موضوعات داغ: - رژيم صهيونيستي - حقوق بازنشستگان - همسان سازي حقوق بازنشستگان - باشگاه استقلال - تيم فوتبال پرسپوليس - علمي كاربردي - جمهوري آذربايجان - همسان سازي حقوق - مديرعامل باشگاه استقلال - كارشناس داوري - فيلم 23 نفر - قاريان - اداره كل آموزش وپرورش - كمبود بودجه - هوروش بند - سازمان اقتصادي كوثر - سناريوها - گواتامك - توزيع واكسن كرونا - صدرالساداتي - خط حمله زنيت - حسين كاظم پور اردبيلي - تصاوير

مطالب مرتبط:
شماره 29 فصلنامه «اسلام و مطالعات اجتماعی» منتشر شد
شماره 3 فصلنامه «مدیریت دانش اسلامی» منتشر شد
شماره 18 فصلنامه «مطالعات ادبی متون اسلامی» منتشر شد
نماینده مجلس: اخبار پرداخت های نامتعارف در مرکز پژوهش ها شفاف سازی شود
جدول زمان بندی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا منتشر شد
-133 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 22 فروردین 1400 ساعت 16:102021-04-11سياسي

شماره 10 دوفصلنامه «پژوهش های عقلی نوین» منتشر شد


پژوهشی «پژوهش های عقلی نوین» با 9 مقاله منتشر شد.

- دهمین شماره دوفصلنامه علمی ـ پژوهشی پژوهش های عقلی نوین با 9 مقاله منتشر شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار سرویس کتاب و نشر خبرگزاری رسا"، دهمین شماره دوفصلنامه علمی ـ پژوهشی پژوهش های عقلی نوین به صاحب امتیازی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با مدیر مسؤولی سید عباس صالحی و سردبیری جهانگیر مسعودی منتشر شد.

این دوفصلنامه در 9 مقاله و در 200 صفحه منتشر شده و عناوین، نام نویسندگان و چکیده مقالات به شرح زیر است: معنا، گستره و ابعاد معرفت شناسی حکمت خالده در پرتو سنّت گرایی سید حسین حسینی الهی؛ جعفر مروارید؛ جواد رقوی چکیده: حکمت خالده جایگاهی پررنگ در سنّت گرایی دارد و درک درست آن، وابسته به درک دقیق سنّت گرایی است.

سنّت گرایی به عنوان جریانی پویا در دنیای مدرن غربی، برداشتی متفاوت از سنّت ارائه می نماید و در بستری نو به ایضاح مفهوم سنّت می پردازد.

در این میان، حکمت خالده، به عنوان محوری ترین مؤلفه در قوام سنّت گرایی، از ارزش ذاتی و معرفت شناسی ویژه ای برخوردار است.

پرداختن به ابعاد معرفتی و همچنین ارتباط آن با دین و متافیزیک، جز در بستر درک مضامین اصلی این مکتب، ممکن نیست.

در این نوشتار با تکیه بر آراء سنّت گرایان و شارحان معاصر آن، به موازات ارجاع به سیر تاریخی این مفهوم، به خوانش جدید آن ها از سنّت می پردازیم و از این مسیر، زمینه درک روشن تری از مفهوم محوری حکمت خالده و ابعاد معرفتی و نسبت آن با سنّت، دین و متافیزیک را فراهم می کنیم.

گفتگوی توافقی عقل و دین در سه مسئله حقیقت علم، حقیقت علیّت و حرکت جوهری از دیدگاه ملاصدرا جهانگیر مسعودی؛ محمد جواد اخگری چکیده: یکی از ویژگی های هرمنوتیک فلسفی گادامر، ارائه رویکردی جدید در قرائت متون با تکیه بر گفتگوی توافقی میان مفسّر و متن است.

اگرچه این رویکرد به نام گادامر ثبت شده است، اما می توان چنین رویکردی را از قرآن و روایات نیز به دست آورد.

بر اساس این رویکرد، نقش متن و مفسّر در فرآیند معنایابی و فهم، کاملاً برابر است به گونه ای که هر دو به یک اندازه در حصول آن نقش دارند.

بر این اساس می توان از موضع برابر میان عقل و دین به تحلیل و تبیین آراء اندیشمندان مختلف از جمله ملاصدرا پرداخت و این پرسش را مطرح کرد که آیا ملاصدرا در آراء ویژه خود، رویکرد گفتگوی توافقی میان عقل و دین را اتخاذ نموده است؟ با بررسی آراء ویژه ملاصدرا به ویژه در سه مسئله حقیقت علم ، حقیقت علیّت و حرکت جوهری می توان به این نتیجه دست یافت که وی چنین رویکردی داشته است، بنابراین فیلسوفی ترکیبی و گفتگویی به شمار می آید.

نویسنده در این مقاله با روش پژوهشی تحلیل عقلی و همچنین روش نقلی به بررسی و اثبات این مسئله می پردازد.

جنسیّت نفس بر اساس دیدگاه های رایج در مورد پیدایش نفس انسانی در فلسفه اسلامی ابراهیم رستمی؛ سید محمد قادری چکیده: در این پژوهش پس از بیان تفاوت جنس و جنسیّت به تبیین نظریات فلاسفه در مورد چگونگی پیدایش نفس انسانی می پردازیم و در ادامه مسئله جنسیّت نفس را با توجه به نظریه روحانیه الحدوث و جسمانیه الحدوث بودن نفس تحلیل می کنیم.

بر اساس نظریه روحانیه الحدوث، خاستگاه جنسیّت فقط در جنس، مطرح بوده و در نفس، جایگاهی ندارد؛ از این رو نفس به لحاظ ذات مجرّد خود، فاقد ویژگی های جنسیّتی است و فقط در مقام فعل با توجه به وضعیت های مختلف بدنی، کارکردهای جنسیّتی خاص خود را دارد.

اما بر اساس نظریه جسمانیه الحدوث بودن نفس و با عنایت به برخی از اصول فلسفی حکمت صدرایی می توان به این تحلیل دست یافت که نفس متشکل از بدن و ویژگی های جسمی زنانه، با نفس متشکل از بدن و ویژگی های جسمی مردانه، به لحاظ گرایش های جسمانی، روانی، عاطفی و شناختی متفاوت است و براین اساس، جنسیّت امری هویتی است و تفاوت جنسیّت زن و مرد به حاق وجود آنها باز می گردد.

بنابراین همان گونه که از نظر پزشکان و روان شناسان، زن و مرد به لحاظ جسمانی و روانی و عاطفی متفاوت بوده و براساس متون دینی نیز زن ومرد حقوق متفاوتی دارند، به لحاظ فلسفی نیز نفس زن و مرد گرایش های نفسانی خاص خود و متناسب با بدن زنانه و مردانه را خواهند داشت.

بررسی اختیار انسان از دیدگاه بنیانگذار حکمت متعالیه، ملاصدرا، و بنیانگذار علوم شناختی، مایکل گزنیگا زهرا رسولی؛ محمد کاظم علمی سولا؛ علی غنایی چمن آباد؛ علیرضا کهنسال چکیده: بسیاری از فلاسفه اسلامی بحث اختیار انسان را از مهم ترین راه های خداشناسی می دانند؛ زیرا معتقد هستند انسان در ذات، صفات و افعال، شبیه خداوند است و از این رو شناخت اختیار انسان و حدود آن، نقش و جایگاه او در هستی و نیز نسبت وی با خداوند را روشن می کند.

ملاصدرا این بحث را به صورت منسجم و ابتکاری بر مبنای اصول وجودشناختی اصالت، تشکیک و وحدت وجود بیان کرده و در نهایت به نحوی بدیع، نظریه امر بین الامرین را از طریق نظریه وحدت شخصی وجود تبیین می کند.

گزنیگا نیز به عنوان دانشمند علوم اعصاب شناختی و نوخاسته گرا در مسئله مغز/ذهن در راستای تبیین اختیار انسان معتقد است اراده انسان، ساخته مفسّر مغز است و آزادی انتخاب برای انسان از طریق تعامل در اجتماع و محیط حاصل می شود، اما در عین حال انسان، موجودی مسئول می باشد.

در این نوشتار ابتدا مبانی اندیشه هریک از این دو متفکر تبیین شده و پس از بیان تشابه ها و تفاوت های دیدگاه آنان، هر دو دیدگاه، تحلیل و ارزیابی می شود.

بررسی انتقادی دیدگاه شهید مطهری پیرامون حصر قلمرو تأثیر تقوا بر معرفت عباس بخشنده بالی؛ محمود خونمری چکیده: معرفت و تقوا رابطه ای متقابل یا دوسویه دارند.

اختلاف حکما درباره مسئله تأثیر معرفت بر تقوا، در اصلِ این اثرگذاری است که بعضی آن را پذیرفته و بعضی منکر آن هستند.

اما در مورد عکس این رابطه، یعنی تأثیر تقوا بر معرفت، و به ویژه، در مورد این که تقوا مولّد یا زمینه ساز چه نوع معرفت هایی می تواند باشد، میان آنان اختلاف نظر وجود دارد.

پرسشی که در این قسمت به ذهن می رسد این است که در بحث تأثیر تقوا بر معرفت، کدام یک از معرفت نظری و یا عملی تحت تأثیر تقوا قرار خواهد رفت؟ شهید مطهری به عنوان اندیشمند معاصر مسلمان معتقد است تقوا می تواند فقط در عقل عملی مؤثر باشد و تأثیری بر عقل نظری ندارد.

این پژوهش با روش توصیفی-تحلیلی و با استفاده از منابع کتابخانه ای با استناد به مبانی دینی به نقد دیدگاه شهید مطهری می پردازد.

یافته های تحقیق نشان می دهد اموری مانند تجربه عرفانی عرفا، حکم وجدان، عمومیت نصوص دینی، فلسفه آفرینش، قوس صعود و عمومیت تجلی بر تأثیر تقوی بر معرفت های نظری و عملی دلالت می کند.

بررسی انتقادی استفاده سویین برن از اصل آسان باوری در برهان تجربه دینی عباس یزدانی؛ محمدعلی میرباقری چکیده: استدلال از طریق تجربه دینی یکی از استدلال هایی است که برای اثبات وجود خدا ارائه می شود.

(که در این مقاله مراد از آن به طور خلاصه و کمتر دقیق، برهان تجربه دینی است) این استدلال، از تجربه دینی که برخی افراد از سر می گذرانند، به عنوان قرینه ای به سود وجود خدا استفاده می کند.

ریچارد سویین برن از جمله کسانی است که در کتاب وجود خدا چنین استدلالی را اقامه می کند.

یکی از پایه های استدلال او اصلی است که نام اصل آسان باوری بر آن می نهد.

این اصل به طور خلاصه می گوید اگر شیء الف به ادراک درآید، می توان نتیجه گرفت که به طور محتمل شیء الف وجود دارد.

هدف مقاله حاضر، ارزیابی انتقادی امکان استفاده از این اصل در برهان تجربه دینی است و از مجموع نقدهای نویسنده (مقاله) و نقدهای مطرح شده توسط دیگران بر کاربرد این اصل در برهان تجربه دینی، به این نتیجه خواهیم رسید که این اصل به خاطر مواجه بودن با چالش های جدی در برهان تجربه دینی قابل استفاده نیست.

کثرت ادیان و جستجوی ملاک های حقانیت قدرت الله قربانی چکیده: می سازد.

پیروان هریک از ادیان بر اساس ویژگی های تاریخی یا الهی و غیرالهی بودن دین خود، پاسخ های متفاوتی به این پرسش داده اند.

در این تحقیق با استفاده از روش های عقلانی، استقرایی، تاریخی و تحلیل محتوا، بر ملاک های مختلفی برای ارزیابی حقانیّت ادیان تمرکز می شود.

این ملاک ها عبارتند از: 1.

خداباوری؛ 2.

الهی بودن؛ 3.

وحدانیّت در مقابل شرک؛ 4.

آخرت باوری؛ 5.

انسجام معرفتی و انطباق بیشتر با عقلانیت بشری؛ 6.

جامعیّت در آموزه ها و کارآیی در تأمین معنای زندگی انسان؛ 7.

آموزه محوری به جای پیامبر محوری؛ 8.

عدم تحریف کتب مقدس و 9.

اصلاح انحرافات ادیان پیشین.

رابطه طولی و عرضی این ملاک ها ما را قادر می سازد تا در نهایت به این نتیجه برسیم که ادیان الهی حقانیّت بیشتری دارند و از میان آنها نیز دینی که بدون تحریف بوده یا تحریفات کمتر و باورهای منسجم و عقلانی تر بیشتر داشته باشد و نقش مؤثری در معنای زندگی و اخلاق مؤمنان برجای بگذارد، واجد حقانیّت بیشتری خواهد بود.

ضمن اینکه حقانیّت دینی، امری ذومراتب و تشکیکی است و از این رو بیشتر سنت های دینی، به ویژه ادیان الهی واجد آن هستند، اما میزان بهره مندی آنها از آن یکسان نیست، بلکه به میزانی که معیارهای فوق در یک سنت دینی حضور بیشتر و پررنگ تری دارند، آن دین می تواند دربردارنده درجه تشکیکی و سلسله مراتبی عالی تری از حقانیّت باشد.

چیستی معنویت به مثابه موضوعی برای پژوهش های تطبیقی در قرآن محمدمسعود سعیدی چکیده: برای انجام یک پژوهش تطبیقی- قرآنی درباره معنویت، نخست باید معنویت را تعریف کنیم.

این واژه در قرآن به کار نرفته است و تعریف آن در واقع، تعیین و تحدید دقیق موضوعِ یک پژوهش تطبیقی است.

این مقاله جستجویی عقلانی برای دست یابی به تعریفی مناسب برای معنویت است، به نحوی که بتوان آن را در پژوهش های تطبیقی- قرآنی ملاک قرار داد.

چنین تعریفی، به اصطلاح یک تعریف اسمی و قراردادی خواهد بود.

در یک تعریف قراردادی، بیشتر مناسب بودن آن با اهداف تحقیق مدنظر است تا اینکه نگران صحّت و مطابقت کامل آن با واقع باشیم.

بنابراین، در این مقاله، بحث این نیست که معنویتِ درست یا حق، کدام است و چه تفاوتی با معنویتِ نادرست یا باطل دارد، بلکه به دنبال تعریفی هستیم که با هدفی مقایسه ای در راستای مقایسه نظرات قرآن با دیگر دیدگاه هایی که درباره معنویت وجود دارد، مناسبت داشته باشد.

در نهایت معلوم خواهد شد که مناسب ترین تعریف معنویت این است که آن را فرایند جستجوی به نسبت پایدارِ امر قُدسی در زندگی بدانیم.

تبیین علل ضعف های اخلاقی در اندیشه علامه طباطبایی و مک ناتن محمد مهدی شمسی؛ محمد رضا ضمیری؛ علی سعیدی؛ حسین اسماعیلی چکیده: مک ناتن براساس دیدگاه خاص گرایی و همچنین وظیفه گرایی (در معنای موردنظر خویش) معتقد است تبیین انگیزش اخلاقی و همچنین تبیین علل ضعف های اخلاقی باید براساس موقعیتی سنجیده شود که فعل در آن رخ می دهد.

وی اعتقاد دارد زمانی که شخص در موقعیت انجام فعل قرار می گیرد، می تواند از موقعیت خود، دو نوع درک یعنی درک عام و درک محدود داشته باشد.

وی درک عام از موقعیت را به افراد بافضیلت نسبت داده و معتقد است اگر شخص به درک عام دست یابد هرگز دچار ضعف اخلاقی نخواهد شد.

مک ناتن ضعف اخلاقی را در حوزه درک محدود بررسی کرده و عواملی همچون جذابیت فعل غیراخلاقی، غلبه احساس بر عقل و قوی بودن ملاحظات غیراخلاقی از ملاحظات اخلاقی را سبب درک محدود از موقعیت و ضعف اخلاقی برمی شمارد.

از سوی دیگر علامه طباطبایی نیز در شکل گیری مفاهیم اخلاقی، درک شخص از موقعیت را مدنظر قرار داده و همین امر زمینه مقایسه اندیشه دو متفکر را در حوزه تبیین علل ضعف های اخلاقی فراهم آورده است.

علامه نیز به دو نوع درک عام و محدود از موقعیت اشاره می کند.

ایشان درک عام را به افراد دارای ایمان قوی اختصاص داده و علت درک محدود را ضعف ایمان، جهالت اختیاری، برتر دانستن لذت های قوای شهوی و غضبی و ضعف اراده (ناشی از عواطف، ملکات اخلاقی، جو اجتماعی) می داند.

درنتیجه هر دو متفکر در حوزه تبیین علل ضعف های اخلاقی به دو نوع درک عام و محدود از موقعیت اشاره نموده و درک عام را به افراد بافضیلت اختصاص داده اند و هم­چنین مسئله ضعف اخلاقی را در حوزه درک محدود بررسی نموده اند.


کلید واژه ها: پژوهش - پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی - منتشر - گرایی - دفتر تبلیغات اسلامی - پژوهشی - علوم و فرهنگ اسلامی - نوین - شماره - مقاله - تبلیغات اسلامی - سید حسین حسینی - سید عباس صالحی - اسلامی - علمی - حوزه علمیه قم - فرهنگ اسلامی - معرفت شناسی - خالده - حوزه علمیه - عباس صالحی - دنیای مدرن - حسین حسینی - نویسندگان - حکمت - پژوهشگاه - خبرگزاری - حسین - سید حسین - خبرنگار

آخرین اخبار سرویس:
به یک منشی خانم نیازمندم

به چند کارگر آقا نیازمندیم

استخدام نیرو کار (آقا) درفست فود کندیک حقوق

استخدام مهندس ساختمان اجرایی (رشته عمران) در البرز

قدردانی گروه های مقاومت فلسطین از رهبر معظم انقلاب

علاقمندان به گریم سینمایی

حسابدار خانم

حدیث روز | حقّ زبان

مرحله اول آزمون ارزیابی حافظان قرآن 31 اردیبهشت برگزار می شود

نشست خبری هیات نظارت بر انتخابات شوراها استان تهران

موسوی: زیر سوال بردن شورای نگهبان از باب غرض ورزی است

استخدام کارشناس مکانیک، تکنسین مکانیک و کارورز مکانیک در تهران

اولین جلسه بررسی صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری

استخدام منشی خانم

نیازمند منشی خانم جوان جهت حسابداری

پیتزا کار و ساندویچ کار و کارگر ساده

خاطرات محسنیان راد از معتمدنژاد و انحلال دانشکده ارتباطات

کارگر ساده جهت کار در کافی شاپ و آبمیوه بستنی

نیروی دفتری

کارگر ماهر تعمیر موتور سیکلت

دوره آموزشی پولیش،ریکاوری وشفاف سازی چراغ

دعوت به همکاری مهندس راه جهت رتبه بندی در موسسه فکر بیست پارسیان در البرز

نامه قدردانی گروه های فلسطینی از رهبر انقلاب

استخدام مسئول دفتر در شرکت کیتوتک در تهران

تشییع پیکر مرحوم «اکبر ترکان»

افزایش 5 درصدی شعب اخذ رأی شهرستان کرج در انتخابات 1400

شهردار تهران : افتخار داریم تخلفات دوره کنونی شهرداری را خودمان رسیدگی میکنیم

منتظری: هیچ موضوعی در کشور بیش از حضور باشکوه در انتخابات حائز اهمیت نیست

28 اردیبهشت؛ روز بزرگداشت حکیم عمر خیام +عکس

خدا چگونه برخی را توبه می دهد؟

تصمیمات درمورد رتبه بندی معلمان به کجا رسید؟

استخدام طراح و گرافیست در همایش گذاران مهستان در تهران

اختتامیه نشان عالی شهید موسوی

اولین جلسه بررسی صلاحیت داوطلبان سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری

دعوت به همکاری مترجم به صورت پروژه ای

بازیگر برنامه های نوستالژی دهه شصت در کنار فرزندانش /عکس

انتظار می رود شورای نگهبان رجل سیاسی مونث را تایید کند

برخی افراد پروژه دلسردی مردم از انتخابات را کلید زده اند

روسیه مخالف افراط گرایی و عدم پیش بینی پذیری در عرصه بین المللی است

حسابدار پاره وقت

ادمین حضوری خانم جهت پیج شال و روسری

تدریس آنلاین بین المللی با درآمد ارزی

پاک کردن ضایعات

کار و نگهبانی در باغ (ویلای شخصی)

استخدام منشی

دعوت به همکاری مهندس راه جهت رتبه بندی در موسسه فکر بیست پارسیان در تهران

برخی افراد پروژه دلسردی مردم از انتخابات را کلید زده اند

استخدام مدرپ (نماینده علمی) با مزایای عالی در دکتر نکست در آذربایجان شرقی

رییسی: همه مسئولان خود را مخاطب فرامین رهبری بدانند و تحول را مبنای اقدامات خود قرار دهند/ رسیدگی سریع، دقیق و قانونمند به پرونده‎ها بر مبنای حق و عدل و انصاف مطالبه مردم از دستگاه قضایی است

تدوین پیش نویس لایحه همسان سازی حقوق بازنشستگان

بازیگر برنامه های نوستالژی دهه شصت در کنار فرزندانش /عکس

افزایش 5 درصدی شعب اخذ رأی شهرستان کرج در انتخابات 1400

نامه قدردانی گروه های فلسطینی از رهبر انقلاب

تب برگزاری گفت و گوهای زنده به پینترست رسید

آخرین وضعیت اجرای رتبه بندی معلمان از زبان وزیر

خانه دار و نظافت هتل

کارمند ساده اداری

آقای بازیگری که کاندیدای ریاست جمهوری شد /عکس

جزییات پروژه بیمارستانی «نیایش» خرم آباد/ اختصاص 200 میلیارد وام

استخدام نیروی ماهر برای کار آبمیوه بستنی

استخدام پرستار خانم برای سالمند خانم و امور منزل

وکیل یا کارآموز وکالت

آخرین وضعیت تردد در مرزهای زمینی و دریایی خوزستان

دولت با بی طرفی به دنبال انتخاباتی حداکثری است

آقای بازیگری که کاندیدای ریاست جمهوری شد /عکس

ادمین خانم جهت کار در سالن زیبایی

فیلم| درسِ میدان

تکذیب خروج قطار بندرماهشهر-اهواز از ریل

صدور کیفرخواست برای 51 متهم در شهرداری و شورای شهر لواسان

انتقاد کنایه آمیز میثاقی نسبت به اقدام وزیر جوان+ ویدئو

جزییات پروژه بیمارستانی «نیایش» خرم آباد/ اختصاص 200 میلیارد وام

آخرین وضعیت تردد در مرزهای زمینی و دریایی خوزستان

دارندگان امضای طلایی مخالف حذف نظام مجوزدهی

استخدام انباردار حرفه ای آقا در شرکت گل پخش طیف در شهرک صنعتی کوثر

دولت کار و کرامت شعار ستاد مردمی دانشجویی حجت الاسلام رییسی

استخدام مدرپ (نماینده علمی) در مجموعه دکتر نکست در اصفهان

یک نفر کارمند پاره وقت برای نمایندگی بیمه ایران

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ در مجتمع فنی تهران نمایندگی پیروزی

انجام امور جاری کلینیک زیبایی

جزییات پروژه بیمارستانی «نیایش» خرم آباد/ اختصاص 200 میلیارد وام

تشکر حزب الله از سردار سلیمانی؛ عقل معادله موشک ها

نامه جدید «اسماعیل هنیه» به رهبر انقلاب

منشی (تلفنچی) آژانس

منشی خانوم وادمین جهت همکاری درگلفروشی

استخدام موسس و مسئول فنی داروخانه از لرستان جهت کار در شهرستان سیروان

جذب شاگرد و بازاریاب

فیروزآبادی: سطح فساد غیرطبیعی از دلایل ناکارآمدی در جمهوری اسلامی است

جهانگیری از روحانی مرخصی گرفت

همکاری بسیج سازندگی با ادارات خوزستان برای تکمیل پروژه های نیمه تمام

رتبه بندی معلمان از چه زمانی اجرایی می شود؟

کار مهمان داری

استخدام بازاریاب و نیروی کار آزموده

استخدام نیروی اداری

استخدام طراح گرافیست

خطر تسری کرونای هندی از مبادی شرقی

علت های پرحرفی کودکان

فیروزآبادی: سطح فساد غیرطبیعی از دلایل ناکارآمدی در جمهوری اسلامی است

افتتاح طرح های حوزه راه آذربایجان غربی توسط وزیر راه و شهر سازی

نامه قدردانی گروه های فلسطینی از رهبر انقلاب

شهیدی که هیچ وقت از یاد مردم مرند نخواهد رفت

شماره 10 دوفصلنامه «پژوهش های عقلی نوین» منتشر شد

شماره 10 دوفصلنامه «پژوهش های عقلی نوین» منتشر شد