مطالب مرتبط:
آماده اجرای ابلاغیه »الزامات ارتقای سواد رسانه ای درفضای مجازی« هستیم
کرونا آموزش های مجازی فنی حرفه ای را در استان مرکزی به 800 به هزار نفر ساعت رساند
برگزاری کارگاه آموزش مجازی سبک زندگی قرآنی در مازندران
«فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟»|تکالیف قانونی وزارت ارتباطات برای توسعه موتور جستجوی ملی
برگزاری آموزش مجازی ترجمه، تفسیر و تدبر جزء 26 قرآن در شهرکرد
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 فروردین 1400 ساعت 16:002021-04-17دانش

تهدیدهای آموزش مجازی چگونه به فرصت تبدیل می شوند؟/ راهکارهای ارتقای کیفیت آموزش


عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه باید برای آموزش در دانشگاه ها برنامه تهیه و تدوین کنیم، گفت: اگر در شرایط آموزش مجازی با برنامه و تدبیر پیش برویم و ضعف ها برطرف شوند، - می توانیم از محاسن آن استفاده کنیم.

گروه استان های خبرگزاری آنا؛ " آموزش مجازی یا virtual learning و یا به عبارت دیگر آموزش الکترونیکی e-learning بر بستر اینترنت از راه دور امکان پذیر بوده و یکی از انواع این آموزش و بی شک برترین نوع آن آموزشی است که در آن استاد و دانشجو در زمانی مشخص وارد کلاس مجازی شده و در محیط مجازی با یکدیگر در تعامل قرار می گیرند.

در آموزش مجازی آنلاین مدرس می تواند با ارائه فایل های پی دی اف و اسلایدهای پاورپوینت و صدا و تصویر خود مباحث آموزشی مورد نظر را با دانشجویان در میان بگذارد.

ناصر حاجیان عضو هیئت علمی گروه عمران دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان با بیش از دو دهه سابقه تدریس در دانشگاه و انجام پروژه های مختلف فنی مرتبط در رشته تحصیلی خود، سال های گذشته با تألیف کتاب هایی همراه با سی دی های کمک آموزشی و تعریف پروژه ها و تکالیف مرتبط با هر درس، باعث افزایش انگیزه در دانشجویان و ارتقای کیفیت آموزش شده و معتقد است که بر اساس تجارب به دست آمده در این ارتباط، می توان به گونه ای عمل کرد که با رفع ضعف های آموزش مجازی و با به کارگیری روش های پیشنهادی، باعث افزایش کیفیت تدریس، حتی برای شرایط حضوری در برخی از موارد شد.

خبرنگار خبرگزاری آنا با توجه به نیاز جامعه آموزش و پرورش و خانواده دانشگاهی کشور و اهمیت موضوع آموزش مجازی و به منظور ارائه بهتر و کاربردی بودن روش های پیشنهادی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی با ناصر حاجیان گفت وگو کرده است که این گفت وگو را در سه بخش پی می گیریم.

بخش نخست این گفت وگو با موضوع آموزش مجازی را در ادامه خواهید خواند.

آنا: شرح مختصری درباره شرایط کرونا و آموزش در دانشگاه ها ارائه بفرمایید.

حاجیان: بر اساس گفته مسئولان بهداشت کشور و جهان، ویروس کرونا، ناشناخته است، دارو و واکسن قطعی ندارد و با گذشت حدود یک سال از ظهور این ویروس هنوز هیچ پیشرفت قابل توجهی در مهار آن در جهان مشاهده نشده است، پس نتیجه می گیریم که نمی توان زمان مهار و خاتمه آن را پیش بینی کنیم و باید بر اساس ادامه شرایط کرونا برای آموزش در دانشگاه ها برنامه تهیه و تدوین کنیم.

به نظر می رسد در همه امور، ضروری بوده بر اساس شرایط کرونا تصمیم بگیریم و منتظر هیچ معجزه ای، حداقل در کوتاه مدت نباشیم.

آنا: چه تفاوت هایی بین آموزش حضوری و مجازی وجود دارد؟ حاجیان: در آموزش حضوری بر اساس قوانین، اگر دانشجویی چهار جلسه غیبت داشته باشد، درس وی حذف می شود.

حتی اگر استاد به هر دلیلی، سه جلسه نتوانست سر کلاس برود، آن درس حذف می شود.

پس حضور در کلاس برای استاد و دانشجو، جزء اصول است و نمی توان از آن عدول کرد.

در آموزش مجازی، حضوری وجود ندارد و استاد و دانشجو همدیگر را نمی بینند؛ بنابراین در این شرایط دانشجو از یک سری محاسن کلاس های حضوری مانند نقش زبان بدن در یادگیری، بی بهره است.

بر اساس نتایج یک پژوهش، حدود 10 درصد یادگیری فرد از معلم یا استاد مربوط به سواد و آگاهی استاد از درس است که البته حتماً باید استاد مسلط باشد.

حدود 40 درصد یادگیری مربوط به قدرت بیان مسئله بوده و مابقی یعنی حدود 50 درصد باقی مانده، مربوط به زبان بدن است.

در آموزش مجازی 10 درصد مربوط به سواد استاد و 40 درصد مربوط به فن بیان، تقریباً با آموزش حضوری یکسان بوده؛ اما در یادگیری مجازی استفاده از زبان بدن به نظر می رسد، وجود ندارد.

آنا: آیا می توان شرایط آموزش مجازی که فعلاً با آن درگیر هستیم و تهدید است را به فرصت تبدیل کرد؟ حاجیان: به طور کلی موفقیت هایی که انسان در طول تاریخ به دست آورده، بیشتر آنها در شرایط سخت و تهدیدها به وجود آمده است.

بر همین اساس اگر در شرایط آموزش مجازی با برنامه و تدبیر پیش برویم و ضعف های آن را برطرف کنیم، حتی می توانیم از محاسن آن شامل حذف هزینه های حضور در کلاس، ساخت مکان، امکان تحصیل برای همه افراد در نقاط مختلف، حذف خوابگاه ها، امکان افزایش ساعت تدریس در 24 ساعت، (فرضاً از ساعت 6 صبح تا 12 شب) استفاده از امکانات حداکثری اینترنت، مالتی مدیا در تدریس، امکان استانداردسازی تدریس و امتحانات(به این صورت که سؤال های امتحانی و منابع مختلف در دسترس دانشجویان باشد و بتوانند از تجارب استادان مختلف در رشته و درس که تولید محتوا کرده، استفاده کنند.

)، استفاده کنیم.

آنا: با توجه به اینکه تقریباً بیش از 50 درصد یادگیری از طریق زبان بدن و ارتباط حضوری به دست می آید به نظر شما در آموزش مجازی چگونه می توان به گونه ای عمل کرد که جایگزینی برای این حداقل 50 درصد، پیدا کنیم؟ حاجیان: سؤال جالبی طرح کردید.

همان گونه که شرح آن گذشت، انسان در سختی ها رشد می کند.

برای نمونه در شرایط کرونایی مجبور هستیم از آموزش مجازی استفاده کنیم.

آموزش مجازی یک سری ضعف هایی دارد، پس در این شرایط سخت فکر حل مسئله می افتیم.

یکی از کارهایی که می توانیم از آن الگو بگیریم و مشکل را تا حدی حل کنیم، نظر آلبرت اینشتین در تعریف یادگیری بوده که می گوید وقتی مطلبی را خوب فهمیده اید که بتوانید برای مادربزرگتان شرح دهید و وی نیز خوب بفهمد.

برای روشن شدن تعریف به آنالیز مادربزرگ در یادگیری می پردازیم.

وی احتمالاً با توجه به کهولت سن، گوشش خوب نمی شنود، چشمش بینایی خوبی ندارند، انگیزه ای در یادگیری ندارند و .

حال شما اگر خوب مطلب را فهمیده باشید، می توانید به گونه ای بیان کنید که همه ضعف های مادربزرگ را برطرف کند.

در آموزش مجازی اگر خوب به مطلب علمی مسلط بوده، کار کرده و تجربه کافی داشته باشیم و .

می توانیم ضعف ها را جبران کنیم.

به عنوان نمونه اگر کاربرد درس را خوب متوجه شده و تجربه داشته باشیم با یک نمونه ساده آغاز می کنیم و به گونه ای پیش می رویم که دانشجو بقیه گفته ها را دنبال کند.

به طور خلاصه باید استادان به گونه ای عمل کرده که از هر تجربه مفید که در فهم درس به دست آورده اند در یادگیری دانشجویان استفاده کنند.

سپس تأثیر و نتیجه این تجارب بهینه شده و پیشنهاد استفاده برای افراد دیگر شود.

آنا: در سؤال قبل گفتید که معلم یا استاد باید در رشته تحصیلی خود و درسی که می دهد کار کرده و تجربه داشته باشد؛ اما یک سری از دروس به ویژه دروس پایه، به نظر می رسد که کاربردی به صورت مستقیم نتوان برای آنها متصور شد، در این حالت باید چگونه عمل کرد؟ حاجیان: در صورتی که مدرس تجربه کاری داشته و عاشق تدریس باشد، برای هر درسی، حتی دروس پایه، می تواند کاربرد آن را پیدا و برای هر عنوان، پروژه هایی تعریف و سر کلاس حل کند.

در ادامه برای روشن شدن بهتر این مسئله، یک نمونه برای یکی از عنوان های درسی درس ریاضی، بیان می شود.

در بیشتر مواقع دانشمندان برای به دست آوردن ارتباط بین پارامترهای متغیر موضوع به فرمولی می رسند.

برای نمونه برای تعیین ارتباط بین درجه حرارت بین دو کلاس همجوار با درجه حرارت های متفاوت و ضخامت های مختلف دیوارها با جنس های متفاوت و.

اگر بخواهیم رابطه متغیرهای فوق را (درجه حرارت، ضخامت دیوارها، جنس دیوارهاو.

) را به گونه ای به دست آوریم که برای هر زمان، بتوانیم درجه حرارت یک نقطه هندسی با مختصات x، y و z را به دست آوریم، باید از معادله انتقال حرارت استفاده کنیم.

این معادله که به صورت دیفرانسیل است، در آغاز پژوهش یک نفر به دست آورد.

سپس به فکر حل آن معادله افتادند.

به دنبال آن، فرد به دست آورنده معادله، نحوه حل آن را بیان می کند.

توضیح این نکته ضروری است که حل معادله دیفرانسیلی انتقال حرارت را در یک درس سه واحدی با عنوان ریاضیات پیشرفته در دوره کارشناسی ارشد، در یک ترم، پاس کنیم.

فردی که این درس را ارائه کرد، بیشتر مطالب را به صورت تئوری می گفت و بدیهی است یادگیری آن خیلی سخت و دشوار بود.

حالا می گوییم اگر کسی که این درس را تدریس می کند، ابتدا با طرح این سؤال که بچه ها اگر در دو مکان(کلاس، اتاق، و.

و.

) درجه حرارت های متفاوت داشته باشیم و جنس و ضخامت دیوارها(مرزها) نیز متفاوت باشد و بخواهیم در محل برای هر زمان و نقطه مشخص (x، y، z)، درجه حرارت را مشخص کنیم، باید چه کاری انجام دهیم و یا حتی اگر این معادله را ابتدا با کامپیوتر برای دو محل حل کرده و در یک یا دو جلسه مفهوم و کاربرد این معادله و درس را برای دانشجویان شرح دهد، آنان اصل مسئله را خوب می فهمند و انگیزه یادگیری حل معادله را در طول ترم با علاقه خوب یاد می گیرند.

بیشتر مطالب دروس پایه(ریاضی، فیزیک، شیمی، استاتیک، سیالات و.

) در حین تحقیق روی پروژه کاربردی شکل گرفته و به زبان ساده، هر مطلب دروس پایه و غیر پایه را می توانیم از طریق مهندسی معکوس، کاربرد و دلیل ابداع آن را سر کلاس طرح کرده و سپس به حل آن بپردازیم.

آنا: عنوان کردید که از کامپیوتر می توان در تدریس بهتر دروس پایه استفاده کنیم، خواهشمندم با توجه به اهمیت مسئله، شرح مختصری با بیان نمونه، ارائه کنید.

حاجیان: به عنوان نمونه یکی از عنوان های مهم ریاضیات، ترسیم معادلات مختلف است(یک بعدی و حتی چندبعدی).

اگر استاد درس، معادله کهن ماینگر یک صفحه استرا با کمک نرم افزارهای کامپیوتری مرتبط، ترسیم و آن را برای دانشجو حل کند تا شکل این صفحه را دانشجو با رنگ ها و مقیاس های مختلف ببیند و برای هر حالت، ضرایب معادله را تغییر بدهد.

بدیهی است دانشجو به راحتی و با انگیزه مطلب را فرامی گیرد.

سپس استاد می تواند تئوری مربوط را مفصل شرح دهد.

حتی استاد می تواند ابتدا به دانشجویان بگوید که بچه ها امروز می خواهم شکل های مختلف و متفاوتی از یک صفحه را در کلاس ارائه کنیم.

حتی ممکن است دانشجویان در ابتدا متوجه نشوند که استاد می خواهد نحوه ترسیم معادلات را که نمایانگر صفحات بوده، تدریس کند.

آنا: برای بهبود آموزش مجازی، مدرس باید یک سری توانمندی ها مانند زیرساخت های علمی، تجربی و کاربردی را داشته باشد.

شما چه زیرساخت هایی را مد نظر داشته اید؟ حاجیان: در بهترین دانشگاه های ایران، دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را گذرانده ام و از تجارب و علوم بهترین استادان ایران، بهره مند شده ام.

طراحی حدود 30 پروژه که بالغ بر 12 هزار صفحه گزارش می شود را انجام داده ام.

کتاب های متعددی برای دروسی که تدریس می کنم شامل مطالب تئوری، کاربردی و بعضاً طرح پروژه های مرتبط با درس و تکالیف متعدد، همراه با سی دی، تألیف و تدوین کرده ام.

در اقدامی دیگر در زمان تحصیل در دانشگاه، برای بیشتر دروس، سعی کردم با استفاده از مطالب ارائه شده سر کلاس، مطالعه همه منابع، ابتدا مطالب را خوب فهمیده و سپس خلاصه آنها را در دفترهای متعدد ارائه کنم.

در سنوات گذشته فایل های پی دی اف این دفترها در اختیار دانشجویان قرار گرفته و بر اساس ارزیابی های انجام شده در قبولی دانشجویان در مقاطع بالاتر، مؤثر بوده است.

سعی کردم برای بیشتر دروس، بازدیدهای علمی را به گونه ای برنامه ریزی کنم که بیشتر مطالب مرتبط با سرفصل دروس در آنها گنجانده شود تا دانشجویان در حال بازدید از نزدیک نیز در جریان مطالب ارائه شده سر کلاس، قرار گیرند.

فیلم های تهیه شده با نشان دادن بخش های مهم پروژه، حاوی پاسخ به سؤالات دانشجویان در بازدید نیز هست و به زبان رساتر، قبل از بازدید فیلمنامه هایی نوشته شده که چه محل هایی باید به ترتیب بازدید و چه مطالبی در آن محل ها گفته شود و نهایتاً فیلمبرداری کرده ایم.

ادامه دارد.

انتهای پیام/4121/4062/
کلید واژه ها: آموزش - آموزش مجازی - دانشگاه آزاد اسلامی - مجازی - دانشگاه آزاد - دانشگاه - عضو هیئت علمی دانشگاه - هیئت علمی - آموزش الکترونیکی - فایل های پی دی اف - دانشجو - آموزشی - برنامه - اسلامی - کیفیت آموزش - الکترونیکی - کلاس مجازی - دانشگاه ها - پاورپوینت - دانشجویان - از راه دور - آزاد - گروه - دیگر - علمی - هیئت - خبرگزاری - اینترنت - استفاده - ارتقای

آخرین اخبار سرویس:
تغسیل و تکفین بیش از 30 هزار کرونایی در بهشت زهرا(س)

تجلیل از استادان نمونه دانشگاه جامع علمی کاربردی در سمنان

نتایج انتخاب رشته آزمون دکتری اعلام شد/ بیش از 38 هزار داوطلب به دانشگاه ها معرفی شدند

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان در جمع سرآمدان آموزش عالی کشور قرار گرفت

38 هزار نفر به مرحله دوم کنکور دکتری 1400 معرفی شدند/ کارنامه انتخاب رشته منتشر شد

مهلت ثبت نام در آزمون زبان پیام نور تمدید شد

پیگیر واکسیناسیون جامعه دانشگاهی برای برگزاری کلاس های حضوری هستیم

پیگیر واکسیناسیون جامعه دانشگاهی هستیم

کافه گردی سیاوش خیرابی /عکس

فوت روزانه 170 تهرانی بر اثر کرونا |سعید خال :40 درصد تلفات کرونای کشور در تهران است

کافه گردی سیاوش خیرابی /عکس

کسب رتبه درجه یک توسط بیمارستان امام سجاد(ع) دانشگاه آزاد اسلامی

اطلاعیه اعلام فهرست اسامی معرفی شدگان چندبرابر ظرفیت و مدارک مورد نیاز برای شرکت در مرحله بررسی سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری، مصاحبه علمی و سنجش عملی آزمون ورودی مقطع دکتری «Ph.D» نیمه متمرکز سال 1400

دانشگاه آزاد اسلامی امکان افزایش شهریه را هم تراز با تورم ندارد

تغسیل و تکفین بیش از 30 هزار بیمار کرونایی در بهشت زهرا(س)

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از تلاش های مدیرعامل سازمان بهشت زهرا در مدیریت بحران کرونا تقدیر کرد

اولین دانشجوی خارجی پردیس بین المللی ارس فارغ التحصیل شد

رییس دانشگاه امیرکبیر: دانشگاه ها باید از دل قرارداد های صنعتی مقاله تولید کنند

دانشجویان با رصد برنامه های دانشگاه خلاقیت های خود را مطرح کنند

فارغ التحصیلی بیش از 2000 دانشجو از پردیس بین المللی ارس

دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر در ناحیه سبز قرار گرفت

سرای نوآوری اقتصاد دیجیتال و تجارت الکترونیک مجوز فعالیت گرفت

معاون آموزش وزارت علوم: بحران کرونا آزمون سرنوشت ساز آموزش عالی بود

مانع زدایی از تولیدات دانش بنیان؛ دستیابی به خودکفایی و تولید

مهدی سلطانی: دانشجویان کارشناسی حق ورود به خوابگاه ها را ندارند/ لزوم ارائه گواهی سلامت برای حضور در خوابگاه

نانوکاتالیستی برای تبدیل پروپان به پروپیلن در دمای پایین

وزارت علوم: امتحانات پایان ترم دروس عملی دانشگاه ها حضوری نیست

کنفرانس مهندسی برق ایران فرصتی برای تعامل اساتید، دانشجویان و صنعت

راه اندازی «سامانه پایش غربالگری سلامت» اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی

سی و یکمین یونیورسیاد دانشجویان جهان تیرماه سال آینده برگزار می شود

یادگیری مکالمه انگلیسی از صفر تا صد | استاد مکالمه شوید!

دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی رییس هیئت کبدی سپیدان شد

عزت الله ضرغامی کیست؟

نخستین شماره نشریه «اندیش نامه معماری» منتشر شد

نشست خبری بزرگداشت روز جهانی میراث فرهنگی و باب عالی کاخ گلستان

امضای 9 قرارداد در سرای نوآوری واحد تهران غرب/ ترویج کسب وکارهای آموزشی ثروت آفرین است

برگزاری وبینار با موضوع «مشارکت حداکثری و انتخاب اصلح» در کرمانشاه

رشد چهار برابری قرارداد های ارتباط با صنعت دانشگاه امیرکبیر در سال 99

استخدام پژوهشگر در گروه پژوهشی سیستم های هوشمند واژه در تهران

کایلا بارون فضانورد ماموریت کرو-3 شد

ارایه 880 هزار خدمت اعتباری به فناوری های راهبردی

تجلیل از مدرسان برتر کشوری و استانی دانشگاه علمی کاربردی البرز

سومین دوره پیش دفاع دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد از 21 تیرماه برگزار می شود

واکسیناسیون بیماران دیالیزی در تهران

تجمع دانشجویان دانشگاه های تهران در حمایت از مردم مظلوم فلسطین

58 تن گندم از مزرعه پژوهشی دانشگاه آزاد بهبهان برداشت شد

تصویر هابل از یک ساختار مارپیچی در کهکشان

کایلا بارون فضانورد ماموریت کرو-3 شد

استخدام مهندس کامپیوتر و کارمند اداری در دبیرستان دخترانه در تهران

ساخت و بهره برداری از سیستم صنعتی حذف آرسنیک از آب در کشور

تاکید استاندار خوزستان بر استفاده از ظرفیت جهاد دانشگاهی در حوزه پژوهش

تصویر هابل از یک ساختار مارپیچی در کهکشان

تجمع دانشجویان دانشگاه های تهران در حمایت از مردم فلسطین

نشست خبری صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور

اخذ مجوز صلاحیت پژوهشی برای 17 رشته گروه آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک

مدیرعامل بهشت زهرا: 40 درصد فوتی های کرونا در تهران هستند

تقدیر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از مدیریت بهشت زهرا (س) در بحران کرونا

غفلت از آموزش رسم الخط ها به دانشجویان رشته های قرآنی

نبرد سیف القدس اشغالگری های اسراییل را محدود می کند

چطور اثربخشی کلاس های مجازی را افزایش دهیم؟

استخدام مدیر در شرکت مهندسی و تحقیقات صنایع لاستیک در تهران

طرح رعد پلیس پیشگیری پایتخت و طرح اقتدار پلیس امنیت عمومی

نیاز به همکاری آقا یا خانم برای آزمایشگاه دبیرستان

طراحی و ساخت دستگاه پالس اکسیمتر رومیزی در مشهد

سیستم حذف آرسنیک به روش اکسیداسیون-فیلتراسیون طراحی و ساخته شد

انگیزش حاصل پیشرفت و مهارت فردی است

شاخص های رتبه بندی فرهنگی دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شد

نقش معنویت در بحران های فردی و اجتماعی در نشست علمی دانشجویان دانشگاه باقرالعلوم (ع) و دانشگاه های یونان بررسی شد

عملکرد موفق سازمان بهشت زهرا در مدیریت بحران کرونا

40 درصد فوتی های کرونا در تهران

وبینار آموزشی تدوین طرح توجیهی راه اندازی کسب و کار خانگی در آذربایجان غربی برگزار شد

نتایج دومین فراخوان طرح های پژوهشی مشترک ایران و ترکیه

مهلت ثبت نام وام های دانشجویی تا 25 خرداد تمدید شد

اولین جلسه کارگاه روش تحقیق علوم نقلی برگزار شد

مدیریت بحران کرونا در بهشت زهرا(س) در تاریخ ایران جاودانه خواهد ماند

آغاز دوره آموزشی حفظ سوره های جزء 28 مدرسه «قدر»

فردوسی و خیام حقیقت را برروح ما می تابانند

دفتر تقریب مذاهب در دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل راه اندازی می شود

آغاز مرحله دوم آزمون دکتری 1400 از 17 خردادماه

وبینار گرایش های ارشد مهندسی صنایع

جزییات برگزاری کنفرانس بین المللی سیموست 2021 اعلام شد

هر ساعت یک قربانی؛ فوت 24 کرونایی در 24 ساعت

تکثیر مصنوعی یک گونه ماهی در خطر انقراض

سومین دوره پیش دفاع دانشجویان دکتری از 21 تیرماه برگزار می شود

مفهوم سنتی دانشگاه باید کنار گذاشته شود

گذر از جناح ها / نشریه سیاسی اجتماعی «سدید» دانشگاه آزاد واحد خوراسگان منتشر شد

امتحان شفاهی آزمون جامع دکتری در دانشگاه آزاد به تعویق افتاد

بررسی مشکلات منطقه آزاد اروند

نتایج فراخوان طرح های پژوهشی مشترک ایران و ترکیه اعلام شد

اعلام زمان واکسیناسیون دانشگاهیان

جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه حضرت معصومه(س) کشتار دانش آموزان افغانستانی را محکوم کرد

دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول | امکانات و تجهیزات

880 هزار خدمت اعتباری به فناوری های راهبردی اختصاص یافت/رونق صنعت آزمایشگاهی با نوآوری ها

نمایش پایه های دانش و تحول فناوری در موزه تاریخ علوم اردبیل

نحوه فارغ التحصیلی دانشجویان دکتری با ارائه محصول دانش بنیان

برگزاری همایش ملی فناوری نانو در دانشگاه امیرکبیر؛ 6 تا 9 شهریور

دانشگاه با ارتباط موثر با صنعت، می تواند پشتیبان تولید باشد

اعلام وضعیت برگزاری امتحانات دانشجویان در پایان ترم/ آنلاین یا حضوری؟

دانشگاه با ارتباط موثر با صنعت، می تواند پشتیبان تولید باشد

تاخیر در پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب

تهدیدهای آموزش مجازی چگونه به فرصت تبدیل می شوند؟/ راهکارهای ارتقای کیفیت آموزش

تهدیدهای آموزش مجازی چگونه به فرصت تبدیل می شوند؟/ راهکارهای ارتقای کیفیت آموزش