مطالب مرتبط:
خرید تضمینی پیاز تنها کمک به کشاورز است/جلوگیری از کشت مازاد آب برها در آینده ای نزدیک/ جذب سرمایه گذار جهت احداث صنایع تبدیلی و فرآوری
خرید تضمینی 24 هزار تن پیاز در هرمزگان
دبیر بار کاذب را از روی دوش کشت گیران و مربیان برداشت/ تمرکز اصلی باید روی 5 سهمیه به دست آمده باشد
خرید تضمینی 24 هزار تن پیاز در هرمزگان
مرکز خرید تضمینی گندم کشاورزان در دیلم فعال شد
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 فروردین 1400 ساعت 20:052021-04-17اقتصادي

جای خالی تدبیر این بار در کشت پیاز!/ نرخ خرید تضمینی جوابگوی هزینه های برداشت هم نیست


دیدن تصاویر بر باد رفتن ثمره 6 ماه تلاش کشاورزان هرمزگان در تولید پیاز، صحنه تلخی از نبود تدبیر در قطب کشاورزی خارج از فصل هرمزگان است که آه از نهاد هر آدمی بر می آورد! - این تصاویر از هشتبندی در شرق هرمزگان است برنامه و تدبیری برای کشت اصولی نیست! ابوطالب جوادی دبیر خانه کشاورز هرمزگان درباره علل این وضعیت به خبرنگار فارس در بندرعباس می گوید: مدیریت اجرایی جهاد کشاورزی در کشور ضعیف است و این وضعیت در هرمزگان نیز وجود دارد به طوری که باید هدایت در تولید محصول به گونه ای باشد که کشاورزان مازاد نیاز و توان بازار و شرایط کشور کشت و تولید نکنند تا این چنین هزینه سنگینی به جامعه کشاورزی بدلیل عدم نرخ مناسب خرید تضمینی و خسارت ناشی از عدم برداشت متحمل نشوند.

وی افزود: البته برداشت همزمان محصول در جنوب کرمان و هرمزگان نیز دلیل دیگری بر انباشت سنگین پیاز در روزها و هفته های اخیر است و ممکن است در مورد دیگر محصولات نیز در هفته های آینده نیز تکرار شود.

شرایطی که بشدت کشاورز را تحلیل برده و توان او را می کاهد و نگرانی فراوانی را در سطح جامعه کشاورزی پدید آورده است.

نرخ خرید تضمینی چند؟ نرخ خرید تضمینی در نظر گرفته شده برای هر کیلو پیاز 596 تومان در نظر گرفته شده است که به گفته علی اصغر رضایی از کشاورزان هرمزگانی، حتی پاسخگوی نرخ برداشت آن هم نیست.

این نرخ که دقیقا مشخص نیست با چه فرمولی از سوی دولت تعیین شده اما در سطوح بالای تولید، خسارت زیادی را به کشاورزان وارد آورده به طوری که کشاورزان با انگیزه خرید تضمینی اقدام به برداشت محصول خود از سطح مزرعه کرده اند اما نرخ خرید تضمینی حتی جوابگوی هزینه کارگر برای برداشت آن نیز نیست!   چند تُن خرید تضمینی انجام شده؟ سیروس اسد پور مدیر تعاون روستایی هرمزگان می گوید: از 19 اسفندماه 1400 کار خرید تضمینی پیاز در هرمزگان آغاز شده و تاکنون بیش از 24 هزار تن پیاز با هدف حمایت از تولیدکنندگان و حفظ زنجیره تأمین محصولات کشاورزی خریداری شده و مبلغی بیش از 14 میلیارد تومان نیز به کشاورزان پرداخت شده است.

به گفته وی، پیاز خریداری شده از 7 مرکز خرید در شهرستان های به صورت" تضمینی انجام شده است.

چرا پیازها زیر آفتاب مانده است؟ بررسی های میدانی خبرنگار فارس در مناطق مختلف شرق هرمزگان نشانگر آن است که بخش بزرگی از محصول خرید تضمینی شده و غیره در زیر آفتاب و در بیابان های پیرامونی روستاها به حال خود رها شده و در حالی که از کیفیت بسیار خوبی نیز برخوردار است اما در آستانه فساد قرار گرفته و زمان زیادی تا غیرقابل مصرف شدن آن نمانده است.

  سوال خبرنگار فارس از برخی فعالان حوزه حمل و نقل محصولات کشاورزی نیز حکایت از آن دارد که برنامه ای برای صادرات این محصول به کشورهای مجاور نیز وجود نداشته و هزینه سنگین حمل و نقل و افزایش آن در سال های اخیر موجب شده تا عملا تمایلی برای انتقال آن به دیگر استان ها نیز نباشد و بسیاری از خودروهای سنگین و نیمه سنگین که در سال های پیش بار کشاورزی هرمزگان را از مزارع به کانون های اصلی عرضه و میادین میوه و تره بار شهرهای بزرگ کشور منتقل می کردند اکنون با اتهام قاچاق سوخت از کارت سوخت محروم شده اند و هزینه تأمین کامیون برای انتقال این محصولات نیز بالاست.

 هادی جوادی رییس کارگروه حمل ونقل تره بار هرمزگان نیز در این زمینه به فارس گفت: جهاد کشاورزی باید الگوی کشت مناسبی را در هرمزگان به عنوان یک استان کشت خارج از فصل تبلیغ و ترویج کند اما در این زمینه کوتاهی صورت می گیرد و کشاورزان محصولی می کارند که کیفیت خیلی خوبی دارد اما مشتری ندارد و این وضعیت سبب گرفتاری کشاورزان می شود و اقتصاد آنان را تضعیف می کند.

  وی همچنین بیان داشت: وزارت جهاد کشاورزی" مجوز ایجاد گلخانه در استان های سردسیر کشور را صادر می کند و به آنها سهمیه سوخت و .

می دهد و عملا به تدریج تقاضا برای محصول تولیدی در استان های گرمسیر مانند هرمزگان کاهش می یاید و درست در زمانی که محصول ما در هرمزگان آماده عرضه به بازار است، گلخانه های استان های سردسیر کشور نیز به بار می نشیند و دیگر تقاضایی برای محصولات هرمزگان وجود ندارد.

این اوج بی تدبیری در حوزه کشاورزی در کشور است که تولید را زمین گیر کرده و کشاورزان را به خاک سیاه نشانده است.

هادی جوادی عنوان کرد: دیروز بادمجان این شرایط را داشت و حالا پیاز و فردا گوجه و .

آیا نمی شود محصولات تولیدی هرمزگان را صادر کرد؟ هادی جوادی در این زمینه نیز می گوید: هند یکی از بهترین کانون های صادراتی منطقه برای محصولات کشاورزی مازاد کشورمان است اما بازار هند متقاضی پیاز قرمز است و ما پیاز زرد در کشورمان می کاریم و عملا نیاز بازار هند را نیز از دست می دهیم.

از سوی دیگر دولت باید از بازرگانان فعال در حوزه صادرات چنین محصولاتی به طور ویژه حمایت کند تا آنان بتوانند بازار هند و دیگر کشورهای همجوار را به محصول ایرانی وابسته کنند.

نرخ پیاز در میدان میوه و تره بار بندرعباس چقدر است؟ مهرداد رضاییان یکی از صاحبان حجره های میوه فروشی در میدان میوه و تره بار بندرعباس نیز در پاسخ به پرسش ما درباره قیمت پیاز می گوید: پیاز کیلویی 1000 تومان در روزهای اخیر در میدان میوه و تره بار بندرعباس عرضه می شود اما کامیون برای انتقال آن به دیگر نقاط کشور کم است و به نظر می رسد دلیل آن نیز سوزاندن کارت سوخت بسیاری از وسایل نیمه سنگین هرمزگان باشد که به بهانه قاچاق سوخت صورت گرفته و هنوز بلاتکلیف هستند.

وی گفت: پیاز در بازار میوه و تره بار تهران نیز هر کیلو 3500 تومان عرضه می شود که البته تفاوت نرخ آن به دلیل نرخ بالای حمل و هزینه واسطه گری است و اگر کسی وسیله نقلیه داشته باشد، می تواند در میناب یا رودان پیاز رایگان هم بار بزند.

جهادکشاورزی باید تدبیر کند اما کو تدبیر؟ عباس رییسی از کشاورزان شرق هرمزگان که خود زیاندیده وضعیت پیاز در بازار امسال است، می گوید: محصولی که امسال کشت کردیم، از گونه خوب و پرمحصول پیاز بود و لذا بهره وری آن در هر هکتار بشدت افزایش یافت و از طرف دیگر الگوی کشت مناسبی هم هر ساله از سوی جهاد کشاورزی معرفی و ترویج و تشویق نمی شود که کشاورزان تکلیف خود را در این شرایط بدانند.

  وی خاطرنشان کرد: متولی بخش کشاورزی در کشور، وزارت جهاد کشاورزی است و این وزارتخانه باید رایزنی های لازم برای ایجاد امکان صادرات این محصول را انجام دهد و الا منِ کشاورز با 70 یا 100 تن محصول که نمی توانم برای پیاز خود بازار صادراتی پیدا کنم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس، بازار پیاز و وضعیت آن در این روزهای هرمزگان امسال جلوه بیشتری یافته و الا هر سال همین وضعیت در هرمزگان و مناطق جنوبی استان کرمان وجود دارد و سال ها است که دستگاه های مسوؤل در قبال هدایت و ترویج تولید محصولات کشاورزی در هرمزگان رویه بی خیالی را طی می کنند و سال به سال نیز کمر کشاورزان خمیده تر می شود.

فقدان توسعه متوازن در حوزه کشاورزی نیز تا آن جا است که سالانه صدها میلیارد تومان صرف مکانیزه سازی شیوه های آبیاری در کشور می شود اما در حوزه هدف گذاری تولید، اوضاع هر روز بی برنامه تر می شود و جای خالی ذره ای تدبیر، آه از نهاد هر آدمی بر می آورد! انتهای پیام/ 88055  
کلید واژه ها: هرمزگان - کشاورز - خرید تضمینی - کشاورزی - برداشت - کشاورزان - دبیر - تولید - تدبیر - مدیریت اجرایی - تضمینی - تصاویر - جهاد کشاورزی - خبرنگار فارس - شرق هرمزگان - هزینه - محصول - وضعیت - جنوب کرمان - کشور - بندرعباس - خرید - خبرنگار - برنامه - مدیریت - جامعه - جوادی - شرایط - دیگری - مناسب

آخرین اخبار سرویس:
تست های مثبت کرونا در اصفهان به 30 درصد کاهش یافت

بی توجهان به مدیریت مصرف آب اخطار خواهند گرفت

بحران آب و هوایی یک سوم تولیدات غذایی جهان را تهدید می کند

آتش زدن پس مانده محصولات کشاورزی در مزارع قصرشیرین ممنوع است

پیش بینی افزایش جزیی دما در خوزستان

مبلغ جدید وام مسکن چه زمان اعلام می شود؟

پنجمین نقاشی بالای 100 میلیون دلار پابلو پیکاسو فروخته شد

داوطلبان جدید از وزارت کار و بانک مرکزی آمدند/ شریعتمداری و همتی ثبت نام کردند

بهره برداری از ایستگاه شهرک آزمایش و باقرخان؛ دوماه آینده

قیمت اوراق مسکن افزایش یافت

اعطای تسهیلات برای تامین زنجیره گوشت قرمز عشایر خوزستان

استخدام کارمند فروش خانم با حقوق، بیمه و پورسانت در تهران

13 هزار واکسینه شده کامل در آلمان کرونا گرفته اند

تاکسی های اینترنتی فقط یک چهارم هزینه تبدیل به دوگانه سوز را می پردازند

آبرسانی سیار به 305 روستا در استان اصفهان

استخدام بازاریاب و ویزیتور در یک شرکت معتبر در اصفهان

سهمیه وام تکلیفی ساخت مسکن امسال به همه بانک ها ابلاغ شد

استخدام حسابدار ارشد خانم در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام حسابدار ارشد و بازاریاب و ویزیتور در اصفهان

استخدام حسابدار مدیریت در شرکت ویوان گاز در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش حرفه ای( تجهیزات ساختمان ) در تهران

بررسی عرضه خودرو در بورس فردا در مجلس

حرکت دلار در کانال 22 هزار تومانی

کشف اشیای تاریخی از غارتگرمیراث فرهنگی در شیراز

قیمت سکه افزایش یافت

استخدام منشی آشنا به حسابداری خانم در شرکت نیپاک در تهران

13 هزار واکسینه شده کامل در آلمان کرونا گرفته اند

شرایط پیش فروش 4 محصول ایران خودرو با تحویل یک ساله

هر بخش اقتصادی چقدر وام گرفت؟

استخدام توسعه دهنده وب در مجموعه چیستا در مشهد

آزادسازی 6 هکتار زمین ملی در مازندران

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی: سایپای نوین باید به سمت تولید و صادرات حرکت کند

قیمت اوراق مسکن افزایش محسوسی نداشته است

مالی چی زمینه استخدام آسان حسابداران کشور را فراهم کرد

خودروهای گذرموقت قاچاق معرفی شدند

استخدام کارشناس منابع انسانی در اطلس جامه در البرز

فعالیت تالار های پذیرایی در استان قزوین مجاز شد

رهامی، شریعتمداری و همتی داوطلب ریاست جمهوری شدند

29 میلیون کاربر بازی های موبایلی/ 65درصد آنلاین بازی می کنند

 ارزش سهام عدالت امروز 25 اردیبهشت 1400 | سهام عدالت رشد کرد

افزایش نزاع وکودک آزاری در سال99/آمار تکان دهنده سقط های جنایی

افزایش مراکز بازسازی ذخایر آبزیان برای هرمزگان ضرورت است

تشکیل قلمرو پایدار برای حوضه های آبریز در وزارت نیرو

ارزش روز پالایشی یکم در 25 اردیبهشت ماه

بیت کوین کانال 49 هزار دلاری را هم از دست داد

مذاکره هلال احمر با چند کشور برای خرید واکسن کرونا

حق مسکن کارگران طی سه سال اخیر 400 درصد رشد کرد

سایپای نوین باید به سمت تولید و صادرات حرکت کند

انتخابات سرمایه گذاری های استانی،بزرگترین خصوصی سازی تاریخ است

استخدام کارشناس بازرگانی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مدیر تولید و کارگر خط تولید در قزوین

استخدام مهندس فروش در نوین نگرش ویوان در اصفهان

شاخص کل بورس امروز 25 اردیبهشت 1400

ساخت بیش از 178 کیلومتر راه روستایی سال گذشته در سیستان و بلوچستان

رفع کمبود آب در خواف خراسان رضوی نیازمند هزار میلیارد ریال است

قرعه کشی نخستین طرح پیش فروش سایپا در 1400

استخدام کارشناس فروش (تجهیزات پزشکی) در آبان طب آپادانا در اصفهان

شاخص کل بورس امروز 25 اردیبهشت 1400

ایجاد 800 فرصت شغلی به همت بسیج سازندگی استان مرکزی

آخرین قیمت اوراق مسکن/ تقاضا کاهش یافت

تنش آبی درکهگیلویه و بویراحمد را مصرف بهینه آب حل می کند

استخدام مهندس فروش در شرکت نوین نگرش ویوان در تهران

استخدام راننده دارای خودرو سواری و وانت آقا در اصفهان

سرنوشت رقیبان نفت ایران در دوران پساتحریم

مشاوره حقوقی آنلاین/ با خشونت خانگی در همسایگی مان چه کنیم؟

حق مسکن کارگران تنها 5 بار افزایش یافت

هدف گذاری احیای 2 هزار واحد راکد صنعتی در سال جاری

آخرین مهلت ثبت نام مجدد در کنکور کارشناسی ارشد 1400

صنایع دستی مردانه ایران را بشناسید

این فرآورده انگور شهرت جهانی دارد + عکس

معضل مهم رمزارزها در اقتصاد ایران

بخش های مختلف اقتصادی چقدر وام گرفتند؟

شرایط کرونایی پایتخت شکننده است؛ امیدواری به واکسیناسیون

کشف 100 میلیارد تخلف در حوزه نهاده های دامی یزد

بانک توسعه تعاون 24 هزار و 500 میلیارد ریال وام اشتغال پایدار روستایی پرداخت کرد

تعادل عرضه گوشت مرغ در بازار بوشهر

کرونا کدام صنعت را به خاک سیاه نشاند؟

حق مسکن کارگران در سه سال گذشته چقدر شد؟

ابلاغ سهمیه وام تکلیفی ساخت مسکن در سال جاری به بانک ها

آمار فوتی های ناشی از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در سال گذشته

16 میلیارد متر مکعب گاز در نفت و گاز شرق برداشت شد

امروز ارزش سهام عدالت چقدر شد؟

نرخ بیمه موتورسیکلت 1400چگونه محاسبه می شود؟

آیا برای استفاده از شیشه بالکن نیاز به پرداخت هزینه های زیاد وجود دارد؟

استخدام کارشناس حسابداری در سیرود کالای خاورمیانه کارا در تهران

استخدام جوشکار برق آرگون CO2 ماهر در شرکت کرج صنعت در البرز

استخدام نیروی خدماتی با حقوق ثابت،بیمه در کلینیک جراحی محدود غزال در تهران

مترو هشتگرد آماده بهره برداری است/ تمدید 6 ماهه مصوبه ستاد کرونا برای توسعه حمل و نقل عمومی

استخدام 3 عنوان شغلی در شرکت پوبر در آذربایجان غربی

گرانی و عدم تهیه مواد اولیه غده سرطانی تولیدکنندگان

حق مسکن کارگران تنها 5 بار افزایش یافت

قیمت اوراق مسکن امروز 25 اردیبهشت 1400+ جدول

استخدام مدیر بازرگانی خارجی آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس مالی با حقوق و بیمه در پایا مدرن کاسپین در رشت

آمار تغییرات قیمتی برخی از کالاهای اساسی تا پایان سال 99 / افزایش 113 درصدی قیمت برنج

استخدام تکنسین تعمیرات تلفن همراه در گروه بازرگانی نیک مهر عمرانی در تهران

جلوگیری از خروج 30 هزار متر مکعب آب در شهریار و ملارد

استخدام رییس حسابداری در یک شرکت تولیدی خوراک دام در شیراز

تملک واحد تولیدی نباید منجر به تعطیلی آن واحد شود

رویارویی غول های دیجیتالی و انرژی آمریکا و ایتالیا؛ گوگل 100 میلیون یورو جریمه شد

جای خالی تدبیر این بار در کشت پیاز!/ نرخ خرید تضمینی جوابگوی هزینه های برداشت هم نیست

جای خالی تدبیر این بار در کشت پیاز!/ نرخ خرید تضمینی جوابگوی هزینه های برداشت هم نیست