مطالب مرتبط:
بمب ساختن کار شماست ایران را متهم نکنید / سلامت و معیشت مردم، رفع تحریم ها و افتتاح طرح های ملی 4 هدف اصلی در 100روز پایانی دولت است
عکس | شکایت هندی ها از پرسپولیس به AFC | پست جنجالی کار دست سرخ ها داد
تغییر ساعت کار مراکز انتقال خون کرمانشاه در ماه مبارک رمضان
راه هایی برای رهایی از رژه کرونا بر روان مردم
پست جنجالی کار دست پرسپولیس داد/فدراسیون هند به AFC شکایت کرد
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 فروردین 1400 ساعت 19:102021-04-15سياسي

حیدروند: الگوی آبادانی پیشرفت، کار با مردم برای مردم است


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، مدیرکل اداره آبادانی و پیشرفت جامع بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه یکی از مهم ترین جهت‏ گیری های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در سال های اخیر طرح الگوی آبادانی و پیشرفت مناطق کم برخوردار بوده و محوری ترین .

- " مدیرکل اداره آبادانی و پیشرفت جامع بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: برای اینکه بتوانیم شاهد آبادانی و پیشرفت در روستاهای مناطق محروم و مناطق کم برخوردار باشیم اولین گام شناسایی این مناطق است که به دلایل مختلف محروم و کم برخوردار مانده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، مدیرکل اداره آبادانی و پیشرفت جامع بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه یکی از مهم ترین جهت‏ گیری های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در سال های اخیر طرح الگوی آبادانی و پیشرفت مناطق کم برخوردار بوده و محوری ترین مسئله به عنوان ماموریت این بنیاد، توانمند سازی محرومین است افزود: مناطق محروم پتانسیل و ظرفیت های زیادی دارند که با همراهی و مشارکت مردم و آموزش های لازم می توانند به پیشرفت و توسعه دست یابند.

مسعود حیدروند مدیرکل اداره آبادانی و پیشرفت جامع بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به الگوی آبادانی پیشرفت گفت: برای اینکه بتوانیم شاهد آبادانی و پیشرفت در روستاهای مناطق محروم و مناطق کم برخوردار باشیم اولین گام شناسایی این مناطق می باشدکه به دلایل مختلف محروم و کم برخوردار مانده اما به جهت وجود نیروی انسانی و منابع، ظرفیت های لازم را برای توسعه دارا می باشند.

حیدروند با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت مشارکت دادن مردم در کارها اظهار داشت: اصل شعار الگوی آبادانی پیشرفت، "کار با مردم برای مردم است".

این موضوع به این معنا است که باید کار را به مردم بسپاریم، اما سوال اینجاست، برای اینکه کار به مردم سپرده شود و مناطق کم برخوردار بتوانند رشد و توسعه پیدا کنند باید چه اقداماتی انجام شود؟ وی افزود: اولین کاری که ما در این الگو انجام می دهیم انتخاب منطقه است.

سپس باید با استانداری تفاهم نامه امضا شود و بعد از آنکه منطقه هدف مورد شناسایی دقیق قرار گرفت، برای آنجا یک مشاور می گیریم.

کار مشاور مطالعاتی در دو بخش است؛ بخش اول شامل: تدوین سند جامع شهرستان و تدوین سند آبادانی پیشرفت روستاها می باشد.

این تدوین سند براساس معیارها و شاخص‏ها بیانگر این است که چه اتفاقاتی باید در این شهرستان بیفتد که ما از نقطه یک به نقطه دو برسیم، با چه روش و کارکردی حرکت کنیم تا به اهداف نهایی برسیم.

وی ضمن تأکید بر ضرورت سپردن کار به مردم در انجام پروژه ها افزود: در واقع برای رسیدن به هدف باید بدانیم چه کاری را چگونه انجام دهیم و این به ما برنامه می‏دهد و برنامه ها پروژه ها را مشخص می کنند، پروژه ها نیز برای هر روستا باید مشخص باشد.

در ضمن باید افزود که مطالعات تدوین سند جامع ما نباید یک برنامه ریزی از بالا به پایین باشد، چرا که نمی خواهیم استراتژی و برنامه را از بالا تصمیم بگیریم و به مردم تحمیل کنیم، اگر ما می خواهیم کار به مردم سپرده شود باید از همان لحظه اول که مطالعات انجام می شود با خود مردم شروع شود، یعنی اینکه ما در ابتدا همزمان با تدوین سند جامع بحث توان افزایی روستاها را شروع خواهیم کرد.

مدیرکل اداره آبادانی و پیشرفت جامع بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ادامه داد: از سوی دیگر در یک قسمتی از روستاها پتانسیل هایی وجود دارد که روستاییان با مهارت و دانش استفاده از آن توان بالقوه آشنا نیستند، برای اینکه این روستاییان بتوانند با این مهارت هم افزایی داشته باشند و اینکه بتوان مهارت و دانش لازم را به آنها انتقال داد، از مراکز دستگاه های مختلف کمک می گیریم.

البته قرار نیست کسی جای دستگاهی بنشیند یا کسی بیاید جای مردم کار کند، باید برای ایجاد پویایی، مردم را به شوق آورد و هر کس در جایگاه خودش فعال شود و این فعال شدن وقتی اتفاق می افتد که یک انسجام سازمانی شکل بگیرد.

این انسجام سازمانی یک دغدغه بیشتر ندارد و آن آبادانی و پیشرفت در معیشت و زندگی مردم است.

وقتی این دغدغه همه اقشار شد، همه به این فکر می کنند که این منطقه براساس آن سند آباد شود، لذا یک هم فکری و هم افزایی ایجاد می شود و این هم افزایی باعث می شود که مردم امیدوار شده و این امیدواری و تلاش باعث می شود اتفاقات خوب رخ دهد.

حیدروند ادامه داد: ما سعی می کنیم برای اینکه مردم را پای کار بیاوریم و مردم نقش اصلی را داشته باشند، اصل اجرا را به خود مردم بدهیم، البته باید نظارت فنی و مهندسی وجود داشته باشد ولی آن کسی که باید مالی و یدی در کنار کار باشد خود مردم روستا هستند.

امروز مردم بیشتر از ما دغدغه رفع مشکل را دارند فقط فضا و بستر و ابزار لازم را ندارند که این ابزار توسط ما و سایر نهادهای متولی و تسهیل گران برایشان فراهم می شود.

بنابراین در کل هدف ما از آبادانی و پیشرفت جامعه این است که بستر رشد برای این که مردم بتوانند هر کس با هر پتانسیل و ظرفیتی که دارد رشد کند و بتواند سهم و نقش اثربخشی در توسعه منطقه خود داشته باشد.

وی ادامه داد: مردم این مناطق دو شناخت را لازم دارند؛ ابتدا شناخت توان بالقوه منطقه خود و سپس کشف پتانسیل ها و ظرفیت هاست.

یعنی به خودشناسی برسند تا بتوانند ارزش آفرینی کنند، در این راه ممکن است نیاز به مهارت، دانش و آموزش باشد، مهم این است که ما بستر را فراهم کنیم تا توان بالقوه آنان بالفعل شود.

حیدروند ادامه داد: وقتی این مردم در حوزه های مختلف علمی، فنی، فرهنگی و مذهبی پیشرفت می‏کنند، این اتفاق باعث می شود جامعه ما جامعه سلامتی باشد و همه زنجیروار به این فکر کنند که منطقه را از یک نطقه به نقطه دیگر برسانند و وقتی مردم شاهد موفقیتی می شوند می دانند صاحب این موفقیت خودشان هستند و چون آبادانی حاصل می شود و با صداقت برخورد می شود مردم همیشه پای کار خواهند بود.

مدیرکل اداره آبادانی و پیشرفت جامع بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: دستگاه های مسئول مانند: وزارت کشور، وزارت بهداشت و سپاه یکسری شاخص هایی برای شناسایی مناطق محروم دارند اما بنیاد مسکن 52 شاخص برای این شناسایی قائل است.

البته ما معمولا انتخاب نهادهای مختلف را با شاخص خودمان ارزیابی می کنیم و منطقه ای که کم برخورد است به عنوان منطقه هدف انتخاب می کنیم.

حیدروند افزود: وقتی می خواهیم با مردم کار کنیم یک بخشی از کار داشتن اطلاعات است که ما باید دانش و اطلاعات و گزارش شناختی از منطقه داشته باشیم.

البته یک بخش دیگر این است که به درستی طرح را پیاده کنیم و باید بدانیم که آموزش به معنای پر کردن سطحی از اطلاعات نیست، آموزش به معنای این است که بتوانیم علاوه بر مهارت افزایی شوق یادگیری و پویایی را در مردم ایجاد کنیم و اینکه یاد بگیرند چه طور خوب زندگی کنند، خوب کار کنند و سالم زندگی کنند.

البته باید یادآور شد تمام اینها در سایه آموزش محقق خواهد شد.

مدیرکل اداره آبادانی و پیشرفت جامع بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه بعضی از قدیمی ها و پیشکسوتان بومی مناطق یک سری مهارتهای صنعت بومی را آشنا هستند که در حال از بین رفتن است افزود: قطعا همیشه این نیست که به دنبال دانش نوین باشیم، دانش هایی را در کشور داریم که خودشان خیلی ارزشمند هستند که باید شناسایی شوند و ما از این پیشکسوتان به عنوان استاد استفاده کنیم تا بتوانیم دانش و مهارت آنها را به نسل جوان انتقال بدهیم و بعد با توجه به ابزارهای جدید دانش نوین را به آن اضافه کنیم .

وی اضافه کرد: از طرف دیگر اینکه وقتی می خواهیم به مناطق مختلف وارد شویم باید به زیست بوم آن مناطق توجه داشته باشیم.

مناطق مختلف جغرافیای گوناگون قابلیت های مختلفی دارند و ما در الگوی آبادانی و پیشرفت نمی توانیم از یک نسخه برای همه جا استفاده کنیم.

حیدروند در پایان تاکید کرد: وقتی بحران اتفاق می افتد اولویت اول اسکان و دومین اولویت سلامت مردم است، ولی قطعا بحث های معیشتی می تواند در آینده در برنامه ها قرار بگیرد.

باید بسترسازی کنیم و اجازه بدهیم مردم در تعیین سرنوشت خودشان نقش داشته باشند البته توان افزایی در منطق محروم مثل این است یک نهالی کاشتیم و باید از آن به خوبی مراقبت کنیم و لذا این مهم در مدت زمان کوتاه اتفاق نمی افتد، باید به مردم فرصت بدهیم تا در مدت زمان مطلوب با تلاش و امیدی که در وجودشان قرار دارد خود و منطقه را به نقطه پیشرفت و توسعه نزدیک کنند.


کلید واژه ها: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی - بنیاد مسکن انقلاب - انقلاب اسلامی - آبادانی - مناطق کم برخوردار - بنیاد مسکن - پیشرفت - برخوردار - اسلامی - انقلاب - مناطق - بنیاد - مسکن - مدیرکل - خبرگزاری - اداره - مهم ترین - اقتصادی - جامع - یکی از - مناطق محروم - گزارش - محروم - روستاهای - گروه - گیری - بیان - مردم - شناسایی - ماموریت

آخرین اخبار سرویس:
چقدر به دانشگاه فرهنگیان توجه شده است؟

بشنوید | پاسخ علی مطهری به سئوال چالشی :اگر رد صلاحیت شدید ...

خبرخوش برای کارگران هفت تپه/شرح فسخ واگذاری «هفت تپه» از سوی رییس دیوان محاسبات کشور

دعای روز 26 ماه مبارک رمضان

مساجد محور اصلی برای حل مشکلات مردم در جامعه دینی

تکذیب خبر تعرض به آثار تاریخی/ وضعیت حفاظت از میراث فرهنگی رضایت بخش است

تعطیلی کارخانه ها؛ ضربه به تولید و خیانت به استقلال کشور

صفحه اول روزنامه های یکشنبه19 اردیبهشت1400

شیطنت های امیر جعفری و پسرش /عکس

مصوبه اخیر شورای نگهبان در باره انتخابات ریاست جمهوری،نه شرع است نه حقوقی؛سیاسی است

بلاتکلیفی در اردوگاه اصلاح طلبی

محسن رضایی چقدر برای پیروزی در انتخابات شانس دارد؟/ اگر هوشمندانه عمل کند، از انضقاق اصولگرایان به نفع خود استفاده می کند

سریال ناتمام انتشار فایل صوتی! /نقش وزیر خارجه در سیاست گذاری و اجرا به روایت کیهان/برخورد گازانبری با دانش آموزان!

خط قرمز شورای نگهبان برای کاندیداها /پای حوادث سال 88 به میان آمد

ببینید | چرا در پیک چهارم کرونا تخت های موقت بیمارستانی ایجاد نشد؟

فواید و فضایل دعای روز بیست و ششم ماه مبارک رمضان

نبویان: ظریف و عراقچی مذاکره کنندگان توانمندی نیستند

رنگین ترین آبفشان جهان در نوادا

تاکید تشکل های فرهنگیان انقلابی استان اصفهان بر ضرورت وحدت نیروهای انقلاب

ادعای حذف اصلاح طلبان از انتخابات دروغ است

شلیک اخطار گارد ساحلی لیبی به سوی ایتالیایی ها

آیت الله لاری آغازگر عملی حکومت اسلامی در ایران بود

ثقه الاسلام کلینی در آثار امام خمینی چه جایگاهی دارد؟

حدیث روز | ثواب افطاری دادن

میرزا جمال آقا خوانساری که بود؟/علت علاقه شدید مردم به وی چه بود؟/فیض کاشانی چگونه او را متحول کرد؟/هدف از نوشتن کتاب کلثوم ننه چه بود؟

آخرین اخبار درباره رتبه بندی معلمان در 1400

دو شرط انصارالله برای سعودی ها

از زندگی جبار باغچه بان چه می دانید؟/کدام یک از آثارش شهرت جهانی دارد؟

تلاوت جزء بیست وششم قرآن با صدای خاکی

آیین نامه اجاره داری حرفه ای همچنان در دولت در دست بررسی است

سفر در تعطیلات عید فطر ممنوع است

علت پذیرش پیشنهاد کروبی از طرف امام چه بود؟

مسأله محوری انتخابات پیش رو«کارآمدی» است

دعوت دو هزار باری قرآن کریم به تعقل

رونمایی از نامزدان انتخابات 1400

دیپلماسی هوشمند در وین و منطقه

نفرت از ظلم راهبرد عدالت خواهی است/ در حال تغییر مبانی معرفتی ما هستند

خواسته ایرانی ها برای لغو تحریم های مدنظرشان غیر واقع بینانه است! / اختلافات بزرگی وجود دارد

وعده جدید دکتر روحانی درباره رفع گره از اقتصاد

صوت | ترتیل جزء بیست و ششم قرآن کریم توسط حامد شاکرنژاد

انتخابات، جلوه مشورت نظام با مردم

ویدیو: تلاوت جزء بیست و ششم قرآن کریم به همراه متن عربی و ترجمه فارسی

صوت | دعای روز بیست و ششم ماه مبارک رمضان

جنگ متفاوت یک فرمانده با تانک

فتوای میرزای دوم عامل جبهه منسجم علیه انگلیس

شرح دعای روز بیست و ششم | عوامل آمرزش و مغفرت

نوشته روی مزار شهید تهرانی مقدم به چه معناست؟

شروط شورای نگهبان برای رجل سیاسی و مذهبی در انتخابات اعلام شد

قانون آیین دادرسی کیفری نیاز به تغییر زیادی ندارد/ اجرای آن جدی گرفته شود

دعای روز بیست وششم ماه رمضان/ اعمالم را قبول فرما

فضایل اخلاقی عماد طالب زاده /عکس

کدام صبر؟

ای خدایی که با نعمت هایت با ما اظهار دوستی می کنی!

پیروز حناچی: غیر رسمی تهدید شده ام/ شهردار تهران وجود خطر پرستوها را تایید کرد!

جنگ متفاوت یک فرمانده با تانک

شرط های جدید برای کاندیداهای ریاست جمهوری / تغییر قانون اساسی، «رفراندوم» می طلبد نه «مصوبه شورای نگهبان»

قانون آیین دادرسی کیفری نیاز به تغییر زیادی ندارد/ اجرای آن جدی گرفته شود

احتمال بازگشایی مدارس و دانشگاه ها از مهر

فضایل اخلاقی عماد طالب زاده /عکس

چند حدیث ناب درباره اهمیت حجامت

انتخابات شهرداری لندن با پیروزی صادق خان به پایان رسید

شورای نگهبان: هرکس که در اعتراضات سال 88 سابقه داشته باشد، نمی تواند رییس جمهور شود + عکس

متفکرآزاد: دیپلماسی میدان قدرتمندتر از دیپلماسی آقایان دولتی است / فرصت مردم سالاری دینی مردم، تبدیل به تهدیدی توسط دشمن شد

چرا دولت ها نمی توانند مشکلات را حل کنند؟

مالکیت هفت تپه به دولت و بیت المال بازگشت

دعا و ترتیل قرآن ویژه روز بیست و ششم ماه رمضان + دانلود

صادق خان برای دومین بار شهردار لندن شد

ماجرای پناه بردن سگ مصدوم به اورژانس!

چرا دولت ها نمی توانند مشکلات را حل کنند؟

رشته های تحصیلی متناسب با صنایع استان در دانشگاه ها افزایش یابد

حزب ملی اسکاتلند در انتخابات پارلمانی پیروز شد

شکواییه فعالان میراثی به قاضی القضات

نقوی حسینی: در انتخابات 1400 شانسی برای اصلاح طلبان نمی بینم

اوقات شرعی استان ها؛ یکشنبه 19 اردیبهشت 1400

شکواییه فعالان میراثی به قاضی القضات

حاجی دلیگانی: دولت با مذاکرات ساختگی، قصد تقویت دوقطبی در جامعه را دارد / تدوین طرح شفاف سازی مذاکرات توسط مجلس

محبوبیت رییس جمهور فعلی زیر 10 درصد است

دیپلماسی محل مذاکره بر سر امنیت نیست

روز پرافتخار دانشگاه فرهنگیان در محضر رهبر معظم انقلاب/ از لزوم معرفی منزلت معلم تا علم نافع

درخواست بسیج دانشجویی 18 دانشگاه سمنان برای حقیقت یابی حادثه معدن طزره+ سند

استوری زیبای علی ضیا /عکس

نماینده شوش: شرکت هفت تپه پس از کش و قوس فراوان به دولت برگشت

تربیت قرآنی؛ گامی در مسیر قرآن باوری

هیچوقت تسلیم نشو!

استوری زیبای علی ضیا /عکس

شورای نگهبان نیروهای ناکارآمد و ضد انقلاب را جدا کند

دعای ماه مبارک رمضان 1400/02/19

عناوین روزنامه های سیاسی 19 اردیبهشت 1400/ بازگشت شیرین هفت تپه +تصاویر

طاهری: دولت حزب اللهی و جوان بر سرکار خواهد آمد

تغییر موازنه به نفع دنیای اسلام/معجزه سیاسی در آلمان؟/لغو ممنوعیت پرواز های عتبات/پیشخوان

برای برگزاری انتخابات با مشارکت بالا تلاش کنیم 

ببینید | بازگشایی مدارس و دانشگاه ها از اول مهر!

پژمانفر: مجلس یازدهم در حوزه نظارت بهتر از مجلس دهم نبوده است / اقدامات بی برنامه و نابسامان داخلی دولت، عمدی است

یونس ژائله / اولین کارآفرین و صادر کننده نمونه ملی

توصیه کدخدایی به نامزدها

آب چالش مشترک مردم در نقاط مختلف شهرستان دشتستان است

غلط زیادی شبکه سعودی درباره شرط روابط با ایران /ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری از سه شنبه

ایمان؛ نشانه زینت انسان / ایمان و استقامت بر آن، دو شرط آرامش روحی است

افشای طرح ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی بدست تروریست های آمریکا

شورای نگهبان نوک پیکان تیر دشمن قرار گرفته است

حیدروند: الگوی آبادانی پیشرفت، کار با مردم برای مردم است

حیدروند: الگوی آبادانی پیشرفت، کار با مردم برای مردم است