مطالب مرتبط:
غفلت مسؤولان آذربایجان شرقی یا پیش دستی شیرازی ها/ شیراز عنوان«شهر دوچرخه» ایران را از دست بناب ربود!
خوش چشم: بایدن اسلحه خود را در حوزه تحریم علیه ایران حفظ می کند
غفلت مسئولان آذربایجان شرقی یا پیش دستی شیرازی ها/ شیراز عنوان«شهر دوچرخه» ایران را از دست بناب ربود!
ایران در پرونده هسته ای با ریل گذاری لغو تحریم ها به میدان آمده است
غفلت مسوولان آذربایجان شرقی یا پیش دستی شیرازی ها/ شیراز عنوان«شهر دوچرخه» ایران را از دست بناب ربود!
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 16 اسفند 1399 ساعت 02:402021-03-05اقتصادي

دلار های از دست رفته ایران بر اثر تحریم ها


دلار های از دست رفته ایران بر اثر تحریم ها برترین ها: علی شریعتی، فعال اقتصادی در توییتی به گزارش سایت قطره و به نقل ازروزنامه همشهری درباره اثر تحریم ها بر اقتصاد ایران واکنش نشان داد.

- برترین ها: علی شریعتی، فعال اقتصادی در توییتی به گزارش سایت قطره و به نقل ازروزنامه همشهری درباره اثر تحریم ها بر اقتصاد ایران واکنش نشان داد.

وی در این باره نوشت:  قسمت عمده طلب ایران از ‎عراق بصورت دینار است که کاهش 20٪ ارزش برابری دلار به دینار ،آنهم آب رفت! کره و ژاپن هم که تورم ندارند هزینه نگه داری بابت طلب های ما ازما میگیرند! همشهری در این گزارش نوشت:  ایران در سال های تحریم با چالش از دست دادن سهم خود از بازار جهانی نفت مواجه شده و بیشترین بهره را کشورهای رقیب ازجمله عربستان، روسیه و عراق از این فرصت برده اند.

بررسی های همشهری از 21سال تولید و صادرات نفت ایران از سال نخست ریاست جمهوری محمد خاتمی تا پایان سال1396 نشان می دهد که ایران دلارهای زیادی را به سبب تحریم نفتی از دست داده است.

دولت حسن روحانی که با مذاکرات هسته ای موفق شده تا بخشی از سهم خارج شده از بازار و دلارهای از دست رفته ایران را باز پس بگیرد، در دوسال 97 و 98 درست پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها با چالش جدی تری حتی نسبت به دوران تحریم ها در دولت احمدی نژاد مواجه شده و برآوردها نشان می دهد که در اوج فشار تحریم ها، صادرات نفت ایران در روز به کمتر از 500هزار بشکه هم رسیده است.

حالا اما رییس جمهور، تلاش دارد تا دست کم تا قبل از ترک نهاد ریاست جمهوری، دیوار بزرگ تحریم ها علیه صنعت نفت و البته بانکی ایران را از میان بردارد و دلارهای از دست رفته را برگرداند.

سؤال اصلی اما این است که مدافعان تحریم ها و مخالفان برجام چه پاسخی درباره زیان ناشی از عدم نفع ایران در سال های تحریم دارند و چرا باید سهم کشور از بازار جهانی نفت در اختیار دیگران قرار گیرد و تکلیف دلارهای از دست رفته به دلیل صادر نشدن نفت و فرآورده های نفتی چیست؟ اوج تولید و صادرات در دولت اصلاحات بررسی های همشهری از میزان واقعی تولید و صادرات نفت ایران در یک بازه زمانی 21ساله یعنی از 1376 تا 1396 نشان می دهد که اوج تولید و صادرات نفت ایران در سال1384 به عنوان میراث هشت ساله ریاست جمهوری محمد خاتمی به ثبت رسیده و میزان تولید روزانه نفت کشور 4.

106میلیون بشکه و صادرات روزانه نفت هم 2.

691میلیون بشکه بوده است.

صادرات نفت ایران هم در سال 1384بالاترین میزان صادرات 21ساله بوده و به 2.

691میلیون بشکه در روز رسیده است.

میزان تولید نفت ایران در سال1376 روزانه 3.

623میلیون بشکه و صادرات هم 2.

496میلیون بشکه در روز برآورد شده که نشان می دهد در فاصله سال های 76 تا 84 تولید نفت ایران تنها 483هزار بشکه و صادرات هم 195هزار بشکه افزایش یافته است.

نکته مهم اینکه در فاصله سال های 76 تا 84 تنها در سال های 78، 80 و 81 رشد تولید نفت ایران نسبت به سال قبل افت داشته و صادرات نفت کشور هم 5سال نسبت به سال قبل آن رشد منفی را عمدتا تحت تأثیر بازار جهانی نفت و توافق با اوپک تجربه کرده ولی هیچ گاه صادرات نفت ایران از روزانه 2.

2میلیون بشکه پایین تر نیامده بود.

یافته های همشهری از نسبت صادرات به تولید نفت کشور نشان می دهد که نسبت صادرات به تولید در سال76 حدود 69درصد بوده و کمتر از 41درصد از نفت و فرآورده های نفتی کشور در داخل مصرف شده اما این نسبت به سبب رشد مصرف داخلی فرآورده های نفتی به ویژه بنزین و گازوییل در پایان سال84 به رقم 66درصد رسیده است.

افول قدرت نفت ایران در دولت احمدی نژاد بیشتر تحلیل گران اقتصادی، سیاستمداران و البته مردم از دوران ریاست جمهوری هشت ساله محمود احمدی نژاد به عنوان دوران انفجار قیمت جهانی نفت و بر باد رفتن درآمدهای بی سابقه نفتی ایران یاد می کنند اما روی دیگر ماجرا آغاز افول قدرت نفت ایران در بازارهای جهانی است تا جایی که برخلاف گفته ها و وعده ها مبنی بر اینکه تحریم نفت ایران، کاغذ پاره است و نمی توان جلوی صادرات نفت را گرفت، روند تولید و صادرات نفت ایران به شدت سقوط کرد.

آمارها از کارنامه تولید و صادرات نفت ایران گویای این واقعیت است که تولید روزانه نفت ایران از 4.

106هزار بشکه در پایان سال1384 به 3.

732هزار بشکه در پایان سال1391 می رسد و این روند کاهش تولید نفت ایران به سبب تشدید فشار تحریم ها و لغو تدریجی معافیت کشورهای محدود خریدار نفت ایران در 2سال نخست دولت حسن روحانی به اوج خود می رسد، به نحوی که تولید روزانه نفت ایران در سال91 بالغ بر 374هزار بشکه و در پایان سال92 هم 625هزار بشکه کمتر از پایان سال84 بوده است.

زنگ هشدار وقتی برای اقتصاد ایران و بودجه عمومی دولت به صدا در می آید که میزان صادرات روزانه نفت ایران از نقطه اوج خود یعنی 2.

691میلیون بشکه در پایان سال84 به 1.

9میلیون بشکه در روز در پایان سال91 یعنی 791هزار بشکه ریزش می رسد.

نتیجه اینکه نسبت صادرات به کل تولید روزانه نفت ایران از 66درصد در پایان سال84 با کاهش15 درصدی به 51درصد می رسد و به این ترتیب انفجار درآمدهای نفتی ایران در دولت محمود احمدی نژاد با سقوط آزاد تولید و صادرات نفت ایران و خارج شدن بازار نفت کشور همراه می شود و نکته مهم تر اینکه دایره خریداران نفت ایران هم به شدت محدود به چند کشور می شود و اگر تمدید معافیت های خریداران نفت ایران رخ نمی داد، میزان کاهش تولید و صادرات نفت روند تندتری را تجربه می کرد.

چرا روحانی سراغ برجام رفت؟ حسن روحانی زمانی کلیددار نهاد ریاست جمهوری می شود که روند تخریب تولید و صادرات روزانه نفت ایران در نتیجه فشار سنگین تحریم ها ادامه می یابد و او و تیم دیپلماسی اش در زمانه ای وارد مذاکرات فشرده هسته ای با 1+5 می شوند که هرچند آمارهای تولید و صادرات نفت کشور برای مدتی متوقف می شود اما گزارش های وزارت نفت به وضوح نشان از تندتر شدن میزان سقوط تولید و صادرات طلای سیاه ایران و وسیع تر شدن حجم تخریب تحریم ها بر صنعت نفت دارد.

تولید نفت ایران در 2سال نخست دولت روحانی به ترتیب با افت 6.

7درصدی در سال92 و 12درصدی در سال93 مواجه می شود و شوک سنگین تر در بخش صادرات نفت ایران آژیر خطر را به صدا درمی آورد؛ چراکه صادرات روزانه نفت ایران در سال92 رشد منفی 11.

3درصد و در سال بعد هم منفی 14.

8درصد را تجربه می کند.

مذاکرات برای پایان دادن به مناقشه هسته ای بین ایران و 1+5 در زمانه ای آغاز و در نهایت به برجام ختم می شود که آمارها حکایت از آن دارد که تولید نفت ایران در سال93 با کاهشی 1.

043میلیون بشکه ای در روز نسبت به نقطه اوج 21سال گذشته به کمترین میزان ممکن یعنی 3.

063هزار بشکه می رسد و صادرات نفت هم با سقوط 1.

256میلیون بشکه ای مواجه شده است.

دلیل اصلی تندتر شدن روند افت تولید و صادرات نفت ایران در فاصله سال های 92 و 93 ناشی از این است که کشورهای خریدار نفت و عمدتا دارای معافیت از وزارت خزانه داری آمریکا، با چالش عدم تمدید معافیت ها مواجه شده و نفت ایران روی آب کم کم بدون مشتری می ماند.

امضا و اجرای برجام اما نقطه عطفی در تاریخ 2دهه اخیر صنعت نفت ایران به شمار می رود و برخلاف گفته ها و انتقادهای منتقدان و مخالفان، تولید نفت در سال1395 به روزی 3.

762میلیون بشکه و صادرات هم به 2.

224هزار بشکه می رسد که رشدی 16.

4درصدی در تولید و 41.

3درصدی در صادرات نسبت به سال94 را نمایان می سازد.

سال96 هم اوج تولید و صادرات نفت ایران پس از نزدیک به یک دهه است؛ چرا که تولید به روزانه 3.

849میلیون بشکه و صادرات به 2.

325میلیون بشکه می رسد.

بازپس گیری بازار و حسرت دلارهای ازدست رفته سیاست نفتی دولت نخست حسن روحانی را می توان به 2مقطع متفاوت تقسیم کرد؛ 2سال نخست، دوران صبر و انتظار و البته تلاش برای احیای چاه های خاموش شده نفتی به سبب تحریم ها و فروش نرفتن نفت آنها و تمرکز بر سرمایه گذاری و آماده کردن شرایط جهت جهش تولید نفت ایران به ویژه در میدان های مشترک بود.

با نزدیک شدن به روزهای امضای برجام و توافق هسته ای پیامی از صنعت نفت به تیم مذاکره کننده منتقل می شود که نگران کاهش ظرفیت تولید نفت نباشید و ایران در کوتاه ترین زمان ممکن، سهم خود را پس می گیرد؛ پیامی امیدوارکننده البته در حسرت دلارهای از دست رفته 10سال گذشته که نتیجه آن اوج گیری دوباره صادرات و تولید نفت ایران است.

هرچند به دلیل تأخیر و تعلل و ابهام آفرینی در ارتباط با مدل جدید قراردادهای نفتی، فرصت برای جذب سرمایه های خارجی در 2سال نخست برجام به آسانی از دست می رود تا حسرت دلارهای از دست رفته با خوشحالی کشورهای رقیب نفتی ایران یعنی عربستان، روسیه و چین با برداشت دلارهای بیشتر از بازارهای جهانی نفت وقتی بیشتر احساس شود که در بهار97 سرانجام دولت وقت آمریکا تصمیم به خروج از برجام می گیرد و تحریم ها را برمی گرداند.

هرچند آمارها از وضعیت تولید و صادرات نفت ایران در 3سال اخیر یعنی 97 تا 99 در دسترس نیست اما گفته های مسئولان دولتی کاهش روزانه صادرات نفت در برخی مقاطع تا کمتر از 500هزار بشکه را هم تأیید می کند.

دولت حسن روحانی هنوز هم امیدوار است و سخت می کوشد تا دیوار تحریم ها علیه صنعت نفت ایران را بردارد و یا آن را لرزان کند تا بلکه ایران نفت بیشتر بفروشد و جلوی فرایند دلارهای از دست رفته را بگیرد؛ سیاستی که نتیجه آن اصرار و پافشاری کم سابقه در سطح ارکان حاکمیت مبنی بر برداشته شدن تحریم ها حتی با از دست ندادن یک روز این روزها نمایان شده و سؤال اصلی اما همچنان این است که چه کسی پاسخگوی دلارهای از دست رفته و فرصت های سوخته اقتصاد ایران است و اگر برجامی نبود، تولید نفت ایران حالا چه میزان بود و روزی چند بشکه نفت یا فرآورده های نفتی می توانستیم به دنیا بفروشیم؟ زیان سنگین عدم نفع ایران از بازار طلای سیاه، نشان می دهد که نه تحریم ها کاغذپاره است و نه نعمت برای اقتصاد و مردم ایران و تلاش برای برداشتن تحریم ها یک ضرورت ملی است که نمی توان حتی یک روز را از دست داد.

چالش اصلی اینجاست که کدام روش و سیاست به حل گره تحریم ها کمک می کند و تا چه میزان شرایط برای بهره مندی از دلارهای نفتی در آینده فراهم شده است؛ چرا که بیم آن می رود با فرض برداشتن تحریم ها، دسترسی به دلارهای نفتی در بانک های خارجی این بار به بهانه قرار داشتن نام ایران در فهرست سیاه مالی دنیا، سخت و پرهزینه باشد.

روز گذشته نایب رییس و دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق از آزادسازی بخشی از منابع مالی ایران نزد عراق خبر داد.

این داستان ادامه دارد.

!
کلید واژه ها: ایران - تحریم ها - روزنامه همشهری - تحریم - همشهری - اقتصاد - فعال اقتصادی - اقتصاد ایران - گزارش - صادرات نفت ایران - بازار جهانی نفت - اقتصادی - روزنامه - نشان - دلار - برترین - ریاست جمهوری - بازار جهانی - دینار - واکنش - از دست دادن - صادرات نفت - محمد خاتمی - نفت ایران - رفته - فعال - عراق - بیشترین - برابری - صادرات

آخرین اخبار سرویس:
سرپرست فروش، کارشناس صنایع غذایی

فروشنده خانم جهت فروش کفش

نیروی کار جهت جوشکاری نبشی کشی نما

استخدام کمک حسابدار خانم

بازاریاب، سرپرست فروش، کارشناس صنایع غذایی

فرصت محدود جهت ورود به صنعت بیمه

استخدام کمک انباردار موادغذایی

استخدام فروشنده حرفه ای خانم دارای سابقه کار

اعطای نمایندگی رسمی بیمه ، شغل دوم ، پاره وقت

استخدام بانو جهت تعمیرات موبایل

بنیانگذار شبکه اتوبوسرانی تهران کیست؟

خواب 24 ساله یک هتل صخره ای!

رشد 469 درصدی میزان وصول معوقات بانک های لرستان

جزییات سرقت بنزین از پالایشگاه تهران توسط دو برادر

قیمت سکه طرح جدید امروز سه شنبه 24 فروردین 1400

980 هزار اردبیلی سهام عدالت دارند/28 فروردین آخرین مهلت ثبت نام در انتخابات هیات مدیره شرکت سهام عدالت

پونی الکتریکی مفهومی؛ بازگشتی به یک محصول دهه 70 که هیوندای بدان افتخار می کند! (عکس)

بنیانگذار شبکه اتوبوسرانی تهران کیست؟

ببینید | چهارمین روز اعمال محدودیت های کرونایی در تهران

شمع خودرو؛ ایرادهای مربوط به آن و راه حل ها

جشن لاک پشت معدن ایران برای افزایش تولید 20 هزار تنی

خطر ورود احتمالی ملخ های صحرایی به ایران از اواخر فروردین

عملیات احداث پل تقاطع غیرهمسطح نسیم شهر تهران آغاز شد

اوج گیری بی سابقه کرونا در فریدن با درصد مرگ و میر کمتر

نحوه دربافت وام یا کارت اعتباری سهام عدالت + جزییات

واکسیناسیون بالای 60 سال با واکسن آسترازنکا

استخدام فروشنده (تک شیفت)

جذب بازاریاب مویرگی اقا و خانم

کارگر ساده،بازاریاب،تحصیل دار

همکار خانم وآقا جهت تولید وبسته بندی شوینده

فروشنده لوازم خانگی آقا و منشی خانم

استخدام حسابدار و انباردار

استخدام کارشناس فروش خانم

چرخ کار اتو کار دکمه زن و مزدی دوز ماهر مانتو دوز

عرضه اوراق جدید در بورس

عرضه اوراق جدید در بورس

شرایط خطرناک کرونا در لرستان/ از هر 100 تست 50 مورد مثبت می شود

اجرای طرح بخشودگی جرائم کارفرمایان در لرستان

نرخ جدید معاینه فنی خودروها در سال 1400 + قوانین جدید

روابط عمومی مخابرات منطقه کردستان موفق به کسب رتبه سوم کشوری شد

وزیر اقتصاد: دولت از بورس سوءاستفاده نکرده است

اجرای 13 پروژه توسعه محلی و کوچک مقیاس در محلات ناحیه6 منطقه 4 تهران

روابط عمومی مخابرات منطقه کردستان موفق به کسب رتبه سوم کشوری شد

ثبات در بازار خودرو + جدول قیمت ها

مثبت بودن شاخص بورس تا کی ادامه دارد؟

شرایط جدید سن فرسودگی خودرو

مثبت بودن شاخص بورس تا کی ادامه دارد؟

از سجامی شدن تا مدیریت شرکت های 400 هزار میلیاردی

دومین دوره بازدید از پروژه های شرکت میدکو در سال 1400 انجام شد

تصویب تسریع در صدور استعلام ها و اصلاح دستورالعمل استهلاک دارایی ها تا 15 اردیبهشت

8500 هزار بسته معیشتی در میان نیازمندان رشتی توزیع می شود

حسین استوار شلوغی عجیب بازار بوشهر در وضعیت قرمز

تشدید نظارت های بهداشتی دامپزشکی خراسان رضوی در ماه رمضان

مراحل دریافت کارت اعتباری سهام عدالت

فرصت های اقتصادی منطقه یزد به شرکت های پرتغالی معرفی شد

مشکلات شهرک های صنعتی اهواز پیگیری می شود

8500 بسته معیشتی بین خانواده های نیازمند رشت توزیع می شود

سمیه آهنگرانی فراهانی رزمایش مرحله سوم ایران همدل(اطعام مهدوی)

مرحله اول متناسب سازی حقوق بازنشستگان بدون حصول منابع مطالبات اجرا شد

جدول تغییرات قیمت خودرو سایپا و قیمت خودرو ایران خودرو سه شنبه 24 فروردین

حسین استوار بازار بوشهر در حصار کرونا

آغاز غنی سازی 60 درصدی در نطنز از امشب

آغاز” سه شنبه های پاسخگویی” در بیمه رازی

قاچاق مرغ و تخم مرغ صفر می شود

چالش های شفافیت در نظام بانکی و راه کارهای پیش رو

کتاب مدیریت مالی کاربردی برای شرکت های بیمه منتشر شد

حقوق مستمری بگیران حداقل بگیر کمتر از 75 درصد افزایش سنواتی، ترمیم می شود

دستورالعمل همسان سازی حقوق و مزایای کارمندان اعلام شد

فرماندار: اجرای 150 طرح اشتغالزایی در قرچک آغاز شد

تاکنون چند خانه خالی شناسایی شده است؟

اعلام روش استخراج ارز دیجیتال در ایران

نبود نظارت کافی در تهیه و قیمت مرغ و گوشت در چاروسا

قیمت انواع تیبا در بازار / جدول نرخ ها

وام سهام عدالت را چگونه دریافت کنیم؟

بانک مرکزی بزرگ ترین بدهکار دولت است

رشد 10 درصدی وزنی صادرات پگاه

دامپزشکی خراسان رضوی نظارت های بهداشتی خود را شدت می بخشد

پیشرفت 40 درصدی جاده پاتاوه دهدشت در دو سال اخیر/ بازدید مستمر از پروژه در 3 ماه گذشته

کشنده ترین شیرینی جهان!

استقبال رییس جمهور از تولید مشترک واکسن اسپوتنیک در ایران

قیمت شوکه کننده نوبرانه ها!/آلوچه 100 هزار تومان

نیازمند به کارگیری روش های نوین تجارت هستیم/ آمادگی برای توسعه تجارت با هند

خبرهای خوش هیئت دولت برای فرش دستباف ایران

کمپین مجازی بیمه معلم در 1400 کلید خورد

با تخفیفات بیمه ای طرح ماه رحمت تا عید سعید فطر

لزوم معرفی ظرفیت های صنایع تبدیلی کشاورزی گیلان به سرمایه گذاران

ببینید | ویروس «عادی انگاری» خطرناک تر از ویروس «کرونا»

وضعیت ناخوشایند کرونایی در لرستان

تولیدات دامی گنبدکاووس سالانه حدود 159 هزار تن است

بانک مرکزی بزرگترین بدهکار دولت است

120 ثانیه زمان برای خرید بیمه توقف کسب و کار ناشی از کرونا

انعطاف پذیری، مهم ترین شاخص بیمه توقف کسب و کار

نحوه ثبت نام در سامانه املاک و اسکان+ amlak.mrud.ir

شناسایی 1 میلیون و 300 هزار خانه خالی تاکنون/ کاهش تلاطم بازار مسکن با اخذ مالیات

نحوه ثبت نام در سامانه املاک و اسکان+ amlak.mrud.ir

کاهش شدید ذخایر ارزی کشور

مسکن ملی چقدر تمام می شود؟

بانک مرکزی بزرگترین بدهکار دولت است

فراخوان ایدرو برای طرح تولید تایرسنگین زابل

مبارزه با سن مادری گندم در مزارع مرودشت

دلار های از دست رفته ایران بر اثر تحریم ها

دلار های از دست رفته ایران بر اثر تحریم ها