مطالب مرتبط:
وزارت نفت از بررسی عملکرد خود نزد مراجع تخصصی استقبال می کند
هیأت مذاکره کننده ایرانی وارد وین شد | حضور نمایندگان بانک مرکزی و وزارت نفت در مذاکرات برجام
بررسی عملکرد گمرک با حضور وزیر اقتصاد در کمیسیون اصل نود
بررسی عملکرد گمرک با حضور دژپسند در کمیسیون اصل نود
ورود هیأت ایرانی به ریاست عراقچی به وین/ حضور نمایندگانی از وزارت نفت و بانک مرکزی
-137 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 فروردین 1400 ساعت 00:452021-04-13اقتصادي

وزارت نفت از بررسی عملکرد خود نزد مراجع تخصصی استقبال می کند


اداره کل روابط وزارت نفت در واکنش به گزارش سایت قطره و به نقل از«خسارت ده ها میلیارد دلاری به کشور با «ترک فعل» وزیر نفت» توضیحاتی برای تنویر افکار عمومی ارائه داد و تأکید کرد: - اداره کل روابط وزارت نفت در واکنش به گزارش سایت قطره و به نقل ازخسارت ده ها میلیارد دلاری به کشور با ترک فعل وزیر نفت توضیحاتی برای تنویر افکار عمومی ارائه داد و تأکید کرد: وزارت نفت از بررسی عملکرد خود نزد مراجع تخصص.

اداره کل روابط وزارت نفت در واکنش به گزارش سایت قطره و به نقل ازخسارت ده ها میلیارد دلاری به کشور با ترک فعل وزیر نفت توضیحاتی برای تنویر افکار عمومی ارائه داد و تأکید کرد: وزارت نفت از بررسی عملکرد خود نزد مراجع تخصصی استقبال می کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازشانا، متن توضیحات اداره کل روابط عمومی وزارت نفت به گزارش سایت قطره و به نقل ازمنتشرشده در روزنامه جوان در 18 فروردین ماه به شرح زیر است: نظر به انتشار نامه رییس محترم کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی خطاب به وزیر نفت در خصوص بررسی عملکرد وزارت نفت در توسعه میدان های مشترک نفتی و گازی در رسانه ها، وزارت نفت ضمن استقبال از توجه این کمیسیون به مسائل و چالش های صنعت نفت و ایجاد زمینه ای برای بحث و بررسی تخصصی پیرامون آن در فضای کارشناسی و به دور از حواشی جناحی و سیاسی فصلی، آمادگی خود را برای پاسخگویی و شفاف سازی در خصوص موارد مطرح شده اعلام می دارد.

با توجه به طرح برخی مطالب مرتبط با نامه کمیسیون اصل 90 در روزنامه جوان و تلاش این رسانه برای معوج جلوه دادن و طرح و خلق کلیدواژه هایی از قبیل ترک فعل و پاشنه آشیل ، روابط عمومی وزارت نفت ذکر توضیحاتی برای تنویر افکار مخاطبان این رسانه را لازم می داند.

گزارش منتشرشده در روزنامه جوان تکرار چندباره مدعیانی است که پیش از این بارها به آن پاسخ داده شده است.

این بار با مستند قرار دادن پرسش های رییس محترم کمیسیون اصل 90 مجلس، با تاکتیکی منسوخ به دنبال القای این شبهه است که عملکرد وزارت نفت باعث تأخیر در توسعه فاز 11 شده است! گزارش یادشده با فرافکنی، تأثیر تحریم های ضدایرانی در شکل گیری شرایط امروز فاز 11 را به فراموشی می سپارد تا به هدف غایی پروپاگاندای تخریب دولت دست یابد.

دولت یازدهم در بخش نفت وارث بزرگ ترین بی نظمی توسعه ای در تاریخ معاصر ایران بوده است.

وزارت نفت در آغاز به فعالیت با بحران برهم ریختگی چیدمان توسعه ای و اتلاف تأسف بار منابع در روند توسعه فازهای پارس جنوبی روبه رو بود، به همین دلیل در نخستین قدم اصلاح مدار توسعه و تعیین اولویت برای برخی فازهای دارای پیشرفت در دستور کار قرار گرفت.

مزید اطلاع نویسنده گزارش روزنامه جوان در سال 92 هفت فاز پارس جنوبی که پیشرفت های فیزیکی بیشتر و پیمانکاران خوبی داشتند و قادر به تولید 200 میلیون مترمکعب گاز بودند در اولویت قرار گرفتند تا مشکل فوری کشور در زمینه تأمین گاز مصرفی حل شود و بقیه فازها در اولویت بعدی قرار گرفت که ثمره تعیین این راهبرد و اولویت بندی توسعه پارس جنوبی این بود که فازهای 12 و 15-16 و 17-18، 19-20-21 پارس جنوبی به تدریج تا فروردین ماه 96 به بهره برداری رسیدند، فاز 11 نیز از آنجا که در آن مقطع تقریباً هیچ پیشرفتی نداشت در اولویت بعدی توسعه قرار گرفت.

تشخیص این موضوع و تغییر راهبرد توسعه در عرصه مدیریت کلان علاوه بر درایت، نیازمند شجاعت و شهامت است، چه آنکه اگر این تغییر راهبرد انجام نمی شد شاید تا امروز هیچ یک از فازهای به بهره برداری رسیده پارس جنوبی در مدار تولید نبود و کشور در مضیقه تأمین انرژی خود بود.

فاز 11 پارس جنوبی پس از گذشت 11 سال از زمان امضای قرارداد (1381 شمسی) در سال 92 یعنی سال پایانی دولت قبل، در مقایسه با هشت پروژه نیمه کاره پارس جنوبی در مراحل ابتدایی توسعه بود و به جز ساخت یک جکت کار دیگری در آن انجام نشده بود، با این حال هم زمان با مطرح شدن الگوی جدید قراردادهای نفتی موضوع توسعه این فاز به عنوان یکی از طرح های الگوی جدید قراردادهای نفتی به مذاکراتی با کنسرسیوم های بین المللی منتهی شد که سرانجام شرکت های توتال، شرکت ملی نفت چین و پتروپارس توانستند سال 96 در قالب کنسرسیومی طرح توسعه فاز 11 را با شرح کار جدید و با هدف انتقال فناوری و سرمایه لازم برای ساخت سکوهای بسیار بزرگ فشارافزا به منظور تداوم تولید از این میدان مشترک در بلندمدت به عهده گیرند.

پس از وقوع تحریم های ضدایرانی آمریکا، شرکت ها و سرمایه گذاران خارجی از همهعرصه های اقتصادی کشور از جمله صنعت نفت کناره گرفتند.

در فاز 11 نیز همین اتفاق افتاد و شرکت های توتال و شرکت ملی نفت چین به استناد قواعد تحریم، از کنسرسیوم خارج شدند، پس از مدتی پتروپارس رأساً رهبری عملیات توسعه را به عهده گرفت، در این میان یک جریان فکری خاص به تولید مجموعه ای از تخریب ها و تهمت ها دست زد که عمدتاً بر دو محور استوار است؛ (الف) اگر پتروپارس می توانست توسعه فاز 11 را اجرا کند اصلاً چه نیازی به امضای قرارداد با شرکت های فرانسوی و چینی بود؟ (ب) چرا با دیگر شرکت های خارجی قرارداد امضا نشد که با وقوع تحریم ها ایران را ترک نکنند؟ خوب است یک بار برای همیشه پاسخ هایی کوتاه به این دو ستون اصلی موج سواری علیه وزارت نفت ارائه شود.

درباره موضوع نخست در اصول قرارداد توسعه میدان ها صرفاً شامل عملیات اجرایی نمی شود و پیش از آن نیازمند منابع مالی – سرمایه ای و فناوری است، در این زمینه هم تلاش برای امضای مشارکت با شرکت های خارجی در توسعه میدان های نفت و گاز ماهیتاً به این دلیل انجام شده است که مجموعه نظام و کشور در تدبیری عقلایی و با اراده ای جدی تصمیم گرفت از توانایی شرکت های معتبر بین المللی و از سرمایه گذاری خارجی برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی استفاده کند، هدف از عقد قرارداد توسعه فاز 11 نیز استفاده کشور از توان فنی- مهندسی و مالی شرکای قرارداد بود، به ویژه در توسعه فاز 11 که به دلیل مختصات مخزنی نسبت به سایر فازهای پارس جنوبی الزام های فنی- مهندسی و فناوری ویژه ای را نیز طلب می کند، بهترین و مناسب ترین گزینه ممکن استفاده از دانش، فناوری و سرمایه شرکت های معتبر بین المللی بوده است.

در زمینه فناوری و دانش موردنیاز برای ساخت سکوی فوق عظیم فشارافزا نیز اگرچه طی دو سال اخیر و پس از ترک قرارداد از سوی شرکت های خارجی تلاش هایی در داخل کشور صورت گرفته که به دلیل مهیا نبودن زیرساخت ها و عدم دسترسی به فناوری موردنیاز این بخش، نمی توان گفت از صفر تا 100 ساخت سکوی فوق عظیم فشارافزا در داخل کشور میسر است، بنابراین توسعه فعلی فاز 11 با بهره برداری از حداکثر توان موجود نزد شرکت های داخلی و با اتکا به تجارب گذشته در پارس جنوبی در دستور کار قرار گرفته است.

تحریم های ضدایرانی آمریکا، متکی به مجموعه ای از روش های متعارف و نامتعارف در انزوای اقتصادی ایران بوده است، در هر صورت با وقوع تحریم ها تقریباً همه شرکت های خارجی به همکاری در قراردادهای توسعه ای خود با ایران پایان دادند و این تنها مربوط به رفتار شرکت یا کشوری خاص در اروپا نبوده است، بلکه شرکت هایی با ملیت های مختلف اروپایی، چینی، روسی و .

به همکاری خود پایان دادند، به هر حال این اتفاق بخش آشکار نتیجه تحریم است و عدم النفع های حاصله کشور نیز مستقیم ناشی از اعمال تحریم ازسوی دولت آمریکاست، اصول اساسی سیاست کشور در بخش نفت، همکاری و مشارکت با صاحبان سرمایه و تکنولوژی روز جهان و استفاده از آن با هدف به حداکثر رساندن منافع ملی در بهره برداری از منابع و ثروت ملی خود بوده است و ان شاءالله خواهد بود، بنابراین در زمینه امضای قرارداد با شرکت های خارجی در سال های گذشته، قصوری مترتب بر وزارت نفت نیست، زیرا تاکنون همواره در چارچوب قوانین و سیاست های ابلاغی و در مسیر صیانت از منابع کشور حرکت کرده است.

البته چنانچه مجلس محترم مصلحت را طور دیگری می داند، می تواند با تصویب قوانین و ابلاغ سیاست های جدید امضای هرگونه قرارداد سرمایه گذاری یا خرید تکنولوژی از شرکت های خارجی را ممنوع و متوقف کند تا دست کم تکلیف دولت آینده در این باره معلوم باشد.

کد خبر 315331
کلید واژه ها: وزارت نفت - وزارت - افکار عمومی - اداره کل - کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی - توضیحات - گزارش - وزیر نفت - میلیارد - روابط - اداره - عمومی - ترک فعل - عملکرد - کمیسیون اصل 90 مجلس - مجلس شورای اسلامی - وزیر - مراجع - واکنش - بررسی - افکار - خسارت - استقبال - کشور - کمیسیون اصل 90 - شورای اسلامی - روزنامه جوان - روابط عمومی - تخصصی - نامه

آخرین اخبار سرویس:
استخدام فرکار ماهر در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس مدیریت نوآوری در ایران نوین کیش در تهران

استخدام مدیر مالی در یک شرکت معتبر در البرز

چرا قیمت دلار افزایشی شد؟

پیش بینی آینده بازار نفت

افزایش شمار مبتلایان به کرونا در ترکیه

استخدام سرپرست فروش و مدیر دیجیتال مارکتینگ در شرکت زال ایرانیان در تهران

استخدام کارشناس تحقیقات بازار با حقوق و بیمه در رضوان شکلات در البرز

ماجرای عروسک شیطانی که موهایش رشد می کند!

عقب نشینی دلار به کانال 21 هزار تومانی

استخدام 7 عنوان شغلی در شرکت راک سرامیک در اصفهان

تورم بالای آمریکا، وال استریت را در شوک فرو برد

بیش از 3 میلیون راس دام در آذربایجان غربی پلاک کوبی شدند

آموزش ویرایش فایل PDF بدون ادوبی

دانستنی های بیمه شخص ثالث 1400

ورود اینترنت اشیاء در مدیریت دامداری ها/اندازه گیری میزان شیر تولید گاوداری ها بدون تماس با آن

ارزان شدن نفت سنگین ایران

ورود اینترنت اشیاء در مدیریت دامداری ها/اندازه گیری میزان شیر تولید گاوداری ها بدون تماس با آن

وعده سهمیه بیمه کارگران ساختمانی به کجا رسید؟

چند درصد از متقاضیان موفق به دریافت تسهیلات شدند؟

استخدام تکنسین کامپیوتر در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام فروشنده مجرب خانم در یک مجموعه معتبر در بازار بزرگ تهران

تاثیر ارتباطات در موفقیت از نظر 3 میلیاردر معروف جهان

افتتاح 38 طرح بزرگ اقتصادی و زیربنایی توسط رییس جمهور در منطقه آزاد ارس

استخدام کارشناس ارزیابی رضایت مشتریان در ایران نوین کیش در تهران

ممنوعیت تردد از فیروزکوه تا پایان تعطیلات عید فطر

استخدام کارشناس فنی فروش با حقوق ثابت و بیمه در کرمان

بحث پاداش میلیونی برای تولد هر نوزاد چینی

طرز تهیه دسر مگنولیا با طعم توت فرنگی

استخدام حسابدار با تجربه در یک شرکت معتبر در هرمزگان

استخدام کارشناس فروش کشاورزی در تهران

کدام فرودگاه ها بیشترین افت پرواز را تجربه کردند؟

بحث پرداخت یک میلیون یوان برای تولد هر نوزاد چینی

چه افرادی فقیر بوده و مستحق دریافت فطریه هستند؟

ژست زیبای هانیه توسلی در اتاق گریم + عکس

استخدام کارشناس تولید محتوا در شرکت نهاده راز خرم در فارس

احتمال دور تازه ریزش بیتکوین

400 بسته معیشتی بین نیازمندان شوشتر توزیع شد

آمادگی بهزیستی برای دریافت آنلاین وجوهات فطریه/ 1400 صندوق ثابت و سیار داریم

استخدام کارشناس طراح پایپینگ در پناه صنعت پارت از تهران

استخدام کارمند تشریفات و مهمانداری و کارپرداز و تحصیلدار (دارای خودرو شخصی)

استخدام قالبساز و تراشکار و cnc کار در شرکت سیف صنعت در تهران

خصوصی سازی پارچه اصفهان را نبافت/ گره از تاروپود کارخانه باز شود

از موقعیت نامناسب کنار بکشید!

پیش فروش محصولات ایران خودرو امروز پنج شنبه 23 اردیبهشت 1400 به مناسبت عید فطر + لینک ثبت نام

استخدام مهندس برق در همگام انرژی صبا در تهران

استخدام کارشناس تحقیقات بازار (حوزه بازاریابی و تبلیغات) در تهران

استخدام آبدارچی آقا با مزایا در گروه خدمات بازار سرمایه کاریزما در تهران

آیا آب آشامیدنی امسال جیره بندی می شود؟

پروژه های نیمه تمام ورزشی خراسان شمالی تکمیل می شود

پیش فروش 4 محصول ایران خودرو ویژه عید فطر 1400+ نحوه ثبت نام خودرو

استخدام مدیراجرایی و پرستار تخصصی بخش شیمی درمانی در تهران

چرا دلار ارزان می شود اما کالا نه؟

آمادگی بهزیستی برای دریافت آنلاین وجوهات فطریه/ 1400 صندوق ثابت و سیار داریم

دور جدید ریزش قیمت ها در بازار موبایل

استخدام قالبساز، تراشکار و cnc کار و مهندس مکانیک در سیف صنعت در تهران

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت شایان و ماهان برج سازان البرز

استخدام تراشکار و فرزکار در شرکت میلان کالا پلاست در محدوده پرند

ریزش ارزهای دیجیتالی

بانک مرکزی اروپا علیه رمزارزها وارد عمل شد

میزان زکات فطریه در سال 1400 چقدر است؟

زمان و شرایط پیش فروش ایران خودرو ویژه عید فطر اعلام شد

زمان قرعه کشی فروش فوق العاده سایپا ویژه عید فطر 1400 + اسامی برندگان

خبر بسیار خوش برای معلمان دانشسرایی

قیمت روز خودرو های سایپا و ایران خودرو امروز پنجشنبه 23 اردیبهشت 1400 + جدول لحظه ای قیمت خودرو

استخدام کارشناس فروش خانم در یک شرکت معتبر در تهران

17میلیون دلار برای چهره هایی که وجود خارجی ندارند!/تصاویر دیجیتالی، آثار نقاشان بزرگ را جا گذاشتند

استخدام 4 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در تهران

آخرین صورتحساب سهام عدالت تا امروز 23 اردیبهشت

اشباع جهانی نفت از میان رفت

کمبود کود شیمیایی در استان بوشهر نداریم/ کشاورزان نگران نباشند

فروش اقساطی مدیران خودرو امروز پنجشنبه 23 اردیبهشت 1400/ قیمت محصولات مدیران خودرو

جدول قیمت گوشی شیائومی امروز پنجشنبه 23 اردیبهشت 1400

خبر خوش برای معلمان دانشسرایی

اولویت بندی طرحهای اشتغالزایی براساس نرخ بیکاری شهرستان ها پیگیری شود

اینفوگرافیک | گره واگذاری هفت تپه چگونه گشوده شد؟

مبلغ فطریه 1400 اعلام شد /فطریه چیست و به چه کسانی تعلق می گیرد؟

جدول قیمت گوشی سامسونگ امروز پنجشنبه 23 اردیبهشت 1400

استخدام کارشناس فروش (با تخصص پلیمر گرایش رنگ) در تهران

قیمت روز گوشی موبایل امروز پنجشنبه 23 اردیبهشت 1400

استخدام کارشناس شبکه های اجتماعی خانم در شرکت معتبر بازرگانی در تهران

4 برابر شدن خرید خانه در ترکیه توسط خارجی ها/ ایرانی ها کماکان در صدر

کار لکه گیری و روکش آسفالت جاده - اندیکا شهرکرد آغاز شد

سوسوی بی جان چراغ سبز بورس!

سوسوی بی جان چراغ سبز بورس!

افزایش نگرانی‎ها درباره توزیع نابرابر واکسن در میان کشور های جهان

صاحب این شناسنامه خالص ساخت ایران است!

اشباع جهانی نفت از میان رفت

استخدام کارشناس فروش مبلمان و دکوراسیون داخلی در ادور هوم استایل در تهران

استخدام مدیر فروش، مدیر بازاریابی و مشاور تحصیلی در یک انتشارات در خوزستان

ارزش سهام عدالت امروز پنجشنبه 23 اردیبهشت 1400

استخدام الگوساز و نمونه دوز در یک شرکت معتبر در تهران

طلای 18 عیار نرخ ارز دلار سکه طلا یورو| امروز پنجشنبه 23 اردیبهشت 1400+ جدول تغییرات لحظه ای طلا

استخدام مدیر فروش، مدیر بازاریابی و مشاور تحصیلی در یک انتشارات در گیلان

برد نفت از گردشگری واکسن

افتتاح 38 طرح بزرگ اقتصادی و زیربنایی توسط رییس جمهور در منطقه آزاد ارس

چند درصد از متقاضیان موفق به دریافت تسهیلات شدند؟

عرضه 381 میلیون دلار در سامانه نیما

بومی سازی 60 قطعه کاربردی در برنامه امسال ملی حفاری

کدام صنایع با ریزش نرخ ارز سودده می شوند؟

وزارت نفت از بررسی عملکرد خود نزد مراجع تخصصی استقبال می کند

وزارت نفت از بررسی عملکرد خود نزد مراجع تخصصی استقبال می کند