مطالب مرتبط:
خشکسالی؛ بیخِ گوش کشاورزان
ادعای وکیل سابق پرسپولیس درباره شکایت هندی ها؛ خطر بزرگ بیخ گوش نماینده ایران
دولت برای تامین کود و سم به کشاورزان سوبسید پرداخت کند
کشاورزان ابرکوه 400 کیلوگرم زعفران خشک برداشت کردند
آغاز رهاسازی آب سد وشمگیر برای تامین نیاز آبی کشاورزان در استان گلستان
-144 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 27 فروردین 1400 ساعت 19:352021-04-16اقتصادي

خشکسالی بیخِ گوش کشاورزان


بنابر گفته بسیاری از کارشناسان، خشکسالی یکی از پدیده های زیانبار طبیعی است که براثر تغییرات اقلیمی و در معنای جزیی تر افزایش میانگین دمای زمین روی داده است و آثار مخرب اقتصادی و اجتماعی زیادی به همراه دارد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اجتماعی یکتاپرس، ایران نیز از این پدیده خشکسالی به دور نبوده و براساس اعلام وزارت جهاد کشاورزی میزان بارندگی در سال 1399 نسبت به درازمدت 38 درصد و نسبت به سال قبل آن 40 درصد کاهش داشته است.

کاهشی که نشان می دهد خشکسالی در سال زراعی جاری قطعی بوده و نیاز است مسئولان مربوطه و دست اندرکاران بخش کشاورزی هوشیارتر از همیشه در این راستا گام بردارند و تا دیر نشده برای کنترل خشکسالی در کشور تدابیری را اتخاذ کنند؛ پیش از آنکه این پدیده طبیعی به تهدیدی جدی برای بخش کشاورزی و امنیت غذایی مردم تبدیل شود.

مفهوم خشکسالی و علت وقوع آن، استان های درگیر و راه های کنترل این پدیده طبیعی زیان بار موضوعاتی بودند که با مهران زند_ رییس گروه خشکسالی و تغییر اقلیم پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری _ در خصوص آنها به گفت و گو پرداختیم.

وی معتقد است بررسی های انجام شده توسط مراکز علمی و تحقیقاتی بیانگر این است که متهم اصلی در وقوع بلایای طبیعی از جمله خشکسالی تغییرات اقلیم است اما عدم برخورد مناسب با نتایج حاصل از خشکسالی و نداشتن سیاست­ ها و برنامه­ های علمی و اصولی در مواجهه با این بلیه خطرناک، در بلندمدت می تواند منجر به تخریب کامل منابع طبیعی مناطق مختلف و تبدیل خشکسالی به خشکی دایمی شود.

خلاصه این گفت و گو در ادامه آمده است: - مفهوم دقیق خشکسالی چیست و این پدیده اقلیمی چه زمانی رخ می دهد؟ خشکسالی کاهش غیر طبیعی و طولانی مدت منابع رطوبتی (عمدتاً بارش) است که اثرات نامطلوبی بر گیاهان، حیوانات و انسان می گذارد.

خشکسالی هواشناسی که در بسیاری از منابع با عنوان خشکسالی اقلیمی از آن نام برده اند به دلیل کمبود و یا کاهش مقدار بارندگی طی دوره ای از زمان بوجود می آید.

به عبارتی خشکسالی هواشناسی زمانی حادث می شود که میزان بارندگی سالانه کمتر از میانگین دراز مدت آن باشد.

در حالیکه خشکسالی کشاورزی از طریق تاکید بر مواردی همچون کسری بارش، کمبود رطوبت خاک، اختلاف بین تبخیر وتعرق واقعی و پتانسیل، کاهش سطح ذخایر یا آب های زیر زمینی و مواردی از این قبیل که به خشکسالی اقلیمی(یا هیدرولوژی) مرتبط است، تعریف می شود.

- خشکسالی کشاورزی و منابع طبیعی کدام استان ها را بیشتر تهدید می کند؟ *به منظور بررسی و تحلیل وضعیت وقوع خشکسالی در اراضی کشاورزی و منابع طبیعی کشور بهتر است مروری بر آخرین آمار و اطلاعات هواشناسی داشته باشیم.

به عبارت دیگر با توجه به این مهم که منشا و عامل اصلی وقوع خشکسالی در عرصه های کشاورزی و منابع طبیعی کشور تغییر در متغیرهای هواشناسی مانند بارش، دما، رطوبت و.

است، تحلیل وضعیت متغیرهای هواشناسی خصوصا بارش نقش کلیدی در نحوی وقوع و گسترش خشکسالی کشاورزی و منابع طبیعی دارد.

نگاهی گذرا به شکل زیر که از آخرین اطلاعات سازمان هواشناسی کشور بدست آمده است، به خوبی شرایط خشکسالی سال زراعی جاری را نمایان می کند.

در این شکل بخش آبی رنگ، معرف میانگین بلندمدت بارش تجمعی کشور است.

منحنی های قهوه ای و سبز رنگ به ترتیب تغییرات بارش تجمعی سال آبی گذشته و جاری را نمایش می دهند.

مقایسه منحنی سبز رنگ با منحنی قهوه ای و بخش آبی رنگ بیانگر وقوع کاهش چشمگیر بارش سال زراعی جاری(41/2- درصد در کل کشور) نسبت به بلندمدت و سال زراعی گذشته است.

این شرایط زمانی حادتر می شود که با دقت در این شکل متوجه می شویم بخش اصلی و عمده سال آبی طی شده است و پیش بینی های مراکز ذی صلاح( سازمان هواشناسی کشور و مراکز وابسته) حاکی از آن است که در ماه­ های باقی­مانده از سال آبی هم بارش قابل توجهی نخواهیم داشت.

بنابراین و با اتکا بر آخرین اطلاعات هواشناسی بدون شک در سال آبی جاری در غالب نواحی کشور با خشکسالی شدید هواشناسی مواجه هستیم.

در این راستا به ترتیب استان های سیستان و بلوچستان(93/4-)، هرمزگان(91/3-)، خراسان ­ها( بیش از 57- درصد)، سمنان و فارس(49-) و کرمانشاه( 43/9-) تا تاریخ 23 فروردین سال 1400بیشترین کاهش بارش و به تبع آن شدیدترین خشکسالی هواشناسی را نسبت به بلندمدت تجربه کرده اند.

در خصوص خشکسالی کشاورزی و منابع طبیعی، با عنایت به این مهم که پس از وقوع خشکسالی هواشناسی و به دنبال آن بخش کشاورزی و منابع طبیعی با توجه تنوع بسیار زیاد خصوصیات فنولوژیکی گیاهان به طرق مختلف و با شدت و ضعف­ های متفاوتی متاثر می شوند، موضوع از پیچیدگی های به مراتب بیشتری نسبت به خشکسالی هواشناسی برخوردار است.

همانطور که در تعریف خشکسالی کشاورزی هم اشاره شد، علاوه بر بارش عوامل مهم دیگری همچون رطوبت خاک و شرایط تبخیر و تعرق نیز در وقوع این نوع از خشکسالی تعیین کننده است.

به همین خاطر در سال های اخیر به منظور پایش وضعیت وقوع خشکسالی در اراضی کشاورزی، جنگلها و مراتع از تصاویر ماهواره­ای استفاده می شود.

یکی از رایج و پرکاربرد ترین شاخص­ های بررسی وضعیت پوشش­ های گیاهی که به منظور پایش تغییرات زمانی و مکانی پوشش های گیاهی و محصولات کشاورزی و همچنین تغییرات این عرصه ­ها­ در زمان وقوع خشکسالی در بسیاری از مناطق دنیا استفاده می شود، شاخص تفاضلی نرمال گیاه (NDVI) است.

دامنه تغییرات این شاخص بین منهای یک تا مثبت یک است، اما محدوده معمول تغییرات گیاه سبز بین 0/2 تا 0/8 است.

به منظور آگاهی از شرایط فعلی وقوع خشکسالی در اراضی کشاورزی، جنگلها و مراتع کشور، دقت در نقشه شاخص تفاضلی نرمال گیاه می تواند راهگشا باشد.

در این نقشه طیف رنگ زرد به طرف قهوه­ای روشن و تیره نشانگر افزایش تنش خشکی و برعکس طیف رنگ سبز روشن به طرف رنگ سبز تیره نمایانگر وقوع شرایط بالای معمول و بهینه به لحاظ سبزینگی گیاه است.

همان­گونه که در این نقشه ملاحظه می شود، بخش­ های قابل توجهی از کشور شامل استان های خراسان رضوی و شمالی، آذربایجان شرقی و غربی، زنجان، مرکزی، همدان، کردستان، فارس و چهار محال و بختیاری با کاهش شدید سبزینگی در اراضی کشاورزی و منابع طبیعی مواجه هستند.

این وضعیت زمانی بحرانی ­تر به نظر می رسد که از طرفی کاهش حدود 85 درصدی بارش فصل بهار( که نقش حیاتی برای محصولات دیم دارد) نسبت به بلندمدت را مورد توجه قرار دهیم و دقت کنیم که با حرکت به طرف فصل گرم و افزایش دما و تبخیر و به دنبال آن کاهش رطوبت خاک، این تنش خشکی افزایش می یابد و به تدریج غالب عرصه ­های کشاورزی، جنگلها و مراتع کشور در سال زراعی جاری با خشکسالی مواجه خواهند شد.

- آیاخشکسالی کشاورزی ریشه در تغییر اقلیم دارد یا به سو مدیریت ها و اقدامات نامناسب باز می گردد؟ موقعیت جغرافیایی ایران در کمربند خشک و نیمه خشک دنیا باعث شده که خشکی و خشکسالی با طبیعت این سرزمین عجین شود.

اشاره به رخداد خشکسالی های شدید و فراگیر در متون تاریخی خود به تنهایی می تواند مؤید این موضوع باشد.

با انتشار کتاب ­ها، گزارشات و مقالات علمی معتبر متعدد در خصوص وقوع تغییرات اقلیمی در مناطق مختلف کره زمین که حاصل تلاش باتجربه ترین محققین جهان است، اختلاف نظر قابل توجهی در این زمینه جود ندارد.

اما کم و کیف این تغییرات در نواحی مختلف کره زمین و بخش­ های حیاتی بسیار متنوع و متفاوت است.

در ایران نیز با بررسی های انجام شده توسط مراکز علمی و تحقیقاتی اسناد معتبر و قابل قبولی در رابطه با وقوع تغییرات اقلیمی در کشور ارایه شده است.

همچنین بسیاری از این تحقیقات، متهم اصلی در وقوع بلایای جوی را تغییرات اقلیمی معرفی کرده اند.

با توجه به این موضوع که از مهمترین نتایج تغییرات اقلیمی افزایش فرین­ های اقلیمی( مقادیری حداکثری) مانند بارش ­های شدید، طوفان ­های گرد و غبار و خشکسالی های شدید و متوالی است .

بنابراین دور از ذهن نیست که افزایش فراوانی رخدادهای خشکسالی کشاورزی در سال های اخیر را منتسب به تغییرات اقلیمی دانست.

با عنایت به این مهم که نقش کشاورزان و مسؤلین ذی ربط عمدتا در تخفیف یا تشدید اثرات و پیامد های حاصل از خشکسالی کشاورزی نمایان می شود، نمی توان آنها در افزایش وقوع خشکسالی مقصر دانست.

اما در عین حال باید به این نکته حیاتی توجه داشت که عدم برخورد مناسب با نتایج حاصل از خشکسالی و نداشتن سیاست­ ها و برنامه­ های علمی و اصولی در مواجهه با این بلیه خطرناک، در بلندمدت می تواند منجر به تخریب کامل منابع طبیعی مناطق مختلف و تبدیل خشکسالی به خشکی دایمی شود.

- مسئولان و کشاورزان باید چه اقداماتی برای مقابله با خشکسالی انجام دهند؟ از جمله مهمترین خصایص خشکسالی این است که در شرایط فعلی، بشر هنوز توانایی جلوگیری از وقوع این پدیده را ندارد.

بنابراین موثرترین شیوه کاهش خسارت این بلیه، افزایش آمادگی کشاورزان برای مواجهه کارآمدتر با آن است.

در سال های اخیر برای مقابله با خشکسالی کشاورزی دو شیوه اصلی کوتاه و بلند مدت مورد توجه قرار گرفته است.

از جمله روش های کوتاه مدت مقابله با خشکسالی می توان به مدیریت در مصرف آب، جلوگیری از اتلاف آب، کم کردن مصرف آب زراعی، کود دهی مناسب، کاهش تبخیر رطوبت از خاک و شخم عمیق را ذکر کرد.

ازجمله شیوه ­های بلندمدت نیز می توان به مدیریت در کاشت، انتخاب گونه­ های کم آب خواه و سازگار با اقلیم های خشک، عادت دادن گیاهان به شرایط خشکی، ایجاد بادشکن، تقویت منابع آب های زیرزمینی اشاره کرد.

روش های مقابله با خشکسالی درمناطق مختلف کشور، متفاوت است و به امکانات و سرمایه و همچنین توانایی فرد در حل مشکلات بستگی دارد.

شیوه های مقابله افراد نیز به ویژگی های فردی، اقتصادی، اجتماعی، محیطی، نگرشی، فرهنگی و عوامل مدیریتی آنها بستگی دارد.

در کل یکی از مهمترین راهکارها برای کاهش وقوع سیلاب ها و تبدیل آن ها به فرصت و ذخیره منابع آبی آن ها در زمان خشکسالی ها، فعالیت های آبخیزداری است.

فعالیت های آبخیزداری بسیار گسترده و وسیع هستند و معمولا در طیف وسیعی از حوزه ها انجام می شود.

انجام برخی از اقدامات سازه ای و بیولوژیکی آبخیزداری در حوزه های کوچک که عکس العمل هیدرولوژیکی سریعی دارند، موجب می شود که از وقوع سیلاب ها (قبل از اینکه سیلاب ها در سرشاخه ها به یکدیگر بپیوندند و سیلاب های سهمگین را بوجود آورند) جلوگیری شده و منابع آب آن ها با روش های کم هزینه در آبخوان ها برای سال های خشک ذخیره شود.

برای مثال در نظر بگیرید که یک بارش شدید در سرشاخه های یک رودخانه بزرگ اتفاق بیفتد، در صورتی که فعالیت های کنترل سیلاب آبخیزداری نظیر گوراب ها یا پخش سیلاب ها اتفاق نیفتاده باشد، سیلاب های سرشاخه ها خیلی سریع به هم می پیوندند و حتی ممکن است در پایین دست باعث ایجاد خسارت های مالی و جانی شوند.

حتی در صورتی که حوزه های آبخیز به صورت برون ریز باشند که این منابع آبی با ارزش با ایجاد خسارت های سهمگین به دریا منتقل می شوند.

این در حالی است که با اقدامات کنترل سیلاب آبخیزداری می توان ضمن مهار سیلاب ها در سرشاخه ها، به ذخیره این منابع آبی با ارزش پراخت و در سال های خشک به شیوه های مختلف آن ها را استخراج و مورد استفاده قرار داد.

البته این منابع آبی با ارزش که بعضا توسط فعالیت های آبخیزداری ذخیره می شوند بایستی به نحو بهینه مورد استفاده قرار گیرند.

به عبارتی بهتر، زحمات بسیار زیادی برای کنترل و نفوذ سیلاب ها در مناطق بالادست و ذخیره آن ها برای سال های خشک، کشیده می شود و لذا از قطره قطره منابع آبی بایستی بهترین استفاده را داشت.

خصوصا در رابطه با کشاورزی، بازدهی منابع آبی بایستی افزایش یابد و حداکثر منافع را به همراه داشته باشد.

در غیر این صورت، بسیاری از اقدامات بی نتیجه یا کم نتیجه باقی خواهد ماند.

- کلام آخر.

به هر حال برای مقابله با اثرات خشکسالی کشاورزی و کاهش خسارات ناشی از آن مسؤلان ذی ربط می توانند نقش به مراتب مهمتر و پر رنگ تری داشته باشند.

حرکت از مدیریت ریسک به طرف مدیریت بحران و ایجاد و گسترش سامانه های پایش و پیش بینی خشکسالی کشاورزی و منابع طبیعی می تواند از زمره مهمترین و ضروری ترین این اقدامات باشد.

از جمله مراکزی که در سال های اخیر اقدامات خوبی در رابطه سامانه های پایش و پیش بینی خشکسالی کشاورزی و منابع طبیعی انجام داده است، پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری است.

این پژوهشکده به تازگی با همکاری و حمایت مالی، معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری با انجام پروژه ای تحت عنوان" توسعه شاخص­ های خشکسالی و طراحی و پیاده سازی سامانه الگویی پایش و پیش بینی خشکسالی کشاورزی در استان لرستان" اقدام زیربنایی و موثری به منظور استقرار و توسعه سامانه های پایش و پیش بینی خشکسالی کشاورزی انجام داده است.

امید است با همکاری بیشتر و موثرتر مراکز علمی و تحقیقاتی کشور و حمایت مالی دولت، شاهد گسترش روزافزون این­گونه اقدامات باشیم.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: خشکسالی - پدیده طبیعی - کشاورزی - بخش کشاورزی - پدیده - وزارت جهاد کشاورزی - طبیعی - اجتماعی - تغییرات اقلیمی - میزان بارندگی - جهاد کشاورزی - امنیت غذایی - کنترل - کشاورزان - کاهش - زیان - درصد - میانگین - تغییرات - بارندگی - مسئولان - اقتصادی - سال قبل - افزایش - یکی از - سال 1399 - مفهوم - گزارش - زراعی - درگیر

آخرین اخبار سرویس:
ارز های دیجیتال ریزشی باقی ماندند

قیمت پراید در بازار چقدر شد؟

برداشت غلات از هزار و 800 هکتار کشتزار بجستان آغاز شد

مبارزه با ملخ بومی در 250 هکتار کشتزار خراسان رضوی انجام شد

آغاز برداشت از تنها مزرعه گلایول فارس

یک هزارو 822 طرح سرمایه گذاری در روستاهای زنجان اجرا می شود

تکذیب یک شایعه پرتکرار در مورد بنزین!

زمان پرداخت مابه التفاوت حقوق فروردین بازنشستگان سایر سطوح

هفت رشته قنات در منطقه مرزی دُرح مرمت شد

قیمت جدید نان در تهران هنوز اعلام نشده است

دومینوی افزایش قیمت در بازار اجاره

پرداخت 54.4 میلیارد تومان کمک بلاعوض برای مسکن محرومان استان بوشهر مصوب شد

نانوایان در انتظار اعلام نرخ جدید نان

64 هزار شغل در بخش صنعت اصفهان ایجاد شد

اجرای طرح امانت دهی پستی کتاب مستلزم تامین هزینه است

زمان پرداخت مابه التفاوت حقوق فروردین بازنشستگان سایر سطوح/نحوه ثبت نام وام به زودی

رشد 80 درصدی آموزش و سوادآموزشی در عشایر اصفهان

استخدام مهندس عملیات و مهندس تعمیرات در یک شرکت نفتی معتبر در خوزستان

وراث متوفیان سهام عدالت چه کنند؟

احیا و فعال سازی 250 معدن راکد در کشور

استخدام کارمند فروش

استخدام کارشناس فروش منطقه آقا در شرکت ملی شیمی کشاورز در کردستان

استخدام منشی و کارپرداز خانم

نیازمند بازاریاب و منشی خانم

استخدام کارمند فروش و کارشناس فروش با مزایای عالی در شرکت آتلانتیک در تهران

استخدام تکنسین تعمیرات لوازم خانگی

بازار ها در التهاب انتخابات قرار دارند؟

صدور 7میلیون قبض جریمه کرونایی!

120 هزار هکتار از گندمزارهای لرستان تحت پوشش بیمه حوادث هستند

شریعتمداری: صف نامزدهاست، اشتباه نیامده اید؟!

مبالغ مالیات خودروهای لوکس بالای یک میلیارد تومان / جدول میزان مالیات 42 خودرو

هزینه خدمات پرستاری در منزل، خارج از توان است/ بیمه ها باید به مراقبت های خانگی ورود کنند

افق روشن کشت کلزا در خراسان رضوی

بنیاد مستضعفان 50 میلیارد تومان برای توسعه درمیان اختصاص داد

صفحه نخست روزنامه های صبح یکشنبه 26 اردیبهشت

ببینید | خودرویی که قابلیت تبدیل شدن به قایق را دارد!

چشم انداز مثبت قیمت سهام شرکت های صادراتی در بورس

نوسان قیمت در بازار کاغذ/امید ناشران به باقی مانده سهمیه سال98

شمس الدین حسینی chr(034)چراchr(034) و chr(034)برای چهchr(034) آمد؟

استخدام کارشناس فروش خانم در یک کارخانه تولیدی در شهرک صنعتی بوعلی همدان

استخدام کارمند فروش آسانسور و پله برقی در شرکت آرارات آسانبر پارت در تهران

نماینده خلخال: ویلاسازی در تفرجگاه اندبیل توجیه ندارد

استخدام کارشناس تضمین کیفیت (رشته صنایع یا مکانیک) در ایران پژوهش در تهران

گران ترین تمبر جهان

استخدام سرپرست کارگاه و مدیر پروژه در صنعتی سانتیگراد از گلستان

کار در تولیدی کفش زنانه چرمی کارگر

منشی،دستیار

موتور سوار با در پیک موتوری نیازمندیم

رنگ کار ماهر

طراح ناخنکار حرفه ای

استخدام نیرو فروش اقا و خانم ( حقوق مناسب)

استخدام ویزیتور اهواز

استخدام معلم (رشته روابط عمومی) در یک مجموعه معتبر در اصفهان

استخدام نیروی کار پاره وقت با درآمد بالا (دورکاری)

استخدام مدیر فروش خانم در شرکت لناطرح لوتوس در تهران

استخدام کارشناس فروش ( تاسیسات صنعتی ) در آبنوس فناوران بین الملل در تهران

منشی با سابقه کار

استخدام چرخکار ماهر در شرکت تولیدی پاتن جامه در تهران

استخدام سرپرست فروش مواد غذایی ساوین در آذربایجان شرقی

فروشنده جهت کار در انبار سنگ در شهرک صنعتی محمود آباد

به پیک پیاده و تراکت پخش کن خانم یا اقا نیازمندیم

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت و مزایا در سازه شمیران ماندگار در تهران

استخدام کمک حسابدار با مزایا در شرکت مدیران محاسب اقتصاد قرن در کرج

استخدام کارشناس بازرگانی خانم در یک شرکت معتبر در هرمزگان

روغن مایع ازامروز 35 درصد گران شد/ افزایش 30 درصدی قیمت روغن جامد

استخدام حسابدار در شرکت اصفهان شکلات- کامور در اصفهان

استخدام کارشناس بازرگانی در یک شرکت معتبر کشتیرانی در تهران

وراث متوفیان سهام عدالت چه کنند؟

استخدام بازاریاب حضوری در یک شرکت پخش آرایشی بهداشتی در تهران

نیرو جهت چاپخانه پارچه

فرکار ماهر ساندویچی

منشی مدیر عامل

استخدام 3 موشن گرافیک کار

استخدام نیروی کار در رستوران آلاو

ابتلای بیش از 163 میلیون نفر به کرونا در جهان

قیمت بیت کوین، امروز 1400/02/26

استخدام کارشناس فروش در شرکت بهین افزار تیام در یزد

استخدام کارگر آقا در یک کارخانه تولید بتن در خراسان رضوی

استخدام مدیر تولید (رشته صنایع غذایی) در یک شرکت کارتن سازی در مشهد

استخدام کمک حسابدار، منشی مدیر عامل و کارشناس فروش در تهران

روغن مایع ازامروز 35 درصد گران شد/ افزایش 30 درصدی قیمت روغن جامد

استخدام 4 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در تهران

جرم را نمی توان با مجازات از بین برد

استخدام حسابدار در تولیدی نوشابه ارم نوش در تهران

اپراتور اینستاگرام و سایت در مجموعه سامسونگ

استخدام کانترکار خانم، دوگابرگر

آموزش و اشتغال تخصصی برق خودرو و مکانیک

دعوت به همکاری از مدیر بازاریابی و ویزیتور و بازاریاب بیمه در اصفهان

استخدام سرپرست کارگاه و مدیر پروژه در صنعتی سانتیگراد از هرمزگان

استخدام عکاس در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مسئول تدارکات در شرکت صنعتی سانتیگراد در شیراز

نیروی کار ساده و ماهر اشپزخانه

پذیرش سرمایه گذار و شراکت

استخدام سرپرست کارگاه و مدیر پروژه در صنعتی سانتیگراد از سمنان

هجوم سرمایه گذاران خارجی به چین!

توزیع 10 میلیارد ریال بسته معیشتی توسط مراکز افق امامزادگان قم

پیش بینی بورس 26 اردیبهشت 1400/ تاثیر شعارهای کاندیداهای ریاست جمهوری بر بازار سرمایه

کارشناس فروش آقا

استخدام ناخنکار، اپیلاسیونکار، شینیونکار، میکاپکار

استخدام کارشناس تبلیغات در شرکت بازرگانی تامین خودرو خسروانی در تهران

خشکسالی بیخِ گوش کشاورزان

خشکسالی بیخِ گوش کشاورزان