مطالب مرتبط:
آرتتا: بازی سطح بالایی را مقابل شفیلدیونایتد به نمایش گذاشتیم
مشت کوبیدن رونالدو به دیوار پس از بازی مقابل جنوا/ آینده ستاره پرتغالی مبهم تر شد
غم نان دغدغه کارگران دورکار/ طعم شیرین افزایش دستمزدها را هیچ کارگری درک نمی کند
پرداخت حقوق فروردین ماه بازنشستگان تامین اجتماعی با احتساب افزایش 39 درصدی مستمریها
مابه التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان کی واریز می شود؟
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 فروردین 1400 ساعت 19:002021-04-12اقتصادي

هشدارهای یک اقتصاددان: کارگران در بازی افزایش دستمزد از پیش باخته اند/ تا دهک هفتم درآمدی زیر خط فقر رفته اند/ ریزش درآمد بازنشستگان در مقابل تورم آن ها را نگران کرده است


من معتقدم که تا دهک هفتم درآمدی به زیر خط فقر رفته اند.

ریزش درآمد بازنشستگان در مقابل تورم آن ها را نگران کرده است.

- "یک اقتصاددان معتقد است: دولت سالی یکبار به افزایش دستمزدها تن می دهد؛ اما در طول سال، به گونه ای در تعیین متغیرهای کلان اقتصاد، سیاست گذاری می کند که اثرات کاهشی نرخ واقعی دستمزد، مشهود است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، این روزها اقتصاد ایران و مسائل مرتبط با آن از جمله معیشت و رفاه در سرفصل بحث ها قرار دارد اما اتفاق نظری در مورد چشم انداز و تاثیر عوامل مخرب بر معیشت مردم وجود ندارد؛ یعنی با اینکه همه می دانند که شاخص های اقتصادی رو به افول هستند اما به طور مثال بر سر اینکه دولت با تحریک تقاضا یا افزایش عرضه توام با برداشته شدن تحریم ها می تواند معیشت مردم را از تله ی فقر برهاند میان اهالی اقتصاد اتفاق نظر وجود ندارد.

برخی معقتدند که فقر یا کاهش پیوسته قدرت خرید درآمدهای ریالی در چیدمان اقتصاد سیاسی ایران ریشه دارد و الزاما ارتباطی با تحریم ندارد.

در گفتگو با محمود جامساز (اقتصاددان) به بررسی و تحلیل شرایط این روزهای کشور و راهکارهای برون رفت از آن پرداختیم.

با ابلاغ افزایش دستمزد سال 1400 کارگران نگران هستند که دستمزد آن ها دچار افت ریزش شود.

چرا کاهش قدرت خرید مزدبگیران به یک اتفاق عادی تبدیل شده است؟ این موضوع چه تبعاتی دارد؟ با افزایش حدود 1 میلیون تومانی دستمزدها در سال 1400، گرچه کارگران اندکی خشنود شده اند اما به محض اینکه آب ها از آسیاب بیفتند، قیمت ها، دستمزد آن ها را می بلعند و چیزی باقی نمی گذارند.

البته هر میزان افزایش دستمزد، تقاضا را افزایش می دهد؛ آنهم در شرایطی که میزان تولید ثابت می ماند و حتی رکود تورمی موجود از حجم تولید می کاهد و این امر به خودی خود تورم زاست و قدرت خرید کارگران را از خود متاثر می کند.

گرانی و تورم، واقعیت زندگی کارگر است و اساسا نقش دستمزد کارگران در آن گم و در یک کلام بی اثر است.

دولت ها با تقویت بنیان های خلق تورم، دستمزد را به مقوله ای خنثی تبدیل کرده اند اما آن ها خوب می دانند که بازی آن ها با نرخ اسمی دستمزد و تهی کردن نرخ واقعی آن به وسیله تورم، صرفا در جهت تعدیل پتانسیل اعتراضی کارگران است.

دولت سالی یکبار به افزایش دستمزدها تن می دهد اما در طول سال، به گونه ای در تعیین متغیرهای کلان اقتصاد، سیاست گذاری می کند که اثرات کاهشی نرخ واقعی دستمزد، مشهود است.

در نتیجه افزایش قیمت ها در دوره های متوالی تکرار می شوند.

در سال جاری، قطعا نرخ کمینه ی هزینه های معیشت کارگران کمتر از 10 میلیون تومان نیست و دستمزد سال آینده تنها کمتر از یک سوم هزینه ها را پوشش می دهد.

کارگران در بازی افزایش دستمزد، از پیش باخته اند.

به نظر می رسد که دولت در قضیه افزایش دستمزد کارگران، انتظار رضایت بخشی های زودهنگام را دارد اما رضایتی حاصل نمی شود و نشده است.

امروز هیچ کارگری افزایش قدرت خرید را باور نمی کند امروز هیچ کارگری افزایش قدرت خرید را باور نمی کند و اعتمادی به افزایش دستمزد بالاتر از نرخ تورم ندارد.

دولت اگر واقعا مسئله حمایت از کارگران را در ذهن دارد، باید یارانه ها را به سمت تقویت قدرت اقتصادی تولید، هدایت کند.

دولت باید کمک کند تا یارانه های پنهان به دست بخش واقعی اقتصاد، یعنی SME-ها (بنگاه های کوچک و متوسط) برسد.

در این راه بانک ها باید به تولیدکنندگان وام بدون بهره پرداخت کنند و دولت یارانه ها را به عنوان بهره این وام ها، به بانک پرداخت کند.

در حال حاضر بسیاری از بنگاه ها لنگ تنخواه گردان هستند و زیر ظرفیت اسمی کار می کنند.

بسیاری از بنگاه های کوچک و متوسط توان حفظ نیروی کار خود را ندارند.

اگر قرار بر تقویت تولید است، باید رشد اقتصادی اتفاق بیفتد، آن زمان عرضه افزایش پیدا می کند و متناسب با آن قیمت ها کاهش می یابد.

متاسفانه سیر اقتصاد در نرخ های منفی، موجب کاهش درآمد سرانه و هجوم فقر به سفره های مردم شده است.

افزایش درآمد سرانه تنها در رشدهای اقتصادی بالا ممکن است.

جدا از مسئله کاهش ارزش دستمزد، استمرار یافتن نرخ های رشد منفی، اقتصاد کشور را در تله ی فقر گرفتار کرده است.

آثار این اتفاق چیست؟ اولین پیامد استمرار نرخ رشد منفی، گسترش بخش غیررسمی اقتصاد است؛ بخشی که شفاف نیست، از پرداخت مالیات فراری است و دستمزد ناچیزی به کارگران پرداخت می کند.

اقتصاد ایران باید از این دور باطل خارج شود.

در این شرایط کارگر، کارمند و به طور کلی صاحبان درآمدهای ثابت به سختی از دست رنجشان ارتزاق می کنند.

دولت برای کمک به معیشت کارگران باید فشار تحریم ها را از روی دوش اقتصاد بردارد.

به هر میزان که ورود ارز به کشور تسهیل شود، دولت هم از آن منتفع می شود و به سمت ابزار تورمی استقراض از بانک مرکزی نمی رود.

استقراض از سوی دولت، پایه پولی را افزایش می دهد و ضریب فزاینده پولی هم بر آن سوار می شود و نقدینگی افزایش می یابد.

در این سال ها دولت ها با قرار گرفتن در این چرخه ی محکوم به شکست، تورم را افزایش داده اند؛ در حالی که راه حل عاقلانه حمایت از تولید از محل توزیع یارانه ها میان بنگاه ها و پایان دادن به تحریم ها و افزایش درآمدهای ارزی کشور است.

تنها با یک سیاست گذاری مبتنی بر اصول علمی و عقلانیت است که می توان از کارگران دفاع کرد اما چنین عقلانیتی وجود ندارد.

دولت باید برای افزایش تولید در بخش واقعی اقتصاد سیاست های مبتکرانه و غیرتورم زا داشته باشد؛ به این معنی که اول طرح و تنظیم برنامه را در دستور کار قرار دهد و دوم اینکه بر مبنای همان برنامه ها، تصمیم های عاقلانه بگیرد.

در مرحله بعد، دولت مکلف است که دستگاه بوروکراسی که با فساد درگیر است را کنترل کند و مبارزه بی امان با فساد متعهد شود.

فساد موجب شده است که نقدینگی 3000 هزار میلیارد تومان در اختیار یک عده محدودی قرار گیرد که در نتیجه بخش واقعی اقتصاد نتواند از آن بهره مند شود.

زمانی که بخش خصوصی درآمد داشته باشد می تواند به اندازه ی رشد درآمدش مالیات پرداخت کند که قاعدتا این به نفع دولت است.

از طرفی دولت باید برنامه ای برای افزایش طیف مودیان مالیاتی پیش یینی کند که و از طریق مجلس آن را تصویب کند.

بدین وسیله، تمام بنیادها، سازمان ها و نهادهای فرادولتی باید به پرداخت مالیات متعهد شوند.

بنیادهایی که هزاران میلیارد تومان گردش مالی دارند، باید با پرداخت مالیات به کمک مردم بیایند و حتی اگر دولت درخواست داشت، نقدینگی خود را در قرض بدهند تا بدون خلق نقدینگی جدید، اقتصاد به حرکتش ادامه دهد.

زمانی که از اقتصاد ایران صحبت می کنیم موضوع تحریم ها و گره خوردن آن با حیات مردم، پیش کشیده می شود.

برداشته شدن تحریم ها چه چشم اندازی در سال 1400 خواهد داشت؟ وجود تحریم ها تا چه اندازه بر معیشت مردم تاثیر گذاشت؟ برداشته شدن تمام تحریم ها خیال پردازدی موهوم گرایانه است.

این مذاکرات بسیار طولانی است و اساسا تا زمانی که تکلیف دولت با تمامی لوایح FATF مشخص نشود، برای ورود ارز مشکل خواهیم داشت.

ایران باید اعتبار خود در سطح دنیا را بدست آورد تا دولت بتواند معیشت، بهداشت و رفاه مردم را فراهم کند.

بسیاری از شرکت های خصوصی از تحریم ها آسیب دیده اند.

کشور در این مدت بخش زیادی از توان تولید نفت خود را از دست داده است.

به دلیل فرسوده شدن چاه های نفت، حتی پس از برداشته شدن تحریم ها هم نمی توان به سرعت میزان صادرات نفت پس از برجام را احیا کرد.

در نتیجه دولت باید گم به گام به گونه ای پیش برود، که به موازات افزایش حقوق و دستمزد، تولید شکل گیرد.

به هر شکل تمرکز دولت باید بر تلطیف دیپلماسی خارجی و تقویب سیاست گذاری ها باشد؛ غیر از این قدم گذاشتن در دور باطل است که فشارش بر دوش مردم است و این به نفع هیچ کس نیست.

اخیرا آقای همتی، رییس کل بانک مرکزی در یادداشتی اعلام کرد که اعداد و ارقام بودجه 1400 و تبصره های متعدد آن دربرگیرنده احکامی برای تکلیف به بانک مرکزی و سیستم بانکی است که نتیجه آن می تواند انتشار پول پرقدرت و رشد نقدینگی باشد.

شما البته زمانی که لایحه بودجه به مجلس ارسال شد، همین ارزیابی را داشتید.

آیا همچنان معتقدید که ارقام مندرج در کلیات بودجه، کشور را به سمتت تحمیل نرخ های بالاتر تورم به مردم سوق می دهد؟ مصارف بودجه آنچنان کم نشده است و درآمدهای آن موهوم است.

عموم درآمدهای کشور، مربوط به مالیات است؛ در حالی که حدود 70 تا 80 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در سال داریم.

با این حساب چاره ای جزو افزایش طیف مودیان مالیاتی وجود ندارد.

نهادهایی مذهبی و فرهنگی که در تولید ناخالص داخلی، نقشی ندارند باید مالیات بیشتری پرداخت کنند و مصارف خود را کاهش دهند.

دولت هم باید حداکثر صرفه جویی را در مصارف خود داشته باشد و با قدرت از بنیاد و نهادهایی که فعالیت های موازی انجام می دهند و با قبول بخشی از مسئولیت های حاکمیت در حوزه های مختلف کار اقتصادی انجام می دهند، مالیات دریافت کند و با آن ها صریح باشد.

در غیر این صورت هیچ منبع درآمدی پایداری نخواهد داشت.

کشور دیگر توان فروش بیش از 2 میلیون بشکه نفت را ندارد و حتی معافیت از سقف تولید اوپک هم گرهی از مشکلات درآمدی دولت باز نمی کند.

با وضعیت کنونی اقتصاد ایران، دولت دوازدهم برای تامین درآمدهای بودجه چاره ای جزو دست انداختن به ابزارهای ایجاد بدهی مانند اوراق قرضه و ودیعه ندارد.

و با توجه به اینکه دولت دوازدهم تنها نیمی از سال 1400 را با قانون بودجه اداره می کند، در عمل دولت سیزدهم میراث دار بدهی های سلف خود است و باید اصل و فرع آن را پرداخت کند.

در این میان گرچه دولت دوازدهم به نقدینگی لازم دست می یابد و سرعت افزایش نقدینگی را در کوتاه مدت کاهش می دهد، اما استمرار این شیوه، بحران زاست.

از طرفی نرخ سود اوراق قرضه دولتی پایین تر از نرخ تورم کشور است که در عمل جذابیت آن را برای سرمایه گذاران از بین می برد.

به هر شکل جبران کسری بودجه حدود 300 هزار میلیارد تومانی با ابزارهای مالی تنها در کوتاه مدت ممکن است و در بلندت مدت برای کشور دردسرساز است.

به اذعان رییس کل بانک مرکزی در سال های 98 و 99 بخش هایی از بودجه دولت از طریق درآمدهای تسعیر صندوق توسعه ملی تأمین شد که به گفته ی وی نتیجه ای جزو تورم نداشته است.

خواه ناخواه فشار ابزارهای جبران کسری بودجه، بر دوش مردم است و به واسطه تورم هر میزان افزایش درآمدهای ثابتِ مزد و حقوق بگیران از جیب آن ها برداشته می شود.

هر میزان افزایش حقوق کارکنان دولت و مقرری بگیران صندوق های بازنشستگی متکی به دولت باید با افزایش درآمدهای دولت جبران شود اما چون مجاری درآمدها از دست رفته اند و راهکارهایی مانند افزایش قیمت بنزین با واکنش منفی مردم مواجه شد، دولت ابدا امکان تامین محل جبران افزایش حقوق ها را نخواهد داشت و با فشار آوردن به موتور ویرانگر خلق نقدینگی و افزایش پایه پولی، حقوق ها را تامین می کند.

با بررسی روندی تعدیل نرخ تورم انباشته از میزان حقوق و دستمزد، متوجه می شویم که در عمل هیچگاه افزایش واقعی حقوق و دستمزد دیده نشده و افزایش اسمی بسیار معنادارتر است؛ چه بسا که دولت مدعی شود: افزایش حقوق و دستمزد بالاتر از نرخ تورم است! به هر صورت، این راهش نیست؛ گرچه دولت تلاش کرده با افزایش هزینه های خدمات عمومی، مانند پست، دادرسی و… کسری درآمدهای بودجه 1400 را بپوشاند اما کفاف هزینه های کشور را نمی دهد.

ناچارا فشار تورمی بودجه 1400 از دوش دولت بر مردم می افتد و روز به روز آن ها را در تنگنا قرار می دهد.

در سال های گذشته حتی یک تصمیم سیاستی بادوام و چارچوب دار برای کاهش نرخ تورم گرفته نشد.

کاهش ارزش پول ملی متاثر از تورم و سنگین شدن نرخ ارز، بازخورد جبران ناپذیری دارد.

با افزایش نرخ ارز، انتظارات تورمی بالا می روند و این خود به تورم بیشتر دامن می زند.

به هر حال اوضاع اقتصادی مردم در سال 1400 بدتر می شود.

دولت هم با اینکه هزینه های خود را دارد اما آن را از بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی تامین می کند و لنگ نمی ماند.

تنها گروهی که باید فشار آن را تحمل کند، طبقات ضعیف جامعه هستند.

با این حال رییس سازمان برنامه و بودجه گفته که دلیل افزایش قیمت ها نقدینگی نزد مردم است.

به ادعای وی چون مردم برای خرید به بازارها هجوم آورده اند، کمبود کالا و متعاقب آن افزایش قیمت ها به وجود آمده است.

البته رییس جمهوری تشکیل صف های طولانی برای خرید کالاها را تکذیب می کند اما در کل تورم و کمبود برخی کالاهای اساسی در بازار، واقعیتی است که الزاما ارتباطی با میزان تقاضا ندارد.

نرخ تورم نقطه ای اسفند ماه سال گذشته به 48.

7 درصد رسیده است.

بر اساس تعریف مرکز آمار ایران، این عدد به معنای آن است که خانوارهای کشور به طور میانگین 48.

7 درصد بیشتر از اسفند 1398 برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه کرده اند.

تنها نرخ تورم نطقه ای گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات 66.

6 درصد است.

بنابراین مردم با افزایش قیمت ها مواجه هستند و حتی اگر صفی هم برای خرید کالاهای اساسی تشکیل نشود، فشار کمبود کالاهایی که با ارز 4200 قیمت گذاری شده اند، در بازار تخلیه می شود و در نهایت همه متضرر می شوند.

دولت حتی مدعی است که حال اقتصاد ایران خوب و رو به رشد است اما واقعیت این است که اقتصاد کشور در حال مضمحل شدن است.

نباید بر اساس واقعیت های دور از دسترس به مردم امیدواری داد.

سیاست های کلی باید به صورت بنیادین تغییر کنند و قوای سه گانه خود را به خواست عمومی یعنی تحول در اقتصاد و حرکت جامعه به سمت رفاه نزدیک کنند.

مادامی که آن ها از مردم فاصله بگیرند و بر یکدیگر نظارت نکنند و یک قوه در پی تضعیف قوه دیگری باشد، امکان تامین خواسته های مردم وجود ندارد.

قوای سه گانه از مردم قدرت می گیرند و خواست مردم رفاه، آسایش، معیشت، بهداشت، اشتغال و اخیرا هم تامین واکسن کرونا است.

پیشرفت از لحاظ قدرت نظامی زمانی در جلب نظر افکار عمومی مقبول است که توسعه ی تمام بخش ها با یکدیگر اتفاق بیفتد.

از دل توسعه نامتوازن، رفاه و آسایش بیرون نمی زند.

در یک سال گذشته شاهد افزایش اعتراضات بازنشستگان تامین اجتماعی بودیم.

آن ها هم دقیقا همین خواسته ها را از دولت دارند و می گویند که دولت نباید در تامین رفاه آن ها میان صندوق های بازنشستگی تبعیض قائل شود.

چرا دولت به سمتی رفته که شاهد افزایش شکاف درآمدی میان یکی از ضعیف ترین اقشار جامعه هستیم؟ افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی نسبت به حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری، واقعا ناعادلانه است و دولت ناچار است که از مکانیزم های لازم برای ترمیم قدرت خرید بازنشستگان، استفاده کند.

بازنشستگان صندوق ها باید در یک کفه قرار بگیرند و دولت نباید به بهانه قوانین تامین اجتماعی در فرایند پرداخت بدهی خود به سازمان تامین اجتماعی به بازنشستگان بی توجه باشد و حتی باید به این سازمان کمک کند تا اعتراض های بازنشستگان تمام شود.

بازنشستگان تامین اجتماعی حق دارند که به وجود تبعیض اعتراض کنند چراکه فقط در حد زنده ماندن، زندگی می کنند.

مسئولان فقط بازتاب دهنده درد مردم هستند؛ یعنی هرچه که مردم می گویند را به خودشان برمی گردانند.

فاصله طبقاتی و شکاف بین فقیر و غنی خیلی بیشتر شده است و بازنشستگان تامین اجتماعی هم از همین مسئله نالان هستند.

من معتقدم که تا دهک هفتم درآمدی به زیر خط فقر رفته اند.

ریزش درآمد بازنشستگان در مقابل تورم آن ها را نگران کرده است.

این رویکردها درست نیست و مجلس باید در این زمینه ورود کند؛ اما نمایندگانی که اخیرا به مجلس وارد شده اند، گزینه های مطلوب مردم نیست؛ چراکه حق انتخاب محدودی به آن ها داده شده است و مشارکت در انتخابات هم پایین بود.

جدا از این موضوع، قوای سه گانه باید به دنبال خروج کشور از لیست سیاه FATF و پایان دادن به شیوه های نامطلوب حکمرانی باشند.

نظام اقتصادی کشور رانتی و سیاسی است و میلی به به روز شدن و توسعه متوازن ندارد.

باید در این مجموعه اقتصادی بی نظم، تغییرهای بنیادی و پارادیمی صورت گیرد.

سیاستگذاری باید در حکمرانی خوب متجلی شود.


کلید واژه ها: اقتصاد - افزایش دستمزد - درآمد - بازنشستگان - اقتصاددان - دستمزد - افزایش - زیر خط فقر - شاخص های اقتصادی - افزایش دستمزدها - اقتصاد ایران - خط فقر - معیشت - معیشت مردم - رفته - تورم - ریزش - دولت - تحریم ها - کارگران - خبرنگار - اقتصادی - گزارش - اتفاق - مرتبط - مسائل - سیاست - ایران - واقعی - تحریم

آخرین اخبار سرویس:
ضرب المثل هایی درباره آب

سوپرمینی عجیب و جذاب سیتروئن

حسینی کیا: خودروسازان برای گرانی هر روز یک بهانه می تراشند

تولید 40 میلیون دُز واکسن برکت تا پایان امسال

استخدام فروشنده در یک شرکت بازرگانی فعال در زمینه لوازم خانگی در شیراز

پیش بینی بورس 22 اردیبهشت 1400 / روند صعودی بازار سرمایه ادامه دارد؟

سردرگمی رانندگان برای دریافت لاستیک/ بی توجهی دولت به رانندگان

کفشدوزک هفت نقطه ای حشره ای مفید برای کنترل آفات

700 سبد کالا به نیازمندان در دزفول اهدا گردید

وحشت در بورس های جهانی

استخدام کارشناس کنترل کیفی در ذوب فلزات نگین قم در قم

استخدام کارشناس فروش آقا در صنایع بسته بندی آرا سلولز فارس در تهران

ورود 1میلیون و 400هزار دُز واکسن کرونا از سوی هلال احمر تا کنون/ورود محموله جدید؛ بزودی

راهکار هایی برای حل بحران سالمندی در کشور

جدال کشاورزان با بی آبی

ترفند هایی برای به دست آوردن شیره توت سفید در خانه

سعادت: کاهش نرخ ارز در اقتصاد تورمی ایران فقط سرعت گیر است/ تولیدکنندگان در مقابل کاهش قیمت کالا ها مقاومت می کنند

استخدام حسابدار و کارشناس فروش فولاد و استیل صنعتی در تهران

استخدام طراح فتوشاپ در گروه تولیدی پلاستیک صیادی در البرز

سبک زندگی لیبرال چیست؟

توصیه های ایمنی که باید درباره راه اندازی کولرها رعایت کرد

ترفندهای ساده صرفه جویی برای کسانی که می خواهند پس انداز کنند

وضع نامطلوب تامین نهاده های دامی

آیا وارد دور تازه ای از ریزش بیتکوین می شویم؟

ارزش سهام عدالت امروز 21 اردیبهشت

استخدام کارشناس فروش حضوری در شرکت پارس سهند رادیاتور در فارس

استخدام کارشناس فروش حضوری در شرکت پارس سهند رادیاتور در بوشهر

سهم قابل توجه زنان تحصیلکرده بیکار بین بیکاران سال 99/وضعیت 15 تا 35 ساله ها

خسارت 3.4 میلیارد تومانی سیل به کشاورزان و دامداران اسفراین

تولید کشنده های تجاری توسط کنسرسیوم تولیدکنندگان خودرو در تبریز

سهم قابل توجه زنان تحصیلکرده بیکار بین بیکاران سال 99/وضعیت 15 تا 35 ساله ها

ایمنی زایی واکسن کرونا؛ دو هفته بعد از تزریق دوم/ ورود 10 میلیون دُز واکسن تا آخر خرداد

استخدام مهندس مکانیک، مهندس برق و الکترونیک و مهندس صنایع آقا در کاشان

توصیه های ایمنی که باید درباره راه اندازی کولرها رعایت کرد

نمایشگاه اینوتکس 2021 از 28 تا 31 اردیبهشت ماه برگزار می شود

میزان اثر بخشی قانون بهبود مستمر محیط کسب وکار

پرس تی وی در جریان پوشش اخبار مذاکرات وین به وظیفه اش عمل کرد / قواعد کار رسانه را مدیران دولتی تعیین نمی کنند

برق 25 میلیون ایرانی رایگان شد

مصرف برق 20 درصد افزایش یافت/ سهم 3 درصدی استخراج رمزارز از اوج بار

بازار خودرو در سراشیبی

35 میلیارد دلار واردات ناشی از صادرات است

استخدام مسئول شعبه و مسئول دفتر در سریع ترابر ماهان در اراک

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در خوزستان

استخدام سرپرست فروش در گروه سولیکو (کاله) در کرمانشاه

استخدام کارشناس فروش خانم با حقوق ثابت، بیمه و مزایا در تهران

چرا جای کاراکترهای ایرانی در دنیای بچه ها خالی است

استخدام مدیر مالی در شرکت میلان کالا پلاست در تهران

میدان انتخابات در انتظار ورود رییسی و لاریجانی /تغییر و تحول ساختاری در بانک مرکزی

دادستان عمومی و انقلاب ابهر از آزادسازی 12 هکتار از اراضی حریم رودخانه خبر داد

دلار باز هم عقب رفت

استخدام کارشناس حسابداری آقا در شرکت آلوپن در تهران

استخدام مدیر بازرگانی آقا در یک شرکت معتبر در اصفهان

نقل و انتقال معلمان در شهر تهران چه شرایطی دارد؟

استخدام کارشناس برنامه ریزی، گرافیست و کارشناس محصول در تهران

هر سهامدار امروز چقدر سود سهام عدالت می گیرد؟

️بی کفایتی مسئولان ایران در حوزه جزایر خلیج فارس

استخدام رییس حسابداری در شرکت نگاه طب مهر آریا در تهران

استخدام تحصیلدار دارای موتور در شرکت تپسل در تهران

استخدام کارشناس ارشد توسعه کسب و کار در تاکسی ماکسیم از البرز

انبار های هلال احمر بیش از 60 درصد شارژ هستند

همدلی یا امپاتی (empathy) چیست؟

استخدام کارشناس برنامه ریزی و تولید و انباردار در پارس سهند رادیاتور تهران

استخدام پشتیبان فروش در شرکت پارس سهند رادیاتور در فارس

استخدام حسابدار با حقوق و بیمه در فراچاپ اصفهان آترین در شهرک صنعتی کمشچه

زکات فطریه در گناوه 18 هزار تومان اعلام شد

روند شیوع کرونا در 10 روز اخیر

اعلام آمادگی ایران برای انتقال دانش و تجربیات تولید واکسن به آذربایجان

وزیر صنعت، معدن و تجارت بر نقش صادرات در تامین مواد اولیه تولید تاکید کرد

استخدام 6 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر صنایع غذایی در شهرک صنعتی مورچه خورت

کاهش ذخایر آبی - هنگ کنگ

️چگونه بعد از بحران زنده بمانیم؟

کنسرت هایی به قیمت گزاف کرونا!

زمان قرعه کشی محصولات سایپا اعلام شد

880میلیون دلار در سامانه نیما عرضه شد

استخدام مسئول دفتر کارخانه (رشته صنایع) در یک شرکت معتبر در تهران

تعداد نیروهای خرید خدمات آموزشی افزایش نمی یابد/ نیروهای خرید خدمات مشمول قانون کار هستند

کشف 113 دستگاه استخراج ارز دیجیتال در مشهد

امروز عرضه اولیه «فگستر» انجام می شود

استخدام منشی آشنا به حسابداری در شرکت پترو شیوا صنعت در تهران

دل مرغ هست، خود مرغ نیست!

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در هفت تیر

پس از ماسک و دورسی، مارک زاکربرگ هم در پستی عجیب به بیت کوین اشاره کرد

وعده آبگیری سدهای «کمندان» و «تاج امیر» در خرداد یا تیرماه!

استخدام کارشناس فروش روغن موتور با حقوق، بیمه و پورسانت در تهران

استخدام سرپرست فروش در گروه سولیکو (کاله) در زنجان

آیا وارد دور تازه ای از ریزش بیتکوین می شویم؟

استخدام مدیر مالی در شرکت هوشمند ساز فراهم در تهران

880میلیون دلار در سامانه نیما عرضه شد

استخدام کارشناس کنترل کیفیت در یک شرکت معتبر در شهرک صنعتی صفادشت

استخدام کمک حسابدار در شرکت خدمات مالی راهکار تدبیر ایرانیان در تهران

وعده آبگیری سدهای «کمندان» و «تاج امیر» در خرداد یا تیرماه!

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت تولیدی در تهران

استخدام مهندس متالورژی، مهندس مکانیک و مهندس صنایع در تهران

قیمت سکه طرح جدید امروز سه شنبه 21 اردیبهشت 1400

کارنامه ی خودرو در دستِ راستِ مردم اهواز

قیمت دلار در بازار امروز سه شنبه 21 اردیبهشت 1400

اصلاح بورس به پایان رسید؟

استخدام کارشناس فروش بیمه در شرکت بیمه سامان در هرمزگان

استخدام حسابدار و اپراتور خط تولید در شرکت همراه بهار یزد

نفت سنگین ایران ارزان شد

هشدارهای یک اقتصاددان: کارگران در بازی افزایش دستمزد از پیش باخته اند/ تا دهک هفتم درآمدی زیر خط فقر رفته اند/ ریزش درآمد بازنشستگان در مقابل تورم آن ها را نگران کرده است

هشدارهای یک اقتصاددان: کارگران در بازی افزایش دستمزد از پیش باخته اند/ تا دهک هفتم درآمدی زیر خط فقر رفته اند/ ریزش درآمد بازنشستگان در مقابل تورم آن ها را نگران کرده است