مطالب مرتبط:
کشور در آستانه بحران افزایش جمعیت معلولان/ مجلس به دنبال جوانی جمعیت یا افزایش معلولان؟
نیاز اسراییل به بحران در دیپلماسی ایران/نطنز و سیاسی بازی/افزایش جمعیت تشویق می خواهد نه اجبار
نیاز اسراییل به بحران در دیپلماسی ایران/نطنز و سیاسی بازی / افزایش جمعیت تشویق می خواهد، نه اجبار
بحران کرونا و افزایش آمار بیکاران سیاه پوست در انگلیس
نمایندگان استان در مجلس برای افزایش بودجه فرهنگی بوشهر تلاش کنند
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 فروردین 1400 ساعت 13:102021-04-15سياسي

کشور در آستانه بحران افزایش جمعیت معلولان/ مجلس به دنبال جوانی جمعیت یا افزایش معلولان؟


پای درد و دل افراد دارای معلولیت که می نشینی حرف و سخن بسیار است.

بغض های فروخورده هم کم نیست.

از نامناسب بودن معابر و دسترسی های مورد نیاز برای این گروه از افراد تا نبود شغل و امنیت روانی، - از نگاه های ناروا و همراه با تمسخر در تکه کلام های مردم (مگه کوری، مگه چلاقی!) تا وجود نگرش های همراه با ترحم و تحقیر و عدم باور افراد دارای معلولیت به عنوان عضو فعال و مفید جامعه.

نگاهی به ضرب و شتم یک فرد معلول توسط مامور نیروی انتظامی در این بین انتشار فیلمی از مورد ضرب و شتم قرار گرفتن یک فرد دارای معلولیت که اتفاقا از گروه جانبازان کشور است توسط مامور نیروی انتظامی بازتاب گسترده ای داشت.

اما علت این اتفاق چه بود؟ داستان این است که این فرد ماه ها پیش از شهرداری بابلسر درخواست ایجاد رمپ برای تسهیل در ترددش را می کند، اما شهرداری به این درخواست او توجهی نمی کند.

این جانباز در واکنش به این بی اعتنایی سعی می کند خودش مسیر ویژه عبور معلولان را بسازد که پلیس سر می رسد و او را که به زمین افتاده و توانی برای دفاع از خود ندارد با قساوت به باد کتک می گیرد.

آنطور که از تصاویر پیداست حضور مامور نیروی انتظامی به درخواست یکی از همسایگان و به دلیل مخالفت او با این اقدام فرد جانباز است.

اگرچه نیروی انتظامی از این بابت عذرخواهی کرده و سعی می کند از این فرد جانباز دلجویی کند، اما این تصاویر مهر تاییدی بر شرایط نامناسب افراد دارای معلولیت در کشورمان است.

این موضوع نشان می دهد نه شهرداری ها و نه هیچ ارگان دیگری سعی در بهسازی شرایط زندگی این افراد ندارد و از طرف دیگر شیوه برخورد مناسب با گروه های آسیب پذیر جامعه از جمله افراد دارای معلولیت نیز به مجریان قانون ما آموزش داده نشده است.

با توجه به بازتاب گسترده این فیلم در فضای مجازی و بعد عذرخواهی نیروی انتظامی باعث شد برخی از شهروندان تاکید کنند که اگر این فرد جانباز نبود هرگز از او دلجویی نمی شد.

اما نکته آن است که فرقی نمی کند فرد دارای معلولیت، جانباز باشد یا دارای معلولیت مادرزادی آنچه مهم است بی رحمی مامور در برخورد با او و نادیده گرفتن ناتوانی او در ایستادن و محافظت از خود است ماموری که حتی گوش هایش را به روی سخنان این فرد بسته است.

سختگیری های عجیب نسبت به سقط های قانونی در طرح مجلس حالا با این وضعیت زندگی افراد دارای معلولیت در ایران و در نبود توجه و تلاش برای ارتقا کیفیت زندگی آن ها و زیرپا گذاشته شدن مداوم حقوق آن ها در جامعه، مجلس یازدهم درصدد است با سخت کردن شرایط برای متخصصان و خانواده ها روی قوانین مرتبط در حوزه غربالگری جنین و سقط های درمانی که در صدد جلوگیری از معلول زایی و حمایت از خانواده ها در برابر هزینه های مادی و معنوی این پدیده است به نوعی خط بطلان بکشد.

سقط های درمانی و غربالگری اجباری جنین البته در کشوری که از یک سو هر روز به دلیل نامناسب بوده جاده ها، رخداد حوادث طبیعی و غیرطبیعی و وجود مین و مهمات نظامی بازمانده از دوران جنگ ایران و عراق بر تعداد معلولان آن اضافه می شود و از سوی دیگر همچنان فاقد امکانات و تخصیص اعتبار کافی برای تسهیل زندگی افراد معلول و توانخواه است بسیار ضروری به شمار می آید.

این رویکرد مجلس یازدهم که نشان می دهد ظاهرا نمایندگان حاضر در آن تنها به کمیت جمعیت کشور اهمیت می دهند و نه به کیفیت آن در طرحی غیرکارشناسی و مورد اعتراض متخصصان به نام طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده خود را نشان داده است.

طرحی که نشان می دهد برخوردهای سلیقه ای و غیرمنطقی در میان سیاستگذران و سیاستمداران ما تا آنجا پیش رفته است که می تواند تا سلامت مادر، جنینی متولد نشده و آینده جامعه را دستخوش بحران کند.

  مواد 53 تا 55 این طرح که درتاریخ 1399/12/26 مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده بر موضوع بارداری و سلامت مادر و جنین و همچنین سقط های درمانی اختصاص یافته است.

براساس ماده 56 این طرح سازمان پزشکی قانونی مکلف است حداکثر سه ماه پس از ابلاغ این قانون دستورالعمل اجرایی سقط را در شورایی مرکب از رییس سازمان پزشکی قانونی کشور به عنوان رییس شورا، سه فقیه مجتهد متجزی در فقه پزشکی به تعیین رییس قوه قضاییه، سه نفر متخصص مرتبط با معرفی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، یک نفر متخصص پزشکی قانونی با معرفی ریاست سازمان پزشکی قانونی و یک نفر قاضی دیوان عالی کشور به پیشنهاد رییس قوه قضاییه و یک نفر نماینده عضو کمیسیون بهداشت مجلس به عنوان ناظر، تدوین و تصویب نماید.

مصوبات با اکثریت آراء و مشروط به رأی موافق حداقل دو فقیه، لازم الاجراء بوده و پس از آن قانون سقط درمانی مصوب 25 / 03/ 1384 نسخ می گردد در واکنش به این طرح وزیر بهداشت طی نامه ای انتقادی به رییس شورای نگهبان 10 بند این طرح را مغایر با سیاست‎های کلی نظام و اصول قانون اساسی اعلام کرده است.

در نامه نمکی عنوان شده که بند هایی از این طرح مجلس، تایید دستورالعمل های بهداشتی و درمانی و راهنما های مربوط به سلامت و مراقبت از جنین را از حوزه صلاحیت وزارت بهداشت خارج کرده و ثانیا به حوزه های بسیار تخصصی پزشکی ورود کرده است.

همچنین ماده دیگری از این طرح، در اجرای آموزش های حین ازدواج، وزارت بهداشت را مکلف کرده است که محتوای تدوین شده توسط شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی را در زمینه بهداشت، سلامت باروری و فرزندآوری عینا آموزش دهد که چنین امری نیز به دلیل تخصصی بودن مسائل پزشکی مغایر اسناد بالادستی است.

انجمن های علمی گروه پزشکی ایران نیز طی نامه ای انتقادی به مواد 53 و 56 این طرح انتقاد کرده و ضمن ارائه توضیحات آن را غیرکارشناسی و بی توجه به مراتب علمی مربوطه عنوان کردند.

با محمدرضا اسدی نائب رییس انجمن کاردرمانی ایران و عضو هیات مدیره انجمن های علمی گروه پزشکی ایران درباره این طرح و تبعات و آسیب های آن در حوزه معلولیت گفتگو کردیم.

طرح هایی که روی کاغذ زیبا هستند! اسدی به رویداد 24 می گوید: در این طرح مواد خوبی لحاظ شده است که از جمله آن می توان به حمایت از تشکیل خانواده، ازدواج آسان، فرزندآوری بیشتر و لحاظ کردن مشوق هایی برای این موضوع در نظر گرفت.

در این طرح دستگاه ها مکلف به ایفای نقش در این حوزه شده اند از جمله افزایش امکان برخورداری از مسکن، وام و تسهیلات برای خانواده هایی که فرزندان دوم و سوم را داشته باشند.

حتی برای سازندگان خودرو نیز تکلیف هایی در این حوزه در نظر گرفته شده است.

همچنین از نظر مرخصی زایمان درنظر گرفته شده برای مادر و حتی پدر نیز مقررات خوبی در این طرح وجود دارد.

وی ادامه می دهد: از آنجایی که این طرح بار مالی زیادی را بر عهده دستگاه های مکلف دولت می گذارد با همان مشکلات اجرایی در حوزه قانون حقوق افراد دارای معلولیت مواجه می شود که بسیاری از مواد آن به دلیل عدم تامین اعتبار اجرا نشده است؛ لذا این مواد بسیار آرمانگرایانه است چراکه اجرای این مواد حتی در خصوص مرخصی زایمان، منوط به تامین اعتبار است.

این در حالی است که در حال حاضر نیز اجرای این موارد برای مادر به سختی انجام می گیرد و حتی در برخی موارد منجر به از دست دادن شغل مادران در بخش های خصوصی و نیمه دولتی می شود؛ لذا تسری آن به مرخصی پدر یا مواقع بیماری کودک دست نیافتنی به نظر می رسد؛ بنابراین این مواد تنها روی کاغذ زیبا به نظر می رسد و بعید است در شرایط اقتصادی فعلی اجرایی شوند.

عضور هیئت مدیره مجمع انجمن های علمی گروه پزشکی کشور خاطرنشان می کند: تنها مواد این طرح که منوط به تامین اعتبار نیست موادی است که قصد دارد جلوی سقط جنین که مصوب 1384 مجلس است را بگیرد.

بر اساس این قانون اگر مشخص می شد جنین دارای معلولیت ذهنی، معلولیت هاجسمی یا برخی از بیماری هاست یا اینکه به لحاظ پزشکی اثبات می شد که ادامه بارداری برای مادر خطرناک است این امکان وجود داشت که پیش از سن 4 ماهگی که روح در کالبد دمیده می شود او را سقط کنند.

اگر هم از سوی پزشک در این خصوص قصوری انجام می گرفت و خساراتی وارد می شد، پزشک و عوامل دیگر مورد مجازات قرار می گرفتند.

بیشتر بخوانید: جای خالی خواست و سلامت مادر در طرح مجلس وی عنوان می کند: اما در مواد این طرح جدید هر گونه ارائه اطلاعات در خصوص سقط به مادر با موانع زیادی مواجه شده و مسئولیت های سنگینی را متوجه پزشکان و تیم سلامت می کند و در مواردی برایشان مجازات در نظر گرفته شده است.

ماده 53 و 56 این طرح به دنبال جلوگیری از سقط های قانونی هستند.

با اجرای این طرح شاهد آن خواهیم بود که شرایط سقط های قانونی که ماده واحده قانونی و استفتائات فق ها را نیز دارند سخت تر و جلوی آن گرفته شود، در حالیکه سقط های قانونی راهی قانونی بودند برای پیشگیری از معلول زایی در کشور و مشکلات ناشی از آن در خانواده و جامعه.

متاسفانه، اما تنها همنین مواد که بار مالی ندارند در این طرح قابلیت اجرایی دارند.

اسدی با تاکید براینکه در این طرح راه جلوگیری از بروز معلولیت را سخت تر کرده اند، توضیح می دهد: دراین طرح سقط به قدری سخت شده است که هیچ کس اعم از پزشک، کادر درمان، آزمایشگاه، مشاور خانواده و حتی مادر در این خصوص نمی توانند دخالت زیادی داشته باشند.

در حالیکه قبلا نظر مادر شرطی اساسی بود، اما بر اساس این طرح یک نماینده قانونی، دو فقیه، پزشک قانونی و تنها یک متخصص که صفت متعهد برایش لحاظ شده است، می توانند در این خصوص نظر بدهند و نظر مادر هم اصلا مهم نیست.

او می گوید: این مساله فراتر از پزشکی رفته و باعث می شود پزشک متخصص نتواند تصمیم مقتضی را بگیرد موضوعی که می تواند برای جان مادر خطرناک باشد.

در واقع در گذشته باید در صورت بروز مشکل و تشخیص آن، اصل را بر سقط می گذاشتند و اگر قرار بود سقط انجام نشود باید دلایل قانع کننده برای عدم سقط و ادامه بارداری بیان می شد، اما در این طرح اصل بر بارداری در هر شرایطی است و برای سقط باید دلیل بیاورند.

یعنی برای ادامه حیات جنین دلایل غیرپزشکی مهم تر از دلایل پزشکی شده است.

نائب رییس انجمن کاردرمانی کشور در پاسخ به این سوال که اگر والدین از نظر روحی، مالی و .

توانایی نگهداری از یک جنین و فرزند معلول را نداشته باشند براساس این طرح چه اتفاقی می افتد، می گوید: با این مواد طرح راحتی، رضایت و امکان سنجی خانواده در نظر گرفته نشده است.

خانواده باید توانایی های لازم برای نگهداری از فرزند معلول را داشته باشد، اما در این طرح نظر خانواده اصلا شرط نیست؛ لذا روح نگارش این طرح بزرگ و اهداف آن آرمانی است، اما این راه های رسیدن به اهداف آرمانی هزینه بر است و 90 درصد تحقق نمی یابد، اما تنها راهی که بار مالی ندارد و ارزان است همین بخش مخالفت با آزمایش های ژنتیکی و سقط های قانونی است که قاعدتا تمام تمرکز ها روی آن خواهد بود مساله ای که آینده جمعیت کشور را با مشکلاتی مواجه می کند.

وی تصریح می کند: ما با خانواده ها و مادرانی مواجه بودیم که سال ها به دلایل مختلف توان فرزندآوری نداشتند و بعد از سال ها تلاش و موفقیت در باردار شدن درمی یافتند که جنین دارای معلولیت است با این حال مادر و خانواده تصمیم به نگهداری و تولد فرزند با وجود معلولیت او می گرفتند چرا که در آن زمان خواسته مادر شرط اساسی بود.

این درحالی است که بسیاری از خانواده ها ممکن است توانایی و تمایل برای نگهداری از فرزند معلول را نداشته باشند.

اما بر اساس این طرح مجبور به تولد جنین دارای معلولیت شوند.

تبعات سخت کردن مسیر سقط های قانونی در طرح مجلس اسدی با تاکید براینکه هدف این طرح تشویق به فرزندآوری بیشتر و جوان سازی جمعیت است، اظهار می کند: بر اساس این طرح قرار است خانواده ای که فرزند دارد را تشویق کنیم به فرزندآوری بیشتر در این شرایط خانواده دیگر شور و شوق فرزند اول را ندارد و بعد از بارداری متوجه می شود که جنین نقص دارد، اما به راحتی نمی تواند آن را سقط کند چرا که قانون از خانواده و مادر حمایت نمی کند.

در این شرایط ممکن است خانواده فرزند معلول خود را در همان بیمارستان رها کند و این فرزند از شیرخوارگاه ها و مراکز مراقبتی بهزیستی سر دربیاورد.

این مساله باعث می شود که در آینده نزدیک شاهد آن باشیم که فشار روی سازمان بهزیستی که حتی عضو کمیته در نظر گرفته شده در این طرح نیز نیست، بیشتر شود.

رییس گروه بیماران روانی مزمن سازمان بهزیستی کشور تصریح می کند: در حال حاضر ظرفیت های فعلی جامعه ما برای پذیرش این افراد از نظر نگهداری در منزل، نگهداری در مراکز و همچنین در حوزه توسعه این مراکز مناسب نیست.

بیشتر بخوانید: مجلس یازدهم حتی فراکسیون معلولان را تشکیل نداده است وی خاطرنشان می کند: افراد دارای معلولیت بزرگ ترین اقلیت در تمام کشور های جهان هستند، اما در کشور های در حال توسعه در اولویت های اصلی برای تصمیم گیری قرار ندارند.

در همین مجلسی که چنین طرحی ارائه داده است تاکنون فراکسیون معلولان تشکیل نشده است که نشان می دهد برای مجلس هم مسائل معلولان در اولویت نبوده است و این موارد به حاشیه رانده شده است در صورتیکه در این مجلس افرادی حضور دارند که در این زمینه تخصص داشته و سابقه کار دارند؛ لذا همه این نگرانی ها و شرایط باعث می شود که ما تاکید کنیم بر اینکه قانون سقط جنین به همان قانون سال 84 بازگردد ما برای آن قانون تاییدیه رهبری را داشتیم و براساس ماده واحده شورای نگهبان نیز سقط جنین قانونی اعلام شده بود.

نائب رییس انجمن کاردرمانی ایران درباره زیرساخت های لازم برای تسهیل زندگی افراد دارای معلولیت در کشور می گوید: نه تنها زیرساخت های محیطی لازم بسیار کم است که زیرساخت های نگرشی مردم نیز هنوز مناسب نیست یعنی اگر نگرش مردم درست بود همان مامور نیروی انتظامی که در فیلم منتشر شده طی روز های گذشته مشاهده کردیم متوجه شرایط سخت زندگی فرد معلول می شد و می دانست که آستانه تحریک این فرد به دلیل معلولیتی که دارد از نرم معمول جامعه پایین تر است.

ما سختی هایی که این افراد با آن مواجه هستند را تجربه نکرده ایم در حالیکه این سختی ها آن ها را زودرنج تر کرده است.

وی با بیان اینکه صدای افراد معلولیت شنیده نمی شود، عنوان می کند: در این فیلم مشاهده می کردیم که صدای مطالبه به حق این فرد برای ساخت یک رمپ ساده و تسهیل تردد او شنیده نشده و او در نهایت خودش دست به کار می شود این موضوع نشان می دهد که جامعه ما درک درستی از شرایط و نیاز های افراد دارای معلولیت ندارد.

ناامید کننده تر این بود که علاوه براینکه مامور نیروی انتظامی درک درستی از برخورد با یک فرد دارای معلولیت نداشت که افراد حاضر در صحنه نیز از او حمایت نمی کردند و حتی یک نفر مامور را تشویق می کرد.

اسدی با تاکید براینکه معلولیت بی صدایی است، خاطرنشان می کند: در تمام جهان گفته می شود معلولیت بی صدایی است و باید کاری کنیم که صدای او شنیده شود، معلولیت ناامیدی است و افراد دارای معلولیت بیش از سایر افراد جامعه ناامیدند لذا ما باید آن ها را به زندگی امیدوار کنیم.

معلولیت فقدان کمک است، ما اگر بخواهیم از دیگر کمک بگیریم به راحتی این کار را انجام می دهیم، اما افراد دارای معلولیت اولا توان کمک گرفتن ندارند دوم آنکه از روی ناچاری درخواست کمک می کنند، اما نگاه جامعه نسبت به کمک به این افراد صدقه محور و ترحم محور است، درحالیکه قانون باید رسیدگی و کمک به این افراد را تجویز کند، مثلا وقتی شهرداری می خواهد آبخوری در پارک نصب کند باید بر اساس تکالیف قانونی به گونه ای این کار را انجام دهد که فرد دارای معلولیت هم بتواند از آن استفاده کند نه اینکه از دیگران بخواهد به او آب بدهند.

وی تصریح می کند: دیدگاه سیاست گذاران جامعه آن است که منابع و اعتبارات این گروه را محدود کنند چرا که افراد دارای معلولیت را مولد نمی دانند.

این شرایط امروز جامعه ماست که می دانیم برنامه کلانی برای آینده در نظر گرفته نشده و این افراد در حال حاضر هم به حاشیه رانده شده اند؛ بنابراین افزایش این جمعیت تنها به مشکلات آن ها دامن می زند.

متن کامل طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده مجلس را
کلید واژه ها: معلول - نیروی انتظامی - معلولیت - ضرب و شتم - افراد - انتظامی - شهرداری - درخواست - شهرداری بابلسر - افزایش - افزایش جمعیت - اتفاق - نیروی - مامور - همراه - جمعیت - مورد - توسط - کشور - گروه - جانبازان - نامناسب - درد و دل - دسترسی - انتشار - گسترده - بابلسر - بازتاب - آستانه - داستان

آخرین اخبار سرویس:
نیروی فعال خانم و آقا جهت نگهداری از سالمند و کودک

همکار خانم برای مدیریت وادمینی فضای ومجازی

استخدام کارشناس طراحی و گرافیک در یزد

نیروی فنی

فلسطین، امر بسیار مهم جهان اسلام؛ حرکت عمومی برای رهایی قدس شریف

نشست صلح استانبول خرداد برگزار می شود

اعتراض ردشدگان، اختلاف ردکنندگان

خاموش کردن جنب و جوش انتخاباتی و دلسرد کردن مردم، منافع ملی را تضعیف می کند/ شورای نگهبان با تاسی از رهنمودهای رهبر انقلاب، با افق دید بازتری مصالح نظام را ببیند

اعتراض ردشدگان، اختلاف ردکنندگان

استقبال گسترده مردم کرمان از اهدای خون در شب های قدر

نگاهی به بخش فروش نمایشگاه مجازی قرآن / سایتی که کاربر را همراهی نمی کند

مجوز منطقه ویژه اقتصادی خرم آباد صادر شد

رژیم صهیونیستی از درون و بیرون در معرض فروپاشی است

منطقه ویژه اقتصادی لار و فسا اجرایی می شود

«عهد همدلی» برای حمایت از مردم فلسطین به راه افتاد

91 درصد کاندیداهای شوراهای شهر قزوین در هیئت نظارت تأیید صلاحیت شدند

سواد رسانه ای چیست؟

دعوت مجمع متخصصین از لاریجانی برای حضور در انتخابات

تصاویر/ مراسم احیای شب ببست و سوم در مساجد و محله های پردیسان

توزیع حلیم انتخاباتی در شیروان!

گرامیداشت روز جهانی قدس

احیای شب بیست ویکم مزار شهدای گمنام زنجان

در «مطبخ معجزه ها»؛ مددرسانی به رسم علی(ع)

دعوت مجمع متخصصین از «علی لاریجانی» برای حضور در انتخابات

پیام مشترک امام جمعه و استاندار اردبیل به مناسبت روز جهانی قدس

پست اینستاگرامی ربیعی به مناسبت شب های قدر

حضور رییسی در انتخابات حتمی است

اختصاص بیش از 3 هزار میلیارد تومان برای خرید وسایل کمک آموزشی در بودجه 1400

رضا اسماعیلی، شاعر آیینی، در گفت وگو با شهرآرانیوز درباره اهمیت شب های قدر می گوید

سلامی: نیروی قدس سطح قاعده قدرت را گسترش داد/ حوادث سرزمین های اشغالی می تواند تکرار پذیر باشد

مراسم احیا شب های قدر در شاهزاده حسین قزوین

پشت صحنه تعطیلی کارخانجات گیلان و بیکاری 150 هزار کارگر پیگیری قضایی شود

کنگره سرداران و 3000 شهید استان ایلام برگزار می شود

علی رهبری: سرود ملی را عوض کنید، کپی است!

حاصل رشد فعالیت های علمی و فناورانه کشور، رقابت با برترین دانشگاه های جهان است

اهدای 380 واحد خون طی شب های قدر در خراسان جنوبی

فریضه نماز جمعه فردا در اردبیل برپا نمی شود

عضو شورای وحدت: رییسی به احتمال زیاد وارد انتخابات می شود

هرگونه سازش با رژیم کودک کش صهیونیستی خیانت آشکار به اسلام است

تصاویر / دومین روز کنگره بین المللی قدس شریف بصورت مجازی در قم

واکسیناسیون عمومی واکسن ایران ـ کوبا از تیر ماه / 24 هزار نفر در مرحله کارآزمایی بالینی واکسن شرکت می کنند

ارتودنسی نامریی چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

تصاویر | مراسم احیای شب بیست وسوم ماه رمضان در سراسر کشور

آغاز بهره برداری از طرح های وزارت خانه های علوم و آموزش وپرورش با دستور رییس جمهور

جیغ کشیدن چیست؟ چرا وقتی به ما خوش می گذرد، جیغ می کشیم؟

کاندیداتوری ابراهیم رییسی در انتخابات 1400 قطعی است؟

بردست در پرده دوزی

ابدارچی و نیرو خدماتی فقط خانم

استخدام

نقش سازمان محیط زیست در مرگ گورخر آفریقایی/ باغ وحش صفا دشت تعطیل می شود؟

کمک آشپز خانم

آذربایجان شرقی در حوزه علم و فناوری سرآمد کشور است

وزیر علوم: ظرفیت آموزش عالی منجر به کاهش سختی های تحریم شد

نماز جمعه برگزار نمی شود

تاکید مشاور رییس جمهور بر تسریع ساخت پایانه مسافری فرودگاه بین المللی کیش

بزرگترین موقوفه انقلاب اسلامی در استان تهران به ثبت رسید

سردار سلامی: در یک کلام حباب امنیت ملی اسراییل ترکید!

ایده آل ترین مدل مبل برای اتاق پذیرایی

اعلام رتبه دانشگاه های فنی و مهندسی ایران در جهان

دستگیری 16 نفر در پارتی مختلط / درخواست اشد مجازات برای هنجارشکنان از سوی دادستان

پیوستن دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد به مجمع جهانی شهرهای جاده ابریشم

هلال| بی تفاوتی نسبت به انتخابات چه پیامدی دارد؟/نفرت خدا از قهر کردن افراد باهم

.... در «مطبخ معجزه ها»/ مددرسانی به رسم علی(ع)

نماینده مجلس باید درک عمیقی از قانون گذاری و پیامدهای آن داشته باشد

مهرداد محمدی شب قدر در زیر باران رحمت الهی

«رییسی»گزینه مناسبت برای انتخابات است/شورای ائتلاف از او دعوت کند

جابجایی اهالی روستای خوبکوه به علت رانش زمین

نماز جمعه این هفته در هیچکدام از شهرهای استان برگزار نمی شود

استخدام ویراستار در آژانس تبلیغاتی عاج در تهران

فعالان حوزه کودکان بی سرپرست مهمان «خانه مهر» می شوند

مسئله آموزش مجازی و امتحان حضوری به کجا رسید

ذبح بیش از صد راس دام در پویش نذر قربانی

از بابای زئوس تا قاتل زئوس!

بیانیه دبیرخانه کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین به مناسبت روز جهانی قدس

اجرای65 طرح فعال عمرانی درجزیره کیش

آغاز ثبت نام چهل و چهارمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم

ضرورت همکاری گسترده میان دانشگاه و صنعت

اشخاص فاقد کد و کارت ملی چطور واکسن بزنند؟

آغاز نشست «آزادی قدس نزدیک است»

بیانیه وزارت دفاع: شکل گیری منطقه جدید با مهندسی آمریکا تحقق نخواهد یافت

توجه ویژه وزارت کشور به مناطق محروم

سردرگمی انتخاباتی در جریان اصلاحات ؛ احتمال حمایت از چهره ای غیر اصلاح طلب

وزیر علوم: ظرفیت آموزش عالی منجر به کاهش سختی های تحریم شد

غرق در آب حیات

آغاز رزمایش محرومیت زدایی گروه های جهادی در فارس

لیالی قدر، شب بیست وسوم - مصلای امام خمینی(ره) اردبیل

2 نفر کارمند دفتر پیشخوان

آموزش برنامه نویسی مقدماتی c++

شرکت مهندسین مشاور

استخدام انباردار

نیروی خانم جهت امور دفتری و منشی گری

مسول واحد مشاوره

استخدام حسابدار و کارشناس مالی

جریان اصلاحات بین المصطفین شد؛ از مصطفی تاج زاده تا مصطفی کواکبیان!

شهدا تکلیف خود را برای کشور ادا کردند

ملت بزرگ ایران مدیون خون پاک شهداست

زمزمه کرامت و مهربانی در حاشیه شهر مشهدمقدس+فیلم

10 ماه حبس دیگر برای فعال زندانی هنگ کنگی

سعید محمد از حضور در انتخابات 1400 منع شد؟

پیام نیروی انتظامی به مناسبت روز جهانی قدس

کشور در آستانه بحران افزایش جمعیت معلولان/ مجلس به دنبال جوانی جمعیت یا افزایش معلولان؟

کشور در آستانه بحران افزایش جمعیت معلولان/ مجلس به دنبال جوانی جمعیت یا افزایش معلولان؟