مطالب مرتبط:
حقوق دانان مسدودسازی حساب های کاربری بین المللی رسانه ملی را محکوم کردند
عدم مسئولیت پلتفرم های خارجی در کشور/«تولید محتوا» محوری ترین مؤلفه ایجاد ارتباطات اجتماعی در فضای مجازی
آیین تجلیل از مقام معلمان در فضای مجازی برگزار شود
مراسم ماه رمضان با اولویت منازل و استفاده از فضای مجازی
حضور 800 مبلغ فرهنگی در فضای مجازی/ضرورت مقابله با استراتژی های فرهنگی نظام سلطه
-110 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 فروردین 1400 ساعت 22:252021-04-12سياسي

خیزش حقوقدانان علیه مسدودسازی حساب کاربری رسانه ملی در فضای مجازی خارجی


سه هزار نفر از حقوقدانان کشور مسدودسازی حساب های کاربری بین المللی رسانه ملی را محکوم کردند.

- 3000 نفر از حقوقدانان کشور در بیانیه ای با اشاره به نقض فاحش اصول آزادی بیان و جریان آزاد اطلاعات از سوی پلتفرم های خارجی شبکه های اجتماعی، مسدودسازی حساب های کاربری بین المللی رسانه ملی را محکوم کردند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروابط عمومی رسانه ملی، متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:درحالی مدیران شبکه های اجتماعی نظیر؛ فیسبوک، توییتر، اینستاگرام و یوتیوب از پرچمداری خود به عنوان طلایه داران آزادی بیان دم می زنند و آزادی بیان را اصل اساسی در پلتفرم های خود می دانند و خود را قهرمان آزادی بیان معرفی می کنند که روزانه شاهد آنیم که بسیاری از حساب های کاربران در سراسر جهان در شبکه های اجتماعی همچون فیس بوک، دچار محدودیت هایی همچون حذف پست و در درجه نهایی، مسدودسازی و تعلیق دائمی حساب کاربری شده اند.

مارک زاکربرگ، مالک فیس بوک، آزادی بیان را یک اصل بنیادین در هسته اصلی فیس بوک می داند.

وی در سخنرانی در اکتبر 2019 در جورج تاون اعتقاد خود را مبنی بر اینکه دادن صدا برای بیان آزادانه به همه، افراد ناتوان را قدرت می بخشد، بیان کرد و افزود که دادن صدا به مردم برای بیان آزادانه، جامعه را به سمت بهتر شدن می کشاند.

با وجود ادعای آزادی بیان، ظرف سال های اخیر، شرکت های فناوری آمریکایی بار ها دست به اقداماتی علیه رسانه های ایرانی زده اند.

پیرو مسدودسازی غیرقانونی تعداد زیادی از صفحات فارسی در پلتفرم های فیسبوک، گوگل و توییتر و به تبع آن طی ماه های اخیر به مسدود کردن حساب های کاربری متعلق به معاونت برون مرزی سازمان صداوسیما جمهوری اسلامی ایران، اقدام کرده اند.

این محدودسازی ها نقض آشکار آزادی بیان و خلاف اصل جریان آزاد اطلاعات است که از اصل آزادی بیان نشأت می گیرد.

ماده 19 اعلامیه جهانی حقوق بشر مصوب 1948 درباب آزادی بیان چنین مقرر می دارد: هرکس حق آزادی عقیده و بیان دارد.

این حق شامل آزادی حفظ عقاید، مصون از تعرض و جستجو، کسب اظهار اطلاعات و اندیشه ها از هر طریق و بدون توجه به مرز ها می باشد.

و ماده 19 میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به روشنی در راستای ضرورت و بنیادین بودن آزادی بیان و آزادی اطلاعات مقرر می دارد و عبارات هرکس ، اظهار اطلاعات ، از هر طریق و بدون توجه به مرزها به خوبی نمایانگر اهمیت این ماده است.

این ماده با ذکر کلمه هرکس ، هرگونه محدودیتی را در مورد منشاء اطلاعات ممنوع ساخته است.

با به کارگیری واژه ی اطلاعات و اندیشه ها هیچ گونه محدودیتی برای دلخواه بودن اطلاعات ارسالی قائل نشده است.

از عبارت از هر طریق و بدون توجه به مرزها استفاده شده که نه تنها شیوه ی انتقال اطلاعات اهمیتی ندارد، بلکه هیچ قلمرو جغرافیای سیاسی نیز نمی تواند آن را محدود سازد و باید پذیرفت که جریان آزاد اطلاعات از حقوق فردی انسانی و از ضروریات حقوق بشر است.

در اسناد بین المللی حقوق بشر، آزادی بیان صرفا به معنای خاص آن یعنی آزادی سخن گفتن Freedom of Speech به کار نرفته، بلکه مصادیق گوناگونی را تحت الشمول دارد و به عبارت دیگر در معنای اعم آن یعنی Freedom of Expression به کار رفته است و بیان عبارت است از تبلور اندیشه ها، تفکرات و عقاید اشخاص به هر شکل ممکن؛ این گونه تبلور مکنونات ذهنی انسانی می تواند به شکل نوشتن، هنر، سخنرانی کردن و.

تجلی یابد و در پرتو اسناد بین المللی و رویه قضایی بین المللی سعی شده است مصادیق مهم و اصلی آن آشکار گردد.

همچنین دادگاه آمریکایی حقوق بشر در نظر مشورتی به سال 1985 در تفسیر ماده 13 کنوانسیون آمریکایی حقوق بشر، آزادی اطلاعات را به منزله حق بنیادین بشری شناخته است که به اندازه آزادی بیان برای جامعه دموکراتیک ضرورت دارد؛ در ماده 13 تصریح می کند، افراد نه تنها حق آزادی بیان اندیشه های خود را دارند، بلکه حق و آزادی جست و جو، دریافت و انتشار اطلاعات و اندیشه ها را از هر نوع دارند.

آزادی بیان از یک سو مستلزم آن است که هیچ کس با محدودیت یا مانعی خودسرانه در بیان اندیشه های خود مواجه نشود.

در این معنا، آزادی بیان حقی است متعلق به تک تک افراد، از سوی دیگر، بعد دوم آن، حاکی از حق جمعی به دریافت هر نوع اطلاعات و دسترسی به اندیشه های ابراز شده توسط دیگران است.

این در حالی است که سال گذشته نشریه آمریکایی اینترسپت در گزارشی در دسامبر 2017 نوشت که فیسبوک برای حذف صفحات و مطالب برخی از فعالان به دستور دولت آمریکا و مقام های رژیم صهیونیستی عمل می کند.

فیسبوک چندی پیش نیز صد ها حساب کاربری را در فضای مجازی به بهانه انتشار پیام هایی در حمایت از حکومت ایران حذف کرده و در اقدامی مشابه چند ماه پیش اقدام به مسدودسازی صفحه رسمی شبکه العالم کرده است.

فیسبوک، بدون ارائه مستندات عینی و قابل انتساب مدعی شده بود صدا و سیمای ایران از سال 2011 به این سو، برای اثرگذاشتن بر رأی دهندگان در کشور های مختلف از جمله انگلیس و آمریکا و انتشار پیام هایی در حمایت از حکومت ایران از صد ها حساب کاربری جعلی استفاده کرده است.

این حذف حساب های کاربری تنها به کاربران ایرانی محدود نمی شود، بلکه این شبکه ها به بهانه های واهی صدا های مستقلی را که برای آزادی انسان ها تلاش می کنند، مسدود می کنند.

در ادامه لازم به ذکر است هفته نامه نیویورکر در 31 اکتبر 2019 در گزارشی تحت عنوان فیسبوک و دستاویز آزادی بیان اعلام نمود: مارک زاکربرگ، بنیان گذار فیسبوک طی دهه اول تاسیس این پلتفرم مدعی بود که شرکتش همه مرز ها را درهم می شکند و بار ها اعلام کرده بود که این نرم افزار یک ناشر است و هر ناشری مجبور است از آنچه که منتشر می کند، پشتیبانی کرده و در قبال آن مسئول باشد و این مسئولیت هم قانونی بوده و هم اخلاقی است؛ اما واقعیت چیز دیگری است.

شرکتی که او تاسیس کرده اساسا یک شرکت تجاری است و لذا با نظارت بر کار کاربران، رفتار آن ها را اصلاح و دستکاری می کند و اطلاعات آنان را به بالاترین پیشنهاد می فروشد.

وی در جریان مصاحبه با یک خبرنگار که از فیسبوک به عنوان یک شرکت رسانه ای نام برده بود، از عبارت شرکت فناوری استفاده کرد.

خبرنگار در ادامه گفت شما در حال ایجاد مخاطب هستید و این مخاطب را می فروشید.

زاکربرگ در پاسخ صرفا اشاره کرد به محصولاتی که شرکتش تولید می کند تا مردم بتوانند راحت تر اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند.

در سپتامبر 2019 بود که کتی هاربات، مدیر سیاستگذاری این شرکت اعلام کرد که فیسبوک طرفدار آزادی بیان است و اینکه در یک دموکراسی مهم است که مردم بتوانند خود سخنان سیاستمداران را بدون پرده بشنوند و ببینند؛ اما این یک دروغ بزرگ است؛ چرا که زاکربرگ بزرگ ترین میکروفون جهان را در دست دارد و آن را در اختیار دروغگویان، اقتدارگرایان و هرکسی که توان اجاره آن را دارد، قرار می دهد.

در واقع سیاست اعلامی فیسبوک منافع مالی برای این شرکت درپی دارد.

این شرکت با تبلیغات گسترده خود را مروج آزادی بیان نشان می دهد به گونه ای که تعدادی از سناتور های آمریکایی به تحسین این شرکت می پردازند، اما در پشت پرده این فضای تبلیغی، منافع مالی بیشماری نهفته است.

فیسبوک در اکتبر 2019 اعلام کرد که یک فضای اختصاصی فراهم شده توسط روزنامه نگاران حرفه ای فراهم می کند تا کاربران بتوانند اخبار با کیفیت بالاتر و از منابع معتبرتر دریافت کنند.

چنین تعریفی از منابع معتبرتر به این معناست که این شرکت است که صرفا تعیین می کند چه منابعی معتبر هستند و چه منابعی نامعتبر و همین یعنی درآمد مالی در قبال معرفی منبعی به عنوان منبع معتبر است.

فیسبوک در ماه های گذشته در چندین وهله برخی اتهامات اثبات نشده صفحات متعلق به کاربران ایرانی را که تنها به حمایت از توافق هسته ای ایران و علیه اشغالگری رژیم صهیونیستی پرداخته اند، حذف کرده است.

این اقدامات در حالی انجام می شوند که فیسبوک و توییتر علی رغم تحقیقات گسترده ای که نشان می دهند ربات های وابسته به عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی در حال انتشار پیام های ضدایرانی هستند، در اقدام برای حذف آن ها سهل انگاری می کند.

این حذف حساب های کاربری تنها به کاربران ایرانی محدود نمی شود، بلکه این پلتفرم ها به بهانه های واهی صدا های مستقلی را که برای آزادی انسان ها تلاش می کنند، مسدود می کنند و این معیار های دوگانه یوتیوب در مواجهه با کاربران- همان طور که رسانه های رسمی آمریکایی به آن اذعان دارند- حاکی از تاثیر پذیری مستقیم این شبکه ها از دولتمردان آمریکایی و صهیونیستی بوده و خلاف ادعای آزادی بیان است.

در خاتمه لازم به ذکر است در مجله آمریکایی آتلانتیک مورخ 22 سپتامبر 2019 آمده است که فیسبوک، اینستاگرام، گوگل و توییتر دائما در حال توسعه سیستم های فیلترینگ و سانسور خود هستند و به تدریج این سیستم ها تکمیل می شوند و فضای مجازی بیش از پیش محدود می شود و در بلند مدت این روند فضای عمومی را به شدت محدود خواهد ساخت و آسیب جدی به آزادی بیان وارد خواهد ساخت؛ چراکه این شرکت ها منافع خود را در اولویت کار های خود قرار داده اند و این منافع با منافع دولت ها و شرکت های تجاری بزرگی که تحت تاثیر سیاست های دولت ها هستند، همگام و همراه است.

دادن اختیار به این شرکت ها به معنای نادیده گرفتن دموکراسی است؛ بنابراین ما حقوقدانان ضمن اعلام این استاندارد های دوگانه و تناقض گویی مدیران شبکه های اجتماعی، از ستاد حقوق بشر و وزارت امور خارجه به عنوان مدافعان حقوق ملت ایران، از شورای حقوق بشر و سازمان ملل متحد به عنوان نهاد های بین المللی صیانت کننده از حقوق بشر، درخواست رسیدگی عاجل برای جلوگیری از اقدامات سانسورکننده و مختل کننده جریان انتشار آزاد اطلاعات را داریم.


کلید واژه ها: شبکه های اجتماعی - آزادی بیان - رسانه ملی - حساب های کاربری - حقوقدانان - بیان - اجتماعی - آزاد - آزادی - رسانه - بین المللی - کاربری - حساب - شبکه - بیانیه - پلتفرم - روابط عمومی - حساب کاربری - محکوم - خارجی - اینستاگرام - فضای مجازی - کشور - هایی - اطلاعات - محدودیت - کاربران - روزانه - مدیران - قهرمان

آخرین اخبار سرویس:
تشدید اجرای پروتکل های بهداشتی در تاسیسات گردشگری و اقامتی خراسان رضوی

برخورد با دستفروشان بر خلاف رویه شورای پنجم است/شهردار تهران در رفتار با مدیران دقت بیشتری کند

شگرد نوظهور رسانه های معاند برای تخریب انتخابات / ایجاد دوقطبی های دروغین و تردیدافکنی درباره نظارت شورای نگهبان

ارائه بیش از 100 هزار مورد خدمت به ساکنان مناطق محروم فارس

شهرداری هرچه سریعتر نسبت به موضوع ضرب و شتم یکی از دستفروشان ورود کند

توصیه «قالیباف» به نامزدهای انتخابات و مردم

انتخابات 1400/ اسامی نامزدهای نهایی چه زمانی اعلام می شود؟ + فرایند انتخابات

ظریف نیامد، خیال دلواپسان راحت شد

شیوه نامه اختصاصی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری فردا اعلام می شود

پایان همه حدس و گمان ها

قالیباف: هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات براساس قانون به اعتراضات رسیدگی می کند

رییسی: رقیبم فساد و ناکارآمدی است

167 پرونده طلاق در آذربایجان غربی منجر به سازش شد

نقد تند جمهوری اسلامی به احمدی نژاد

واکنش سخنگوی ستاد کرونا به شایعه تزریق واکسن آمریکایی به مسئولان

گفتگوی مهم سردار قاآنی با زیاد نخاله درباره حوادث در سرزمین های اشغالی

یادداشت/اقناع، اوج قله ارتباطات

دادستان: یک هزار و 500 زندانی در کرمانشاه به مرخصی رفتند 

ابررایانه ملی سیمرغ رونمایی شد/تحلیل کلان داده و هوش مصنوعی با سرعت زیاد

حسینی: به افرادی رای دهیم که شایستگی، توانایی و کفایت لازم را داشته باشند

دعاوی خانوادگی با موافقت مجلس در مرجع قضایی طرح و بررسی می شود

640 واحد مسکونی برای مددجویان کمیته امداد بوشهر احداث می شود

پیوستن یک مداح دیگر به پویش آزادی زندانیان

تالارهای عمومی کتابخانه ملی ایران بازگشایی شد

تغییر لوگوی محک به مناسبت سی سالگی

لزوم تقویت نیروی انسانی در روابط عمومی سازمان ها

واعظی درگذشت اکبر ترکان را تسلیت گفت

نتیجه مصوبه شورای نگهبان، کاهش ثبت نام بی رویه بود

آغاز واکسیناسیون 75 ساله ها از دیروز/کاهش شهرهای قرمز به 3 شهر

شرایط ارزشیابی مدارک تحصیلی مدارس کشورهای خارجی اعلام شد

تعیین «موارد تخلف کارکنان شوراهای حل اختلاف» توسط مجلس

استقلال بانک مرکزی و مدیریت واقعی جریان پولی و بانکی در دستور کار مجلس

قالیباف: به مجمع تشخیص درباره لایحه مناطق آزاد تذکر دادم

محرز: صحبت های من درباره واردات واکسن کرونا تحریف شد

شرایط شکننده کرونا در شهرهای نارنجی/ تداوم فوتی های سه رقمی/ توصیه به مسوولان انتخابات

نگرانی مخالفان اعطای مدال ایثار از گسترش مکتب سلیمانی در قفقاز - تحلیل

حربه های غیرقانونی برای کنار زدن رییس موفق

توصیه قالیباف به کاندیداهای سیزدهم/ انتخاباتی با مشارکت بالا را شاهد خواهیم بود

سومین نشست حلقه های علمی اقتصاد مقاومتی برگزار می شود

صلاحیت داوطلبین ریاست جمهوری 10 روز دیگر اعلام می شود

بُغضی که 8 سال دیر شکست

واکنش سخنگوی ستاد کرونا به شایعه تزریق واکسن آمریکایی به مسئولان

چراغ راهنمایی آبی در ژاپن و هات چاکلت با پنیر در کلمبیا!

جناح های سیاسی به چه می اندیشند؟

گفت وگوی اجتماعی حجج اسلام پناهیان و سرلک با مبلغان کشور

تعیین شرایط افراد برای عضویت در شوراهای حل اختلاف

ایرادات شورای نگهبان بر لایحه مالیات بر ارزش افزوده +جزییات

لزوم ورود دستگاه های نظارتی به موضوع بورس

برای مهندس اکبر

نحوه تعیین هزینه های رسیدگی در شورا های حل اختلاف اصلاح شد

تعیین شرایط عضویت در شورا های حل اختلاف

شورای ائتلاف استان مرکزی در حال ارزیابی نامزدهای انتخابات شوراها/70 درصد گزینه ها جوان هستند

«سر کار گذاشتن یا ایجاد کار»

ارجاع استخدام کارکنان شورا های حل اختلاف به کمیسیون قضایی

کارگر صافکاری

استخدام فروشنده فروشگاهی (کیف و کفش) با حقوق و بیمه در شهرستان سیرجان

به تعدادی نگهبان نیازمندیم

برگزاری سمپوزیوم ژنتیک و سلول های بنیادی با رویکرد ژن درمانی

هم اندیشی «هنر و رسانه های ارتباطی در عصر کرونا» برگزار می شود

استخدام مسئول فنی با حقوق ثابت و بیمه در قزوین

میهمانی 201 هزار مددجو بر سفره خیران کرمانشاهی

استخدام بازاریاب در شرکت معظم و معتبر باراکا

شهدا، انتخابات را چگونه تعبیر می کنند؟!

شهردار به رفتار مدیران خود دقت بیشتری داشته باشد

لایحه شورا های حل اختلاف اصلاح شد

تنفس نیم ساعته مجلس برای رعایت پروتکل های بهداشتی

شهردار: هفته فرهنگی سمنان فرصت معرفی ظرفیت های فرااستانی این شهر است

انتقاد سلیمی از مجمع تشخیص مصلحت نظام

حضور جریانات سیاسی مختلف گواه بر سلامت انتخابات ایران است

بررسی صلاحیت های کاندیداهای شورای شهر در خراسان رضوی تمام شد + جزییات

آغاز مرحله سوم طرح شهید سلیمانی در کهگیلویه وبویراحمد

احمدی نژاد می خواهد خودش را رهبر اپوزیسیون جدید معرفی کند

پایان تصویربرداری «دشمن عزیز»

ببینید: پشت پرده ثبت نام فله ای در انتخابات ریاست جمهوری!

برگزاری یادواره شهید والامقام سیدجعفر خراسانی مقدم در اردبیل

اعلام نتایج بررسی صلاحیت کاندیداها تا 10 روز دیگر

جشن روزه اولی ها برگزار می شود

دورهمی مذهبی ها در حباب شبکه های اجتماعی داخلی+ فیلم

40 کاندیدای معروف انتخابات ریاست جمهوری 1400 +عکس

اگر این 5 نشانه را دارید باهوش هستید

از گریه برای دختر مظلوم وزیر تا بغض برای فقرا و کولبران!

صلاحیت 5 نفر از اعضای رد شده شورای شهر فعلی تایید شد

بررسی طرح استقلال بانک مرکزی در اولویت مجلس قرار می گیرد

نتیجه مصوبه شورای نگهبان، کاهش ثبت نام های بی رویه بود

مجلس «نصاب ریالی دعاوی قابل طرح در شوراهای حل اختلاف» را تعیین کرد/ وضع محدودیت عضویت در شورا

شعبه اختصاصی بیمه در شورای حل اختلاف اراک فعالیت دارد

دیروز کدام گفتمان ها فعال شدند؟/ تحلیلی بر اولین مواضع چهره های انتخاباتی

ترقی: تداوم ادبیات سال 96 را شاهد هستیم/ سه سناریوی اصلاح طلبان برای انتخابات

تاریخچه ناشناخته نجوم

توزیع 500 بسته معیشتی بین نیازمندان بندر خمیر

لزوم همسان سازی حقوق کارکنان شهربان معبربان با هادیان شهر

اهدای 5000 بسته معیشتی به خانواده دانش آموزان کم بضاعت توسط ستاد اجرایی فرمان امام

قالیباف: هیات مرکزی نظارت بر انتخابات براساس قانون به اعتراضات رسیدگی می کند

تولید 72 هزار دقیقه برنامه انتخاباتی رادیو و تلویزیونی در بوشهر

تعدد ثبت نام ها هم مثبت هم منفی

مجلس حل اختلافات و دعاوی خانوادگی را به دادگاه ها واگذار کرد

یکصد و هفتاد و یکمین جلسه علنی شورای شهر اصفهان

قدردانی سردار قاآنی از مقاومت فلسطین در برابر صهیونیست ها

پرواز های فرودگاه رشت

جایگاه رأی مردم در نظریه رهبر معظم انقلاب برسی می شود

خیزش حقوقدانان علیه مسدودسازی حساب کاربری رسانه ملی در فضای مجازی خارجی

خیزش حقوقدانان علیه مسدودسازی حساب کاربری رسانه ملی در فضای مجازی خارجی