موضوعات داغ: - انتخابات رياست - انتخابات رياست جمهوري - آيت الله رييسي - رياست جمهوري - فرهاد مجيدي - حقوق پرستاران - ارديبهشت 1400 - تعميرات موبايل - روابط اقتصادي - كربلايي كاظم - بيماري هاي عصبي - پژوهشگاه ارتباطات - آزمون ورودي كارشناسي ارشد - سرمربي اشتادسازه - ماليات حق تمبر - نماينده ولي فقيه در همدان - علي آباد عليا - سفارت ايران در ژاپن - انتقال قدرت - كسب سهميه المپيك - ميزباني انتخابي جام جهاني - رفاهي - پرواز پرسپوليس

مطالب مرتبط:
فیلم سینمایی »دینامیت« گزینه اکران تابستان سینمای 1400
قیمت دلار امروز شنبه 28 فروردین 1400+ جدول نرخ ارز
ارزش سهام عدالت امروز 28 فروردین ماه 1400 | کاهش سهام عدالت در اولین روز هفته
80 میلیون دلار ارز مورد نیاز کاغذ در 1400
قیمت ارز| قیمت دلار و یورو در صرافی ملی امروز 1400/01/28
-205 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 فروردین 1400 ساعت 20:002021-04-17اقتصادي

آب در تابستان 1400 کم است!/سالی بی باران که به خشکسالی ختم شد


میزان ناچیز بارش باران هشدار تابستانی سخت با چالش آب را به مردم کشور می دهد.

- ":  متاسفانه کشورمان، کشوری خشک و نیمه خشک است و 40 درصد جمعیت آن در نقاطی زندگی می کنند که 20 درصد منابع آبی در آن مناطق است، بر این اساس، اکنون کشور وضعیت مناسبی از نظر دسترسی به آب نداشته و در عین حال نیاز به آب نیز بیشتر شده است به طور کلی گرچه در دو سال اخیر و بعد از سال ها خشکسالی پیاپی، وضعیت بارش های کشور کمی بهتر شده است، اما نمی توان مطمئن بود که این وضعیت دوام داشته باشد.

متاسفانه چندین سال است بارش های مطلوبی در کشور گزارش نشده است به نوعی که زمستان سال 99 هم بارش های چشمگیری رقم نخورد به طوری که در برخی از شهر های کشور هم بارش باران گزارش نشده است و این خود نوید خشکسالی در کشور است.

کاهش چشمگیر بارش در کشور  طبق مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، مهرماه سال گذشته تا اواخر اسفند 99 در کشور به طور میانگین، حدود 100 میلی متر بارش رخ داده که این میزان نسبت به میانگین بلندمدت ایران حدود 34 درصد کمتر است.

از سویی دیگر میزان بارش ها در کشور طی سال آبی زراعی جاری سال 99 نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 52 درصد کمتر گزارش شده است.

براساس این گزارش، میزان بارش ها در تمامی استان های کشور کمتر از حد نرمال است و 5 استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و خراسان رضوی با کم بارشی شدید مواجه هستند.

میزان دسترسی به آب در کشور در این باره قاسم تقی زاده خامسی معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفای کشور در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: به طور کلی در دو سال اخیر و بعد از سال ها خشکسالی پیاپی، وضعیت بارش های کشور کمی بهتر شده است، اما نمی توان مطمئن بود که این وضعیت دوام داشته باشد.

او افزود: مشکل دیگری که کشور و منابع آبی را تهدید می کند، بروز تغییر اقلیم است که اثرات خود را روی منابع آبی می گذارد.

خامسی بیان کرد: بررسی روند بارش ها نشان از تغییر اقلیم در کشور می دهد به طوری که میزان بارندگی در استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان بیشتر از آذربایجان های شرقی و غربی گزارش شده است.

معاون وزیر نیرو ادامه داد: متاسفانه میزان دسترسی به آب در کشور کم و جمعیت در حال افزایش است به طو ری که در چند ماه گذشته میزان مصرف آب در کشور به خصوص در شهر تهران افزایش یافته است.

تقی زاده خامسی اظهار کرد: حدود 40 میلیارد مترمکعب از مخازن سد های کشور پر است و نسبت به سال گذشته حدود 3 تا 4 درصد کاهش حجم سد ها را داشته ایم که امیدواریم با این میزان از حجم آب بتوانیم آب کشاورزی کشور را تامین کنیم.

از سال 1374 خشکسالی در کشور آغاز شد و در اغلب سال ها بارش سالانه، پایین تر از میانگین بلندمدت بوده است.

با وجود این افزایش بارش ها در سال 1398 برخی اقلیم شناسان بر این باور بودند که دوره خشکسالی در ایران رو به پایان است، اما متاسفانه کاهش چشمگیر بارش ها در سال گذشته موجب شد خشکسالی بار دیگر در کشور ایجاد شود.

از سویی دیگر باتوجه به اینکه تامین اب سد های کشور از طریق ذوب شدن برف ها پر می شود، ولی متاسفانه عدم بارش ها نتوانست جایگزین مناسبی برای ذخایر آبی کشور شود.

بحث کاهش ذخایر برف کشور نیز مزید بر علت شده است.

طی ماه های برف خیز که باید میزان معتنابهی برف در ارتفاعات جمع شود، افزایش عمومی درجه حرارت هوا سبب شده به ویژه در حوزه آبخیز زاگرس، ذخیره برفی و رواناب ها به شدت کاهش یابد.

بدین ترتیب دبی رودخانه ها در فصل گرم سال بسیار کمتر از شرایط نرمال خواهد بود و می تواند موجب ایجاد نگرانی هایی در حوزه کشاورزی شود و حتی تامین آب مناطق روستایی و شهری را نیز به دنبال داشته باشد.

کاهش 19 درصدی ذخیره آب سد ها در همین حال گزارش شرکت مدیریت منابع آب ایران از وضعیت مخازن 198 سد در حال بهره برداری کشور حاکی است میزان آب ورودی به سد ها از ابتدای سال آبی جاری (اول مهر ماه 99) تا تاریخ 13 فروردین ماه 1400 معادل 19.

8 میلیارد مترمکعب بوده که نسبت به آورد سال گذشته آبی در همین بازه زمانی حدود 34 درصد کاهش داشته است.

از سوی دیگر میزان خروجی آب سد ها نیز با کاهش 33 درصدی روبه رو بوده است.

در مجموع موجودی آب مخازن سد ها نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته 19 درصد کاهش داشته است.

آقا بیگی مدیر عامل سد های کشور در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به آخرین وضعیت بارش ها در کشور نسبت به سال گذشته گفت: بر اساس آمار رسمی دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، میزان کل ریزش های جوی از آغاز سال آبی امسال (اول مهر 99) تا پانزدهم آبان ماه (45 روز ابتدایی سال آبی) بالغ بر 5.

5 میلی متر بوده است.

مدیر عامل سد های کشور اضافه کرد: این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره های مشابه درازمدت 68 درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته 76 درصد کاهش داشته است.

پیش از این نیز موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو پیش بینی کرده بود میزان بارش کشور در سه ماه آبان، آذر و دی نرمال و کمتر از نرمال باشد.

پیش بینی های میان مدت در بهار 1400 نشان می دهد که بارش ها در فروردین ماه امیدوارکننده باشد، اما با توجه به کاهش شدید بارش ها در دی و بهمن ماه 1399، کمبود ها در حوزه بارش جبران نمی شود.

از این رو سال آبی با کم بارشی مطلق به پایان می رسد؛ بنابراین کم بارشی فراگیر و خشکسالی گسترده در ایران دور از انتظار نیست.

این وضع در بیشتر استان های کشور در جنوب، جنوب شرق، جنوب غرب و شرق محسوس خواهد بود حتی برای استان های شمالی کشور به ویژه گلستان نیز وضعیت خوبی پیش بینی نمی شود.

تنش آبی 225 شهر در تابستان 1400 محمدرضا جانباز مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب کشور در گفت و گو با  خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص جیره بندی آب در کشور بخصوص تابستان 1400 گفت: تابستان 1399 تعداد شهر های دارای تنش آبی 225 شهر بود و پیش بینی می شود با توجه به وضعیت بارش ها و با وجود آنکه تعدادزیادی از طرح های آبرسانی بهره برداری و به ثمر رسیده تعدادشهر های دارای تنش افزایش یابد.

او افزود: جلسه های مشترک شرکت های آب و فاضلاب، شرکت های آب منطقه ای و سازمان هواشناسی بطور مرتب برگزار می شود و این هفته دریزد و کرمان جلسه برگزار و تا قبل از پایان سال فهرست شهری هایی که احتمال دارند جزو شهر های دارای تنش آبی شوند، منتشر خواهدشد.

در 30 سال گذشته کاهش بارندگی ها بی سابقه در کشور داشته ایم به طوری که سال به سال بر این محدودیت ها افزوده شده و امسال با مشکل جدی خشکسالی و کاهش شدید بارندگی مواجه هستیم.

در این باره شاهین پاک روح قائم مقام وزیر نیرو در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان گفت:12 کلانشهر اراک، اصفهان، بندرعباس، تهران، شیراز، قزوین، قم، کرج، کرمان، مشهد، همدان و یزد تابستان امسال با بحران تأمین آب مواجه اند که از این میان جیره بندی آب در کرج به عنوان اولین کلانشهر بحرانی آغاز شده است.

او ادامه داد: اقدام به دنبال بروز مشکل خشکسالی، کاهش بارندگی ها و بحران کم آبی در کشور انجام می گیرد اگر مردم مدیریت مصرف نکرده و دستِ کم 10 درصد در مصرف آب شرب صرفه جویی نکنند با تشدید گرما بر دامنه مشکلات افزوده خواهد شد.

قائم مقام وزیر نیرو افزود: برنامه های وزارت نیرو برای تامین آب 12 کلانشهر تدوین و در قالب برنامه منسجمی به رییس جمهوری منعکس شده است.

پاک روح گفت: دستور مثبت رییس جمهوری را گرفته ایم و برنامه ریزی ما برای این شهر ها و تمام مناطق شهری این است که کمبود و جیره بندی آب نداشته باشیم.

طبق تقیقات بدست آمده از سوی سازمان هواشناسی کشور  فروردین ماه معمولاً پایان سال آبی برای برخی استان ها مانند هرمزگان به شمار می رود بدین معنی که پس از آن وتا پایان سال آبی (اول مهر 1400) دیگر بارشی در این استان ها اتفاق نمی افتد و این در حالی است که ما در روز های آغازین سال 1400 با کمبود شدید بارش در کل کشور روبه رو بودیم.

احد وظیفه رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه طی دو هفته ابتدایی فروردین ماه در کل کشور تنها 17 میلیمتر بارش داشتیم که این میزان نسبت به میانگین بلند مدت کشور حدود 85 درصد کمتر است، اظهار کرد: از این رو نوروز بسیار کم بارشی داشتیم البته بارش ها در زمستان 99 نیز کمتر از حد نرمال بود و این مسئله سبب شده است که در بسیاری از نقاط کشور با کم بارشی مواجه باشیم.

او در ادامه با بیان اینکه در جنوب کشور وضعیت بارش ها بسیار بد است، تصریح کرد: در دو استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان بارش ها بیش از 90 درصد کمتر از میانگین بلند مدت کشور گزارش شده است.

از سویی دیگر طی دو هفته ابتدایی بهار تعدادی از استان های کشور ازجمله یزد، هرمزگان، کهگیلویه و بویراحمد، کرمان، فارس، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، بوشهر و اصفهان هیچ بارشی دریافت نکردند.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی افزود: در تعدادی دیگر از استان ها ازجمله چهارمحال و بختیاری، خوزستان، سمنان، قم و لرستان بارش ها طی نوروز 1400 درحد یک میلیمتر و حتی کمتر از آن بوده این درحالیست که ما طی دو سال گذشته در بسیاری از این نقاط با بارش های شدید و حتی سیل مواجه بودیم.

چنین موضوعی نشان می دهد که تغییر اقلیم اثرات بسیار متغیری دارد.

وظیفه با اشاره به اینکه به طور کلی طی دو هفته ابتدایی بهار هیچ بارشی در جنوب، جنوب غرب و شرق کشور نداشتیم، گفت: از مهرماه تاکنون تنها حدود 48 درصد از آب سالانه حاصل از بارش ها تامین شده است که این وضعیت نگران کننده است.

همچنین  از ابتدای فروردین ماه تا چند روز گذشته میانگین بارش در کشور 2.

9 میلیمتر بوده که این میزان در میانگین بلند مدت 30 ساله در این 16 روزه 20.

3 میلیمتر بوده و این رقم حاکی از کاهش 85.

5 درصدی میزان بارش در کل کشور است و این مسأله وقتی برای ما نگران کننده می شود که بدانیم بارش های رگباری بهار در کنار ذوب شدن تدریجی برف ها در نهایت به پرشدن نسبی سد ها منجر می شد.

همچنین طبق آمار های رسیده از سازمان هواشناسی چندید نقشه از میزان بارش ها منتشر شده است که به شرح زیر است: متاسفانه آمار نگران کننده کاهش بارش نزولات آسمانی به کشور زنگ خطر خشکسالی را در کشور به صدا درآورده است به طوری که در سال آبی گذشته میزان بارش ها نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن با کاهش 99 درصدی روبه رو بوده که قابل تأمل است
کلید واژه ها: کشور - خشکسالی - بارش - بارش باران - باران - وضعیت - مرکز ملی خشکسالی - تابستان - مدیریت بحران - گزارش - وضعیت بارش - منابع آبی - تابستانی - درصد - چالش آب - دسترسی - مهرماه - مطلوبی - زمستان - سازمان - مدیریت - دو سال - کشوری - مناطق - هشدار - مطمئن - زندگی - منابع - بحران - گذشته

آخرین اخبار سرویس:
نفوذ انگلیسی یا قدرت میرزای شیرازی؟

تبریک عید به سبک پندار اکبری + عکس

تاخت و تاز دوج کوین با ایلان ماسک

طرز تهیه «خورشت بامیه»

افزایش سفرها و ممنوعیتی که رعایت نشد

سایه نحس خشکسالی بر سر مردمان بام ایران

بغزیان: کاهش قیمت دلار موقتی و سیاسی است / دولت بعدی مشکلات زیادی خواهد داشت

سایه نحس خشکسالی بر سر مردمان بام ایران

شیوه ای جدید برای ترغیب به تزریق واکسن کرونا

دلار پایین رفت

دمای استان های ساحلی خزر تا 10 درجه گرم می شود

تاکید ظریف و وزیرصنعت اسپانیا برتقویت روابط اقتصادی و تجاری دو کشور

برگزاری یک فستیوال موسیقی بزرگ برای خرید بیت کوین

دفن سنتی روزانه 1000 تن زباله در استان صنعتی البرز

بورس های جهانی به پرواز درآمدند!

چرا برخی افراد در هر جمعی محبوب اند؟

بورس های جهانی به پرواز درآمدند!

درخشش هفتگی طلای سیاه پس از عبور یک هفته پرنوسان

افزایش تعداد خانواده های ایرانی طی سال های اخیر/ هنوز هم «خانواده» در ایران حرف اول را می زند

اعطای جایزه صادراتی به 20 شرکت برتر دانش بنیان/حمایت بلاعوض 10 میلیاردی برای توسعه صادرات

افزایش تعداد خانواده های ایرانی طی سال های اخیر/ هنوز هم «خانواده» در ایران حرف اول را می زند

آخرین مهلت ثبت نام وام دانشجویی امروز شنبه 25 اردیبهشت 1400

اعطای جایزه صادراتی به 20 شرکت برتر دانش بنیان/حمایت بلاعوض 10 میلیاردی برای توسعه صادرات

موتور دوران گذار انرژی روشن شد

تحولات توسعه چابهار با سرعت پیش می رود

خرید خودروی دست دوم با نهایت دقت

تکمیل واکسیناسیون بالای 70 سال در اهواز در هفته جاری

فیلمی از فرایند تولید چیپس در کارخانه

ذخایر نفت روسیه تا سال 2080 دوام دارد

معرفی گل گندمی یا سجافی

باز گشایی بعد از 200 میلین دوز

فارس من| آموزش و پرورش در تعیین میزان حقوق سربازمعلمان هیچ نقشی ندارد

پیش بینی قیمت طلا در پایان اردیبهشت

مهم ترین رویدادهای 24 ساعت اخیر ارزهای دیجیتالی

بیکاری هفتگی آمریکا در پایین ترین سطح 14 ماهه

آیا انگلیس ترمز بیت کوین را کشید؟

20 میلیارد دلار از ثروت ایلان ماسک از دست رفت

جهش بزرگ داج کوین با توییت ایلان ماسک

نقش ثبت اطلاعات املاک در شکستن قیمت مسکن

این کالای ایرانی در عراق محبوب است

سیستم نظارتی بانک ها باید اصلاح شود

اعلام جرم قاچاق برای 350 خودرو

حج گران تر می شود؟

باردیگرشرکتی در آمریکا هدف حمله سایبری قرار گرفت

ارزان ترین تلویزیون های بازار کدامند؟

نقش ثبت اطلاعات املاک در شکستن قیمت مسکن

قیمت اوراق مسکن افزایش یافت

خواب زمستانه خودرو در بهار/ شبیخون رمزارزها به اقتصاد ایران/ عقبگرد مسکن در 7 کلان شهر

جدول قیمت گوشی شیائومی امروز شنبه 25 اردیبهشت 1400

جدول قیمت گوشی سامسونگ امروز شنبه 25 اردیبهشت 1400

قیمت اوراق مسکن افزایش یافت

ترفند هایی برای جداکردن برچسب ها از سطوح

استفاده بدون مجوز دستگاه های دولتی از «ماینر» ممنوع/ برخورد با مدیران متخلف

قیمت روز خودرو های سایپا و ایران خودرو امروز شنبه 25 اردیبهشت 1400 + جدول لحظه ای قیمت خودرو

قیمت روز گوشی موبایل امروز شنبه 25 اردیبهشت 1400

ارزش سهام عدالت امروز شنبه 25 اردیبهشت 1400

طلای 18 عیار نرخ ارز دلار سکه طلا یورو| امروز شنبه 25 اردیبهشت 1400+ جدول تغییرات لحظه ای طلا

آیا حقوق پرستاران افزایش پیدا می کند؟

پیش فروش ایران خودرو امروز شنبه 25 اردیبهشت 1400+ لینک ثبت نام خودرو ایران خودرو

ایلان ماسک 20 میلیارد دلار از ثروتش را از دست داد!

یکی از تابلوهای پیکاسو 103میلیون دلار فروخته شد

اعلام جرم قاچاق برای 350 خودرو/ توقف لوکس ها از بنز تا لندکروز و آئودی

ضعف امنیت سایبری آمریکا در برابر حملات هکری

استفاده از فرصت نمایشگاه بین المللی ساختمان ارمنستان برای معرفی کالاهای ایرانی

مهم ترین رویدادهای 24 ساعت اخیر ارزهای دیجیتالی

اعلام جرم قاچاق برای 350 خودرو/ توقف لوکس ها از بنز تا لندکروز و آئودی

ذخایر نفت روسیه تا سال 2080 دوام دارد

فروش اقساطی مدیران خودرو امروز شنبه 25 اردیبهشت 1400/ قیمت محصولات مدیران خودرو

تکمیل واکسیناسیون بالای 70 سال در اهواز در هفته جاری

پیشرفت 90 درصدی تصفیه خانه کارخانه کمپوست انزلی

درخشش هفتگی طلای سیاه پس از عبور یک هفته پرنوسان

بورس های جهانی به پرواز درآمدند!

تاخت و تاز دوج کوین با ایلان ماسک

افزایش سفرها و ممنوعیتی که رعایت نشد

بازی «ماسک» با رمزارز ها

عقبگرد مسکن در 7 کلان شهر

هجوم مردم آمریکا به پمپ بنزین ها در پی کمبود عرضه سوخت

تاخت و تاز دوج کوین با ایلان ماسک

تصویب افزایش حق مسکن کارگران توسط هیات وزیران

پیامک واردات در بازار خودرو

دلار پایین رفت

توییتی که بازار رمزارزها را تکان داد!

قیمت طلا هفته جاری بالاتر می رود

ایلان ماسک 20 میلیارد دلار از ثروتش را از دست داد!

از سرگیری طرح ترافیک در پایتخت

خرید گندم از اواخر خرداد در زنجان آغاز می شود

اجاره بهای مغازه های بسته

نقش کرونا در تعیین سطح تقاضای نفت

سدی که بعد از اتمام رها شد/جابجایی 2 روستا بخاطر اشتباه محاسباتی

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 25 اردیبهشت

عیدی دولت به این افراد در روز عید فطر!

واریز وام 100 میلیون تومانی برای این افراد!

زمان طلایی دریافت وام قرض الحسنه بازنشستگان

لینگبائو باکس؛ خودروی 5 هزار دلاری چینی و طراحی مشابه مینی های محبوب جهان! (+عکس)

برنامه جدید فروش محصولات ایران خودرو اعلام می شود

یکی از تابلوهای پیکاسو 103میلیون دلار فروخته شد

ببینید | نظر جالب شهاب حسینی به چهره متفاوت مردم

پیش فروش محصولات ایران خودرو امروز شنبه 25 اردیبهشت 1400 به مناسبت عید فطر + لینک ثبت نام

هجوم مردم آمریکا به پمپ بنزین ها

ارزیابی کیفی 90 کالای پرمصرف در کرمانشاه

آب در تابستان 1400 کم است!/سالی بی باران که به خشکسالی ختم شد

آب در تابستان 1400 کم است!/سالی بی باران که به خشکسالی ختم شد