مطالب مرتبط:
افزایش نظارت هیات های پزشکی ورزشی در موج چهارم کرونا
غافلگیری سامانه 4030 از موج چهارم شیوع کرونا
موج چهارم کرونا با سرعت درحال گسترش است
خطر موج چهارم کرونا در قم؛ شناسایی 535 بیمار جدید مبتلا/ بستری 102 مورد جدید/ فوت 10 نفر در 24 ساعت
نمکی: گفته بودم موج چهارم کرونا سهمگین خواهد بود
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 فروردین 1400 ساعت 10:052021-04-19پزشكي

راهکارهایی برای افزایش تاب آوری در موج چهارم کرونا


این روزها افزایش صعودی تعداد بیماران و فوتی ها در خیز چهارم کرونا در کشور، باعث شده بسیاری از افراد دچار نگرانی و اضطراب شوند، اما با به کار بستن چند راهکار می توان تاب آوری افراد را در این شرایط افزایش داد.

- ایسنا/اصفهان این روزها افزایش صعودی تعداد بیماران و فوتی ها در خیز چهارم کرونا در کشور، باعث شده بسیاری از افراد دچار نگرانی و اضطراب شوند، اما با به کار بستن چند راهکار می توان تاب آوری افراد را در این شرایط افزایش داد.

منصور شیری، مدیر آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و دکترای روان شناسی سلامت در گفت و گو با ایسنا، با ارائه راهکارهای افزایش تاب آوری در خیز چهارم همه گیری کرونا در کشور، اظهار کرد: درحال حاضر شیوع کرونا شیب افزایشی در پیش گرفته و افراد زیادی را بیمار و بسیاری را راهی بیمارستان کرده است.

در چنین شرایطی باید از نظر روان شناختی آمادگی و تاب آوری لازم را برای مقابله با خیزش جدید و سهمگین کرونا داشته باشیم.

وی تاب آوری را داشتن توانایی ذهنی و هیجانی لازم برای مقابله با بحران ها برشمرد و افزود: با تکیه براین توانایی ها از نظر روان شناختی و تغییرات ذهنی باید بتوانیم به مرحله قبل از بحران برگردیم.

مدیر آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه تاب آوری زمانی وجود دارد که فرد از فرایندهای ذهنی و رفتاری برای ارتقاء داشته های خود استفاده کند، گفت: این داشته ها از فرد در برابر آثار منفی و عوامل استرس زا در بحران ها محافظت می کند.

وی افزود: پس از گذشت بیش از یک سال از همه گیری کرونا خستگی و فشار مزمنی به مردم وارد شده، از سوی دیگر باید بتوانیم با این شرایط مقابله کنیم که در این راستا حفظ سلامت جسمی، روان شناختی و اجتماعی در کنار هم حائز اهمیت است.

خود مراقبتی و ارتباطات حمایتی وی با بیان اینکه از لحاظ روان شناختی چند راهکار برای کمک به افزایش تاب آوری افراد وجود دارد، توضیح داد: اولین راهکار این است که بتوانیم از خود مراقبت کنیم.

در این زمینه آموزش های زیادی برای حفظ سلامت جسمی افراد داده شده و بیشتر بر جنبه پیشگیری و حفاظت تأکید شده است؛ مواردی مثل رعایت فاصله فیزیکی، استفاده از ماسک و حتی دو ماسک (ماسک یک بار مصرف زیر و ماسک پارچه ای رو) در اماکن شلوغ و پرجمعیت، شست و شو و یا ضدعفونی دست ها، تهویه مناسب هوا در مکان های سربسته اقداماتی است که خطر ابتلا به کرونا را کاهش می دهد و باید با دقت و جدیت زیادی انجام دهیم.

وی راهکار اول برای افزایش تاب آوری را ارتباطات حمایت کننده برشمرد و افزود: اولین و مهمترین ارتباط حمایت کننده ارتباط با خدا و بعد از آن خانواده، دوستان و همکاران است.

البته در شرایط فعلی بهتر است افراد تا جایی که امکان دارد به جای ارتباط حضوری با خانواده و دوستان به ارتباطات مجازی توجه داشته باشند، اگرچه ارتباطات مجازی مسلماً جای ارتباطات حضوری را نمی گیرد، ولی باید سعی کنیم نهایت استفاده را از این ارتباطات نوین در جهت جلب و ارائه حمایت به اطرافیان خود ببریم.

خودکنترلی در بحران ها و تلاطم های روانی شیری، با بیان اینکه هرچه ارتباط عمیق تری با خداوند داشته باشیم به خودمان کمک بیشتری می کنیم، افزود: خداوند در قرآن می فرماید در شرایط سخت از صبر و نماز کمک بگیرید؛ صبر و شکیبایی یعنی در بحران ها و تلاطم های روانی، خود را کنترل کنیم و قواعد اخلاقی را زیر پا نگذاریم، در عین حال که به پیش برویم و دچار حالت سکون نشویم.

وی با تأکید بر اینکه باید قبول کنیم زندگی تلاطم ها و دشواری های زیادی دارد، توضیح داد: دنیا محل آسایش نیست و همیشه مشکلات و سختی هایی را به ما تحمیل می کند، اما باید بتوانیم با آنها مقابله کنیم، پس با استفاده از فنون حل مسأله باید مناسب ترین راه حل ها را انتخاب کنیم.

مدیر آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان راهکار بعدی را کمک گرفتن از دیگران بیان کرد و افزود: هر زمانی که دچار مشکل شدیم باید از نزدیکان و متخصصان امر کمک بگیریم، همانطور که اگر دچار بیماری شدیم باید از کارشناسان بهداشتی و پزشکان کمک بگیریم که چه کاری باید انجام دهیم و چه موقع برای درمان به بیمارستان مراجعه کنیم.

خوش بینی و همدلی وی خوش بینی را یکی دیگر از راهکارهای افزایش تاب آوری در این شرایط دانست و گفت: باید تا جایی که می توانیم سعی کنیم خوش بین باشیم و نیمه پر لیوان را ببینیم.

همچنین اگر دیگران مشکلی دارند یا ما مشکلی داریم بهتر است با همدیگر همدلی کنیم.

شیری، با بیان اینکه دنبال مقصر به وجود آمدن شرایط نباشیم، افزود: دنبال مقصر گشتن مسأله را حل نمی کند، بلکه باید دنبال راه حل باشیم.

اگر مشکل بزرگ است آن را به اجزای کوچک تقسیم کنیم که بهتر بتوانیم به آن بپردازیم.

موضوع دیگر این است که سعی کنیم خودمان را بهتر بشناسیم؛ یکی از مواردی که به شناخت خوب کمک می کند شناخت هیجانات است، اینکه تشخیص بدهیم الان عصبانی یا غمگین یا خوشحال هستیم کمک زیادی به ما می کند.

تفکر سالم، اجتناب از افکار منفی و شناخت باورهای اشتباه وی درخصوص راهکار بعدی تاب آوری گفت: باید سعی کنیم از تله های فکری فرار کنیم.

ویژگی این افکار عبارت است از افکار کوچک زنجیروار که اولین فکر با آخرین فکر ارتباطی ندارد، از جملات کوتاه تشکیل شده و بیش از سه جمله دارد.

موقعی که دچار این افکار می شویم سعی کنیم آن ها را قطع کرده و به سمت افکار دیگر برویم.

ما باید تلاش کنیم تفکر متوازن و واقع گرایانه داشته باشیم.

همچنین مشغول هر کاری هستیم بر آن تمرکز کنیم و فکر و حواسمان کاملاً بر روی آن باشد، به خصوص کارهایی که تکرار می کنیم مثل نماز خواندن، غذا خوردن، پیاده روی، رانندگی و .

چون تمرکز بر روی کارها به کاستن از اضطراب ما کمک می کند.

این دکترای روان شناسی سلامت بر شناخت و اصلاح باورهای اشتباه تأکید و اظهار کرد: ما باورهایی داریم که کل یا قسمتی از آن ها اشتباه هستند؛ مثل اینکه من و خانواده ام باید بی نقص باشیم، یا تفکر سیاه و سفید به موضوعات داشتن، در حالی که طیف وسط هم وجود دارد.

هر مشکلی را در ذهن خود به صورت فاجعه درآوردن و برای مشکلات بدترین حالت ممکن را درنظر گرفتن، موضوعات را بیش از حد تعمیم دادن و به افراد و جوامع برچسب زدن، این باورها نه تنها به ما کمک نمی کند، بلکه به مشکلات ما عمق می بخشد و باعث می شود خود و اطرافیانمان را آزار دهیم.

پس باید آن ها را بشناسیم و تلاش کنیم از آن ها اجتناب کرده و در مقابل تغییرات لازم و ضروری مقاومت نشان ندهیم و انعطاف پذیر باشیم.

سمی به نام خاطرات تلخ گذشته شیری، با بیان اینکه ما باید سم خاطرات ناخوشایند گذشته را بگیریم، توضیح داد: درست است که نمی توانیم خاطرات تلخ گذشته را فراموش کنیم ولی نباید اجازه دهیم این خاطرات دائم به صورت خوره به جان ما بیفتد و ما را اذیت کند.

مدیر آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه راهکارهایی که عنوان شد برای همه افراد جامعه کاربردی است، گفت: با این وجود در بحران کنونی باید حمایت بیشتری از سالمندان و کودکان و افراد در معرض آسیب داشته باشیم.

مشکلات یک روزه برطرف نمی شود وی با تأکید براینکه موارد اشاره شده، راهکارهایی است که باید توسط افراد در زندگی به کار بسته شود، تصریح کرد: نباید انتظار داشت با انجام این کارها مشکلات یک روزه برطرف شود، بلکه این راهکارها باید به صورت مستمر دنبال شود چون بسیاری از مشکلات و باورهای اشتباه ما یک روزه در ما به وجود نیامده و در طول سال ها شکل گرفته اند، اما اگر مسیر درستی انتخاب کنیم به مرور کمتر می شود.

مراقبت جسمی، روانی و اجتماعی شیری، در ادامه بر اهمیت مراقبت از خود شامل مراقبت برای حفظ سلامت جسم و روان در کنار هم در شرایط فعلی تأکید کرد و گفت: در کنار مراقبت جسمی و روانی، مراقبت اجتماعی نیز اهمیت زیادی دارد، چراکه اگر مشکلاتی برای جامعه به وجود آید، برای من هم به وجود خواهد آمد.

مصداق بارز، آن 15 هزار نفری هستند که با نتیجه مثبت تست کرونا به سفر رفتند، آنها باید بدانند مشکلاتی که برای جامعه به وجود می آورند به خود و خانواده شان برمی گردد.

پایین آمدن تهدید درک شده کرونا وی درک کامل خطر تهدید سلامت را تهدید درک شده تعریف و تصریح کرد: متأسفانه تهدید درک شده کرونا در بسیاری از مردم پایین آمده و به همین خاطر افراد به سفر، دورهمی و تجمع می روند و برخی حتی ماسک نمی زنند.

این افراد نه تنها برای خود و نزدیکانشان مشکل به وجود می آورند، بلکه سایر افراد جامعه را نیز دچار مشکل می کنند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: افزایش - تاب آوری - خیز چهارم کرونا - افراد - کرونا - راهکار - دانشگاه علوم پزشکی اصفهان - بیمار - چهارم - دانشگاه علوم پزشکی - آوری - شرایط - موج چهارم کرونا - بیماران - معاونت بهداشتی - همه گیری کرونا - نگرانی - اضطراب - اصفهان - ارتقای سلامت - سلامت - تعداد - روان شناسی - علوم پزشکی - شیوع کرونا - بیمارستان - دچار - روان - توان - فوتی

آخرین اخبار سرویس:
آیا داشتن دوران کودکی سخت، بر رشد مغز تاثیر می گذارد؟

درمان درد قفسیه سینه با این روش

مناسب ترین زمان برای مصرف برنج

مواد غذایی طبیعی برای کاهش استرس

استخدام سرپرست فروش مواد غذایی در گروه کارخانجات سیرنگ در اهواز

خطر آلوده شدن «بهترین ماده غذاییِ طبیعت» به مواد شیمیایی

درمان بی خوابی با خوردن این میوه

استخدام خیاط

از ترکیب این مواد غذایی با یکدیگر بپرهیزید

توصیه های کاربردی برای درمان خجالتی بودن

پاستا گیاهی قارچ

پزشکی فردمحور انقلابی بزرگ در درمان سرطان

فروش آب مقطر به اسم واکسن کرونا در بازار سیاه +فیلم

چگونه با نفخ حاصل از حبوبات مبارزه کنیم ؟

فواید و مضرات نوشیدن آب معدنی

واکسیناسیون مادربزرگ 130ساله در خوزستان+ عکس

کمک اشپز ماهردونفر

ساخت یک سامانه برای داشتن رنگ مو و لنز دلخواه!

مزگشایی ژن هایی که برخی افراد را در معرض خطر ابتلا به کرونای شدید قرار می دهند

چه عواملی باعث ضعف سیستم ایمنی می شود؟

کاهش 50 درصدی اهدای عضو در ایام کرونا

افسردگی منجر به التهاب داخلی بدن می شود

364 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هستند

از سن 6 ماهگی برای کودکان فلوراید استفاده شود

این سردردها را جدی بگیرید

تاثیر چاقی در ابتلا به بیماری های مختلف

آیا طلاق عاطفی باعث ایجاد سوگ می شود؟

30 درصد افراد با نگاه کردن به نور خورشید عطسه می کنند

التهاب مفصلی چه ربطی به افسردگی دارد؟

پنج واقعیت شگفت انگیز در مورد سیستم ایمنی بدن

ورزش هوازی، راهی برای درمان کرونا

زالی: عوارض واکسن کرونا روزانه در سامانه وزارت بهداشت ثبت می شود

چرخکار مانتو دوز

درمان اختلال بویایی با کمک انسولین!

فوائد معجزه آسای زنجبیل برای سلامتی

استخدام کارشناس بهداشت حرفه ای در یک شرکت بزرگ در زمینه طیور در گیلان

فوت 5 پرستار باردار بر اثر ابتلا به کرونا

دیابت و پوکی استخوان؛ بیماری هایی که در آینده بیشتر شنیده می شود

واکسن کادر آموزشی و معلمان در مرداد ماه 1400 انجام می شود

پزشکی فردمحور انقلابی بزرگ در درمان سرطان

چگونه ورزش از بیماری های تنفسی جلوگیری می کند؟

همچنان بعد از واکسن هم باید ماسک زد

بهترین شیوه برای زایمان سزارین

واکسن کادر آموزشی و معلمان در مرداد ماه 1400 انجام می شود/ واکسن آزاد وجود ندارد

ماجرای مرده ای زنده شد و به بیماران کمک کرد / آقا معلم چطور در سردخانه زنجان به زندگی برگشت

استخدام خانم و آقاسالنکار

امیر نظری، مجری تلویزیون بر اثر کرونا درگذشت

تیپ عجیب و غریب ارسلان قاسمی /عکس

طرز تهیه بال مرغ ماستی و بال عسلی تند در فر

تهدید کدام بیماری ها در فصل گرما بیشتر می شود؟

درمان لاغری صورت با روش های طبیعی

طرز تهیه سالاد چلیپا با نخود | یک دستور غذایی ساده و کم کالری

تهدید کدام بیماری ها در فصل گرما بیشتر می شود؟

حریرچی: کاندیدا های انتخابات از برگزاری تجمع دوری کنند/ تنها سه شهر در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند

مصائب تنهایی درمقابله با کرونا

استخدام 5 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در تهران

خرما را به این 7 دلیل هر روز بخورید

مصرف فلوراید در چه سنی برای کودکان ضروری است؟

تامین سلامتی کبد با داروهای گیاهی

واکسیناسیون تاکنون 126 هزار نفر در خوزستان

خطر آلوده شدن بهترین ماده غذاییِ طبیعت به مواد شیمیایی

واکسیناسیون تاکنون 126 هزار نفر در خوزستان

چگونه در خانه ریحان بکاریم؟

همکار مشاورفروش-پاره وقت

زنجبیل و فواید شگفت انگیز آن برای سلامتی

پاسپورت عبور از مرز کووید 19

زالی: عوارض واکسن کرونا روزانه در سامانه وزارت بهداشت ثبت می شود/ عوارض واکسن معمولاً گذراست

حریرچی: سه شهر در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند

اضافه شدن 113 مورد جدید کرونایی در مازندران

بستری 62 نفر بیمار مبتلا به کرونا در بخش آی سی یو بیمارستان های کردستان

چای داغ با این مواد ترکیب نشود

بستری 62 نفر بیمار مبتلا به کرونا در بخش آی سی یو بیمارستان های کردستان

ورزشکاران زیر 20 سال این غذاها را بخورند

روند نزولی تعداد مبتلایان و جانباختگان کرونا

روند نزولی تعداد مبتلایان و جانباختگان در کشور

نگاهی به مهمترین موضوعات مطرح شده در سفر وزیر بهداشت به نیشابور

نگاهی به مهمترین موضوعات مطرح شده در سفر وزیر بهداشت به نیشابور

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت تجهیزات پزشکی در مشهد

نارضایتی مردم از وضعیت نامناسب کمربندی گالیکش

364 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هستند

مطالعه بر روی مخلوط واکسنها

اینفوگرافیک | ممنوعیت استفاده از 4 ماده غذایی برای جلوگیری از ابتلا به مرگ خاموش

استخدام طراح سایت مبتدی خانم در یک مرکز درمانی در تهران

مامور حراست بیمارستان انگشتان دست خانم خبرنگار را شکست + عکس

تزریق واکسن پاستور به 3 هزار هرمزگانی

روایت یک خبرنگار از برخورد زننده عوامل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی/ دستم را شکستند اما قلم را هرگز

آخرین وضعیت شیوع کرونا در گیلان؛ حال 90 بیمار وخیم است

واکسیناسیون مادربزرگ 130ساله در خوزستان

90 درصد واکسن کرونای دریافتی در استان زنجان به گروه هدف تزریق شده است

در چه کشورهایی دیگر کرونا وجود ندارد؟

یک روز بدون فوت کرونایی پس از دوماه در کهگیلویه و بویراحمد

اگر علائم سرماخوردگی دارید، فعلا واکسن نزنید

یک روز بدون فوت کرونایی پس از دوماه در کهگیلویه و بویراحمد

روند کند واکسیناسیون وزیر بهداشت اوکراین را برکنار کرد

کتک زدن خبرنگار برای جلوگیری از پخش خبر جریان واکسیناسیون در بیمارستان + عکس

بستری های کرونایی در چهارمحال و بختیاری به کمترین حد در موج چهارم کرونا رسید

ببینید | خبر خوب کرونایی رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری

مامور حراست انگشتان دست خبرنگار را شکست

شکستن دست یک خبرنگار توسط حراست دانشگاه شهید بهشتی / اعتراض انجمن صنفی روزنامه نگاران

قیمت و جزییات توزیع داروی رمدسیویر برای کرونا

راهکارهایی برای افزایش تاب آوری در موج چهارم کرونا

راهکارهایی برای افزایش تاب آوری در موج چهارم کرونا