مطالب مرتبط:
غفلت مسؤولان آذربایجان شرقی یا پیش دستی شیرازی ها/ شیراز عنوان«شهر دوچرخه» ایران را از دست بناب ربود!
خوش چشم: بایدن اسلحه خود را در حوزه تحریم علیه ایران حفظ می کند
غفلت مسئولان آذربایجان شرقی یا پیش دستی شیرازی ها/ شیراز عنوان«شهر دوچرخه» ایران را از دست بناب ربود!
ایران در پرونده هسته ای با ریل گذاری لغو تحریم ها به میدان آمده است
غفلت مسوولان آذربایجان شرقی یا پیش دستی شیرازی ها/ شیراز عنوان«شهر دوچرخه» ایران را از دست بناب ربود!
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 16 اسفند 1399 ساعت 02:402021-03-05اقتصادي

دلار های از دست رفته ایران بر اثر تحریم ها


دلار های از دست رفته ایران بر اثر تحریم ها برترین ها: علی شریعتی، فعال اقتصادی در توییتی به گزارش سایت قطره و به نقل ازروزنامه همشهری درباره اثر تحریم ها بر اقتصاد ایران واکنش نشان داد.

- برترین ها: علی شریعتی، فعال اقتصادی در توییتی به گزارش سایت قطره و به نقل ازروزنامه همشهری درباره اثر تحریم ها بر اقتصاد ایران واکنش نشان داد.

وی در این باره نوشت:  قسمت عمده طلب ایران از ‎عراق بصورت دینار است که کاهش 20٪ ارزش برابری دلار به دینار ،آنهم آب رفت! کره و ژاپن هم که تورم ندارند هزینه نگه داری بابت طلب های ما ازما میگیرند! همشهری در این گزارش نوشت:  ایران در سال های تحریم با چالش از دست دادن سهم خود از بازار جهانی نفت مواجه شده و بیشترین بهره را کشورهای رقیب ازجمله عربستان، روسیه و عراق از این فرصت برده اند.

بررسی های همشهری از 21سال تولید و صادرات نفت ایران از سال نخست ریاست جمهوری محمد خاتمی تا پایان سال1396 نشان می دهد که ایران دلارهای زیادی را به سبب تحریم نفتی از دست داده است.

دولت حسن روحانی که با مذاکرات هسته ای موفق شده تا بخشی از سهم خارج شده از بازار و دلارهای از دست رفته ایران را باز پس بگیرد، در دوسال 97 و 98 درست پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها با چالش جدی تری حتی نسبت به دوران تحریم ها در دولت احمدی نژاد مواجه شده و برآوردها نشان می دهد که در اوج فشار تحریم ها، صادرات نفت ایران در روز به کمتر از 500هزار بشکه هم رسیده است.

حالا اما رییس جمهور، تلاش دارد تا دست کم تا قبل از ترک نهاد ریاست جمهوری، دیوار بزرگ تحریم ها علیه صنعت نفت و البته بانکی ایران را از میان بردارد و دلارهای از دست رفته را برگرداند.

سؤال اصلی اما این است که مدافعان تحریم ها و مخالفان برجام چه پاسخی درباره زیان ناشی از عدم نفع ایران در سال های تحریم دارند و چرا باید سهم کشور از بازار جهانی نفت در اختیار دیگران قرار گیرد و تکلیف دلارهای از دست رفته به دلیل صادر نشدن نفت و فرآورده های نفتی چیست؟ اوج تولید و صادرات در دولت اصلاحات بررسی های همشهری از میزان واقعی تولید و صادرات نفت ایران در یک بازه زمانی 21ساله یعنی از 1376 تا 1396 نشان می دهد که اوج تولید و صادرات نفت ایران در سال1384 به عنوان میراث هشت ساله ریاست جمهوری محمد خاتمی به ثبت رسیده و میزان تولید روزانه نفت کشور 4.

106میلیون بشکه و صادرات روزانه نفت هم 2.

691میلیون بشکه بوده است.

صادرات نفت ایران هم در سال 1384بالاترین میزان صادرات 21ساله بوده و به 2.

691میلیون بشکه در روز رسیده است.

میزان تولید نفت ایران در سال1376 روزانه 3.

623میلیون بشکه و صادرات هم 2.

496میلیون بشکه در روز برآورد شده که نشان می دهد در فاصله سال های 76 تا 84 تولید نفت ایران تنها 483هزار بشکه و صادرات هم 195هزار بشکه افزایش یافته است.

نکته مهم اینکه در فاصله سال های 76 تا 84 تنها در سال های 78، 80 و 81 رشد تولید نفت ایران نسبت به سال قبل افت داشته و صادرات نفت کشور هم 5سال نسبت به سال قبل آن رشد منفی را عمدتا تحت تأثیر بازار جهانی نفت و توافق با اوپک تجربه کرده ولی هیچ گاه صادرات نفت ایران از روزانه 2.

2میلیون بشکه پایین تر نیامده بود.

یافته های همشهری از نسبت صادرات به تولید نفت کشور نشان می دهد که نسبت صادرات به تولید در سال76 حدود 69درصد بوده و کمتر از 41درصد از نفت و فرآورده های نفتی کشور در داخل مصرف شده اما این نسبت به سبب رشد مصرف داخلی فرآورده های نفتی به ویژه بنزین و گازوییل در پایان سال84 به رقم 66درصد رسیده است.

افول قدرت نفت ایران در دولت احمدی نژاد بیشتر تحلیل گران اقتصادی، سیاستمداران و البته مردم از دوران ریاست جمهوری هشت ساله محمود احمدی نژاد به عنوان دوران انفجار قیمت جهانی نفت و بر باد رفتن درآمدهای بی سابقه نفتی ایران یاد می کنند اما روی دیگر ماجرا آغاز افول قدرت نفت ایران در بازارهای جهانی است تا جایی که برخلاف گفته ها و وعده ها مبنی بر اینکه تحریم نفت ایران، کاغذ پاره است و نمی توان جلوی صادرات نفت را گرفت، روند تولید و صادرات نفت ایران به شدت سقوط کرد.

آمارها از کارنامه تولید و صادرات نفت ایران گویای این واقعیت است که تولید روزانه نفت ایران از 4.

106هزار بشکه در پایان سال1384 به 3.

732هزار بشکه در پایان سال1391 می رسد و این روند کاهش تولید نفت ایران به سبب تشدید فشار تحریم ها و لغو تدریجی معافیت کشورهای محدود خریدار نفت ایران در 2سال نخست دولت حسن روحانی به اوج خود می رسد، به نحوی که تولید روزانه نفت ایران در سال91 بالغ بر 374هزار بشکه و در پایان سال92 هم 625هزار بشکه کمتر از پایان سال84 بوده است.

زنگ هشدار وقتی برای اقتصاد ایران و بودجه عمومی دولت به صدا در می آید که میزان صادرات روزانه نفت ایران از نقطه اوج خود یعنی 2.

691میلیون بشکه در پایان سال84 به 1.

9میلیون بشکه در روز در پایان سال91 یعنی 791هزار بشکه ریزش می رسد.

نتیجه اینکه نسبت صادرات به کل تولید روزانه نفت ایران از 66درصد در پایان سال84 با کاهش15 درصدی به 51درصد می رسد و به این ترتیب انفجار درآمدهای نفتی ایران در دولت محمود احمدی نژاد با سقوط آزاد تولید و صادرات نفت ایران و خارج شدن بازار نفت کشور همراه می شود و نکته مهم تر اینکه دایره خریداران نفت ایران هم به شدت محدود به چند کشور می شود و اگر تمدید معافیت های خریداران نفت ایران رخ نمی داد، میزان کاهش تولید و صادرات نفت روند تندتری را تجربه می کرد.

چرا روحانی سراغ برجام رفت؟ حسن روحانی زمانی کلیددار نهاد ریاست جمهوری می شود که روند تخریب تولید و صادرات روزانه نفت ایران در نتیجه فشار سنگین تحریم ها ادامه می یابد و او و تیم دیپلماسی اش در زمانه ای وارد مذاکرات فشرده هسته ای با 1+5 می شوند که هرچند آمارهای تولید و صادرات نفت کشور برای مدتی متوقف می شود اما گزارش های وزارت نفت به وضوح نشان از تندتر شدن میزان سقوط تولید و صادرات طلای سیاه ایران و وسیع تر شدن حجم تخریب تحریم ها بر صنعت نفت دارد.

تولید نفت ایران در 2سال نخست دولت روحانی به ترتیب با افت 6.

7درصدی در سال92 و 12درصدی در سال93 مواجه می شود و شوک سنگین تر در بخش صادرات نفت ایران آژیر خطر را به صدا درمی آورد؛ چراکه صادرات روزانه نفت ایران در سال92 رشد منفی 11.

3درصد و در سال بعد هم منفی 14.

8درصد را تجربه می کند.

مذاکرات برای پایان دادن به مناقشه هسته ای بین ایران و 1+5 در زمانه ای آغاز و در نهایت به برجام ختم می شود که آمارها حکایت از آن دارد که تولید نفت ایران در سال93 با کاهشی 1.

043میلیون بشکه ای در روز نسبت به نقطه اوج 21سال گذشته به کمترین میزان ممکن یعنی 3.

063هزار بشکه می رسد و صادرات نفت هم با سقوط 1.

256میلیون بشکه ای مواجه شده است.

دلیل اصلی تندتر شدن روند افت تولید و صادرات نفت ایران در فاصله سال های 92 و 93 ناشی از این است که کشورهای خریدار نفت و عمدتا دارای معافیت از وزارت خزانه داری آمریکا، با چالش عدم تمدید معافیت ها مواجه شده و نفت ایران روی آب کم کم بدون مشتری می ماند.

امضا و اجرای برجام اما نقطه عطفی در تاریخ 2دهه اخیر صنعت نفت ایران به شمار می رود و برخلاف گفته ها و انتقادهای منتقدان و مخالفان، تولید نفت در سال1395 به روزی 3.

762میلیون بشکه و صادرات هم به 2.

224هزار بشکه می رسد که رشدی 16.

4درصدی در تولید و 41.

3درصدی در صادرات نسبت به سال94 را نمایان می سازد.

سال96 هم اوج تولید و صادرات نفت ایران پس از نزدیک به یک دهه است؛ چرا که تولید به روزانه 3.

849میلیون بشکه و صادرات به 2.

325میلیون بشکه می رسد.

بازپس گیری بازار و حسرت دلارهای ازدست رفته سیاست نفتی دولت نخست حسن روحانی را می توان به 2مقطع متفاوت تقسیم کرد؛ 2سال نخست، دوران صبر و انتظار و البته تلاش برای احیای چاه های خاموش شده نفتی به سبب تحریم ها و فروش نرفتن نفت آنها و تمرکز بر سرمایه گذاری و آماده کردن شرایط جهت جهش تولید نفت ایران به ویژه در میدان های مشترک بود.

با نزدیک شدن به روزهای امضای برجام و توافق هسته ای پیامی از صنعت نفت به تیم مذاکره کننده منتقل می شود که نگران کاهش ظرفیت تولید نفت نباشید و ایران در کوتاه ترین زمان ممکن، سهم خود را پس می گیرد؛ پیامی امیدوارکننده البته در حسرت دلارهای از دست رفته 10سال گذشته که نتیجه آن اوج گیری دوباره صادرات و تولید نفت ایران است.

هرچند به دلیل تأخیر و تعلل و ابهام آفرینی در ارتباط با مدل جدید قراردادهای نفتی، فرصت برای جذب سرمایه های خارجی در 2سال نخست برجام به آسانی از دست می رود تا حسرت دلارهای از دست رفته با خوشحالی کشورهای رقیب نفتی ایران یعنی عربستان، روسیه و چین با برداشت دلارهای بیشتر از بازارهای جهانی نفت وقتی بیشتر احساس شود که در بهار97 سرانجام دولت وقت آمریکا تصمیم به خروج از برجام می گیرد و تحریم ها را برمی گرداند.

هرچند آمارها از وضعیت تولید و صادرات نفت ایران در 3سال اخیر یعنی 97 تا 99 در دسترس نیست اما گفته های مسئولان دولتی کاهش روزانه صادرات نفت در برخی مقاطع تا کمتر از 500هزار بشکه را هم تأیید می کند.

دولت حسن روحانی هنوز هم امیدوار است و سخت می کوشد تا دیوار تحریم ها علیه صنعت نفت ایران را بردارد و یا آن را لرزان کند تا بلکه ایران نفت بیشتر بفروشد و جلوی فرایند دلارهای از دست رفته را بگیرد؛ سیاستی که نتیجه آن اصرار و پافشاری کم سابقه در سطح ارکان حاکمیت مبنی بر برداشته شدن تحریم ها حتی با از دست ندادن یک روز این روزها نمایان شده و سؤال اصلی اما همچنان این است که چه کسی پاسخگوی دلارهای از دست رفته و فرصت های سوخته اقتصاد ایران است و اگر برجامی نبود، تولید نفت ایران حالا چه میزان بود و روزی چند بشکه نفت یا فرآورده های نفتی می توانستیم به دنیا بفروشیم؟ زیان سنگین عدم نفع ایران از بازار طلای سیاه، نشان می دهد که نه تحریم ها کاغذپاره است و نه نعمت برای اقتصاد و مردم ایران و تلاش برای برداشتن تحریم ها یک ضرورت ملی است که نمی توان حتی یک روز را از دست داد.

چالش اصلی اینجاست که کدام روش و سیاست به حل گره تحریم ها کمک می کند و تا چه میزان شرایط برای بهره مندی از دلارهای نفتی در آینده فراهم شده است؛ چرا که بیم آن می رود با فرض برداشتن تحریم ها، دسترسی به دلارهای نفتی در بانک های خارجی این بار به بهانه قرار داشتن نام ایران در فهرست سیاه مالی دنیا، سخت و پرهزینه باشد.

روز گذشته نایب رییس و دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق از آزادسازی بخشی از منابع مالی ایران نزد عراق خبر داد.

این داستان ادامه دارد.

!
کلید واژه ها: ایران - تحریم ها - روزنامه همشهری - تحریم - همشهری - اقتصاد - فعال اقتصادی - اقتصاد ایران - گزارش - صادرات نفت ایران - بازار جهانی نفت - اقتصادی - روزنامه - نشان - دلار - برترین - ریاست جمهوری - بازار جهانی - دینار - واکنش - از دست دادن - صادرات نفت - محمد خاتمی - نفت ایران - رفته - فعال - عراق - بیشترین - برابری - صادرات

آخرین اخبار سرویس:
علت تصمیمات پرتناقض و پرتلاطم ستاد کرونا در آستانه انتخابات چیست؟

60هزار راس دام سبک در بوکان علیه تب برفکی مایه کوبی شدند

دبیرکانون بانکهای خصوصی: هنوز تصمیمی برای افزایش هزینه پیامک بانک ها در 1400 نگرفتیم/ بانک شهر راساً هزینه سرویس پیامکی را 30 هزار تومان کرد

راستی آزمایی واقعی رفع تحریم ها حداقل 3 تا 6 ماه زمان نیاز دارد

قیمت خودرو بر اساس نرخ تورم قطعات اصلی تعیین می شود

سازمان برنامه دوباره اجرای قانون پتروپالایشگاه ها را به «آینده» حواله داد

هزینه سرویس پیامکی برخی بانک ها 30 هزار تومان شد

کمک به حفظ ذخایر آبزیان در صیدگاه های استان

حذف 4صفر از پول ملی در ایستگاه آخر

نرخ فروش آش و حلیم رمضان 1400 اعلام شد/ هر کیلو آش رشته 40 هزار تومان

بازار مرغ در خطر التهاب مجدد!

بورس بر مدار نزول باقی ماند

نیکزاد: طرح جهش تولید و تامین مسکن کاری جهادی برای ساماندهی این بازار است

خدمت صادقانه و متعهدانه، رضایت مردم را افزایش می دهد

تخفیف 15 درصدی کالاهای اساسی در آذربایجان غربی

تجمع کارکنان جهاد کشاورزی خوزستان مقابل استانداری

تقویت ارزش پول؛ ماموریت مهم بانک مرکزی

ظرفیت های بلاکچین برای اقتصاد ایران

کرونا در کمین مسافران مترو/ بیش از 15 دقیقه در شهر زیرزمینی نباشید

کرونا در کشور ما دائمی است؟

تصاویر| تعطیلی بازار شیراز

سود بالای فروشگاه ها زنجیره ای از فروش خرما | آرامش در بازار خرما برای ماه رمضان + جدول قیمت

دومین مرحله سود سهام عدالت چه زمانی پرداخت می شود؟

استخدام کارشناس تحقیقات بازار در شرکت اکسیر صنعت باختری در تهران

استخدام کارشناس فروش خانم با حقوق ثابت، بیمه و پاداش در محدوده ستارخان

استخدام راننده شرکت بوتان گاز

برق چهره دورترین روستاهای خراسان شمالی را هم روشن کرد

الحاق مجتمع آبرسانی الیاسوند به پاسار هرسین انجام خواهد شد

ثبت نام نامزدهای شرکت سرمایه گذاری استانی سهام عدالت تمدید شد

استخدام نقاش صنعتی و جوشکار ماهرco2

استخدام مکانیک و برقکار در شرکت امداد خودرو

تخصیص بیش از 89 درصد اعتبارات سال 99 دانشگاه ها/اعلام زمان افتتاح پروژه های عمرانی

قیمت آش و حلیم در ماه رمضان 1400 اعلام شد

سالانه 200 تا 300 هکتار باغ زیتون در اراضی شیب دار قزوین ایجاد می شود

افت شدید فشار آب در برخی محلات هرسین در تابستان اتفاق خواهد افتاد

توسعه نامتوازن در استان کرمان

 تردد جاده ای در محورهای مواصلاتی ایلام 11 درصد کاهش یافت 

تحول و نوگرایی در بانک کارآفرین

146واحد صنفی عرضه فرآورده های خام دامی در آذربایجان غربی پلمب شد

قیمت سهام عدالت 490 هزار تومانی و 532 هزار تومانی امروز 22 فروردین 1400

شورای رقابت فعلا از افزایش قیمت خودرو منصرف شد

بانک کشاورزی برای طرح توسعه مکانیزاسیون کشاورزی 30 هزار میلیارد ریال اختصاص داد

افزایش 25 درصدی کرایه تاکسی های اصفهان

31 صنف متخلف در گناوه پلمب شد/ صدور 316 اخطاریه

لیست شهرها و گروه های شغلی ممنوعه کرونایی

نبود بارندگی خوب در فروردین ماه نگران کننده است

خبر مهم درباره بیمه تکمیلی عمر و حوادث بازنشستگان کشوری

کرونا دفاتر املاک تهران را هم دو هفته تعطیل کرد

30 هزار تومان؛ هزینه سرویس پیامک برخی از بانک ها!

قیمت تمام شده بلیت مترو برای سال 1400 ؛ حدود 19 هزار تومان

بهمن موتور از آغاز فروش خودروی جدید دیگنیتی خبر داد (+قیمت، شرایط فروش و معرفی خودرو)

مهم ترین عوامل کاهش سطح باروری

تاکید دولت بر اتمام پروژه ها در زمان مقرر / تلاش دولت برای رفع موانع رشد بازار سرمایه

توانمندسازی بیش از 22 هزار البرزی از طریق آموزش های مهارتی در سال گذشته

1027 تخلف در بازار مرغ ایام عید/ بیش از یک و نیم میلیارد تومان تخلف در میان مرغ فروشان

چهره بهاری شهر سمنان با کاشت 29 هزار گل

سوءمدیریت، رودخانه زاینده رود را خشک کرد/ نباید آب را خرید و فروش کرد

9700 فرصت شغلی پایدار توسط کمیته امداد استان مرکزی ایجاد شد/ رشد 199 درصدی کمک های مردمی

125 هزار تن محصولات کشاورزی از مرز مهران به عراق صادر شد

واریانت چشمه شیرین نقاط حادثه خیر جاده ایلام - دره شهر را حذف می کند

4328 برگ گواهی بهداشت قرنطینه گیاهی در آذربایجان غربی صادر شد

شاخص کل بورس امروز یکشنبه 22 فروردین 1400

ارسال 71 هزار قطعه مرغ زنده بهشهر به کشتارگاه

ریزش 9 هزار واحدی و ادامه روند نزولی بورس

همکاری ایران و بلغارستان در حوزه روابط کار و مبارزه با فقر

سهم بزرگ ذوب آهن اصفهان در بومی سازی ساخت تجهیزات صنعتی

پلمب 146 واحد صنفی عرضه فرآورده های خام دامی در آذربایجان غربی

برنج، شکر و گوشت دولتی را برای ماه رمضان از کجا بخریم؟

قیمت روز خودرو در 22 فروردین

آغاز کشت گل محمدی در میاندوآب

قیمت روز خودرو در 22 فروردین

روحانی: دولت می کوشد تا مردم را برای ورود به بازار سرمایه تشویق کند

پیشرفت فیزیکی بیش از 95 درصدی پل کابلی قزوین

آغاز کشت برنج در مازندران با کشاورزی علمی/ پیش بینی 130 هزار هکتاری نشاء مکانیزه

ضرورت تثبیت مالکیت املاک و اماکن شهری و روستایی استان زنجان

قیمت انواع سکه و طلا در روز یکشنبه 22 فروردین 1400

کاهش بیکاری پاییز 99 به خاطر افزایش جمعیت غیرفعال بوده است

کمک 83 میلیون تومانی یک بانوی همدانی برای ساخت خوابگاه

هند بندر چابهار را تا ماه آینده آماده می کند

آغاز ثبت سفارش کتاب های درسی سال تحصیلی جدید

جدول| افزایش 2 میلیونی قیمت خودرو در بازار

43تن تخم مرغ قاچاق در بندرعباس منهدم شد

کشف 21 دستگاه ماینر غیرمجاز در کرج

کاهش 9775 واحد دیگر از شاخص بورس تهران

ثبت سفارش کتاب های درسی آغاز شد

سه هزار واحد صنفی متخلف اخطار شفاهی دریافت کردند

دومین مرحله سود سهام عدالت چه زمانی پرداخت می شود؟

پروژه های ناتمام را تمام می کنیم/ حمایت از بازار سرمایه دستوری نیست

طرز تهیه خاگینه؛ دسری مقوی و خوشمزه

قیمت سکه، طلا و ارز 1400.01.22

تهرانی ها تا 5 سال دیگر 20 میلیونی خواهند شد/ 20 درصد خانه های خالی در پایتخت است

صدور جواز تاسیس کمتر از 2 ساعت در آذربایجان شرقی

اجرای 63 کیلومتر عملیات اصلاح و توسعه شبکه آب در شهرهای کردستان

امسال بیش از 3 هزار تن دانه روغنی کلزا در سیستان و بلوچستان برداشت می شود

پلمب 146واحد صنفی عرضه فرآورده های خام دامی

اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد کردستان 50 درصد رشد داشته است

افزایش فضای سبز شهر و بهبود کیفیت هوا

شوک جدید قیمت مسکن در راه است؟

سود بانکی تغییر کرد

ایلان ماسک : فناوری کاملاً خودران تسلا تقریباً آماده است

دلار های از دست رفته ایران بر اثر تحریم ها

دلار های از دست رفته ایران بر اثر تحریم ها