مطالب مرتبط:
سرپرست دفتر امور مجلس و هماهنگی استان های وزارت میراث فرهنگی : کرمانشاه جزو 10 استان برتر کشور به لحاظ عملکرد است
بازگشت 84 فارغ التحصیل ایرانی از دانشگاههای برتر دنیا به مراکز علمی کشور
استخدام نماینده علمی (رشته دامپزشکی، علوم دامی) در پارس هل دارو در تهران
کارکرد نظارتی مجلس در سال جدید بیشتر شود
وظیفه نظارتی مجلس در سال 1400 شتاب می گیرد/ حتی یک هفته هم برای کشور مهم است
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 فروردین 1400 ساعت 16:052021-04-14دانش

شکری: وزارت علوم هیچ نظارتی بر عملکرد قطب های علمی ندارد / عدم کارکرد قطب ها ی علمی در کشور


به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، اگر نگاهی به سیستم آموزش عالی در کشور های جهان داشته باشید، همواره شاهد مراکزی به عنوان پایگاه های اصلی علوم در یک یا چند رشته علمی هستید.

- " عملکرد ضعیف قطب های علمی موجب شد تا با بابک شکری، معاون پژوهشی دانشگاه شهید بهشتی به گفتگو بپردازیم و از از چالش هایی که قطب های علمی با آن رو به رو هستند، آگاه شویم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، اگر نگاهی به سیستم آموزش عالی در کشور های جهان داشته باشید، همواره شاهد مراکزی به عنوان پایگاه های اصلی علوم در یک یا چند رشته علمی هستید.

وزارت علوم نیز بیش از 20 سال می شود که با تدوین آیین نامه ای تحت عنوان تشکیل قطب های علمی، در صدد تبدیل دانشگاه ها به مراکز پیشرفته علمی در حوزه های مختلف علوم برآمده است.

بر اساس این آیین نامه هر موسسه آموزشی و پژوهشی به شرط داشتن یک هسته علمی قوی و ارائه یک برنامه پنج ساله برای تحقق هدف های قطب های علمی و نیاز های آتی کشور توانست با برپایی دفاتری دارای قطب علمی شود و بر اساس آن از بودجه تخصیص یافته وزارت علوم برای قطب های علمی استفاده کند.

همین امر سبب شد تا برخی از دانشگاه‎ ها برای دست یابی به این بودجه، در ظاهر به تشکیل قطب علمی با درخواست از وزارت علوم بپردازند و پس از آن از مزایای قطب علمی شدن استفاده کنند.

تشکیل قطب های علمی در دانشگاه ‎ها نیز همانند بسیاری از فعالیت هایی که تا کنون شاهد بوده اید، در ابتدای امر با شوق فراوانی آغاز شد به طوری بسیاری از دانشگاه ها با ارائه درخواست هایی 15 تا 20 قطب علمی در رشته گرایش های مختلف را ایجاد کردند.

ناگفته نماند برخی از آن ها نیز صرفا برای دریافت بودجه تشکیل شدند، اما بودند دانشگاه هایی که نقشه راه داشتند، اما با بدقولی های وزارت علوم در جهت حمایت مالی و اداری، تنها به اصطلاحی خاک خورده در دانشگاه تبدیل شدند.

به طوری که منصور غلامی در سال 98 پس از ادغام قطب های علمی اعلام کرد که وضعیت عملکرد قطب های علمی خوب نیست و وزارت خانه قصد اصلاح آیین نامه آن را دارد، با وجود اعلام این خبر در سال 98 وزارت علوم همچنان هیچ اصلاحیه ای را بر این آیین نامه اعمال نکرده و رسیدگی به وضعیت آن ها را به دست فراموشی سپرد.

بیشتر بخوانید دوایی: گسترش قطب های علمی با ماموریت قبلی دیگر موضوعیتی ندارد / دریافت مجوز دو قطب فناوری در دانشگاه علم و صنعت" دانشگاه شهید بهشتی با بیش از 17 هزار دانشجو و یک هزار و 290 استاد یکی از معتبرترین دانشگاه های دولتی محسوب می شود که با موافقت وزارت علوم داری 6 قطب علمی در حوزه های توسعه پایدار محیط جغرافیایی، برنامه ریزی شهری و طراحی شهری در بافت های با ارزش، پلاسما، خانواده، فوتونیک، کاتالیست است.

بررسی وضعیت قطب های علمی و گفتگو با صاحب نظران و مدیران قطب ها در دانشگاه ها برای رفع مشکلات به وجود آمده ما را بر آن داشت تا به گفتگو با بابک شکری، معاون پژوهشی دانشگاه شهید بهشتی و مدیر قطب پلاسما این دانشگاه بپردازیم و از چالش هایی که قطب های علمی با آن رو به رو هستند و همچنین راه حل های موجود برای رفع مشکلات آگاه شویم.

قطب های علمی با هدف تبدیل شدن دانشگاه ها به پایگاه های اصلی علوم تشکیل شدند بر همین اساس وزارت علوم موظف شد تا از این قطب های علمی حمایت کند.

آیا دانشگاه ها از حمایت های وزارت علوم برخوردار شدند؟ در ادامه بفرمایید دلیل کاهش عملکرد قطب ‎های علمی در کشور چیست؟بودجه‎ ای که برای قطب ها در سال 98 و 99 تخصیص داده شد در حد 50 میلیون تومان بود.

در حقیقت این مقدار بودجه برای فعالیت های قطب های علمی در کشور بسیار کم است.

به طور سیستماتیک هیچ نهادی این قطب های علمی را مورد نظارت قرار نمی دهد، وزارت علوم نیز تنها به راه اندازی این قطب ها پرداخته است به طوری که قطب های علمی هیچ ارتباطی با بدنه کشور ندارند؛ این در حالی است که هدف از تشکیل این قطب ها مرجعیت برای حل مشکلات کشور بوده است.

قطب های علمی تشکیل شده است، اما اصلا مشخص نیست که چرا این قطب ها تشکیل شده است؟ و کارکرد آن چیست؟ منظور بنده از کارکرد از این بابت است که به عنوان مثال اگر یک دانشگاه در یک حوزه مشخص قطب تشکیل داده است، در کشور تمام سازمان ها و نهاد هایی که مرتبط با این حوزه هستند باید به آن قطب علمی رجوع کنند.

زیرا قطب های علمی، مراکز عالی هستند که از افراد صاحب نظر تشکیل شده اند و وظیفه آن ها حل مسئله است.

تقریبا تا جایی که بنده اطلاع دارم قطب های علمی اینگونه نیستند و کارکردی که از آن ها انتظار داریم محقق نمی شود.

به طوری که به مکان هایی تبدیل شده است که یکسری افراد به دور هم جمع می شوند و کار های خودجوش انجام می دهند نه اینکه مرجعی برای رجوع افراد در جهت رفع مشکلات باشد.

بنده اکنون 9 سال است که مدیر یکی از قطب ها هستم، در این مدت مدیریت تقریبا در هیچ سازمانی ندیده ام که یک درخواستی آمده باشد مبنی بر این که نظر شما نسبت به این حوزه چیست؟ و چه راه حلی بر ی رفع این معضل دارید؟ اصلا به صورت سیستماتیک در هیچ حوزه ای این فرایند رخ نمی دهد.

قطب های علمی ایجاد شد تا کارکردی داشته باشند، اما اکنون شما شاهد هستید که هیچ کارکردی ندارند.

بودجه در این مسئله نقش بسزایی دارد، نمی گویم صد درصد موضوع است، اما قرار بود کمکی شود که تحقق نیافت؛ زیرا به نظر بنده این نوع بودجه بندی ناعادلانه است.

البته وزارت علوم نیز همواره به دلیل مسائل کشور در بودجه بندی با چالش روبه رو بوده است.

مهم ترین دلیلی که سبب شده است تا قطب های علمی در کشور کارکرد درستی نداشته باشند این است که نهادها، سازمان ها و گروه ها به این قطب های علمی وصل نمی شوند؛ بنابراین زمانی که این حلقه اتصال شکل نگیرد.

مسائل جامعه به قطب ها به عنوان مرجع ارائه نمی شود در نتیجه قطب های علمی کارکردی نخواهند داشت و چالش های کشور نیز دست نخوره باقی می مانند.

وزارت علوم در جهت ساماندهی وضعیت قطب های علمی کشور در سال 95 به ادغام قطب های علمی در دانشگاه ها پرداخته است به طوری که قطب های علمی برخی از دانشگاه ها کاهش یافت.

آیا پس از ساماندهی انجام شده در تعداد قطب های علمی دانشگاه شهید بهشتی نیز تغییری ایجاد شد؟ما در دانشگاه شهید بهشتی 6 قطب علمی داریم که چهار مورد از آن ها مخصوص علوم پایه و دو قطب دیگر مربوط به علوم انسانی می ‎شود.

فکر نمی کنم در کشور دانشگاهی وجود داشته باشد که چهار قطب علمی در حوزه علوم پایه داشته باشد.

اما متاسفانه در حوزه فنی مهندسی قطبی نداریم.

در سال 95 وزارت علوم تصمیمی در جهت بازنگری و اصلاح قطب های علمی کشور گرفت، خوشبختانه با وجود ادغام برخی قطب های علمی در دانشگاه های کشور، تعداد قطب های ما در دانشگاه شهید بهشتی تغییری پیدا نکرد.

تعداد قطب های علمی دانشگاه شهید بهشتی در سایت وزارت علوم هفت مورد است یعنی علاوه بر قطب توسعه پایدار محیط جغرافیایی، برنامه ریزی شهری و طراحی شهری، پلاسما، خانواده، فوتونیک و کاتالیست؛ عنوان قطب علمی معماری اسلامی نیز آورده شده است.

چرا دانشگاه شهید بهشتی در سایت خود به این قطب علمی اشاره ای نکرده است؟دانشگاه شهید بهشتی تنها شش قطبی علمی دارد.

سایت وزارت علوم که اکنون قطب علمی معماری اسلامی را نیز جزء قطب های علمی دانشگاه شهید بهشتی می داند به روزرسانی نشده است و نیاز به تازه سازی دارد، زیرا دانشگاه شهید بهشتی قریب به 10 سال گذشته این قطب علمی را داشته است.

وضعیت عملکرد قطب های علمی دانشگاه شهید بهشتی چگونه است؟ با توجه به این که قطب ها در جهت رفع مشکلات کشور ایجاد شده اند به نظر شما چه راه حلی برای تحقق این هدف وجود دارد؟ اکنون اعضای قطب های علمی در دانشگاه شهید بهشتی فعالیت می کنند، اما به کار هایی می پردازند که خود فکر می کنند مورد نیاز است، موضوع اینجاست که ممکن است آن مسئله ای که به ذهن اعضای قطب علمی رسیده است که به آن بپردازند در حقیقت اکنون مورد نیاز نباشد و چند سال دیگر مطرح شود.

همین امر سبب می شود تا اعضای قطب های علمی از نیازی که اکنون وجود دارد غافل شوند و به مسائل دیگری که شاید اکنون از اولویت کمتری برخوردار است بپردازند.

در حقیقت همانطور که پیش تر گفتم باید سازمان ها، نهاد ها و تمام ارگان ها مسائل و مشکلات خود را به قطب ها عرضه کنند تا آن ها از بروزترین مشکلات کشور باخبر شوند و در جهت رفع آن ها برآیند.

از نظر بنده حتی مسائلی که برای چند سال آینده نیز وجود دارد باید از قطب ها درخواست شود تا به آن ها بپردازند، زیرا قطب ها به همین منظور تشکیل شده اند و افراد خبره ای در آن ها حضور دارند که می توانند با کمک دانشجویان که نیروی آماده و خلاق هستند به رفع مشکلات کشور کمک کنند.

از دیدگاه شما آیا برای قرار دادن مسائل و مشکلات کشور در اختیار اعضای قطب های علمی دانشگاه ها، باید نهاد، سازمان و یا سامانه ای ایجاد شود تا این ارتباط شکل گیرد؟ پیشنهاد شما چیست؟ نهاد سازی برای ارائه چالش ها و مسائل به قطب ها خود مشکلاتی دارد، زیرا ایجاد نهاد در بسیاری موارد تنها ساختار را گسترش می دهد، اما عملکرد چندانی ندارد.

مسئله قطب های علمی و ایجاد حلقه اتصال میان آن ها و سازمان ها در بسیاری از موارد تنها با یک هماهنگی درست می شود.

برای این کار هم می شود سامانه ای را ایجاد کرد.

مهمترین مسئله در حقیقت چابک سازی به طوری که هر چقدر فعال تر باشید قدرت حله مسئله بهتری خواهید داشت، است؛ بنابراین اگر ساختار جدیدی ایجاد شود برای یک هماهنگی ساده باید مراحل زیادی طی شود و پاسکاری میان سازمان ها بیشتر می شود در نتیجه فرایند رسیدن به حل مسئله به طول می انجامد.

به همین منظور است که اعتقاد دارم برای انجام و رسیدن به پاسخ در حل مسائل کشور یک هماهنگی در سطح دولت نیاز است تا با ایجاد یک سامانه نیاز های مختلف ارائه و پس از آن پاسخ داده شود.

آیا با ساختار تشکیل قطب های علمی از طریق پیشنهاد دانشگاه ها برای قطب علمی شدن و تایید وزارت علوم موافق هستید؟ به نظر بنده وزارت علوم باید یک آسیب شناسی انجام دهد تا کارکرد قطب ها در گذشته بررسی شود.

به عنوان مثال از کارکرد قطب ها انتظار داشته اند تا ظرف پنج سال به یک نقطه برسند.

اگر بعد از پنج سال به آن نرسیدند پس از آسیب شناسی به عنوان نمونه به این دست خواهند یافت که ایراد از نحوه تشکیل قطب ها است؛ بنابراین روش تشکیل قطب های علمی را تغییر می دهند.

همچنین این امکان وجود دارد که پس از بررسی مشخص شود، نحوه تشکیل قطب ها ایرادی نداشته و آن ارتباطی که به دنبال آن بوده اند شکل نگرفته است؛ در نتیجه دلیل عملکرد ضعیف هر قطب علمی را بیابند؛ به همین منظور است که بنده اعتقاد دارم وزارت علوم باید در مسئله قطب های علمی یک آسیب شناسی انجام دهد.


کلید واژه ها: علمی - دانشگاه - علوم - آموزش عالی - وزارت علوم - آیین نامه - دانشگاه شهید بهشتی - خبرگزاری - آموزش - خبرنگار - کشور - عملکرد - پایگاه - موسسه آموزشی - گزارش - سیستم - وزارت - شهید بهشتی - دانشگاه ها - رشته - عالی - شاهد - آیین - نامه - جهان - پیشرفته - آموزشی - پژوهشی - کارکرد - نظارتی

آخرین اخبار سرویس:
پشتیبان کانون قلم چی

پوشش متفاوت سپیده خداوردی در دانشگاه /عکس

نصب پیام رسان داخلی، برای انجام امور دانشجویی!

50 درصد دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی اردبیل جذب بازار کار شدند

کنکور امسال 2 بار برگزار می شود

استخدام پژوهشگر در گروه پژوهشی سیستم های هوشمند واژه در تهران

امسال خشک ترین سال نیم قرن اخیر است/ ترافیک روان واکسیناسیون

همراه اول از شرکت های دانش بنیان و فناور حمایت می کند

کنکور 2بار در سال برگزار می شود

دولت برای کاهش قیمت کتاب و مجلات علمی هزینه کند

استخدام فروشنده

اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی نمونه ای از ایثار هستند

جدول پخش مدرسه تلویزیونی ایران 29 اردیبهشت

برگزاری 2 کنکور در سال تصویب شد

برگزاری 2 کنکور در سال تصویب شد

کنکور حذف نه ساماندهی می شود+ جزییات

برگزاری 2 کنکور در سال تصویب شد

کنکور 2 بار در سال برگزار می شود

40 درصد دانشجوهای کشور باید مهارتی باشند/فعالیت 25 هزار مدرس

هایپر مارکت صنعتی فامکو

کنکور هر سال 2 بار برگزار می شود/ سوابق امتحانی هم بررسی خواهد شد؟

استخدام پژوهشگر در گروه پژوهشی سیستم های هوشمند واژه در تهران و کرمان

جزییات برگزاری 2 بار کنکور در سال

ضرب و شتم خبرنگار خانم توسط حراست دانشگاه شهید بهشتی

پرستار هفت حوض نارمک

کنکور 2 بار در سال برگزار می شود

هنر، نجات بخش نسل آینده است

کنکور 2بار در سال برگزار می شود

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان در جمع سرآمدان آموزش عالی کشور

کنکور 2 بار در سال برگزار می شود/ احتمال اعمال سوابق امتحانی پایه یازدهم در کنکور

کنکور 2 بار در سال برگزار می شود/ زمان آن به اطلاع داوطلبان می رسد

آزمون جامع دکتری به تعویق افتاد + فیلم

کنکور 2بار در سال برگزار می شود

اعلام اسامی پذیرفته شدگان مرحله کتبی آزمون دکتری دانشگاه آزاد

تاکید بر رعایت الزامات بهداشتی در برگزاری آزمون ها

اعلام اسامی پذیرفته شدگان مرحله کتبی آزمون دکتری دانشگاه آزاد

اعلام اسامی پذیرفته شدگان مرحله کتبی آزمون دکتری دانشگاه آزاد

اسامی پذیرفته شدگان مرحله کتبی آزمون دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

ساماندهی کنکور از سال 1401

نتایج اولیه دعوت به مصاحبه آزمون دکتری تخصصی سال 1400 دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

نتایج اولیه دعوت به مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

نتایج اولیه دعوت به مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 28 اردیبهشت

انتشار نتایج انتخاب رشته کنکور دکتری 1400

انتشار نتایج انتخاب رشته کنکور دکتری 1400

گسترش تولید بذرهیبرید در دانشگاه آزاد دهاقان

انتشار نتایج انتخاب رشته کنکور دکتری 1400

تحصیل 10 هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه های علمی کاربردی/ اهمیت توجه به دیپلماسی علمی

95 مورد جدید مبتلا به کرونا ویروس در استان ایلام شناسایی شد

شرایط آموزش از راه دور در دانشگاه ها مهیا شده است

منشی دندانپزشک

تجلیل از روابط عمومی های برتر

اعلام نتیجه انتخاب رشته کنکور دکتری 1400+ مدارک، شرایط مصاحبه و جزییات

نتایج انتخاب رشته آزمون دکتری اعلام شد

25 درصد دانشگاه های کشور زیرساخت آموزش الکترونیک داشتند

اولین دانشجوی خارجی پردیس بین المللی ارس در مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شد

استخدام پژوهشگر در گروه پژوهشی سیستم های هوشمند واژه در کرمان

ساده زیستی زیبای «آقای بازیگر»/ عکس

جریان سازی در حوزه نشر با نشان «شانزده»

استخدام طراح پارچه در یک شرکت معتبر در تهران

نتایج انتخاب رشته آزمون دکتری اعلام شد

معرفی 38 هزار داوطلب آزمون دکتری به دانشگاه ها

دانشجویان البرزی «نقش رسانه ها در انتخابات 1400» را بررسی می کنند

معاون آموزشی وزارت علوم: امیدواریم جامعه دانشگاهی در اولویت تزریق واکسن کرونا قرار گیرند

اعلام نتایج انتخاب رشته آزمون دکتری

دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان ثبت نام اولیه سال تحصیلی جدید را انجام دهند

رستگار: باید از پتانسیل دانشجویان رشته های مهندسی برق در صنعت بیشتر استفاده شود

تصویب 200 رشته در طرح آمایش دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان

انگیزه اساتید برای تولید محصولات دانش بنیان افزایش یافت

38 هزار و 222 نفر به مرحله دوم کنکور دکتری معرفی شدند

تکثیر مصنوعی یک گونه ماهی در خطر انقراض

جزییات مصاحبه پذیرفته شدگان دکتری اعلام شد/ امکان اعتراض داوطلبان به نتایج

خیّران و 32 بازنشسته دانشگاه آزاد اسلامی بجنورد تجلیل شدند

تکثیر مصنوعی یک گونه ماهی در خطر انقراض

استخدام دانشجوی روانشناسی و علوم تربیتی خانم

خاکی صدیق: پیگیر واکسیناسیون جامعه دانشگاهی برای برگزاری کلاس های حضوری هستیم

جزییات مصاحبه پذیرفته شدگان دکتری اعلام شد/امکان اعتراض داوطلبان به نتایج

مصوبات نشست هیئت امنای صندوق توسعه ملی

دانشگاه آزاد اسلامی دهاقان به دنبال اخذ مجوز آزمایشگاه همکار جوش و ژئوتکنینک

جزییات مصاحبه پذیرفته شدگان دکتری اعلام شد/امکان اعتراض داوطلبان به نتایج

نتایج انتخاب رشته آزمون دکتری اعلام شد/ بیش از 38 هزار داوطلب به دانشگاه ها معرفی شدند

اسامی معرفی شدگان آزمون دکتری 1400 اعلام شد

فناوری هایی مانند 5G موجب تشدید شیوع کرونا می شوند/ کنترل مردم با تکرار اپیدمی ها

تغسیل و تکفین بیش از 30 هزار کرونایی در بهشت زهرا(س)

تجلیل از استادان نمونه دانشگاه جامع علمی کاربردی در سمنان

نتایج انتخاب رشته آزمون دکتری اعلام شد/ بیش از 38 هزار داوطلب به دانشگاه ها معرفی شدند

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان در جمع سرآمدان آموزش عالی کشور قرار گرفت

38 هزار نفر به مرحله دوم کنکور دکتری 1400 معرفی شدند/ کارنامه انتخاب رشته منتشر شد

مهلت ثبت نام در آزمون زبان پیام نور تمدید شد

پیگیر واکسیناسیون جامعه دانشگاهی برای برگزاری کلاس های حضوری هستیم

پیگیر واکسیناسیون جامعه دانشگاهی هستیم

کافه گردی سیاوش خیرابی /عکس

فوت روزانه 170 تهرانی بر اثر کرونا |سعید خال :40 درصد تلفات کرونای کشور در تهران است

کافه گردی سیاوش خیرابی /عکس

کسب رتبه درجه یک توسط بیمارستان امام سجاد(ع) دانشگاه آزاد اسلامی

اطلاعیه اعلام فهرست اسامی معرفی شدگان چندبرابر ظرفیت و مدارک مورد نیاز برای شرکت در مرحله بررسی سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری، مصاحبه علمی و سنجش عملی آزمون ورودی مقطع دکتری «Ph.D» نیمه متمرکز سال 1400

دانشگاه آزاد اسلامی امکان افزایش شهریه را هم تراز با تورم ندارد

تغسیل و تکفین بیش از 30 هزار بیمار کرونایی در بهشت زهرا(س)

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از تلاش های مدیرعامل سازمان بهشت زهرا در مدیریت بحران کرونا تقدیر کرد

اولین دانشجوی خارجی پردیس بین المللی ارس فارغ التحصیل شد

شکری: وزارت علوم هیچ نظارتی بر عملکرد قطب های علمی ندارد / عدم کارکرد قطب ها ی علمی در کشور

شکری: وزارت علوم هیچ نظارتی بر عملکرد قطب های علمی ندارد / عدم کارکرد قطب ها ی علمی در کشور