مطالب مرتبط:
پیش بینی وزارت علوم درباره حضور دانشجویان در دانشگاه از اول مهر
حضور معلمان در مدارس شهرهای قرمز ممنوع است/ استقبال صفر درصدی دانش آموزان تهرانی از حضور در مدرسه/ پیشنهاد برگزاری امتحانات نهایی به دو صورت مجازی و حضوری
واکنش هندی ها به ادعای مدیران پرسپولیس | نیمه شب وقت تماس نبود!
فاز بعدی اسکان دانشجویان در خوابگاه های دانشگاه صنعتی امیرکبیر بعد از عبور از موج چهارم کرونا
دیدار جمعی از دانشجویان دانشگاه علم و صنعت با دکتر احمدی نژاد
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 22 فروردین 1400 ساعت 11:052021-04-11دانش

دانشجویان روی نمره پایان ترم حساب باز نکنند | واکنش ها به بخشنامه احتمال حضوری شدن امتحانات دانشگاه ها


روسای دانشگاه ها می گویند بخشنامه وزارت علوم برای برگزاری حضوری امتحانات، فلسفه وجودی خود را از دست داده و حتی اگر رنگ نقشه کرونایی کشور زرد هم شود، - دانشجویان روی نمره پایان ترم حساب باز نکنند واکنش ها به بخشنامه احتمال حضوری شدن امتحانات دانشگاه ها" روسای دانشگاه ها می گویند بخشنامه وزارت علوم برای برگزاری حضوری امتحانات، فلسفه وجودی خود را از دست داده و حتی اگر رنگ نقشه کرونایی کشور زرد هم شود، باز این امکان وجود ندارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین، روزنامه همشهری در گزارشی به بررسی بخشنامه اخیر وزارت علوم" درباره امتحانات پایان نیمسال دوم 1400 - 1399 دانشگاه ها پرداخت و نوشت: معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نامه ای که 23 اسفندماه 1399 به روسای دانشگاه های سراسر کشور ارسال کرده، گفته است دانشگاه ها برای ارزشیابی دانشجویان در نیمسال دوم 1400 - 1399 طوری برنامه ریزی کنند که سهم آزمون پایان نیمسال در تعیین نمره نهایی دانشجویان به حداقل ممکن برسد و حتی از روسای دانشگاه ها خواسته است که در مناطق کم خطر از نظر همه گیری بیماری کرونا، مقدمات برگزاری حضوری امتحانات درنظر گرفته شود.

علی خاکی صدیق، در ادامه این نامه با اشاره به فرصتی که تا پایان نیمسال دوم 1400 - 1399 باقی مانده، از دانشگاه ها خواسته است تا از دو جهت در زمینه امتحانات پایان نیمسال جاری برنامه ریزی کنند.

با فرض استمرار وضعیت اضطراری در همه مناطق کشور تا پایان نیمسال دوم سال تحصیلی1400 - 1399، برنامه ریزی و اقدامات لازم برای ارزشیابی مستمر از دانشجویان صورت پذیرد تا سهم آزمون پایان نیمسال در تعیین نمره نهایی دانشجو به میزان حداقلی، تخفیف پیدا کند.

این نامه می افزاید: در مناطق کم خطر از نظر همه گیری بیماری، زمینه حضور دانشجویان در دانشگاه برای شرکت در آزمون پایان نیمسال، بررسی و مقدمات برگزاری امتحان حضوری درنظر گرفته شود.

تدبیر دانشگاه در برگزاری امتحان حضوری باید با حفظ و مراعات دقیق همه پروتکل های بهداشتی و آخرین دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا، هماهنگ باشد.

این تصمیم از هم اکنون به دانشجویان اطلاع رسانی شود تا آنها از احتمال برگزاری آزمون پایان نیمسال خود به صورت حضوری اطلاع داشته باشند.

برخی از روسای دانشگاه ها، موضوع امکان سنجی و برنامه ریزی برای حضوری شدن امتحانات پایان ترم و همچنین حداقلی شدن سهم آزمون های پایان ترم در تعیین نمره نهایی دانشجویان را در همان روزهای پایانی اسفندماه 1399 یا در نخستین روزهای کاری پس از تعطیلات نوروزی به دانشکده ها و گروه های آموزشی ابلاغ کرده اند.

اما اطلاع رسانی به دانشجویان درباره احتمال برگزاری حضوری امتحانات، با شرایط قرمزشدن نقشه کرونایی کشور همزمان شده و نوعی سردرگمی ایجاد کرده است.

آغاز موج چهارم کرونا در کشور باعث شد که حتی دانشگاه هایی که خوابگاه ها و سلف سرویس ها را با ظرفیت محدود برای خدمت رسانی به دانشجویانی که واحدهای عملی داشتند، مهیا کرده بودند، دوباره این فضاها را تعطیل کنند؛ چه برسد به اینکه بخواهند برای حضوری شدن آزمون ها فکر و برنامه ریزی کنند.

بخشنامه برگزاری حضوری امتحانات در این شرایط بی معنی است هوشنگ طالبی، رییس دانشگاه اصفهان درباره نامه معاون آموزشی وزیر علوم، به همشهری گفت: وقتی این بخشنامه به دست دانشگاه ها رسید وضعیت کرونایی کشور نسبتا خوب بود و با کاهش میزان ابتلا به بیماری روبه رو بودیم.

اما الآن شرایط به هم خورده و آن بخشنامه فلسفه وجودی خود را از دست داده و امتحانات نمی تواند حضوری برگزار شود.

رحیم حب نقی، رییس دانشگاه ارومیه نیز در گفت وگو با همشهری درباره امکان اجرایی شدن نامه اخیر وزارت علوم برای آزمون های پایان ترم، گفت: در این بخشنامه بسته به شرایط بهداشتی هر استان و هر دانشگاه، دست دانشگاه برای نحوه برگزاری امتحانات باز گذاشته شده و اجباری برای برگزاری حضوری امتحانات پایان نیمسال درنظر نگرفته اند.

هم اکنون و با شروع پیک چهارم کرونا، نمی توانیم چشم اندازی برای برنامه ریزی حضوری شدن امتحانات داشته باشیم ولی باز هم امیدواریم که شیوع بیماری فروکش کند و بتوانیم بخش از امتحانات را حضوری برگزار کنیم.

برگزاری حضوری امتحانات حتی در شرایط زرد ممکن نیست با وجود اینکه هنوز فرصت حدود دو ماهه تا برگزاری امتحانات پایان نیمسال دوم سال تحصیلی1400 – 1399 باقی مانده است و مسئولان آموزش عالی امیدوار هستند پیک چهارم هم از سر رد شود و بتوانند برای برگزاری حضوری آزمون ها مقدمه چینی کنند، عبدالمجید مصلح، رییس دانشگاه خلیج فارس بوشهر به همشهری می گوید: حتی اگر وضعیت شیوع کرونا قبل از فصل برگزاری امتحانات پایان ترم رو به بهبود برود و به نسبت و ضرایب کمتری از وضعیت حاد فعلی برسد نیز برگزاری حضوری امتحانات کار بسیار سختی است.

یعنی حتی اگر کشور از وضع قرمز و نارنجی هم خارج شود و رنگ نقشه کرونایی کشور به سمت رنگ زرد برود هم نمی توان برای حضوری شدن امتحانات برنامه ریزی کرد چون چالش اصلی دانشگاه ها در برگزاری امتحانات حضوری، فراهم کردن فضای خوابگاهی کافی برای اسکان دانشجویان با رعایت فاصله گذاری مناسب است که این مهم به این زودی ها امکان پذیر نیست.

رییس دانشگاه خلیج فارس بوشهر در عین اینکه حضوری شدن برگزاری امتحانات پایان ترم را تقریبا غیرممکن می داند، معتقد است: برگزاری آزمون حضوری برای برخی گروه ها که تعداد دانشجویان آنها کم است، به خصوص برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری قابل بررسی است.

با وصفی که روسای دانشگاه ها می گویند، حتی اگر امتحانات برگزار شود به صورت موردی و در رشته مقطع هایی خواهد بود که تعداد دانشجویان در آنها کم است.

اما کاستی هایی که برگزاری امتحانات به صورت مجازی دارند همچنان پابرجاست و مستمرشدن ارزشیابی دانشجویان توصیه ای است که وزارت علوم برای کمترشدن آسیب های ارزشیابی مجازی بر آن تأکید دارد.

البته علی خاکی صدیق، پیش تر در ابلاغ برنامه آموزشی نیمسال اوّل تحصیلی1400-1399 دانشگاه ها تأکید کرده بود: به منظور افزایش دقت و صحت ارزیابی دانش اندوزی و عملکرد دانشجویان، انجام ارزیابی های مستمر در طول نیمسال تحصیلی و اکتفا نکردن به آزمون پایانی توصیه می شود.

او همچنین می گوید: نیاز است ارزیابی دانشجویان در طول ترم انجام شود که در ترم های گذشته به این موضوع کمتر توجه شده است.

توجه به ارزیابی شفاهی دانشجویان در نظام نامه آموزش الکترونیکی مسئله ارزشیابی دانشجویان در شرایطی که آموزش به صورت مجازی ارائه می شود، در نظام نامه آموزش الکترونیکی (1403- 1400) که توسط کارگروه آموزش های الکترونیکی وزارت علوم تهیه شده و به تصویب منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری رسیده است نیز مورد توجه قرار گرفته و ارزیابی شفاهی ازجمله مواردی است که در ماده 3 این نظام نامه دیده شده است.

همچنین در ماده 6نظام نامه آموزش الکترونیکی آمده است که اعضای هیأت علمی، مدرسان و دستیاران آموزشی موظف هستند به منظور سنجش و ارزشیابی پیشرفت تحصیلی دانشجویان، نسبت به اجرای ارزشیابی های مستمر در طول نیمسال و برگزاری آزمون پایان دوره اقدام کرده و نتایج ارزیابی ها را به آموزش دانشگاه ارائه دهند.

نسخه جدید ارزشیابی دانشجویان رحیم حب نقی، رییس دانشگاه ارومیه درباره راهکار کاهش آسیب های آزمون مجازی و واقعی تر شدن نمره های دانشجویان به همشهری می گوید: برگزاری امتحانات به صورت مجازی، معایبی دارد؛ بنابراین لازم است استادان به روش های دیگری برای ارزیابی دانشجویان توجه داشته باشند.

حضور دانشجویان در کلاس مجازی می تواند بخشی از نمره پایان ترم را تشکیل دهد.

یا یکی از روش ها برای ارزیابی مستمر دانشجویان این است که استادان به صورت شفاهی و ناگهانی در ضمن برگزاری کلاس مجازی از دانشجویان امتحان بگیرند.

رییس دانشگاه ارومیه از تجربه این دانشگاه در این باره می گوید: بین نمرات دانشجویان در نیمسال هایی که آزمون به صورت مجازی برگزار شده با نمراتی که طی نیمسال های قبلی در آزمون های حضوری ثبت شده است، مقایسه ای انجام دادیم و به این نتیجه رسیدیم که نمرات آزمون های مجازی خیلی تفاوت معناداری با آزمون های حضوری نداشت و اینطور نیست که میانگین نمرات دانشجویان در آزمون های مجازی خیلی بالا رفته باشد.

امتحان پایان ترم حدود 30 درصد نمره نهایی را تشکیل می دهد سعید حمیدی، رییس دانشگاه اراک هم درباره ارزشیابی مستمر دانشجویان و کاهش سهم نمره پایان ترم در نمره نهایی دانشجو، گفت: مزیت ارزشیابی مستمر و تقسیم شدن ارزیابی فعالیت دانشجو در طول ترم این است که فقط یک چهارم تا یک سوم نمره دانشجو در یک درس به امتحان پایان نیمسال می رسد و حدود 70درصد نمره نهایی مربوط به ارزشیابی هایی می شود که حین برگزاری کلاس ها صورت می گیرد.

ژ بحث نمره دانشجو بخشنامه ای و دستوری نیست هوشنگ طالبی، رییس دانشگاه اصفهان هم می گوید: بحث نمره دانشجو به استاد بستگی دارد و این بحث بخشنامه ای و دستوری نیست.

میزان حضور دانشجو در کلاس، انجام تکلیف، پروژه، امتحانات کلاسی و.

هر کدام سهمی در نمره دانشجو دارند که لازم است درباره درصد سهم هر کدام در نمره نهایی دانشجو تعادل برقرار شود.


کلید واژه ها: دانشگاه ها - دانشگاه - روسای دانشگاه ها - امتحانات - امتحانات دانشگاه ها - بخشنامه - امتحانات دانشگاه - وزارت علوم - نامه - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری - حضوری - دانشجویان - علوم - تحقیقات و فناوری - پایان - وزارت - برگزاری - کرونایی - روزنامه همشهری - کشور - همشهری - احتمال - معاون آموزشی - گزارش - واکنش - فلسفه - نقشه - نمره - حساب - داده

آخرین اخبار سرویس:
تحصیل 629 دانشجوی خارجی در دانشگاه کردستان

پیش بینی یک کتاب درباره ایلان ماسک

93 هزار مدرس دانشگاه علمی کاربردی ارزیابی شدند

شرط بازگشایی دانشگاه ها از اول مهر

طراحی پهپاد های نسل آینده با الهام از سنجاقک

فردا؛ آخرین مهلت ثبت نام در آزمون بخش نظری دوره ICU

مهلت حذف نیمسال در دانشگاه اصفهان تا 16 خرداد اعلام شد

جایزه مریم میرزاخانی به استاد دانشگاه اصفهان رسید

رییس پژوهشگاه ICT : ابررایانه سیمرغ یکشنبه رونمایی می شود

نشست مجازی «کاربرد تراشه ها در پزشکی و بیوتکنولوژی»

ویدئوی موتورسواری بهاره رهنما در جزیره کیش

نشست مجازی کاربرد تراشه ها در پزشکی و بیوتکنولوژی

مراسم عید فطر در جهان

درخواست عفو برای دو دانشجوی نخبه

شیوه نامه پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان دانشگاه تبریز منتشر شد

اعلام اسامی معرفی شدگان دارای حدنصاب دکتری

درخواست آزادی دو دانشجو بازداشتی دانشگاه شریف

همایش مجازی خیام و توسعه شهری برگزار می شود

تجمع دانشجویان دانشگاه های تهران، امیرکبیر و شهید چمران اهواز مقابل شرکت هفت تپه + عکس و فیلم

اعلام اسامی معرفی شدگان دارای حدنصاب کنکور دکتری

آغاز واحد های عملی و کلینیکی دانشکده دندانپزشکی شهیدبهشتی از فردا

ایده های برتر حوزه معماری برای توسعه فناوری جذب می شوند/راه اندازی کلینیک تخصصی ساختمان

تجمع دانشجویان دانشگاه های تهران، امیرکبیر و شهید چمران اهواز مقابل شرکت هفت تپه + عکس

درخواست عفو و آزادی دو دانشجوی نخبه و المپیادی

ابتلای 7 عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر به کرونا

شرط بازگشایی دانشگاه ها از اول مهر

فردا، آخرین مهلت ثبت نام وام های دانشجویی دانشگاه شریف

اسامی معرفی شدگان دارای حدنصاب کنکور دکتری هفته آتی اعلام می شود

مرکز مشاوره تحصیلی دانا

ابتلای 7 نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه امیرکبیر به کرونا/ کاهش 4 هزار نفری ظرفیت خوابگاه ها

تیپ جالب ورزشی «شبنم قلی خانی»/ عکس

واکسیناسیون، شرط حضوری شدن دانشگاه ها/ آموزش باید حضوری شود

رزمایش کمک مومنانه از سوی جهادگران دانشگاه آزاد کنگاور برگزار می شود

مهلت ثبت نام وام های دانشجویی دانشگاه شریف فردا به پایان می رسد

جولان رشته های غیرکاربردی دانشگاهی و افول نظام آموزش عالی

بازگشایی دانشگاه ها منوط به واکسیناسیون دانشگاهیان است

اسامی معرفی شدگان دارای حدنصاب کنکور دکتری هفته آتی اعلام می شود

بازدید جهان بین از بخش های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی یزد

اسامی معرفی شدگان دارای حدنصاب کنکور دکتری هفته آینده اعلام می شود/ تکمیل صلاحیت عمومی از 1 خرداد

شرط حضوری شدن آموزش ها از اول مهر

پذیرش بدون آزمون دکتری در دانشگاه مراغه

نامه اعضای هیات علمی دانشگاه شریف به مسئولان نظام: مرادی و یونسی را آزاد کنید

زمان برگزاری آزمون های پایان ترم نیمسال دوم دانشگاه تبریز تغییر کرد

ربات ها جای گوش پاک کن ها را هم گرفتند / از سقوط موشک چینی به هند تا نابودی سرطان ها با نانوکرم

ابتلای 7 نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه امیرکبیر به کرونا/ کاهش 4 هزار نفری ظرفیت خوابگاهی

شرط حضوری شدن آموزش ها از اول مهر

درخواست عفو و آزادی دو دانشجوی نخبه و المپیادی

آخرین خبر از واکسیناسیون دانشگاهیان و شرط حضوری شدن آموزش ها

شرط حضوری شدن آموزش ها، واکسیناسیون و تغییر رنگ شهرها است

لحظه آسیب دیدگی سهراب مرادی در کلمبیا+ فیلم

شرط وزارت علوم برای حضوری شدن آموزش ها

«عکس از سفره های افطاری»؛ مسابقه ای ویژه دانشجویان علامه

واکسیناسیون و تغییر رنگ شهرها؛ شرط حضوری شدن آموزش ها از اول مهر

کرونا تقاضای حضور دانشجویان خارجی در کشور را کاهش داد / رشد 80 برابری وام دانشجویان علوم پزشکی

نامه اعضای هیات علمی دانشگاه شریف به مسئولان عالی رتبه نظام: مرادی و یونسی را آزاد کنید

نامه جمع کثیری از اعضای هیات علمی دانشگاه شریف به مسئولان عالی رتبه نظام

استخدام کارآموز حسابداری در نوآوران داتیس پارسه در تهران

جذب مشاور تحصیلی و مدرس

نیروی آقا وخانوم جهت همکاری درفلافل باباچی

مسلط به زبان انگلیسی (در حد آیلتس هفت)

ارائه خدمات و طراحی قطعات مورد نیاز صنایع در دانشگاه آزاد خوزستان

درخواست عفو و آزادی دو دانشجوی نخبه و المپیادی

درخواست عفو و آزادی دو دانشجوی نخبه و المپیادی

درخواست عفو و آزادی دو دانشجوی نخبه و المپیادی

فروشنده قنادی

بوروکراسی های دست وپاگیر برای استفاده از امکانات آزمایشگاهی و پژوهشی

شاهنامه فردوسی؛ سرآمد اخلاق و خردورزی در میان حماسه های جهان

روش ارزان شناسایی کرونا با زنبور!

«شمسی گوشکی» عضو کمیته اخلاق دفتر منطقه ای سازمان جهانی بهداشت شد

استخدام کمک آشپز . صندوقدار خانم . پیک موتوری

منشی خانوم ،کترینگ دانشگاه

استخدام سرپرست فنی و کارشناس فنی در یک شرکت معتبر بازرسی در تهران

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 23 اردیبهشت

تا پایان خردادماه یک میلیون دز واکسن ایران - کوبا آماده خواهد بود

دانشجو حسابداری

اعلام نهایی منابع آزمون های جامع دوره دکترای پزشکی عمومی، پیش کارورزی و پذیرش دستیار تخصصی

استخدام نیرو جهت کار در کافی نت و زیراکس

فاز دوم صنعتی سازی آشپزخانه دانشگاه صنعتی ارومیه اجرایی شد

شیوه ای عجیب برای شناسایی ویروس کرونا در هلند

استخدام حسابدار و کمک حسابدار تمام وقت

زمان و نحوه برگزاری مرحله دوم دوره های دکتری تخصصی دانشگاه تربیت مدرس

پایان نامه دانش آموخته دانشگاه تبریز برتر انتخاب شد

دستگاه از بین برنده ویروس های کاغذ ساخته شد

برگزاری وبینار «تحول حکمرانی در گام دوم انقلاب اسلامی» در دانشگاه آزاد اسلامی داراب

محسن لرستانی آزاد شد + جزییات

روز بدون فوتی کرونا در ایلام/شناسایی 115 مورد ابتلای جدید

توزیع هزار پرس غذای گرم در حاشیه شهر از سوی بسیج دانشجویی قزوین

تسهیلات وام دانشجویی دانشگاه پیام نور 75 درصدی رشد داشته است

استخدام منشی خانم

راه اندازی سامانه تأیید الکترونیکی پایان نامه ها و رساله ها در دانشگاه تهران

یک پیش بینی قدیمی درباره ایلان ماسک!

طرح جدید دانشگاه شهید بهشتی برای تربیت انبوه متخصص «هوش مصنوعی»

چرخش خورشید به دور کهکشان چقدر طول می کشد؟

برگزاری آزمون اختصاصی کارشناسی ارشد دانشگاه معارف به تعویق افتاد

22 بسته معیشتی از سوی جهادگران دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان بین نیازمندان توزیع شد

115 مورد جدید مبتلا به کرونا ویروس در ایلام شناسایی شد

بازدید دکتر جهان بین از 3 واحد دانشگاه آزاد اسلامی

راهپیمایی مردم تهران در حمایت از مردم فلسطین

مریخ نورد پرسیویرنس در جست وجوی حیات فرازمینی

25 تا 30 اردیبهشت، پویش فرزندآوری و حمایت از زوج های نابارور

دانشجویان روی نمره پایان ترم حساب باز نکنند | واکنش ها به بخشنامه احتمال حضوری شدن امتحانات دانشگاه ها

دانشجویان روی نمره پایان ترم حساب باز نکنند | واکنش ها به بخشنامه احتمال حضوری شدن امتحانات دانشگاه ها