مطالب مرتبط:
گزارش| بیست و پنجمین سالگرد جنگ 16 روزه؛ حزب الله چگونه «خوشه های خشم» اسراییل را پرپر کرد؟
گزارش تصویری: جلسه فنی شاگردان قلعه نویی قبل بازی پیکان
کرونا در جهان| تاکنون حدود 3 میلیون فوت و 136 میلیون مبتلا شده اند
دیدار وزیر دفاع آمریکا با نتانیاهو|آستین: از گزارش ها درباره نطنز مطلع شدیم
گزارش تصویری: جلسه فنی شاگردان قلعه نویی قبل بازی پیکان
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 فروردین 1400 ساعت 22:552021-04-12ورزشي

گزارش فنی یکی از معتبرترین دوره های مربی گری و آنالیز جهان؛ در جلسات تمرینی بزرگ ترین تیم های دنیا چه می گذرد؟ |…


رسانه طرفداری همواره در زمینه ارائه یادداشت های فنی به روز و اختصاصی همگام با معتبرترین منابع فنی دنیا، در میان رسانه های فارسی زبان پیش رو بوده است (نمونه های مختلف را اینجا ، - اختصاصی طرفداری – رسانه طرفداری همواره در زمینه ارائه یادداشت های فنی به روز و اختصاصی همگام با معتبرترین منابع فنی دنیا، در میان رسانه های فارسی زبان پیش رو بوده است (نمونه های مختلف را اینجا ، اینجا ، اینجا ، اینجا  و اینجا ببینید).

در یکی از جدیدترین بخش های ایستگاه تاکتیک ، شهاب شهابی، تاکتیک نویس طرفداری، که دوره های مختلف مربی گری و آنالیز معتبر را سپری کرده، گزارش فنی بخشی از آخرین دوره را در اختیار طرفداری قرار داده تا علاقه مندان حرفه ای مباحث فنی که شرایط و امکان حضور در این دوره های ارزشمند را ندارند، با بخشی از مباحث مطرح شده در آن آشنا شوند و اطلاعات فنی به روزی را به دست آورند: لئوناردو ژاردیم، مربی مشهور پرتغالی، دوران درخشانی را در موناکو سپری کرد و با این تیم قهرمان لیگ فرانسه شد و همچنین تا نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا نیز پیش رفت.

ژاردیم پیش از حضور در موناکو در تیم هایی همچون بیرامار، اُلمپیاکوس و اسپورتینگ لیسبون نیز به عنوان سرمربی حضور داشت.

ژاردیم از زمان حضور در بیرامار، تیم فنی مشخصی را کنار خود می دید که تا آخرین روزهای حضورش در موناکو کنارش بودند و او را در راه رسیدن به هدف هایش یاری می کردند.

دوره مربی گری و آنالیز پیشرفته ای توسط تیم فنی لئوناردو ژاردیم، به رهبری دستیار اول و آنالیزور ارشد او برگزار شد که به مدت دو ساعت و نیم بیانگر فلسفه، روش ها، برنامه های تمرینی، نحوه آنالیز حریفان و در یک کلام ایده های فنی لئوناردو ژاردیم و تیم فنی او بود.

این دوره پیشرفته در سه بخش صورت گرفت.

بخش اول مربوط به بیان کلی ایده های فنی لئوناردو ژاردیم و تیمش بود، بخش دوم مربوط به برنامه های تمرینی تیم های ژاردیم در طول هفته می شد و بخش سوم به طور جزیی تر به بیان روش ها و ایده های ژاردیم در آنالیز تیم حریف و تیم خودی اختصاص داده شد.

به علت حجم گسترده مطالب فنی ارائه شده، در این یادداشت سعی خواهد شد تا به طور خلاصه و تا جایی که قالب یک یادداشت اجازه می دهد، به بخش دوم بپردازم.

بخشی که هواداران حرفه ای فوتبال در ایران از آن اطلاعات چندانی ندارند چرا که مربوط به ریزترین جزییات فنی سرمربیان مطرح و تیم های مطرح می شود.

در این دوره پیشرفته به مرور برنامه های تمرینی لئوناردو ژاردیم و ایده های او در تمرینات در طول یک هفته زمان بندی شده پرداختیم.

به طوری که در روز یکشنبه به طور پیش فرض، مسابقه ای در لیگ برگزار می شد و قرار بود مسابقه بعدی یکشنبه هفته آینده باشد.

به نظر شما لئوناردو ژاردیم در طول این یک هفته و 6 روز فرصت تمرینی که تا مسابقه بعدی در اختیار دارد، چگونه تیمش را تمرین می دهد؟  دوشنبه ایده لئوناردو ژاردیم در شرایطی که وسط هفته بازی های لیگ قهرمانان اروپا و یا رقابت های حذفی داخلی وجود نداشته باشد و تا بازی بعدی لیگ یک هفته فاصله زمانی باشد، همواره یک روز تعطیلی کامل تمرینات و دادن استراحت به بازیکنان تیم پس از بازی روز گذشته است.

ژاردیم و تیم فنی اش روی این مساله همواره تاکید داشته اند که دادن استراحت کامل به تمامی بازیکنان یک روز پس از بازی (در این شرایط زمانی) می تواند تاثیر زیادی در ریکاوری روحی آنان داشته باشد.

ژاردیم به بازیکنان در این روز توصیه می کند که زمان را با خانواده و دوستانشان سپری کنند و از لحاظ روحی به مسائلی به غیر از فوتبال فکر کنند تا برای تمرینات سخت و فشرده ای که از روز سه شنبه تا روز بازی هفته آینده در روز یکشنبه پیش رو دارند، به طور کامل آماده باشند.

تیم فنی ژاردیم استثنایی برای بازیکنان در این روز تعطیلی قائل نیست و تمامی بازیکنان می توانند از این روز تعطیلی پس از بازی به طور کامل استفاده کنند.

سه شنبه اولین روز تمرینی پس از یک روز تعطیلی فرا رسیده.

تیم فنی ژاردیم در این روز غالبا بازیکنان را به دو گروه تقسیم می کند.

گروه اول بازیکنانی هستند که در بازی روز یکشنبه 45 دقیقه یا بیشتر بازی کرده اند و گروه دوم بازیکنانی هستند که کمتر از 45 دقیقه در بازی روز یکشنبه به میدان رفته اند.

تمرینات طراحی شده برای این دو گروه در روز سه شنبه با یکدیگر متفاوت است و خروجی های فنی که از این دو گروه به دست می آید نیز طبیعتا با یکدیگر فرق می کند.

با این حال در مجموع، تمریناتی که در روز سه شنبه طراحی می شود، تمرینات سبکی است که قرار نیست انرژی زیادی از بازیکنان (علی الخصوص بازیکنان گروه اول) صرف کند.

حتی بازیکنان  گروه دوم نیز تمرینات را در فضاهایی کوچک انجام می دهند تا فشار زیادی را متحمل نشوند.

به عنوان مثل یک نمونه از تمریناتی که تیم فنی ژاردیم برای روز سه شنبه طراحی می کند، به شکل زیر است.

این تمرین با مشارکت هر دو گروه از بازیکنان انجام می گیرد.

مطابق تصویر می بینیم که هر دو گروه بازیکنان در یک سمت زمین قرار می گیرند، بازیکنان گروه اول با رنگ قرمز جانمایی می شوند و بازیکنان گروه دوم با رنگ های بنفش و آبی در فضای داخلی قرار می گیرند.

به این ترتیب یک بازی درون تیمی در فضایی کوچک بین دو تیم بنفش و آبی شکل می گیرد که بازیکنان به مرور کارهای ترکیبی و بازی تک ضرب می پردازند و بازیکنان گروه اول (رنگ قرمز) نیز در بیرون قرار می گیرند تا فشار کمتری را متحمل شوند و صرفا چند لمس توپ در نقش حمایتیِ بازیکنان گروه دوم داشته باشند.

در انتهای تمرین روز سه شنبه نیز تیم فنی لئوناردو ژاردیم معمولا تلاش می کند تا یک مسابقه درون تیمی را بین بازیکنان گروه دوم در یک نیمه زمین انجام دهد.

در این زمان بازیکنان گروه اول تمرین را ترک می کنند و بازیکنان گروه دوم یک مسابقه درون تیمی را 6 به 6 یا 7 به 7 در یک نیمه زمین انجام می دهند.

چهارشنبه در تمرینات روز چهارشنبه دیگر تفاوتی از لحاظ حجم تمرینات میان بازیکنان وجود ندارد و با تمامی بازیکنان به طور یکسان رفتار می شود.

در این روز بازیکنان به گروه های چند نفره تقسیم می شوند و در بخش های مختلف زمین تمرینات طراحی شده را انجام می دهند.

نکته مهم در این روز از دید تیم فنی لئوناردو ژاردیم، پارامتر سرعت و شدت است.

در طول این یک هفته، تمریناتِ هیچ روزی به اندازه چهارشنبه دارای سرعت و شدت نیست و تمرینات به گونه ای طراحی می شوند تا تمامی بازیکنان در گروه های مختلف در یک فضای مشخص، با بیش ترین سرعت و شدت به انجام گفته های مربیان بپردازند.

به عنوان مثال به تصویر زیر دقت کنید که یکی از تمرینات طراحی شده در روز چهارشنبه توسط تیم فنی ژاردیم را نشان می دهد.

همان طور که گفته شد می بینیم بازیکنان به دو گروه تقسیم شده اند و در دو قسمت از زمین در فضایی کوچک تمرین مشابهی را انجام می دهند.

تمرینی که به طور همزمان خارج شدن از زیر پرسینگ در فضایی کوچک و همچنین پرسینگ در فضایی کوچک در جهت بازپس گیری سریع توپ را شامل می شود.

می بینیم که هر دو پارامتر سرعت و شدت در این تمرین لحاظ شده و عامل مهمی محسوب می شود.

پنج شنبه در روز پنج شنبه از دید تیم فنی ژاردیم، مهم ترین پارامتر زمان تمرین است.

به این معنی که پنج شنبه تیم طولانی ترین زمان تمرینی را در طول هفته تجربه می کند.

تیم فنی تمرینات بیش تری را طراحی می کند و بازیکنان نیز زمان بیشتری را در زمین صرف می کنند.

رفته رفته با نزدیک شدن به بازی روز یکشنبه، تمرینات در وسعت بیش تری از زمین دنبال می شود.

در این روز باز هم تاکید تیم فنی ژاردیم روی طراحی تمریناتی است که بر باز پس گیری سریع توپ و همچنین خارج شدن از زیر پرس حریف، متمرکز است.

البته فراموش نکنید که بر خلاف روز چهارشنبه این نوع تمرینات در وسعت بیشتری از زمین انجام می شوند و همچنین زمانش نیز طولانی تر است.

به عنوان مثال به تصویر زیر دقت کنید که یکی از تمرینات طراحی شده در روز پنج شنبه را نشان می دهد.

بازیکنان به دو تیم تیره و زرد تقسیم شده اند.

تیم تیره توپ را از دروازه بان خودی تحویل می گیرد و باید در عقب زمین حداقل 5 پاس میان مدافعان زیر فشار تیم زرد رد و بدل شود و سپس تیم تیره تلاش کند که خودش را از زیر پرسینگ تیم زرد خارج کند و به سمت دروازه آنان بازی را انتقال دهد.

سپس تیم زرد از عقب زمین توپ را می گیرد و این حرکت در نقطه مقابل تکرار می شود.

به این ترتیب بازیکنان در وسعت بیشتر و زمان بیشتری تمرینات طراحی شده مربوط به پرسینگ و خارج شدن از زیر پرسینگ حریف را انجام می دهند.

جمعه از روز جمعه رفته رفته ما به طور مصداقی شاهد تمرین بر روی تاکتیک های مشخص تدافعی و تهاجمی هستیم که به نسبت حریف روز یکشنبه طراحی شده اند.

از امروز در جلسات فنی پیرامون تاکتیک های تدافعی و تهاجمی مشخصی برای بازی روز یکشنبه در مقابل بازیکنان صحبت می شود و سپس در جلسات تمرینی این تاکتیک ها به طور مصداقی در زمین اجرا می شوند.

  به عنوان مثال به تصاویر زیر به ترتیب دقت کنید که یک تمرین طراحی شده توسط تیم فنی لئوناردو ژاردیم را برای روز یکشنبه مقابل حریفی مشخص نشان می دهد.

جایی که بازیکنان یک نقشه و تاکتیک مشخص را در راه رسیدن به دروازه حریف از کناره های زمین تمرین می کنند.

در روز جمعه پس از مرور این تاکتیک ها، سعی خواهد شد تا در انتهای تمرین بازیکنان در یک مسابقه شبیه سازی شده درون تیمی نیز این تاکتیک ها را تمرین کنند تا در شرایط نزدیک به مسابقه و فشاری مضاعف هم به مرور کارهای تاکتیکی پرداخته باشند.

شنبه به روز قبل از بازی رسیدیم.

روزی که آخرین تمرین تیم زیر نظر لئوناردو ژاردیم برگزار خواهد شد.

نکته کلیدی در روز شنبه آرامش است.

تاکید تیم فنی ژاردیم همواره تمرینی آرام و سبک در روز قبل از مسابقه است.

تمرینی که کمی استرس بازیکنان را کاهش دهد و روحیه آنان را بهتر کند.

در این روز از لحاظ تاکتیکی لئوناردو ژاردیم بیش ترین زمان را روی تمرینات ضربات شروع مجدد و کرنرها قرار می دهد.

تاکتیک هایی ویژه که مختص حریف روز یکشنبه است.

تیم فنی ژاردیم معتقد است که روز قبل از مسابقه بهترین زمان برای تمرینات تاکتیکی ضربات شروع مجدد است.

در انتهای تمرین روز شنبه نیز ژاردیم معمولا تمرین مفرحی را طراحی می کند تا بازیکنان با آرامش و روحیه ای خوب تمرین را به پایان برسانند.

به این ترتیب لئوناردو ژاردیم پس از 6 روز زیر نظر داشتن تیم و بازیکنانش به بازی روز یکشنبه می رسد.

بازی که بازیکنان ژاردیم به بهترین شکل برای آن آماده به نظر می رسند.

توجه به برنامه های تمرینی تیم های بزرگ، مسئله ای است که کمتر طرفداران حرفه ای فوتبال در سراسر دنیا به علت نداشتن اطلاعات کافی به آن می پردازند در حالی که مسائل زیادی در این تمرینات برای یادگیری وجود دارد.

در یادداشت های آتی باز هم سعی خواهد شد تا به این مساله بپردازیم.


کلید واژه ها: رسانه های فارسی زبان - طرفداری - معتبرترین - رسانه طرفداری - اختصاصی - رسانه - دوره - مختلف - مربی گری - اختصاصی طرفداری - یادداشت - ایستگاه تاکتیک - دنیا - تاکتیک - آنالیز - یکی از - گزارش - فارسی - منابع - بزرگ ترین - طرفداری، - شهاب - مربی - میان - زبان - ایستگاه - ارزشمند - تمرینی - شرایط - علاقه

آخرین اخبار سرویس:
پخش زنده فوتبال | مسابقات مهم امروز را در طرفداری ببینید

پخش زنده فوتبال | مسابقات مهم امروز را در طرفداری ببینید

آقای گلی سردار در روسیه تارومار شد/فرش از زیر پای آزمون کشیده شد

واکنش ترابی درباره احضارش به کمیته انضباطی، شادی جنجالی آل کثیر و شکایت استقلال

آقای گلی سردار در روسیه تارومار شد

دیدار رییس سازمان بسیج ورزش کشور با رییس فدراسیون ووشو

ایتالیایی نابغه؛ جانشین زیدان در رئال مادرید

10 کاراکتر محبوبی که در بازی ها سورپرایزمان کردند + عکس

افشاگری درباره هواداری یک رییس جمهور از تیم خاص/ رنگ پرده های خانه و محل کارش هم یک رنگ خاص بود/ آذری جهرمی برعکس خیلی ها شهامت دارد

بانوی شیرازی نایب قهرمان مچ اندازی ایران

موتوجی پی| میلر فاتح گرندپری فرانسه شد/ مارکس به خط پایان نرسید

اعلام ترکیب مس رفسنجان و سپاهان

معادلات صعود ایران، پیچیده تر از ارباب حلقه ها!

عکس| جنجال تازه فدراسیون برای استقلالی های خشمگین

رونالدو لیگ قهرمانان را از دست می دهد؟

آقای گلی سردار در روسیه تارومار شد/فرش از زیر پای آزمون کشیده شد

تماس بارسلونا با ژاوی

برگزاری کنگره تجلیل از ایثارگران سوم خرداد در کرمانشاه

پخش زنده فوتبال اروپا| بارسلونا- سلتاویگو؛ بیلبائو - رئال مادرید

برد زنیت در هفته پایانی لیگ روسیه/ آزمون آقای گلی را از دست داد

ترکیب مس رفسنجان و سپاهان اعلام شد

واکنش ترابی درباره احضارش به کمیته انضباطی، شادی جنجالی آل کثیر و شکایت استقلال

آقای گلی سردار در روسیه تار و مار شد/ فرش از زیر پای آزمون کشیده شد!

سرمربی باشگاه ترابوزان همچنان در انتظار پاسخ مدافع تیم ملی ایران

ساعت بازی سپاهان و مس رفسنجان تغییر کرد

خبری نگران کننده از تمرین امروز پرسپولیس در آستانه بازی جام حذفی

رسول کربکندی: مربیان استقلال بهتر است به جای اتفاقات ماورایی به مسائل فنی تیمشان توجه کنند

پیشنهاد تیم قطری هافبک پرسپولیس را هوایی کرد/ نورالهی تهدید کرد

عجیب اما واقعی؛ مرد زیمباوه ای با 16 زن و 151 بچه!+عکس

پست جنجالی مجری صداوسیما علیه آذری جهرمی!+عکس

رونالدو لیگ قهرمانان را از دست می دهد؟

مجوز فعالیت باشگاه ها صادر شود

حضور باشگاه سپاهان برای مجمع انتخاباتی فدراسیون دوچرخه سواری

ترکیب مس رفسنجان و سپاهان اعلام شد

یک هشتم؛ کشورها باید درخواست میزبانی دهند نه باشگاهها

برد زنیت در هفته پایانی لیگ روسیه/ آزمون آقای گلی را از دست داد

تلاش پرسپولیس برای دائمی شدن قرارداد مغانلو

لیگ برتر انگلیس| برتری کریستال پالاس مقابل استون ویلا در دیداری نزدیک

مهاجم جنجالی برنده پرونده شکایت تراکتور شد

انتقاد گسترده مطبوعات انگلیس از توخل

لیبروی تیم ملی والیبال به ترکیه می رود؟

آقای گلی سردار در روسیه تار و مار شد/ فرش از زیر پای آزمون کشیده شد!

رونالدو لیگ قهرمانان را از دست می دهد؟

انتقاد گسترده مطبوعات انگلیس از توخل

بی اعتمادی به کومان پیش از انتهای فصل / تماس بارسلونا با ژاوی

اگر دربی تهران یک بازی بین المللی بود 8 اخراجی داشت

مهاجم جنجالی برنده پرونده شکایت تراکتور شد

انتقاد شدید هواداران استقلال به فرهاد مجیدی به خاطر یک بازیکن

رقم درخواستی سانتاکلارا برای صدور رضایتنامه مغانلو چقدر است؟

اگر دربی تهران یک بازی بین المللی بود 8 اخراجی داشت

فیورنتینا صفر ناپولی 2/ یووه کم امید شد

فیورنتینا برای یووه بازی نکرد؛ ناپولی در آستانه کسب سهمیه لیگ قهرمانان

عیسی آل کثیر از دوباره محروم می شود؟

ترکیب مس رفسنجان و سپاهان اعلام شد

ببینید | استعداد ویژه طارمی در بوکس!

افزایش 50 درصدی اماکن ورزشی

انتقاد شدید هواداران استقلال به فرهاد مجیدی به خاطر یک بازیکن

تماس بارسلونا با ژاوی

کشتی گیر آزادکار لارستانی سهمیه حضور در جام بین المللی تختی را کسب کرد

اشرف حکیمی در لیست خرید تابستانی بایرن

رونالدو مقابل استقلال بازی می کند؟ +عکس

سری آ ایتالیا | صعود ناپولی به رده سوم / رونالدو لیگ قهرمانان را از دست می دهد؟

فیلمی از صحبت های جنجالی داریوش ارجمند درباره وزنه برداری زنان

شکاری برنده پرونده شکایت تراکتور شد/ ثبت قرارداد بازیکن گل گهر در سازمان لیگ

کنایه سنگین مدیر لیگ برتری به مربیان استقلال

سپاهان بدون تغییر برابر مس رفسنجان

ثبت قرارداد بازیکن گل گهر در سازمان لیگ

حمله تند پیشکسوت استقلال به عیسی آل کثیر؛ او باید محروم شود

اعتراض مربی استقلال به تصمیم کمیته انضباطی/ مهاجم پرسپولیس هم کار زشتی کرد

فوتبال بلژیک؛ آغاز هفته 4 با پیروزی خنک

حرکت روی کنعانی زادگان، پنالتی بود

تعریف مولر از مولر

آغاز تلاش پرسپولیس برای اخذ رضایت نامه مغانلو

کریستیانو رونالدو مقابل استقلال بازی می کند؟

بی اعتمادی به کومان پیش از انتهای فصل / تماس بارسلونا با ژاوی

علی دایی و سوشا مکانی استقلالی هستند؛ این کجا و آن کجا!

تعریف مولر از مولر

ثبت قرارداد بازیکن گل گهر در سازمان لیگ

ایکاردی به دنبال بازگشت به سری A/ میلان، رم و یوونتوس مقاصد احتمالی مائورو

رکورد 14 گله علی دایی شکسته می شود؟ + عکس

رونالدو مقابل استقلال بازی می کند؟+عکس

اسامی آزادکاران برای حضور در جام تختی

آغاز تلاش پرسپولیس برای اخذ رضایت نامه مغانلو/ادامه مذاکره با تمدیدی ها در تعطیلات لیگ

واکنش رسانه ها به حمایت بازیکنان مسلمان از فلسطین در فینال جام حذفی انگلیس+ عکس

سامان در لیست انتظار؛ قدوس پنجمین ایرانی لیگ انگلیس؟!

تقدیر از اقدامات جهادی فدراسیون ووشو

نوراللهی پرسپولیسی ها را تهدید کرد

فیورنتینا 0-2 ناپولی؛ یک قدم تا لیگ قهرمانان اروپا

اعلام ترکیب سپاهان مقابل مس رفسنجان

اعتراض مربی استقلال به تصمیم کمیته انضباطی/ مهاجم پرسپولیس هم کار زشتی کرد

گلزن دربی به بازی با ذوب آهن امیدوار شد

صالحی امیری: مرحوم ترکان خدمات ارزنده ای به یادگار گذاشت

جدیدترین وضعیت عالیشاه/ هافبک پرسپولیس به جام حذفی هم نرسید

شکاری برنده پرونده شکایت تراکتور شد/ ثبت قرارداد بازیکن گل گهر در سازمان لیگ

گل محمدی: استقلالی ها اذهان را به سمت آذری جهرمی منحرف می کنند تا واقعیت را بپوشانند

ارسال گزارش علیه مجیدی/ دردسر تازه برای استقلال؟

ستاره ای که ناامید شد/ چنین حقوقی به تو نمی دهیم!

سعید آذری: ما اعضای خانواده فوتبال نباید پدر خانواده را بی عزت کنیم/ از شهامت آذری جهرمی خوشم می آید که عقیده خود را می گوید

فیورنتینا 0-2 ناپولی؛ یک قدم تا لیگ قهرمانان اروپا

سری آ ایتالیا | صعود ناپولی به رده سوم / رونالدو لیگ قهرمانان را از دست می دهد؟

گزارش فنی یکی از معتبرترین دوره های مربی گری و آنالیز جهان؛ در جلسات تمرینی بزرگ ترین تیم های دنیا چه می گذرد؟ |…

گزارش فنی یکی از معتبرترین دوره های مربی گری و آنالیز جهان؛ در جلسات تمرینی بزرگ ترین تیم های دنیا چه می گذرد؟ |…