مطالب مرتبط:
وحید یامین پور چهره هنر انقلاب اسلامی در سال 1399 شد
وحید یامین پور به عنوان «چهره هنر انقلاب» سال 99 برگزیده شد
وحید یامین پور به عنوان «چهره هنر انقلاب» سال 99 برگزیده شد
وحید یامین پور چهره هنر انقلاب 99 شد/ دنیا دزد انگیزه و اخلاص است
وحید یامین پور «چهره هنر انقلاب99» شد/ دنیا دزد انگیزه و اخلاص است
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 فروردین 1400 ساعت 23:252021-04-12سياسي

اختتامیه هفته هنر انقلاب برگزار شد/ وحید یامین پور «چهره هنر انقلاب» سال 99 شد


مراسم اختتامیه هفته هنر انقلاب امشب دوشنبه 23 فروردین ماه از ساعت 20 در محوطه باز حوزه هنری و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد.

- " مراسم اختتامیه هفته هنر انقلاب امشب دوشنبه 23 فروردین ماه از ساعت 20 در محوطه باز حوزه هنری و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، مراسم اختتامیه هفته هنر انقلاب با معرفی چهره سال 1399 و با حضور مسئولان و مدیران فرهنگی هنری کشور و همچنین هنرمندان متعهد انقلاب اسلامی امشب دوشنبه 23 فروردین ماه از ساعت 20 در محوطه باز حوزه هنری و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد.

در ابتدای مراسم محمدمهدی دادمان (رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی) طی سخنانی گفت: سلام و رحمت الهی نثار خمینی عزیز، که نسل من و نسل پدران من و نسل فرزندان من، حیثیت و حیات خودشان را مدیون او هستند، سلام و رحمت الهی نثار روح پر فتوح شهدای انقلاب اسلامی که به ایثار و مجاهدت و بذل جانشان شجره طیبه انقلاب را آبیاری کردند، سلام من نثار روح شهید سید مرتضی آوینی، سلام من نثار روح شهدای گمنامی که با حضورشان در حوزه هنری انقلاب اسلامی ما را مفتخر کردن به همسایگی نور، تشکر می کنم از همه بزرگوارانی که در این محفل در کنار هم به نیت برگزاری مراسم اختتامیه هفته هنر انقلاب جمع شدیم.

او افزود: همچنین عذرخواهم از همه عزیزانی که مثل سنت هر ساله علاقمند بودند تا در این جلسه و محفل شرکت کنند، اما به دلیل محدودیت هایی که ناشی از رشد مجدد این بیماری منحوس است ما مجبور شدیم به برگزاری محدودتر برنامه و همکاران من زحمات بسیاری کشیدن در معاونت هنری که برنامه حتما برگزار شود و حالا از طریق فضای مجازی و رسانه های جمعی در خدمت بسیاری از عزیزان باشیم.

دادمان ادامه داد: آن چه در این چند دقیقه فرصت عرض می کنم فهم اجمالی حقیر از رسالت حوزه هنری انقلاب اسلامی است.

در حقیقت عرضه فهم این کمترین محضر بزرگان، اساتید و اندیشمندان هنر و فرهنگ اسلامی به غرض بهره بردن از نکات و مباحث عزیزان و مباحثه حول آن است.

دادمان در ادامه متن سخنرانی خود را برای حضار قرائت کرد.

مشروح این متن به شرح زیر است که می خوانید: حوزه اندیشه و هنر اسلامی در هویت تاریخی خود یک پاتوق هنری جریان ساز بود، یک کانون اجتماع حرم هنر هنرمندان انقلاب برای خلق نمونه های برجسته هنری، محفلی برای گفت وگو میان اندیشه دردمند و هنر متعهد، و بستری برای رشد هنر انقلابی.

رشد هنر انقلاب اسلامی رشد تومأن ایده خلاق هنری و پرورش هنرمند متعهد است که اگر یک ایده هنری پیشرو در فرم و مضمون امکان رشد یابد، سنت های هنری انقلابی اصیل و در عین حال نو متولد می شود.

یک ایده هنری نو از آمیختگی فرم و مضمون و از هم آغوشی ذوق و اشراق متولد می شود.

ایده های هنری پخته و رشید و بالغ، می توانند در قامت یک سنت تازه هنری رخ نمایند، آنگاه که با نوآوری در محتوا یک جریان هنری نوین در عرصه ای پدیدار شود.

زایش، رشد و بلوغ هنر و ادبیات پایداری را از این منظر بررسی کنیم، آنجا که انسان انقلاب اسلامی به مثابه سوژه بکر مورد توجه قرار گرفته، مفهوم محوری شهادت، قلب هنر متعهد را از آن خود ساخته و یک سنت زنده و نو هنری و ادبی تعین می یابد.

ماهیت هنر و فرهنگ ایجاب می کند که پرورش هنرمند را در میدان کنش هنری جستوجو کنیم، نه در جهان علم و درمدرس و مشغول آموزش.

زیست هنرمند بستر اصلی رشد اوست، نه کلاس های آموزشی.

هنرمند مکتبی متعهد نیز در مواجهه هنری حقیقی با مسئله واقعی مکتب و نهضت در میان خلق اثر و قصد اثر و در زیست مجاهدانه و مومنانه اش پرورش می یابد.

رشد، اساسا از جنس سلوک است و آموزش در خوشبینانه ترین تدبیر لوازمی در کوله بار سالک.

سالک باید بیش از همه عازم باشد، اهتمام بر نهضت کند، مرشد راهی یابد و پای در مسیری گذارد.

میوه باغستان حوزه هنری در این تدبیر باید هسته های هنری و فرهنگی باشد.

هسته های هنری و فرهنگی یک هویت جمعی رشد یافته و قائم به خویش بوده که هدف خود را در جهان هنر انقلاب شناخته و بدون هضم شدن به دنبال تحقق آن است.

هسته هنری خالق، کامل، قوام بخش و رشد دهنده یک سنت هنری اصیل و انقلابی است.

هنر انقلاب اسلامی در محیطی آکنده از مضمون رشد کرده و به زایش سنت های هنری بدیع و وسیع نائل می شود.

به تعبیر دقیق تر سنت های هنری به مضمون گره خورده و در زمین اندیشه ریشه دارند، ور نه که ایده ای فرم زده و برآمده از فنانگی است.

مضمون نه آن پیام های رشد زده و تهی مغز است که بوقچی های اینطرفی و آنطرفی با پژواک پر تکرار آن ها گوش فلک را کر کرده و فضای اجتماعی را اشغال، و نه آن حرف های صد من یه غاز بی خاصیتی است که به رنگ و لعاب فن و مشاطه قریحه فروشان سرخاب سفیداب کرده و به نامِ نامیِ معنا بر جامعه عرضه می شود.

مضمون در نایابی است که باید آن را در خطوط درگیری یک جامعه انقلابی جست.

مضمون همان آنی است که جانها و ذهن های متعهد در مواجهه حقیقی با مسائل واقعی جامعه خود یا در سلوک انسانی خویش ادراک و اشراق می نمایند و اگر این جان مُدرک اهل فرهنگ و هنر باشد شهود خود را در کالبد اثری فرهنگی یا هنری به بروز و ظهور خواهد رساند.

هنر آمیخته به مضمون بی جهت، بی خاصیت، فارغ از جهان اراده و خود در یک کلام بی موضع نیست.

اینگونه است که هنر در مدرسه عشق نشان دهنده نقاط کور و مبهم معضلات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و نظامی است.

هنر در عرفان اسلامی ترسیم روشن عدالت و شرافت و انصاف و تجسیم تلخ کامی گرسنگانِ مجذوب قدرت و پول است.

هنر در جایگاه واقعی خود تصویر زالو صفتانی است که از مکیدن خون فرهنگ اصیل اسلامی لذت می برند.

به تعبیر حضرت امام، تنها به هنری باید پرداخت که راه ستیز با جهان خواران شرق و غرب و در راس آن ها شوروی و آمریکا را بیاموزیم.

رییس حوزه هنری پس از قرائت متن سخنرانی خود گفت: اگر به این تقریر قائل باشیم در واقع رشد هنر انقلاب در تقاطع سه گانه کنش مجاهدانه هنرمند، تاملات اندیشمندانه او و زیست مومنانه اش رقم می خورد و حوزه هنری موظف است و مکلف است تنها به فراهم آوردن این بستر و حمایت کردن این مسیر که انشالله موفق شود.

حجت الاسلام و المسلمین محمد قمی (رییس سازمان تبلیغات اسلامی) نیز در این برنامه گفت: قدردان و ممنون تک تک بزرگوارانی هستیم که به عنوان نامزد در این برنامه مطرح شده اند، نه فقط به دلیل فاخر بودن آثارشان و یا سطح و کیفیت آن ها بلکه به خاطر مجاهدت و به خاطر هزینه دادن و ماندن پای آرمان ها و ارزش های انقلاب اسلامی است.

وی اضافه کرد: این مسئله را ذاکره مردم خوب می دانند و برای آن قدر و قیمت قائل هستند و من هم برای تشکر از این عزیزان حاضر شدم.

همچنین وحید یامین پور در ابتدای صحبت های خود گفت: قد جایزه هنر انقلاب خیلی بلند است و قد من خیلی کوتاه ولی بودن در کنار این چهره ها و اساتید برای تمام عمر من باعث افتخار است من از همه اساتید که اسم من کنار اسامی آن ها بود بر خودم می بالم.

وی در زمان دریافت جایزه هنر انقلاب گفت: تعبیرهنر انقلاب و این جایزه برای من خیلی بزرگ است و من با این جایزه فریب نمی خورم چراکه اندازه کم خود را می دانم.

یامین پور تأکید کرد: دنیای پیرامون را دزد انگیزه و دزد اخلاص می بینم و گرانقدرترین چیزی که باید از آن مراقبت کنیم یک را انگیزه پرشور و خالصانه می دانم.

که باید این انگیزه ها را حفظ کرد و نگهدار آن بود.

افشین علا شاعر و نامزد چهره هنر انقلاب نیز ضمن تشکر از حوزه هنری و برای حضور در این برنامه غزلی را به شرح زیر برای حضار قرائت کرد: از ماه و سال تازه تری، از بهار هم از لحظه های پرتپش انتظار هم بغض از گلوی صاعقه وا می کنی به خشم با بوسه ای زغنچه بی برگ و بارهم می بینی آنچه را که چو من در حساب نیست چون آینه نمی گذری از غبار هم رو می کنی زلطف به رویای خفتگان سر می زنی به مردم شب زنده دار هم دام از چه می نهی چو مجال گریز نیست تیر از چه می زنی که نجنبد شکار هم از زهد ما چه سود که خاصان درگهت شکرت نگفته اند یکی از هزار هم غرقیم در گناه و گرامی به نزد خلق این آبرو مریز به روز شمار هم علی محمد مودب (شاعر و نامزد چهره سال هنر انقلاب) نیز در این برنامه با بیان خاطره ای از پیدا شدن جسد شهید یکی از بستگانش گفت: هر وقت فکر می کنم که کاری کردم و یا آزاری می بینم و یا وقتی که کم می آورم، خاطره ای از شهدا به یاد می آورم و به یاد می آورم که هیچ کاری نکرده ام در قبال کسانی که همه وجودشان را داده اند.

وی اضافه کرد: افتخار دارم شعرم چهره آدم هایی بوده است که چهره نبوداند و امیدوارم خدا در روز قیامت هم ما را دریابد.

یادآور می شود؛ دبیرخانه هفته هنر انقلاب که متشکل از کارشناسان خبره در حوزه فرهنگ و هنر در سراسر کشور هستند، هرساله تولیدات هنری را در عرصه های گوناگون رصد می کنند و آثاری که دارای شاخصه های استقبال گسترده مخاطبان ، تأثیرگذاری بالا و خلاقیت باشند را به عنوان نامزدهای مرحله ابتدایی معرفی می کند.

که بر این اساس از میان نامزدهای اولیه، 5 نامزد نهاییِ چهره هنر انقلاب در سال99 علی محمد مودب، وحید یامین پور، محمدرضا دوست محمدی، افشین علا و جلیل سامان را تشکیل دادند.

قبل از این مراسم نمایشگاه گزیده ای از آثار مسابقه بین المللی کارتون، کاریکاتور و پوستر فلسطین تنها نیست در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری افتتاح شد.

سید مسعود شجاعی طباطبایی (دبیر هنری مسابقه و مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری) در مورد این نمایشگاه گفت: مسابقه بین المللی کارتون، کاریکاتور و پوستر فلسطین تنها نیست آذرماه سال گذشته همزمان با اعلام دیدگاه های مکرون رییس جمهور فرانسه نسبت به اهانت نشریه هبدو به پیامبر اسلام و فعالیت های سازشکارانه برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی، فراخوان خود را برای جذب اثر منتشر کرد.

شجاعی طباطبایی همچنین افزود: بیش از 3000 اثر از 66 کشور در این رویداد شرکت کردند که امروز در این نمایشگاه گزیده ای از این آثار در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است.

همچنین علاقه مندانی که امکان حضور در نمایشگاه را ندارند می توانند آثار را در فضای مجازی و با مراجعه به سایت ایران کارتون تماشا کنند.

دبیر مسابقه بین المللی کارتون، کاریکاتور و پوستر فلسطین تنها نیست در ادامه گفت: اختتامیه این رویداد همزمان با روز قدس برگزار خواهد شد که برپایی مختصر و آنلاین آن و یا به صورت حضوری و گسترده به شرایط کرونایی در آن زمان بستگی دارد.

گفتنی ا ست؛ معرفی چهره سال هنر انقلاب چند سالی است که از سوی حوزه هنری انقلاب اسلامی همزمان با شهادت سید شهیدان اهل قلم شهید سید مرتضی آوینی انجام می شود.


کلید واژه ها: رعایت پروتکل های بهداشتی - هفته هنر انقلاب - پروتکل های بهداشتی - انقلاب - مراسم اختتامیه - حوزه هنری - اختتامیه - انقلاب اسلامی - برگزار - فروردین - بهداشتی - مراسم - هنری - دوشنبه - پروتکل - رحمت الهی - هفته - سلام - حوزه - رعایت - محمدمهدی دادمان - هنرمندان متعهد - وحید یامین پور - اسلامی - ساعت - یامین پور - هنرمندان - الهی - چهره - نثار

آخرین اخبار سرویس:
ظرف 24 ساعت می توانیم اسراییل غاصب را نابود کنیم

روز قدس نماد ظلم ستیزی و وحدت امت اسلامی است

قدس فراموش شدنی نیست

دولت آینده باید دارای دیپلماسی اقتصادی باشد

نماز جمعه این هفته در تبریز برگزار نمی شود

واعظی: پیشرفت های در زمینه رفع تحریم ها صورت گرفته

بیانیه سپاه ولیعصر(عج) و نیروی انتظامی خوزستان به مناسبت روز جهانی قدس

روز جهانی قدس، روز جمایت از انتفاضه مردم فلسطین

عکس/ استوری احساسی مهناز افشار برای چهلم آزاده نامداری

کارشناس سیاسی جمهوری آذربایجان: روز قدس نماد دفاع از حقوق مردم فلسطین و مسلمانان جهان است

تکذیب حضور قطعی آیت الله رییسی در انتخابات 1400

یادداشت| سلام بر آنانی که قدس را هدف خود قرار داده اند

تایید صلاحیت احمدی نژاد در انتخابات 1400 صحت دارد؟

عادی سازی رابطه با اسراییل فاجعه آمیزترین اتفاق قرن است

ببینید | سکوت همسر آزاده نامداری شکست / آتشی که از قلب سجاد عبادی برای همسرش زبانه کشید

توزیع 200 بسته معیشتی در رزمایش ضیافت همدلی در چمستان

جمع آوری تمام معتادان متجاهر خراسان رضوی تا پایان شهریور

مبارزه علیه استکبار در حصار مرزها و شرایط نیست

ببینید | استاد گلپا واکسن کرونا را زد

پیام سعید محمد به اصولگرایان کنایه یا تصریح؟ / آن جوان انقلابی منم!

تاکید دبیرکل انصارالله یمن بر اهمیت روز قدس

عراقچی: در مذاکرات وین تعجیل نمی کنیم

تخت روانچی: ایران بزرگترین قربانی استفاده از سلاح های شیمیایی در تاریخ معاصر است

فلسفه وجودی رژیم صهیونیستی تضعیف جهان اسلام و ممانعت از وحدت امت اسلامی است

گفتگوی ویژه؛ بن بست انکار ناپذیر در رژیم صهیونیستی

فهرست جدید آزمایشگاه های تشخیص کووید 19 اعلام شد

وزیر بهداشت: از موج چهارم کرونا عبور کردیم

ضرب الاجل دوهفته ای رییس دستگاه قضا به دادستان کل کشور برای تعیین تکلیف 5000 زندانی

عراقچی: اجازه فرسایشی شدن مذاکرات را نمی دهیم

جهانیان فروریختن هیمنه پوشالی اسراییل را به چشم می بینند

ظرف 24 ساعت می توانیم اسراییل غاصب را نابود کنیم

واعظی: پیشرفت هایی درزمینه رفع تحریم های مرتبط با برجام صورت گرفته است

حذف غربالگری جنین از منظر موافقان

حمایت از مردم مظلوم فلسطین مسئله اصلی جهان اسلام است

جاده ها از 21 اردیبهشت بسته می شوند + ویدئو

حذف غربالگری جنین از منظر موافقان

امیرعبداللهیان: رژیم صهیونیستی با بن بست سیاسی و اجتماعی روبروست

شورای نگهبان طبق اختیارات قانونی شرایط نامزد های ریاست جمهوری را تعیین کرده است

جاده ها از 21 اردیبهشت بسته می شوند + ویدئو

توییت غریب آبادی درباره دیدار عراقچی با گروسی در وین

ترک مقاومت عدالت و اخلاق را از بین می برد

ویژگی های قاضی در تراز اسلام چیست؟

سید احمد حسینی: از همه ابزارهای اطلاع رسانی در بزرگداشت باشکوهتر روز قدس استفاده گردد

استاندار خوزستان: روز قدس میراث ماندگار امام خمینی(ره) است

اساتید دانشگاه و حوزه، اینترنت رایگان 3 ماهه می گیرند

ویدئو/ حمله همسر آزاده نامداری به مجریان و مدیران در مراسم چهلم

رفیعی: مانتوی تنگ، انگیزه ازدواج را از بین می برد

روز قدس نماد ظلم ستیزی و وحدت امت اسلامی است

دفتر مرکزی ائتلاف وحدت ملی در آذربایجان غربی آغاز بکار کرد

حمایت از مردم مظلوم فلسطین مسئله اصلی جهان اسلام است

تکذیب قطعی شدن حضور آیت الله رییسی

سعید جلیلی: راه حل درست و پایدار؛ رفع نقطه ضعف کشور

اخبار کوتاه خبر 23 سیمای گلستان،16 اردیبهشت

روز قدس بسیج و انسجام جهان اسلام را به دنبال داشت

عراقچی در وین: کار سخت و راه درازی پیش رو داریم

نمکی: از موج چهارم کرونا عبور کردیم

ایرادات لایحه رتبه بندی معلمان چیست؟

عراقچی : کار سختی در پیش رو داریم/ مشکلات باید از طریق مذاکره حل شوند

ضرورت وحدت ملت های مسلمان جهان علیه دشمنان اسلام

دعوت آیت الله علم الهدی برای حضور در فضای مجازی و نماز جمعه در روز قدس

شورای نگهبان طبق اختیارات قانونی شرایط نامزدهای ریاست جمهوری را تعیین کرده است

عراقچی: در مذاکرات وین تعجیل نمی کنیم/ در مورد مسیری که باید برویم تفاهم داریم؛ گرچه موانع جدی وجود دارد

آزمون ارشد به تعویق افتاد اما کنکور بدون تغییر ماند

اعلام مبلغ فطریه سال 1400

روایت علی مطهری از رابطه قبلی و نزدیک خود و خانواده اش با رهبر انقلاب /رییسی یک تندرویِ عاقل است /آرزو دارم در جنگ با اسراییل شهید شوم

حناچی: اولین شاکی عیسی شریفی، سپاه است

قالیباف: امروز آزادی قدس نزدیک تر از هر زمانی است

بیانیه سپاه به مناسبت روز جهانی قدس / شعله های مقاومت خاموش نشدنی است

رفیعی: مانتوی تنگ، انگیزه ازدواج را از بین می برد

نمکی: از موج چهارم کرونا عبور کردیم/کاهش 50 درصدی فوتی ها نسبت به پیک قبلی

روز قدس، سالروز همبستگی مسلمانان جهان بر علیه رژیم صهیونیستی است

شعله های انتفاضه و مقاومت فلسطین خاموش نخواهد شد

توییت غریب آبادی درباره دیدار عراقچی با گروسی در وین

ضرورت وحدت ملت های مسلمان جهان علیه دشمنان اسلام

تمدید محدودیت های اعمال شده در شهرهای نارنجی و قرمز

عراقچی: اولویت اصلی در مذاکرات تامین منافع ملت ایران است

مقاومت مسلمانان و حمایت از فلسطین، نابودی رژیم صهیونیستی را رقم می زند

کدخدایی: شورای نگهبان طبق اختیارات قانونی شرایط نامزدهای ریاست جمهوری را تعیین کرده است

روز قدس همراه با پویش های مجازی مردمی

مطهری: شاید لاریجانی به نفع من کنار برود / خباز: اصولگرایان شاید این بار هم مثل گذشته به اجماع نمی رسند / گورستان خواری، پدیده تازه در شهرستان دماوند /کنایه به لیست 14 نفره نامزد های اصلاح طلب توسط کیهان!

آزمون ارشد به تعویق افتاد اما کنکور بدون تغییر ماند

شهردار تهران: می توانستیم بدون توجه به ذخایر آینده، پروژه شهرفروشی را ادامه دهیم | بزرگترین پروژه ما در این دوره شهر نفروشی است

دفتر آیت الله سیستانی مبلغ فطریه سال 1400 را اعلام کرد

حرکت جبهه مقاومت اسلامی در مسیر سردار دلها

روز قدس، نماد بیداری جهان اسلام در برابر استکبار جهانی است

منبع آگاه به کمک دلالان ارز آمد /توییت معنادار علیرضا معزی با هشتگ برجام

فساد در حوزه غذا و دارو مصداق بارز جنایت است

نویسنده و طالقان پژوه البرزی در 87 سالگی فوت کرد

روسیه: شاید مذاکرات پیش رو در وین، آخرین دور گفتگو ها برای احیای برجام باشد

مطهری: شاید لاریجانی به نفع من کنار برود / خباز: اصولگرایان شاید این بار هم مثل گذشته به اجماع نمی رسند / گورستان خواری، پدیده تازه در شهرستان دماوند

شورای نگهبان طبق اختیارات قانونی شرایط نامزدهای ریاست جمهوری را تعیین کرده است

انتقاد معاون دفتر رییس جمهور از تخریب ظریف در مسابقه تلویزیونی

در مورد مسیری که باید برویم تفاهم داریم؛ گرچه موانع جدی وجود دارد

همه ما فدای این گمنام های عزیز شب های قدر!

صوت تحدیر ( تندخوانی ) جزء بیستم و چهارم قرآن کریم | تلاوت جزء 24 قرآن مجید

مقاومت مسلمانان و حمایت از فلسطین، نابودی اسراییل را رقم می زند

تکذیب خبرسازی جدید درباره مذاکرات وین از سوی یک منبع نزدیک به شورای اطلاع رسانی دولت

مشکلات باید از طریق مذاکره حل شوند/ کار سختی در پیش داریم

دعوت مجمع متخصصین از لاریجانی برای حضور در انتخابات

دفتر آیت الله سیستانی مبلغ فطریه سال 1400 را اعلام کرد

اختتامیه هفته هنر انقلاب برگزار شد/ وحید یامین پور «چهره هنر انقلاب» سال 99 شد

اختتامیه هفته هنر انقلاب برگزار شد/ وحید یامین پور «چهره هنر انقلاب» سال 99 شد