موضوعات داغ: - تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - بازنشستگان تأمين اجتماعي - حقوق بازنشستگان - تأمين اجتماعي - فرهاد مجيدي - افزايش حقوق - دانشگاه آزاد اسلامي - كارشناسي ارشد - ليگ قهرمانان - نيكنام - طرح جمع آوري آبهاي سطحي - داود پرهيزكار - استاندار چهارمحال و بختياري - جالب كلوپ - رودبال - محمد اصفهاني - ورزشكار المپيكي - آب و آبفا وزارت نيرو - محدوديت هاي كرونايي - شركت ملي حفاري - سپاها - سازمان جاسوسي آمريكا

مطالب مرتبط:
جای خالی متخصصان امور دینی در ستاد ملی کرونا که چندصدا از آن بیرون می آید
تست رایگان کرونا در 84 سرای محله | خدمات کرونایی 352 خانه سلامت به ساکنان محله های تهران
بحران کرونا در استان یزد / میزان پذیرش بیماران کرونایی در بیمارستان ها 3 رقمی شد
مردانی، عضو ستاد کرونا: بیمارستان ها مملو از بیماران کرونایی است و آی سی یو ها جا ندارد
تعداد فوتی های کرونا در تهران چقدر شد؟/ آمار نگران کننده مدیر بهشت زهرا از جان باختگان کرونایی
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 فروردین 1400 ساعت 00:302021-04-13سياسي

بازی در زمین کرونا / از انجام امور فرهنگی تا تغسیل متوفیان کرونایی


در ماه های گذشته در مورد ایثار و فداکاری کادر درمان و گروه های جهادی سخنان بسیاری گفته است، اما در این میان گمنامانی هستند که وظیفه تغسیل و خاکسپاری متوفیان ناشی از کرونا را برعهده دارند و کمتر از آنان یاد می شود.

- خبرگزاری ایکنا با حجت الاسلام محمد کریمی، روحانی مستقر در شازند گفت و گویی انجام داده است که در این گزارش می خوانید.

انسان ها ماهیت دیگری داشته و دارند که در زمان شیوع بیماری کرونا تحقق پیدا کرد و برعکس افرادی که از این فرصت به نفع خود استفاده کردند، آنان از این فرصت برای خدمت رسانی و مرضی رضای خدا بودن استفاده کردند و مشق عشق را به تصویر کشیدند.

ممکن است امروز با وجود احتکار اقلام مورد نیاز عموم حس نوع دوستی کمرنگ شده به نظر رسد، اما هستند انسان هایی که با شرکت در گروه های جهادی که اجازه کمرنگ شدن شاخصه های اخلاق اسلامی را نمی دهند.

در طول 14 ماه گذشته که بیماری کرونا در کشور شایع شد، از همه اقشار سخن به میان آمده و می آید، کادر درمان به علت ارتباط مستقیم با بیماران در ردیف اول ایثار قرار داشته و دارند.

گروه های جهادگر دیگر قشری هستند که با از خودگذشتگی با وجود اینکه هیچ وظیفه ای نداشتند در کنار کار درمان به خدمت رسانی مشغولند که این امر نشان می دهد خصلت انسانیت و عمل به موازین الهی هنوز از جایگاه والایی برخوردارست.

در این میان هستند گمنامانی که وظیفه تغسیل، کفن و دفن متوفیان ناشی از کرونا را برعهده دارند و کمتر از آنان سخن به میان می آید، خبرگزاری ایکنا گفت و گویی با حجت الاسلام محمد کریمی، طلبه سطح سه حوزه علمیه و روحانی مستقر در شازند که تاکنون بیش از 160 بیماری کرونایی را تغسیل و آداب دفن را به جا آورده، انجام داده است که در ادامه می خوانید: ایکنا خودتان را معرفی کرده و بفرمایید چطور در بخش تجهیز و اقامه نماز متوفیان ناشی از کرونا وارد شدید؟ حجت الاسلام کریمی با اشاره به فعالیت 16 ساله خود در شهرستان شازند به عنوان روحانی مستقر در این شهرستان، اظهار کرد: نیاز به حضور در عرصه و خدمت به مردم برای طلبه مقوله بیگانه و ناآشنایی نیست.

لباس طلبگی بوی خدمت می دهد و این دو امری جداناپذیر هستند و در واقع طلاب از وقتی پا در حوزه علمیه می گذارند خود را وقت مردم و خدمت رسانی به آنان می کند و بودن در کدام عرصه برایش فرقی ندارد.

با شیوع بیماری کرونا نوع نیاز مردم متفاوت تر از قبل شد.

چراکه قبل از بیماری خدمت رسانی ها بیشتر در حوزه فرهنگی، قرآنی، عمرانی و .

خلاصه می شد، اما با شیروع بیماری در فروردین سال 99 با کمک دوستان هیئت کارگاه تولید ماسک راه اندازی و روزانه بین 20 تا 30 هزار ماسک تولید شد.

پس از مدتی که کمبود ماسک نیز برطرف شد، احساس نیاز و انگیزه در خصوص ورود به حوزه اموات با فضاسازی دشمن مبتنی براینکه مسلمانان متوفیان ناشی از کرونا را بدون غسل و نماز به خاک می سپارند، قوت گرفت.

با شیوع بیماری ترس مردم برای مواجه با متوفیان ناشی از کرونا بیشتر بود و عملاً این کار با سختی انجام می شد در این برهه زمانی حس کردم کارهای دیگر را به دیگران سپرده و شخصاً در حوزه اموات ورود داشته باشم.

از ابتدای شیوع بیماری کووید19 تاکنون بیشتر از 230 متوفی ناشی از کرونا به صورت رسمی و غیررسمی در شهرستان شازند ثبت شده است، آمار اعلامی در رسانه، آماری رسمی است که از بیمارستان ها به دست می آید و آمار متوفیان در منازل و بیمارستان هایی که تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی نیستند جزو آمار غیررسمی است.

وسعت شهرستان شازند با وجود 260 روستا بسیار زیاد است و گاه 120 کیلومتر با مرکز شهرستان فاصله دارند که وظیفه تغسیل، دفن و اقامه نماز آن مناطق برعهده اهالی آن روستا گذارده می شد، اما روستاهای نزدیک را شخصاً با دوستان شبکه بهداشت و یکی از دوستان که در بخش تغسیل به بنده کمک می کرد، حضور داشتم و تاکنون 160 متوفی ناشی از کرونا را تجهیز و نماز خواندم.

ایکنا خانواده با فعالیت شما در بخش تغسیل و اقامه نماز متوفیان ناشی از کرونا مخالفت نکردند؟ با مطرح شدن این موضوع همسر، فرزندان و والدینم مخالفت کردند، اما بنا به وظیفه انسانی که برعهده داشتم آنان را قانع کرده و از حرکت در این مسیر کوتاه نیامدم.

همانطور که کادر درمان برای حفاظت از جان مردم قسم خورده اند ما نیز قسم خورده ایم احکام شرعی مردم را بی کم و کاست انجام دهیم و غفلت دراین حوزه جایز نیست.

مخالف آنان با گذشت زمان کمی عادی شده است، اما هنوز هم آنطور که باید راضی نیستند، اما بنده به تعهدی که با خدا بستم متعهد می مانم و تا آخر ایستاده ام.

ایکنا واکنش مردم با شما چگونه است.

برخورد و واکنش ها نسبت به تجهیز و دفن متفاوت است، خیلی از افراد که از نحوه فعالیت ما راضی هستند، اما به دلیل ایجاد برخی محدودیت ها همچون حضور تعداد نفرات کمتر برای دفن و .

بازخورد و برخوردعده ای از مردم مناسب نیست و جامعه روحانیت را مسبب و مقصر اصلی محدودیت ها می دانند.

اوایل که تعصب مردم به عزیزانشان بیشتر بود، ما بیشتر مورد هجمه و برخورد نامناسب قرار داشتیم.

برای دفن متوفیان طول قبور بیشتر از 2 متر و نیم است و برای پرکردن از لودر استفاده می کردیم که انجام این امر بسیار برای مردم دردآور بود و البته ما به آنان حق می دادیم، اما چاره ای جز اینکار نبود.

یادم هست دومین کرونایی فوتی شازند را به خاک سپردیم و قبلش به نزدیکان متوفی گفته بودیم نزدیک نشوند تا او را دفن کرده و سپس صدا می زنیم، پس از خواندن تلقین نگاه کردم دیدم جز خودم و دوستم کسی نیست، سؤال کردم دوستم گفت همه را مرخص کردم و ما مجبور شدیم برای پرکردن آن قبر نزدیک به 4 ساعت زمان بگذاریم.

ایکنا توقع شما از مردم چیست؟ توقعی جز رعایت دستورالعمل های بهداشتی، همکاری و درک متقابل از مردم نداریم.

با شیوع پیک چهارم بیماری کووید 19 تعداد فوتی ها افزایش یافته و این امر برای ما بغرنج و دردآور است.

اولین فوتی ناشی از کرونا در سال 1400 ، 18 فروردین بود و متأسفانه افرادی که با فرد متوفی که پدر خانواده بود، همراه شده بودند بسیار زیاد بودند و از آن بدتر اینکه خانواده خود و همسر متوفی همه مبتلا بودند و در مراسم خاکسپاری نیز شرکت داشتند.

توقع ما و تمام کادر درمان عاجزانه این است که مردم برای انجام امورات غیرضروری بیرون از منزل نباشند و وقتی می دانند بیمار هستند و از خروج از منازل جداً پرهیز کنند، بیرون آمدن با وجود کرونای مثبت ظلم در حق دیگران است و حق الناسی برگردن آنان خواهد ماند.

چراکه ممکن است بدن آنان قوی بوده و به راحتی بیماری را پشت سر بگذارد، اما این انتقال ویروس با جان دیگری بازی کند.

از سوی دیگر خانواده متوفی نباید از سایرین توقع حضور داشته باشند، بیماری بسیار خطرناک و جدی است و باید بیشتر از گذشته مراقب بود.

رعایت بهداشت فردی و اجتماعی در روزهای کرونایی بیشتر احساس می شود.

درست است که می گویند فوتی کرونا، بیماری را انتقال نمی دهد، اما افرادی که در کنار خانواده قرار می گیرند در معرض خطر هستند و خیلی راحت ویروس را منتقل می کنند.

همه جهادگران برای رضای خدا قدم برداشته و هیچ گونه چشم داشتی نداشته و ندارند.

بسیاری از طلاب در بیمارستان های سطح استان گاه با همسر حضور دارند.

عواقب بعد از کرونا گریبان خانواده متوفی را گرفته و درد از دست دادن عزیزشان را چندین برابر می کند.

گاهی مردم به خانواده متوفی ناشی از کرونا دیدگاهی دارند که گویا بیماری عجیبی گرفته است و این نگاه ها بازماندگان را اذیت می کند.

ایکنا در خصوص فعالیت طلاب خواهر و برادر شهرستان شازند بفرمایید.

گروه جهادی خادم الرضا(ع)، حاج قاسم سلیمانی در شهرستان شازند فعالیت دارند که در کنار این گروه هیئات مذهبی محبان اهل بیت(ع) نیز فعالیت های مختلف فرهنگی، اجتماعی، قرآنی و .

را انجام می دهد.

ورود این گروه و هیئت مذهبی در حوزه تولید و توزیع ماسک، تهیه مواد ضدعفونی کننده و توزیع در سطح شهرستان، توزیع 1500 بسته مواد معیشتی در شهرستان، حضور طلاب خانم و آقا در بیمارستان ها، دلجویی از خانواده های آسیب دیده ناشی از کرونا و دارای بیمار کرونایی از جمله برنامه های صورت گرفته در یکسال گذشته است.

ایکنا اولین کاری که بعد از اتمام کرونا انجام می دهید چیست؟ اولین کاری که انجام می دهم نماز شکر به جا خواهم آورد.

چراکه خیلی از مردم از بابت کرونا آسیب دیدند و مشکلات بسیار همچون شرایط سخت اقتصادی، بیماری و از دست دادن عزیزان را تجربه کردند.

ایکنا سخن پایانی؛ در صورتیکه سفرها به شمال، ترکیه، قشم، کیش و .

آزاد بود، جلسات فاطمیه، محافل انس با قرآن، محرم، صفر، رمضان، اعتکاف تعطیل بود و آن زمان که مردم نیاز به دعا و تضرع داشتند مساجد را تعطیل اعلام کردند، اما در مواقعی که برای کنترل بیماری باید راه ها را می بستند اینکار را نکردند.

متأسفانه شرایط کرونایی ما را از جلسات مذهبی دور کرد شیعه در تجمع های مذهبی نمود عینی دارد و از همه مردم به ویژه اقشار مذهبی تقاضا دارم شیوه نامه ها را بسیار جدی بگیرند تا هرچه زودتر شاهد از بین رفتن کرونا باشیم و همچون قبل تجمع های دینی را تجربه کنیم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: گروه های جهادی - کرونا - شیوع بیماری کرونا - انسان ها - ایثار و فداکاری - متوفیان - استفاده - خبرگزاری ایکنا - اخلاق اسلامی - بیماری کرونا - حجت الاسلام - شیوع بیماری - تغسیل - انسان - کادر درمان - خدمت رسانی - نوع دوستی - مورد - گروه - فرصت - خاکسپاری - خبرگزاری - رضای خدا - کرونایی - فداکاری - احتکار - فرهنگی - اسلامی - بیماری - روحانی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام نیرو ساده خانم سالن دار در فست فود

استخدام کارمند اداری با روابط عمومی

استخدام نیروی دفتری مسلط به انگلیسی

استخدام حسابدار خانم

امام علی (ع) و بیت المقدس؛ نخستین های اسلام در آینه کتاب

طرح ادعا علیه دولت با انگیزه سهم خواهی از تحولات آینده انجام می شود

پوشش محرومیتهای آموزشی نقاط محروم همدان توسط قرارگاه شهید الحسینی

با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا سفر در عید فطر ممنوع است

پایان بخش برنامه های روز قدس سخنرانی مقام معظم رهبری خواهد بود

سه سردار نامزد 1400 با یکدیگر دیدار کردند

لایحه رتبه بندی معلمان چه مشکلاتی دارد؟

ربیعی: امیدوارم سختی تحریم زدگی از زندگی مردم ایران زدوده شود

مردم، صحنه مواسات و همدلی را خالی نکنند

غلامی: در حال رقابت با برترین دانشگاه های جهان هستیم

اولین عکس از سنگ قبر آزاده نامداری / عکس تلخ

واکنش به برخی ادعاها درباره دولت

برگزاری همایش ملی میانکاله در مازندران

بازگشت فلسطینی ها به سرزمین های خود تنها راه حل مسأله فلسطین است

روز قدس، روز اتحاد جهان اسلام علیه جبهه کفر است

روز قدس، روزی برای وحدت مسلمانان

پیام مشترک نماینده، ولی فقیه در استان و استاندار

دبیرشورای عالی مناطق آزاد از کارخانه پروفیل چابهار دیدن کرد

لجاجت عامل عدم پذیرش حقیقت

طرح ادعا علیه دولت با انگیزه سهم خواهی از تحولات آینده انجام می شود

منتخب عکس های خبرگزاری رسا از شب های قدر

اخبار جوانه ها شبکه دو سیما؛ 16 اردیبهشت

مدیر پردیس تئاتر تهران به «ماه دستان» می رود

اقامه نماز جمعه فردا منوط به تصمیم کمیته های شهرستانی

محبوب 4 درصدی

ساعت کاری ادارات بوشهر در خردادماه تغییر می کند

بیانیه مشترک مجلس خبرگان و شورای نگهبان: پیروزی امت اسلام نزدیک است

اجباری شدن وکالت به نفع مردم نیست

امت مسلمان با اعتصام به ریسمان الهی ندای روز قدس را به جهانیان برسانند

ادمین اینستاگرام دایرکتور تلگرام و عکاس

بایگانی و آبدارچی

استخدام خانم جهت همکاری در دفتر

نیروی خدماتی خانم

جذب نیرو کار برای کافه

فروش و تعمیرات تجهیزات پزشکی

شهردار مهاباد: سازندگی مدیون بازوان پرتوان کارگران است

چرایی اهمیت زنده نگه داشتن روز قدس؛ فلسطین نباید دست دشمنان اسلام باشد

دیدار رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با خانواده معظم شهدای معلم

هیچ گونه تجمع و راهپیمایی میدانی و خودرویی روز قدس برپا نمی شود

مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای ایران - کوبا

انتقاد عجیب سایت زاکانی از «جهانگیری»

یک پیشکسوت مطبوعاتی:یکی از اصول اخلاقی مهم در رسانه ها ذکر منبع است/ نیازمند یک سازمان رسانه ای برای ساماندهی به اوضاع خبرنگاران هستیم

توزیع 10 هزار بسته کمک مومنانه در بین نیازمندان کرمانشاهی

فرمانده نیروی دریایی ارتش با خانواده شهدای سلامت دیدار کرد

در انتخابات 1400 فارغ از نتیجه، قرار است همه با هم ایران را بسازیم

قدوسی با این عکس خواستار محاکمه روحانی شد

زمان برگزاری کنکور سراسری 1400 اعلام شد

راهیابی 52 کاندیدای شورای اردبیل به مرحله دوم ارزیابی جامعه اصناف

فردا نماز جمعه در استان همدان برگزار نمی شود

تأیید صلاحیت 86 درصد از داوطلبان انتخابات شوراها در تهران

سفر در تعطیلات عید فطر ممنوع شد

حضور مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در نمایشگاه مجازی قرآن کریم

دعوا و کل کل شدید احسان علیخانی با پریناز ایزدیار / عکس

پوشش محرومیتهای آموزشی نقاط محروم همدان توسط قرارگاه شهید الحسینی

ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در شهر میبد

مسئله قدس مسئله اسلام و جامعه انسانی است

احیای شب 23 ماه مبارک رمضان در اهواز

25 نشست تخصصی و 5 کرسی آزاداندیشی برگزار شد

سفر در تعطیلات عید فطر ممنوع شد

جزییات نامه صادق خرازی به آیت الله جنتی

دانشگاه باید پرورش دهنده خلاقیت و نوآوری باشد

برگزاری کنکور سراسری در روزهای 9 تا 12 تیر ماه و کنکور ارشد در تاریخ 6 تا 8 مرداد

زندگی نامه یاران حضرت امیرالمؤمنین (ع) / کمیل بن زیاد

سفر در تعطیلات عید فطر ممنوع شد

طنین ندای الغوث در سومین شب دلدادگی قدر

ساز و کار تهیه لیست های انتخاباتی شوراها

آمادگی خود را برای ارائه برنامه ها به صورت «زنده» اعلام می کنم

آخرین خبرها از الکترونیکی شدن انتخابات شوراها و ریاست جمهوری 1400

اشخاص فاقد کد و کارت ملی چطور واکسن بزنند؟

5 میلیارد تومان سال گذشته صرف ایجاد اشتغال جوانان یزد شد

لغو اعزام تیراندازان پارالمپیکی به مسابقات بین المللی آلمان

پست آقای مجری از اقدام جالب یک راننده اسنپ /عکس

نماینده تبریز: مردم رای ندهند، ضرر خواهند کرد

بایدن: «یک انقلاب کوچک» در حزب جمهوری خواه در حال رخ دادن است

شب بیست و دوم «جشن رمضان» چگونه گذشت؟

پست آقای مجری از اقدام جالب یک راننده اسنپ /عکس

آخرین وضعیت همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی

بیانیه مجلس خبرگان و شورای نگهبان / پیروزی امت اسلام نزدیک و وعده های الهی تخلف ناپذیر است

نامه خرازی به جنتی درباره ابلاغیه شورای نگهبان

زندگی نامه یاران حضرت امیرالمؤمنین (ع) / مالک اشتر

چمران: ردصلاحیت کاندیداها در شورای چهارم هم وجود داشت

میدان مبارزه با صهیونیسم جهانی تا پیروزی نهایی است

بایدن: یک انقلاب کوچک در حزب جمهوری خواه در حال رخ دادن است

ضرورت نمایش یکپارچگی جهان اسلام در روز قدس

انجام عملیات تسطیح و و زیرسازی خیابان های بجنورد

نژادپرستی رژیم غاصب،کودک کُش و اشغالگر قدس تمامی ندارد

مطهری: آرزو دارم در جنگ با اسراییل شهید شوم

نقش مؤثر شهید باقری در فتح خرمشهر از زبان سردار شهید قاسم سلیمانی

بیانیه مرکز مدیریت حوزه های علمیه به مناسبت روز قدس

کنکور ارشد: 6 تا 8 مرداد 1400

پست آقای مجری از اقدام جالب یک راننده اسنپ /عکس

تکذیب ادعاهای یک نماینده مجلس

انتخابات 1400؛ از نامزدهای احتمالی چه خبر؟

اقامه نماز جمعه در پنج شهر گلستان و چند خبر کوتاه

توزیع 10 هزار بسته کمک مومنانه در بین نیازمندان کرمانشاهی

امام جمعه و استاندار قزوین پیام مشترک صادر کردند

بازی در زمین کرونا / از انجام امور فرهنگی تا تغسیل متوفیان کرونایی

بازی در زمین کرونا / از انجام امور فرهنگی تا تغسیل متوفیان کرونایی