موضوعات داغ: - ليگ قهرمانان - شوراي نگهبان - ليگ قهرمانان آسيا - افزايش قيمت - رييس دانشگاه علوم پزشكي - عليرضا اكبرپور - دانشگاه علوم پزشكي قم - كارشناسي ارشد - قهرمانان آسيا - آزمون كارشناسي ارشد - سرايا اولياء الدم - كاهش فشار خون - هدف گردشگري - لجبازي كودك - 3 هزار نفر - درس خارج فقه - مصدومان تراكتور - كارشناس مسائل بين الملل - زغفران - دادگاه عالي ورزش - قيمت گوشي تلفن همراه - كدورت - سند چشم انداز 1404

مطالب مرتبط:
اجرای طرح پاکسازی تهران از معتادان متجاهر در دستور کار دادستانی
کاهش 98 درصدی بارندگی در تهران
اجرای طرح پاکسازی تهران از معتادان متجاهر در دستور کار دادستانی
اجرای طرح پاکسازی شهر از معتادان متجاهر در دستور کار دادستانی تهران
پاکسازی تهران از معتادان متجاهر در دستور کار دادستانی
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 فروردین 1400 ساعت 18:552021-04-19سياسي

معاون دادستان تهران: کار دادستانی تعطیل بردار نیست/ کاهش 40 درصدی موجودی پرونده دادسرا


در یک سال اخیر توانستیم حداقل 40 درصد موجودی دادسرا را کاهش دهیم و 70 درصد پرونده های مسن و پرونده های مانده و رسوبی در دادسرا تعیین تکلیف شدند.

- گروه حقوقی خبرگزاری فارس- دادستانی از جمله نهادهای تعیین کننده در تحقق عدالت و نظم اجتماعی است.

دادستان یا مدعی العموم نماینده ای است که به شکل همه جانبه از حقوق عموم مردم دفاع می کند.

بنابر قانون پیگیری جرایم و نظارت بر عملکرد ضابطان قضایی از اختیارات این دادستان به حساب می آید و بنابر همین وظیفه خطیر کار دادستانی امکان حتی لحظه ای تعطیلی را نیز ندارد.

ماده 49 قانون آیین دادرسی کیفری تصریح کرده است: به محض آنکه متهم تحت نظر قرار گرفت، حداکثر ظرف یک ساعت، مشخصات سجلی، شغل، نشانی و علت تحت نظر قرار گرفتن وی، به هر طریق ممکن، به دادسرای محل اعلام می شود.

به علاوه براساس ماده 69 قانون آیین دادرسی کیفری دادستان مکلف است شکایت کتبی و شفاهی را همه وقت قبول کند.

شکایت شفاهی در صورتمجلس قید و به امضاء یا اثر انگشت شاکی می رسد.

هرگاه شاکی سواد نداشته باشد، مراتب در صورتمجلس قید و انطباق شکایت با مندرجات صورتمجلس تصدیق می‏ شود.

بنابراین نیاز به فعالیت شبانه روزی دادسراها وجود دارد، تا این وظیفه قانونی توسط ضابطان و قضات دادسراها انجام گیرد.

به همین منظور طی یک سال گذشته شیفت شب دادستانی تهران در دادسرای ناحیه 12 امام خمینی فعالیت خود را آغاز کرده است و هر شب از ساعت 10 شب تا 5 صبح دو قاضی کشیک به همراه دو کارمند در محل دادسرای ناحیه 12 وضعیت متهمان دستگیرشده توسط ضابطین را تعیین تکلیف می کنند.

پنج شنبه 26 فروردین در حاشیه کشیک شب دادسرای ناحیه 12 امام خمینی تهران واقع در خیابان خیام، ضلع شمالی پارک شهر با رحیم گلزاده معاون دادستان تهران و سرپرست دادسرای ناحیه 12 تهران به گفت وگو نشستیم.

گلزاده که از آبان 98 سرپرستی دادسرای ناحیه 12 امام خمینی را به عهده دارد در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس به تشریح برخی فعالیت های دادستانی پرداخت که در ادامه مشروح این گفت وگو را می خوانید.

*بسیاری از ما تصور می کنیم که دادستانی شبیه سایر ادارات تنها در ساعات اداری فعالیت می کند؛ لکن حالا که ساعت تقریبا 12 شب است هنوز شاهد فعالیت دادسرا و مراجعه نیروهای انتظامی و متهمین به دادسرا هستیم.

فلسفه این فعالیت شبانه روزی چیست؟ کار دادستانی وقت مشخصی ندارد، هر وقت در طول شبانه روز ما در دادستانی موظف هستیم که بنا بر قانون حتی شکایات شفاهی مردم را بپذیریم و باید پاسخگوی مراجعات مردمی باشیم؛ به همین علت دادسرای ناحیه 12 به عنوان تنها دادسرای تهران دستگیر می شود، لزوما باید به فوریت و ظرف یک ساعت به موجب مقررات قانونی تعیین تکلیف شود.

پس پرونده و متهم باید به دادسرا آورده شوند و متهم تفهیم اتهام گردد که در اغلب موارد متهم آزاد می شود و اگر بنا بر قانون ضرورتی برای بازداشت وجود داشته باشد یا متهم نتواند تأمینی ارائه دهد، قرار بازداشت موقت صادر می شود و متهم زندان می رود.

لکن در هر حال پرونده تعیین تکلیف می شود و ما در کلانتری ها متهم بلاتکلیف نخواهیم داشت.

*پس از شبانه روزی شدن فعالیت دادسراها و کشیک شب دادسرای ناحیه 12 آیا تغییری هم در فرایند دادرسی ایجاد شده است؟ بله در یک سال گذشته که در نتیجه دوره تحول شیفت شب دادسرای ناحیه 12 راه افتاده اتفاقات بسیار خوبی" افتاده و قوانین بسیار بهتر از قبل اجرا می شوند و دادرسی عادلانه تری را شاهد هستیم.

من همین چند دقیقه پیش کلانتری 116 مولوی بودم که یکی از شلوغ ترین کلانتری های ماست.

با این حال در طول یک سال اخیر که فعالیت دادسرا شبانه روزی شده است در کلانتری ها متهم تعیین تکلیف نشده به ندرت یافت می شود در حالی که پیشتر که فعالیت دادسرا شبانه روزی نبود وقتی به کلانتری ها می رفتیم، می دیدیم که بسیاری از پرونده ها بلاتکلیف مانده اند و متهمان تعیین تکلیف نشده اند و این موضوع به هرحال ایراد قانونی داشت تا اینکه در دوره تحول فعالیت دادسرای تهران شبانه روزی شد.

البته فعالیت شبانه روزی دادسراها فقط مختص تهران نیست و با توجه به اینکه ما به پرونده های نیابت هم رسیدگی می کنیم، معمولا از کل ایران پرونده داریم و نیابت هایی داده می شود که براساس آیین دادرسی رسیدگی می شوند.

*در هر کشیک شب چند قاضی حاضر هستند و فعالیت آن ها به چه صورت است؟ هر شب حداقل دو نفر از قضات تحقیق به همراه دو کارمند در دادسرا حضور دارند و علاوه بر این سه معاون دادستان تهران نیز به صورت شبانه حضور دارند که یکی به عنوان کشیک بامدادی در دادسرای ناحیه 12 تا صبح مستقر می شود و دو نفر از معاونان دادستان نیز گشت شبانه دارند و به کلانتری ها سرکشی می کنند و در خیابان ها به گشت زنی می پردازند و این موضوع هرشب اتفاق می افتد و شعار نیست.

به عنوان مثال الان که از ساعت 12 نیمه شب گذشته است اگر به اتاق کشیک معاون دادستان مراجعه کنیم، حتما معاون دادستان آنجا هست و دو نفر معاونان دادستان در داخل شهر گشت می زنند و هم بر کار ضابطین نظارت می کنند و هم وضعیت امنیتی شهر را رصد می کنند.

اگر هم ضرورتی باشد پشتیبانی قضایی را انجام می دهند و دستورات لازم را صادر می کنند.

همه نواحی تهران، خارج از وقت اداری از ساعت 4 بعد از ظهر تا 10 شب قاضی کشیک دارند و به پرونده های مناطق خودشان رسیدگی می کنند ولی از ساعت 10 تا 5 صبح، پرونده تمام نواحی تهران و شکایت ها به ناحیه 12 می آید؛ چراکه کشیک شب ما در اینجا مستقر است.

پس ما یک واحد کشیک نواحی داریم که در خود نواحی مستقرند و یک واحد کشیک شبانه داریم که در ناحیه 12 مستقر است و برای کل تهران است.

*اغلب چه جرایمی به دادستانی ارجاع می شود؟ جرایم خشنی مانند سرقت و ضرب و جرح و مواردی از این قبیل بسیار اتفاق می افتند و موارد متعددی از این دست اتفاقات به دادسرا فرستاده می شوند.

البته برای ارائه آمار مستند نیاز به بررسی داریم اما جرائم سرقت و ضرب و جرح و جرائم مالی تقریبا جرائم اول جامعه ماست و میزان ارجاع آن ها به دادستانی از بقیه جرایم بسیار بیشتر است.

برای کنترل سرقت در منطقه چندی پیش طرح امنیت محله محور برگزار شد که در راستای آن نیروی انتظامی و دستگاه قضایی با تلاش شبانه روزی در راستای تامین امنیت جامعه تلاش های قابل توجهی انجام دادند و اولویت اصلی ما جبران خسارت و بازگرداندن اموال مسروقه به شهروندان است و با توجه به بازدیدهای میدانی که از منطقه داریم، زمین ها و خانه های رها شده نیز مورد توجه است تا به پاتوق معتادین تبدیل نشود.

  برخورد با مالخران نیز اولویت مهم ما است و هیچ فرصتی برای تخلف به آن ها نخواهیم داد.

دستورات قضایی لازم جهت تفتیش نیز صادر خواهد شد و به جد به دنبال کشف اموال مسروقه هستیم.

در راستای مقابله با جرم هر فعل و ترک فعلی که به جرم ختم شود مورد رصد ما قرار خواهد گرفت.

در راستای مقابله با سرقت دادسرای ناحیه 12 تهران شبانه روزی تلاش خواهد کرد و تمام توان خود را به رسیدگی به سرقت ها معطوف کرده است.

به مردم قول خواهیم داد که با تمامی جرائم به خوبی برخورد کنیم.

با توجه به ابلاغیه ترک فعل مسئولین و مدیران نیز به گونه ای اقدام خواهیم کرد که تا تمامی نهادها به وظایف خود در خصوص حقوق عامه رسیدگی کنند.

در همین راستا اگر دستگاهی در خصوص خانه ها و زمین های رها شده کوتاهی کند برخورد خواهد شد و به مسئولین و مالکین تذکر داده خواهد شد تا سامان دهی شوند و مجرمین از این فضاها سواستفاده نکنند.

*مردم چگونه می توانند از جرائمی که رخ می دهد جلوگیری کنند؟ به عبارتی مردم چه کار کنند که درگیر جرم نشوند؟  آگاهی مردم را یکی از عوامل اثرگذار در پیشگیری از جرم است.

یکی از مسائلی هم که درباره جرم بررسی می شود، تقصیر بزده دیده است.

درست است که نیروی انتظامی و دولت وظایفی دارند و قصور در این وظایف و همچنین شرایط اقتصادی و اجتماعی در تحقق جرم موثر است و این تأثیر باید در سطح کلان بررسی شود و حاکمیت باید تکاب" جرم را از دست خواهیم داد، متهم متواری خواهد شد و شاکی نیز به حقش نخواهد رسید.

*آیا محدودیت های کرونا وقفه ای در کار دادسرا ایجاد کرده است؟ خیر.

در سال گذشته علیرغم شیوع کرونا و سختی فعالیت در شرایط کرونایی انصافا نه تنها وقفه ای در کار دادستانی رخ نداد، بلکه ما در طول یکسال اخیر توانستیم حداقل 40 درصد موجودی دادسرا را کاهش دهیم و من واقعا لازم می دانم که از تلاش همکارانم در بازپرسی، دادیاری، اجرای احکام و کارمندان تشکر کنم.

در سال گذشته 70 درصد پرونده های مسن و پرونده های مانده و رسوبی در دادسرا تعیین تکلیف شدند و علیرغم اینهمه مسائل اجتماعی و اقتصادی ما توانستیم پرونده های دادسرا را مدیریت کنیم.

*آیا کسی از کارکنان و قضات دادسرا در سال گذشته درگیر ویروس کرونا هم شد؟ متأسفانه یک نفر از کارمندان ما در سال گذشته بر اثر کرونا فوت شدند و در حال حاضر نیز یک نفر از قضات ما در بخش مراقبت های ویژه بستری است که امیدواریم به زودی حالشان بهتر شود.

از بقیه دوستان نیز نزدیک 10 تا 15 نفر از قضات و کارمندان ما در سال گذشته به این بیماری مبتلا شدند که بحمدالله بهبود یافتند.

بعضا زحمات همکاران ما دیده نمی شود، اما همین آرامش و امنیتی که در جامعه هست و شما می توانید خیلی راحت در شهر تردد کنید و احساس امنیت کنید، همه مدیون تلاش عزیزان ما در قوه قضاییه و نیروی انتظامی است.

                       این واقعیتی است که همکاران ما به صورت گمنام شبانه روزی تلاش می کنند و قضات ما اغلب در خانه شان نیز مشغول کارند و نمی شود فقط در دادسرا نشست و کار کرد و قضات حتما باید در خارج از وقت اداری برای انجام کارهایشان زمان بگذارند و عملا از وقت خانواده" های خود برای این کار اختصاص دهند وگرنه کارها پیش نمی رود.

برای همین کار دادسرا نیز بنابر مقررات دادستانی هم شبانه روزی است و شبی نیست که دادسرا تعطیل باشد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: دادستان - دادستانی - دادسرا - قانون آیین دادرسی کیفری - آیین دادرسی - پرونده - آیین دادرسی کیفری - قانون - موجودی - دادرسی - درصد - تعیین تکلیف - بنابر - تعطیل - قرار - کاهش - عموم - آیین - ماده - خبرگزاری - اختیارات - حقوق - اجتماعی - عملکرد - تعطیلی - حداکثر - مشخصات - 70 درصد - قضایی - عدالت

آخرین اخبار سرویس:
فرمانده ارتشی که کابوس فورسان ها شد

مراسم شب احیا در پایتخت اوکراین

استخدام نماینده علمی در یک شرکت معتبر در تهران

دعا مُسکن دردهای انسان است / در شب قدر ظرف وجودیمان را وسیع تر کنیم

ماموستا رستمی: ملت فلسطین بیشترین ضربه را از سران عربی و اسلامی خورده است

با برهم زنندگان امنیت عمومی در خوزستان با شدت برخورد می شود

شرط وزارت بهداشت برای برگزاری حضوری امتحانات پایه نهم و دوازدهم

در انتخابات به نفع یا علیه نامزدی عمل نمی کنیم

خانه دار شدن مردم چالشی جدی در استان است

میرتاج الدینی: جریان انقلاب با یک کاندیدای اصلی در انتخابات حضور می یابد

از فضایل شب قدر

در شب قدر چه بخواهیم ؟ نوشتاری از هادی سروش

لیالی قدر، شب بیست و سوم - بندرعباس و زنجان

سومین شب قدر در حرم امام رضا(ع) چگونه گذشت؟ + فیلم و عکس

سومین شب قدر در حرم امام رضا(ع) چگونه گذشت؟+ فیلم و عکس

زمان آغاز ثبت نام جاماندگانِ واکسیناسیون کرونا

 نیروی قدس, سیاست و قدرت آمریکا را شکست داد

«توانمندسازی»، حلقه مفقوده سیاستگذاری مسئله زنان سرپرست خانوار

داستان زندگی خالق CNN

عکس روز| شهردار لندن در رینگ بوکس

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری خانم آشنا با اتوکد و CRM در تهران

استخدام کارشناس امنیت واحد آی تی در شرکت پارس حیان در تهران

ایجاد منطقه آزاد بانه مریوان موجب تسریع در جذب سرمایه گذاران می شود

دلدادگی مردم دارالعباده یزد در شب قدر

میرتاج الدینی: جریان انقلاب با یک کاندیدای اصلی در انتخابات حضور می یابد

مراسم شب قدر در زندان گنبدکاووس

روزه و تربیت نفس

ایسنا لیالی قدر، شب بیست و سوم

یک دقیقه با خدا

نکاتی مهم درباره استرداد جهیزیه

در غم فقدان شاعری دلباخته

درس زندگی از شراره رخام /عکس

اوقات شرعی استان ها؛ پنجشنبه 16 اردیبهشت 1400

ایجاد منطقه آزاد بانه-مریوان به تصویب رسید/ استاندار کردستان: منطقه آزاد فرایند توسعه استان را سرعت می بخشد

مداحان علیه ظریف

سعید جلیلی چقدر شانس دارد؟

لیالی قدر، شب بیست و سوم - کوه پارک مشهد

استخدام نگهبان و کارگر با حقوق توافقی و بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

دعوت به ضیافتی عجیب!

تعویق یک ساله بازی های کشورهای اسلامی

تأثیر نیروی قدس در فعال سازی دیپلماسی انفعالی در منطقه بر هیچ کس پوشیده نیست

استخدام مشاوره در حوزه پوست و مو و مدیر داخلی کلینیک پوست و مو در تهران

استخدام نماینده علمی در یک شرکت معتبر در فارس

نهمین کنگره بین المللی طب تولیدمثل در یزد برگزار می شود

طنین نوای الهی العفو در سومین شب قدر در حرم شاه چراغ (ع)

نوای الغوث الغوث در آخرین شب قدر در خراسان شمالی طنین انداز شد

گرد پیری بر چهره حسین پاکدل /عکس

مناجات گلستانی ها در لیله القدر 23رمضان

لیالی قدر، شب بیست و سوم - دانشگاه افسری پدافند هوایی خاتم الانبیاء

نیروی قدس سپاه فلسطینی ها را در قدرت خودکفا کرده است/ حباب امنیت ملی اسراییل ترکید

گرد پیری بر چهره حسین پاکدل /عکس

نحوه برگزاری راهپیمایی روز قدس براساس دستور ستادملی کرونا است

استخدام بازاریاب جهت بازاریابی در حوزه تبلیغات انتخاباتی و اجرایی در تهران

مراسم احیای شب های قدر در بیرجند

گرد پیری بر چهره حسین پاکدل /عکس

مراسم احیاء آخرین شب قدر در گیلان برگزار شد

گرامیداشت روز قدس پابه پای رسانه ها و فضای مجازی برگزار می شود

«احمدی نژاد به دنبال دستگیری بیش از 600 نفر بود»

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل: تحریم ها حق حیات مردم را هدف قرار می دهد

حباب امنیت ملی اسراییل ترکید/ آمریکایی ها در حال خروج تدریجی از منطقه هستند

مراسم احیاء شب بیست و سوم ماه رمضان در ساری

مراسم احیای شب های قدر در مساجد ورامین

عناوین روزنامه های سیاسی 16 اردیبهشت 1400/ گرانفروشی شجاعانه! +تصاویر

ایجاد منطقه ویژه اقتصادی سرو قطعی شد

افشای طرح عجیب احمدی نژاد برای سرکوب معترضان 88

مراسم احیای شب های قدر در حرم شاهچراغ (ع)

انتقال فناوری و دانش باید به یک اولویت تبدیل شود

دوران یکجانبه گرایی کاخ سفید به پایان رسیده است

راهکارهایی برای غلبه کردن به ترس از قضاوت دیگران

آیین احیای آخرین شب قدر در حرم امام رضا(ع) برگزار شد

اوقات شرعی پنج شنبه 16 اردیبهشت زنجان

استخدام کار آموز آژانس مسافرتی (تور داخلی و خارجی) در تهران

استخدام کارشناس آموزش خودرویی و کارشناس تبلیغات در تهران

سامانه ثبت نام واکسن کرونا

استخدام کارآموز اقتصاد در شرکت هیربد نیرو در تهران

برگزاری آیین احیای سومین شب قدر در سراسر کشور

فیلم| شاد کردن دل نیازمندان در سالروز شهادت شهدای خانطومان

ندای الغوث الغوث کرمانشاهیان در سومین شب از لیالی قدر

شب زنده داران در سومین شب قدر

روز جهانی قدس، عامل وحدت بخش مسلمین

همسر و دختر مهران غفوریان در یک قاب /عکس

امیرالمومنین علی (ع) حقیقت شب قدر است

انتقاد سازمان انرژی اتمی از رسانه ها

ضیافت کریمانه و مراسم شب قدر در هیأت ابوالفضلی بیرجند

فرد مبتلا به زوال عقل دنیا را چگونه می بیند؟

استخدام مشاور املاک با درآمد فوق العاده در تهران

روز قدس فراموش شدنی نیست/علمای شیعه پیشگامان توجه به مسئله قدس

استخدام کارگر ساده در شرکت گیتی نگین ایرانیان در شهرک صنعتی سروش بادران

امسال راهپیمایی پیاده و موتوری روز قدس در یزد برگزار نمی شود

استخدام نماینده علمی در یک شرکت معتبر در کرمانشاه

روز قدس، تقویت روحیه مقاومت

رییسی خبر داد: شنبه آغاز ثبت نام افراد 80 سال به بالا که واکسن کرونا تزریق نکرده اند

پیشگیری مهمترین اصل در مدیریت بحران است

قدس و فلسطین هرگز به فراموشی سپرده نمی شوند

استخدام 5 عنوان شغلی در رستوران بین المللی آریالانژ در زنجان

به مردم اعلام می کنم تحریم شکسته شده است

تحریم های نامشروع علیه کشورهای درحال توسعه مانع مقابله با کروناست

نهادینه کردن فرهنگ مطالعه در جامعه موجب مصون سازی و کاهش آسیب های اجتماعی می شود

آیت الله عیسی قاسم: آزادی قدس از همیشه نزدیک تر است

برگزاری مراسم سومین شب از لیالی قدر در مازندران

معاون دادستان تهران: کار دادستانی تعطیل بردار نیست/ کاهش 40 درصدی موجودی پرونده دادسرا

معاون دادستان تهران: کار دادستانی تعطیل بردار نیست/ کاهش 40 درصدی موجودی پرونده دادسرا