مطالب مرتبط:
ارسال بی حساب و کتاب نمونه های آزمایشگاهی به خارج از کشور از نظر امنیتی مشکل دارد/ نمونه ها باید با هویت مشخص و تحت نظر آزمایشگاه مرجع سلامت به خارج ارسال شود/ با طرح جدید مجلس درباره سقط جنین، 70 هزار ناهنجاری گریبان مردم را خواهد گرفت
با طرح جدید مجلس درباره سقط جنین، 70 هزار ناهنجاری گریبان مردم را خواهد گرفت
بررسی طرح عرضه خودرو در بورس در کمیسیون صنایع مجلس
نایب رییس مجلس: می خواهند ما را ساقط کنند/ مدیریت کشور در آبان 98 مقصر بود/ مشکل ساختاری داریم/ نمی توانیم حق تجمع و اظهارنظر را از مردم بگیریم/مذاکره با آمریکا دست دولت نیست
شروط وزارت بهداشت برای واردات واکسن کرونا با ارز نیمایی | سه شرکت خصوصی مجوز گرفته اند
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 فروردین 1400 ساعت 10:252021-04-19پزشكي

وزارت بهداشت: با طرح جدید مجلس درباره سقط جنین،70 هزار ناهنجاری گریبان مردم را خواهد گرفت


رییس اداره ژنتیک وزارت بهداشت گفت: طرح جدید مجلس در مورد سقط جنین با افزایش جمعیت ارتباطی ندارد، چون بیشتر آنها افراد ناقص الخلقه ای خواهند شد که طول عمر کمی هم خواهند داشت.

- اشرف سماوات رییس اداره ژنتیک وزارت بهداشت درباره اظهارات اخیر معاون پیشگیری از معلولیت سازمان بهزیستی کشور مبنی بر لغو ارسال نمونه های آزمایش های ژنتیک به خارج از کشور بیان کرد: توجه داشته باشید که نوع آزمایشات مورد نیاز در برنامه های ژنتیک با هم متفاوت است، تجهیزات برخی را در داخل کشور داریم و برای آزمایش آنها مشکلی نداریم، اما برای بعضی از آزمایش ها به امکانات خارج از کشور نیاز داریم و باید مشخص کنیم که در چه شرایطی ارسال نمونه به خارج از کشور، برای امنیت مملکت اشکالی ایجاد نمی کند.

وی ادامه داد: وقتی بی حساب و کتاب و بدون ثبت هویت، انبوه نمونه ارسال شود، برای امنیت ما اشکال دارد، اما اگر نمونه های محدود برای تشخیص بیماری با هویت مشخص، شناسنامه ی معلوم و تحت نظر آزمایشگاه مرجع سلامت به خارج ارسال شود، مشکلی وجود نخواهد داشت، مثل آدم ها که با پاسپورت و ویزا سفر می کنند.

آزمایش ژنتیک یک ضرورت است سماوات ادامه داد: با توجه به اهمیت تشخیص بیماری، این یک ضرورت است و نمی توان از آن گذشت و از طرفی باید کشور به فناوری های مورد نیاز مجهز شود.

تا زمانی که کشور به این فناوری ها مجهز نیست باید نمونه ها برای تشخیص بیماری با شرایطی که اشاره کردم به خارج از کشور ارسال شود.

سماوات افزود: اینکه نمونه به خارج از کشور نفرستیم، امکان پذیر نیست و اگر این شرایط فراهم نشود، مردم به صورت غیرقانونی این روند را انجام می دهند.

چون لازم است، بیماری تشخیص داده شود تا درمان و پیشگیری شود.

مردم پیگیر تشخیص و درمان بیماری خود هستند و این حق آنها است و وظیفه نظام سلامت تعیین تکلیف است.

وی گفت: برای بعضی بیماری ها مثل سندروم داون جنجال ایجاد می شود که نمونه ی اینها را برای غربالگری به خارج از کشور می فرستند، در صورتی که اصلا اینطور نیست، چون نمونه آن در داخل کشور غربالگری می شود، گرچه الان تحریم هستیم و کیفیت دستگاه و تجهیزات و کیت برای این آزمایش تحت تاثیر قرار می گیرد.

سماوات افزود: ما دانشگاه هایی به این عظمت داریم، چرا همچون برنامه های موشکی و هسته ای که ایرانیان به آنها افتخار می کنند، برای این مسائل برنامه ریزی نمی کنند.

ژنتیک یک فن آوری عظیم و راهگشاست، اما فقط در سطح وزارت بهداشت نمی تواند توسعه لازم را داشته باشد و در سطح همان برنامه های هسته ای و موشکی است که اگر دانش و فن آوری آن در کشور، توسعه کامل یابد، توسعه جدی در دانش پزشکی و بیولوژیک خواهیم داشت.

طبیعی است که تشخیص ها را خودمان باید انجام دهیم، اما این برنامه ریزی ملی می خواهد.

رییس اداره ژنتیک وزارت بهداشت گفت: نمی شود که نمونه به خارج ندهیم و هم داخل کشور استاندارد آزمایش را نداشته باشیم، نمی شود مشکل مردم را رها کرد و حتما باید خدمت رسانی به مردم صورت بگیرد.

طرح سقط جنین مجلس ربطی به افزایش جمعیت ندارد وی در رابطه با طرح جدید مجلس در رابطه با سقط جنین و قوانین آن گفت: طرح جوانی جمعیت طرحی است که مجلس حق آن را به کمیسیونی به نام جمعیت سپرده که آن کمیسیون ویژه جمعیت چنین طرحی را تصویب کرده است و به شورای نگهبان تقدیم شده تا اینکه تایید و یا رد شود.

سماوات ادامه داد: این طرح در خصوص رشد جمعیت است، چون رشد جمعیت ایران در حال کاهش پیدا کردن است و این واقعا یک فاجعه محسوب می شود و باید جلوی آن گرفته شود، بنابراین همه ی ما پشتیبان این طرح هستیم و هیچ مخالفتی با طرحی که باعث رشد جمعیت شود نداریم و با تمام دانش و امکانات از آن حمایت می کنیم.

وی افزود: ولی آنچه باعث شده نهادهای علمی، وزارت بهداشت، بخش پیشگیری، درمان و حقوقی وزارتخانه و حتی وزارت رفاه و تامین اجتماعی با این طرح مخالفت کنند، بحث رشد جمعیت و طرح جوانی جمعیت نیست، بلکه موادی در آن است که به رشد جمعیت اساسا ربطی ندارد، ولی در این طرح در نظر گرفته شده است و باعث ایجاد محدودیت شدید غربالگری و سقط قانونی می شود و این سلامت کودکان را دچار مخاطره می کند و بر مرگ و میر جمعیت می افزاید، مسلم است که ما باید از سلامت مردم صیانت کنیم.

سماوات ادامه داد: در این طرح چنان محدودیت هایی برای غربالگری در نظر گرفته شده است که از نظر ما که در اجرای غربالگری متخصص هستیم و این موضوع را علمی و عملی می شناسیم، عملا غربالگری با این روش ها حذف خواهد شد و نمی تواند دارای اثر باشد.

وی گفت: در مورد سقط جنین هم ماده 56 جایگزین قانون سقط درمانی سال 84 می شود.

در این ماده آنقدر موانع برای سقط درمانی ایجاد شده که عملا این قانون نفی می شود و آنچه می ماند نمی تواند موثر عمل کند.

سماوات ادامه داد: در این مواد به جای آنکه یک نهاد تخصصی بررسی را انجام بدهد و اشکالات احتمالی اجرایی را شناسایی و تصمیم گیری کند، دستورالعمل ها به نهادی می رود که تعریف درستی از آن نشده است، در دنیا هم سابقه نداشته یک امر تخصصی سلامت را نهاد دیگری تایید کند که اصلا ساز و کار لازم این موضوع را ندارد.

/ چرا مادر نباید بتواند در مورد عسروحرج فرزندش نظر بدهد؟! رییس اداره ژنتیک وزارت بهداشت افزود: سوال خیلی مهم این است که سقط درمانی و قانونی را شورای نگهبان تایید کرده، وقتی موضوع توسط شورای نگهبان که نهاد اصلی تایید شرعی بودن و انطباق قوانین با قانون اساسی است و شش فقیه منتخب ولی فقیه و شش حقوقدان مجرب دارد، چرا باید قانونی با این استحکام به جایی برای بررسی منتقل شود که نهایتا 2 فقیه منتخب قوه قضاییه در موردش نظر بدهند؟ وی گفت: حتی اگر از این مانع هم عبور کنیم، موضوع دیگر این است که خود مادر نمی تواند نظر دهد که آیا یک کودکی که می خواهد بزرگ کند، برای او عسروحرج دارد یا نه؟ قاضی باید این را مورد بررسی قرار دهد و اگر از مانع قاضی هم رد شود، باید به بیمارستان برود و آنجا بگویند که ولوج روح در این فاصله اتفاق افتاده یا نه؟ این یعنی تنوع در رای، تنوع در نظر، تنوع در اقدام و .

چطور می شود در سطح جامعه و برنامه های ملی قطعیت نداشت و در هر شرایط تصمیمی متفاوت ممکن باشد، این اصلا قابلیت مدیریت ندارد، لذا ما می گوییم ماده 53 عملا حذف غربالگری است و ماده 56 نسخ قانون سقط است.

در دفاع از مواد 53 و 56 می گویند سقط حرام است سماوات افزود: وقتی هم که این مسائل را مورد نقد قرار می دهیم جامعه پزشکی را متهم می کنند، ما هر چقدر این موضوع را مورد بررسی قرار دادیم، دیدیم در مقابل مواد دیگر این مواد ارتباطی با افزایش رشد جمعیت ندارد.

بحث عمده ای که در سخنرانی ها در دفاع از مواد 53 و 56 مطرح شده، این است که سقط حرام است و یا سقط جنین قتل نفس است.

یعنی از این که این مواد چطور جمعیت را می افزاید صحبتی نمی کنند.

از این رو به نظر می رسد گنجاندن این مواد در طرح جمعیت برای حل این مشکلات که از نظر ایشان وجود دارد صورت گرفته نه برای افزایش جمعیت.

وی گفت: از طرف دیگر بر اساس اطلاعات غلط داده شده به نمایندگان محترم در کمیسیون جمعیت، که در واقع آن اطلاعات از سوی محافل علمی، غیر قابل استناد خوانده شده است، ادعا می کنند غربالگری اجباری بوده و مثبت شدن آن موجب ترس مادران خواهد شد و مطمئن نبودن تشخیص قطعی موجب سقط جنین خواهد شد، این در حالی است که دستورالعمل های وزارت بهداشت نشان می دهد آسیب های احتمالی همگی قبل از مطالعه و اطلاعات ادعایی آن شناسایی می شود و برای آن برنامه ساماندهی به استان های کشور ابلاغ شده است.

به کمیسیون جمعیت مجلس اطلاعات غلط دادند سماوات افزود: باید این درک شود که وقتی غربالگری بدون استاندارد ملی انجام شود، تنوع اقدام به اندازه ی روش ها در جهان وجود دارد و بومی سازی و ملی سازی استانداردها و آموزش مادران بر اساس آن قابل انجام نیست، چون آموزشی وجود نداشته و همین باعث اختلال است.

وی گفت: ولی ما در کمیته خبرگان موضوع اختلالات را تشخیص دادیم و آن را نقد کردیم و راه حل نوشتیم، اما متاسفانه به کمیسیون محترم جمعیت، اطلاعات غلط و اغراق آمیز دادند و کمیسیون به جای اتکا به نظام کارشناسی و تخصصی و اداره فنی مربوطه تکیه به یک مطالعه با نقاط ضعف بسیار شامل اشتباه بسیار تخریبی، عدم تمایز تست تشخیصی و غربالگری و نتیجه گیری اشتباه از اطلاعات کشورها و حتی عدم اطلاع از اینکه تست تشخیصی در ایران سال های سال است که بیمه است و ده ها اشتباه دیگر و نهایتا اشتباه فاحشی شده که هزینه ی تشخیص قطعی تست مثبت غربالگری در ایران چند میلیون است و چون مادران این رقم را ندارند به جای تشخیص قطعی جنین خود را سقط می کنند و غربالگری بدین ترتیب بیست هزار سقط را باعث می شود و متاسفانه مثل یک آبشار تصمیمات اشتباه را بدنبال داشت.

سماوات افزود: به هر حال اکنون وقتی استاندارد ملی نوشته شده الزامات برنامه به امضای وزیر محترم رسیده و همه معاونت ها موظف به نظارت به بخش های مرتبط شدند، آموزش آبشاری و مداوم برای پرسنل گذاشته شده و انجمن های علمی درگیر آن شدند و استانداردها به صورت یکپارچه نظارت می شود.

اگر شناسایی بیماری درست صورت نگیرد تا 70 هزار ناهنجاری گریبان مردم را خواهد گرفت رییس اداره ژنتیک وزارت بهداشت ادامه داد: موضوع این است که وزارت بهداشت چرا از غربالگری استفاده می کند؟ در هر حال وزارت بهداشت مسوول سلامت مردم است و بخش زیادی از بیماری های کودکان را شناسایی می کند و اگر بیماری را شناسایی نکنیم، دیگر قادر به کنترل آن نیستیم.

وی با بیان اینکه دو نوع کنترل داریم، ادامه داد: یک نوع، قبل از اینکه کودک به دنیا بیاید، بیماری در وضعیت جنینی مستقر می شود و ما می توانیم قبل از عروج روح آن را شناسایی کنیم، نوع دیگر زمانی است که کودک سالم به دنیا می آید و اگر شناسایی نشود بیماری شروع می شود، اما وقتی بیماری در جنین است باید بیماری در زمان جنینی شناسایی شود، چون یک بخشی از بیماری ها در آن زمان قابل درمان است و بخش دیگر هم با شرایط خاص قابل پیشگیری خواهد بود.

سماوات گفت: برای برخی بیماری ها که قابل درمان نیست، ما به مادر قبل از ولوج روح فقط پیشنهاد سقط می دهیم، که مادر تصمیم می گیرد، گاهی مادر قصد دارد بچه را بزرگ کند و آن زمان ما هر حمایتی که نیاز است را برای او انجام می دهیم.

حفظ افراد ناقص الخلقه با عمر کم به افزایش جمعیت ارتباطی ندارد وی ادامه داد: اگر شناسایی درستی صورت نگیرد، جنین های ناقص الخلقه افزایش پیدا می کنند، اینها جمعیت را افزایش نخواهند داد، چون اکثرا درگیر مرگ زودرس می شوند، بسیاری از آنها زیر 5 سال فوت می کنند، این کودکان جدا از اینکه خیلی زجر می کشند، باعث ایجاد مشکلات زیادی برای مادر و خانواده ی خودشان هم می شوند.

سماوات در پایان با تاکید بر اینکه چنین اتفاقاتی می تواند بر افسردگی و بر هم خوردن نهاد خانواه اثر داشته باشد، گفت: با این نوع زایمان ها که احتمال به دنیا آمدن کودک بیمار را زیاد می کند، خانواده و حتی خویشاوندان دیگر دچار ترس از بچه دار شدن می شوند و از حاملگی امتناع می کنند، ما در سال حدود 70 هزار تولد نوزاد با ناهنجاری های شدید داریم که فقط نصف اینها قابل مداخله و شناسایی است، تا الان با غربالگری ها حدود 8 هزار نفر از آنها را توانستیم شناسایی کنیم، اگر غربالگری ها گسترش پیدا کند تا 30 هزار نفر از آنها قابل شناسایی است و ممکن است به دلیل افزایش امکانات بیشتر هم شود و اگر نتوانیم غربالگری ها را انجام دهیم به مرور تا 70 هزار ناهنجاری گریبان مردم را خواهد گرفت.

235237
کلید واژه ها: وزارت بهداشت - آزمایش - کشور - ژنتیک - رییس اداره - بهداشت - سازمان بهزیستی کشور - پیشگیری از معلولیت - سقط جنین - نمونه - ارسال - وزارت - سازمان بهزیستی - بی حساب و کتاب - افزایش جمعیت - ناقص الخلقه - اداره - حساب و کتاب - نیاز - ناهنجاری - مورد - رییس - جنین - مجلس - جدید - امکانات - اظهارات - معلولیت - بهزیستی - پیشگیری

آخرین اخبار سرویس:
استخدام منشی مطب خانم در یک مطب پزشک کودکان و نوزادان در تهران

استخدام پیک موتوری جهت تهیه غذا در تهران

زنجبیل و فوائد آن برای سلامتی

ورود وزیر بهداشت به نیشابور

چه کشورهایی عاری از ویروس کرونا هستند؟

غیربهداشتی بودن وازلین بهداشتی معطر ویتامینه

واکسیناسیون بیش از 1700 نفر در قرچک/ 70 ساله ها از هفته اول خرداد واکسینه می شوند

اجرای پایلوت تست کرونا در خودرو با مشارکت دانش بنیان ها و هلال احمر

طرز تهیه نان شیری خوشمزه و دلچسب

تزریق واکسن یعنی خداحافظی با ماسک؟ + فیلم

کاهش 50 درصدی اهدای عضو در ایام کرونا

بیماری هایی که در اثر چاقی بروز می یابند

مواد غذایی مفید برای پیشگیری از آلزایمر

استخدام پزشک داروساز یا مهندس بیوشیمی با مدرک مسئول فنی -تهران

برای واکسن صف نبندید و منتظر پیامک بمانید

9 علامت پنهان قند خون کنترل نشده

راه اندازی سامانه خدمات الکترونیک بیمه سلامت در قم

استخدام ماما جهت کار در کلینیک در تهران

طرز تهیه استانبولی پلو | فوت وفن پخت دمی گوجه

وزارت بهداشت: برای واکسن صف نبندید؛ منتظر پیامک بمانید

استخدام کارشناس رگولاتوری دارویی در شرکت اشبال شیمی در تهران

استخدام مونتاژکار قطعات الکترونیک خانم

کدام شیوه برای زایمان سزارین بهتر است؟

گرمادرمانی؛ روشی برای از بین بردن سلول های سرطانی

گرمادرمانی؛ روشی برای از بین بردن سلول های سرطانی

استخدام پزشک عمومی جهت کار در مطب پوست و مو و زیبایی در تهران

انسان با دست خود، رقیب باهوش تر از خود می سازد

جهانپور: هیچ موردی از خروج واکسن کرونا به بازار آزاد نداشته ایم

استخدام کارشناس بهداشت محیط آقا با مزایا در رستوران هانی در تهران

کوکوی قارچ؛ یک غذای ساده، سالم و رژیمی

تشخیص بیش از 1000 مسافر خارجی مشکوک به کرونا در مرز دوغارون

تزریق واکسن تولیدی مشترک ایران – کوبا به سه هزار هرمزگانی

60 درصد مردم گیلان کبد چرب دارند

جهانپور: سیستم توزیع واکسن کرونا هیچ نشتی و خروجی غیرقانونی ندارد

استخدام کارگر ساده جهت فست فود در تهران

محقق ایرانی چسب زخم هوشمند نوری تولید کرد

کرونا؛ روش انتقال+ علائم و ماندگاری پادتن

فوت 10 قزوینی بر اثر کرونا طی 24 ساعت گذشته

استخدام دستیار دندانپزشک در یک مرکز سلامت بهداشت در تهران

استخدام بازاریاب و ویزیتور مواد غذایی با مزایا در البرز

فضانوردان در فضا چگونه غذا می خورند؟

آخرین وضعیت آمار کرونا در آذربایجان غربی

افت 50 درصدی اهدای عضو در ایام کرونا/ اجازه نمی دهیم خرید و فروش عضو بر سر زبان ها باشد

نشانه های پنهان قند خون؛ لطفا جدی بگیرید

روزانه 2500 دوز واکسن در استان زنجان تزریق شود

9 علامت پنهان قند خون کنترل نشده

مبتلایان به کرونا در آذربایجان غربی به بیش از 164 هزارو 200 مورد رسید

امکان فعال شدن بسیاری از فعالیت های ورزشی در خوزستان به 2 شرط

جزییات جذب همتایار در دانشگاه علوم پزشکی ایران اعلام شد

برای نوبت دهی تزریق واکسن کرونا، نیازی به مراجعه حضوری و یا ثبت نام اینترنتی نیست

چگونه از بیماران مبتلا به آسم در مقابل کرونا مراقبت کنیم؟

تاکنون 80 درصد سالمندان بالای 80 ساله در مهریز واکسینه شدند

برای تزریق واکسن کرونا منتظر پیامک بمانید

جهانپور: موردی از خروج واکسن به بازار نداشته ایم

چگونه موهای زیر پوستی را درمان کنیم

واکسن بزنید و از عوارض آن نهراسید

تولید حسگر چندمنظوره برای شناسایی انواع ویروس و مواد منفجره

شناسایی یک عامل موثر در ناتوانی و تخریب عصبی بیماران مبتلا به ام اس

جهانپور: هیچ موردی از خروج واکسن کرونا به بازار آزاد نداشته ایم

توضیحات وزارت بهداشت درباره فوت 5 پرستار باردار کرونایی

درمان کرونا با تجهیزات کرایه ای! +هزینه

برای واکسن صف نبندید و منتظر پیامک بمانید

میزان ساعت کاری در ایران و کشور های دیگر چگونه است؟

جهانپور: هیچ موردی از خروج واکسن کرونا به بازار آزاد نداشته ایم

توصیه های طلایی برای مقابله با افسردگی

شمار فوتی های کرونا در سیستان و بلوچستان به 1300 نفر رسید

چگونه از بیماران مبتلا به آسم در مقابل کرونا مراقبت کنیم؟

فتق دیسک کمر و راه های درمان آن

استخدام کارشناس بازرگانی در سمیران سلامت در فارس

زنجبیل و فوائد آن برای سلامتی

توصیه های طلایی برای مقابله با افسردگی

استاد علوم پزشکی شیراز در جرگه دانشمندان پُر استناد جهان

مهمترین عناوین روزنامه های مالزی و جنوب شرق آسیا

برای واکسن صف نبندید و منتظر پیامک بمانید

14 هزار نفر در ایلام واکسن کرونا تزریق کردند

وزارت بهداشت: برای واکسن صف نبندید؛ منتظر پیامک بمانید

چه دارو و درمانی خطر مرگ بیماران کووید را کاهش می دهد؟

بیماری هایی که با چاقی بروز می کند/از گرفتگی گلو تا مشکلات لثه

مرگ های «چراغ خاموش» در ایران

برای واکسن صف نبندید و منتظر پیامک بمانید

بیماری هایی که در اثر چاقی بروز می کنند

دردسرهای افتادگی پوست

پرستار کودک شبانه روزی

تغذیه مناسب روزهای بعد از رمضان/لزوم مشاوره غذایی

خانواده ها گشاینده راه ازدواج جوانان باشند

تغذیه مناسب روزهای بعد از رمضان/لزوم مشاوره غذایی

توقیف محموله مواد غذایی غیربهداشتی در آباده

درمان های خانگی زانو درد

9 علامت پنهان قند خون کنترل نشده که باید جدی گرفته شود.

برای واکسن صف نبندید، منتظر پیامک بمانید

نبود پزشک سونوگراف، مشکل شهروندان لومار ایلام/ مسئولان با جان مردم بازی نکنند

با این میوه بدن را پاکسازی کنید

15 ترفند ساده اما کاربردی برای آب کردن شکم

جزییات جذب همتایار در دانشگاه علوم پزشکی ایران اعلام شد

برای واکسن منتظر پیامک بمانید

شیوع 25 درصدی فشار خون در استان اصفهان/ لزوم کنترل استرس در کرونا

چرا سالمندان از واکسن کرونا می ترسند؟

چگونه گرما زده نشویم؟

قاتلی به نام ساعت کار طولانی

چرا با گوشت پیاز بخوریم؟

وزارت بهداشت: با طرح جدید مجلس درباره سقط جنین،70 هزار ناهنجاری گریبان مردم را خواهد گرفت

وزارت بهداشت: با طرح جدید مجلس درباره سقط جنین،70 هزار ناهنجاری گریبان مردم را خواهد گرفت