مطالب مرتبط:
گلشنی: شهید صدر اصل استقرا را اصلاح و از آن برای اثبات علیت استفاده کرد
شهید صدر با کسی تعارف نداشت/شهید صدر پیشگام بزرگترین دانشمندان غربی
شهید صدر پیشگام بزرگترین دانشمندان غربی در مسائل منطقی است
شهید صدر پیشگام بزرگترین دانشمندان غربی
عروج مادر سردارسرلشگر شهید ناصری
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 فروردین 1400 ساعت 01:152021-04-14سياسي

شهید صدر آگاه به مقتضیات زمان بود/ علامه در کلام اندیشمند


علامه شهید صدر آگاه به مقتضیات زمان بود، پاسخ مارکسیست ها و پوزیتیویست ها را در اوج رونق آنها داد اما غرور علمی نداشت.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار حوزه فرهنگ گروه دانشگاه خبرگزاری آنا"، هفتمین نشست از سلسله نشست های علمی اندیشه صدر که به مناسبت چهلمین سالگرد شهادت شهید محمد باقر صدر برگزار شد، با موضوع شهید صدر، مظهر نبوغ، شهامت، جامع نگری و آگاهی از مقتضیات زمان و با سخنرانی دکتر مهدی گلشنی، استاد فلسفه علم و فیزیک دانشگاه صنعتی شریف به صورت مجازی برگزار شد.

شهید صدر قبل از 20 سالگی به درجه اجتهاد رسیدند گلشنی گفت: متفکر شهید صدر چندین خصوصیت برجسته داشتند که نبوغ، شهامت، رفتار اخلاقی، جامع نگری و از همه مهمتر آگاه بودن به مقتضیات زمان از جمله آنها است.

در حدیث آمده که العالم به زمانه لا تهجم علیه اللّوابس، شبهات و نادانی ها و نفهمی ها به کسی که عالم به زمان خود است، هجوم نمی آورند که شهید صدر مصداق بارز آن است.

استاد فلسفه علم دانشگاه شریف گفت: علامه محمدتقی جعفری، علامه شهید مطهری و علامه شهید صدر جزء علما و نوابغ روزگار بودند.

شهید صدر قبل از 20 سالگی به درجه اجتهاد رسیدند و کتاب فلسفتنا را که کتاب بسیار مهم و جامعی است در 24 سالگی نوشتند که در بر دارنده دیدگاه های فلاسفه اسلامی و فلاسفه غرب است.

شهید صدر یار و یاور انقلاب اسلامی بودند فیزیکدان دانشگاه شریف گفت: شهید صدر در مدت 14 سالی که امام خمینی(ره) در نجف بودند مرتب به ملاقات ایشان می رفتند و وقتی انقلاب اسلامی در 22 بهمن 57 پیروز شد به دعوت شهید صدر تظاهرات بزرگی به افتخار انقلاب اسامی در سراسر عراق بر پا کرد.

وی درباره ارادت شهید صدر به امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی گفت: شهید صدر توصیه بسیار جالبی دارند ذوبوا فی الامام الخمینی کما ذاب فی الاسلام، در امام خمینی(ره) ذوب شوید همان طور که امام خمینی(ره) در اسلام ذوب شدند.

ایشان در حمایت از انقلاب اسلامی کتاب یقول الحیات را در 6 جلد تالیف کردند و دیدگاه اسلام به مسائل اقتصاد و حکومت را شرح دادند.

غرور علمی در شهید صدر وجود نداشت گلشنی گفت: یکی از ویژگی های مهم ایشان تواضع و سعه اخلاقی بود درحالیکه دو ویژگی اخلاق و علم کمتر در دانشمندی جمع می شود به خصوص در قرن ما و دهه های اخیر.

متاسفانه برخی تا صاحب دانش یا جایگاهی می شوند بسیار متکبر پیدا می کنند و به علت حاکمیت سکولاریسم در علم تصور می کنند که به انتهای علم رسیده اند و اخلاق را کنار می گذارند.

آیت الله صدر علاوه بر اینکه در عصر خودشان در علم بالاتر بودند در اخلاق هم همین طور بودند و بسیاری به علت اخلاق ایشان شیعه می شدند.

شهید صدر پاسخ شبهات مارکسیسم و پوزیتیویسم را پر حجم می دادند این استاد دانشگاه گفت: موضوعی که در جهان اسلام نسبت به آن غلفت وجود دارد آگاهی به مقتضیات زمان است و تعداد کسانی که تشخیص می دهند جامعه و کشورشان چه نیازهایی دارد یا چه شبهات و انحرافاتی بین مردم مطرح است، بسیار محدود هستند.

زمانی که مارکسیسم بسیار تبلیغ می شد علامه طباطبایی و شهید مطهری در ایران و شهید صدر در عراق مقابل آن ایستادند.

گلشنی گفت: موضوع دیگر که علامه شهید صدر به آن پرداختند موضوع مهم پوزتیویسم بود، در تمدن اسلامی هم به چیزهای مادی هم به چیزهای مجرد و غیرمادی اعتقاد داشتند و یک دیدگاه کل نگر و جهان بینی توحیدی بر آنها حاکم بود.

وی افزود: در دوران قرون وسطی در مسیحیت هم همین دیدگاه حاکم بود و خداوند در راس قرار داشت و همه چیز را در پرتو خداوند می دیدند تا اینکه زمان به عصر نیوتون و کپلر و گالیله رسید که خودشان خداپرست بودند اما حدود 100 سال پس از شروع کار نیوتون مکتبی به نام تجربه گرایی رایج شد و تنها مواردی که با حواس پنج گانه دریافت می شود را علم می دانستند و خارج از آن را شان علمی نمی دادند، لذا دین را کنار گذاشتند.

گلشنی ادامه داد: تا اینکه در قرن 19 چند تحول دیگر رخ داد یک مورد اظهار نظر آگوس کنت بود که علم را محدود به دریافت شده ها توسط حواس کرد و گفت آنچه با حواس درک می کنیم علم مثبت یا پوزیتیو است و دین و فلسفه شانی ندارند.

پس از او داروین و برخی از فیزیکدان ها و نظریه کوانتوم هم همین مکتب پوزیتیویسم را تقویت کردند.

وی گفت: بنابراین زمان علامه طباطبایی و شهید مطهری هم مارکسیسم و هم پوزیتیویسم رواج داشتند.

زمانی که دانشجوی دانشگاه های غرب بودم حرفی از دخالت دین در علم نبود اما علامه مطهری و علامه طباطبایی و علامه جعفری در ایران و علامه شهید صدر در عراق به شبهات مارکسیست ها و پوزیتویسیت ها جواب می دادند و زمینه را برای مسائل زیادی فراهم کردند.

گلشنی گفت: در 10-20 سال اخیر وضعیت در غرب تغییر کرده و سرآمدان علم با پوزیتیویسم مخالفت می کنند به عبارتی علامه صدر و علامه جعفری و .

از زمان خود 40-50 سال جلوتر بودند ولی در ایران هنوز پوزیتیویسم حاکم است.

شهید صدر از علیت در مقابل شانس دفاع کردند این استاد فلسفه علم گفت: از جمله مسائلی که علامه شهید صدر و شهید مطهری به آن ورود داشته اند، مسئله علیّت است زمانیکه در نظریه کوانتوم شانس حاکم شد، این بزرگواران پاسخ دادند که اگر شما علت را نیافته اید دلیل بر نبود علت نیست لذا نمی توانید به شانس متوسل شوید.

این استاد فیزیک گفت: در آن زمان عده ای در غرب مثل پلانک واینشتین طرفدار علیت بودند و معتقد بودند به هیچ وجه نمی شود جهان را شانسی فرض کرد، اما اکثر فیزیکدان ها با این حرف مقابله کردند درحالیکه شهید صدر به شدت از علیت دفاع کردند.

گلشنی گفت: ایشان معتقد بودند اگر چه علیت اصل است اما خود علیت را به کمک چیز دیگری می شود ثابت کرد.

اگر علیت را نپذیریم نمی توان یک نظریه را تثبیت کرد یا یک قانون عام را پذیرفت.

اگر بخواهیم قانون عام را بپذیریم باید اصل علیت را قبول کنیم وقتی عالمی در آزمایشگاهی آزمایشی را انجام می دهد وقتی با جواب مثبت روبه رو می شود آن را به موارد مشابه هم سرایت می دهد این تعمیم فقط در پرتو اصل علیت صادق است بنابراین علیت یک اصل یا قانون تجربی نیست بلکه یک اصل فوق علمی است که تمام نظریه های علمی به آن وابسته اند.

وی گفت: شهید صدر می گفتند ما با دانشمندان مخالف اصل علیت درباره تجربه های شان مناقشه نداریم اما عمومیت اصل علیت مبتنی بر شواهد تجربی نیست بلکه مبتنی بر شواهد فوق تجربی است.

این ادعا برای آن موقع بسیار مهم بود درحالیکه برخی از علمای عراقی یا عرب در حال حاضر شانس را به رسمیت می‎شناسند.

شهید صدر می گفت اگر فکر در حدود تجربه زندانی و معارف مستقلی از آن در دست نداشته باشد، نمی توان از نیافتن چیزی به نبودن آن حکم کند از نظر شهید صدر تلاش برای رد علیت آمیخته با تناقض است این استاد فلسفه علم درباره آغاز مخالفت با علیت گفت: شاید بتوان گفت مخالفت با علیت از جهان اسلام شروع شده بود و متکلمین اشعری چون غزالی بر آن تاکید داشتند اما ابن الرشد به غزالی می گوید تو از استدلال و علت استفاده می کنی تا علیت را رد کنی؟ آیا این تناقض نیست .

گلشنی گفت: همچنین در عصر ما نیز که با علیت مخالفت می کردند یکی از فیلسوفان غربی به نام رابن جواب آنها را داد و گفت شما استدلال می کنید تا بپذیریم شانس حاکم است نه علیت، بنابراین خودتان در حال به کار بردن علیت هستید .

شهید صدر استقراء را رد نکرده است این استاد فلسفه علم گفت: موضوع دیگری که روی آن کار شده، مسئله استقرا است ما دو راه برای رسیدن به نتیجه داریم یکی قیاس و دیگری استقراء.

استقراء آن است که بگوییم همه انسان ها مردنی هستند چون همه فلزاتی که آزمایش کرده ایم با گرم شدن افزایش طول پیدا می کنند پس همه فلزات اینگونه اند یعنی از اصل کلی نتیجه ای را می گیریم که البته برخی به آن نقد دارند و می گویند نمی توان به استقراء اطمینان و اکتفا کرد.

گلشنی افزود: اما ارسطو و برخی از علمای ما استقرا را موجب یقین نمی دانستند بلکه قیاس را اصل می دانستند تا اینکه هیوم گفت اگر ب بعد از الف بیاید نمی توانیم وجود ب را از الف نتیجه بگیریم و تعاقم و تقارن حرف داشت و بنابراین استقرا محل تردید قرار گرفت.

پوپر نیز در قرن بیستم گفت استقرا یقین بخش نیست و نتایج تجربی که می گیریم و تعمیم می دهیم این تجربه تعمیم آور نیست .

وی گفت: علامه شهید صدر اصل استقرا را مقداری اصلاح کردند ایشان نظریه احتمالات و آمار را یاد گرفتند و با زبان علم روز وارد قضیه شدند و گفتند خود اصل علیت را می توانیم به کمک استقراء ثابت کنیم بنابراین اصل علیت را کنار نگذاشتند، بلکه معتقد بودند می توان آن را به کمک اصل اجتماع نقیضین و .

ثابت کرد .

گلشنی گفت: علامه شهید صدر می گفتند ما از تجارب محدود شروع می کنیم و با گرفتن جواب های مثبت و مشابه بیشتر درجه اطمینان ما بیشتر و بیشتر می شود و ما را به یقین نزدیک می کند ، زمانی که ایشان این موضوع را مطرح کردند اصلا در غرب مطرح نبود.

این استاد فیزیک گفت: علی رغم تردیدی که در مورد استقراء در محیط های علمی هست اما شهید صدر می گویند نباید استقراء را کنار بگذاریم و باید آن را ادامه دهیم و هر چه احتمال بیشتر شود به یقین نزدیکتر می شویم.

بسط نظریه علم و استقراء شهید صدر در بین دانشمندان غربی/ هیچ تئوری حرف آخر را نمی زند وی گفت: در بین فلاسفه مهم امروز غرب و سال ها پس از شهید صدر، نظر او در مورد استقراء مطرح است که می توانیم به نوعی یقین تدریجی برسیم و از آن برای اثبات خداوند استفاده کنیم.

یکی از فلاسفه مهم امروز سوینبرن انگلیسی است که در مورد اثبات خدا هم کتاب دارد و از اهم فلاسفه معاصر است او هم دقیقا همین نظر مرحوم صدر را در استقراء و اثبات خدا دارد.

گلشنی گفت: نکته دیگری که اکثر علمای زمان ما از آن غافل هستند کاری است که فلاسفه علم در اثر بحث های زیادی که در نیمه دوم، قرن بیستم اتفاق افتاد به آن معتقد شده اند و آن این است که نمی توان ادعا کرد که یک تئوری حرف آخر را می زند.

وی افزد: در آخر قرن نوزدهم فیزیکدان ها می گفتند ما به آخر علم رسیده ایم اما در قرن بیستم این ادعا رد شد چون مشخص شد میزان شناخت انسان از عالم ماده بسیار ناچیز است، به عنوان مثال تصور می شد اتم تجزیه ناپذیر است اما بعد این نظر رد شد.

لذا در علم هرگز به نظریه و حرف قطعی نمی رسیم این گزاره در تئوری پردازی بسیار مهم است و بزرگان علم به آن معتقد هستند.

بنابراین باید همیشه انتظار انقلاب و پیشرفت را داشت درحالیکه در برخی دانشکده های علوم در ایران برخی فکر می کنند آخرین حرف ها را در علم دارند می زنند در صورتی که این نگاه ابطال شده است.

این استاد فیزیک گفت: از مهمترین فیزیکدانان قرن بیستم، پلانک پدر کوانتوم بود، او می گوید بعد از همه آنچه که گفته اند و در پرتو تجارب کسب شده باید اذعان کنیم که در هیچ موردی نمی توانیم مطمئن باشیم آنچه امروز در علم قطعی است برای همیشه قطعی می ماند نه تنها آن بلکه باید با اطمینان بگوییم که قطعی هرگز به وسیله پژوهشگر قابل حصول نیست قطعی نمایشگر هدف ایده آلی است که همواره در جلوی ما قرار دارد اما هرگز به او نمی رسیم ما هر چه پیشتر رویم احتمال بیشتر و بیشتر می شود اما به نهایت نمی رسد پلانک دانشمند نیمه اول قرن بیستم است در نیمه دوم قرن بیستم همین حرف ها را فاینمن زد که از مهمترین فیزیکدانان قرن است.

فاینمن می گوید ما این را فوق العاده مهم یافته ایم که باید جهل خود را تشخیص دهیم و جا برای شک بگذاریم دانش علمی مجموعه ای از گزاره ها با درجات مختلفی از یقین است، برخی خیلی نامطمئن وبرخی تقریبا مطمئن هستند اما هیچ کدام قطعا منفعل نیستند یعنی ما روز به روز به طرف یقین بدون اینکه هیچ وقت به آن برسیم .

گلشنی گفت: جالب این است که سرنخ این ایده که با استقراء به یقین نمی رسیم اما نزدیک و نزدیکتر می شویم را شهید صدر درآورده بودندف امروز توسط دانشمندان بزرگی چون سوینبرن زده می شود.

رابرت ویلسن نیز می گوید خدا خیلی محتمل است و توماس ایکوایناس پنج دلیل آورد که خدا وجود دارد و داشته های ما حکایت از آن دارد که روز به روز بیشتر و بیشتر به وجود خدا دلالت می کند .

شهید صدر مبارزات سیاسی را در کنار فعالیت علمی-فکری جلو می بردند گلشنی گفت: بنابراین مرحوم صدر چند کار مهم کردند یکی اینکه در کتاب فلسفتنا و اقتصادنا جواب مارکسیست ها و پوزیتیویست ها را دادند.

در حوزه های مختلف کار می کردند و در حوزه سیاسی بسیار فعال بودند و اذن الدعوه را شروع کردند برای مدتی زندان بعثی ها شدند مبارزه سیاسی داشت ولی همواره از دین حمایت می کردند و جواب شبهات را می دادند.

شهید صدر از رشادت علمی دریغ نداشت این استاد فلسفه علم گفت: ایشان در اعتقادات دینی با کسی تعارف نداشتند و آیت الله شاهرودی نقل می کنند که وقتی مرحوم آیت الله خویی کتاب منهاج الصالحین را نوشتند شهید صدر کتاب را مطالعه و به آیت الله خویی نامه زدند که محتوای کتاب 7 تعارض با مقبولات خود آیت الله خویی دارد، آیت الله خویی کتاب را مطالعه کردند و حق را به شهید صدر دادند و خواستند اشکالات چاپ دوم کتاب، توسط علامه شهید صدر برطرف شود، آن زمان آیت الله خویی مقام بالایی داشتند اما علامه شهید صدر این رشادت علمی را به خرج دادند.

لازم است روی آثار شهید صدر کار بیشتری صورت گیرد گلشنی گفت: لازم است روی کارهایی چون علیت و استقراء شهید صدر کار بیشتری شود و تحقیقات ایشان ادامه یابد.

همه علمای بزرگ ترجیح می دادند که روی کارهای آنها کار شود مگر خواجه نصیرالدین طوسی برخی کارهای ابن سینا را دنبال نکرد؟ از نظر من در حد ظرفیت اعتقادات ایشان روی آثارشان کار نشده است.

انتهای پیام/4107/
کلید واژه ها: زمان - شهید - برگزار - دانشگاه صنعتی شریف - آگاه - دانشگاه - دانشگاه صنعتی - نشست های علمی - سالگرد شهادت - استاد فلسفه - علامه - حوزه فرهنگ - صنعتی شریف - عالم - نشست - جامع - علمی - خبرگزاری - اندیشمند - خبرنگار - سخنرانی - هفتمین - اندیشه - مناسبت - اجتهاد - العالم - سالگرد - شبهات - فرهنگ - سلسله

آخرین اخبار سرویس:
آشنایی با فعالیت های انجمن قاریان و ترتیل خوانان تونس

ماجرای مذاکرات امنیتی آلمان و انگلیس در طرقبه!

شهدا اسلام را حفظ کردند و جهاد آنها یاری دین خداست

«گاندو» تمامی ندارد

برگزاری شام غریبان شهدای کابل در بابل + عکس

لزوم معرفی دانش آموزان و اولیا پرریسک قبل از برپایی امتحانات پایه های نهم و دوازدهم

مرور زمان باعث رفع تکلیف از ما نمی شود/ امسال معایده حضوری نباشد

دعا و ترتیل قرآن ویژه روز بیست و نهم ماه رمضان + دانلود

کووبرکت ایران به تولید انبوه رسید

لزوم معرفی دانش آموزان و اولیا پرریسک قبل از برپایی امتحانات پایه های نهم و دوازدهم

رهبر انصار الله یمن: برای کمک به مقاومت فلسطین در آماده باش کامل هستیم

انهدام تیم تروریستی در شمالغرب کشور

عشایر عرب و بختیاری در همه صحنه ها حضور موثر داشتند

کسب رتبه نخست گلستان در جشنواره ملی تجربه های موفق/ فرمانده پایگاه بسیجی که در بین بیش از 2 هزار طرح برگزیده شد

توزیع 700 بسته معیشتی در ایذه

67 درصد از مردم استان بوشهر واجد شرایط رای دادن در انتخابات هستند

عشایر عرب و بختیاری در همه صحنه ها حضور موثر داشتند

اولین روز ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری

دنیا به حاج قاسم احترام می گذارد اما وزیر خارجه مان نه

آیت الله مکارم: با عاملان حادثه تروریستی کابل برخورد شود

مرور زمان باعث رفع تکلیف از ما نمی شود/ امسال معایده حضوری نباشد

توزیع 700 بسته معیشتی در ایذه

زکات فطریه در گناوه 18 هزار تومان اعلام شد

برای آزادی قدس شریف

لایحه «حمایت از زنان در برابر خشونت» در مجلس قفل شده است

تخت روانچی: لزوم واکنش شورای امنیت به جنایات صهیونیست ها

پاسخ سفارت کشورمان به ادعای بی اساس نماینده مجلس افغانستان علیه ایران

67 درصد از مردم استان بوشهر واجد شرایط رای دادن در انتخابات هستند

آنتن زنده را به باشگاه حرافان و هتاکان کینه ورز اجاره ندهید

شاخص های دولت سیزدهم/اولین واکسن ایرانی رسید/پیشخوان

نقش همدردی بر برج آزادی

مدرسه عالی سطح 5 فقاهت در حوزه خراسان راه اندازی می شود

استخدام کارشناس و نماینده فروش در بیمه سامان نمایندگی 1166 در گیلان

پویش سفره مهر رضوی

ارتباط تصویری تشکل های دانشجویی با رهبر انقلاب

مراسم یادبود شهدای مدرسه سید الشهدا کابل

دعوت مردم انقلابی باغملک از دکتر احمدی نژاد برای حضور در انتخابات

افشاگری جنجال برانگیز علیه روزنامه کیهان

دعوت مردم انقلابی صیدون از دکتر احمدی نژاد برای حضور در انتخابات

اعمال شب آخر ماه رمضان+دعای وداع صحیفه سجادیه

میراث فرهنگی: در تعطیلات عید فطر منعی برای سفر های گردشی نداریم

سطح غنی سازی اورانیوم در نطنز به 63 درصد افزایش یافته است

تصاویر/ حملات موشکی و راکتی حماس به بخش هایی از فلسطین اشغالی

دکتر احمدی نژاد: من یک نفس هم داشته باشم برای ملت است

آمادگی کامل ناجا برای برگزاری با شکوه و تامین امنیت انتخابات

دکتر احمدی نژاد: ان شاء الله بزودی خبر بزرگ را می شنوید

با عاملان حادثه تروریستی کابل به شدت برخورد شود

تزریق واکسن کرونای فایزر به احمدی نژاد تکذیب شد+ متن تکذیبیه

چگونه حساب کلاب هاوس خود را پاک کنیم؟

شرف زاده، سرپرست جزایر اقماری کیش شد

آثار منفی انتشار فایل مصاحبه ظریف بر امنیت ملی

تزریق واکسن کرونای فایزر به احمدی نژاد را تکذیب شد+ متن تکذیبیه

آمادگی کامل ناجا برای برگزاری با شکوه و تامین امنیت انتخابات

مردم بازنده بزرگ دوگانه مذاکره-معیشت/ جریان تحریف و تحریم علیه معیشت ملت

دکتر احمدی نژاد: من خادم مردم و در کنار مردم هستم/ نباید از بغل مردم قیچی کنی بدهی آن طرف!

دکتر احمدی نژاد: دعا کنیم دنیا از اساس درست شود

با عاملان حادثه تروریستی کابل به شدت برخورد شود

دیدار مردمی با دکتر احمدی نژاد در میدان 72 نارمک

رهبر انقلاب: مشارکت بالا در انتخابات در درجه اول اهمیت است/ صهیونیست ها جز زبان زور چیزی نمی فهمند

فیلم | روزه سپری در مقابل آتش جهنم

پس لرزه ادعای تزریق واکسن 30 میلیون تومانی و آمریکایی کرونا به احمدی نژاد

تحلیلی بر همنوایی اصلاح طلبان، انحرافی ها و براندازان در تخریب قالیباف

رمزارزهایی که نباید بخرید

دیدار جمعی از اقوام ایرانی با دکتر احمدی نژاد

تصاویر/ توزیع و بسته بندی 10 هزار بسته معیشتی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام در قم

راهکارهای آمدن نفت بر سر سفرهای مردم چیست؟

برای تحول درحکمرانی باید فکرمسئولان متحول شود

فتوای رهبر انقلاب درباره قرض

معاون دفتر روحانی: جشنواره ی مستندهای سفارشی ضد برجامی را پایان دهید

عبدالرضا داوری: خبر دیدار خاتمی و جورج سورس دروغ بود؛ من آن خبر را جعل کردم

تی شرت عجیب بهرنگ علوی /عکس

مشارکت بالا در انتخابات در درجه اول اهمیت است

پاسخ مثبت احمدی نژاد به درخواست کاندیداتوری؟

روزنامه های چهارشنبه، 22 اردیبهشت 1400

تصاویر: تل آویو بعد از حملات موشکی کتائب القسام

بیشترین مراجعه کنندگان به فرمانداری ماهشهر برای اشتغال است

تی شرت عجیب بهرنگ علوی /عکس

انتخابات سیزدهم 60 ثانیه زیر ذره بین یکتاپرس /فیلم

اوقات شرعی استان ها؛ چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400

بازگشت اعتماد به بورس مهمتر از انتخابات و مذاکرات است

ماجرای بنزین 20 هزار تومانی چیست؟

حمایت جدی و قاطعانه یک نماینده از لایحه رتبه بندی معلمان 1400/شایسته نیست بعد از چهار دهه معلمان دغدغه معیشت داشته باشند

دبیرکل نجباء: سازشگران با اسراییل، مهدور الدم هستند

کاندیداهای انتخابات 1400 و انتظار مهم شورای عالی استانها

هفتمین دوره اهدای جایزه سید حسن حیان استان یزد برگزار شد

سرداران آمدند

#انتخابات1400

ای اولین شنونده درد دل ها و شکوه ها؛

آیا تراشیدن ریش حرام است؟ | نظر حضرت آیت الله خامنه ای

انهدام یک تیم تروریستی در شمال غرب کشور؛ تیم هفت نفره اشرار به هلاکت رسید

مشاور سابق احمدی نژاد: خبر دیدار خاتمی با سوروس را من ساختم!

توزیع 11 هزار بسته معیشتی در استان یزد

انهدام تیم تروریستی در سلماس/هلاکت 7اشرار، شهادت 2 بسیجی

آمادگی کامل ناجا برای برگزاری باشکوه و ایمن انتخابات

فهرست تازه ای از شورای کتاب پیش روی والدین جوان

مینو محرز: به مردم اطمینان می دهم درباره واکسن های ایرانی نگرانی نداشته باشند

پاسخ مثبت احمدی نژاد به درخواست کاندیداتوری؟

نماینده مهریز: منشا مشکلات کشور اعمال سلیقه و محور نبودن قانون است

شاخص های دولت سیزدهم / سپر موشکی غزه بر سر قدس شریف / اولین واکسن ایرانی رسید

رهبر مخالفان دولت ونزوئلا به مادورو پیشنهاد مذاکره داد

شهید صدر آگاه به مقتضیات زمان بود/ علامه در کلام اندیشمند

شهید صدر آگاه به مقتضیات زمان بود/ علامه در کلام اندیشمند