مطالب مرتبط:
نقش فضاهای عمومی در ایجاد شهرهای زیست پذیر
محیط زیست: هوای شنبه اصفهان سالم است
متاسفانه هنوز مسئولان و مردم ما دقیقاً معنای محیط زیست را نمی دانند
نشست مناسکی شدن فرآیندهای دانشگاهی برگزار شد
برگزاری نشست صمیمی دادستان با سازمانهای مردم نهاد محیط زیست ومنابع طبیعی نیشابور
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 فروردین 1400 ساعت 11:552021-04-17دانش

فضاهای باز محیط های دانشگاهی باید چگونه باشند؟


یکی از مسائلی که جزء ضرورت های پرداختن به طراحی منظر فضاهای باز آموزشی است، توجه به مسائل علمی، رویکردها و تئوری های طراحی در این زمینه است.

- ایسنا/خراسان رضوی یکی از مسائلی که جزء ضرورت های پرداختن به طراحی منظر فضاهای باز آموزشی است، توجه به مسائل علمی، رویکردها و تئوری های طراحی در این زمینه است.

براساس این پژوهش، محوطه دانشگاه ها صرفا محل یا مکانی برای درختکاری، باغچه سازی، توسعه، نورگیری، پارکینگ یا گذر و دسترسی نیست.

این مکان ها نیازمند دستورالعمل برنامه ریزی و طراحی مربوط به خود هستند.

محققان در پژوهشی با عنوان بررسی مطلوبیت فضاهای باز محیط های دانشگاهی از نظر دانشجویان آورده اند، چگونگی رابطه برنامه ریزی و طراحی مربوط به خود هستند.

در نتیجه چگونگی رابطه فضاهای باز و منظر دانشگاه با ساختمان هایی که به تحصیلات عالی اختصاص دارند، نیاز به تحقیق و تعریف دارد.

این پژوهش که توسط اسماعیل ضرغامی استادیار دانشکده معماری دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و سعید عظمتی دانشجوی کارشناسی ارشد گروه معماری دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی انجام شده، نشان می دهد، مقوله ای مانند طراحی یکپارچه مجموعه های دانشگاهی شامل فضاهای بسته و باز، می تواند با تکیه بر خلاقیت، هنر و با پشتیبانی یک تئوری علمی، از یک سو به افزایش اعتبار یک طرح منظر منجر شود و از سوی دیگر باعث ایجاد فرآیند و دیدگاه نوین در طراحی و توسعه پایدار مجموعه دانشگاهی گردد، خاصه آنکه با استخراج ابعاد سه گانه طراحی منظر (بعداجتماعی- فرهنگی، بعد اکولوژی و بعد زیبایی شناسی) و با توجه به الگوهای کالبدی منظر می توان به فرآیند ملموس تری در این وادی دست یافت.

رسالت علمی و برنامه ریزی پردیس دانشگاه دانشگاه معمولا به عنوان یک نظام خودگردان تعریف می شود که با سرمایه عمومی جامعه تاسیس می شود.

اجتماعی از دانشگاهیان، استادان و دانشجویان که جذب دانش و علم گردیده اند، آن را توسعه و گسترش می دهند.

هر دانشگاهی به طور معمول یک حوزه فیزیکی تعریف شده دارد که مرکزیت اجتماعی و هویت فیزیکی آن را شکل می دهد.

البته استثناهایی نیز وجود دارد از جمله برخی از دانشگاه های آزاد انگلستان در شهرهای لندن، بیرمنگام و نیوکاسل که بیشتر بر رسانه های الکترونیکی و مدارس تابستانی تکیه دارد، تا با دانشجویان ارتباط بیشتری در زمینه مباحث دانشگاهی برقرار کند.

محققان می گویند، ساختمان های دانشگاه معمولا واجد هر دو وجه عملکردی و مفهومی هستند.

از آنجایی که دانشگاه ها، اجتماعات متفاوتی مرکب از محققان و دانشجویانند که به صورت گروهی پیگیر علم و دانش هستند، از این رو بیان شخصیت علمی و سازمانی آن ها در کیفیت شکلی و الگوی فضایی مورد نظر ساختمان ها و محوطه های باز، ضروری است.

تصور آرمان های بلند آموزشی، یادگیری و اندیشیدن به ساختار فیزیکی هم شان آن، به معمار و طراحان فرصت کسب تجربه جدید و نوآوری می دهد.

یکی از بهترین معیارهای تشخص یک دانشگاه، میزان تناسب آن با مجموعه ای به عنوان مرکز تحصیلات عالی است.

چرا که دانشگاه برای انجام رسالت های خود نیاز به یک بافت آموزشی در خور خود دارد.

عوامل مطلوبیت در منظر دانشگاهی از دیدگاه پژوهشگران دو عامل انعطاف پذیری و نظم در نگاه اول مغایر با یکدیگر به نظر می رسند.

شکل گیری فضا به مفهوم آکادمیک آن، نیازمند هویت فیزیکی و محصوریت فضایی است.

در گذشته محیط دانشگاهی به وسیله یک محوطه بسته تعریف می شد و این در حالی است که اخیرا مشاهده می شود بعضی دانشگاه ها پیرامون یک خیابان یکپارچه یا مرتبط با میدان ها ساخته شده اند.

دانشگاه لندن مثال خوبی از نوع مرتبط با میادین و دانشگاه هاروارد الگویی از نوع مرتبط با گذرگاه های مخصوص عابران پیاده است.

در هر دو نمونه محصوریت فیزیکی از طریق ساختمان ها، وسیله ای برای تعریف یک فضای اجتماعی است با این حال فضای بیرونی نیازمند توسعه و تغییر است.

در پیرامون ساختمان ها فضاهایی مورد نیاز است تا پاسخگوی فشار گسترش فعالیت های درونی به محوطه دانشگاه باشد.

رسیدن به چنین فضایی نیازمند ایجاد فضاهای باز و محصور تعریف شده و متناسب در اطراف ساختمان ها با حفظ حریم های داخل، بیرون و عرصه بندی است.

پژوهشگران می گویند، انسان ها از زمان های قدیم همواره الگوهایی ساخته و از آن ها به عنوان نمادهایی برای بیان اعتقادات و اهداف مذهبی استفاده می کنند.

مردم ضمن اینکه به طور آگاهانه در زیستگاه ها، سرزمین ها، جاده ها، چارچوب روستایی و شهری خود، با منظر در ارتباط هستند، نسبت به فرهنگی که مقبولیت عموم و بومی دارد، آگاهی کامل دارند.

البته هدف اصلی برقراری رابطه ای میان ابعاد محیطی و تجربه یا عکس العمل افراد در قبال آن هاست.

یکی از تئوری های نوین که حوزه های مختلفی از دانش را تحت تأثیر خود قرار داده الگوهای مطلوبیت منظر است.

این تئوری از قانون های نانوشته ای سخن می گوید که تحت تأثیر عملکرد فضا و آنچه بدان روح مکان یا حس مکان اتلاق می گردد، قرار دارد.

حس مکان به معنای ادراک ذهنی مردم از محیط و احساسات کم و بیش آگاهانه آن ها از محیط خود است که شخص را در ارتباطی درونی با محیط قرار می دهد، به طوری که فهم و احساس فرد با زمینه معنایی محیط پیوند خورده و یکپارچه می شود.

این حس عاملی است که موجب تبدیل یک فضا به مکانی با خصوصیات حسی و رفتاری ویژه برای افراد خاص می گردد.

حس مکان علاوه بر اینکه موجب احساس راحتی از یک محیط می شود، از مفاهیم فرهنگی مورد نظر مردم، روابط اجتماعی و فرهنگی جامعه در یک مکان مشخص حمایت می کند و باعث یادآوری تجارب گذشته و دستیابی به هویت برای افراد می شود.

از دیدگاه روانشناسی محیطی انسان ها به تجربه حسی، عاطفی و معنوی خاص نسبت به محیط زندگی نیاز دارند.

اصلی ترین خصلت محیط های باز دانشگاهی، آموزش پذیر بودن آن است در ارتباط با عوامل مطلوبیت منظر دانشگاهی می توان اشاره کرد که این فضا با دیگر مناظر، از تفاوت های قابل توجهی برخوردار است و چون در این زمینه خاص مطلوبیت یک عنصر فرهنگی اجتماعی قلمداد می گردد بنابراین کاملا به عناصر فرهنگی وابسته است.

عوامل وابسته به مطلوبیت فضاهای سبز از نگاه استفاده کنندگان آن (دانشجویان و استادان) بر مبنای یک دسته بندی کلی عبارتند از چند عملکردی بودن و تنوع پذیری فضا، توسعه پذیری فضای سبز، اجتماع پذیری، معنی دار بودن محیط، آموزش پذیر بودن فضاهای سبز و حس مکان است.

براساس این پژوهش، لازم به توضیح است چهار عامل (استفاده بهینه از زمان در محیط، انسجام فضای داخلی و خارجی، استفاده از سازه و ابزار و محیط عاملی برای رفع نیاز کاربران) در چند عملکردی و تنوع پذیری بودن فضا وجود دارد.

بنابراین این عوامل هر یک به گونه ای بر مطلوبیت فضا مؤثرند، چنانکه یکی از مهم ترین و مؤثرترین آن ها حس مکان است.

زیرا بیشترین عامل به این مورد منتهی می شود.

آموزش پذیر بودن محیط های باز دانشگاهی خصلت اصلی آن است و یکی از دو عاملی است که به همراه حس مکان از دیدگاه استفاده کنندگان مورد تأیید قرار گرفته، چنانکه از عنوان مقاله نیز پیداست این پژوهش به دنبال یافتن ارتقای دانش طراحی فضاهای باز سایت های دانشگاهی است به گونه ای که موجب بهبود کیفیت آموزش محوری محیط های باز پردیس های دانشگاهی شود.

سایت دانشگاهی باید به گونه ای طراحی، اجرا و مدیریت شود که در جهت هدف اصلی دانشگاه یعنی آموزش قرار گیرد.

طراحی و مدیریت منظر برای کلاس های درس بیرونی، توجه به اهمیت معیارهای کیفی از قبیل ایمنی و امنیت، حس مکان و سلامتی در فضاهای باز دانشگاه ها، طراحی پایدار و سبز این فضاها، فرآیند جامع طرح و ساخت فضاهای سبز، برنامه های آموزشی رسمی، غیررسمی، پنهان و منطبق با فضای سبز دانشگاهی، یادگیری از طریق حضور در این فضاها و طراحی در این فضاها، نمونه های منظرسازی اجرا شده فضاهای سبز دانشگاهی، حفاظت و مدیریت منظر طبیعی و مصنوع، مشارکت دانشجویان در طرح دانشگاه ها، طرح های جامع منظر حیاط محوطه های دانشگاهی، بررسی شرایط، ویژگی ها و نقش معماران منظر در ایجاد تسهیلات آموزشی و در نهایت دستورالعمل ها و اصول طراحی فضای بیرونی دانشکده ها در مناطق خاص، به عنوان مهمترین گرایش ها و الزامات طراحی منظر فضای باز مطرح هستند.

اتفاقاتی که هنگام مشاهده منظر و در متن آن به ذهن بیننده نفوذ می کند، ادراکی از محیط و منظر را به وجود می آورد که امروزه مبنای بسیاری از تحقیقات معماری منظر است.

هر عنصری در محیط علاوه بر عملکرد مرتبط بر خود، دارای قابلیت های متصورهایی نیز است.

هر عنصر در طبیعت در عین اینکه عملکردی را پاسخگو است، قابلیت ها و ظرفیت هایی فراتر از آن عملکرد را نیز دارد.

لذا عوامل وابسته به مطلوبیت فضاهای سبز در محیط های آموزشی در جهت برطرف کردن نیازهای مذکور با توجه به عوامل استخراج شده از آن است.

در نهایت اعمال این موارد در طراحی فضاهای آموزشی موجب حضور و صرف زمان بیشتر دانشجویان در دانشگاه ها و بالا بردن کیفیت سایت های دانشگاهی و متعاقباً کیفیت آموزشی می شود.

این پژوهش در نشریه علمی پژوهشی فناوری آموزش منتشر شده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: طراحی - دانشگاه - برنامه ریزی - مسائل - رویکردها - منظر - آموزشی - برنامه - تحصیلات عالی - یکی از - رابطه - دستورالعمل - مربوط - ضرورت - دانشگاه ها - دانشجویان - نیاز - مکان - محیط - پارکینگ - تحصیلات - نیازمند - ساختمان - دسترسی - پژوهشی - اختصاص - محققان - مکانی - آورده - تحقیق

آخرین اخبار سرویس:
تأکید بر هم افزایی دانش حوزه نظامی و غیرنظامی

استخدام مدیر مالی و حسابدار در شرکت تولیدی - صنعتی در تهران

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 27 اردیبهشت

فعالیت 31 مرکز نوآوری جهاد دانشگاهی در سطح کشور

مرکز تحقیقات بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی لرستان

آغاز واکسیناسیون افراد بالای 75 سال در بوشهر

اصول زیبایی شناختی، حلقه مفقوده ساخت پل در ایران

اصول زیبایی شناختی، حلقه مفقوده ساخت پل در ایران

پیش بینی رشد حدود 20 درصدی دانشجویان علمی کاربردی در سال 1400

پیش بینی رشد حدود 20 درصدی دانشجویان علمی کاربردی در سال 1400

مراسم تقدیر از کارکنان روابط عمومی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد

رتبه بندی بین المللی دانشگاه ها به مدرسان بستگی دارد

بسیج دانشجویی دانشگاه حضرت معصومه(س) کشتار دانش آموزان دختر افغانستانی را محکوم کرد

وبینار آشنایی با قرارداد های هوشمند خرداد 1400 برگزار می شود

برداشت 58 تن گندم از مزرعه پژوهشی دانشگاه آزاد بهبهان

استایل جدید سپیده خداوردی در سال تغییرات بزرگ + عکس

دستاورد های 9 استارتاپ گلستانی در نمایشگاه بین المللی فناوری و نوآوری (INOTEX 2021) عرضه می شود

استخدام پرسنل پیش دبستانی

برداشت 58 تن گندم از مزرعه پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی بهبهان

اجرای مرحله نخست واکسیناسیون دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی رشت

فعال سازی مرکز تحقیقات دانشجویی در دستور کار دانشگاه آزاد اسلامی شهرقدس

شش عنوان مجله دانشگاه زابل موفق به اخذ مجوز از هیئت نظارت بر مطبوعات شد

«پاویون زنان پیشگام کارآفرین» با حضور 30 بانوی کارآفرین برگزار می شود

برای تحصیل در خارج از کشور کدام کشورها بهتر هستند؟

اجرای طرح احوالپرسی از نودانشجویان در دانشگاه شریف

جذب 25 هزار دانشجوی متعهد خدمت در دانشگاه فرهنگیان

دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا از دریچه دوربین

سند تحول بنیادین آسیب شناسی می شود

آزمون جامع دوره دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی 26 تا 31 تیرماه برگزار می شود

آزمون جامع دوره دکتری تخصصی در تاریخ تعیین شده برگزار می شود

دستگاه ازن ژنراتور پلاسما از سوی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد خرم آباد ساخته شد

تفاهم نامه دانشگاه آزاد و مؤسسه فرهنگی اندیشه های اسلامی سجادیه امضا شد

پیش بینی های علمی| احتمال گیر افتادن گازهای نجیب بادهای خورشیدی در هسته زمین!

اعلام شرایط آموزش دانشجویان تحصیلات تکمیلی علوم پزشکی مشهد

انعقاد 5 تفاهمنامه و امضای 9 قرارداد با طعم نوآوری و فناوری

تعویق آزمون جامع دکتری در دانشگاه آزاد امتحان شفاهی

حال استارت آپ های ورزشی در کشور خوب نیست

ستارگان خاموشی بخش / گاهنامه «معنا» انجمن اسلامی دانشگاه علامه منتشر شد

اطلاعات کامل شهدای دانشجومعلم خراسان رضوی جمع آوری شد

چالش ها و راهکارهای کارآفرینی و اشتغال زایی در ورزش

تلاش آگاهانه روابط عمومی موجب خلق جامعه ای پویا و باانگیزه است

معرفی نماینده رییس دانشگاه آزاد اسلامی در هیئت نظارت بر تشکل های اسلامی کرمانشاه

ناسا یک قدم به یافتن موثرترین راه آبیاری گیاهان در فضا نزدیک شد

جزییات مصاحبه آزمون دکتری تخصصی دانشگاه صنعتی شیراز اعلام شد

احترام به دیگران و تبادل موقعیت، تحقق معنای جامع «روابط عمومی شبکه ای» است

سخنرانی استاد دانشگاه هاروارد درباره «فلسفه مشاء»

روابط عمومی باید پل باشند نه دیوار

زکات بدن / نشریه «دغدغه» بسیج دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی منتشر شد

دانشگاه آزاد اسلامی واحد بناب | رشته ها و دستاوردها

اینوتکس 2021 از فردا آغاز به کار می کند

احتمال گیر افتادن گازهای نجیب بادهای خورشیدی در هسته زمین!

وبینار «سیر تکوینی موزه در ایران و جهان» برگزار شد

اعلام زمان برگزاری آزمون جامع دکتری تخصصی غیرپزشکی دانشگاه آزاد

استخدام مدیر مالی و حسابدار در شرکت تولیدی - صنعتی در تهران

آزمون جامع دکتری تخصصی غیرپزشکی دانشگاه آزاد برگزار می شود

فارس من| دانشجوها: اینترنت برای آموزش مجازی نداریم / وزارت ارتباطات: اینترنت دانشجویی از اول نیمسال دوم دانشگاه تخصیص یافت

استاد علوم پزشکی شیراز به جرگه دانشمندان پُر استناد جهان پیوست

دانشگاه فردوسی مشهد در مقطع دکتری بدون آزمون دانشجو می پذیرد

آگاهی بخشی و راهنمایی مردم رسالت مهم روابط عمومی هاست

دانشجویان عاشق علم نیستند/ارزشیابی اساتید به دست دانشجویان درست نیست

انعقاد 5 تفاهمنامه و امضای 9 قرارداد با طعم نوآوری و فناوری

خانه های نوآوری و صادرات فناوری ایران امسال در 4 کشور راه اندازی می شوند

برگزاری دومین «شب شعر» برخط در دانشگاه آزاد اسلامی اسلامشهر

آزمون جامع دکتری تخصصی دانشگاه آزاد از 26 تا 31 تیر برگزار می شود

تجلیل از برگزیدگاه جشنواره مدرسان برتر علمی کاربردی در استان سمنان

دومین جشنواره ملی پایان نامه های تحصیلات تکمیلی با محوریت پیشگیری از انواع خشونت

مستند «دمی درنگ» با کشف شگفتی های روح و روان پخش می شود

کنفرانس بین المللی کامپیوتر و مهندسی دانش 2021 ICCKE در مشهد برگزار می شود

3 سال زندان، 10 هزار دلار جریمه برای وانمود کردن به ابتلا به کرونا

آزمون جامع دکتری تخصصی دانشگاه آزاد تیر ماه برگزار می شود

استخدام فروشنده آقا در پوشاک گستر برسام منطقه آزاد ماکو در تهران

ایران کنونی ما فاقد رویاست

استخدام طراح صنعتی مسلط به کتیا، سالیدورک آقا در تهران

تجلی آداب دیپلماسی، نحوه مراوده و گفت وگو در شاهنامه فردوسی

آیین نامه «تشویق مقالات» دانشگاه صنعتی سهند منتشر شد

انتخاب مدرس مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی ایلام به عنوان مدرس نمونه استان

روشنگری نخبگان در جلب مشارکت حداکثری انتخابات تاثیر دارد

دانش بنیان ها نخستین ساختمان را با فناوری چاپ سه بُعدی ساختند

قدردانی رییس دانشگاه صنعتی امیر کبیر از مدیرعامل بانک ملت

امتحان شفاهی آزمون جامع دکتری در دانشگاه آزاد به تعویق افتاد/ برگزاری همزمان با آزمون کتبی

مدرسان منتخب دانشگاه جامع علمی کاربردی چهارمحال و بختیاری تجلیل شدند

فازسوم تزریق واکسن کووایران برکت

ادامه کلاس های مجازی دانشگاه بعد از کرونا/ نیاز علمی کاربردی به جذب مدرسان خبره تجربی

لزوم راه اندازی مراکز علمی کاربردی در جنوب خوزستان

تدوین شاخص های ارزیابی وزارت علوم و دانشگاه ها

استخدام کمک مربی خانم (رشته روانشناسی یا علوم تربیتی) در البرز

25 خدمه کشتی برزیلی در بندر امام قرنطینه شدند

توزیع 8 هزار بسته معیشتی میان نیازمندان ایلامی

بلاتکلیفی دانشگاه ها در نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم

دانشجویان تا 30 اردیبهشت برای اسکان در خوابگاه مراجعه کنند

حـفـاظـت گـرا کـیـسـت؟

امتحانات دانشگاه حضوری است؟

لزوم راه اندازی مراکز علمی کاربردی در جنوب خوزستان

دانشجویان تا 30 اردیبهشت برای اسکان در خوابگاه مراجعه کنند

تجربه وزیر علوم در راه اندازی شرکت دانش محور/راهکار جلوگیری از سقوط دانش بنیان ها به دره مرگ

تجریه وزیر علوم در راه اندازی شرکت دانش محور/راهکار جلوگیری از سقوط دانش بنیان ها به دره مرگ

نمایشگاه «نقاش شهر» در مؤسسه فرهنگی هنری و پژوهشی صبا برگزار می شود

جایزه بین المللی به دانشجوی دانشگاه خلیج فارس رسید

مسئولان استهبان مانع از تعطیلی مرکز آموزش عالی این شهرستان شوند

دانشجویان به جشنواره ملی شعر به میزبانی گیلان دعوت شدند

فضاهای باز محیط های دانشگاهی باید چگونه باشند؟

فضاهای باز محیط های دانشگاهی باید چگونه باشند؟