مطالب مرتبط:
سود 6 میلیارد دلاری از توسعه گازرسانی در دولت تدبیر و امید
سود 6 میلیارد دلاری از توسعه گازرسانی در دولت دوازدهم
سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری برای توسعه و تکمیل بندر چابهار
صرفه جویی 14 میلیارد دلاری با توسعه سی.ان.جی در کشور
90درصد طرح های نیمه تمام کردستان در دولت تدبیر و امید کامل شد
-137 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 16 اسفند 1399 ساعت 02:352021-03-05اقتصادي

سود 6 میلیارد دلاری از توسعه گازرسانی در دولت تدبیر و امید


مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با تأکید بر اینکه در توسعه گازرسانی در دولت تدبیر و امید از هیچ بودجه دولتی استفاده نشده، گفت: کشور تاکنون 12 میلیارد دلار از محل فروش سوخت مایعی که با گاز جایگزین شده درآم.

- .

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با تأکید بر اینکه در توسعه گازرسانی در دولت تدبیر و امید از هیچ بودجه دولتی استفاده نشده، گفت: کشور تاکنون 12 میلیارد دلار از محل فروش سوخت مایعی که با گاز جایگزین شده درآمد داشته و این در حالی است که مجموع هزینه ها در این بخش 6 میلیارد دلار بوده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازشانا به نقل از ایرنا، حسن منتظرتربتی با بیان اینکه استفاده گاز به معنای امروزی همزمان با توسعه صنعت نفت آغاز شد، گفت: ایران در ابتدا به عنوان یک کشور تولیدکننده نفت مطرح بود و گاز از استحصال نفت به وجود آمد.

در واقع یکی از تصاویر خاورمیانه این بود که گاز در کنار تأسیسات نفت می سوخت.

وی با یادآوری اینکه پیش از انقلاب طرح جمع آوری گازهای همراه نفت تعریف و پالایشگاه بیدبلند به همین منظور ساخته شد و خط لوله سراسری اول به نام آی گت1 از بیدبلند آغاز شد و تا مرز شوروی سابق ادامه داشت، افزود: تا پیش از انقلاب به عنوان یک کشور نفتی تنها می خواستیم گاز همراه نفت جمع آوری شده تا نسوزد و به همین دلیل به شوروی سابق صادر می شد و در ازای آن کارخانه فولاد برای ایران ساخته شد.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه در آن زمان گاز نه یک کالای قیمتی به حساب می آمد و نه ارزش اقتصادی و سیاسی داشت، تصریح کرد: تا پیش از انقلاب تنها یک روستا در کشور گازدار بود.

در شهرها نیز تنها بخش هایی گازدار شده بودند.

به طور مثال در تهران منطقه نازی آباد و بخشی از شیراز گازدار بودند و در خراسان گازرسانی در حال آغاز بود.

در واقع مردم شناختی روی گاز نداشتند و دولت هم برنامه ای نداشت تا اینکه شناخت مخازن گازی مستقل مطرح شد.

تربتی با بیان اینکه مخازنی پیدا شد که منبع گازی بودند و بزرگترین آن ها نیز پارس جنوبی بود، ادامه داد: در این موارد جنس مخزن به جای نفت، گاز بود و همین موضوع سبب شد تا برنامه ای برای توسعه سراسری و فراگیر در گاز تدوین شود.

وی با اشاره به اینکه این اقدام ها با پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی همزمان شد و در زمان جنگ با توجه به توقف صادرات گاز به شوروی همچنین لزوم تولید نفت برای صادرات، فرصت برای توسعه گاز بیشتر شد تا گاز را در داخل مصرف کنیم و نفت برای صادرات آزاد شود، تأکید کرد: این آغاز برنامه ای برای توسعه گازرسانی به روستاها و شهرها شد و این توسعه تا آنجا ادامه داشت که به زودی جشن اتصال 95 درصد از جمعیت کشور به شبکه گاز را خواهیم گرفت.

آیا گازرسانی روستایی با صرفه است؟ مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران همچنین با بیان اینکه در زمینه گازرسانی روستایی، 2 اتفاق خوب در ابتدای این دولت افتاد، گفت: تا پیش از از این برای بسیاری سوال بود که آیا گازرسانی روستایی با صرفه است؟ حتی انتقاد می کردند که دولت روستاهای دور دست را گازرسانی کرده اما اگر به آن روستاها برای همیشه کپسول گاز رایگان می داد هزینه کمتری داشت.

این انتقادها از آن رو مطرح می شد که ما معیاری برای اقتصادی بودن گازرسانی نداشتیم و همیشه هم کشش و فشار نماینده ها سبب می شد برخی مناطق زودتر گازدار شود.

تربتی ادامه داد: در ابتدای دولت تیم کارشناسی تشکیل شد و بررسی کردند تا چه سوختی برای گرمایش خانه ها در نقاط مختلف کشور مقرون به صرفه است.

فهرستی آماده شد که تا چه قیمتی خط لوله بهتر است و بعد سی ان جی اقتصادی است.

در همه این بررسی ها مشخص شد که گاز در مقایسه با سایر تأمین کننده های انرژی کالای مقرون به صرفه تری برای دولت است.

وی تأکید کرد: به موازات آن قانونی در مجلس به عنوان قانون بند ق تبصره بودجه سال 93 و ماده 12 رفع موانع تولید مصوب شد که این اجازه را به شرکت ملی گاز ایران داد تا با سرمایه گذاری و گازرسانی در مناطق مختلف، سوخت مایع را آزاد کرده و از محل فروش آن ابتدا سرمایه خود را بردارد و مابقی را به دولت تحویل دهد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران افزود: این مبنایی شد تا شرکت ملی گاز با توجه به محاسبه های انجام شده، بدون استفاده از منابع دولتی، گازرسانی در کل کشور و به ویژه روستاها را آغاز کند.

تربتی با اشاره به درآمد 12 میلیارد دلاری کشور از محل توسعه گازرسانی و فروش سوخت های مایعی که جایگزین شده اند، گفت: مجموع هزینه ها برای توسعه گازرسانی در دولت تدبیر و امید 6 میلیارد دلار بوده و با پایان گازرسانی از این پس هزینه ای ندارد و این درآمد برای کشور ادامه دار خواهد بود.

بنابراین گازرسانی در این دولت هم کار اقتصادی بود و هم فشار سیاسی نمایندگان را نداشت.

وی با تأکید بر اینکه در ابتدای دولت مشکل گازوییل داشتیم اما اکنون صادرکننده این فرآورده نفتی هستیم، ادامه داد: در سال های اخیر که با محدودیت فروش نفت روبه رو بودیم بخشی از منابع درآمدی دولت از محل صادرات گازوییل بود.

گازرسانی به روستاها بدون استفاده از منابع دولتی معاون وزیر نفت با بیان اینکه همه روستاهای بالای 20 خانوار را بررسی کردیم و در روستاهایی که اقتصاد جواب می داد، گازرسانی انجام شد، تصریح کرد: شرکت ملی گاز ایران حتی در سال پایانی دولت که به طور معمول کار را جمع می کنند، به دلیل عدم وابستگی به بودجه دولتی، گازرسانی به 4 هزار روستا را در دستور کار دارد.

تربتی با بیان اینکه سالانه 3 هزار روستا را گازرسانی کردیم، اظهار کرد: در ابتدای دولت تدبیر و امید تعداد روستاهای گازرسانی شده 14 هزار روستا بود و تنها در این دولت بیش از 20 هزار روستای دیگر به شبکه گاز متصل شدند و امروز 34 هزار روستا در کشور گازدار هستند.

وی با تأکید بر اینکه هم اکنون هزار و 215 شهر و 34 هزار و 149 روستا با جمعیت 23 میلیون خانوار گازدار هستند، افزود: 193 شهر و 20 هزار و 98 روستا در این دولت گازدار شده اند.

افزایش مصرف گاز در نیروگاه های کشور مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تعداد نیروگاه های گازرسانی شده در ابتدای دولت تدبیر و امید را 65 نیروگاه برشمرد و ادامه داد: امروز 83 نیروگاه به شبکه گاز متصل هستند و تنها دو نیروگاه چابهار و کنارک باقی مانده که با تکمیل خط لوله ایرانشهر به چابهار، این دو نیروگاه نیز تا پایان سال آینده گازدار خواهند شد.

تربتی افزود: همچنین در ابتدای دولت، توسعه زیادی در گازرسانی انجام شده بود اما چون تولید گاز به آن سرعت رشد نکرده بود مجبور بودیم در فصول سرد سال گاز را به بخش خانگی اختصاص دهیم و نیروگاه ها از سوخت مایع استفاده کنند.

تا آنجا که در سال 92 به تقریب معادل 62 میلیارد لیتر سوخت در نیروگاه ها مصرف می شد که 28 میلیارد لیتر آن سوخت مایع بود و 34 میلیارد مترمکعب نیز گاز به مصرف می رسید.

وی به توسعه پارس جنوبی و افزایش 2.

5 برابری تولید گاز از این میدان مشترک نیز اشاره کرد و گفت: حتی امسال که هوا سرد بود و مصرف خانگی به دلیل کرونا افزایش داشت، معادل 80 میلیارد لیتر فرآورده در نیروگاه ها مصرف کردیم که 15 میلیارد لیتر آن سوخت مایع است و بقیه به گاز اختصاص دارد.

بنابراین در این سال ها هم رشد در تأمین گاز داشتیم و هم مصرف سوخت مایع کم شده است.

به گفته معاون وزیر نفت، هم اکنون 27 استان ایران سبز هستند یعنی بیش از 95 درصد از جمعیت 27 استان کشور، گازدار هستند.

تداوم گازرسانی به سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان تربتی با اشاره به اینکه گازرسانی بیشتر در سه استان سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان باقی مانده است، تصریح کرد: گاز به این استان ها دیرتر رسید زیرا گرمسیر بودند و موضوع گاز به عنوان مصرف گرمایشی مطرح نبود.

همچنین این سه استان از شبکه گاز دور بودند، اما اکنون گازرسانی در این استان ها شتاب خوبی گرفته و در کرمان گازرسانی با سرعت انجام می شود.

وی با بیان اینکه در استان سیستان و بلوچستان نیز زاهدان به شبکه گاز متصل شده و تا به امروز 95 درصد خانه های زاهدان علمک گاز دارند اما هنوز متصل نشدند، زیرا گازرسانی به داخل خانه زمان می برد، توضیح داد: یک خط لوله که به سمت شرق استان و شهر خاش می رود؛ همچنین خط لوله شمال استان به سمت زابل در حال اجراست.

خط لوله جنوب استان از ایرانشهر به چابهار نیز در حال اجراست که موضوع آن خط لوله صنعتی و اقتصادی است و از آنجا که دولت برنامه های زیادی در سواحل مکران دارد در تلاش است تا گاز به چابهار برسد و توسعه خوبی در پتروشیمی ها، فولادها و صنایع وابسته ایجاد می شود، از همین رو خط لوله با قطر بالا در حال ساخت است که صادرات به پاکستان نیز از همان خط لوله انجام خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تاکید کرد: همه خطوط لوله اصلی استان سیستان و بلوچستان که باید اجرا شود تا پایان سال آینده تکمیل خواهد شد.

کد خبر 314289
کلید واژه ها: دولت تدبیر و امید - توسعه گازرسانی - شرکت ملی گاز ایران - تدبیر و امید - دولت تدبیر - میلیارد - گازرسانی - شرکت ملی گاز - بودجه دولتی - استفاده - توسعه - دولت - گاز ایران - مدیرعامل - دلار - ایران - شرکت ملی - تدبیر - جایگزین - امید - کشور - سوخت - دولتی - تولیدکننده - بودجه - خاورمیانه - فروش - شرکت - هزینه ها - صنعت نفت

آخرین اخبار سرویس:
زولبیا و بامیه کیلویی 36 هزار تومان قیمت گذاری شد

استخدام مدیر پیج اینستاگرام در یک شرکت معتبر در گیلان

نیازمند خیاط خانم

استخدام گروه بزرگ آلما

استخدام محدود مشاور املاک (فقط 5نفر)با جای خواب

کارمند اداری فروش

استخدام مشاور فروش آپارتمان

استخدام مشاور

استخدام نیروی کار خدمات و تحصیلدار

استخدام جوشکار، مونتاژ کار و کارگر فنی در فرینه ماشین در شهرک صنعتی پرند

استخدام طراح 3D و مدیر پروژه در طرح سازان آوا سیما در تهران

استخدام بازاریاب و ویزیتور در شرکت بازرگانی جلیلی در آذربایجان غربی

دوگانه سوزی بیش از 95 درصد تاکسی های شهری/نوسازی حدود 5000 تاکسی در سال 99

بزرگ ترین کلاهبردار مالی تاریخ در زندان درگذشت

استخدام کارشناس توسعه کسب و کار در بازار آنلاین باسلام در زنجان

ساخت و سازهای حریم شهر زیر ذره بین قانون

استخدام مسئول دفتر در شرکت حکیم تجارت سهند در تهران

محدودیت های شهرداری برای کنترل ساخت و سازها در حریم شهر چیست؟

سریال chr(034)هرگزهاchr(034) در اچ بی او رکورد زد

استخدام کارشناس فروش (تجهیزات آزمایشگاهی) در آرا تجهیز فارمد در تهران

استخدام انباردار آقا

استخدام تعدادی موتور سوار فعال و با انگیزه

مونتاژ کار کابینت ساز نیازمندیم

مشاور حرفه ای یا مبتدی محله صادقیه

کارشناس فروش خانم و حسابدار

منشی خصوصی خانم

تعدادی فروشنده حرفه ای نیازمندیم

نیازمند سرمایه گذار

اوپک پیش بینی خود از رشد تقاضای نفت در 2021 را افزایش داد

برنامه 33 گانه فناورانه برای ایجاد امنیت غذایی در کشور/تولید 7 ماده افزودنی صنایع غذایی

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در مجموعه آروکارپت در تهران

استخدام کارشناس سوشال مدیا و کارشناس فروش در قزوین

اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیک در استان مرکزی

استخدام کارشناس فروش حضوری در سرزمین گوشت میهن در اهواز

استخدام تکنسین شبکه در شرکت ایده نو تجارت آویژه در تهران

جوشکار جوان در شهرک صنعتی جعفریه

بازاریاب با درصد

باغبان حرفه ای

پیک رستوران

استخدام نیرو فعال خانم آقا / مشاور / حقوق ثابت

استخدام راننده با وانت مسقف جهت پخش گرم

چه کسانی امشب بسته حمایتی ماه رمضان می گیرند؟

استخدام کارشناس فروش با حقوق وزارت کار و بیمه در تهران

استخدام تکنسین برق، کارگر انبار آرد و کارگر بخش تولید در کرج

استخدام کارشناس شیمی در شرکت صنعت فیبر وینا در گیلان

استخدام کارشناس برنامه ریزی و کنترل پروژه آقا در تهران

قطعه بندی گوشت مرغ رفع ممنوعیت شد

استخدام کارشناس تحقیق و توسعه در درمانگاه دندانپزشکی نیکان در اهواز

استخدام کارمند فروش (پشتیبان فروش)، تحصیلدار و کارپرداز، آبدارچی و نگهبان

استخدام کارمند اداری خانم

مکانیک و جلوبندی ساز ماهر

پرستاری از کودک

بازاریاب مویرگی اقا و خانم

مزدی دوز کارگاه خانگی نیازمندیم

کارمند فروش خانوم و آقای جوان و مدیر داخلی آقا

سهم 25 درصدی خرمشهر از دریافت تسهیلات کرونایی

توقف موقت ضبط «خندوانه» | رویداد24

آغاز پایان افسانه طلای سیاه

استخدام تدوینگر با بیمه در آژانس تبلیغاتی عاج در محدوده فرمانیه تهران

استخدام در فروشگاه پوشاک زنانه

پیک موتوری تمام وقت فست فود زنجیره ای

جذب نیرو

استخدام نفر مجرب خانم

جوشکارآرگون برای واحد اگزوزسازی تیونینگ خودرو

استخدام مهندس معمار در شرکت مدیریت سرمایه نکسا هزاره سوم در تهران

استخدام کارشناس سوشال مدیا و کارشناس فروش در خراسان جنوبی

استخدام کارشناس سوشال مدیا و کارشناس فروش در خوزستان

طرح رزرو بلیط اتوبوس برای شرایط عادی است

رییس کل بانک مرکزی ادعای رییس سازمان برنامه و بودجه را تکذیب کرد!

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت و پورسانت در شرکت پروسل در تبریز

استخدام مونتاژکار، تکنسین فنی ماهر و مهندس برق در تهران

استخدام کارشناس منابع انسانی در بازرگانی تامین خودرو خسروانی در تهران

استخدام 4 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس سوشال مدیا و کارشناس فروش در سیستان و بلوچستان

بانک مرکزی هیچگاه به دولت بدهکار نبوده و نخواهد شد

قیمت نفت افزایش یافت

افزایش قیمت آلومینیوم به بیشترین میزان سه سال گذشته

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در پیروزی

سرمایه گذاری های بزرگ معدنی در بافق رقم می خورد

استخدام کارمند فروش قطعات یدکی خودرو

آموزش نرم افزار کاربردی تکسا و ایجاد شغل

استخدام مشاورحرفه ای اجاره

تراشکاری و مکانیک

استخدام چند ردیف نیروی کار

استخدام مشاور املاک فروش- آموزش حین کار

استخدام خانم واقا (مبتدی و حرفه ای)

مونتاژ کار ، کمک برش

استخدام 3 عنوان شغلی در شرکت گردشگری پارسیان در تهران

استخدام بازاریاب و ویزیتور (مواد غذایی) و سرپرست فروش در کرمان

استخدام سرپرست فروش و بازاریاب و ویزیتور در یک شرکت معتبر در گیلان

استخدام سرپرست مکانیک در صنعت فیبر وینا در گیلان

استخدام تحلیل گر بنیادی/ تکنیکال بازار سرمایه در تهران

استخدام منشی بازرگانی در گروه بازرگانی نیک مهر عمرانی در بندرعباس

جذب 82 درصدی تسهیلات مسکن روستایی در اسفراین

اگر توافق برجامی نشود، موج گرانی ایجاد می شود!

استخدام مدیر کنترل کیفی در شرکت تولیدی و بازرگانی سیلانه سبز در البرز

استخدام کارشناس تضمین کیفیت، کارشناس سیستم انبار و حراست در تهران

استخدام کارشناس فروش در شرکت طراحان ایده مدرن سجاد در خراسان رضوی

استخدام کارشناس سوشال مدیا و کارشناس فروش در چهارمحال و بختیاری

دوگانه سوزی بیش از 95 درصد تاکسی های شهری/نوسازی حدود 5000 تاکسی در سال 99

سود 6 میلیارد دلاری از توسعه گازرسانی در دولت تدبیر و امید

سود 6 میلیارد دلاری از توسعه گازرسانی در دولت تدبیر و امید