مطالب مرتبط:
حجت الاسلام والمسلمین مروی: آستان قدس رضوی باید پیشگام در تحقق شعار سال باشد
روحانی کار را به جایی رسانده که مردم سرافراز ما باید درصف های طولانی مرغ بایستند
ماجرای «مرغ»؛ تولید کننده و مردم هر دو ناراضی
تعطیلی بازار خودرو و رکود در خرید و فروش | مردم به قیمت های فضای مجازی اعتنا نکنند
واکنش تولیت آستان قدس رضوی به صف های طولانی خرید مرغ
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 فروردین 1400 ساعت 01:002021-04-14سياسي

حجت الاسلام مروی: ایستادن مردم در صف خرید مرغ به هیچ عنوان قابل قبول نیست


تولیت آستان قدس رضوی با انتقاد از برخی مدیریت های اقتصادی گفت: ایستادن مردم در صف خرید مرغ به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

- از مشهدمقدس، حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی امشب در نشست مدیران بنیاد بهره وری موقوفات آستان قدس رضوی که در محل باغ اردوگاه خاتون مشهد برگزار شد، با اشاره به تأکیدات اسلام و سیره ائمه اطهار(ع) نسبت به اهمیت و جایگاه رفیع کار و تلاش، اظهار کرد: اسلام کار و تلاش برای امرار معاش و تأمین نیاز خانواده را امری بسیار مقدس و عبادتی بزرگ برشمرده است.

وی فرهنگ کار و تلاش برای کسب روزی حلال را سیره زندگی اولیاء و بزرگان دین خواند و عنوان کرد: امروز کشورما حقیقتاً در یک جنگ سخت و شکننده اقتصادی قرار دارد که تولید میدان این جنگ و نقشه پیروزی در آن تحقق اقتصاد مقاومتی است.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: رهبری معظم انقلاب سال هاست که اهمیت خودکفایی اقتصادی را به مسئولان کشور متذکر می شوند، معظم له از سال 91 واژه اقتصاد مقاومتی را ابداع و وارد ادبیات اقتصادی و سیاسی کشور و در این رابطه جلسات متعدد با مسئولان کشور برگزار کردند.

مروی جهش تولید را عملیات اصلی برای پیروزی بر دشمن در جنگ اقتصادی معرفی و تصریح کرد: راهبرد ابلاغی مقام معظم رهبری به دولت و نهادهای عمومی در سال 1400 تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها بوده که پیاده نظام آستان قدس در این جنگ نابرابر اقتصادی برای تحقق شعار سال، بنیاد بهره وری موقوفات است.

وی اظهار کرد: بنیاد بهره وری موقوفات باید سنگرهای خود را برای این جنگ در نقشه اقتصاد مقاومتی مشخص کند و بر روی آن ها متمرکز شود؛ در حوزه های کشاورزی، صنعتی، انرژی، درمانی، عمرانی و .

باید بر این مبنا متمرکز شود که چگونه موانع تولید را شناسایی و حذف کند و با اعمال پشتیبانی های لازم جهش تولید را محقق سازد.

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه به بیان چرایی اهمیت کار بنیاد بهره وری موقوفات پرداخت و توضیح داد: بهره وری موقوفات از دو جهت برای آستان قدس رضوی حائز اهمیت است، ابتدا اینکه آستان قدس به عنوان تولیت موقوفات به دنبال افزایش بهره وری و سودآوری موقوفات است تا بتواند از این طریق نیات واقفان را تأمین کند و به آن ها جامه عمل بپوشاند، زیرا موقوفات امانت واقفان است که امروز در اختیار ما قرار گرفته و روز قیامت باید نسبت به آن ها پاسخگو باشیم.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر بهره برداری مناسب از موقوفات برای آستان قدس مهم است زیرا نباید به گونه ای باشد که سرمایه اجتماعی این آستان مقدس کاهش یابد، بلکه باید با بهره وری مناسب موجب افزایش سرمایه اجتماعی این آستان مقدس شود.

مروی با بیان اینکه بهره وری مناسب از موقوفات کمک شایانی به واقفین و ناذرین می کند تا اثر وقف و نذر خود را مشاهده کنند، ابراز کرد: استفاده شایسته از موقوفات موجب اعتمادسازی و آگاهی مردم نسبت به اهمیت و تأثیرات مبارک وقف در جامعه و در نتیجه افزایش انگیزه و تشویق مردم برای وقف می شود.

وی صیانت از موقوفات، اجرای کامل نیات واقفان و افزایش بهره وری موقوفات را از جمله وظایف مهم آستان قدس برشمرد و اذعان کرد: هرکجا بین کسب درآمد و حفظ ارزش ها تضادی وجود داشته باشد، قطعاً حفظ ارزش ها اهمیت بیشتری دارد، اما از مدیران اقتصادی آستان قدس این انتظار می رود که هر دو این مهم را حفظ کنند و قطعاً جمع میان سودآوری و حفظ ارزش ها امکان پذیر است.

مروی گفت: آستان قدس رضوی نهادی خدماتی است و درآمدهایش نیز باید از طریق ارائه خدمت کسب شود، لذا کسب درآمد از روش های سوداگرانه و سرمایه فروشی به هیچ عنوان مورد قبول نیست.

وی افزود: در فعالیت های اقتصادی باید به گونه ای عمل کنیم که ضمن کسب سود اقتصادی، نیازی از نیازهای کشور مرتفع و منافع آن به مردم برسد.

تولیت آستان قدس رضوی بر عدم رقابت با بخش خصوصی تأکید و اظهار کرد: آستان قدس نباید به گونه ای وارد فعالیت های اقتصادی شود که بخش خصوصی احساس رقابت کند، رقابت نهادهای بزرگ با بخش خصوصی می تواند موجب دلسردی، انصراف از سرمایه گذاری و حتی خروج سرمایه ها از کشور شود.

وی با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب نسبت به عدم رقابت بخش های دولتی و حاکمیتی با بخش خصوصی، عنوان کرد: آستان قدس باید در مقابل مردم و بخش خصوصی نقش پدری ایفا کند، کار اصلی حاکمیت ایجاد فضای رشد در عرصه های مختلف برای مردم است.

مروی بر اهمیت توجه توأمان به مزیت های آستان قدس و نیازهای کشور در عرصه های مختلف اقتصادی تأکید و تصریح کرد: باید به عرصه تولید و تأمین نیازهای مهم کشور به ویژه حوزه هایی که بخش خصوصی حاضر به ریسک نیست وارد شویم، آستان قدس باید پیشران تولید نیازهای کشور باشد و راه را برای ورود بخش خصوصی به آن عرصه ها باز کند.

وی بیان کرد: عقل و منطق اقتصادی می گوید ما باید بر اساس مزیت های اقتصادی فعالیت کنیم، مثلاً چون آستان قدس اراضی موقوفه بسیاری دارد طبعاً یکی از مزیت های آن کشاورزی است یا اینکه در صنایع غذایی، سلامت و اقتصاد زیارت مزیت داریم که باید آن ها را در خدمت رفع نیازهای کشور بکار گیریم.

تولیت آستان قدس رضوی اظهار کرد: سال هاست در حوزه کشاورزی معضل تأمین نهاده های دامی وجود دارد، بی توجهی به این مسئله باعث شده که امروز کشور با مشکل تأمین مرغ موردنیاز مردم مواجه شود.

اینکه مرغ به مسئله کشور تبدیل شود و مردم در صف های خرید مرغ بایستند اصلاً قابل قبول نیست، مردم ایران بسیار نجیب هستند.

وی افزود: مسئولان می گویند در واردات نهاده های دامی مشکل داریم، صحیح می گویند اما این سؤال را باید پرسید چرا در این 40 سال فکری برای خودکفایی در این عرصه مهم نکرده اید؟ ما که شعارها، اصول و ارزش هایی داریم و مقید به ایستادگی بر آن ها و عدم تسلیم در برابر استکبار هستیم باید زمینه های تحقق آن ها را نیز فراهم کنیم نه اینکه مردم معطل مرغ باشند چون خوراکش از خارج می آید.

مروی با تأکید بر اینکه بخش های کشاورزی آستان قدس نباید نسبت به نیازهای کشور بی تفاوت باشند، تصریح کرد: در سال های پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی خدمات بسیار و اقدامات بزرگ و قابل توجهی صورت گرفته است، اما انصافاً در برخی از حوزه ها غفلت شده که می شد حل شود و امروز سفره مردم تحت تأثیر معضلات نباشد.

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه به اراضی رهاشده آستان قدس در حاشیه شهر مشهد و مشکلاتی که بعضاً برای مردم آن مناطق ایجاد شده است اشاره و ابراز کرد: اراضی فراوانی در شهرها داریم که بخش زیادی از آن ها بلااستفاده رهاشده است، این موضوعات تبعات اجتماعی دارد و باید برای بهره وری از این زمین ها تدبیری مناسب اندیشیده شود.

وی افزود: گاهی این زمین های رهاشده به محل هایی برای افراد بزهکار تبدیل شده و مردم در این خصوص شکایت هایی دارند، بنیاد بهره وری موقوفات موظف است راهی برای ساماندهی و بهره وری از این زمین ها پیدا کند تا از رهگذر زمین های آستان قدس برای مردم مشکلی ایجاد نشود.

حجت الاسلام والمسلمین مروی در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم توجه به اشتغال زایی در فعالیت های اقتصادی تأکید کرد و گفت: آستان قدس مسئول ایجاد اشتغال در کشور نیست، این وظیفه بر عهده دولت است اما این نهاد مقدس به میزان توان و مقدورات در این عرصه باید به دولت کمک کند، لذا اشتغال زایی باید جزو اولویت های آستان قدس در فعالیت های اقتصادی باشد و مدیران عرصه اقتصادی این نهاد موظف هستند ضمن توجه به کسب درآمد به دنبال ایجاد فرصت های شغلی و اشتغالی زایی نیز باشند.

وی با تأکید بر اینکه ایجاد حتی یک شغل نیز مغتنم بوده، زیرا اشتغال هر یک نفر، نجات یک خانواده است، به مسئولان بنیاد بهره وری موقوفات آستان قدس توصیه کرد: اگر تصمیمی برای تأسیس کارخانه یا کارگاه تولیدی وجود دارد، سعی کنید آن را در مناطق محروم راه اندازی کنید تا ضمن اشتغال زایی برای مردم آن مناطق، به آبادانی مناطق محروم نیز کمک شود.

استفاده از توان فنی شرکت های اقتصادی آستان قدس در راستای حمایت از تولیدکنندگان خرد، از دیگر توصیه های حجت الاسلام والمسلمین مروی به بنیاد بهره وری موقوفات آستان قدس بود.

وی با بیان اینکه بسیاری از تولیدکنندگان خرد توان کافی برای تکمیل زنجیره تولید و عرضه را ندارند، اظهار کرد: کشاورزان بسیاری توان فروش محصولات خود را ندارند یا بخش عمده ای از دامداران در تأمین خوراک دام دچار مشکل هستند، یکی از برنامه های بنیاد بهره وری موقوفات باید کمک به چنین تولیدکنندگانی باشد.

تولیت آستان قدس رضوی حمایت از تولیدکنندگان با نام و نشان رضوی را از دیگر راهبردهای بنیاد بهره وری موقوفات تعیین و بیان کرد: می توان استانداردهایی را برای اعطای نشان رضوی به دیگران تعیین کرد تا از این طریق تولید مورد حمایت قرار گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین مروی حمایت از تولید از طریق ایجاد بازارهای صادراتی را یکی دیگر از راهبردهای بنیاد بهره وری موقوفات برشمرد و گفت: بخشی از مبانی تولید، مربوط به فروش محصولات است، بسیاری از تولیدکنندگان خرد با زحمت فراوان اقدام به تولید محصولات خود می کنند اما به دلیل عدم وجود بازار مناسب مجبور به فروش محصولات خود با قیمت نازل هستند، می توانیم از اعتبار آستان قدس استفاده و ضمن خرید محصولات این تولیدکنندگان نسبت به صادرات آن ها اقدام کنیم.

وی با تأکید بر اینکه ارتباط چشم انداز بنیاد بهره وری با چشم انداز آستان قدس باید ارتباطی تنگاتنگ باشد، تصریح کرد: مأموریت های بنیاد با مأموریت های ابلاغی آستان قدس و ارزش ها بنیاد با ارزش های بنیادین آستان قدس باید منطبق و تمام اقدامات و عملیات بنیاد باید مطابق با سیاست های کلان آستان قدس باشد.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: پایبندی به آموزه های والای رضوی، ولایتمداری، برخورداری از روحیه انقلابی، اخلاق، معنویت، عدالت، عقلانیت، دانش و بهره وری، نوآوری و ابتکار، مسئولیت پذیری، پایبندی به حقوق واقفان و مردم داری از نکات بسیار مهمی است که باید سرلوحه بنیاد بهره وری موقوفات قرار داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین مروی با اشاره به نام گذاری سال 1400 با عنوان تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها از سوی رهبر معظم انقلاب، اظهار کرد: هنگامی که رهبری معظم انقلاب سیاستی را ابلاغ و شعار سالی را تعیین می کنند، دستگاه های وابسته به رهبری برای تحقق و عملیاتی ساختن آن منویات سزاوارتر هستند، لذا آستان قدس باید در تحقق شعار سال پیشگام باشد و با تلاشی جهادی تمام امکانات و توان خود را برای تحقق این فرمایش رهبری بکار گیرد.

انتهای پیام/ز
کلید واژه ها: آستان قدس رضوی - تولیت آستان قدس رضوی - تولیت آستان قدس - آستان قدس - حجت الاسلام - اسلام - اقتصاد - رهبری معظم انقلاب - بهره وری موقوفات - آستان - اقتصادی - اقتصاد مقاومتی - صف خرید - رضوی - تلاش - اهمیت - تولیت - امرار معاش - احمد مروی - روزی حلال - فرهنگ کار - مقدس - مروی - روزی - سیره - خرید - مردم - مشهد - قابل - بزرگ

آخرین اخبار سرویس:
نقش مردم و تولیدکنندگان در تحقق شعار سال

«رمزارزها، اقتصاد دیجیتال و آینده تجارت جهانی»

کارگاه روش تحقیق کیفی (گراندد تئوری) برگزار می شود

بررسی «سیاست واکسیناسیون» در نشست دانشجویی ایران 1400

مطالبه راننده های ماشین سنگین در «فارس من»؛ چرا با سختی کارِ رنج کشیده های بیابان مخالفت می کنند؟ +تصاویر و فیلم

بختیار: رد صلاحیت گسترده اصلاح طلبان خلاف منافع ملی است

277 خانواده همدانی در نوبت فرزندخواندگی هستند

ارائه 110 خدمت الکترونیکی شهرداری سمنان به شهروندان

چگونگی ثبت نام در سامانه واکسن کرونا

خداحافظی یکی از عوامل بچه مهندس از فصل بعد

کاندیداهایی که برنامه های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه دادند/ جلسه گفت و گو و ارائه برنامه کاندیداها ادامه دارد

سازمان های خدمات رسان از عوامل اصلی از بین رفتن آسفالت شهر کرمان

برگزاری مسابقه کتابخوانی «بـیـنـش مـطـهـر»

ذبح 88 راس گوسفند توسط خادمیاران رضوی کرمانشاه

تصویب بودجه 15میلیارد دلاری برای حفاظت از طراحان ترور شهید سلیمانی | افشای جزییات تازه از ترور

سبزی: سفره فساد از پارلمان شهری جمع شود/گام مهم مجلس برای شوراها

همه شرافتمندان جهان و مسلمانان و مسیحیان به یاری قدس بشتابند

شبکه های اجتماعی در ایام انتخابات به محتوای مطبوعات وابسته اند

علت ریزش بخشی از دیوار قلعه پرتغالی های جزیره هرمز چیست؟

اسقف اعظم آشوریان ارومیه: شرکت در انتخابات یک وظیفه ملی و دینی است

فعالیت سفیرانِ مشارکت انتخابات با رویکرد جلب مشارکت حداکثری

تاجیک: حملات به دستگاه دیپلماسی تخریبی و جهت دار است

انتخابات 1400 فرصت مشارکت آگاهانه و تجدید میثاق با نظام اسلامی است

استتار فعال ربات ها با هیدروژل های آفتاب پرستی

مردم استان ایلام سابقه درخشانی در مشارکت در انتخابات دارند

صادق خان برای دومین بار شهردار لندن شد

نقش وزیر خارجه در سیاست گذاری و اجرا

توسعه زیرساخت های فرهنگی در شهرهای جدید

تکلیف کشت برنج در خشکسالی بی سابقه چه می شود؟

تشریح محدودیت های کرونایی تعطیلات عید فطر در گیلان

خدمات داوطلبانه هلال احمر حد و مرز نمی شناسد

حق رای بیشترین سهم زنان از سیاست

ببینید: سلفی مهراب قاسم خانی با حیوان خانگی کمیابش!

قیمت اجاره آپارتمان در صادقیه، اردیبهشت 1400 + جدول

سردار سعید محمد به چه کسی قول وزارتخانه و مسئولیت داده است؟

لزوم ادامه روند قاطعانه در فرآیند انتخابات شوراهای شهر و روستا

دعای روز بیست و ششم ماه مبارک رمضان + متن و ترجمه

یاسوج نارنجی شد

وادی عفو و صفح

آزادی هفت تپه به سختیِ کندن هفت کوه

توزیع غذای گرم بین نیازمندان شهرستان خاتم

منطقه آزاد اینچه برون زیرساخت توسعه تجارت ایران با مرکز و شرق آسیا است

خدمات هلال احمر اطلاع رسانی شود/ لزوم تشویق مردم برای همکاری

توزیع غذای گرم بین نیازمندان خاتم

بدنه زیبا و با هویت معماری مسجد امام حسن عسگری(ع) شاهرود نباید تخریب می شد

شیوع پیک چهارم کرونا نتیجه تصمیمات ستاد کرونا است

اتهامات تازه کیهان به محمدجواد ظریف

پایان پیک چهارم کرونا در 26 استان کشور

خصوصی سازی واقعی عامل نجات خودروسازی است

معلم باید مانند یک هیئت علمی حقوق بگیرد/ طرح رتبه بندی دولت به درد نمی خورد

برچسب سیاسی کاری و نگاه جناحی به مصوبه جدید شورای نگهبان نمی چسبد

عناوین روزنامه های نوزدهم اردیبهشت ماه خراسان رضوی

فیلم| طبخ و توزیع غذا توسط گروه جهادی شهید ابراهیم هادی

شب های قدر و آیین های آن در کردستان

قصد دارند حقوق و مستمری بازنشستگی را کاهش دهند/ اصلاحِ قانون کار و قانون تامین اجتماعی اما نه به نفع کارگران!

برچسب سیاسی کاری و نگاه جناحی به مصوبه جدید شورای نگهبان نمی چسبد/ این مصوبه بسترساز عینی سازی  ثبت نام کاندیداهاست

2072/ شهید مجتبی شیراوند: وظیفه ما دفاع از دین و وطن است

رابطه رزق حلال و استحکام بنیان خانواده رابطه ای غیرقابل انکار است

مجموع فوتی های کرونا در آذربایجان غربی به بیش از 4300 نفر رسید

کنترل کیفی انتخابات

صوت | رجوع به درون خود

معلم باید مانند یک هیئت علمی حقوق بگیرد/ طرح رتبه بندی دولتبه درد نمی خورد

لزوم ثبت نام در سامانه دیما برای سهامداران

اتهامات تازه کیهان به محمدجواد ظریف

حناچی: شهرداری به خودی خود مالک هیچ چیز نیست | گزارشی از بازپس گیری فضاهای عمومی برای شهروندان

ممنوعیت تردد درون استانی هرمزگان در تعطیلات عید فطر/دورکاری به معنای مرخصی نیست

اخبار بامدادی شبکه یک سیما؛ 19 اردیبهشت

زیرساخت های فرهنگی در شهرهای جدید

ببینید | شعرخوانی زیبا و دلنشین دختر سندرم داونی برای امام رضا (ع)

ظریف: بایدن باید تصمیم بگیرد

ژئوپارک قشم یک میراث فرهنگی ملموس و ناملموس جهانی است

شرکت مردم در انتخابات عاملی برای اقتدار انقلاب در عرصه جهانی است

محسن رضایی چقدر برای پیروزی در انتخابات شانس دارد؟

افشای جزییات جدید از ترور سردار سلیمانی /3 تیم تک تیرانداز در منطقه ترور بودند /چه کسانی تلفن حاج قاسم را ردیابی کردند؟

قابی دردناک از همسر و پدر آزاده نامداری در آغوش یکدیگر

عناوین صفحه اول روزنامه های صبح امروز یکشنبه

21 اردیبهشت؛ آغاز ثبت نامِ داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری

انتشار جزییاتی جدید از عملیات ترور شهید قاسم سلیمانی

سوم خرداد پایان فرصت غربی ها برای اجرای تعهدات برجامی

شرح دعای روز بیست و ششم ماه مبارک رمضان

هجوم پرندگان عامل قطعی برق در گلستان

مرمت بقعه سید فتح الله ورامین آغاز شد

چینی ها واکسن بدهند، قرارداد پیشکش!

ظریف: بایدن باید تصمیم بگیرد

خاطرات وکیل/نادر ، ناموسش را اجاره می داد

فشای جزییات جدید از ترور سردار سلیمانی /3 تیم تک تیرانداز در منطقه ترور بودند /چه کسانی تلفن حاج قاسم را ردیابی کردند؟

نگران برگزاری مراسم عید فطر در خوزستان هستیم

دعای روز بیست و ششم ماه مبارک رمضان

محسن رضایی چقدر برای پیروزی در انتخابات شانس دارد؟

اعلام روش های الکترونیکی پرداخت زکات فطره در آذربایجان شرقی

آیا دور چهارم، آخرین دور مذاکرات خواهد بود؟

نماینده مردم دهلران در مجلس: توجه ویژه کروز به بخش پژوهش قابل تقدیر است

ژئوپارک قشم یک میراث فرهنگی ملموس و ناملموس جهانی است

اتهامات تازه کیهان به محمدجواد ظریف

هفت تپه در اختیار وزارت صمت قرار می گیرد/ هیات داوری سازمان خصوصی سازی به خلع ید از مالک رای نداده بود/ تحقیق و تفحض دیوان محاسبات در پرونده ی جداگانه ای مورد بحث قرار می گیرد

اوقات شرعی یکشنبه 19 اردیبهشت زنجان

بشنوید | انتقاد صریح علی مطهری از روحانی درباره ماجرای حصر میرحسین و کروبی

روایت از تخریب قبر دو شاه

«ج.ا»: می ترسیم رأی دهندگان را هم ممیزی کنند!

می ترسیم رأی دهندگان را هم ممیزی کنند!

حجت الاسلام مروی: ایستادن مردم در صف خرید مرغ به هیچ عنوان قابل قبول نیست

حجت الاسلام مروی: ایستادن مردم در صف خرید مرغ به هیچ عنوان قابل قبول نیست