مطالب مرتبط:
بومی سازی صفحات مسی قالب ریخته گری شرکت فولاد مبارکه
بومی سازی صفحات مسی قالب ریخته گری شرکت فولاد مبارکه
بومی سازی صفحات مسی قالب ریخته گری شرکت فولاد مبارکه
بومی سازی صفحات مسی قالب ریخته گری شرکت فولاد مبارکه
بومی سازی صفحات مسی قالب ریخته گری شرکت فولاد مبارکه
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 فروردین 1400 ساعت 21:102021-04-17اقتصادي

بومی سازی صفحات مسی قالب ریخته گری برای اولین بار در اصفهان


بومی سازی صفحات مسی قالب ریخته گری برای اولین بار در کشور توسط مهندسان شرکت فولاد مبارکه اصفهان صورت پذیرفت.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از اصفهان به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه، رضا یزدخواستی، از شکست انحصار ساخت صفحات مسی قالب های ریخته گری مداوم شرکت فولاد مبارکه خبر داد.

معاون خرید شرکت فولاد مبارکه افزود: با توجه به نگاه مدیریت عالی شرکت درخصوص بومی سازی اقلام استراتژیک، فعالیت های بومی سازی این صفحات به عنوان مهم ترین قطعه در فرایند انجماد و تبدیل مذاب به تختال فولادی در خطوط ریخته گری مداوم با موفقیت انجام شد و علاوه بر ایجاد تکنولوژی ساخت در داخل و پشتیبانی مؤثر از خطوط تولید، از خروج سالیانه 3.

5 میلیون یورو ارز از کشور بابت خرید این صفحات برای واحدهای ریخته گری فولاد مبارکه و مجتمع فولاد سبا جلوگیری شد.

وی تصریح کرد: با توجه به نقش صفحات مسی قالب ریخته گری در میزان تولید و کیفیت تختال (به ویژه عیوب سطحی آن)، همیشه نگاه ویژه ای به این قطعه شده و تاکنون از منابع معتبر اروپایی ازجمله KME آلمان" تأمین می شده است.

یزدخواستی در ادامه با اشاره به فرایند بومی سازی صفحات مسی قالب ریخته گری، تصریح کرد: این فرایند برای اولین بار با مشارکت سازمان جهاد دانشگاهی تهران و با سفارش 3 سِت از این قالب ها آغاز گردید و در ادامه، با توجه به مصرف زیاد این صفحات در خطوط ریخته گری و حساسیت پروژه، به منظور اطمینان از انجام این فرایند، بومی سازی این قطعات با 3 شرکت دانش بنیان دیگر نیز شروع شد.

بومی سازی صفحات مسی قالب های ریخته گری با تکیه بر دانش داخلی غلامرضا سلیمی نیز در ادامه درخصوص مراحل بومی سازی این صفحات یادآور شد: در سال 1395 با تکمیل مطالعات قبلی و اجرای کنترل های آزمایشگاهی سختگیرانه و علمی، فرایند ساخت یک عدد صفحه مسی کوچک توسط کارشناسان فولاد مبارکه طراحی و تدوین شد.

این فرایند توسط یکی از شرکت های دانش بنیان داخلی اجرایی گردید و یک عدد صفحه مسی عرضی تولید و بر  روی ماشین ریخته گری شماره 1 نصب و بهره برداری شد.

مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته گری مداوم اضافه کرد: قطعه موردنظر توانست تمام مدت زمان تولید را بدون هیچ گونه مشکلی طی کند و تا پایان تولید استفاده شود.

دلتای آب نیز در 20 روزی که قالب بر روی ماشین بود هیچ مشکلی ایجاد نکرد؛ بنابراین فاز اول پروژه با موفقیت به اجرا درآمد و انحصار تولید صفحات مسی قالب های ریخته گری مداوم توسط فولاد مبارکه شکسته شد.

وی خاطرنشان کرد: پس از خروج صفحه از خط تولید، بلافاصله بررسی صفحه آغاز شد و مجددا  تمام خواص مکانیکی و فیزیکی آن کنترل و با حالت قبل از بهره برداری مقایسه گردید.

عیوب ظاهریِ روی صفحه نیز شناسایی و بررسی شد و از آن زمان تا امروز، بومی سازی صفحات مسی قالب های ریخته گری مداوم با تکیه بر دانش داخلی و به روش PDCA در حال رشد و تکامل است.

صفحات مسی تشکیل دهنده قالب باید تا پایان تولید، عملکرد بی نقصی داشته باشند روح الله بیرانوند نیز در خصوص اهمیت این تجهیز اضافه کرد: قالب ریخته گری مداوم مهم ترین و اساسی ترین تجهیز ماشین ریخته گری جهت شروع انجماد فلز مذاب است.

این تجهیز از 2 عدد صفحه مسی بزرگ (wide face) و 2 عدد صفحه مسی کوچک (narrow side) تشکیل می شود که در کنار همدیگر قرار گرفته و یک محفظه مکعب مستطیل می سازند.

ذوب از طریق سطح رویی این مکعب وارد قالب شده و پس از انجماد، از ضلع زیرین آن خارج و شکل ظاهری تختال (بر اساس ابعاد و اندازه موردنظر مشتری) ظاهر می شود.

رییس تعمیرگاه ریخته گری مداوم فولاد مبارکه افزود: در هنگام ریخته گری و زمانی که مذاب وارد قالب می شود، آب دمین با دمای مناسب در پشت این صفحات مسی حرکت کرده و این امر علاوه بر خنک کردن صفحات مسی، موجب انجماد مذاب داخل قالب و شکل گیری تختال می شود، چراکه دمای مذاب فولاد موجود در قالب حدود 1545 درجه سانتی گراد بوده، درحالی که دمای ذوب فلز مس حدود 1083 درجه سانتی گراد است؛ بنابراین نیاز به یک عامل خنک کننده در قالب ضروری است.

وی یادآور شد: برای حرکت راحت تر مذاب و تختال در درون قالب و جلوگیری از تماس مذاب فولاد با صفحات مسی (که منجر به چسبیدن مذاب فولاد به سطح صفحه مسی می شود)، در حین ریخته گری از پودرهای روانکار استفاده می شود.

این پودرها به حالت مذاب از حدفاصل مذاب و صفحه مسی حرکت کرده و علاوه بر روانکاری حرکت مذاب و تختال، مانع تماس مذاب با مس می شوند.

بیرانوند تصریح کرد: صفحات مسی تشکیل دهنده قالب باید در محیطی با دمای بالا و فشار و سایش شدید، به مدت طولانی خواص مکانیکی خود را حفظ کنند و کماکان تا پایان تولید، عملکرد بی نقصی داشته باشند.

به این منظور باید در ساخت این قطعات از تکنولوژی خاصی استفاده کرد، چراکه اگر  از  مس معمولی استفاده شود، پس از چند ساعت ریخته گری و قرار گرفتن مس در دمای بالا، این فلز دچار تبلور مجدد و بازیابی و در نهایت رشد دانه خواهد شد.

رییس تعمیرگاه ریخته گری مداوم فولاد مبارکه گفت: بنابراین بلافاصله خواص مکانیکی خود را از دست می دهد و به شدت تضعیف می شود.

حتی ممکن است صفحه مسی دچار شکست و انفجار شود و حوادث سنگین انسانی و تجهیزاتی به وجود آید.

جهت جلوگیری از این مشکلات لازم است فلز مس موردنیاز با ترکیب شیمیایی خاص و طی فرایندهای بسیار حساس متالوژیکی و مکانیکی تولید شود تا بتواند در تمام مدت زمان استفاده، خواص مکانیکی استوار و پایداری داشته باشد.

بومی سازی صفحات مسی ساخت داخل زمان تأمین آن ها را به یک پنجم کاهش داده است سید مجتبی غیوری نیز در راستای بومی سازی صفحات مسی عنوان کرد: صفحات مسی ریخته گری یکی از مهم ترین قطعات استراتژیک ماشین های ریخته گری است که عدم تأمین آن منجر به توقف این ماشین ها می گردد.

بدین منظور با توجه به تشدید تحریم ها از سال 90،  گام اول برای شناسایی متریال، خواص متالوژیکی و انجام تست های آزمایشگاهی برداشته شد.

با توجه به عدم دسترسی به اطلاعات پایه درجهت شکل دهی متریال و ایجاد سختی لازم و خواص هدایت الکتریکی و حرارتی مناسب، این اقدامات تا اواخر سال 95 به طول انجامید.

رییس دفتر فنی تعمیرات ریخته گری  یادآور شد: در ادامه، از سال 1398 و با حمایت و هدایت کارشناسان فولاد مبارکه، دو شرکت دانش بنیان دیگر نیز اقدام به ساخت صفحات مسی بزرگ و کوچک کردند و توسعه این قطعات استراتژیک اجرایی شد که خوشبختانه نتایج بسیار درخشانی نیز حاصل گردید.

وی افزود: پس از مراحل بومی سازی با توجه به امکان ایجاد خسارت های سنگین در هنگام تست اولیه نمونه داخلی، با حمایت های مدیران مربوطه تأییدات لازم اخذ و تست با موفقیت انجام شد.

پس از حصول اطمینان از بهبود کیفیت توسط کارشناسان مربوطه، متشکل از تیم های تعمیراتی، تولیدی و پشتیبانی، اطلاعات دوباره بازنگری وساخت صفحه با تکیه بر دانش داخلی توسط شرکت های دانش بنیان نهایی گردید و در کنار صفحات آلمانی روی قالب ها نصب و استفاده شد.

غیوری تصریح کرد: درمجموع کیفیت صفحات مسی ساخت داخل پس از توسعه ها و بهینه سازی های مختلف در سال های اخیر، به کیفیت برخی نمونه های خارجی رسیده و در مواردی حتی از نمونه های چین"ی بهتر است که این امر نشان دهنده دانش فنی بالای کارشناسان داخلی است.

کیفیت ساخت  این صفحات مسی ایرانی به حدی مورداطمینان است که پروژه های بزرگ تولید تختال 250 بر روی ماشین 2 ریخته گری و تولید تختال 300 بر روی ماشین 5 ریخته گری، صرفا با تکیه بر توان تخصصی فولاد مبارکه و شرکت های دانش بنیان داخلی در ساخت صفحات مسی انجام شد.

 وی خاطرنشان کرد: انجام این پروژه علاوه بر کاهش هزینه ها، نیاز خطوط ریخته گری به کشورهای اروپایی را رفع کرده و زمان تأمین آن ها را به یک پنجم کاهش داده است.

همچنین باعث جلوگیری از خروج قابل توجهی ارز از کشور شده و اشتغال زایی های مستقیم و غیرمستقیم را نیز رقم زده است.

تجربه موفق بومی سازی صفحات مسی قابلیـت تکرارپذیری برای دیگر شرکت های فولادسازی را داراست حسین ایزدی نیز در خصوص این بومی سازی گفت: قالب های مسی یکی از اصلی ترین اجزای ماشین ریخته گری مداوم فولاد است که پدیده های فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی انجماد اولیه تختال در آن رخ می دهد.

کارشناس بومی سازی یادآور شد: علاوه بر ابعاد برداری، پارامترهایی اعم از آنالیز شیمیایی، سختی، هدایت الکتریکی و تست آلتراسونیک بر روی کلیه قطعات انجام می پذیرد و پس از آن جهت انجام تست گرم به شرکت فولاد مبارکه ارجاع می گردد.

وی خاطرنشان کرد: با اقدامات صورت گرفته در ناحیه فولادسازی و ریخته گری شرکت فولاد مبارکه و تجربه موفق بومی سازی این قطعات، این فرایند قابلیت تکرارپذیری برای دیگر شرکت های فولادسازی را نیز داراست.

انتهای پیام/63086/ج/
کلید واژه ها: شرکت فولاد مبارکه - فولاد مبارکه - ریخته گری - شرکت فولاد - فولاد - بومی سازی - مبارکه - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - شرکت - فولاد مبارکه اصفهان - اصفهان - سازی - بومی - خبرگزاری فارس - روابط عمومی - اولین - مداوم - خرید شرکت - کشور - عالی - خرید - خطوط - خبرگزاری - تکنولوژی - ساخت - مهم ترین - سالیانه - مهندسان - موفقیت - میلیون

آخرین اخبار سرویس:
خسارت 215 میلیارد ریالی سیل به راه های سمنان

اعطای وام 90 میلیونی برای نوسازی 10 الی 15 هزار تاکسی فرسوده در تهران

توزیع 3 هزار بسته پروتیینی با ارزش 500 میلیون تومان در مناطق کم برخوردار تهران توسط بنیاد احسان ستاد اجرایی فرمان امام

قیمت جهانی نفت امروز 1400/02/22|برنت 68 دلار و 86 سنت شد

مشاوره فروش و نصب دوربین مداربسته

سامانه های مختلف موجب سردرگمی مردم شد/افزایش بهره وری در آب

میوه ارزان می شود/ حداکثر قیمت هر کیلو زردآلو 55 هزار تومان

وضعیت نگران کننده ورودی آب سدهای پایتخت /  تهران در چند قدمی ورود به لیست شهرهای دارای تنش آبی

استخدام مسئول دفتر در شرکت زینو تجارت در تهران

رشد 46 درصدی قیمت ایاس (EOS) بعد از سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری Block.one

برنامه 300 هزارتنی صادرات و افزایش 350 هزارتنی تولید درسال “تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها”

ارزش بازار اتریوم با عبور از 500 میلیارد دلار از ویزا پیشی گرفت

قیمت دلار امروز چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400+ جدول نرخ ارز

آخرین نرخ ارز، سکه و طلا در بازار امروز 22 اردیبهشت

تحلیل تکنیکال اتریوم؛ چهارشنبه 22 اردیبهشت

ظرف 2 روز 880 میلیون دلار در سامانه نیما عرضه شد

آزادی 74 زندانی جرایم غیرعمد

اجرای طرح تسهیلاتی تام در استان سمنان

یک بام و دو هوا با پرواز ها به کشور های ممنوعه

استخدام کارمند فروش خدمات گردشگری در کیش در کیمیا پرواز قرن در هرمزگان

عرضه مرغ با قیمت مصوب 24 هزار و 900 تومان ادامه دارد

توزیع یکهزار بسته کمک مومنانه بین نیازمندان آبادان

با بهترین گوشی های شیائومی و سامسونگ آشنا شوید

برزخ ویرانی مجموعه سوارکاری گنبدکاووس با اجاره یک ساله

معاون استانداری فارس: اختیار بخشودگی جرایم مالیاتی به استان تفویض شد

بازگشت 12 واحد صنعتی راکد در بویین زهرا به چرخه تولید

آخرین وضعیت اراضی نگین کشاورزی ایران / ورود دستگاه قضایی مانع فقیر شدن خاک کشت و صنعت مغان شد

مراقب باشید موقع اسباب کشی کلاه سرتان نرود!

فرمانداری هرسین صدور مجوز تردد خودرو را متوقف کرد

قیمت میوه و تره بار در بازارهای کوثر امروز 22 اردیبهشت 1400+ جدول

علل شکسته شدن سد قیمت 600 هزار تومانی کاغذ/ انتخابات چه تاثیری بر بازار کاغذ خواهد داشت؟

زردآلو و قیسی رابُر در بازار- کرمان

قیمت طلا امروز چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400+ جدول

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام کارشناس فروش در ماد امواج اریا در تهران

استخدام کارشناس دفتر فنی و کارشناس کنترل کیفیت (QC) در شهرک صنعتی شمس آباد

جزییات طرح تعریض پل فردوسی اصفهان

رستم قاسمی در انتخابات 1400 ثبت نام کرد + سوابق و عکس

کدام شهر ها از مسکن ملی استان تهران حذف شد؟

جزییات قیمت رسمی انواع ارز | امروز 22 اردیبهشت

350 هکتار از تاکستان ها داربستی شدند

نرخ بیکاری سال 99 اعلام شد

ساعت سعید محمد سوژه روز توییتر فارسی شد

آخرین وضعیت اراضی نگین کشاورزی ایران از زبان مدیرعامل: از افزایش 20 درصدی تولید محصولات کشاورزی و 30 درصدی لبنی تا پرداخت بدون تاخیر حقوق و مزایای کارکنان و وصول مطالبات/ ورود دستگاه قضایی مانع فقیر شدن خاک کشت و صنعت مغان شد

استخدام مدیر تولید در صنایع چوبی توفیق در تهران

خشکسالی کشت گیاهان دارویی خراسان رضوی را با تهدید جدی روبرو کرد

شریعتمداری: دستمزد سال آینده می تواند به صورت سراسری، منطقه ای یا موضوعی تعیین شود

بهترین مارک برای خرید دستگاه اسپرسوساز کدام است؟

مبلغ دقیق سود سهام عدالت برای هر خانوار چقد است؟ + زمان واریز

بهره برداری از 196 هکتار گلخانه در آذربایجان شرقی طی هشت سال اخیر

تخصیص 2 پروژه اقتصاد مقاومتی به بخش گردشگری در فارس

آغاز برداشت گندم از مزارع سرپلذهاب

توزیع 6500 بسته معیشتی در بین نیازمندان ملایری

بودجه لازم برای اجاره یا خرید ملک در غرب تهران

واگذاری غرفه رایگان کسب وکار برای نیازمندان در روزبازار های منطقه 17

خبرخوش برای بازنشستگان درباره حقوق اردیبهشت 1400+ جزییات احکام جدید بازنشستگان

مسیر بازار سرمایه امسال مثبت خواهد بود

آخرین وضعیت اراضی نگین کشاورزی ایران از زبان مدیرعامل شرکت دشت مغان: از افزایش 20 درصدی تولید محصولات کشاورزی و 30 درصدی لبنی تا پرداخت بدون تاخیر حقوق و مزایای کارکنان و وصول مطالبات/ ورود دستگاه قضایی مانع فقیر شدن خاک کشت و صنعت مغان شد

کپسول خوش بوکننده باد شکم هم به بازار آمد!

خبرخوش برای بازنشستگان درباره حقوق اردیبهشت 1400+ جزییات احکام جدید بازنشستگان

قیمت خرید و اجاره مسکن در قم و اهواز

نرخ رهن و اجاره آپارتمان در هفت تیر

میوه ارزان می شود

بهره وری باید در پارامترهای اقتصادی ملاک عمل باشد

600 تن کلزا در ایرانشهر برداشت شد

6 هزار و 100 هکتار اراضی بوشهر زیر کشت میگو می رود

بانک صادرات ایران در قبال قشر ضعیف مسئولیت دارد

چرا قیمت دلار افزایشی شد؟

چرای غیر مجاز دام در دشت جلفا

حمایت صندوق کارآفرینی امید از ایجاد اشتغال در استان اردبیل

تشدید طرح ممنوعیت ورود خودرو های غیربومی به مازندران

مالی چی زمینه استخدام آسان حسابداران کشور را فراهم کرد

قیمت طلا 22 اردیبهشت 1400/ قیمت طلای دست دوم اعلام شد

استاندار: روند پیشرفت پروژه های محرومیت زدایی در ایلام تسریع یابد

قیمت نفت گران شد

توزیع 3هزار بسته پروتیینی در مناطق کم برخوردار تهران

سهم مدیریت مصرف برق بوشهری ها در تابستان 100 مگاوات اعلام شد

همه چیز درباره فاصله بین دوز های واکسن کرونا

زالی: مجوز خروج از تهران صادر نمی شود

واکسیناسیون سالمندان در مراکز تجمیعی

خطر جدی کمبود آب در خواف به دلیل گرمای هوا

تشدید طرح ممنوعیت ورود خودرو های غیر بومی به مازندران

«ورود ممنوع» به امیدِ خروجِ کرونا

معرفی و قیمت خودرو برای دهک اولی ها!

اصلاح و ابلاغ مصوبه تعیین ضریب حقوق کارمندان+ افزایش حقوق بازنشستگان

زالی: مجوز خروج از تهران صادر نمی شود

آی پد پرو جدید در راه

اختصاص زمین برای احداث مسکن ملی ایلام

با اموال گمشده ای که صاحب مشخصی ندارند چه باید کرد؟

چه نوع شرکتی مناسب کسب و کار شما است؟

پیش بینی وزارت انرژی آمریکا از نفت 62 دلاری در سال 2021

صندوق 100 میلیارد دلاری یوتیوب برای پرداخت پول به تولیدکنندگان محتوا

روز گذشته؛ عبور مصرف برق از مرز 48 هزار مگاوات

طرح داربستی کردن در 350 هکتار از باغات استان زنجان اجرا شد

کاشی شیشه ای نانویی تولید و به بازار عرضه شد

انعقاد تفاهم نامه همکاری طرح مشاغل خانگی در 4 شهرستان استان بوشهر

ماهی فروش متخلف در سنندج به 6 ماه حبس محکوم شد

چه تعداد ماشین شخصی رایگان گازسوز شدند؟

وحشت در بورس های جهانی

چراغ سبز به صعود شاخص

بومی سازی صفحات مسی قالب ریخته گری برای اولین بار در اصفهان

بومی سازی صفحات مسی قالب ریخته گری برای اولین بار در اصفهان