مطالب مرتبط:
بازگشت در سکوت منتقدان و مخالفان برجام
چرا ادعای مخالفان برجام بی اساس است؟
احیای برجام، راه بازگشت برنامه هسته ای ایران
چرا ادعای مخالفان برجام بی اساس است؟
بیانیه اتحادیه اروپا درباره برگزاری نشست برجام
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 فروردین 1400 ساعت 01:202021-04-14سياسي

«بازگشت » در سکوت منتقدان و مخالفان برجام


با وجود انتقادات بی وقفه مخالفان و معترضان به برجام که معتقد بودند برنامه هسته ای کشور به ویژه غنی سازی با اجرای این توافق متوقف شده، ارزیابی در کمتر از پنج ماه نشان می دهد که سازمان انرژی اتمی ظرفیت غنی سازی را فراتر از تصورات و پیش بینی مجلس و به ویژه .

- با وجود انتقادات بی وقفه مخالفان و معترضان به برجام که معتقد بودند برنامه هسته ای کشور به ویژه غنی سازی با اجرای این توافق متوقف شده، ارزیابی در کمتر از پنج ماه نشان می دهد که سازمان انرژی اتمی ظرفیت غنی سازی را فراتر از تصورات و پیش بینی مجلس و به ویژه منتقدان و مخالفان برجام رسانده است.

مقامات سازمان انرژی اتمی همچنین تاکید دارند، سرعت فعلی کشور در غنی سازی در مسیر منطقی و برنامه ریزی شده و ظرفیت بالفعل کشور است، نه ظرفیت بالقوه.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی روز شنبه هفته جاری در گرامیداشت روز 20 فروردین، اظهار کرد: ظرفیت غنی سازی الان 16 هزار و 500 سو است و آرام آرام به این میزان اضافه می شود و این البته ظرفیت بالفعل ماست، ظرفیت بالقوه غنی سازی در کشور الان بیش از 24 هزار سو با در نظر گرفتن سانتریفیوژهای IR-1 است که در انبار در اختیار داریم اما فعلا با قدم های آهسته و حساب شده جلو می رویم.

صالحی گفت که حداکثر ظرفیت غنی سازی ایران قبل از برجام 13 هزار سو بوده است.

بنا به گفته رییس سازمان انرژی اتمی در همان سالن مونتاژ سانتریفیوژها که سال گذشته مورد هدف دشمنان قرار گرفت، می توانستیم 60 تا ماشین IR-6 را تولید کنیم که با توجه به ظرفیت 10 سو این ماشین می شد 600 سو و این میزان برای 30 روز 18 هزار سو تولید می کرد که ظرف 10 ماه ظرفیت به بیش از 180 هزار سو یا 190 هزار سویی که مدنظر حضرت آقا بود می رسید.

سانتریفیوژ IR-6 نسلی از سانتریفیوژهای پیشرفته است که ایران توانست برای اولین بار بعد از سانتریفیوژهای IR-2m، IR-1 و IR-4 آنها را در بیش از یک زنجیره 164 تایی مورد آزمایش و سپس راه اندازی و گازدهی قرار دهد.

ایران در حال حاضر یک زنجیزه 164 تایی از این سانتریفیوژها را راه اندازی و گازدهی کرده است.

بنا به گفته مسئولان سازمان انرژی اتمی، اگر قرار باشد یک نسل از سانتریفیوژها به طور صنعتی و انبوه در آینده تولید شود،  آن سانتریفیوژ IR-6 خواهد بود.

با توجه به توانمندی که سازمان انرژی اتمی در شرایط تحریمی و فشار حداکثری در توسعه سانتریفیوژهای پیشرفته آن هم در مدت زمانی کوتاه نشان داد، اکنون بر همگان مسجل است حتی اگر آمریکا از برجام خارج نمی شد و اجرای برجام ادامه می یافت، در پایان دوره های زمانی هشت و پانزده سال، در بخش تحقیق و توسعه شاهد یک جهش و گام بلند بودیم؛ به علاوه که این جهش با برداشته شدن فشارهای سیاسی بین المللی همراه باشد.

مقامات سازمان انرژی اتمی و دولت بعد از اجرای برجام به دفعات بر این مساله که مسیر توسعه صنعت هسته ای کشور متوقف نشده است تاکید کردند، اما منتقدان بدون توجه به این اظهارات، بر ادعاهای خود تاکید کرده و به فشارها بر دولت، وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی ادامه دادند.

از دی ماه 1399 که روند فعالیت های هسته ای با تصویب مصوبه مجلس شورای اسلامی تحت عنوان اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها سرعت گرفت و سازمان انرژی اتمی میزان و سطح غنی سازی را افزایش داد، همگان شاهد بودیم که ظرف چند ماه ظرفیت های مدنظر و تعیین شده از سوی مقامات عالی محقق شد و حتی بیشتر از سطح توقعات و انتظارت کارها جلو رفت.

از جمله مهمترین اقدامات ایران در این مرحله از سرگیری غنی سازی 20 درصد بود که بعد از اجرای برجام تولید آن متوقف شده بود.

بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی سازمان انرژی اتمی موظف است سالانه دست کم 120 کیلوگرم اورانیوم با غنای 20 درصدی را ذخیره کند.

به گفته علی اکبر صالحی، ماهانه بین 8 تا 9 کیلوگرم در کشور قادر به تولید اورانیوم با غنای 20 درصد هستیم که از آغاز این روند تاکنون حتی از سطح قابل انتظار هم کشور جلوتر است.

از اقدامات دیگر دولت برای بازگشت فعالیت های هسته ای به قبل از برجام و برنامه های مدون و معمول سازمان، تولید سوخت جدید برای راکتور تهران بوده است که با وجود حساسیت های بین المللی بر سر تولید اورانیوم فلزی که ماده اصلی این سوخت است، با جدیت دنبال شده است.

راه اندازی و ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته و افزایش ظرفیت غنی سازی در حالی که اقدامات خرابکارانه نیز در این بخش خسارات قابل توجهی را طی یکی دو سال گذشته وارد کرده است نیز از دیگر توانمندی های سازمان انرژی اتمی است که به زعم برخی از منتقدان برجام گمان می رفت با اجرای این توافق کشور سرعت و کیفیت لازم در این صنعت را از دست داده است.

این در حالی است که سازمان انرژی اتمی نیز تحت شدیدترین تحریم ها به ویژه در دو سال گذشته قرار دارد و ایران طی حداقل دو سال گذشته در بخش های اقتصادی، هسته ای و مالی با تحریم های شدید یک جانبه آمریکا و نیز متعاقب آن تحریم دیگر کشورها قرار دارد و تعاملات بین المللی آن به شدت کاهش یافته است.

حادثه 22 فروردین در سایت غنی سازی نطنز که به گفته مقامات کشور، یک اقدام خرابکارانه و تروریستی بوده است، هر چند تعداد قابل توجهی از سانتریفیوژهای IR-1 را از دور خارج کرد و صدماتی به سیستم برق تاسیسات وارد کرد اما واکنش بعدی ایران به این واقعه در جای خود قابل توجه بود و کمتر کسی در ایران و جهان تصور می کرد که واکنش احتمالی ایران به این واقعه آغاز فرایند غنی سازی 60 درصدی در ایران باشد.

ایران در واکنش به اقدام خرابکارانه تیرماه 1399 نیز گامی فراتر گذاشت و علاوه بر بازسازی سالن آسیب دیده، سالن هایی را در دل کوه در حال ساخت دارد.

ایران دو روز بعد از اتفاقی که برای یکی از سالن های مرکز غنی سازی نطنز در زیرزمین روی داد، روز سه شنبه 24 فروردین در نامه ای به مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که به دستور رییس جمهوری ایران، سازمان انرژی اتمی موظف به راه اندازی خط تولید اورانیوم 60 درصد به مقدار مورد نیاز شده است و در همین راستا بلافاصله پرسشنامه مربوط به اطلاعات طراحی DIQ تسلیم آژانس بین المللی انرژی اتمی شد.

حسن روحانی رییس جمهور ایران در سخنانی روز چهارشنبه اظهار کرد که فعال کردن سانتریفیوژ IR-6 در نطنز یا غنی سازی 60 درصدی پاسخی به خباثت های دشمنان است.

علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی نیز به ایسنا گفت که اورانیوم غنی شده 60 درصد را به عنوان سوخت راکتور تهران نمی خواهیم استفاده کنیم، بلکه برای ساخت Targetهای U3O8 است که اورانیوم (U) آن 60 درصد غنا دارد.

بنابراین با اورانیوم 60 درصد هدف یا Target درست می کنیم.

این Targetها در راکتور (تهران) قرار می گیرند و بعد از مدتی که در مقابل تشعشات اتمی قرار گرفت، در آن ماده ای به نام مولیبدن تولید می شود که باید این ماده را جداسازی کنیم تا مولیبدن آن را خارج کنیم.

این مولیبدن ماده اولیه ساخت و تولید بسیاری از رادیوداروهاست.

هم چنین برابر نامه و اطلاعات طراحی که به آژانس بین المللی انرژی اتمی داده شده است، غنی سازی 60 درصدی در دو زنجیره از سانتریفیوژهای جدید IR-4 و IR-6 در نطنز انجام می شود.

پیش بینی می شود طی یک هفته بعد از شروع فرایند غنی سازی، اورانیوم با غنای 60 درصد برداشت شود.

  ایران همچنین در نامه مذکور اعلام کرد که هزار سانتریفیوژ جدید در نطنز نصب خواهد شد و این میزان جدای از 5060 سانتریفیوژ موجود در نطنز است که ممکن است تعدادی از آنها در اثر اقدام تروریستی روز یکشنبه در سایت نطنز صدمه دیده باشند.

ایران گفته است که هزار سانتریفیوژ جدید از نوع IR-1 خواهد بود اما راندمان این ماشین های جدید که نصب می شوند 50 درصد افزایش خواهد یافت.

در یک سال گذشته دیدیم که سازمان انرژی اتمی در شرایط تحریمی و وضعیت سخت اقتصادی داخلی در حوزه چرخه سوخت دست از پیشرفت و توسعه نکشید و به تمامی انتظارات مجلس شورای اسلامی و کشور در این بخش پاسخ داد، اما سوال این است که در بخش های دیگر صنعت هسته ای، رشد و توسعه با همین سرعت که در بخش غنی سازی شاهد بودیم، پیش خواهد رفت؟ از این رو ضروری است که مسئولان سازمان انرژی اتمی و کشور به ویژه منتقدان در صحنه های سیاسی کشور علاوه بر بخش های غنی سازی و افزایش ذخایر سوخت هسته ای به فکر دیگر ارکان و بخش های صنعت هسته ای باشند و شرایط و مسیر را برای پیشرفت حوزه های دیگر نیز تسهیل و فراهم سازند.

بخش هایی که بدون شک برای ارتقا، نیازمند گشایش های فنی، سیاسی و اقتصادی است.

صنعت هسته ای کشور امروز بیش از گذشته متکی بر توانمندی داخلی و دانش بومی است، اما نباید فراموش کرد که این صنعت و دیگر صنایع سطح بالا نیازمند تعاملات بین المللی و تحقیقاتی هستند و از این مجراست که می توان بر شاخ و برگ آن افزود و شاهد صنعتی شدن آن بود.

تجربه اجرای برجام در سال های 94 و 95 نشان داد که برداشتن محدودیت های فنی ـ هسته ای، اقتصادی و سیاسی تا چه اندازه می تواند این صنعت را به سکوی پرتاب تجاری سازی نزدیک سازد و ایران را از دروازه های جهانی هسته ای شدن عبور دهد.

برخلاف تصور مخالفان و منتقدان برجام، این توافق نه تنها مانع توسعه و پیشرفت برنامه هسته ای صلح آمیز کشور نشد، بلکه فضایی برای بازیابی و ارتقاء توان هسته ای در بخش تحقیق و توسعه ایجاد کرد که امروز ثمره آن را شاهد هستیم.

علاوه بر این عملکرد چند ماه گذشته سازمان انرژی اتمی نشان داد همان طور که مسئولان این سازمان مدعی بودند بازگشت فعالیت های هسته ای به قبل از برجام در کوتاه ترین زمان و با بالاترین راندمان ممکن است، در اثبات این ادعایشان درست عمل کردند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سازمان انرژی اتمی - انرژی اتمی - غنی سازی - مخالفان - برنامه هسته ای - سازمان - برنامه هسته - رییس سازمان انرژی اتمی - سازی - ظرفیت - برجام - انرژی - برنامه - کشور - ویژه - اتمی - انتقادات - ماه نشان - پیش بینی - منتقدان - ارزیابی - معترضان - علی اکبر صالحی - هسته ای - تصورات - رییس سازمان - برنامه ریزی - متوقف - توافق - گرامیداشت

آخرین اخبار سرویس:
شمار جانباختگان کرونا در استان سمنان به یکهزار و 57 نفر رسید

سه تذکر حسام الدین آشنا در مورد فایل صوتی ظریف

توقف صدور برگ تردد برای زنجانی ها

صوت تحدیر ( تندخوانی ) جزء بیستم و نهم قرآن کریم | تلاوت جزء 29 قرآن مجید

خبر مهم از ورود 2 سایت راداری و موشکی جدید به پدافند هوایی

هشتگ #کرمان_قهرمان_پرور ترند نخست توییتر فارسی شد

دعوت طلاب ایرانی مقیم نجف اشرف از آیت الله رییسی برای حضور در انتخابات

محمود دولت آبادی: در فقدان ژنرال سلیمانی مویه کردم، ولی موافق نظامی شدن کشور نیستم/یک اصلاح طلب به دنبال تشکیل دولت سوم خاتمی

حال سفره و معیشت مردم خوب نیست

اخبار شبانگاهی (22) شبکه سه سیما؛ 19 اردیبهشت

رییسی: خصوصی سازی باید تولید را حفظ کند نه اینکه به تعطیلی بکشاند!

جشنواره شعر فروغ امید در تبریز برگزار می شود

ببینید | افغانستان در دست چه کسانی است؟

قالیباف در جلسه با رییسی چه گفت؟ / ظریف، جهانگیری و عارف از جمع نامزد های اصلاح طلب کنار گذاشته شدند؟ / نقوی حسینی: در انتخابات 1400 شانسی برای اصلاح طلبان وجود ندارد / میرسلیم: در شان رییس قوه نیست در انتخابات حاضر شود

عقب نشینی جدید ایران در مذاکرات هسته ای

ترورهای بزدلانه تاثیری بر اراده راسخ ملت افغانستان ندارد

تکذیب خبر تعرض به آثار تاریخی/ وضعیت حفاظت از میراث فرهنگی رضایت بخش است

دبیر جامعه زینب (س) خوزستان منصوب شد

دستگاه قضا خصوصی سازی را حمایت می کند

ترورهای بزدلانه تاثیری بر اراده راسخ ملت افغانستان ندارد

سالگرد اعدام القانیان؛ اتهامات وی چه بود؟

آیین بهره برداری از نخستین مرکز واکسیناسیون خودرویی کرونا در تهران

پژمانفر: مسبب اصلی فقر امروز مردم، روحانی است

درخواست همکاری ارکستر ملی از آهنگسازان ایرانی

مازندران با آسیب تک فرزندی و مهاجرت روبرو است

رییسی: فضای کسب وکار در کشور به تسهیل سرمایه گذاری نیاز دارد

افتخاری: ریاست جمهوری باید کنار ولایت باشد نه مقابل ولایت

هدایت، نظارت و حمایت وظیفه دولت است

قالیباف: ترورهای بزدلانه تاثیری بر اراده راسخ ملت افغانستان ندارد

فرماندار: نواقص و کاستی های ایستگاه شهید زنگنه کنگاور باید رفع شود

نقدی بر سخنان امیر معزی درباره قرآن و ادعای مسئله ساز بودن آن

جهش ایرانی کرونا در راه؟

دولت با واردات کالا از بازارچه های مرزی سیستان موافقت کرد

بیانیه جبهه اصلاحات ایران در اعتراض به مصوبه اخیر شورای نگهبان

ابراز امیدواری جهانپور به واکسیناسیون عمومی و حضور مردم در راهپیمایی اربعین حسینی

قالیباف: ترورهای بزدلانه تاثیری بر اراده راسخ ملت افغانستان ندارد

آشنا: در مورد فایل صوتی به جای وزارت اطلاعات ادعای قطعی و به جای قوه قضاییه حکم قطعی صادر نکنید

تاسیس شهرستان های جدید موجب تحولات زیربنایی در قم می شود

انتقاد تند میرسلیم از کاندیداتوری قالیباف و رییسی

سخنگوی شورای شهر خطاب به حناچی

حضور کامیون های ایرانی در قره باغ صحت دارد؟

میزان زکات فطره از سوی دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی مشخص شد

رییسی: در کشور بن بست نداریم / هیچ کارخانه ای نباید تعطیل شود

یک سؤال از مردم درباره انتخابات 1400

باید دید: برگزیده ی اخبار امروز شفقنا

آیین بهره برداری از نخستین مرکز واکسیناسیون خودرویی کرونا در تهران

بدنبال برگزاری انتخابات امن و باشکوه هستیم

قالیباف: ترورهای بزدلانه تاثیری بر اراده راسخ ملت افغانستان ندارد

​دیدار رییس سازمان زندان ها با خانواده مرحوم فروتن

قاسمی: حال سفره و معیشت مردم خوب نیست

این دکتر همه کاره در اینستاگرام را ببینید!

مازندران با آسیب تک فرزندی و مهاجرت روبرو است

4 روش حرفه ای برای نظافت قرنیز

قالیباف: ترورهای بزدلانه تاثیری بر اراده راسخ ملت افغانستان ندارد

ضرب الاجل یک ماهه رییسی برای احیای یک کارخانه

نخستین مرکز واکسیناسیون خودرویی کرونا در تهران رونمایی شد

رییس قوه قضاییه: فضای کسب وکار در کشور به تسهیل سرمایه گذاری نیاز دارد

مهلت پنج روزه ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری

قالیباف در جلسه با رییسی چه گفت؟ / ظریف، جهانگیری و عارف از جمع نامزد های اصلاح طلب کنار گذاشته شدند؟ / نقوی حسینی: در انتخابات 1400 شانسی برای اصلاح طلبان وجود ندارد

آیین اهدا 1000بسته معیشتی و 500تبلت به مددجویان کرمانشاهی

آخرین تصمیمات امتحان حضوری؛ مبنای طرح سؤالات چیست؟

مهم ترین موانع تولید و اشتغال از زبان معاون دادگستری کل کشور (فیلم)

استاندار: تجارت و ترانزیت مهمترین مزیت های سیستان و بلوچستان هستند

پیام شرکت کنندگان در نشست مجازی روز قدس؛ مبارزه با رژیم صهیونیستی تمام شدنی نیست

تمایل اجتماعی و محبوبیت بالای رییسی در بین نامزدهای احتمالی

رییس قوه قضاییه: فضای کسب وکار در کشور به تسهیل سرمایه گذاری نیاز دارد

موافقت کمیسیون ماده پنج با طرح بهسازی محدوده تاریخی چشمه علی

پیگیری اجرایی شدن مصوبات ستاد مدیریت کرونا برای ممنوعیت سفر بین استانی در تعطیلات عید سعید فطر

افتخاری: ریاست جمهوری باید کنار ولایت باشد نه مقابل ولایت

صحنه ای عجیب از گل شدن توپ و بازیکن با هم!

قالیباف: ترورهای بزدلانه تاثیری بر اراده راسخ ملت افغانستان ندارد

نگهبان مظلوم

وزیر ارتباطات: بعد از انقلاب، هر دوره سن کابینه حدود 3 تا 4 سال پیرتر شده/ نسل انقلابیون حاضر نیستند صندلی ها را به فرزندان خود بدهند

مردم باید احساس کنند که در نتیجه اجرای سند تحول در واحد های قضایی، تحول ایجاد شده و کار ها به سهولت انجام می شود

سه تذکر حسام الدین آشنا در مورد فایل صوتی ظریف

فیلم| از تعیین ضرب الاجل برای «کیوان» تا احقاق حق «مردم»

قاسمی: حال سفره و معیشت مردم خوب نیست

پیگیری خسارت های ناشی از سیل در گرمسار

سانسوری دیگر درباره سخنرانی روحانی در صداوسیما +عکس

قالیباف در نامه ای خطاب به رییس ولسی جرگه افغانستان: ترورهای بزدلانه تاثیری بر اراده راسخ ملت افغانستان ندارد

اخبار 21 شبکه یک سیما؛ 19 اردیبهشت

شایعات درباره سلامتی ناطق نوری تکذیب شد

آیت الله رییسی: اگر کسی خواست به دادرسی عادلانه برسد و امکان پرداخت هزینه دادرسی را نداشت، باید برای آن راهکاری پیدا کنیم

شایعات درباره وضیعت سلامتی حجت الاسلام ناطق نوری تکذیب شد

شیخ نعیم قاسم: خواست ما آزادی همه فلسطین است

همه باید خود را در برابر نگهداری از اسناد تاریخی مسئول بدانند

سازمان ثبت احوال: روز انتخابات و روز ماقبل آن درخواست جدید صدور شناسنامه پذیرفته نمی شود

کمیسیون بهداشت گزارش تخلفات ستاد کرونا را ارائه می دهد

رییس قوه قضاییه: غربی ها مگر می توانند جلوی پیشرفت ملت ایران را بگیرند؟/از خصوصی سازی حمایت می کنیم

جبهه اصلاحات ایران: رییس جمهور به شورای نگهبان اخطار نقض قانون اساسی بدهد/ وزارت کشور مصوبه خلاف قانون اساسی شورای نگهبان را اجرا نکند

ببینید | ماجرای توقیف 3 موتورسیکلت سنگین در تهران

ظریف: با دو قطبی میدان و دیپلماسی موافق نیستم

ضرورت همکاری دستگاه های دولتی در قبال کاهش بزه در جامعه

قالیباف در جلسه با رییسی چه گفت؟

اظهارات آیت الله رییسی در بدو ورود به همدان

30 هزار نفر در همدان علیه کرونا واکسینه شدند

تکذیب حضور کامیون های ایرانی در قره باغ

هدایت، نظارت و حمایت وظیفه دولت است

جهش ایرانی کرونا در راه؟/ آخرین وضعیت موج چهارم کرونا

توزیع 11 هزار بسته معیشتی و کمک مومنانه - کرمانشاه

«بازگشت » در سکوت منتقدان و مخالفان برجام

«بازگشت » در سکوت منتقدان و مخالفان برجام