مطالب مرتبط:
استفاده مدیران شهرداری آبادان از واکسن پاکبان ها
اقدامی عجیب در آبادان؛ مدیران شهرداری و اعضای شورا با سهمیه پاکبان ها واکسن کرونا تزریق کردند
مدیران شهرداری آبادان برای تزریق واکسن خود را پاکبان جا زدند
اقدامی عجیب در آبادان / مدیران شهرداری و اعضای شورا با سهمیه پاکبان ها واکسن کرونا تزریق کردند
ماجرای سوء استفاده مدیران آبادانی از سهمیه واکسن پاکبان ها چه بود؟
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 فروردین 1400 ساعت 09:452021-04-17پزشكي

سرقت از سلامت مردم؛ به نام پاکبان به کام مدیران


سرقت از سلامت مردم؛ به نام پاکبان به کام مدیران روزنامه جام جم: خبر سرقت سهمیه واکسن کرونای پاکبان های آبادانی از سوی برخی مدیران شهری و اعضای شورای شهر آبادان که دیروز از سوی دانشگاه علوم پزشکی آبادان منتشر شد، - روزنامه جام جم: "خبر سرقت سهمیه واکسن کرونای پاکبان های آبادانی از سوی برخی مدیران شهری و اعضای شورای شهر آبادان که دیروز از سوی دانشگاه علوم پزشکی آبادان منتشر شد، واکنش های زیادی در پی داشت.

خبر این بود که تعدادی از مدیران شهری و اعضای شورای شهر آبادان با زدن ماسک در فهرست اعلامی از سوی شهرداری آبادان به جای پاکبان های در اولویت دریافت واکسن اقدام به واکسیناسیون کرده اند؛ اتفاقی که شاید در ظاهر آنقدر دور از ذهن است که باورش سخت به نظر بیاید اما دیروز این خبر از سوی رییس دانشگاه علوم پزشکی آبادان تایید شد تا شهروندان ببینند در روزهایی که روزانه بیش از 300خانواده سیاه پوش می شوند افرادی هم هستند که حتی از سهمیه پاکبان هایی که با زباله های عفونی سروکار دارند، نمی گذرند!از همان ابتدای ورود واکسن خارجی و خبرهای بسیار در رابطه با اولویت های واکسیناسیون در ایران، نگرانی هایی در رابطه با چگونگی انجام واکسیناسیون عمومی به گوش می رسید.

اغلب این نگرانی ها هم معطوف به انحراف از روند واکسیناسیون بود، این که مبادا همین معدود واکسن های وارد شده سر از بازار سیاه درآورد یا بدتر این که از ما بهترانی باشند که خارج از اولویت های اعلامی از سوی وزارت بهداشت واکسن بزنند.

البته که در پاسخ به این نگرانی ها مسؤولان مدام از نظارت دقیق و درست بر روند واکسیناسیون حرف می زدند و از سامانه شفافیتی می گفتند که قرار است تمام اسامی و مشخصات افرادی که واکسن زده اند در آنها ثبت شود و در اختیار نهادهای نظارتی قرار گیرد.

پیش از تایید خبر تزریق واکسن به برخی مدیران شهری آبادان هم برخی شایعات از انحراف در روند واکسیناسیون به گوش می رسید که بسیاری آن را به مسؤولان وزارت بهداشت گوشزد کردند و البته که وزارت بهداشت منتقدان را به بی اطلاعی متهم کرد.

تایید خبر استفاده از سهمیه واکسن پاکبان های آبادانی حساسیت ها را نسبت به انحراف واکسیناسیون بیشتر کرد.

پیشنهاد مجازات برای متخلفان ماجرای استفاده از سهمیه واکسن پاکبان ها توسط برخی مدیران شهری و اعضای شورای شهر آبادان، باعث واکنش های بسیاری از سوی افکار عمومی شد؛ واکنش هایی که ضمن خشم آلود بودن، راهکارهایی را هم برای مجازات این افراد به همراه داشت.

همه اینها در حالی است که هنوز اسامی این افراد هم اعلام نشده است.

برخی کاربران فضای مجازی معتقدند وعده برخوردهای لازم از سوی مسؤولان برای این افراد به نوعی تنزل در مجازات آنها محسوب می شود و این رفتار باید با مجازاتی درخور همراه باشد.

گشتی در شبکه های اجتماعی نشان می دهد در میانه همین روزهای پرخبر هم کاربران این شبکه ها با به راه انداختن هشتگ هایی همچون آبادان ، پاکبان و گرگ در لباس میش سعی کرده اند به این اتفاق واکنش نشان بدهند.

ناگفته نماند در این میان هشتگ هایی حاوی ناسزا هم به نوعی ترند شده اند که این نشان از خشم افکار عمومی نسبت به ماجرای استفاده از سهمیه واکسن پاکبان ها دارد.

راهکارهای کاربران هم جالب توجه است.

حجم قابل توجهی از واکنش ها همراه با پیشنهادهایی برای مجازات این افراد است.

این حجم از پیشنهاد مجازات نشان از تاثیری دارد که این اتفاق میان شهروندان داشته است.

شایع ترین پیشنهاد و البته پرطرفدارترین آنها، تغییر جایگاه شغلی این افراد است.

بسیاری از کاربران فضای مجازی معتقدند چون این افراد واکسن کرونا" زده اند پس باید جزو یکی از سه اولویت واجد شرایط باشند، کادر درمانی که تخصص می خواهد و سالمندان هم که شرایط سنی دارند و می ماند همین شغل شریف پاکبانی.

آنها معتقدند چون حالا این افراد به نوعی در برابر ویروس کرونا واکسینه شده اند، پس باید به جای پاکبانان شریف به جمع آوری پسماندهای بیمارستانی و زباله های عفونی بپردازند و البته از حقوق و مزایای این افراد برخوردار باشند.

این پیشنهاد با فراوانی بسیاری میان کاربران فضای مجازی دست به دست می شود و اغلب آنها این پیشنهاد را با توضیح لزوم حفظ جایگاه و منزلت شغل شریف پاکبانی اعلام کرده اند.

به این مفهوم که این مجازات به معنی تنزل جایگاه شغلی پاکبانان نیست، بلکه به مفهوم این است که این افراد چند ماهی مشکلات و مصائب این افراد را تجربه کنند.

پیشنهاد پرطرفدار دیگر، اعزام این افراد به بخش عفونی بیمارستان های آبادان است.

این که افراد به واسطه واکسینه شدن به جای نشستن پشت صندلی پارلمان های شهری و شهرداری در بیمارستان هایی مستقر بشوند که حالا مملو از بیماران کرونایی است و هر روز با خانواده های عزادار و گرفتار با این بیماری روبه رو باشند تا شاید کمی به نتایج کاری که کرده اند، پی ببرند.

پیشنهادهای مجازات تخصصی تر هم میان گفته های کاربران دیده می شد.

مثل یکی از کاربران که پیشنهاد داده بود از آنجا که زدن این واکسن می توانست مانع مرگ یک فرد شود باید از هر کدام از این افراد به اندازه دیه یک شخص که احتمال کشته شدنش وجود داشته، اخذ شود.

نکته جالب توجه در ارتباط با تمام پیشنهادها نسبت به این اتفاق این است که کمتر کاربری با این خبر به نوعی شوخی کرده است، تجربه اتفاقات در گذشته نشان می دهد اولین مواجهه کاربران فضای مجازی با هر خبری به نوعی شوخی و مطایبه است.

اما این خبر به قدری باعث خشم افکار عمومی شده که حتی در راهکارهای پیشنهادی شان هیچ طعنه ای وجود ندارد و همه در انتظار یک برخورد سریع و قاطع و متناسب با این افراد نشسته اند.

همه معتقدند آسیب چنین اتفاقی حتی بیشتر از خبرهای تکراری اختلاس و فسادهاست.

آن هم در شهری که به واسطه هشت سال دفاع مقدس پر است از جانبازانی که در انتظار واکسن کرونا هستند.

به نام پاکبان به کام مدیران در فهرست اعلام شده از سوی سازمان نظام پزشکی که به صورت روزانه منتشر می شود اعلام شده تاکنون 365هزار و 160واکسن دوز اول تزریق شده است و از این میان 102هزار و 711نفر موفق به دریافت دوز دوم هم شده اند.

براساس این فهرست همه افراد زیرمجموعه سه گروه هستند؛ گروه اول را کارکنان خط مقدم درمان ، گروه دوم را سالمندان و معلولان در مراکز نگهداری و گروه سوم را پاکبانان دارای بیماری زمینه ای و مرتبط با دفع زباله های عفونی تشکیل می دهند.

دیروز اما رییس دانشکده علوم پزشکی آبادان اعلام کرد تعدادی از مدیران شهرداری و اعضای شورای شهر آبادان موفق به تزریق واکسن کرونا شده اند! سلمان زاده با بیان این که تزریق واکسن براساس دستورالعمل ابلاغی وزارت بهداشت صورت می گیرد به خبرنگار تلویزیون گفت: با توجه به این که پاکبانان یکی از اولویت های تزریق بودند و طبق فهرستی که روزانه از سوی مدیران شهرداری آبادان به مرکز بهداشت ارسال شده تعدادی از مدیران شهرداری و اعضای شورای شهر واکسن را دریافت کرده اند.

آن طور که او گفته این افراد به دلیل این که ماسک بر چهره داشتند شناسایی نشدند! خلاصه ماجرا این است که مدیران شهرداری و اعضای شورای شهر آبادان با لباس پاکبان و ماسک به چهره تحت عنوان پاکبانان دارای بیماری زمینه ای از سهمیه پاکبانان آبادانی استفاده کردند و اقدام به واکسیناسیون کرده اند.

دلال ها به پیش ماجرای چگونگی توزیع واکسن از همان ابتدای ورود اولین محموله واکسن اسپوتنیک آغاز شد.

آرام آرام خبرهایی به بیرون درز کرد که نشان از ورود رانت خوارها و دلالان به این حوزه داشت.

هر چند نظارت بسیار وزارت بهداشت و درمان به این حوزه کار را برای این افراد سخت تر کرده بود اما وقتی فهرست اولویت های تزریق واکسن از سوی وزارت بهداشت و درمان اعلام شد راه سوءاستفاده برخی ها هم به نوعی معلوم شد.

ماه پیش یکی از کانال های تلگرامی خبری را منتشر کرد و حکایت از این داشت که برخی از مدیران شهری تهران به نام غسال های بهشت زهرا اقدام به واکسیناسیون کرده اند.

استدلال این کانال هم عکس" هایی بود که از این اتفاق منتشر شد؛ عکس هایی که به باور گردانندگان این کانال هیچ کدام غسال های بهشت زهرا نبودند.

البته مدیرعامل سازمان بهشت زهرا هم در واکنش به این موضوع اعلام کرد: فرد مورد نظر از کارمندان شهرداری منطقه 12 بوده که حدود چهارپنج ماه است به صورت کاملا داوطلب حداقل سه روز در هفته در مرکز عروجیان حضور موثر و فعال دارد و گشت می زند.

هر چند پس از این ماجرا کسی متوجه نشد چرا شخصی که به صورت داوطلبانه سه روز در بهشت زهرا گشت می زند، می تواند واکسن بزند و غسال های بهشت زهرا از این ماجرا مستثنا هستنند.

هنوز این ماجرا تمام نشده بود که تجارت نیوز هم گزارشی منتشر کرد که از ورود واکسن به بازار سیاه ناصرخسرو حکایت داشت.

ترفند تازه دلالان ناصرخسرو این طور بود که افراد خواهان واکسن با پرداخت 40میلیون تومان از سوی این دلالان به برخی مراکز درمانی معرفی می شوند تا آنجا تحت عنوان کادر درمان بتوانند واکسن بزنند! البته که این خبر از سوی مسؤولان واکنشی به همراه نداشت اما سخنگوی سازمان غذا و دارو به صورت تلویحی در توییتی این ماجرا را غیرممکن خواند.

انتشار همین دو خبر البته که همان اعتماد اندک مردم وحشت زده را نسبت به روند توزیع واکسیناسیون متزلزل کرده بود اما تایید خبر دیروز میخ آخر بر تابوت این اعتماد بود.

اسامی متخلفان منتشر می شود؟ از همان ابتدای انتشار این خبر واکنش ها به این اتفاق آغاز شد.

اغلب این واکنش ها اشاره به دو نکته مهم داشت؛ یکی انحراف از سند واکسیناسیون ملی مبتنی بر سامانه های سلامت و دیگری تخلفی که باعث ضربه به اعتماد عمومی شده است.

برای پیگیری مورد دوم و آگاهی از اتفاقی که افتاده با دانشگاه علوم پزشکی آبادان و روابط عمومی این دانشگاه تماس گرفتیم.

طبق گفته های روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی آبادان، خبرهای منتشر شده درباره استفاده اعضای شورای شهر و شهرداری آبادان از سهمیه واکسن پاکبانان آبادانی مربوط به گفت وگوی خبری گذشته است و به واسطه حساسیت موضوع تنها رییس این دانشگاه می تواند درباره آن اظهارنظر کند.

ساسان قربانی، معاون بهداشت این دانشگاه اما در پاسخ به جام جم می گوید: به این دلیل که دکتر سلمان زاده موضوع را مطرح کرده، تنها شخص او باید با رسانه ها گفت وگو کند.

به گفته او دانشگاه علوم پزشکی آبادان در نظر دارد تا فهرست افرادی را که به جای پاکبانان واکسن دریافت کرده اند، منتشر کند.

او می افزاید: از دفتر وزیر و حراست وزارت با بازرسی دانشگاه تماس گرفته شده و پیگیر ماجرا هستیم.

مستندات لازم جمع آوری شده است و وقتی قطعی شد، حتما در اختیار رسانه ها قرار خواهیم داد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی آبادان تاکید می کند دانشگاه علوم پزشکی آبادان به تفکیک صحیح سهمیه ها حساسیت زیادی نشان داده است.

او به جام جم می گوید: روز اولی که واکسن ها وارد شد اعلام کردیم که هر سهمیه مختص به چه افرادی است و ما نمی توانیم سهمیه ها را جابه جا کنیم.

متاسفانه اتفاقاتی رخ داده اما قول می دهیم که امروز ماجرا را شفاف سازی کنیم.

انحراف از سند واکسیناسون ملی از همان روز ورود اولین محموله واکسن به ایران مسؤولان از رصد روند واکسیناسیون حرف می زدند؛ روندی که بعدها به نام سند ملی واکسیناسیون معروف شد.

علی ربیعی، سخنگوی دولت 24فروردین ماه به صراحت اعلام کرد: مطمئن هستم واکسن های وارداتی به جز مسیری که در سند ملی واکسیناسیون آمده توزیع نخواهد شد.

تمام اطلاعات در سامانه سیب و تی تک ثبت شده است.

جالب این که در حالی سخنگوی دولت از این سامانه با عنوان سامانه شفافیت یاد کرده که کسی جز نهادهای نظارتی اجازه دسترسی به آن را ندارند! او گفته ثبت تمام اطلاعات دریافت کنندگان واکسن در سامانه سیب انجام شده و در دسترس دستگاه های نظارتی است.

به این مفهوم که عنوان شفافیت بر این سامانه فقط تزیینی است و در حقیقت شفافیتی در کار نیست.

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو هم اسفندماه اعلام کرده بود: ظرفیت سامانه های تی تک و سیب احتمال نشت واکسن از زنجیره توزیع رسمی به بیرون و قاچاق معکوس را به حداقل ممکن و صفر نزدیک می کند.

او البته بعدتر وقتی بسیاری از کاربران فضای مجازی از او درخواست انتشار اطلاعات افرادی را داشتند که واکسن دریافت کرده اند این کار را غیراخلاقی خواند! شایعات بسیار در رابطه با دریافت واکسن از سوی افرادی که واجد شرایط نبودند سبب این مطالبه از سوی افراد بسیاری شد.

اما جهانپور در پاسخ به این افراد، رازداری را از ارکان نظام سلامت دانست و نوشت: اطلاعات مشخص کننده هویت شخصی و سلامتی مراجعه کننده و دریافت کننده خدمت براساس اصول و مقررات اخلاق پزشکی، قابل انتشار نیست، مگر این که فرد، اولیای وی یا نماینده قانونی او برای نشر آن اطلاعات رضایت آگاهانه کتبی داده یا خود راسا به انتشار آن اقدام کرده باشد.

برخی کارشناسان اما مدام از انحراف سند واکسیناسیون ملی می گفتند و وزارت بهداشت آنها را متهم به بی اطلاعی می کرد.

شاهد انتقادهای این افراد اما حالا از آبادان سربرآورده، مدیرانی که به جای پاکبانان پیش چشم باز وزارت بهداشت واکسن زده اند! شیوع ویروس چند صدایی خبر سرقت واکسن پاکبان های آبادانی توسط برخی مدیران شهری آبادان ضربه جبران ناپذیری به اعتماد عمومی است؛ آن هم در حالی که روند کند واکسیناسیون بسیاری از شهروندان را ناامید کرده است.

روزانه مسؤولان وعده تازه ای پیرامون آغاز واکسیناسیون عمومی می دهند و در عمل آنچه پیش چشم شهروندان است، افزایش آمار ابتلا و مرگ و میرهای بسیار روزانه است و نقشه ای که حالا از وضعیت قرمز به سمت شرایط سیاه در حرکت است.

آمارهای وزارت بهداشت و نرم افزار ماسک حکایت از این دارد که در حال حاضر 63شهرستان از شدت کرونا سیاه شده اند! 85شهرستان در وضعیت فوق قرمز، 176شهرستان در وضعیت قرمز، 78شهرستان در وضعیت نارنجی و 39شهرستان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

البته همین آمار وزارت بهداشت هم از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا تکذیب می شود! ادامه دعوای ستاد و وزارت بهداشت! وزیر بهداشت یک روز بعد از سخنان رییس جمهوری دیروز هم دوباره دعوای شان را به رسانه آورد و گفت ریشه کن شدن بیماری با واکسن، دادن پیام پوچ به مردم است؛ کرونا فعلا تمام شدنی نیست.

سعید نمکی این حرف ها را در پاسخ به سخنان روحانی زده که گفته بود، امروز یک کلید برای حل مساله واکسن است؛ نمی توانیم منتظر واکسن داخلی در تابستان بشویم؛ باید در اردیبهشت و خرداد از واکسن های خارجی استفاده کنیم.

در شرایط این چنینی حالا علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفته ماه آینده گشایش خوبی در بحث واکسن کرونا هم در تولید داخلی و هم خارجی خواهیم داشت و تولید واکسن های برکت، رازی و پاستور در مراحل خوبی هستند.

وقتی ماشست فروش واکسن وارد کند! برخی معتقدند تخلف چند نفر را نباید به نام انحراف سند واکسیناسیون ملی قلمداد کرد، این باور اما برای بسیاری غیرقابل قبول است و آنها معتقدند این تخلف نمونه روندی است که افشا شده است.

علیرضا وهاب زاده، مشاور وزیربهداشت و درمان هم به جام جم می گوید این تخلفی است که در صورت صحت باید حتما پیگیری و برخورد شود.

از او درباره کارایی سامانه های سلامت و ناکارآمدی احتمالی اش می پرسیم.

او می گوید: همه موارد تزریق واکسن کرونا در سامانه سلامت ثبت می شود؛ به این مفهوم که فهرست اسامی و مشخصات افرادی که واکسن زده اند در سامانه موجود و مشخص شده است که این افراد جزو کدام اولویت مورد اشاره وزارت بهداشت بوده اند که توانسته اند واکسن دریافت کنند.

اما انتشار این فهرست به دلیل این که برخی از این افراد دارای بیماری های خاص یا صعب العلاجند اخلاقی نیست.

موضوع دیگر در این رابطه مربوط به ورود واکسن است.

حسن روحانی چند روز پیش عنوان کرده بود نمی توان منتظر واکسن داخلی ماند و باید واکسن را هر چه زودتر خرید.

این گفته او پیرو فراخوان فروردین امسال برای ورود بخش خصوصی به موضوع واردات واکسن بود.

نکته ای که در حرف های دیروز سعیدنمکی هم به آن اشاره و باعث ادامه گلایه های او از دولت شد.

وزیر بهداشت و درمان دیروز در کرمانشاه بحث واردات واکسن را بحثی تخصصی دانست که هر کسی نمی تواند به آن ورود پیدا کند.

او گفت افراد غیرمتخصص بخش خصوصی به واردات واکسن کرونا ورود کرده اند! ماست فروش و سیمان فروش و پلاسکو فروش می خواهد واکسن بیاورد.

من در سازمان غذا و دارو بساط دلالان را جمع کردم.


کلید واژه ها: آبادان - دانشگاه علوم پزشکی - شورای شهر آبادان - اعضای شورای شهر - مدیران شهری - مدیران - پاکبان - علوم پزشکی - شهر آبادان - شورای شهر - رییس دانشگاه علوم پزشکی - دانشگاه - سرقت - پزشکی - واکسن - شورای - روزنامه - آبادانی - شهرداری آبادان - شهری - علوم - رییس دانشگاه - واکسیناسیون - منتشر - سلامت - سهمیه - شهروندان - شهرداری - اولویت - روزانه

آخرین اخبار سرویس:
مدرنا: تاثیر واکسن ما روی نوجوانان 96درصد است

تاثیر واکسیناسیون کووید در بارداری در انتقال آنتی بادی به نوزاد

ابتلای بیش از 2600 مورد جدید ابتلا به کووید 19 در انگلیس

ابتلای بیش از 2600 نفر دیگر به کووید 19 در انگلیس

تاکید رییسی بر تسریع در واکسیناسیون عمومی/ واکسیناسیون 90 درصد کادر درمانی و 60 درصد افراد بالای 80 سال

سرطانی ها می توانند واکسن کرونا بزنند؟

تعداد بیماران بستری کرونایی مازندران به 878 مورد رسید

آینده سوابق الکترونیکی بیماران در دست فناوری/ هیچ پرونده پزشکی گم نمی شود!

آیا سرطانی ها می توانند واکسن کرونا بزنند؟

سفرهای تعطیلات عید فطر ممنوع شد / باز شدن مشاغل گروه یک و دو از هفته آینده / اعلام زمان کنکور سراسری و ارشد

واکسن تولید داخل برای مردم دلنشین تر است

فائوچی: نیمی از انتقال کرونا از افراد بی علامت صورت می گیرد

اهدای 600 لباس حفاظتی موسسه خیریه آیت اله سیستانی به اورژانس اهواز

شناسایی حدود 12 هزار مورد جدید ابتلا به کرونا در ایتالیا

کرونا 4 قربانی از یزد گرفت/ تست کرونای 175 نفر مثبت شد

اختلال خواب در کودکان را جدی بگیرید

رییسی: واکسن داخلی برای مردم دلنشین تر است

42 بیمار جدید کرونایی در زنجان شناسایی شدند

روند نزولی شیوع کرونا در چهارمحال و بختیاری؛ تسریع در خروج موج پیک چهارم نیاز است

برای ثبت نام واکسن کرونا کلیک کنید/ جزییات تزریق واکسن کرونا در salamat gov ir

پیامد سرمایه گذاری روی ماما، بهبود همه شاخص های سلامت است

بیماران خاص در پس انزوا یا اجتماع؛ بیماران خاص نیازمند شناساندن بیماری و فرهنگ سازی در جامعه هستند

خودروهای بومی در تعطیلات عید فطر اجازه خروج از زنجان را ندارند

وعده جدید وزیر بهداشت درباره واکسن کرونا

آشنایی با فواید و مضرات چغندر + ارزش غذایی

پذیرش 120 بیمار کرونایی طی 24 ساعت گذشته

فواید استفاده از آب برنج برای پوست و مو

موج پنجم کرونا با گونه آفریقایی و هندی می آید؟

تعطیلی آرامستان ها در رامهرمز

پادکست اخبار پنجشنبه 16 اردیبهشت استان سمنان

ویدئو/ پیام ویدئویی حمید هیراد از بیمارستان

این نوشیدنی در بدن شما معجزه می کند

سرطانی ها می توانند واکسن کرونا بزنند؟

شب قدری متفاوت در کنار بیماران کرونایی + فیلم

مرگ کودک 6 ساله جاسکی بر اثر عقرب گزیدگی

بلایی که با خوردن نوشابه بر سرمان می آید!

روند صعودی مبتلایان به کرونا در کهگیلویه و بویراحمد

12 علامت خاموش استرس را بشناسید

مواد غذایی مفید و مضر به حال کبد/نمک زیاد نخورید

ساده ترین راهکار ها برای خلاصی از گرفتگی بینی

استفاده از زنبور به عنوان تست کرونا!

نمکی: ایران در آینده نزدیک از بزرگترین تولیدکنندگان واکسن کرونا در جهان خواهد بود

واکسن تولید داخل برای مردم دلنشین تر است

آزمایشگاه های تشخیص کرونا اعلام شد+اسامی

114 بیمار کرونایی در شرق استان سمنان بستری هستند

وزیر بهداشت: ایران در آینده نزدیک از بزرگترین تولیدکنندگان واکسن کرونا در جهان خواهد بود / امروز از موج چهارم کرونا عبور کردیم

سرطانی ها می توانند واکسن کرونا بزنند؟

این نوشیدنی در بدن شما معجزه می کند

تولد 9 قلو به جای 7 قلو ! + عکس

سه فوتی و 125 مورد جدید مبتلا به کرونا ویروس در ایلام

این نوشیدنی در بدن شما معجزه می کند

پیام تصویری حمید هیراد از بیمارستان و توضیح رویه درمانی خود

نتیجه تست کرونای کارگران هندی شاغل در صنایع ساوه منفی است

آمار کرونا هرمزگان 16 اردیبهشت؛ 2 فوتی و 437 بستری

سرطانی ها می توانند واکسن کرونا بزنند؟

12 علامت خاموش استرس را بشناسید

68 بیمار کرونایی در هرمزگان در آی سی یو هستند/ فوت 2 نفر در شبانه روز اخیر

ساده انگاری کرونا و جولان ویروس بی خیالی ها در ایلام/کووید 19 همچنان قربانی می گیرد

شناسایی 34 مورد جدید مبتلا به کرونا در شرق استان سمنان

درصد مرگ و میر موج چهارم کرونا در کشور نسبت به موج سوم 50 درصد کاهش داشته است

مواد غذایی مفید و مضر به حال کبد/نمک زیاد نخورید

مرگ و میر موج چهارم کرونا 50 درصد کاهش یافته است

ساده ترین راهکار ها برای خلاصی از گرفتگی بینی

آمار کرونا در ایران پنجشنبه 16 اردیبهشت 1400

آمار کرونا مازندران 16 اردیبهشت؛ 161 بهبودیافته و 137 بستری جدید

آمار کرونا آذربایجان غربی 16 اردیبهشت؛ 19 فوتی و 795 ابتلای جدید

رییسی: واکسن داخلی برای مردم دلنشین تر است

واکسیناسیون 100 درصدسالمندان استان علیه کرونا

استفاده از زنبور به عنوان تست کرونا!

آرامش مردم با تسریع در تهیه واکسن و واکسیناسیون عمومی

گزارش تصویری ازبازدید مدیران شهرستان قدس

فساد در حوزه غذا و دارو جنایت است

واکسن تولید داخل برای مردم دلنشین تر است

تسریع درتهیه واکسن و واکسیناسیون عمومی موجب آرامش مردم خواهد شد

رییس قوه قضاییه: فساد در حوزه غذا و دارو مصداق بارز جنایت است

آخرین آمار کرونا در قزوین/10 فوتی و 345 بیمار جدید کرونایی

واکسن تولید داخل برای مردم دلنشین تر است

رنگ آبی ناخن ها نشان چیست؟

واکسن ازهر کجا تهیه و تایید شود، مردم استفاده می کنند/ واکسن تولید داخل برای مردم دلنشین تر است

واکسن تولید داخل برای مردم دلنشین تر است

آمار کرونا همدان 16 اردیبهشت؛ 3 فوتی و 91 ابتلای جدید

تسریع در تهیه واکسن موجب آرامش مردم است

آمار کرونا یزد 16 اردیبهشت؛ 4 فوتی و 175 ابتلای جدید

آمار کرونا استان مرکزی 16 اردیبهشت؛ 12 فوتی و 180 ابتلای جدید

نمکی: ایران در آینده نزدیک از بزرگترین تولیدکنندگان واکسن کرونا در جهان خواهد بود

واکسن ازهر کجا تهیه و تایید شود، مردم استفاده می کنند/ واکسن تولید داخل برای مردم دلنشین تر است

نمکی: درصد مرگ و میر موج چهارم کرونا در کشور نسبت به موج سوم 50 درصد کاهش داشته است

هشدار نمکی درباره موج جدید کرونا

آزمایشگاه های تشخیص کرونا اعلام شد+اسامی

سالاد مخلوط

تسریع در تهیه واکسن و واکسیناسیون عمومی موجب آرامش مردم خواهد شد

10 خاصیت مهم ریواس را بدانید

کاهش بیماری قلبی با مصرف این سبزیجات

مرکز تجمیعی برای واکسیناسیون کرونا در زنجان راه اندازی می شود

تسریع در تهیه واکسن موجب آرامش مردم است/ فساد در حوزه غذا و دارو مصداق بارز جنایت است

مرگ های کرونایی به 616 مورد رسید/ کهگیلویه و بویراحمدی ها به سایر استان ها سفر نکنند

هشدار درباره شیوع جهش های جدید کرونا در برزیل

مرکز تجمیعی برای واکسیناسیون کرونا در زنجان راه اندازی می شود

نقش ماماها در کاهش مرگ و میر مادران باردار و نوزادان

رییس قوه قضاییه: تسریع در تهیه واکسن و واکسیناسیون عمومی موجب آرامش مردم خواهد بود/ فساد در حوزه غذا و دارو مصداق بارز جنایت است/از کسانی که با جان مردم بازی می کنند نمی توان گذشت

سرقت از سلامت مردم؛ به نام پاکبان به کام مدیران

سرقت از سلامت مردم؛ به نام پاکبان به کام مدیران