موضوعات داغ: - انتخابات رياست - تيم فوتبال پرسپوليس - روابط اقتصادي - انتخابات رياست جمهوري - مصوبه شوراي نگهبان - فرزاد مجيدي - آيت الله رييسي - شوراي نگهبان - رياست جمهوري - دعوت از آيت الله رييسي - ساختارشكني - قطعنامه 2231 - راديو مقاومت - هفته ملي سلامت بانوان ايراني - فاجعه - امامزادگان عين علي - بسيج دانشجويي - فرنوش جعفري - كاخ ثابت پاسال - تحريم اسراييل - بلندقد ترين - عليرضا عليپور - موسسه نيماد

مطالب مرتبط:
صالحی امیری: حضور زنان وزنه بردار در میادین بین المللی یک ضرورت است
حضور بانوان و جوانان روستایی بجستان در عرصه انتخابات شورا افزایش یافت
صالحی امیری: حضور زنان وزنه بردار در میادین بین المللی یک ضرورت است
صالحی امیری: حضور زنان وزنه بردار در میادین بین المللی یک ضرورت است
محفل انس با قرآن کریم امروز با حضور رهبر معظم انقلاب برگزار می شود
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 فروردین 1400 ساعت 00:402021-04-14سياسي

قوانینی که باعث افزایش حضور زنان در پارلمان فرانسه شد/ از اوج تا افول حضور زنان در پارلمان کویت


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های خبرگزاری دانشجو، در جهان امروز مشارکت زنان در عرصه فعالیت های سیاسی و داشتن حق انتخاب کردن و انتخاب شدن برای آنان بعنوان یکی از ارکان دموکراسی شناخته شده است.

- بررسی آماری جایگاه زنان در پارلمان کشورهای اروپایی و آسیایی؛ قوانینی که باعث افزایش حضور زنان در پارلمان فرانسه شد/ از اوج تا افول حضور زنان در پارلمان کویت " در کشورهای غرب آسیا، وضعیت متفاوت است! تقریبا همزمان با شکستن رکورد حضور زنان در پارلمان های دو کشور اروپایی، زنان برای اولین بار پس از چند دوره حضور در پارلمان کویت، نتوانستند در آخرین انتخابات حتی یک صندلی را به خود اختصاص بدهند! به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های خبرگزاری دانشجو"، در جهان امروز مشارکت زنان در عرصه فعالیت های سیاسی و داشتن حق انتخاب کردن و انتخاب شدن برای آنان بعنوان یکی از ارکان دموکراسی شناخته شده است.

عدم ایجاد محدودیت بر پایه جنسیت برای مشارکت در امور سیاسی همواره یکی از جدی ترین اهداف فعالان حقوق زنان و متفکران اجتماعی بوده و هست.

کشورهای اروپایی اگرچه پس از سالها مبارزه جدی و توام با خشونت فعالان جنبش زنان این حق را به رسمیت شناختند اما توانستند با سرعت بیشتری کمیت این حضور را افزایش دهند، تا آنجا که امروز حضور زنان در سمت های مهم سیاسی از نخست وزیری گرفته تا حضور در کابینه دولت و نمایندگی پارلمان در تعدادی از این کشورها با اقبال عمومی و حمایت بخش قابل توجهی از جامعه روبه رو ست.

حضور زنان در پارلمان های فرانسه و انگلستان؛ بالاترین تعداد در میان تمام دوره ها در دو کشور فرانسه و انگلستان زنان توانستند در آخرین انتخابات پارلمان _ فرانسه در سال 2017 و انگلستان در سال 2019_ رکورد تعداد حضور در پارلمان را بشکنند.

در پارلمان فرانسه زنان با 223 کرسی از مجموع 577 کرسی نمایندگی و در پارلمان انگلستان با 220 کرسی از تعداد650 کرسی ، حدود یک سوم از تعداد کل نمایندگان را به خود اختصاص داده اند.

این تعداد حضور زنان نماینده در پارلمان این دو کشور پس از سالها تلاش و مبارزه جدی اکنون به نمادی از پیروزی برای فعالان حقوق زنان تبدیل شده است.

فرانسه در سال 1945 برای نخستین بار 33 نفر از زنان را برای نمایندگی به پارلمان راه داد که این عدد در سال1993 به 42 نفر، در سال2002 به 77 نفر و در سال2012 به 155 نفر افزایش یافت.

فعالان حقوق زنان در فرانسه بر این عقیده اند که قوانین حمایتی تصویب شده از علل مهم افزایش تعداد نمایندگان زن در پارلمان این کشور است.

دو قانون حمایتی که قبل از انتخابات سال 2017 راه را برای رسیدن زنان به صندلی های پارلمان هموارتر از قبل کرد؛ اول: دو برابر کردن جریمه احزابی که حداقل 49 درصد از نامزدهای نمایندگی آنان از میان زنان انتخاب نشوند و دوم: قانونی که نمایندگان مجلس را از خدمت همزمان به عنوان شهردار یا عضو شورای منطقه ای منع کرده و به تبع این قانون موقعیت برای حضور جوانان و زنان در عرصه انتخابات بهبود یافته است.

ناگفته نماند؛ قوانینی که براساس "تبعیض مثبت" وضع می شوند شاید در نگاه اول به بهبود وضعیت اقلیت های مورد تبعیض منفی مانند زنان کمک کنند اما باید صبور بود و تاثیرات منفی احتمالی ناشی از این قوانین را در بلندمدت نیز بررسی کرد.

از آنجایی که نمایندگان پارلمان ها زیر نگاه تیزبین رای دهندگان به فعالیت می پردازند و صرف حضور زنان در کرسی های نمایندگی در بلند مدت، دلیلی کافی برای رای مجدد به این افراد نخواهدبود، بلکه میزان تاثیرگذاری آنان بر روند قانون گذاری و نظارت رای دهندگان را مجاب خواهدکرد که به دفعات انتخاب خود را تکرار کنند.

در پارلمان انگلستان نیز با تصویب قانونی که به زنان حق نامزدی برای پارلمان را در سال1918 به رسمیت شناخت، زنان وارد فاز جدیدی از مبارزه برای حضور در عرصه مشارکت سیاسی شدند.

اولین نماینده زن مجلس فرانسه به مدت دو سال در میان 650 مرد، بعنوان تنها نماینده زن در کارزاری نابرابر سعی در حمایت از حقوق زنان داشت و ناگفته پیداست که این زن بعنوان غریبه ای پا در خانه ای گذاشته بود که پیش از آن ملک مطلق مردان شناخته می شد! امروزه فعالان اجتماعی در انگلستان، بهبود وضعیت زنان به لحاظ اجتماعی، اعم از قوانین حمایتی برای زنان شاغل و دستیابی نسبی به حقوق برابر در عرصه های گوناگون را حاصل حضور نمایندگان زن در پارلمان می دانند و معتقدند بدون حضور زنان نماینده، موقعیت زنان در انگلیس تغییر مثبتی نمی کرد.

زنان کویتی پشت درهای بسته پارلمان اما در کشورهای غرب آسیا، وضعیت متفاوت است! تقریبا همزمان با شکستن رکورد حضور زنان در پارلمان های دو کشور اروپایی، زنان برای اولین بار پس از چند دوره حضور در پارلمان کویت، نتوانستند در آخرین انتخابات حتی یک صندلی را به خود اختصاص بدهند! فعالان اجتماعی در کویت با ابراز نگرانی از غیبت کامل زنان در این دوره از پارلمان، عوامل فرهنگی و اجتماعی را مسبب اصلی این عقب گرد دانسته و عدم رغبت 52 درصد از رای دهندگان به ورود هم‎جنسان شان به پارلمان را، نشان از غلبه ی تفکری می دانند که زنان را برای انجام امور سیاسی مناسب نمی داند.

هم چنین "صالح المطیری" نویسنده سیاسی کویتی، معقتد است چون نظام انتخاباتی کویت مبتنی بر برقراری روابط مستقیم میان کاندیدا و رای دهنده از طریق دیدارهای عمومی در نشست های مختلف است و به دلیل بافت فرهنگی و اجتماعی کویت، زنان از این امکان برای ایجاد ارتباط و اعتماد با بدنه ی مردمی کویت محروم هستند، توسط رای دهندگان از عضویت در پارلمان نیز محروم می مانند.

طبق قانون انتخاباتی کویت، 5 حوزه انتخابیه وجود دارد که به هر حوزه 10 کرسی در پارلمان اختصاص داده شده است و باقی نمایندگان اعضای غیرانتخابی پارلمان شامل؛ نخست وزیر و اعضای کابینه دولت هستند.

امیر کویت در سال2006 برای نخستین بار به زنان اجازه حضور در عرصه انتخابات پارلمان را داد که از27 نامزد زن در دوره اول حضور در انتخابات، هیچ یک موفق به کسب آرای لازم برای حضور در پارلمان نشدند اما پس از آن برای نخستین بار در سال2009 ، چهار نفر از نامزدهای زن در انتخابات پیروز شده و به پارلمان راه یافتند.

براساس آمار موجود، علی رغم حضور زنان در فهرست های انتخاباتی دوره های گذشته تنها 6 زن به نام های "معصومه المبارک"، "رولا دشتی"، "اسیل العوضی"، "ذکری الرشیدی"، "سلوی الجسار" و "صفا الهاشم" موفق به عضویت در پارلمان کویت شدند، گفتنی ست "صفا الهاشم" در دوره پیشین تنها نماینده زن راه یافته به پارلمان کویت بود که در آخرین دوره او نیز از راه یابی به "خانه مردان" بازماند!راه پر فراز و نشیب حضور زنان در جایگاه نمایندگی به نسبت تفاوت های فرهنگی و اجتماعی در سراسر جهان با موانع زیادی رو به رو بوده و هست، آنچه مسلم است لزوم این حضور برای تعدیل روند قانون گذاری به نفع تمام افراد جامعه است.

در کشورهای اروپایی زنان تا امروز نیز همانند دهه های گذشته شعار برابری را سرلوحه فعالیت های سیاسی خود قرار داده اند، و زنان کشورهای آسیای غربی نیز با توجه به ریل گذاری پیشکسوتان خود در عرصه حقوق زنان تمایل دارند همین مسیر را با همان شعار طی کنند.

اما آنچه بدیهی ست تفاوت های اساسی و عمیق نظام اجتماعی و فرهنگی ست، و زنان علی رغم خواسته ی به حق خود نمی توانند از توجه به این تفاوت ها برای انتخاب مسیر حضور فعال در عرصه سیاست چشم پوشی کنند.

منبع:
کلید واژه ها: پارلمان - زنان - پارلمان کویت - انتخاب - پارلمان فرانسه - حضور - مشارکت زنان - خبرگزاری - کشورهای اروپایی - اروپایی - مشارکت - کویت - کشور - فعالیت - افزایش - فرانسه - جایگاه زنان - گزارش - سیاسی - رسانه - امروز - افول - گروه - انتخابات - دیگر - دموکراسی - جهان - متفاوت - اختصاص - یکی از

آخرین اخبار سرویس:
86 و 2 دهم درصد از داوطلبان شوراهای اسلامی شهر استان تایید صلاحیت شدند

افراد مبتلا به آلرژی می توانند واکسن کرونا تزریق کنند؟

ببینید | دار زدن 5 سگ بی گناه در تبریز توسط زن بی رحم

صفحه اول روزنامه های شنبه 25 اردیبهشت 1400

تدین: مصوبه شورای نگهبان تعیین کننده حداقل معیارهاست

با خواندن این خبر مات می شوید؛ واکسن می خواهید بروید کیش!

همتی هم در انتخابات ثبت نام می کند

روابط کارگری و کارفرمایی چه نکات حقوقی دارد؟

حدیث روز | ثمرات خوش بینی

نامه پویش فرهنگیان جوان انقلابی در دعوت از آیت الله رییسی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری

توفان یک پیام کوتاه اما کوبنده

جزییات محدودیت های واتس اپ برای کاربران

همراه با »بهار دلنشین« در بهاریه 1400

تجربه هایی ناب در محضر آموزگاری عاشق

حدادی: پرداختن به حواشی در ایام انتخابات منجر به دلسرد شدن مردم می شود

«رییسی بیا» ترند یک توییتر فارسی شد

حدادی: پرداختن به حواشی در ایام انتخابات منجر به دلسرد شدن مردم می شود

اجرای حکم سه محیطبان آملی با دستور رییس قوه قضاییه متوقف شد

درمان در دامغان؛ گلایه های شهروندان، پاسخ های مسؤولان!

آیا می دانید چرا همیشه خسته اید؟

ثبت نام آیت الله رییسی روز شنبه قطعی است

زهرا شجاعی برای تفسیر درست از واژه رجل سیاسی می آید

«صددروازه» در پیکار با ویروس تاجدار/ نماینده مردم: بیمارستان عملاً تعطیل شده!

مجلس،ثبات و دوام قوانین را تضمین کند

دولت در سخت ترین شرایط تاریخ کشور را اداره کرد

سودای پاستور

پنج مرحله دوران بازنشستگی

انتخابات ریاست جمهوری؛ پرعرضه، اما کم تقاضا/انتخابات و دو راهی اصلاح طلبان/کلاب هاوس میدان جدید گفتمان های مختلف

ثبت نام آیت الله رییسی روز شنبه قطعی است

آخرین خبرها از واکسن های ایرانی کرونا / 4 واکسن جدید در راه است

دولت مصمم است تحریم ها را بشکند

ثبت نام آیت الله رییسی روز شنبه قطعی است

مخالفت بلینکن با توقف مذاکرات وین

ضرورت طراحی تندیس کربلایی کاظم ساروقی در استان مرکزی

آخرین خبرها از واکسن های ایرانی کرونا / 4 واکسن جدید در راه است

«ابوالحسن فیروزآبادی» کاندیدای ریاست جمهوری سیزدهم می شود

رسولی: ثبت نام آیت الله رییسی شنبه قطعی است

رسولی: ثبت نام آیت الله رییسی روز شنبه قطعی است

پالس مثبت بلینکن به مذاکرات وین /اختلال در معیشت مردم با افزایش نرخ نان /پیشخوان

بررسی شکایت داوطلبان رد صلاحیت شده در هیات های مرکزی نظارت بر انتخابات

رسولی: ثبت نام آیت الله رییسی روز شنبه قطعی است

عراقچی: در کنار فلسطین ایستاده ایم

آیا حقوق پرستاران افزایش پیدا می کند؟

عذرخواهی ذوالنوری از سعید جلیلی بابت اتهامات فایل صوتی

استوری رضا صادقی برای علی انصاریان پس از دربی 95 + عکس

آتش در لانه عنکبوت/اصلی ها امروز می آیند/پیشخوان

فعالیت 250 طلبه در موج چهارم کرونا در استان قم

حلالیت طلبی یک نماینده مجلس از سعید جلیلی

حضور ابراهیم رییسی در انتخابات قطعی شد

پروژه احمدی نژاد و شرکا

ویدئو| امیرمحمد متقیان: شهرت زندگی ام را عوض کرد

تاملی بر تنهایی خانواده های داغدار در دوران کرونا

استوری رضا صادقی برای علی انصاریان بعد از دربی 95 + عکس

پیام تسلیت استاندار آذربایجان شرقی به مناسبت درگذشت والده مکرمه نماینده ولی فقیه در استان

صدور دستور قضایی به منظور شناسایی و برخورد با عوامل ضرب و شتم یک دستفروش در شهر ری

برخورد قاطع و سریع در انتظار عاملین حادثه میدان شهرری

مصاف لاریجانی با رییسی؟

60 ثانیه زیر ذره بین انتخابات 1400/ ترافیک سنگین برای ثبت نام در روز آخر!

چالش هوشمندانه ی زن برای ترک سیگار همسرش + جزییات

علاقه مندی اسپانیا به تقویت روابط اقتصادی با ایران

پنج برداشت از نامزدی علی لاریجانی در انتخابات 1400 / سیاستمداری با 31 ستاد فعال در سراسر ایران!

جلسه مهم جبهه اصلاحات در روز یکشنبه / ممکن است کاندیدای نهایی بعد از مناظره ها و نظرسنجی ها تعیین شود

مصداقی تراز بالا از نعمت آزادی

ابلاغ نتایج بررسی شکایت داوطلبان ردصلاحیت شده، به فرمانداران خوزستان

تاثیر هنر غرب بر مهدویت ستیزی

لاریجانی کدام مراجع تقلید را در جریان کاندیداتوری اش قرار داد؟

آیین اختتامیه طرح محفل خانگی قران کریم در شهرستان هویزه + عکس

روزنامه های شنبه 25 اردیبهشت 1400

هنرمندان به کالبد جامعه روح و جلا می بخشند

تشییع جنازه والده امام جمعه تبریز به صورت خانوادگی برگزار می شود

علی اکبر صالحی حضورش در انتخابات را تایید کرد

گفتگوی تلفنی علی لاریجانی با مراجع تقلید قم

رونمایی از بزرگ ترین گلیم کشور در شهرستان نمین

آیا حقوق پرستاران افزایش پیدا می کند؟

ابلاغ نتایج بررسی شکایت داوطلبان ردصلاحیت شده، به فرمانداران خوزستان

هشدار جدی امام خمینی (س) به نامزدهای انتخابات: دنبال مقام نروید

مهران مدیری در آغوش همسر زیبایش / عکس

مبلغ فطریه امسال اعلام شد

بی سرپرست بودن خانواده های زندانیان جرائم غیر عمد منجر به بروز آسیب های اجتماعی می شود

آیا حقوق پرستاران افزایش پیدا می کند؟

مصداقی تراز بالا از نعمت آزادی

شنبه 25 اردیبهشت تعطیل شد / جزییات

در روز چهارم ثبت نام انتخابات چه گذشت؛ از حضور افشار و عباسی تا قرائت بیانیه توسط تاجزاده!

انصراف ظریف/ نگاه بزرگان دو جناح به روز آخر ثبت نام

خبر خوبی که مردم را خوشحال کرد+عکس

امتحانات نهایی پایه های نهم و دوازدهم چه زمانی برگزار می شود؟

جذب نیروهای صفرکیلومتر در بالاترین پست های شهرداری/آقای حناچی فروش خانه شهرداران و گود برج میلاد شهرفروشی نیست!

ملاقات آذری جهرمی با احزاب سیاسی تکذیب شد

ترتیل صفحه 91 قرآن/ لزوم تدبر در قرآن+فیلم، متن و مفاهیم آیات

دنیایی بهتر با تغییر فکر

اخبار 24 شبکه 5 سیما؛ 24 اردیبهشت

توطئه استکبار برای مختل کردن روابط ایران و عراق نقش بر آب است

ماجرای انتقال بالگرد اورژانس هوایی طبس به یکی از شهرهای استان مجاور چه بود؟

موشک جاسک 2؛ شبح ایرانی آب های خلیج همیشه فارس برای دشمن

خانواده، مهمترین موضوع در «یاور» بود+صوت

تصویر معنادار در توییتر رسمی علی لاریجانی

صدور دستور قضایی به منظور شناسایی و برخورد با عوامل ضرب و شتم یک دستفروش در شهر ری

بدنبال درگذشت والده امام جمعه تبریز / دسته گل و بنر نیارید، بسته معیشتی برای نیازمندان بخرید

گفت وگوی تلفنی لاریجانی با مراجع عظام تقلید قبل از ثبت نام در انتخابات

خاطرات آیت الله هاشمی از وقایع جنجالی سال 1377؛ بیست و یکم آذر: از گزارش علی لاریجانی از سفر به یونان تا جلسه با سران قوا و مذاکره با آیت الله یزدی و اخبار مسأله قتل های مرموز در ایران

قوانینی که باعث افزایش حضور زنان در پارلمان فرانسه شد/ از اوج تا افول حضور زنان در پارلمان کویت

قوانینی که باعث افزایش حضور زنان در پارلمان فرانسه شد/ از اوج تا افول حضور زنان در پارلمان کویت