مطالب مرتبط:
افزایش 15 درصدی مراجعه به مراکز تست کرونا
افزایش مراجعه کنندگان و بستری های ناشی از کرونا در مراکز درمانی سیستان و بلوچستان
ادامه واکسیناسیون کرونا برای گروه های در اولویت
هشدار جدی وزیر بهداشت/ هر عطسه و سرماخوردگی را کرونا تلقی کنید
ایجاد مراکز نیکوکاری مشارکت های خیریه مردم را افزایش داده است
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 فروردین 1400 ساعت 02:352021-04-11پزشكي

واکسیناسیون کرونا در مراکز بهداشت طبق اولویت بندی/ افزایش چشمگیر حجم واکسیناسیون از تیر


رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، خدمات مراکز 16 و 24 ساعته کرونا و همچنین برنامه ریزی انجام شده برای واکسیناسیون عمومی کرونا در قالب مراکز بهداشتی را تشریح کرد.

- دکتر جعفرصادق تبریزی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به شعار امسال روز جهانی بهداشت مبنی بر جهانی عادلانه تر و سالم تر ، گفت: این شعار برای امسال بسیار مناسب است زیرا در دنیا شاهد هستیم که کشورها در حال دور شدن از عدالت هستند.

به عنوان مثال امروز 86 درصد واکسن کرونا دنیا را فقط شش کشور در اختیار دارند و این نشان دهنده چهره کاملا غیر عادلانه دنیا است که نگاه تبعیض آمیزی به واکسن دارند و اگر چنین شعاری محقق شود به ارتقا سلامت جهانی هم کمک خواهد کرد.

1200 مرکز 16 و 24 ساعته ارایه خدمات کرونا در کشور وی با اشاره به آغاز شیوع کرونا در ایران در اسفند 1398، اظهار کرد: با شروع این اپیدمی در کشور وزارت بهداشت بویژه معاونت بهداشت تغییراتی را در ساختار ارائه خدمات خود اعمال کرد و حدود 1200 مرکز جامع خدمات سلامت را تحت عنوان مراکز منتخب کووید 19 با 16 یا 24 ساعت فعالیت تجهیز کرد و به مردم اعلام کرد که از این مراکز برای علائم کرونا استفاده کنند ما هم در سیستم خود این مراکز را به عنوان سطح ارجاع برای سطوح بالاتر تعیین کردیم.

یک بهورز به ازای هر 700 نفر در 18هزار خانه بهداشت تبریزی تاکید کرد: حدود 18 هزار خانه بهداشت در سطح کشور داریم که در روستاها در حال خدمت رسانی هستند و به این ترتیب برای هر 700 نفر یک بهورز در روستاها آماده به خدمت است و 5343 پایگاه سلامت شهری و 256 پایگاه سلامت روستایی که خدمات فعال خود را ارائه می کنند.

غربالگری تلفنی کرونا از سوی 32 هزار بهورز و 24500 مراقب سلامت وی ادامه داد: حدود 32 هزار بهورز و 24500 مراقب سلامت از روزهای آغازین کرونا کار غربالگری شفاهی جمعیت تحت پوشش خود را آغاز کردند.

این افراد به جمعیت تحت پوشش خود زنگ می زنند علائمشان را می پرسند، اگر فردی علائم خفیف داشت مورد آموزش قرار می گیرد و اگر علائمش شدیدتر بود او را به مراکز منتخب کرونا ارجاع می دهند.

پس از آن بهورزان و مراقبین سلامت کارهای بعدی پیگیری را انجام می دهند.

چهار خدمت مراکز منتخب کووید 19 وی با اشاره به فعالیت حدود 1200 مرکز جامع خدمات سلامت تحت عنوان مراکز منتخب کووید 19، اظهار کرد: این مراکز 4 کار اصلی را انجام می دهند، یعنی غربال، ویزیت، دارودرمانی سرپایی و انجام تست تشخیصی کرونا توسط این مراکز صورت می گیرد.

اگر فردی با علائم شدید بیماری به این مراکز مراجعه کرد نیز به بیمارستان های منتخب کووید19 ارجاع داده می شود و کسانی که در خانه امکان ایزولاسیون و جداسازی از سایرین را ندارند به اقامت گاه هایی که برای این منظور در نظر گرفته شده است معرفی می شوند.

تبریزی با اشاره به قراگیری کشور در موج چهارم کرونا، ادامه داد: تاکنون 4 گام بسیج ملی مقابله با کووید19 را انجام دادیم که در هر گام ویژگی های خاصی به اقدامات ما اضافه می شد برای مثال در گام اول غربالگری شفاهی را انجام دادیم و در گام دوم غربالگری آزمایشگاهی به غربالگری شفاهی اضافه شد و در گام سوم ارائه خدمات جا مانده به دو خدمت پیشین اضافه شد و در گام چهارم محله محوری به اقدامات قبل اضافه شد تا خدمات در محل ها و بر خانوار متمرکز شود تا افرادِ در معرض تماس نزدیک با بیماران را با تیم های رهگیری خود شناسایی کنیم و به کسانی که نباید از منزل و قرنطینه خارج شوند در خانه خدمات ارائه دهیم و حمایت و نظارت لازم را انجام دهیم.

گام پنجم بسیج ملی مقابله با کرونا؛ بزودی وی افزود: گام اول با مشارکت بسیج مستضعفین و گام چهارم ما با مشارکت بسیج و سازمان هلال احمر و برخی سفیران سلامت داوطلب ما صورت گرفت.

با تشدید گام چهارم از 18 اسفندماه 1399 تا 18 فروردین 1400 این گام به مرحله پایانی خود رسید که با تغییر چهره بیماری در کشور در شرف اجرای گام پنجم هستیم که به زودی اخبار آن منتشر می شود.

علاوه بر تشدید شناسایی بیماران در تماس نزدیک و رهگیری آنها قرار است واکسیناسیون عمومی هم به عنوان یک فعالیت محوری به گام پنجم اضافه کنیم.

تست رایگان کرونا در مراکز جامع خدمات سلامت و خانه های بهداشت رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت درباره اخذ تست کرونا در مراکز جامع خدمات سلامت و خانه های بهداشت، تصریح کرد: در نظام سلامت و مراقبت بهداشتی درمانی اولیه کلیه تست ها رایگان بوده و همچنان هم رایگان خواهد ماند و این در حالی است که ما در نظام سلامت در طول یکسال گذشته با مشکلات مالی و تحریم های ظالمانه روبرو بودیم.

از اواسط فروردین ماه سال 1399 تست فقط در مراکز منتخب کووید19 انجام شد زیرا با محدودیت کیت مواجه بودیم اما پس از تولید کیت های داخلی تست در مراکز به وفور انجام پذیرفت.

با شروع طرح محله محور مقابله با کرونا مزین به نام سردار شهید حاج قاسم سلیمانی انجام تست کرونا به تیم های رهگیری و مراقبت در منزل هم توسعه یافت و این کار با استفاده از تست های سریع تشخیصی کرونای تولید ایران صورت گرفت.

پاسخدهی 15 دقیقه ای در تست های سریع کرونا وی افزود: کل تست های PCR انجام شده در مراکز منتخب ما از فرودین سال قبل تاکنون حدود 4 میلیون است اما از شروع طرح شهید سلیمانی و گام چهارم مقابله با کرونا تا 18 فرودین ماه حدود 5 میلیون و 678 هزار تست در سیستم انجام دادیم که از این تعداد 2 میلون و 600 هزار تست PCR بوده و 3 میلیون و 73 هزار تست سریع است که ظرف 15 دقیقه در همان جا پاسخ آن به فرد اعلام می شود.

از حدود 3 میلیون و 73 هزار تست حدود 2 میلیون و 240 هزار تست توسط تیم های رهگیری و مراقبت در منزل ما انجام شد.

سیاست محوری ما این بود که روستاییان عزیز برای انجام تست مجبور به خروج از روستاها نباشند تا در راه فرد دیگری را به بیماری مبتلا نکنند.

بنابراین تمام مراکز روستایی ما در کل کشور به تست سریع تجهیز کردیم.

چگونگی رهگیری بیمار کرونا مثبت در مراکز منتخب وی افزود: زمانی که مراکز منتخب تشخیص قطعی دادند که فردی بیمار است در وهله اول داروی کلروکین به او می دهند که به مدت 5 روز استفاده کند و سپس در صورت نیاز بیمار را به بیمارستان یا اقامت گاه ها ارجاع می دهند.

پس از این مراحل مسئولیت فرد بیمار با خانه های بهداشت و پایگاه سلامت است.

آنها به مدت 10 روز 6 بار با آنها تماس تلفنی برقرار کرده و جویای احوال و شدت و ضعف بیماری از آنها می شوند.

علاوه بر آن همکاران مراقب سلامت ما باید افرادی که تماس نزدیک با فرد مثبت داشته را شناسایی کنند که معمولا می گوییم 6.

5 نفر (فرد نزدیک) به ازای هر یک بیمار بررسی و غربالگری شود.

خانه های بهداشت؛ ایمن در برابر کرونا رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت درباره سایر مراقبت های روتینی که باید از سوی خانه های بهداشت ارائه شود، بیان کرد: ما سعی کردیم خانه های بهداشت و پایگاه های سلامت محل رفت و آمد افراد مشکوک یا محتمل کووید19 نباشد و از طریق سامانه های اطلاع رسانی 190 و 4030 مراکز ارائه خدمت کرونا را معرفی کردیم تا به این طریق خانه های بهداشت و پایگاه سلامت امن بمانند و آلوده نشوند اما در بررسی که در اردیبهشت 1399 انجام دادیم مشخص شد تقریبا بین 30 تا 10 درصد بسته به نوع خدمت افت ارائه خدمت را در مقایسه با سال قبل داشته ایم که حاکی از آن بود که یا مردم از ترس کووید19 به ما مراجعه نمی کنند و یا خودشان مبتلا به بیماری هستند.

وی ادامه داد: بنابراین در گام سوم بسیج ملی مقابله با کووید19 ارائه خدمات جامانده را هدف خود قرار دادیم و در طول اردیبهشت و خرداد ماه سال قبل تمامی بسته های خدمتی مراکز را بازنگری کرده و به دو گروه تقسیم بندی کردیم، خدماتی که باید به شکل حضوری ارائه شود و خدماتی که می توان به شکل غیر خضوری ارائه کرد.

به حدود 8 میلیون و 500 هزار نفر وقت دادیم و به حدود 18 میلیون و 700 هزار نفر هم خدمات غیرحضوری ارائه کردیم و این کار استمرار یافت و همچنان هم ادامه خواهد یافت.

به عنوان مثال در مورد مادران باردار خدمات ارائه شد و ضریب دریافت خدمتشان به 104 درصد رسید.

واکسیناسیون کرونا در مراکز بهداشتی طبق اولویت بندی تبریزی درباره اقدامات وزارت بهداشت برای ارائه واکسن در قالب شبکه بهداشت کشور نیز گفت: هم واکسن وارداتی در راه است و هم واکسن ایرانی از پایان خرداد ماه به سیستم اضافه خواهد شد و امیدواریم با سرعت بالا این اتفاق بیفتد.

سند ملی واکسیناسیون کووید19 مصوب ستاد ملی کرونا مبنای اقدامات ما است که در آن به 4 فاز تقسیم بندی شده و بر آن اساس واکسن تزریق می شود.

ما پیش بینی می کنیم در فاز اول 1.

5 تا 2 میلیون نفر و در فاز دوم 8.

5 تا 9 میلیون نفر و در فاز سوم حدود 4 میلیون نفر نیاز به واکسن داشته باشند.

برای این افراد بر اساس اولویت بندی سند ملی واکسیسیون اقدام خواهیم کرد.

ما سامانه های سطح یک را داریم که هر فردی پرونده الکترونیک خود را دارد و خدماتی که می گیرد در آنجا ثبت می شود و می توانیم بر اساس سن و بیماری های زمینه ای افراد و .

.

مطابق با اولویت بندی ها افراد را تفکیک کنیم و با آنها تماس گرفته و آنها برای واکسیناسیون مراجعه کنند.

حجم واکسیناسیون از تیرماه بالا می رود وی افزود: چون حجم واکسیناسیون ما از تیرماه بسیار بالا خواهد رفت از تیرماه فضاهای دیگری را به فضاهای موجود نظام بهداشتی اضافه خواهیم کرد تا بر اساس پیش بینی های صورت گرفته افراد بیشتری برای دریافت واکسن نزد ما بیایند.

برنامه ریزی و زمان بندی برای این گام انجام شده است.

آنچه که دولت برای واکسیناسیون انجام خواهد داد.

بر اساس سند ملی واکسیناسیون است که اولویت بندی تزریق هم بر اساس میزان احتمال ابتلا به بیماری انجام شده است.

افرد مسن و کادر بهداشت و درمان میزان مرگ و میر بالایی داشتند و ما باید از کسانی مراقبت کنیم که احتمال مرگشان بالا است و یا برای مراقبت از دیگران به آنها نیازمندیم، مثل کادر درمان، سالمندان، بیماران زمینه ای و.

تبریزی ادامه داد: در واکسیناسیون، سالمندان را به 5 دسته تقسیم کردیم که دو گروه سالمندان پر خطر و بسیار پرخطر که 30 درصد را شامل می شوند در اولویت اول قرار دادیم.

اگر بخش خصوصی واکسن وارد کند آن شیوه واکسیناسیون هم در محل هایی که اعلام خواهد شد زیر نظر ما انجام می گیرد.

برای واکسیناسیون کرونا، پرونده الکترونیک سلامت خود را کامل کنید رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت درباره افرادی که اطلاعاتشان در پرونده الکترونیک سلامت نیست و به عبارتی پرونده الکترونیک سلامت ندارند، گفت: شاید اطلاعات 10 درصد از جمعیت را نداشته باشیم که برای جمع آوری این اطلاعات هم اپلیکیشنی طراحی کردیم که افراد مشخصات خود را وارد کنند و پس از راستی آزمایی برای واکسیناسیون اقدام کنند.

از طرفی احتمالا در روزهای آتی پیامکی برای مردم ارسال شود که به نزدیک ترین خانه بهداشت خود مراجعه کنند و کسانی که پرونده الکترونیک سلامت ندارند، اطلاعات خود را تکمیل کنند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: واکسیناسیون - کرونا - بهداشت - مراکز بهداشت - جهانی - روز جهانی بهداشت - 24 ساعته - کرونا در ایران - مراکز بهداشتی - دنیا - کشور - شعار - واکسن کرونا - برنامه ریزی - ارایه خدمات - واکسن - اشاره - امسال - ساعته - خدمات - شیوع کرونا - جعفرصادق - در ایران - بهداشتی - گفت وگو - تبریزی - برنامه - اولویت - اپیدمی - کشورها

آخرین اخبار سرویس:
همه دلایل بی حسی یا گزگز پا ها

کشف جدید دانشمندان در درمان موثر چاقی

کشف جدید دانشمندان در درمان موثر چاقی

نشانه های درگیری ریه در بیماران کرونایی/ تزریق واکسن در افراد دارای آلرژی؛ بلامانع

مهم ترین علائم هشداردهنده دیابت را بشناسید

چهره های مشهوری که بیماری های عجیبی دارند!

واکسن جدید پاستور با قابلیت باز مهندسی

غربالگری حدود 300 هزار نفر در مبادی مرزی رسمی کشور

محافظت از مفاصل در برابر درد روماتیسم مفصلی+ اینفوگرافی

یازده دلیل مهمی که باید آب ولرم ناشتا بخورید

6 سالاد متنوع با سبزیجات بهاری

جدیدترین آمار مبتلایان به کرونا در جهان/ شمار مبتلایان از 161 میلیون نفر گذشت

راهی برای جلوگیری از آسم آلرژیک

مصرف ناشتای آب و لیموترش چه بلایی سرمان می آورد؟

آشنایی با عوارض جانبی مصرف استاتین

تست مثبت کرونا تنها دلیل برای درمان و یا قرنطینه نیست

آیا واکسن کونژوگه تاکنون عارضه داشت ؟

مروری بر مهم ترین اخبار سلامت در هفته گذشته

6 راهکار ساده برای جلوگیری از نفخ شکم

عوارض پیدا و پنهان واکسن و پیامدهای بهبودی از کرونا

خوردن زیاد میوه سلامت شما را به خطر می اندازد

اورژانس آماده همکاری برای روند بهتر واکسیناسیون است

ارتباطات پایدار با سلامت کارکنان امکان پذیر است

طرز تهیه کباب حلزونی در ماهیتابه

چطور بفهمیم کمبود کلسیم داریم؟

آنان که زندگی شان را وقف کمک به مردم کرده اند | بانوان بی نشان شهر

بیماران سرطانی کهگیلویه و بویراحمد سرگردان از نبود امکانات

عکس | شما میدونستین زنبور عسل انگشت داره؟!

راهی برای جلوگیری از آسم آلرژیک

برای رسیدن به خوشبختی چه کنیم؟

انباردار حرفه ای و باتجربه جهت کارخانه لوله

آخرین آمار کرونا در جهان تا 24 اردیبهشت

نظارت تصویری در آزمون های مجازی دانشگاه های علوم پزشکی

کاهش آمار بستری بیماران مبتلا به کووید 19 در کهگیلویه و بویراحمد

راه های پیشگیری از سکته مغزی

3 ماده غذایی برای کاهش استرس

بستری های روزانه کرونا در اردبیل کاهش یافت

مصرف ناشتای آب و لیموترش چه بلایی سرمان می آورد؟

تمهیدات کرونایی شهرآورد 95

آخرین آمار جهانی کرونا امروز جمعه 24 اردیبهشت 1400

آیا می توان پیش از عمل جراحی غذا خورد؟

جدیدترین آمار مبتلایان و فوتی های کرونا در جهان

نشانه های درگیری ریه در بیماران کرونایی/ تزریق واکسن در افراد دارای آلرژی؛ بلامانع

تولید ماسک یونی و ارگانیک با خواص آنتی ویروس برای اولین بار در کشور

کاهش آمار بستری بیماران مبتلا به کووید 19 در کهگیلویه و بویراحمد

بازاریاب حضوری

با بهترین ادویه جات ضد التهاب آشنا شوید

جدیدترین آمار مبتلایان و فوتی های کرونا در جهان

پایان ناباروری دوباره به تلویزیون بازگشت

فواید خوردن روزانه یک سیب؛ از افسانه تا واقعیت

تزریق دوز اول واکسن آسترازنکا مرگ و میر ناشی از کرونا را 80 درصد کاهش می دهد

برای رسیدن به خوشبختی چه کنیم؟

ظرفیت تخت های بیمارستانی هرمزگان به میانگین کشوری نزدیک شد

میزان تخت بیمارستانی هرمزگان با میانگین کشوری نزدیک شده است

کودک 21 ماهه چشم به راه خیرین برای ادامه زندگی

اجرای واکسیناسیون خودرویی افراد بالای 70 سال در اهواز

عوارض واکسن کرونا را بشناسیم/بهترین واکسن کدام است

تزریق فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن پاستور کوبا در زنجان انجام شد

راهی برای جلوگیری از آسم آلرژیک

آیا پوکی استخوان با بیماری های قلبی مرتبط هستند؟

کمک خیران به بخش درمان رابُر

نوشیدن قهوه مانع بروز سرطان پروستات

واکسن های کرونا بر بیشتر جهش های جدید موثر هستند

مقاومت به آنتی بیوتیک، بحران جدی جهان با مرگ سالانه 10 میلیون نفر

تکنیک جالب برای رفع خروپف و بی خوابی

تمهیدات کرونایی شهرآورد تهران اعلام شد

دلیل رفتار عجیب کرونا چیست؟

خستگی و علائم شبه آنفلوانزا از عوارض جانبی مصرف استاتین ها

مصرف سبزیجات استرس و فشار خون را کاهش می دهد

طعمه ای برای خلاصی از شر همه سوسک ها

فیلم| وضعیت اسفناک محل کارخانه کمپوست خمیران بندرانزلی

نیروی کارآموز تاسیسات

علت عفونت قارچ سیاه در مبتلایان به کرونای هندی چیست؟

گروه خونی محبوب حشرات را بشناسید

70 درصد از کادر درمان قم، واکسینه شدند

شیوع کرونا هندی و آفریقایی دور از انتظار نیست

چند راه اصلی پیشگیری از سکته مغزی را بشناسید

تمام واکسن های کرونا موثر و کارآمد هستند

الزام ماسک زدن توسط دریافت کنندگان واکسن کرونا در آمریکا لغو شد

مقاومت به آنتی بیوتیک، بحران جدی جهان با مرگ سالانه 10 میلیون نفر

یکهزار و 200 نفر از والدین شهدا در قزوین واکسن کرونا زدند

5 راه اصلی پیشگیری از سکته مغزی

واکسینه شدن 80 سالمند در لرستان/ رفع مشکل زمین خانواده های دو معلولی

نقش توانبخشی ریوی در بهبود بیماران کرونایی/اهمیت حضور فیزیوتراپیست ها در ICU

راهی برای جلوگیری از آسم آلرژیک

مزاج افراد در شدت بیماری کرونا چه نقشی دارد؟

خستگی و علائم شبه آنفلوانزا از عوارض جانبی مصرف استاتین ها هستند

آیا پوکی استخوان با بیماری های قلبی مرتبط هستند؟

راه های پیشگیری از سکته مغزی/ ترکیب کُشنده چاقی و کووید19

واکسن های کرونا بر بیشتر جهش های جدید موثر هستند

راهی برای جلوگیری از آسم آلرژیک

راه های پیشگیری از سکته مغزی/ ترکیب کُشنده چاقی و کووید19

این علائم می گوید ریه تان در معرض خطر است!

تست pcr در منزل و محل کار شما | بدون نیاز به مراجعه به آزمایشگاه

درمان های خانگی برای مشکلات ناشی از گرما

ببینید | رونمایی از نخستین واکسن کرونا برای حیوانات

بیش از 3 میلیون و 300 هزار جان باخته در جهان

استخدام کارشناس تغذیه خانم در یک مرکز تغذیه و رژیم درمانی در تهران

راه اندازی و تجهیز 18 کلینیک درمان سرپایی کرونادر فارس

117 مرکز شهری و روستایی در کرمانشاه برای تزریق واکسن کرونا فعال است

واکسیناسیون کرونا در مراکز بهداشت طبق اولویت بندی/ افزایش چشمگیر حجم واکسیناسیون از تیر

واکسیناسیون کرونا در مراکز بهداشت طبق اولویت بندی/ افزایش چشمگیر حجم واکسیناسیون از تیر