موضوعات داغ: - تامين اجتماعي - امتحانات نهايي - بازنشستگان تامين اجتماعي - ستاد ملي مقابله با كرونا - افزايش حقوق بازنشستگان - برگزاري امتحانات - حقوق بازنشستگان - مقابله با كرونا - سخنگوي ستاد ملي مقابله با كرونا - افزايش حقوق - دموكراسي - بهداشت دهان ودندان - كاهش تلفات - چنارستان - صوفي آباد - توزيع روغن - نازل هاي بنزين - حاج محمدرضا طاهري - خبرنگاران ورزشي - ترائوره - فريبرز عسكري - چيل كنار - قهرماني جام حذفي انگليس

مطالب مرتبط:
حجم ذخیره خون در خراسان رضوی بسیار شکننده است
ذخایر خونی خراسان رضوی رو به کاهش است
تب سنجی32 هزار مسافر خارجی در ورودی های خراسان رضوی
صرفه جویی 60 درصدی آب با آبیاری نوین و کشت گلخانه ای در خراسان رضوی
کرونا در خراسان رضوی روزانه حدود 20 قربانی می گیرد
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 فروردین 1400 ساعت 22:252021-04-17سياسي

هشدار مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی درمورد کاهش پرسنل و ناکافی بودن بودجه


مدیرکل سازمان انتقال خون خراسان رضوی گفت: برای آن که بیمارستان ها پشتیبانی شوند نیاز است که سازمان انتقال خون تقویت شود، اما متاسفانه این جریان برعکس شده و تعداد پرسنل سازمان انتقال خون استان که در  مشهد فعالیت می کنند، - ایسنا/خراسان رضوی مدیرکل سازمان انتقال خون خراسان رضوی گفت: برای آن که بیمارستان ها پشتیبانی شوند نیاز است که سازمان انتقال خون تقویت شود، اما متاسفانه این جریان برعکس شده و تعداد پرسنل سازمان انتقال خون استان که در  مشهد فعالیت می کنند، در پنج سال گذشته، کاهش پیدا کرده و به نسبت فعالیت ها، بودجه مساعدی ندارد و این موضوع برای چند سال بعد هشداری است.

حمیدرضا اسلامی امروز در نشست خبری که در پایگاه اهداء خون امام رضا برگزار شد، اظهار کرد: در سال 99 مجموع مراجعه کنندگان اهداء خون در خراسان رضوی 167 هزار و 724 نفر بوده که این شمار به نسبت رقم سال 98 که 186 هزار و 193 نفر بوده، 10 درصد کاهش داشته است.

این کاهش عمدتا به دلیل کرونا است که همه ارکان جامعه را تحت تاثیر قرار داد.

وی افزود: تمام پایگاه های ما، آمار منفی در خصوص کاهش تعداد مراجعه کننندگان داشتند.

مشهد 12 درصد و نیشابور یک درصد کاهش مراجعه کننده داشته است.

تربت حیدریه یک درصد افزایش داشته است که علت آن افتتاح پایگاه کاشور بود که زیرمجموعه پایگاه تربت حیدریه است.

گناباد با 21 درصد بیشترین کاهش را به خود اختصاص داده است.

همچنین سبزوار6 درصد و قوچان 16 درصد کاهش مراجعه کننده داشته اند.

اسلامی ادامه داد: مجموع خون گیری که از تمام اهداکنندگان در کل استان در سال گذشته صورت گرفته 127 هزار و 461 نفر بوده که این شمار در مقایسه با رقم سال 98 که 140 هزار و 722 نفر بوده 9 درصد کاهش داشته است.

وی افزود: همچنین در استان در سال گذشته 71 هزار و 145 اهداء خون مستمر صورت گرفته است که در مقایسه با رقم سال 98 که 78 هزار و 991 نفر بوده 10 درصد کاهش داشته است.

آمار اهداکنندگان باسابقه در سال گذشته 36 هزار و 63 نفر بوده که این شمار نسبت به سال 98 که 39 هزار و 10 مورد بوده هشت درصد کاهش داشته است.

آمار کسانی که برای بار اول در سال گذشته اهداء خون انجام دادند، 20 هزار و 208 مورد بود که نسبت به سال 98، 11 درصد کاهش داشته است.

وی بیان کرد: آمار اهداکنندگان مرد در استان خراسان رضوی در سال گذشته 119 هزار و 580 نفر بوده که نسبت به رقم سال 98، 10 درصد کاهش داشته است.

تنها رقم افزایش اهداء خون مربوط به خانم هاست.

اهداء خون خانم ها در سال گذشته در خراسان رضوی 7881 مورد بود که نسبت به رقم سال 98 که 7557 مورد بوده، چهار درصد رشد داشته است.

نسبت اهداء عضو خانم ها نسبت به آقایان یک درصد افزایش داشته، همچنین در تولید گلبول قرمز شسته شده 10 درصد کاهش وجود دارد و مجموع تولیدات فرآورده های سلولی 6درصد کاهش مشاهده می شود.

مدیرکل سازمان انتقال خون خراسان رضوی تاکید کرد: در مشهد بیشترین اهداء خون در مرکز تقی آباد صورت گرفته که 12 درصد رشد داشته است و مجموع مراجعین مشهد 12 درصد کاهش داشته ، میزان خون گیری از مراجعین 10 درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است .

درصد خون گیری از مراجعه 74 درصد به طور متوسط در مشهد بوده است که استان نیز تقریبا در همین میزان می باشد.

اسلامی ادامه داد: در ماه مبارک رمضان، باتوجه به شرایط بدنی خاص مردم، اهداء خون کاهش پیدا می کند.

در کشورما خون دادن یک هدیه است؛ هدیه ای که فرد قسمتی از سلامتی خود را به کسانی که سلامتی را از دست داده اند، اهدا می کند.

اگر این هدیه به موقع داده شود، نقش اساسی در درمان بیمار خواهد داشت.

همچنین در سی سی یو، آی سی یو و بخش های اورژانس به فرآورده هایی مانند آی وی آی جی یا فرآورده هایی همچون فاکتورهای 13، 8 و 9 که از خون تهیه می شود، نیاز داریم تا جان بیمار را نجات دهد که این ها از پلاسمایی تهیه می شود که ما از خون دریافت می کنیم.

مدیرکل سازمان انتقال خون خراسان رضوی خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه کاهش ذخایر خونی ممکن است اتفاق بیفتد در ستاد کرونای کشور توانستیم این موضوع را به تصویب برسانیم که کسانی که برای اهداء خون مراجعه می کنند و شب ها به دلیل اینکه پایگاه های ما از ساعت 9 شب تا یک بامداد باز است؛ بنابراین قطعا با منع عبورومرور مواجه خواهند بود که برای حل این مشکل قرار شده است که براساس سیستمی که ما داریم، شماره فرد اهداکننده خون را اعلام می کنیم تا جریمه نشود.

اسلامی افزود: سازمان انتقال خون علاوه بر مشکلات بودجه ای گسترده، از نظر فضای فیزیکی نیز دچار مشکلاتی است.

ما سعی کردیم، فضایی را که مربوط به بیست سال قبل است و از 14 سال قبل یک فضای دیگر در خیابان سناباد در حال ساخت بوده، را فعال کنیم اما به دلیل کمبود بودجه ای که از طریق سازمان برنامه بودجه استان به این طرح اختصاص داده می شود ومعمولا سالی یک یا دو میلیارد تومان است، مجبور شدیم که تمام آن را پیش نبریم و فقط یک یال آن را آماده سازی بکنیم.

وی اظهار کرد: وزارت بهداشت و درمان برای ساخت این مرکز، کمک کردند.

همچنین دانشگاه علوم پزشکی مشهد همیشه همکاری های خود را با سازمان انتقال خون داشته،چه از نظر کمبود نیروی کار شدیدی که سازمان انتقال خون دارد و چه حمایت های مادی دیگر.

ساختمان سناباد به وسیله دانشگاه علوم پزشکی درحال ساخت است و مجری آن دانشگاه علوم پزشکی است.

رابطه ی تنگاتنگی میان دانشگاه علوم پزشکی و سازمان انتقال خون وجود دارد که علت عمده آن تشابه و همکاری نزدیک اهداف این دو سازمان با یکدیگر است .

اسلامی گفت: سازمان انتقال خون، فرآورده های مختلف را از خون فرآورده گیری می کند؛ زیرا خون مانند نفت خام است و فرآورده هایی مانند پلاسما و پلاکت از خون گرفته می شود.

درحال حاضر، دنیا به سمتی می رود که از خود خون کم تر استفاده کند و از هر کدام از فرآورده ها در مورد خودش استفاده کنند، مخصوصا نقش پلاسما که به عنوان یک منبع برای ساخت بسیاری از داروها است، بسیار حیاتی و اساسی است.

بشر با تمام پیشرفت خود هنوز قادر به ساخت خون مصنوعی نشده است.

در هر میلی متر مکعب خون پنج میلیون گلبول قرمز و 500 تا 700 هزار گلبول سفید و حدود 200 هزار پلاکت وجود دارد.

وی تاکید کرد: در استان خراسان رضوی، به شدت میزان ساخت بیمارستان ها و فضاهای درمانی افزایش پیدا کرده است و در پنج سال گذشته، حدود پنج تا شش هزار نفر در سیستم بهداشت درمانی استان ما جذب کار شده اند.

برای آن که بیمارستان ها پشتیبانی شوند نیاز است که سازمان انتقال خون تقویت شود، اما متاسفانه این جریان برعکس شده و تعداد پرسنل سازمان انتقال خون استان که در مشهد فعالیت می کنند، در پنج سال گذشته، کاهش پیدا کرده و به نسبت فعالیت ها، بودجه مساعدی ندارد و این موضوع هشداری است برای چندسال بعد.

اگر پرسنل ما افزایش پیدا نکند نمی توانیم در آینده بیمارستان ها را پوشش دهیم مدیرکل سازمان انتقال خون خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در حال حاضر باتوجه به شرایط کرونا، عمل های الکتیو تاحد زیادی حذف شده و فقط عمل های اورژانس صورت می گیرد؛ بنابراین چندسال بعد پس از کرونا، حجم زیاد عمل های الکتیو باعث می شود شدیدا اتاق عمل های بیمارستان ها فعال شود.

و اگر تا آن زمان، پرسنل سازمان انتقال خون به همین میزان کاهش پیدا کند، ما در چند سال آینده نمی توانیم بیمارستان ها را به درستی پوشش دهیم.

اسلامی افزود: از مسئولین استانی و کشوری خواهشمندیم که نسبت به جذب نیروی سازمان انتقال خون خصوصا در مشهد، توجه بیشتری داشته باشند.

زیرا در آزمون اخیر، سهمیه ای برای سازمان انتقال خون مشهد در نظر گرفته نشده است که ما از این موضوع دچار مشکل خواهیم بود.

علی حسنی، معاون فنی و فناوری های نوین انتفال خون خراسان رضوی در ادامه این نشست گفت: در اوایل سال گذشته، سازمان انتقال خون باتوجه به سیاستی که وزارت بهداشت مبنی بر تهیه پلاسما اعلام کرد، محصول پلاسما از خون بهبودیافتگان کرونا تهیه می شود .

مشهد جزء اولین پایگاه هایی بود که بلافاصله موفق به انجام این کار شد و با تلاش همکاران توانستیم بیش از 760 واحد پلاسما تولید کنیم.

وی بیان کرد: اگر با کمک مردم و رسانه ها فرآیند اهداء خون به خوبی پیش رود، فایده بسیار مهم خواهد داشت و مجموع مدیریت سلامت استان با کمبود ذخایرخونی مواجه نمی شود.

پایگاه انتقال خون امسال آمادگی دارد که تیم های سیال را به مراکزی که واجد شرایط باشند، اعزام کند.

حسنی ضمن تاکید بر رعایت قرنطینه خانگی گفت: مردم نگرانی بابت انتقال خون در ماه مبارک رمضان و شرایط کرونا نداشته باشند زیرا پایگاه اهداء خون مکان پرخطری محسوب نمی شود زیرا محل مراجعه افراد سالم جامعه است ضمن اینکه در پایگاه پروتکل های بهداشتی رعایت می شود.

ویروس کرونا از طریق خون و فرآورده های خونی منتقل نمی شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سازمان انتقال خون - انتقال خون - انتقال خون خراسان رضوی - خراسان رضوی - انتقال - سازمان - خراسان - بیمارستان ها - رضوی - فعالیت - بیمارستان - اهداء خون - پرسنل - مدیر - مدیرکل - تقویت - استان - تعداد - بودجه - نشست خبری - نیاز - شوند - کاهش - مشهد - امام رضا - حمیدرضا - مدیر کل - برگزار - اسلامی - مراجعه

آخرین اخبار سرویس:
اجرای نیات موقوفات مشهد در ماه مبارک رمضان

نماینده سابق رباط کریم و بهارستان در مجلس: ظریف با پشتوانه اقتدار میدان به مذاکرات می رفت / در حق حاج قاسم ظلم شد

درسی که یک چینی به مداح ایرانی داد

موسوی لاری: شورای نگهبان جدید ایجاد نکنیم /کاندیدای پنهان نداریم

75 ساله های استان سمنان به زودی علیه کرونا واکسینه می شوند

فرضیه سرقت فایل ظریف منتفی است/ یک پروژه انتخاباتی کلید زده اند

هفت تپه به بیت المال بازگشت

مبادی اصلی خراسان جنوبی در هفته جاری بسته می شود

آمار نخست بستری های کرونایی کشور به استان مرکزی رسید

مردم از شعار سرایی ها ناراضی هستند/ در انتخابات، قانون فصل الخطاب است

امتحانات نهایی دانش آموزان حضوری خواهد بود/ 46 شهر در وضعیت قرمز

موسوی لاری: شورای نگهبان جدید ایجاد نکنیم /کاندیدای پنهان نداریم

ظریف درباره فایل صوتی منتشر شده توضیح می دهد

کلنگ زنی 3 هزار واحد مسکن مددجویی در آذربایجان غربی

معرفی قاتلان آزاده نامداری

واکنش محمد علی الحوثی به ادعاهای آمریکا درباره صلح در یمن

یادداشت| اقدام شورای نگهبان در تعیین شرایط ثبت نام؛ دیرهنگام ولی ضروری

عبداللهیان جنایات صهیونیست ها علیه نمازگزاران مسجد الاقصی را محکوم کرد

سعید محمد: دیپلماسی انرژی و صادرات گاز از اولویت هاست

سبک زندگی سالم اساس رشد متناسب سلامت و پیشگیری از بیماری هاست

از دیگ مذاکرات وین آبی گرم نخواهد شد

روند کند واکسیناسیون سالمندان در استان ها

روحیه سلحشوری مردم موجب مصونیت نظام در مقابل تهدیدات است

افتتاح شبکه شبانه روزی «آرا» در تلوبیون

سردار سعید محمد: رییسی هنوز اذن رهبری را برای کاندیداتوری نگرفته /با کسی ائتلاف نمی کنم/از احیای برجام استقبال می کنم

ظریف فردا به کمیسیون امنیت ملی مجلس می رود

مشکلات کوی ملت بندرعباس جمع بندی و پیگیری می شود

سپنتا نیکنام: به ردصلاحیتم اعتراض کرده ام

قاضی زاده هاشمی خطاب به داوطلبان انتخابات 1400: روا نیست با زیرپا گذاشتن اصول اخلاقی و قانونی به نظام و آرمانهای انقلاب آسیب بزنیم

ساز و کار و شرایط برگزاری حضوری امتحانات نهایی

شمشیر سامورایی هدیه بازیگر هالیودی به رییس جمهور ونزوئلا (فیلم)

بسیج سازندگی مصداق عینی ایمان بدون ادعا و عمل در صحنه است

دعوت کانون اساتید و دانشگاهیان شورای ائتلاف از آیت الله رییسی برای کاندیداتوری

کاریکاتور/ فرزندانمان را در فضای مجازی تنها نگذاریم!

حزب استقلال اسکاتلند در مسیر پیروزی؛ پادشاهی بریتانیا روی لبه تیغ

مبادی ورودی و خروجی استان خراسان جنوبی مسدود می شود

ببینید | ویدیوی حیرت انگیز از مادری کردن قوی سیاه برای ماهی ها

فعال اصلاح طلب کرمانشاه: شهید سلیمانی مرد واقعی دیپلماسی بود / بدون اقتدار میدان در مذاکرات حرفی برای گفتن نداریم

لزوم استمرار فعالیت واحدهای تولیدی حتی پس از تملک توسط بانک ها / هیچ واحد تولیدی تحت هیچ شرایطی نباید تعطیل شود

ظریف فردا به کمیسیون امنیت ملی مجلس پاسخ می دهد

ادامه تخریب مجلس پس از رسوایی جدول جعلی

ادعای لغو واگذاری هفت تپه و بازگشت به بیت المال/ اسدبیگی: رای هنوز به شرکت ابلاغ نشده است

سفیر ایران در ژاپن: روز قدس نماد زنده نگهداشتن ملت مظلوم فلسطین است

اعمال شب و روز بیست و ششم رمضان 1400 + دعا و نماز 26 رمضان

فرضیه سرقت فایل ظریف منتفی است/ یک پروژه انتخاباتی کلید زده اند

مصادیق مجرمانه محیط زیستی جدید در فضای مجازی

نشست خبری مشترک روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر

فلسفه جنگیدن از نگاه سردار خرمشهر

شاهد پیشرفت چشمگیر جمعیت هلال احمر در سال های اخیر هستیم

شمشیر سامورایی هدیه به آقای رییس جمهور (فیلم)

تلویزیون اینترنتی «رواق میقات» راه اندازی شد

فرمانده کل سپاه: دشمن را با شکست های خفت بار روانه گورستان تاریخ می کنیم

ثبت 250 امدادگر در سامانه جمعیت هلال احمر در رفسنجان

از دی ماه 96 جامعه به سه بخش تقسیم شد/ علاوه بر بخش اصلاح طلب و اصولگرا بخش جدیدی تحت عنوان بخش برانداز اعلام موجودیت کرد/ جبهه اصلاحلات در چالش با براندازان است/ نهادهای حاکمیتی نقش اجماع ساز را برای جناح اصولگرا ایفا می کنند

عکس یادگاری حاج آقا با رفتگران!

موسوی لاری: شورای نگهبان جدید ایجاد نکنیم /کاندیدای پنهان نداریم

نامه یک کاندیدای ریاست جمهوری به رقبایش در انتخابات 1400

فیلم | نقش مادر در تربیت قرآنی فرزندان

نماز عید فطر در گلستان اقامه نمی شود

جدیدترین رتبه‎ بندی در رعایت پروتکل های بهداشتی

مقابله با کرونا نیازمند بسیج همه جانبه است

فعالیت 6 مرکز انجام واکسیناسیون کرونا در شیراز

اعلام برنامه های هفته هلال احمر در سمنان

نیازمند تدوین برنامه های مشخص و اعتبار لازم در حوزه گردشگری کرمان هستیم

ظریف فردا به کمیسیون امنیت ملی می رود

برخورد با مصادیق مجرمانه محیط زیستی در فضای مجازی

تخلف در برگزاری مجمع انتخابات شرکت های سرمایه گذاری لرستان؛ انتخابات باید باطل شود

مرز تمرچین بسته شد

نماینده بوشهر:منطقه آزاد با شرایط فعلی باعث گرانی و رانت خواری است

اعلام زمان برگزاری انتخابات فدراسیون دوچرخه سواری

بررسی فایل صوتی ظریف در جلسه غیرعلنی مجلس/ وزیر امور خارجه به کمیسیون امنیت ملی می رود

باغ گودالگ میبد احیا می شود

زندگی پژمان بازغی از تولد تا ازدواج +عکس

فاطمه صحرانشین، نماینده نشریات دانشجویی در دیدار رمضانی رهبر انقلاب با دانشجویان شد

سردار علایی: ظریف به دخالت «میدان» در وظایف حوزه «دیپلماسی» معترض است

آشنایی بیش از 2 هزار معلم با سند تحول بنیادین از طریق فضای مجازی

رونمایی از برنامه حزب اتحاد ملت ایران

امیرعبداللهیان جنایت صهیونیست ها در مسجد الاقصی را به شدت محکوم کرد

انتشار فراخوان ارسال مقاله با محوریت «دادرسی و قضای اسلامی»

در حال افزایش پایگاه های واکسیناسیون هستیم

لحظه برخورد صاعقه با برج میلاد/ فیلم

اعلام میزان جریمه سفر در عید فطر

نماز عید فطر با رعایت شیوه نامه های بهداشتی در استان مرکزی برگزار می شود

هشدار صریح اللحن سردار سلامی به دشمنان؛ شما را روانه گورستان تاریخ می کنیم

دعوت جمعیت آبادگران ایران اسلامی از آیت الله رییسی

اعلام میزان جریمه سفر در عید فطر

عمویی خبر داد: نشست فوق العاده اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس با ظریف فردا برگزار می شود

هوتوان زیباترین روستای متروکه جهان

توزیع 10 هزار بسته معیشتی بین عشایر نیازمند فارس

جدیدترین رتبه بندی استان ها در رعایت شیوه نامه های بهداشتی/ پلمب 3732 واحد به خاطر رعایت نکردن شیوه نامه ها

جزییات مهم از ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری 1400

فراخوان مقالات همایش بین المللی «انسان شناسی در حکمت ابن سینا»

ساز و کار و شرایط برگزاری حضوری امتحانات نهایی

سعید محمد: رمز ارز داخلی عرضه خواهیم کرد

وجه تمایز شهید حاج قاسم سلیمانی و یارانش از دیگران داشتن اندیشه استوار بود

برگزاری رویداد آنلاین کارآفرینی سلامت روان در دانشگاه اصفهان

روشنایی مسیر زندگی به برکت انس با قرآن/ آموزش را از خانواده آغاز کردم

فرمانده کل سپاه: دشمن را با شکست های خفت بار روانه گورستان تاریخ می کنیم

سینماهایی که فقط خبر باز شدنشان آمد

نبویان: روحانی تمام مشکلات کشور را زیر سر تحریم ها می داند/نقش سوء مدیریت مسئولین در گرانی ها

هشدار مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی درمورد کاهش پرسنل و ناکافی بودن بودجه

هشدار مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی درمورد کاهش پرسنل و ناکافی بودن بودجه