موضوعات داغ: - فرهاد مجيدي - حقوق بازنشستگان - كميسيون مشترك - كميسيون مشترك برجام - همسان سازي حقوق بازنشستگان - پيشكسوت استقلال - همسان سازي حقوق - بازي استقلال - تخلفات انتخاباتي - نشست كميسيون مشترك برجام - كارگروه ها - لانچر 5 - تيتو ويلانووا - بارسا و اينتر - مهندس صنعتي - امنيت غذايي - كميته امداد استان قم - هرنگ - دبيرخانه شوراي ملي سالمندان - مارسلو مندس - بغداد بونجاح - افزايش نرخ كرايه تاكسي - شهيد محسن وزوايي

مطالب مرتبط:
درخواست مجوز برای تزریق واکسن کرونا فایزر به نوجوانان 12 ساله
مطهری: کسانی که ادعا می کنند ما واکسن زده ایم، باید ثابت کنند/ شرایط مان در هند سخت خواهد بود
مرحله آخر واکسن های چینی برای تأیید استفاده اضطراری توسط سازمان جهانی بهداشت
آمریکا/ تعلیق 3 سایت تزریق واکسن کرونای جانسون اند جانسون در پی عوارض شدید
مدیرکل دارو: فاز 3 مطالعه واکسن برکت تا خرداد تمام می شود؛ با حجم اولیه 1.5میلیون دوز آماده تزریق به مردم است / واکسن رازی در شهریور وارد چرخه توزیع می شود
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 22 فروردین 1400 ساعت 11:302021-04-11پزشكي

باید در شرایط پاندمی هر واکسن تأیید شده ای را تزریق کنیم


در شرایط پاندمی ویروس کرونا و روند واردات واکسن به ایران، ما حق انتخاب نداریم و باید هر واکسن تأیید شده ای به دستمان رسید استفاده کنیم.

- ایسنا/همدان عضو انجمن پزشکان عمومی کشور گفت: در شرایط پاندمی ویروس کرونا و روند واردات واکسن به ایران، ما حق انتخاب نداریم و باید هر واکسن تأیید شده ای به دستمان رسید استفاده کنیم.

دکتر هادی یزدانی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: واکسن اسپوتنیک روسیه، سینوفارم چین، بهارات هند و آکسفورد آسترازنکا تاکنون وارد ایران شده است که به هموطنان پیشنهاد می کنم امکان تزریق هر کدام از این واکسن ها را داشتند، واکسینه شوند.

یزدانی تصریح کرد: مطالعات واکسن اسپوتنیک مخفیانه در روسیه انجام گرفته است و تاکنون فقط یک مقاله در رابطه با آن منتشر شده و اطلاعات کاملی در دست نیست اما در مراحل اولیه خیلی سریع داخل روسیه مجوز مصرف دریافت کرد.

وی ادامه داد: افکار عمومی و مجامع علمی در برابر این مخفی کاری روسیه خیلی محکم ایستادند و از آن ها خواستند مستندات علمی خود را مطرح کنند و در نهایت آنها مقاله بخش سوم یعنی کارآزمایی بالینی را در مجله لنست چاپ کردند و مدعی شدند این واکسن بیش از 91 درصد اثربخشی دارد که با این اقدام فشارهای جهانی علیه روس ها کمتر شد و این واکسن در برخی کشورها مانند صربستان، عربستان و آرژانتین استفاده می شود.

این پزشک در رابطه با واکسن آکسفورد آسترازنکا توضیح داد: این یک واکسن بریتانیایی- سوئدی است که 70 درصد اثربخشی دارد و قرار است تحت عنوان شرکت تولیدکننده آنها در کره جنوبی محموله ای به ایران تحویل داده شود که این واکسن مشابهت زیادی با واکسن اسپوتنیک روسی دارد و به نظر می آید یک طرح پژوهشی در حال انجام است که تا چند ماه آینده یک واکسن ترکیبی با تزریق یک دُز از آکسفورد آسترازنکا و یک دُز از اسپوتنیک وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه حساسیت هایی در مورد واکسن آسترازنکا در دنیا وجود دارد، ادامه داد: ایجاد لخته های خون در مغز مسئله ای بود که باعث شده برخی کشورها محدودیت هایی سنی برای تزریق این واکسن قائل شوند اما به نظر می آید این عارضه همانطور که آژانس دارویی اروپا و رگولاتور دارویی بریتانیا گفتند، وسیع و دامنه دار نباشد.

عضو انجمن پزشکان عمومی کشور در رابطه با واکسن سینوفارم چین مطرح کرد: این واکسن همراه با واکسن سینوواکس، یکی از دو واکسن اصلی ساخته شده در چین است که بر پایه ویروس مرده تولید شده است و 79 درصد اثربخشی دارد.

وی با بیان اینکه واکسن بهارات یا کوواکسین براساس ویروس غیرفعال شده تولید شده است، گفت: هند سابقه طولانی در واکسیناسیون و شرکت های دارویی خوب و قابل اعتمادی دارد اما گویا مسئله صادرات واکسن به مشکل خورده و دادستان هند اعلام کرده اجازه صادرات نمی دهد چراکه در داخل کشور به این واکسن احتیاج دارند.

یزدانی در رابطه با بهترین واکسن حال حاضر دنیا اظهار کرد: واکسن فایزر و مدرنا با اثربخشی بالای 95 درصد انقلابی در تولید واکسن ها داشتند و براساس آمار و مستندات کارآمدی خود را در عرصه بالینی نشان دادند اما در شرایط فعلی واکسنی که بتواند وارد ایران شود، بهترین گزینه تزریق است چراکه ما خیلی حق انتخاب نداریم.

وی در رابطه با مشکلات عدم ورود واکسن های فایزر و مدرنا به ایران، توضیح داد: تولید این واکسن ها به اندازه ای که برآورد شده بود، صورت نگرفت و کشورهایی که واکسن را پیش خرید کردند، در اولویت هستند و از طرفی مقام معظم رهبری ورود این واکسن ها به کشور را ممنوع اعلام کردند بنابراین به نظر نمی رسد هیچ وقت در ایران دسترسی به این واکسن ها وجود داشته باشد.

وی در رابطه با تأثیر بازگشت آمریکا به برجام و لغو تحریم ها در واردات واکسن به ایران، گفت: تحریم ها مشکلاتی در نقل و انتقالات مالی و پیش خرید واکسن ایجاد کرده اما مشکل اصلی ممنوعیت داخلی است و این مذاکرات خیلی نمی تواند در ورود واکسن های مدرنا و فایزر به ایران تأثیرگذار باشد و بستری برای تزریق این واکسن ها در ایران مهیا شود.

وی در رابطه با اثربخشی واکسن ها در برابر جهش های کروناویروس، مطرح کرد: کارآمدی واکسن مدرنا و آکسفورد در برابر جهش انگلیسی را با درصد پایین تری مطرح کردند اما در رابطه با جهش برزیلی و آفریقای جنوبی بحث فراوان است و این مسئله از پرسش های مهم مجامع علمی دنیا است.

عضو انجمن پزشکان عمومی کشور ادامه داد: شرکت فایزر نیز بیان کرده می تواند در چند هفته برای جهش های جدید واکسن تولید کند اما هنوز خبری از این ماجرا نشده است.

وی در رابطه با مدت اثربخشی این واکسن ها گفت: واکسن اسپوتنیک دو سال ایمنی می دهد اما با توجه به نوع ویروس و جهش هایی که داشته به نظر می رسد پس از تزریق دو دُز اولیه واکسن در فاصله سه هفته، لازم است تزریق های یادآوری مانند واکسن آنفلوآنزا به شرط آنکه بتواند جهش های مختلف را پوشش دهد، انجام شود.

یزدانی در رابطه با نهادی که تضمین کننده سلامت افراد پس از تزریق واکسن است، اظهار کرد: مجوز تزریق واکسن ها از نهادهایی مانند سازمان جهانی بهداشت در دنیا گرفته می شود و در هر کشور هم ممکن است حاکمیت مجوز مصرف اضطراری یا قطعی را بدهد اما هیچ نهادی تضمین کننده سلامت افراد نیست.

وی ادامه داد: اگر واکسنی عوارض سنگینی داشته باشد قابل کتمان نیست، به سرعت رسانه ای می شود و به تبع آن کشورهایی که متقاضی هستند آن را خریداری نمی کنند و پروژه تولید واکسن شکست می خورد بنابراین باید امیدوار باشیم آن شرکت ها برای تجارت خود ارزش قائل باشند.

وی در رابطه با واکسن های تولید شده در ایران گفت: نخستین واکسن رسانه ای شده در ایران، کووبرکت بود که اطلاعات دقیقی در این زمینه وجود ندارد و به نظر می رسد ستاد اجرایی فرمان امام(ره) اقبالی برای رسانه ای کردن اطلاعات ندارد، از طرفی قرار بود در بهار امسال واکسیناسیون با این واکسن آغاز شود اما با توجه به روندی که وجود دارد به نظر نمی رسد زودتر از فصل پاییز این کار انجام شود.

عضو انجمن پزشکان عمومی کشور ادامه داد: واکسن انستیتو پاستور پروژه ای مشترک با کوبا است و قرار بود قبل از عید فاز مطالعات سوم آن انجام شود و در رابطه با واکسن فخرا وزارت دفاع نیز اطلاعات زیادی وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: اگر کشوری بتواند بخشی از نیاز واکسن خود را تأمین کند، خیلی خوب است اما پروژه های واکسن کووید آنقدر حواشی اقتصادی و سیاسی دارد که به این سادگی نیست و پروژه شرکت های بزرگی مانند سانوفی فرانسه یا دولت استرالیا شکست خورده بنابراین نهادهایی که واکسن ایرانی را تولید می کنند و می خواهند بخش اعظمی از واکسیناسیون را با واکسن های ایرانی انجام دهند، باید این پنحره باز را قائل شوند که امکان شکست وجود دارد تا مسئله حیثیتی نشود و به غرور و عرق ملی ما برنخورد.

وی در رابطه با روند واکسیناسیون عمومی در ایران، اظهار کرد: با روندی که واکسیناسیون انجام می شود، تصوری از واکسیناسیون عمومی ندارم چراکه محموله های کوچک با سرعت پایین تزریق می شود در صورتی که ما نیاز داریم واکسن درست و حسابی با دُز کافی وارد کنیم یا باید تولید داخل را افزایش دهیم اما فعلاً هیچ کدام به این مرحله نرسیدند، پس امیدی به واکسیناسیون عمومی نیست.

یزدانی در پایان یادآور شد: به فرض تأمین واکسن باید ببینیم سیستم حاکمیتی و اداری توانایی دارد که جمعیت هدف را واکسیناسیون کند یا خیر چراکه سرعت واکسیناسیون مهم است به طوریکه ایالات متحده در حال حاضر روزانه چهار میلیون دُز واکسن تولید می کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: واکسن - واردات واکسن - ویروس کرونا - پاندمی - انجمن پزشکان عمومی - اسپوتنیک - شرایط - ایران - روسیه - استفاده - انتخاب - واردات - کنیم - یزدانی - پزشکان عمومی - ویروس - تزریق - کرونا - آسترازنکا - روند - سینوفارم - اطلاعات - واکسینه - مطالعات - هموطنان - آکسفورد - مخفیانه - پیشنهاد - گفت وگو - پزشکان

آخرین اخبار سرویس:
پاستا گیاهی قارچ

پزشکی فردمحور انقلابی بزرگ در درمان سرطان

فروش آب مقطر به اسم واکسن کرونا در بازار سیاه +فیلم

چگونه با نفخ حاصل از حبوبات مبارزه کنیم ؟

فواید و مضرات نوشیدن آب معدنی

واکسیناسیون مادربزرگ 130ساله در خوزستان+ عکس

کمک اشپز ماهردونفر

ساخت یک سامانه برای داشتن رنگ مو و لنز دلخواه!

مزگشایی ژن هایی که برخی افراد را در معرض خطر ابتلا به کرونای شدید قرار می دهند

چه عواملی باعث ضعف سیستم ایمنی می شود؟

کاهش 50 درصدی اهدای عضو در ایام کرونا

افسردگی منجر به التهاب داخلی بدن می شود

364 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هستند

از سن 6 ماهگی برای کودکان فلوراید استفاده شود

این سردردها را جدی بگیرید

تاثیر چاقی در ابتلا به بیماری های مختلف

آیا طلاق عاطفی باعث ایجاد سوگ می شود؟

30 درصد افراد با نگاه کردن به نور خورشید عطسه می کنند

التهاب مفصلی چه ربطی به افسردگی دارد؟

پنج واقعیت شگفت انگیز در مورد سیستم ایمنی بدن

ورزش هوازی، راهی برای درمان کرونا

زالی: عوارض واکسن کرونا روزانه در سامانه وزارت بهداشت ثبت می شود

چرخکار مانتو دوز

درمان اختلال بویایی با کمک انسولین!

فوائد معجزه آسای زنجبیل برای سلامتی

استخدام کارشناس بهداشت حرفه ای در یک شرکت بزرگ در زمینه طیور در گیلان

فوت 5 پرستار باردار بر اثر ابتلا به کرونا

دیابت و پوکی استخوان؛ بیماری هایی که در آینده بیشتر شنیده می شود

واکسن کادر آموزشی و معلمان در مرداد ماه 1400 انجام می شود

پزشکی فردمحور انقلابی بزرگ در درمان سرطان

چگونه ورزش از بیماری های تنفسی جلوگیری می کند؟

همچنان بعد از واکسن هم باید ماسک زد

بهترین شیوه برای زایمان سزارین

واکسن کادر آموزشی و معلمان در مرداد ماه 1400 انجام می شود/ واکسن آزاد وجود ندارد

ماجرای مرده ای زنده شد و به بیماران کمک کرد / آقا معلم چطور در سردخانه زنجان به زندگی برگشت

استخدام خانم و آقاسالنکار

امیر نظری، مجری تلویزیون بر اثر کرونا درگذشت

تیپ عجیب و غریب ارسلان قاسمی /عکس

طرز تهیه بال مرغ ماستی و بال عسلی تند در فر

تهدید کدام بیماری ها در فصل گرما بیشتر می شود؟

درمان لاغری صورت با روش های طبیعی

طرز تهیه سالاد چلیپا با نخود | یک دستور غذایی ساده و کم کالری

تهدید کدام بیماری ها در فصل گرما بیشتر می شود؟

حریرچی: کاندیدا های انتخابات از برگزاری تجمع دوری کنند/ تنها سه شهر در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند

مصائب تنهایی درمقابله با کرونا

استخدام 5 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در تهران

خرما را به این 7 دلیل هر روز بخورید

مصرف فلوراید در چه سنی برای کودکان ضروری است؟

تامین سلامتی کبد با داروهای گیاهی

واکسیناسیون تاکنون 126 هزار نفر در خوزستان

خطر آلوده شدن بهترین ماده غذاییِ طبیعت به مواد شیمیایی

واکسیناسیون تاکنون 126 هزار نفر در خوزستان

چگونه در خانه ریحان بکاریم؟

همکار مشاورفروش-پاره وقت

زنجبیل و فواید شگفت انگیز آن برای سلامتی

پاسپورت عبور از مرز کووید 19

زالی: عوارض واکسن کرونا روزانه در سامانه وزارت بهداشت ثبت می شود/ عوارض واکسن معمولاً گذراست

حریرچی: سه شهر در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند

اضافه شدن 113 مورد جدید کرونایی در مازندران

بستری 62 نفر بیمار مبتلا به کرونا در بخش آی سی یو بیمارستان های کردستان

چای داغ با این مواد ترکیب نشود

بستری 62 نفر بیمار مبتلا به کرونا در بخش آی سی یو بیمارستان های کردستان

ورزشکاران زیر 20 سال این غذاها را بخورند

روند نزولی تعداد مبتلایان و جانباختگان کرونا

روند نزولی تعداد مبتلایان و جانباختگان در کشور

نگاهی به مهمترین موضوعات مطرح شده در سفر وزیر بهداشت به نیشابور

نگاهی به مهمترین موضوعات مطرح شده در سفر وزیر بهداشت به نیشابور

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت تجهیزات پزشکی در مشهد

نارضایتی مردم از وضعیت نامناسب کمربندی گالیکش

364 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هستند

مطالعه بر روی مخلوط واکسنها

اینفوگرافیک | ممنوعیت استفاده از 4 ماده غذایی برای جلوگیری از ابتلا به مرگ خاموش

استخدام طراح سایت مبتدی خانم در یک مرکز درمانی در تهران

مامور حراست بیمارستان انگشتان دست خانم خبرنگار را شکست + عکس

تزریق واکسن پاستور به 3 هزار هرمزگانی

روایت یک خبرنگار از برخورد زننده عوامل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی/ دستم را شکستند اما قلم را هرگز

آخرین وضعیت شیوع کرونا در گیلان؛ حال 90 بیمار وخیم است

واکسیناسیون مادربزرگ 130ساله در خوزستان

90 درصد واکسن کرونای دریافتی در استان زنجان به گروه هدف تزریق شده است

در چه کشورهایی دیگر کرونا وجود ندارد؟

یک روز بدون فوت کرونایی پس از دوماه در کهگیلویه و بویراحمد

اگر علائم سرماخوردگی دارید، فعلا واکسن نزنید

یک روز بدون فوت کرونایی پس از دوماه در کهگیلویه و بویراحمد

روند کند واکسیناسیون وزیر بهداشت اوکراین را برکنار کرد

کتک زدن خبرنگار برای جلوگیری از پخش خبر جریان واکسیناسیون در بیمارستان + عکس

بستری های کرونایی در چهارمحال و بختیاری به کمترین حد در موج چهارم کرونا رسید

ببینید | خبر خوب کرونایی رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری

مامور حراست انگشتان دست خبرنگار را شکست

شکستن دست یک خبرنگار توسط حراست دانشگاه شهید بهشتی / اعتراض انجمن صنفی روزنامه نگاران

قیمت و جزییات توزیع داروی رمدسیویر برای کرونا

شکستن دست یک خبرنگار توسط حراست دانشگاه شهید بهشتی

آخرین آمار کرونا در قزوین/4 فوتی و 280 بیمار جدید کرونایی

کدام میوه تابستانی حکم ضدآفتاب را دارد؟

آمار کرونا آذربایجان غربی 28 اردیبهشت؛ 16 فوتی و 628 ابتلای جدید

راه اندازی موزه دانشگاه علوم پزشکی تبریز به نشر دانش و پژوهش کمک می کند

موزه دانشگاه علوم پزشکی تبریز افتتاح شد

دانشگاه های آذربایجان شرقی در حوزه های آموزش، پژوهش و فناوری پرچم دار هستند

کرونا باعث بیماری خطرناک گوارشی می شود؟

آیا می توان دو دز واکسن متفاوت را دریافت کرد؟

این روایت واقعی از یک خانواده کرونایی را بخوانید!

باید در شرایط پاندمی هر واکسن تأیید شده ای را تزریق کنیم

باید در شرایط پاندمی هر واکسن تأیید شده ای را تزریق کنیم