مطالب مرتبط:
7 ادویه لاغر کننده که شما را در رژیم های غذایی کمک می کند
رژیم های غذایی محبوب که می توانند به روده بزرگ آسیب بزنند
7 ادویه لاغرکننده که شما را در رژیم های غذایی کمک می کند
رژیم های غذایی محبوب که می توانند به روده بزرگ آسیب بزنند
آیا مصرف چای سبز به درمان کرونا کمک می کند؟
-221 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 22 فروردین 1400 ساعت 11:252021-04-11پزشكي

آیا این رژیم به بهبود التهاب روده کمک می کند؟


یک رژیم غذایی بدون گلوتن حتی اگر به بیماری سلیاک مبتلا نباشید به بهبود علائم بیماری التهابی روده در شما کمک می کند.

ادامه.

- یک رژیم غذایی بدون گلوتن حتی اگر به بیماری سلیاک مبتلا نباشید به بهبود علائم بیماری التهابی روده در شما کمک می کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازعصرایران، بیماری سلیاک، حساسیت به گلوتن غیر سلیاک و بیماری التهابی روده همگی بر دستگاه گوارش انسان تاثیر می گذارند.

اما این سه شرایط چه ارتباطی با هم دارند؟ اگر به بیماری سلیاک یا حساسیت به گلوتن غیر سلیاک مبتلا هستید، آیا به معنای احتمال بیشتر ابتلای شما به بیماری التهاب روده است؟ و آیا یک رژیم غذایی بدون گلوتن حتی اگر به بیماری سلیاک مبتلا نباشید به بهبود علائم بیماری التهابی روده در شما کمک می کند؟ بسیاری از پژوهش ها در مورد ارتباط این شرایط با هم جدید هستند و برخی از آن ها با آزمایش های بالینی به خوبی طراحی شده و بزرگ تایید نشده اند.

با این وجود، چند مطالعه و گزارش موردی نشان می دهد که افراد مبتلا به بیماری کرون و کولیت زخمی (دو شکل اصلی بیماری التهابی روده) ممکن است احتمال بیشتری داشته باشد که نتیجه آزمایش آن ها برای پادتن های پروتیین گلوتن مثبت باشد، بدون در نظر گرفتن این که به بیماری سلیاک مبتلا باشند یا خیر؛ و در برخی موارد، رژیم غذایی بدون گلوتن به افراد مبتلا به بیماری التهابی روده در کسب احساسی بهتر و کاهش علائم کمک کرده است، در شرایطی که این افراد به بیماری سلیاک مبتلا نبودند.

علائم مشابه در بیماری سلیاک، حساسیت به گلوتن غیر سلیاک و بیماری التهابی روده بیماری سلیاک زمانی رخ می دهد که بدن انسان پروتیین گلوتن موجود در گندم، جو و چاودار را به اشتباه به عنوان یک مهاجم خارجی در نظر گرفته و سیستم ایمنی را برای حمله به روده کوچک فعال می کند.

علائم بیماری سلیاک ممکن است بسیار متفاوت باشند، اما بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری مواردی مانند اسهال یا یبوست، معده درد، خستگی و کم خونی را تجربه می کنند.

علائم حساسیت به گلوتن غیر سلیاک می تواند علائم بیماری سلیاک را تقلید کند و هر دو شرایط شامل انواع مشابه از مشکلات گوارشی می شوند.

با این وجود، افراد مبتلا به حساسیت به گلوتن به نظر می رسد بیشتر از سردرد و علائم عصبی دیگر، مانند آسیب عصبی که موجب احساس سوزن سوزن در دست ها و پا ها می شود، رنج می رند.

در نهایت، علائم بیماری التهابی روده با توجه به نوع خاص شرایطی که فرد به آن مبتلا است (بیماری کرون یا کولیت زخمی) متفاوت هستند.

هم بیماری کرون و هم کولیت زخمی می توانند موجب شکم درد، کرامپ، اسهال شدید (گاهی اوقات خونی) و نفخ شوند.

بیان تفاوت بین شرایط آشکار است که همپوشانی قابل توجهی بین علائم بیماری سلیاک، حساسیت به گلوتن غیر سلیاک، و بیماری التهابی روده وجود دارد و این می تواند تشخیص دقیق را تا حدودی چالش برانگیز کند.

پزشکان از آزمایش های خون برای غربالگری بیماری سلیاک استفاده می کنند، اگرچه جواب آزمایش همه افراد مبتلا به این بیماری مثبت نمی شود، و تایید تشخیص با آندوسکوپی و بافت برداری برای بررسی دقیق دیواره داخلی روده کوچک انجام می شود.

برای تشخیص بیماری کرون یا کولیت زخمی، پزشک احتمالا کولونوسکوپی و/یا اندوسکوپی را برای بررسی نشانه های خاص که متفاوت از نشانه های بیماری سلیاک هستند، انجام خواهد داد.

آزمایش خون برای بیماری التهابی روده وجود ندارد، اگرچه موارد عمومی تر مانند آزمایش خون برای غربالگری کم خونی ممکن است اطلاعاتی را در اختیار پزشک قرار دهد.

در نهایت، هیچ آزمایش پزشکی پذیرفته شده برای حساسیت به گلوتن غیر سلیاک وجود ندارد، اگرچه همه پزشکان موافق وجود این شرایط نیستند.

دنبال کردن یک رژیم غذایی بدون گلوتن و بررسی این که فرد احساس بهتری پیدا می کند، تنها روش برای آگاهی از ابتلا به این شرایط است.

اما این روش نیز نتیجه ای قطعی ارائه نمی کند، زیرا به عنوان مثال، ممکن است به واسطه کاهش مصرف یا حذف غذا های کم ارزش از رژیم غذایی همراه با گلوتن احساس بهتری در فرد شکل گرفته باشد، یا اقدام مثبتی که برای سلامت خود انجام می دهید ممکن است به کاهش علائم کمک کند.

پژوهش ها نشان می دهد که برخی افراد به غلات حاوی گلوتن با علائمی مشابه با بیماری سلیاک واکنش نشان می دهند، حتی اگر آن ها به طور قطع به این بیماری مبتلا نباشند.

پیوند های احتمالی بین بیماری سلیاک و بیماری التهابی روده برخی مطالعات اولیه نشان داده اند که افراد مبتلا به بیماری سلیاک در معرض خطر بیشتری برای این که بیماری کرون یا کولیت زخمی نیز در آن ها تشخیص داده شود، قرار دارند.

با این وجود، مطالعات جدیدتر نشان داده اند میزان احتمال این که افراد مبتلا به بیماری التهابی روده به بیماری سلیاک مبتلا باشند، مشابه با جمعیت عمومی است.

اما باز هم به نظر می رسد که ارتباطی بین این دو شرایط وجود دارد و ژنتیک ممکن است بخشی از این ارتباط را توضیح دهد.

پژوهشی جدید نشان داد که بیماری سلیاک و بیماری کرون چهار ژن را به اشتراک می گذارند که به نظر می رسد خطر ابتلا به هر دو بیماری را افزایش می دهد.

افزون بر این، پژوهشگران ژن هایی را شناسایی کرده اند که به نظر می رسد خطر ابتلا به بیماری سلیاک و کولیت زخمی را افزایش می دهند.

بیماری التهابی روده و بیماری سلیاک به عنوان بیماری های خودایمنی در نظر گرفته می شوند، به این معنا که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بخشی از بدن حمله می کند.

هر دو شرایط به نظر می رسد شامل تغییرات مشکل ساز در میکروبیوم روده (باکتری های ساکن روده بزرگ) می شوند که ممکن است موجب یا پشتیبان التهاب باشد.

بیماری التهابی روده و حساسیت به گلوتن غیر سلیاک ممکن است بیشتر مرتبط باشند چندین مطالعه نشان داده اند که حساسیت به انسولین غیر سلیاک نسبت به بیماری سلیاک ممکن است احتمال بیشتری داشته باشد در افراد مبتلا به بیماری کرون یا کولیت زخمی دیده شود.

از این رو، آیا رژیم غذایی بدون گلوتن می تواند به افراد مبتلا به بیماری التهابی روده کمک کند؟ شاید بتواند، حتی اگر شما به بیماری سلیاک مبتلا نباشید.

در چندین مورد، پزشکان اشاره داشته اند که یک رژیم غذایی بدون گلوتن به بهبود یا از بین رفتن علائم بیماری التهابی روده حتی در افرادی که به طور قطع به بیماری سلیاک مبتلا نبودند، منجر شده است.

به ویژه، افراد مبتلا به بیماری کرون احتمال بیشتری دارد از این رژیم سود ببرند.

به عنوان مثال، طی مطالعه ای در سال 2013، دکتر دیوید پرلموتر به شرایط فرد بیماری که بیماری کرون در وی تشخیص داده شده بود و درمان های عادی برای این بیماری به بهبود وی منجر نشده بود، اشاره داشت.

بر اساس آزمایش های خون که نشان می دادند بدن این بیمار پادتن هایی علیه پروتیین گلوتن و دیگر ترکیبات گندم، جو و چاودار تولید می کند، حساسیت به گلوتن غیر سلیاک در این فرد تشخیص داده شد و رژیم غذایی بدون گلوتن برای وی آغاز شد.

پس از شش هفته، این روند به توقف اسهال در بیمار منجر شد.

با ادامه رژیم غذایی بدون گلوتن، نه تنها قوام مدفوع وی به حالت عادی بازگشت، بلکه افزایش وزن خود را نیز تجربه کرد.

پس از یک سال، بیمار به وضعیت عادی بازگشته و بیش از 80 درصد وزن از دست داده خود را نیز دوباره بدست آورد.

با دنبال کردن یک رژیم غذایی بدون گلوتن، بیماری کرون وی وارد دوران خاموشی شد.

پژوهشگران دانشگاه کارولینای شمالی نیز زمانی که شرایط 1،647 فرد مبتلا به بیماری التهابی روده را بررسی کردند، نتایجی تقریبا مشابه را شاهد بودند.

به طور کلی، دو سوم از افرادی که رژیم غذایی بدون گلوتن را امتحان کرده بودند، اشاره داشتند که رژیم غذایی به بهبود علائم گوارشی آن ها منجر شده است و 28 درصد شعله ور شدن بیماری التهابی روده با تکرر یا شدت کمتر را گزارش کردند.

همچنین، افرادی که رژیم غذایی بدون گلوتن را دنبال می کردند به کاهش قابل توجه احساس خستگی در خود اشاره داشتند.

به گفته پژوهشگران، این احتمال وجود دارد که ترکیبات دیگر موجود در غلات حاوی گلوتن ممکن است موجب التهاب روده در افراد مبتلا به بیماری التهابی روده شود و مصرف یک رژیم غذایی بدون گلوتن ممکن است به تسکین این التهاب و علائم مرتبط با آن کمک کند.

از این رو، می توان گفت رژیم غذایی بدون گلوتن ممکن است به کاهش علائم بیماری التهابی روده حتی در افرادی که به بیماری سلیاک مبتلا نیستند، کمک کند.

اگر فکر می کنید رژیم غذایی بدون گلوتن می تواند برای شما مفید باشد می توانید با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

برچسب ها: یکشنبه 22 فروردین 1400 - 11:29 تعداد بازدید: 0 تعداد نظرات: 0
کلید واژه ها: بیماری التهابی روده - بیماری - بیماری سلیاک - بیماری التهابی - التهاب - سلیاک - علائم بیماری - رژیم غذایی - گلوتن - روده - التهاب روده - مبتلا - بهبود - رژیم - علائم - بدون - حساسیت - ارتباط - دستگاه گوارش - شرایط - دستگاه - بالینی - آزمایش - احتمال - گزارش - طراحی - انسان - گوارش - پژوهش - تایید

آخرین اخبار سرویس:
استخدام راننده بازار یاب تخم مرغ حسام

ساخت اولین سامانه برای داشتن رنگ مو و لنز دلخواه

اولین روز بدون فوتی کرونا در کهگیلویه و بویراحمد به ثبت رسید

علل هشداردهنده تیرگی پوست گردن چیست؟

آمار کرونا مازندران 28 اردیبهشت؛ 104 بهبودیافته و 96 بستری جدید

آمار مبتلایان به کووید 19 در زنجان به 87 هزار و 394 نفر رسید

تزریق 90 درصد واکسن های دریافتی زنجانی ها

اولین روز بدون فوتی کرونا در کهگیلویه و بویراحمد به ثبت رسید

تزریق 90 درصد واکسن های دریافتی زنجانی ها

این نشانه ها یعنی لخته خون در بدنتان هست!

طرز تهیه پاستا با سس پنیر و سیر سوخاری

نبود پایگاه انتقال خون در کوهدشت

فوتی های کرونا در هرمزگان با 4 نفر افزایش به 1219 نفر رسید

اهدای 533 قلم تجهیزات پزشکی به بخش درمان کرمان

روحانی: سلامت مردم را وارد مناقشات سیاسی نکنیم

خوردن این میوه تابستانی حکم ضدآفتاب را دارد

اولین روز بدون فوتی کرونا بعد از 2 ماه در کهگیلویه و بویراحمد / عادی انگاری، عامل افزایش مبتلایان به کووید 19

شکستن دست خبرنگار توسط حراست دانشگاه+ عکس

دونفر کارگر زیر 25 سال

استخدام کارشناس رگولاتوری دارویی در شرکت اشبال شیمی در تهران

خبری خوش برای گیاه‎ خواران/ آشنایی با خواص نان بربری

بانوی 130 ساله خوزستانی در مقابل کرونا واکسینه شد

آمار کرونا سیستان و بلوچستان 28 اردیبهشت ؛ یک فوتی و 33 بستری جدید

کدام شیوه برای زایمان سزارین بهتر است؟

فوت 5 بیمار کرونایی طی 24 ساعت گذشته

استخدام مشاور فروش و بازاریاب خانم

تزریق واکسن اشتباهی به کادر درمان در شهرکرد

واکسن فعلا به صورت دولتی وارد می شود

سلول های چشم به کووید 19 آلوده می شوند

4 فوتی طی 24 ساعت گذشته در خراسان شمالی

نوزادان پسر نارس در بزرگسالی زودتر پیر می شوند

تحویل 3690 دوز جدید واکسن کرونا به دانشگاه علوم پزشکی شاهرود

آغاز کار سرویس مشاوره دامپزشکی حیوانات خانگی در اسنپ دکتر

تزریق واکسن تولیدی مشترک ایران کوبا به 3 هزار هرمزگانی

گام به گام تا گسترش واکسیناسیون

استخدام مدیر پیج و بلاگر در مجله آنلاین کلاب آقایان در تهران

آمار کرونا هرمزگان 28 اردیبهشت؛ 4 فوتی و 421 بستری

تزریق واکسن تولیدی مشترک ایران - کوبا به 3 هزار هرمزگانی

تیرگی پوست گردن نشانه چیست؟

برخورد فیزیکی حراست دانشگاه بهشتی؛ خبرنگار را راهی بیمارستان کرد

تزریق واکسن تولیدی مشترک ایران - کوبا به سه هزار هرمزگانی

قیمت و جزییات توزیع داروی رمدسیویر برای بیماران کرونا | گرانفروشی را به 190 اطلاع دهید

اگر علائم سرماخوردگی دارید، فعلا واکسن نزنید

آمار کرونا یزد 28 اردیبهشت؛ 2 فوتی و 168 ابتلای جدید

اگر علائم سرماخوردگی دارید، فعلا واکسن نزنید

آمار کرونا همدان 28 اردیبهشت؛ 12 فوتی و 50 ابتلای جدید

کدام دارو خطر مرگ بیماران مبتلا به کرونا را کاهش می دهد؟

آمار کرونا کرمان 28 اردیبهشت؛ 4 فوتی و 70 ابتلای جدید

قاتلی به نام ساعت کار طولانی

فروش اینترنتی دارو موجب فروش دارو های غیرمجاز می شود

تزریق واکسن اشتباهی به کادر درمان در شهرکرد

علت تلخ شدن دهان

سرپرست انبار و کمک انباردار

استخدام بازاریاب و ویزیتور در حوزه مواد غذایی با حقوق ثابت و مزایا در تهران

پارکینسون دارید، ورزش کنید ایسنا

واکسن هایی حاوی نانوفلزات؟

طرز تهیه پای اسفناج و پنیر؛ ساده، سالم و دلچسب

استخدام کمک آشپز فرنگی ماهر با حقوق و مزایا در تهران

مراکز منتخب واکسیناسیون بیماری کرونا در کرمانشاه

پارکینسون دارید، ورزش کنید

تاکنون 4.5 میلیون دُز واکسن کرونا وارد شده است

آمار کرونا البرز 28 اردیبهشت؛ 24 فوتی و 115 بستری جدید

هنرمندان پیشکسوتی که دوز اول واکسن کرونا را دریافت کردند

آمار کرونا زنجان 28 اردیبهشت؛ 3 فوتی و 244 ابتلای جدید

بلوطستان زاگرس در معرض تهدید

بازدید وزیر بهداشت از طرح واکسیناسیون خودرویی در نیشابور

حال وخیم 81 بیمار کرونایی در قم

هنرمندان پیشکسوت واکسن کرونا دریافت کردند

طرز تهیه قارچ سوخاری با سس پنیر

توبیخ عوامل سهل انگاری در تزریق واکسن در شهرکرد

ارتقاء دانشکده علوم پزشکی آبادان

بیش از 17 میلیون ریال اقلام قاچاق از عطاری های اقبالیه کشف شد

اجرای طرح واکسیناسیون عمومی شهروندان منطقه 3

چگونه از سکته های قلبی و مغزی ناشی از فشار خون پیشگیری کنیم؟

اسامی استان ها و شهرستان های در وضعیت قرمز و نارنجی / سه شنبه 28 اردیبهشت 1400

فواید فوق العاده پیاده روی منظم برای بدن

افزایش بیماران کرونایی بستری در گلستان/ 35 مرکز واکسیناسیون در استان فعال شد

اگر علائم سرماخوردگی دارید، فعلا واکسن نزنید

استخدام بازاریاب و ویزیتور مواد غذایی در شرکت زعفران عباس زاده اصل در تهران

تاکنون 4.5 میلیون دُز واکسن کرونا وارد شده است/ تولید 145 میلیون دُز واکسن ایرانی تا آخر سال

استخدام کارشناس تضمین کیفیت در یک شرکت تجهیزات پزشکی-آزمایشگاهی در تهران

جمعیت سالمندان کشور در 2 تا 3 دهه آینده به 25 درصد می رسد

پیش بینی میزان ایمنی واکسن کووید 19 با اندازه گیری سطح پادتن

اهدای پلاسمای 214 بهبود یافته کرونا در ماه رمضان

خوانندگی محمد گلریز بعد از تزریق واکسن کرونا+ ویدئو

مأمور حراست بیمارستان انگشتان دست خانم خبرنگار را شکست

30 هزار سالمند بالای 80 سال گیلانی در برابر کرونا واکسینه شدند

شناسایی 56 بیمار جدید مبتلا به کرونا در منطقه کاشان / فوت 6 نفر

آمار کرونا استان مرکزی 28 اردیبهشت؛ 8 فوتی و 183 ابتلای جدید

یک متخصص عفونی: اگر علائم سرماخوردگی دارید واکسن نزنید

چگونه از سکته های قلبی و مغزی ناشی از فشار خون پیشگیری کنیم؟

برگزاری سلسله نشست های رویکرد هیجان مدار در روان درمانی

توزیع انسولین قلمی در دزفول فقط با ثبت در سامانه امکان پذیر است

محموله جدید واکسن کرونا فردا وارد خوزستان می شود

بیمارستان های اهواز در بخش هتلینگ دچار مشکل هستند

افرادی که علائم سرماخوردگی دارند، فعلا واکسن نزنند

مصایب تنهایی درمقابله با کرونا

واکسیناسیون اشتباه کادر درمان در شهرکرد

سامانه ثبت نام واکسن کرونا برای 75 ساله ها باز شد

جزییات واکسیناسیون دانشجویان و استادان

آیا این رژیم به بهبود التهاب روده کمک می کند؟

آیا این رژیم به بهبود التهاب روده کمک می کند؟