد شد

اعلام نحوه برگزاری نماز عید فطر

تاکید مدیرکل ثبت اسناد و املاک بوشهر بر لزوم تثبیت اراضی نیرو های مسلح این استان

انتخابات هیات مدیره انجمن صنفی کارگران سنگ کار و کاشی کار قم برگزار می شود

رستم قاسمی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد

تصاویری از ژست های احمدی نژاد در مقابل دوربین عکاسان

احتمال اینکه جمعه، عید فطر باشد وجود دارد

قدرتمندتر از گذشته حامی انتفاضه و ملت قهرمان فلسطین خواهیم بود

اولین واکنش وزارت کشور به درگیری همراهان احمدی نژاد با مسئولان ستاد انتخابات

دو چالش اصلاح طلبان در انتخابات از نگاه محمود صادقی

جزییات برگزاری نماز عید فطر در بقاع متبرکه

19 گروه برای رویت هلال ماه شوال در خراسان رضوی مستقر می شوند

«تاریخ تحولات اجتماعی و روزنامه نگاری سیاسی در بروجرد» منتشر شد

جنایات استکبار خدشه ای به عزم راسخ جهانی در نابودیشان وارد نمی کند

ثبت نام یک فعال حقوق زنان در انتخابات ریاست جمهوری

کاندیداتوری لاریجانی قطعی شد

آقای ظریف خطا کردید!

زمینه استمرار بیمه قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی فراهم شد

37 نفر از رد صلاحیتی ها در هیأت عالی نظارت تأیید شدند/ سفارشات بسیاری برای تأیید صلاحیت افراد داشتیم

مگر صندلی ریاست جمهوری چقدر ارزش دارد که آدم بخاطر آن دروغ بگوید؟!/ واکسن کرونا سوهان قم نیست که فراوان باشد

رییس جمهور درگذشت پدر شهیدان خادمی را تسلیت گفت

سپاه حامی انتفاضه فلسطین است/خروج آمریکا از منطقه راهبرد قطعی امت اسلامی است

دهه ای به نام «سالمندی سالم»/ چهار حوزه عمل از سال 2021 تا 2030

بیان سبک زندگی شهدا می تواند نسلی را هدایت کند

مجموعه آرا و اندیشه های رهبر انقلاب پیرامون انتخابات منتشر شد

اگر رد صلاحیت شوم انتخابات را تایید نمی کنم + فیلم

اولین واکنش وزارت کشور به حاشیه های حضور احمدی نژاد + فیلم

اقامه نماز عید سعید فطر در 1500 نقطه شهری و روستایی استان مرکزی

ایران میزبان مرحله نهایی جام جهانی اسکی روی چمن شد

خط و نشان قالیباف برای اصولگرایان/ هیچ کس حق ندارد مقابل تصمیم جبهه انقلاب به عنوان نامزد بگوید من اصلح هستم

حدادعادل: منتظر تصمیم آقای رییسی هستیم

6 نفر در پرونده تخلف شهرداری پارس آباد مغان محکوم شدند

استخدام کارمند فروش خانم در یک شرکت معتبر در تهران

همه کاندیداهای جبهه اصلاحات ایران ثبت نام می کنند

قیامت؛ روز قطع وابستگی ها

تبلیغ انتخاباتی حدادعادل برای ابراهیم رییسی

کاندیداتوری لاریجانی قطعی شد

آغاز شمارش معکوس برای رویت هلال ماه شوال در بام ایران

رسیدگی به مشکلات بیش از 106 هزار نفر در ملاقات های مردمی مسئولان قضایی استان کرمانشاه

بانک صادرات ایران در قبال قشر ضعیف مسئولیت دارد/ توسعه در نظام اسلامی با کمترین آسیب همراه است

جزییات برگزاری نماز عید فطر در بقاع متبرکه استان مرکزی تشریح شد

شورای شهر تهران: ردصلاحیت گسترده داوطلبان شوراها ویرانگر است

فیلم| کنایه احمدی نژاد به مسئولین درباره تزریق واکسن آمریکایی: جنس خوب زدن!

تجلیل از خدمات ارزشمند حجت الاسلام قاسمی در حوزه علمیه کاشان

پیام تسلیت استاندار خراسان رضوی به ملت افغانستان

سپاه پاسداران: قدرتمندتر از گذشته حامی انتفاضه و ملت فلسطین خواهیم بود

دشمن به دنبال «ذوالفقار» می گشت اما او رو به رویش نشسته بود!

پایگاه امدادی در جاده پاتاوه به دهدشت راه اندازی شود

عید فطر احتمالا جمعه است

تارهای عنکبوتی صهیونیست ها با موشک های مقاومت فلسطین فروپاشید

به وقت پاسخگویی، کرونا هم مانع خدمت رسانی و رفع مشکلات شهروندان دوگنبدان نشد

هر روز بخشی از دیوار تحریم ها می ریزد/واکسن کرونا، سوهان قم نیست

حادثه تروریستی کابل نمونه ای از جمود و حماقت اندیشه صهیونیسم و گروه های تکفیری است

زیرساخت های اقتصادی مازندران در سه سال اخیر ریل گذاری شد

برندگان مسابقه نهج البلاغه در کردستان معرفی شدند

تقدیر فرماندهی معظم کل قوا به نیروی هوایی ارتش

ورود شهرداری اصفهان به حمایت از بازی های آنلاین خانوادگی

تنها راه تغییر شرایط موجود، حضور پای صندوق های رأی است

توازن توسعه در مناطق آزاد باید در ابعاد مختلف ایجاد شود

جواد امام: محسن هاشمی می تواند کاندیدای اجماعی اصلاح طلبان باشد

برپایی بیست ونهمین کنفرانس مهندسی برق ایران با مشارکت همراه اول

مردم رعایت نکنند، اهواز به بحران 100 روزه بیماری برمی گردد

هیچ گونه مجوز طبیعت گردی در اردبیل صادر نمی شود

نماز عید سعید فطر در 16 بقعه شاخص کرمانشاه برگزار می شود

باید از ظرفیت دانشگاه برای ارائه نظرات کارشناسی به مجلس استفاده شود

ثبت نام خانوادگی عروس و داماد برای انتخابات ریاست جمهوری

زمان و مکان اقامه نماز عید سعید فطر در استان سمنان اعلام شد

کاندیداتوری یک عروس و داماد در انتخابات 1400

تقدیر فرمانده معظم کل قوا از اقدامات نیروی هوایی ارتش

آرامستان های مشهد همزمان با عید فطر تعطیل است

تقدیر فرمانده کل قوا از نیروی هوایی ارتش

افزایش حقوق کارکنان وزارت نفت پیگیری می شود

مینو محرز: ویروس آفریقایی و هندی فاجعه هستند و کشندگی وحشتناک دارند

قدرت جادویی ذهن مریم

تشکل های دانشجویی برای تحقق تحول خواهی تلاش کنند/ ضرورت تدوین سند جامع سواد رسانه ای

ثبت نام خانوادگی عروس و داماد برای انتخابات ریاست جمهوری

پیام تسلیت روحانی در پی درگذشت پدر شهیدان خادمی

درس آموزش دفاعی نباید یک درس حاشیه ای تلقی شود

درس آموزش دفاعی نباید یک درس حاشیه ای تلقی شود