مطالب مرتبط:
هر واکسنی که آمد بزنید/ آمار روزانه فوتی های موج چهارم به 500 نفر خواهد رسید
هر واکسنی آمد بزنید/ آمار روزانه فوتی های موج چهارم به 500 نفر می رسد
هر واکسنی که آمد بزنید | آمار روزانه فوتی های موج چهارم به 500 نفر خواهد رسید
هر واکسنی که آمد بزنید/ آمار روزانه فوتی های موج چهارم به 500 نفر خواهد رسید
هر واکسن کرونایی که آمد بزنید | آمار روزانه فوتی ها به 500 نفر خواهد رسید
-107 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 22 فروردین 1400 ساعت 11:302021-04-11پزشكي

هر واکسنی آمد بزنید/ آمار روزانه فوتی های موج چهارم به 500 نفر می رسد


باور غلطی در حال حاضر بین مردم پیش آمده که بیماران کرونایی بعد از بستری در بیمارستان احتمال فوت شان بیشتر می شود، چرا این فکر ایجاد شده است؟ - در شرایط خیلی بدی قرار گرفتیم، ابتدای سال که باید روحیه ها تازه باشد، کادر درمان خسته ست، مردم هم که خسته شدند و الان هم که باید وارد محدودیت های جدید شویم، البته نه محدودیت های اسمی.

باید دوباره همه چیز دو هفته بسته بشوند تا میزان انتقال این بیماری کم بشود.

به کزارش روز نو : در حالی که فرصت ها برای واکسیناسیون کرونا از دست می رود، هر روز در موج چهارم پاندمی صدها زندگی، صدها جان، بخاطر ابتلا به کروناویروس از بین می روند و آن سوی ماجرا امیدها به واکسیناسیون عمومی کم رنگ می شود.

به گفته کارشناسان و پزشکان، تنها راهکار احتمالی توقف موج های بی پایان کووید-19 واکسیناسیون عمومی است، اما به دو دلیل این کار با سرعت کمی در ایران صورت می گیرد؛ اول جنگ واکسن در تمام دنیا که باعث شده است به بسیاری از کشورها به اندازه کافی واکسن نرسد و دوم سرعت کمی که در تزریق همان واکسن های موجود در کشور وجود دارد.

این ها باعث شده اند وزارت بهداشت هم از برنامه اش برای واکسناسیون کادر درمان عقب بماند.

پیام طبرسی، رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری و عضو کمیته علمی واکسن کوویران، به خبرآنلاین می گوید: بالاخره باید به 80میلیون نفر واکسن تزریق کنیم و سرعت ما برای این کار الان اصلا مناسب نیست.

منابعی مثل بلومبرگ اعلام کرده اند که تزریق واکسن به شکل عمومی در ایران ممکن است که حدود 10 سال طول بکشد.

با ادامه این روند،پیشبینی می شود تا نیمه اول سال 1401 خبری از واکسیناسیون عمومی در کشور نباشد، پیشبینی ای که با خستگی روز افزون کادر درمان می تواند خبر از روزهای ترسناکی بدهد، روزهایی ترسناک که هم اکنون بخشی از آن در ایران می گذرد.

طبرسی توضیح می دهد: با این موجی که شروع شده، آمار جان باختگان صددرصد به روزانه 500 تا 600 نفر می رسد، این موضوع غیرقابل اجتناب است.

درحال حاضر تنها کاری که باید انجام دهیم این است یک سری محدودیت ایجاد کنیم تا سرعت این موج کم بشود، تا مرگ ومیر خدایی نکرده چهار رقمی نشود.

آفای دکتر در همین بیمارستان(مسیح دانشوری) وضعیت پیک چهارم کرونا چگونه است؟ در این پیک جدید که از فروردین شروع شد، روز به روز تعداد بیمارها بیشتر شد.

تا قبل از عید ورودی اورژانس ما بین 60 تا 90 نفر بود، الان روزانه 240 تا 250 نفر به اورژانس کرونایی ها مراجعه می کنند و علائم کرونا دارند.

بیمارستان های دیگر سطح شهر هم وضعیت به همین شکل است، حتی در بیمارستان های مرکزی ممکن است که تعداد مراجعین بالاتر هم باشد.

در بیمارستان های خصوصی هم میزان مراجعه به همین شکل است.

درباره میزان بستری هم باید بگویم که واقعا تخت نیست، در همین چند روز در مسیح دانشوری 90 تخت اضافه شد، اما باز هم بالافاصله ظرفیت پر شد.

این نشان می دهد که ما با یک پیک سنگینی روبه رو هستیم.

مثلا برخی از بیمارستان های ارتش و سپاه فقط بیماران کرونایی بستری می کنند، به عبارتی هم حجم پیک در حال افزایش است و هم کسانی که مشکلی داشته باشند، جایی برای بستری پیدا نمی کنند.

بیشترین بستری که از ابتدای پاندمی داشتید، چقدر بوده است؟ در فاز اول، اسفند 98 حدود230 نفر بستری کردیم، اما بعد از آن چون بخش های دیگری برای بیماران غیرکرونایی راه افتادند، حداکثر 150نفر بستری می کردیم.

آن زمان 230 نفر برای کل بیمارستان بود، الان بالاخره 50 تخت برای بیماران دیگر گذاشته اند.

اگرچه تخت های مربوط به کرونایی ها کاملا پر است.

به نظرتان چقدر بیمارستان ظرفیت دارد و تا کجا می تواند این روند افزایشی را تحمل کند؟ بیمارستان دیگر کاملا پر شده است و بیشتر از این گنجایش ندارد.

به همین دلیل باید بیمارستان های دیگر هم شروع به پذیرش کنند، اما این کار هم حدی دارد.

در مهر و آبان 99 هم شرایط به این شکل بود، اما به نظر می رسد که این موج از قبلی ها سنگین تر است.

چطور؟ این ویروس جهش یافته است و میزان انتقال بیشتری دارد و به شکل تصاعدی شیوع پیدا می کند، واقعا آمار به شکل موشکی در حال افزایش است.

اما با اینکه آمار ابتلایان به شکل تصاعدی در حال افزایش است، تعداد فوتی ها هنوز به آن شدت زیاد نشدند.

این عجیب نیست؟ عجیب نیست، ما الان در شروع موجیم و همیشه مرگ ومیر با چند هفته تاخیر می آید.

الان یک سری مریض در آی سی یو بستری می شوند و چون شناخت درمانی بیشتر شده بیشتر زنده می مانند اما بعد از چند هفته مرگ ومیر شروع می شود.

الان برای قضاوت درباره مرگ ومیر زود است.

با این موجی که شروع شده، آمار جان باختگان صددرصد به روزانه 500 تا 600 نفر می رسد، این موضوع غیرقابل اجتناب است.

الان تنها کاری که باید انجام دهیم این است یک سری محدودیت ایجاد کنیم تا سرعت این موج کم بشود، تا مرگ ومیر خدایی نکرده چهار رقمی نشود.

چطور ممکن است به آمار فوتی های چهار رقمی برسیم؟ بالاخره هرچقدر ظرفیت بیمارستان ها زیاد شود یک سری از افراد اصلا بستری نمی شوند، مثلا مریضی تمایل دارد فقط در یک بیمارستان خاصی بستری شود و وقتی می بیند آن بیمارستان جایی ندارد به خانه برمی گردد، چند روز بعد حالش بدتر می شود و باید در آی سی یو بستری شود و جایی آی سی یو ندارد و متاسفانه به بخش بیمارستان رفته و فوت می کند.

میزان مرگ ومیر قبل عید کم شد چون در بیمارستان ها جا برای درمان آن ها بود، اما الان بخاطر شلوغی، بیمارستان ها مجبور هستند بیماران با شرایط بدحال تر را انتخاب کنند.

به همین دلیل برخی مریض ها که در حالت مرزی قرار دارند به خانه می روند و یک تعدادی از این افراد متاسفانه بدحال می شوند.

چقدر امکان دارد که نظام سلامت مجبور شود به سمت تشکیل بیمارستان های صحرایی حرکت کند؟ در برخی استان ها این اتفاق رخ داده است.

چاره ای برای این موضوع وجود ندارد، ظرفیت بیمارستانی برای این تعداد بیمار کافی نیست.

در همه کشورهای دنیا وضعیت به همین شکل است، آمریکا و انگلیس که تعداد تختشان خیلی بیشتر است هم در بستری بیماران به مشکل خوردند.

باور غلطی در حال حاضر بین مردم پیش آمده که بیماران کرونایی بعد از بستری در بیمارستان احتمال فوت شان بیشتر می شود، چرا این فکر ایجاد شده است؟ بخاطر اینکه ذات این بیماری پیشرفت است، کووید بیماری ای نیست که مریض از لحظه اول حالش بد باشد و مشخص شود.

معمولا مریض تازه موقعی به بیمارستان می آید که احساس تنگی نفس دارد و حالش خوب نیست، بعد با خودش می گوید که با پای خودش به بیمارستان آمده اما حالش بدتر شده است.

اما ذات این بیماری پیشرفت است، ممکن است که اکسیژن کسی 95درصد باشد، بعد پزشک از روی این که 60درصد ریه بیمار درگیر است، حدس بزند که مریض در چند روز آینده افت اکسیژن پیدا می کند، اما مریض این را نمی بیند.

حتی خیلی از بیماران بخاطر دیر آمدن به بیمارستان فوت می کنند، خیلی ها هم فکر می کنند که داروهای بیمارستان را در خانه تزریق می کنند و مشکلی پیش نمی آید، در حالی که این موضوع خیلی خطرناک است.

برخی هم به عنوان درمان اصلی به طب سنتی روی آورده اند،نظر شما در این باره چیست؟ من طب سنتی را رد نمی کنم، اما این طب همه جا مکمل است و طب اصلی نیست، اینکه کسی ادعا کند که با طب سنتی فردی را صددرصد درمان می کند، کلاهبرداری است.

بیمارهایی داشتید که بخاطر این موضوع فوت کنند؟ ما مریض های زیادی داریم که خودشان را با داروهای مختلف چه سنتی و چه صنعتی در خانه نگه می دارند و متاسفانه فرصت بهبودی را از دست می دهند، اما این بیماری هیچ داروی ثابت شده ای ندارد و فقط می توان به شکل سرپایی به بیمار کورتون داد، باقی داروها واقعا باید در بیمارستان تزریق شوند، چراکه عوارض دارند.

داروهایی که در منزل استفاده می شود، هیچکدام اثری روی این بیماری ندارد.

آقای دکتر در میان بیماران عوارض عجیب یا جدیدی مشاهده شده است؟ ما انقدر بیمار دیده ایم که به عوارض آن عادت کرده ایم.

قبلا می گفتند سل یک بیماری هزار چهره است، الان باید بگوییم که کرونا هزار چهره است.

هرگونه عوارضی که بگویید این بیماری می دهد و وقتی شیوع آن زیاد می شود انواع عوارضش هم زیاد می شود؛ عوارض مغزی، کلیوی، گوارشی و .

در گونه جدید انگلیسی این فرمول که جوانان کمتر آسیب می بینند به هم خورده است؟ باز هم بیماری در افراد مسن کشندگی بیشتری دارد و در افراد پرخطر احتمال افزایش شدت بیماری بیشتر است.

اما نسبت به قبل درصد بیماری شدید در جوان ها بیشتر شده است.

مثلا اگر قبلا 5درصد از جوانان با کرونا درگیر می شدند، الان میزان درگیری در آن ها 20درصد است.

با این وجود 60درصد موارد در گروهی است که سنشان بالاست یا بیماری زمینه ای دارند.

هم زمان در برخی از کشورها مثل ایران دوباره کرونا اوج گرفته است، علت چیست؟ این بیماری موج دارد و موج ها در زمان های مختلف رخ می دهد.

موج سوم کرونا در کشور ما از مهر شروع شد و آذر کاهش پیدا کرد، درست زمانی که وضع ایران بهتر شده بود و از آذر ماه انگلیس و آمریکا با وضعیت بدتری درگیر شدند.

حالا اوضاع آن ها بهتر و اوضاع ایران بدتر شده است.

برخی می گویند، در انگلیس و آمریکا بخاطر واکسن وضعیت بهتر شده است در صورتی که در آنجا موج کرونا فروکش پیدا کرده است، اگر قرار باشد واکسن موثر باشد دیگر نباید در این کشورها موجی دیده شود.

آقای دکتر! بالاخره کدام یک در ایجاد این موج مقصر هستند؛ مردم یا حاکمیت؟ هر دو، هم مردم و هم کسانی که ساده انگاری کردند و راه ها را نبستند و فقط گفتند مردم در سفر پروتکل ها را رعایت کنند، در صورتی که خودشان مطمئن بودند که کسانی که به سفر می روند پروتکلی رعایت نمی کنند.

نباید از کسی که به سفر می رود، انتظار داشت که پروتکل ها را رعایت کند.

خودمان بارها شنیده ایم که در سفرهای نوروزی چقدر رستوران ها شلوغ بوده و کسی هم ماسکی استفاده نکرده است.

ما در اسفند خیلی سعی کردیم تا مسئولان را تحریک کنیم که این اتفاق رخ ندهد.

چون واقعا یک فرصت طلایی از دست ایران رفت، در این دو هفته تعطیلی با بستن راه ها و رعایت مردم، حداقل بیماری فروکش می کرد و چند ماهی می توانستیم صبر کنیم تا سرنوشت آمدن واکسن مشخص شود.

اما آن دو هفته خودش باعث تشدید بیماری شد.

این روند از قبل عید شروع شده بود.

شکنندگی وضعیت مشخص بود، چراکه میزان ورودی به بیمارستان ها کاهش پیدا نمی کرد و ثابت بود.

تخت های ما در بیمارستان از قبل عید هم پر بود.

آمار کم نشده بود که بگوییم شرایط قابل کنترل است و مسافرت تاثیری نمی گذارد.

اما ما تقریبا از اواسط دی ماجرای پیک چهارم را داشتیم و بارها مسئولان هشدار دادند، اما هیچ اتفاقی رخ نداد.

به نظر شما این تاثیری در بی اعتمادی به هشدارها از سوی مردم نداشت؟ اتفاقا این هشدارها درست بود، چراکه شرایط شکننده بود و هرلحظه امکان داشت که پیک چهارم رخ بدهد و این اتفاق هم رخ داد.

تا آن زمان مردم رعایت می کردند، تا قبل از نیمه آخر سال پروتکل ها به خوبی رعایت می شد، اما درست 15 روز آخر سال نمی دانم چه اتفاقی رخ داد که همه چیز برگشت.

این مقداری به خاطر تبلیغات گردشگری بود که حال وهوای مسافرت را در مردم ایجاد کرد، 90درصد هتل های جزیره کیش در عید اشغال بودند.

در یک مکان محدود تعداد زیادی افراد حضور داشتند که یا به رستوران رفتند و یا در کنسرت هایی شرکت کردند که معلوم نیست چه کسی مجوز آن را صادر کرده بود.

محدودیت هایی که درباره کرونا وجود داشت هم همه به جرایم مالی ربط پیدا می کرد، این به نظر شما چنین دیدگاهی را به وجود نمی آورد که اصلا نگاه مسئولات کنترل بیماری نیست؟ خودشان باید به این سوال پاسخ بدهند، اما حتی جریمه مالی هم نکردند.

سه نفر از سلبریتی های معروف کشور رفتند کیش، بدون ماسک، در رستوران فیلم گرفتند، چرا آن ها را جریمه نمی کنند؟ مگر اعلام نکردند که هرکسی که ماسک نمی پوشد باید جریمه بشود؟ پس چطور افراد دست در دست هم فیلم می گیرند و در فضای مجازی پر می کنند؟ موارد مشهود جریمه نمی شوند، چطور این اتفاق برای موارد غیرمشهود رخ نمی دهد.

اینکه در رستورانی فیلم گرفتند یک مورد کاملا مشهود است.

اینجا هم به نظر می رسد تقصیر کار مردم نیستند، خیلی از کشورهای دنیا هم شرایط به این شکل است.

پس چرا شما مردم را هم یکی از عوامل شروع این موج می دانید؟ شما نمی توانید مردم را اصلا مقصر ندانید.

چینی ها الان موفق هستند، چون هم سیستم و هم مردم رعایت می کنند.

بالاخره آنجا دولت و مردم برای رعایت بیماری به یک تفاهمی رسیدند.

کشورهای جنوب شرق آسیا موفق تر هستند چراکه مردمان حرف گوش کن تری دارند.

انگلیس هم الان موفق شد، چون بالاخره قرنطینه را با زور و ضرب اجرا کرد و همچنین واکسن تزریق کرد.

ما موفق نیستیم، چون که هیچ چیز نداریم، نه واکسنی وجود دارد و نه زور و ضربی وجود دارد.

درباره واکسیناسیون، شرایط کشور ما به چه شکل است؟ درباره واکسیناسیون، مردم فقط آن چند کشور موفق را می بینند، من با کشورهایی که یک میلیون نفر جمعیت دارند کاری ندارم و منظورم کشورهایی با جمعیت حداقل 70 و 80میلیونی است.

در این کشورهای پرجمعیت تنها انگلیس، آمریکا و کانادا بالای 5درصد واکسن تزریق کرده اند.

دیگر کشورها مثل آلمان و فرانسه هنوز به این تعداد نرسیدند، پس نمی توانیم سیاه نمایی کنیم و بگوییم ایران در تزریق واکسن خوب نیست.

از طرفی هم ما بالاخره باید به 80میلیون نفر واکسن تزریق کنیم و سرعت ما برای این کار الان اصلا مناسب نیست.

منابعی مثل بلومبرگ اعلام کرده اند که تزریق واکسن به شکل عمومی در ایران ممکن است که حدود 10 سال طول بکشد.

چرا فکر می کنید سرعت واکسیناسیون پایین است؟ مقداری از این موضوع به این ربط دارد که برای تزریق واکسن هایی که می آوریم هم سرعت نداریم.

بالاخره امید بود که اگر تا الان حدود 800هزار واکسن وارد کشور شده تا الان همه کادر درمان واکسن تزریق کرده باشند، اما این اتفاق رخ نداده است.

این موضوع علت های مختلفی دارد، بالاخره اگر اولویت بندی کردیم، طبق همان اولویت واکسن تزریق کنیم و کارهای نمادین انجام ندهیم.

نمی گویم که پاکبان ها نباید واکسن تزریق کنند، اما انجام این کار به شکل نمادین مشکل دارد.

مسئله واکسیناسیون ما با تزریق به 50 تا 100نفر حل نمی شود، ما باید 60میلیون نفر را واکسینه کنیم.

درباره واکسن تولید داخل شرایط به چه شکل است؟ نتایج فاز دو این واکسن در اواخر اردیبهشت به دست می آید بعد از آن در فاز سوم باید به 20هزار نفر واکسن تزریق شود، اینجا دیگر بحث به وزارت بهداشت برمی گردد که اجازه واکسیناسیون عمومی را هم زمان با شروع فاز سوم می دهد یا نه، نتایج چاپ شده فاز سوم خیلی از واکسن های کشورهای دیگر هم هنوز منتشر نشده است.

شفا فارمد هم گفته است که در ماه می تواند بین 2 تا 5 میلیون دز واکسن تولید کند، اگر از خرداد ماه مجوز داده شود، می توان از آن زمان، هر ماه یک تا دو میلیون نفر را واکسینه کرد.

البته همین کار یک پروتکل سریع تر از روش اجرای کنونی نیاز دارد.

نتایج فاز دوم به چه شکل است؟ تا الان که همه چیز خوب بوده و مشکل خاصی وجود نداشته است.

با اطمینان بالایی می توان گفت که واکسن کوویران برکت عارضه خاصی ندارد.

صرفا بحث درباره میزان تاثیرگذاری آن است که در فاز اول خیلی خوب بود و باید ببینیم در فاز دوم که گروه سنی مقداری تغییر کرده شرایط چطور است.

در فاز اول، میزان تاثیرگذاری بالای 90درصد بود، هرچند در فاز یک هدف مطالعه صرفا نبود عارضه قابل توجهی برای بیماری است.

درباره همه واکسن ها وقتی که در جامعه تزریق می شوند، میزان تاثیرگذاری مقداری کم می شود، چراکه افراد سیستم ایمنی متفاوتی دارند.

به هر حال اگر در کرونا، واکسنی به طور متوسط 70درصد ایمنی بدهد، واکسن خوبی است.

لازم نیست که حتما ایمنی 90درصدی ایجاد بشود.

فکر می کنید که در خوشبینانه ترین حالت واکسیناسیون عمومی در ایران کی شروع شود؟ خیلی امیدوار بودم که با درست بودن همه اقدامات تا مهر و آبان واکسیناسیون عمومی تمام می شد، اما با این وضعیت کنونی به نظر نمی رسد که تا شش ماه اول 1401 هم بتوانیم واکسیناسیون را تمام کنیم.

چون هم باید تولید کنیم و هم واکسنیاسیون سریع تر صورت بگیرد.

اما امیدواریم مسئولان بتوانند واکسن خارجی بیشتری بیاورند، الان یک رقابت در دنیا وجود دارد.

می توانیم کنار بایستیم و بگوییم کسی واکسن نمی دهد یا می توانیم برویم بجنگیم و بالاخره برای کشور واکسن به دست بیاوریم.

حداقل برای آرام کردن جو عمومی مردم، واکسیناسیون باید جزو اولویت ها باشد و چه این دولت چه دولت بعدی باید یک برنامه روشنی برای واکسیناسیون داشته باشد.

آقای دکتر مسئولان وزارت بهداشت تقریبا روی 120میلیون دز واکسن داخلی برای 60میلیون نفر حساب باز کرده اند، به نظرتان چنین ظرفیتی وجود دارد؟ در حرف می گویند که چنین چیزی شدنی است، اما در عمل باید ببینیم این موضوع قابلیت اجرا دارد یا نه.

الان دیگر تولید واکسن در دنیا آنقدر مهم نیست، به هر حال همه واکسن ها پیدا شدند و حتی مدرنا و فایزر روش تولیدشان را گذاشته اند.

چیزی که اهمیت دارد این است که آن واکسن قابلیت تولید انبوه داشته باشد.

اما یک بدبینی نسبت به تولید واکسن وجود دارد و مثلا این سوال مطرح می شود که ایرانی که قابلیت تولید واکسن آنفلوآنزا را ندارد چطور می تواند واکسن کرونا تولید کند، پاسختان به این صحبت ها چیست؟ خوشبختانه تست بالینی واکسن ایرانی در حال انجام است، علت این که چنین اتفاقی رخ داده این است که سرمایه داری برای این کار پیدا نمی شد.

تکنیک و تولید واکسن آنفلوآنزا در کشور وجود دارد، اما کسی برای این کار سرمایه گذاری نمی کرد.

مگر این کار وظیفه حاکمیت نیست؟ بله، همیشه در کشور دیدگاهی وجود دارد که واردات بهتر از تولید داخل است.

مثلا درباره کرونا دارویی وجود دارد که یک شرکت ایرانی آن را داشت، اما این شرکت در مطالعات بالینی اذیت شد و مجوز نمی گرفت، در صورتی که قیمت داروی خارجی 75میلیون و قیمت ایرانی 2میلیون و 100هزار تومان است، اصلا قابل قیاس نیست.

باز یک عده درباره این دارو به دنبال این هستند که واردات صورت بگیرد، در حالتی که این شرکت مدعی شده که هر میزانی بخواهند تولید می کند.

فرض کنیم اصلا واکسن زود بیاید، چقدر باید امیدوار باشیم که روند شیوع ویروس را قطع می کند؟ واکسن ها در مطالعات بالینی موفق بودند، اما در عمل باید صبر کنیم تا نتایجش معلوم شود.

اگر در انگلیس و آمریکا تا پایان 2021 موجی نبینیم، می توانیم مدعی شویم که واکسیناسیون در جلوگیری کرونا موثر است.

ممکن هم هست روزی به این نتیجه برسیم که تاثیر واکسیناسیون 20 تا 30درصد است؟ بله، بخاطر جهش ها ممکن است.

شما گفتید که امیدوارید واکسیناسیون تا شش ماه 1401 صورت بگیرد، از سمتی ویروس در حال جهش پیدا کردن است، چقدر امکان دارد تا آن زمان ویروس جهش یافته تر از واکسن فرار کند؟ این بحث هم وجود دارد، به همین دلیل واکسیناسیون عمومی نباید زیاد طول بکشد.

به همین دلیل آمریکا و انگلیس به این سرعت واکسن را تزریق می کنند تا با این کارهایشان چرخه بیماری را قطع کنند.

وگرنه به نظر من واکسیناسیون به شکل فردی تاثیری ندارد، چقدر ممکن است یک فرد جوان کرونا بگیرد، بستری شود و دچار عارضه شود؟ تزریق واکسن به شکل فردی تاثیری ندارد، اما به 70درصد جمعیت واکسن تزریق می شود تا چرخه ویروس قطع شود و سود آن به همه برسد.

حتی تزریق واکسن به لحاظ فردی با توجه به عوارض آن ممکن است سودی نداشته باشد و حتی عوارض واکسن برای فردی در 20 تا 30 سال بیشتر از ابتلا به کرونا باشد.

شما خودتان واکسن تزریق کرده اید؟ بله، من اولین دز از واکسن اسپوتنیک روسی را تزریق کرده ام و دز دوم آن باقی مانده است.

در بیمارستان شما به چند نفر تزریق شده است؟ از حدود 1500 نفر به 800 واکسن تزریق شده است.

به همین دلیل می گویم که سرعت تزریق واکسن های موجود هم اصلا مناسب نیست.

شرایط این تعداد پرسنل بیمارستان مشخص است و فقط به 800 نفر تزریق شده است.

خانم دکتر محرز از همکاران شما گفته بودند که واکسن روسی تزریق نمی کنند، نظر شما در این باره چیست؟ خانم دکتر استاد ما هستند، بالاخره ایشان نظر شخصی خودشان را دارند.

اما الان به نظر من ما اصلا وقت انتخاب نوع واکسن را نداریم، باید با مردم صادق صحبت کنیم و بگوییم اگر نوبت واکسیناسیونش رسید نگویند چه واکسنی می زنند، الان دیگر اصلا فرصت انتخاب نیست.

خیلی ها از من می پرسند که چه واکسنی تزریق کنند، به نظر من هرچه آمد باید تزریق کنند.

شرایط الان طوری نیست که ما حق انتخاب داشته باشیم.

خیلی ها منتظر هستند که واکسن روسی دوباره بیاید تا تزریق کنند، در صورتی که ممکن است اصلا این واکسن نیاید.

خود روسیه هنوز به کمتر از 5درصد جمعیتش واکسن تزریق کرده است.

100هزار دز به ما می دهد، اما این تعداد مشکلی را از ما حل نمی کند، صرفا کادر درمان باید از این فرصت استفاده کند و واکسن را تزریق کند.

این بیماری نشان داده است که موج هایش پایان ناپذیر نیست.

تنهایی جایی که توانست بیماری را کنترل کند چین و استرالیاست.

آن ها هم بخاطر سیستم قرنطینه جدی بیماری را کنترل کردند.

شوخی ندارند، رییس جمهور یا ورزشکار هم که باشید اگر بخواهید به آنجا سفر کنید، باید دو هفته قرنطینه شوید و راه فراری نیست.

این بدبینی که نسبت به واکسن ها وجود دارد، به نظر شما باعث نمی شود که در کشور ما مردم نسبت به تزریق واکسن مقاومت کنند؟ مردم ما الان به دو قسمت تقسیم شدند، موافقان و مخالفان واکسن.

اما همین هایی که امروز درخواست واکسن می کنند، فردا وقتی واکسن بیاید می گویند واکسن دیگری می خواهند.

این مسئله در ما وجود دارد، ما باید این مشکل را در خودمان حل کنیم و هر واکسنی بیاید استفاده کنیم.

همه جای دنیا همینطور است، همین واکسن آسترازنکا در کشورهای مختلفی تزریق شد و بعد معلوم شد که برای یک درصدی لختی خون ایجاد می کند، الان هم می گویند این موضوع در قبال فایده واکسن قابل فراموشی است.

این در مورد همه واکسن ها وجود دارد و ما چاره ای نداریم و باید تزریق کنیم.

زمانی که از شروع واکسیناسیون عمومی پیشبینی کردید بسیار نگران کننده بود، کادر درمان چقدر می تواند این شرایط را تحمل کند؟ یا شما و همکارنتان به این وضع عادت کرده اید؟ همه خسته شدیم و خستگی روحی آن اذیت کننده است، یک سال کار سنگین است و شرایط هم بهبودی پیدا نکرده است.

شرایط کار و بیماری کرونا اصلا عادی نیست، در این بیماری هرلحظه ممکن است که یک اتفاقی برای بیمار رخ بدهد.

بعد 15 ماه نمی توانیم بگوییم که بیماری در ریه بیمار پیشرفت می کند یا نه، این کار را سخت می کند.

تا 1401 می توان این وضعیت را تحمل کرد؟ خیر، شرایط خیلی سخت است.

واقعا کسانی که در کرونا کار کردند، فرسوده شدند.

شرایط پراسترس و پرفشار بود.

کسانی که در بخش کرونا کار می کنند به جز خودشان نگران خانواده شان هم هستند.

ضمن این که مردم ما خیلی شرایط بحران را حس نمی کنند و فکر می کنند شرایط عادی است و مثلا می گویند در این بیمارستان می خوابند یا نه.

در صورتی که اصلا شرایط عادی نیسن که حق انتخابی داشته باشیم، امید داریم شرایط چرخشی کند و واکسیناسیون زودتر انجام شود و حداقل تا پایان 1400 مسئله کرونا جمع شود، اگر واکسیناسیون بتواند کرونا را تمام کند.

سناریو بد ماجرا را در نظر بگیریم، اگر خبری از واکسیناسیون نباشد چقدر ما شاهد این موج های کرونا خواهیم بود؟ این بیماری نشان داده است که موج هایش پایان ناپذیر نیست.

تنهایی جایی که توانست بیماری را کنترل کند چین و استرالیاست.

آن ها هم بخاطر سیستم قرنطینه جدی بیماری را کنترل کردند.

شوخی ندارند، رییس جمهور یا ورزشکار هم که باشید اگر بخواهید به آنجا سفر کنید، باید دو هفته قرنطینه شوید و راه فراری نیست.

ما که اصلا مرزها را باز گذاشتیم، می گویند که از مسافران تست می گیرند، اما خیلی ها این تست را نمی دهند و صرفا هزینه اش را پرداخت می کنند.

خود وزارت بهداشت هم می داند که ما آن قرنطینه را نداریم، دو هفته قرنطینه خیلی مهم تر از تست است.

در پایان فکر می کنید که الان راهکار موقت برای مقابله با موج چهارم چیست؟ در شرایط خیلی بدی قرار گرفتیم، اول سال که باید روحیه ها تازه باشد، کادر درمان خسته ست، مردم هم که خسته شده اند و الان هم که باید وارد محدودیت های جدید شویم، البته نه محدودیت های اسمی.

باید دوباره همه چیز دو هفته بسته بشوند تا میزان انتقال این بیماری کم بشود.

باید برخوردهای اجتماعی را کم کنیم، دیگر تنها پوشیدن ماسک فایده ای ندارد.

نمی توان گفت که در مترو شلوغ با پوشیدن دو ماسک فرد به کرونا مبتلا نمی شود، ممکن است مبتلا شود.

ماسک هم در آن فضا صددرصد کمک کننده نیست.

باید تجمعات در فضای بسته را کم کنیم.

اگر دو هفته عید محدودیت ها نیم بند اجرا می شدند، بعد وارد ماه رمضان می شدیم و آن شرایط هم کمک می کرد تا بیماری را کنترل کنیم.

منبع:خبرآنلاین
کلید واژه ها: واکسیناسیون - واکسیناسیون کرونا - کرونا - بیماران کرونایی - محدودیت - احتمال - عمومی - کروناویروس - چهارم - کادر درمان - کارشناسان - بیمارستان - مردم - در ایران - کرونایی - بیماران - پاندمی - امیدها - راهکار - انتقال - روزانه - بیماری - ابتلا - شرایط - پایان - روحیه - ایران - میزان - ماجرا - بستری

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس بهداشت محیط آقا با مزایا در رستوران هانی در تهران

کوکوی قارچ؛ یک غذای ساده، سالم و رژیمی

تشخیص بیش از 1000 مسافر خارجی مشکوک به کرونا در مرز دوغارون

تزریق واکسن تولیدی مشترک ایران – کوبا به سه هزار هرمزگانی

60 درصد مردم گیلان کبد چرب دارند

جهانپور: سیستم توزیع واکسن کرونا هیچ نشتی و خروجی غیرقانونی ندارد

استخدام کارگر ساده جهت فست فود در تهران

محقق ایرانی چسب زخم هوشمند نوری تولید کرد

کرونا؛ روش انتقال+ علائم و ماندگاری پادتن

فوت 10 قزوینی بر اثر کرونا طی 24 ساعت گذشته

استخدام دستیار دندانپزشک در یک مرکز سلامت بهداشت در تهران

استخدام بازاریاب و ویزیتور مواد غذایی با مزایا در البرز

فضانوردان در فضا چگونه غذا می خورند؟

آخرین وضعیت آمار کرونا در آذربایجان غربی

افت 50 درصدی اهدای عضو در ایام کرونا/ اجازه نمی دهیم خرید و فروش عضو بر سر زبان ها باشد

نشانه های پنهان قند خون؛ لطفا جدی بگیرید

روزانه 2500 دوز واکسن در استان زنجان تزریق شود

9 علامت پنهان قند خون کنترل نشده

مبتلایان به کرونا در آذربایجان غربی به بیش از 164 هزارو 200 مورد رسید

امکان فعال شدن بسیاری از فعالیت های ورزشی در خوزستان به 2 شرط

جزییات جذب همتایار در دانشگاه علوم پزشکی ایران اعلام شد

برای نوبت دهی تزریق واکسن کرونا، نیازی به مراجعه حضوری و یا ثبت نام اینترنتی نیست

چگونه از بیماران مبتلا به آسم در مقابل کرونا مراقبت کنیم؟

تاکنون 80 درصد سالمندان بالای 80 ساله در مهریز واکسینه شدند

برای تزریق واکسن کرونا منتظر پیامک بمانید

جهانپور: موردی از خروج واکسن به بازار نداشته ایم

چگونه موهای زیر پوستی را درمان کنیم

واکسن بزنید و از عوارض آن نهراسید

تولید حسگر چندمنظوره برای شناسایی انواع ویروس و مواد منفجره

شناسایی یک عامل موثر در ناتوانی و تخریب عصبی بیماران مبتلا به ام اس

جهانپور: هیچ موردی از خروج واکسن کرونا به بازار آزاد نداشته ایم

توضیحات وزارت بهداشت درباره فوت 5 پرستار باردار کرونایی

درمان کرونا با تجهیزات کرایه ای! +هزینه

برای واکسن صف نبندید و منتظر پیامک بمانید

میزان ساعت کاری در ایران و کشور های دیگر چگونه است؟

جهانپور: هیچ موردی از خروج واکسن کرونا به بازار آزاد نداشته ایم

توصیه های طلایی برای مقابله با افسردگی

شمار فوتی های کرونا در سیستان و بلوچستان به 1300 نفر رسید

چگونه از بیماران مبتلا به آسم در مقابل کرونا مراقبت کنیم؟

فتق دیسک کمر و راه های درمان آن

استخدام کارشناس بازرگانی در سمیران سلامت در فارس

زنجبیل و فوائد آن برای سلامتی

توصیه های طلایی برای مقابله با افسردگی

استاد علوم پزشکی شیراز در جرگه دانشمندان پُر استناد جهان

مهمترین عناوین روزنامه های مالزی و جنوب شرق آسیا

برای واکسن صف نبندید و منتظر پیامک بمانید

14 هزار نفر در ایلام واکسن کرونا تزریق کردند

وزارت بهداشت: برای واکسن صف نبندید؛ منتظر پیامک بمانید

چه دارو و درمانی خطر مرگ بیماران کووید را کاهش می دهد؟

بیماری هایی که با چاقی بروز می کند/از گرفتگی گلو تا مشکلات لثه

مرگ های «چراغ خاموش» در ایران

برای واکسن صف نبندید و منتظر پیامک بمانید

بیماری هایی که در اثر چاقی بروز می کنند

دردسرهای افتادگی پوست

پرستار کودک شبانه روزی

تغذیه مناسب روزهای بعد از رمضان/لزوم مشاوره غذایی

خانواده ها گشاینده راه ازدواج جوانان باشند

تغذیه مناسب روزهای بعد از رمضان/لزوم مشاوره غذایی

توقیف محموله مواد غذایی غیربهداشتی در آباده

درمان های خانگی زانو درد

9 علامت پنهان قند خون کنترل نشده که باید جدی گرفته شود.

برای واکسن صف نبندید، منتظر پیامک بمانید

نبود پزشک سونوگراف، مشکل شهروندان لومار ایلام/ مسئولان با جان مردم بازی نکنند

با این میوه بدن را پاکسازی کنید

15 ترفند ساده اما کاربردی برای آب کردن شکم

جزییات جذب همتایار در دانشگاه علوم پزشکی ایران اعلام شد

برای واکسن منتظر پیامک بمانید

شیوع 25 درصدی فشار خون در استان اصفهان/ لزوم کنترل استرس در کرونا

چرا سالمندان از واکسن کرونا می ترسند؟

چگونه گرما زده نشویم؟

قاتلی به نام ساعت کار طولانی

چرا با گوشت پیاز بخوریم؟

مرگ های chr(034)چراغ خاموشchr(034) در ایران/وقتی فشارخون بالا می رود

استخدام کارشناس بازرگانی در شرکت تولیدکننده محصولات آرایشی و بهداشتی/تهران

طرز تهیه سمبوسه | آموزش تصویری طرز پیچیدن این غذای جنوبی

مرگ های چراغ خاموش در ایران/وقتی فشارخون بالا می رود

این طعم دهنده سطح ایمنی بدن را کاهش می دهد

گرانول کارماهر آقا

مواد غذایی برای خوب شدن سریع زخم ها

کارپاره وقت و تمام وقت و بدون سرمایه انلاین

خواص شگفت انگیز توت فرنگی | خوردن توت فرنگی به چه کسانی توصیه نمی شود؟

استخدام ویزیتور پخش مواد غذایی

بعد از غذا دور میوه را خط بکشید

سرطان پوست می تواند ناخن ها را هم درگیر کند

آیا حیوانات گروه خونی دارند؟

تمرین آرامش ذهن به حفظ عملکرد شناختی در سنین بالا کمک می کند

با افراد دروغگو در محیط کار چگونه برخورد کنیم؟!

چاقی در نوجوانی عامل افزایش خطر سکته مغزی قبل از 50 سالگی

برای واکسن صف نبندید و منتظر پیامک بمانید

سبک زندگی سالم در پیشگیری از سرطان روده بزرگ سودمند است

استخدام مهندس مکانیک و مهندس پزشکی در اصفهان

چاقی در نوجوانی عامل افزایش خطر سکته مغزی قبل از 50 سالگی

تمرین آرامش ذهن به حفظ عملکرد شناختی در سنین بالا کمک می کند

سرطان پوست می تواند ناخن ها را هم درگیر کند

درباره دارچین چه می دانید؟

برای واکسن صف نبندید و منتظر پیامک بمانید

استخدام قالب ریز در کلینیک دندانپزشکی مدرن در تهران

استخدام آشپز خانم در دلتا درمان پارت در تهران

علت ضعف دست چیست؟

2.7 درصد از بیماران کرونایی در استان بوشهر فوت شدند

هر واکسنی آمد بزنید/ آمار روزانه فوتی های موج چهارم به 500 نفر می رسد

هر واکسنی آمد بزنید/ آمار روزانه فوتی های موج چهارم به 500 نفر می رسد