موضوعات داغ: - ليگ قهرمانان - ليگ قهرمانان آسيا - قهرمانان آسيا - حقوق بازنشستگان - تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - افزايش حقوق - افزايش حقوق بازنشستگان - باشگاه استقلال - نيروي انتظامي - قبادلو - سرهنگ نادر رحماني - رييس ستاد ارتش آمريكا - روز ملي خليج فارس - تغيير رنگ پوست - قوانين بيمه و ماليات - سپيده عبدالوهاب - معلم كلاس اول - سميه شهبازي - شهر موش - فرمانده انتظامي استان كردستان - اسنان - سيل لرستان

مطالب مرتبط:
سود 6 میلیارد دلاری از توسعه گازرسانی در دولت تدبیر و امید
سود 6 میلیارد دلاری از توسعه گازرسانی در دولت دوازدهم
سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری برای توسعه و تکمیل بندر چابهار
صرفه جویی 14 میلیارد دلاری با توسعه سی.ان.جی در کشور
90درصد طرح های نیمه تمام کردستان در دولت تدبیر و امید کامل شد
-137 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 16 اسفند 1399 ساعت 02:352021-03-05اقتصادي

سود 6 میلیارد دلاری از توسعه گازرسانی در دولت تدبیر و امید


مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با تأکید بر اینکه در توسعه گازرسانی در دولت تدبیر و امید از هیچ بودجه دولتی استفاده نشده، گفت: کشور تاکنون 12 میلیارد دلار از محل فروش سوخت مایعی که با گاز جایگزین شده درآم.

- .

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با تأکید بر اینکه در توسعه گازرسانی در دولت تدبیر و امید از هیچ بودجه دولتی استفاده نشده، گفت: کشور تاکنون 12 میلیارد دلار از محل فروش سوخت مایعی که با گاز جایگزین شده درآمد داشته و این در حالی است که مجموع هزینه ها در این بخش 6 میلیارد دلار بوده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازشانا به نقل از ایرنا، حسن منتظرتربتی با بیان اینکه استفاده گاز به معنای امروزی همزمان با توسعه صنعت نفت آغاز شد، گفت: ایران در ابتدا به عنوان یک کشور تولیدکننده نفت مطرح بود و گاز از استحصال نفت به وجود آمد.

در واقع یکی از تصاویر خاورمیانه این بود که گاز در کنار تأسیسات نفت می سوخت.

وی با یادآوری اینکه پیش از انقلاب طرح جمع آوری گازهای همراه نفت تعریف و پالایشگاه بیدبلند به همین منظور ساخته شد و خط لوله سراسری اول به نام آی گت1 از بیدبلند آغاز شد و تا مرز شوروی سابق ادامه داشت، افزود: تا پیش از انقلاب به عنوان یک کشور نفتی تنها می خواستیم گاز همراه نفت جمع آوری شده تا نسوزد و به همین دلیل به شوروی سابق صادر می شد و در ازای آن کارخانه فولاد برای ایران ساخته شد.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه در آن زمان گاز نه یک کالای قیمتی به حساب می آمد و نه ارزش اقتصادی و سیاسی داشت، تصریح کرد: تا پیش از انقلاب تنها یک روستا در کشور گازدار بود.

در شهرها نیز تنها بخش هایی گازدار شده بودند.

به طور مثال در تهران منطقه نازی آباد و بخشی از شیراز گازدار بودند و در خراسان گازرسانی در حال آغاز بود.

در واقع مردم شناختی روی گاز نداشتند و دولت هم برنامه ای نداشت تا اینکه شناخت مخازن گازی مستقل مطرح شد.

تربتی با بیان اینکه مخازنی پیدا شد که منبع گازی بودند و بزرگترین آن ها نیز پارس جنوبی بود، ادامه داد: در این موارد جنس مخزن به جای نفت، گاز بود و همین موضوع سبب شد تا برنامه ای برای توسعه سراسری و فراگیر در گاز تدوین شود.

وی با اشاره به اینکه این اقدام ها با پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی همزمان شد و در زمان جنگ با توجه به توقف صادرات گاز به شوروی همچنین لزوم تولید نفت برای صادرات، فرصت برای توسعه گاز بیشتر شد تا گاز را در داخل مصرف کنیم و نفت برای صادرات آزاد شود، تأکید کرد: این آغاز برنامه ای برای توسعه گازرسانی به روستاها و شهرها شد و این توسعه تا آنجا ادامه داشت که به زودی جشن اتصال 95 درصد از جمعیت کشور به شبکه گاز را خواهیم گرفت.

آیا گازرسانی روستایی با صرفه است؟ مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران همچنین با بیان اینکه در زمینه گازرسانی روستایی، 2 اتفاق خوب در ابتدای این دولت افتاد، گفت: تا پیش از از این برای بسیاری سوال بود که آیا گازرسانی روستایی با صرفه است؟ حتی انتقاد می کردند که دولت روستاهای دور دست را گازرسانی کرده اما اگر به آن روستاها برای همیشه کپسول گاز رایگان می داد هزینه کمتری داشت.

این انتقادها از آن رو مطرح می شد که ما معیاری برای اقتصادی بودن گازرسانی نداشتیم و همیشه هم کشش و فشار نماینده ها سبب می شد برخی مناطق زودتر گازدار شود.

تربتی ادامه داد: در ابتدای دولت تیم کارشناسی تشکیل شد و بررسی کردند تا چه سوختی برای گرمایش خانه ها در نقاط مختلف کشور مقرون به صرفه است.

فهرستی آماده شد که تا چه قیمتی خط لوله بهتر است و بعد سی ان جی اقتصادی است.

در همه این بررسی ها مشخص شد که گاز در مقایسه با سایر تأمین کننده های انرژی کالای مقرون به صرفه تری برای دولت است.

وی تأکید کرد: به موازات آن قانونی در مجلس به عنوان قانون بند ق تبصره بودجه سال 93 و ماده 12 رفع موانع تولید مصوب شد که این اجازه را به شرکت ملی گاز ایران داد تا با سرمایه گذاری و گازرسانی در مناطق مختلف، سوخت مایع را آزاد کرده و از محل فروش آن ابتدا سرمایه خود را بردارد و مابقی را به دولت تحویل دهد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران افزود: این مبنایی شد تا شرکت ملی گاز با توجه به محاسبه های انجام شده، بدون استفاده از منابع دولتی، گازرسانی در کل کشور و به ویژه روستاها را آغاز کند.

تربتی با اشاره به درآمد 12 میلیارد دلاری کشور از محل توسعه گازرسانی و فروش سوخت های مایعی که جایگزین شده اند، گفت: مجموع هزینه ها برای توسعه گازرسانی در دولت تدبیر و امید 6 میلیارد دلار بوده و با پایان گازرسانی از این پس هزینه ای ندارد و این درآمد برای کشور ادامه دار خواهد بود.

بنابراین گازرسانی در این دولت هم کار اقتصادی بود و هم فشار سیاسی نمایندگان را نداشت.

وی با تأکید بر اینکه در ابتدای دولت مشکل گازوییل داشتیم اما اکنون صادرکننده این فرآورده نفتی هستیم، ادامه داد: در سال های اخیر که با محدودیت فروش نفت روبه رو بودیم بخشی از منابع درآمدی دولت از محل صادرات گازوییل بود.

گازرسانی به روستاها بدون استفاده از منابع دولتی معاون وزیر نفت با بیان اینکه همه روستاهای بالای 20 خانوار را بررسی کردیم و در روستاهایی که اقتصاد جواب می داد، گازرسانی انجام شد، تصریح کرد: شرکت ملی گاز ایران حتی در سال پایانی دولت که به طور معمول کار را جمع می کنند، به دلیل عدم وابستگی به بودجه دولتی، گازرسانی به 4 هزار روستا را در دستور کار دارد.

تربتی با بیان اینکه سالانه 3 هزار روستا را گازرسانی کردیم، اظهار کرد: در ابتدای دولت تدبیر و امید تعداد روستاهای گازرسانی شده 14 هزار روستا بود و تنها در این دولت بیش از 20 هزار روستای دیگر به شبکه گاز متصل شدند و امروز 34 هزار روستا در کشور گازدار هستند.

وی با تأکید بر اینکه هم اکنون هزار و 215 شهر و 34 هزار و 149 روستا با جمعیت 23 میلیون خانوار گازدار هستند، افزود: 193 شهر و 20 هزار و 98 روستا در این دولت گازدار شده اند.

افزایش مصرف گاز در نیروگاه های کشور مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تعداد نیروگاه های گازرسانی شده در ابتدای دولت تدبیر و امید را 65 نیروگاه برشمرد و ادامه داد: امروز 83 نیروگاه به شبکه گاز متصل هستند و تنها دو نیروگاه چابهار و کنارک باقی مانده که با تکمیل خط لوله ایرانشهر به چابهار، این دو نیروگاه نیز تا پایان سال آینده گازدار خواهند شد.

تربتی افزود: همچنین در ابتدای دولت، توسعه زیادی در گازرسانی انجام شده بود اما چون تولید گاز به آن سرعت رشد نکرده بود مجبور بودیم در فصول سرد سال گاز را به بخش خانگی اختصاص دهیم و نیروگاه ها از سوخت مایع استفاده کنند.

تا آنجا که در سال 92 به تقریب معادل 62 میلیارد لیتر سوخت در نیروگاه ها مصرف می شد که 28 میلیارد لیتر آن سوخت مایع بود و 34 میلیارد مترمکعب نیز گاز به مصرف می رسید.

وی به توسعه پارس جنوبی و افزایش 2.

5 برابری تولید گاز از این میدان مشترک نیز اشاره کرد و گفت: حتی امسال که هوا سرد بود و مصرف خانگی به دلیل کرونا افزایش داشت، معادل 80 میلیارد لیتر فرآورده در نیروگاه ها مصرف کردیم که 15 میلیارد لیتر آن سوخت مایع است و بقیه به گاز اختصاص دارد.

بنابراین در این سال ها هم رشد در تأمین گاز داشتیم و هم مصرف سوخت مایع کم شده است.

به گفته معاون وزیر نفت، هم اکنون 27 استان ایران سبز هستند یعنی بیش از 95 درصد از جمعیت 27 استان کشور، گازدار هستند.

تداوم گازرسانی به سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان تربتی با اشاره به اینکه گازرسانی بیشتر در سه استان سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان باقی مانده است، تصریح کرد: گاز به این استان ها دیرتر رسید زیرا گرمسیر بودند و موضوع گاز به عنوان مصرف گرمایشی مطرح نبود.

همچنین این سه استان از شبکه گاز دور بودند، اما اکنون گازرسانی در این استان ها شتاب خوبی گرفته و در کرمان گازرسانی با سرعت انجام می شود.

وی با بیان اینکه در استان سیستان و بلوچستان نیز زاهدان به شبکه گاز متصل شده و تا به امروز 95 درصد خانه های زاهدان علمک گاز دارند اما هنوز متصل نشدند، زیرا گازرسانی به داخل خانه زمان می برد، توضیح داد: یک خط لوله که به سمت شرق استان و شهر خاش می رود؛ همچنین خط لوله شمال استان به سمت زابل در حال اجراست.

خط لوله جنوب استان از ایرانشهر به چابهار نیز در حال اجراست که موضوع آن خط لوله صنعتی و اقتصادی است و از آنجا که دولت برنامه های زیادی در سواحل مکران دارد در تلاش است تا گاز به چابهار برسد و توسعه خوبی در پتروشیمی ها، فولادها و صنایع وابسته ایجاد می شود، از همین رو خط لوله با قطر بالا در حال ساخت است که صادرات به پاکستان نیز از همان خط لوله انجام خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تاکید کرد: همه خطوط لوله اصلی استان سیستان و بلوچستان که باید اجرا شود تا پایان سال آینده تکمیل خواهد شد.

کد خبر 314289
کلید واژه ها: دولت تدبیر و امید - توسعه گازرسانی - شرکت ملی گاز ایران - تدبیر و امید - دولت تدبیر - میلیارد - گازرسانی - شرکت ملی گاز - بودجه دولتی - استفاده - توسعه - دولت - گاز ایران - مدیرعامل - دلار - ایران - شرکت ملی - تدبیر - جایگزین - امید - کشور - سوخت - دولتی - تولیدکننده - بودجه - خاورمیانه - فروش - شرکت - هزینه ها - صنعت نفت

آخرین اخبار سرویس:
حسین استوار شلوغی عجیب بازار بوشهر در وضعیت قرمز

تشدید نظارت های بهداشتی دامپزشکی خراسان رضوی در ماه رمضان

مراحل دریافت کارت اعتباری سهام عدالت

فرصت های اقتصادی منطقه یزد به شرکت های پرتغالی معرفی شد

مشکلات شهرک های صنعتی اهواز پیگیری می شود

8500 بسته معیشتی بین خانواده های نیازمند رشت توزیع می شود

سمیه آهنگرانی فراهانی رزمایش مرحله سوم ایران همدل(اطعام مهدوی)

مرحله اول متناسب سازی حقوق بازنشستگان بدون حصول منابع مطالبات اجرا شد

جدول تغییرات قیمت خودرو سایپا و قیمت خودرو ایران خودرو سه شنبه 24 فروردین

حسین استوار بازار بوشهر در حصار کرونا

آغاز غنی سازی 60 درصدی در نطنز از امشب

آغاز” سه شنبه های پاسخگویی” در بیمه رازی

قاچاق مرغ و تخم مرغ صفر می شود

چالش های شفافیت در نظام بانکی و راه کارهای پیش رو

کتاب مدیریت مالی کاربردی برای شرکت های بیمه منتشر شد

حقوق مستمری بگیران حداقل بگیر کمتر از 75 درصد افزایش سنواتی، ترمیم می شود

دستورالعمل همسان سازی حقوق و مزایای کارمندان اعلام شد

فرماندار: اجرای 150 طرح اشتغالزایی در قرچک آغاز شد

تاکنون چند خانه خالی شناسایی شده است؟

اعلام روش استخراج ارز دیجیتال در ایران

نبود نظارت کافی در تهیه و قیمت مرغ و گوشت در چاروسا

قیمت انواع تیبا در بازار / جدول نرخ ها

وام سهام عدالت را چگونه دریافت کنیم؟

بانک مرکزی بزرگ ترین بدهکار دولت است

رشد 10 درصدی وزنی صادرات پگاه

دامپزشکی خراسان رضوی نظارت های بهداشتی خود را شدت می بخشد

پیشرفت 40 درصدی جاده پاتاوه دهدشت در دو سال اخیر/ بازدید مستمر از پروژه در 3 ماه گذشته

کشنده ترین شیرینی جهان!

استقبال رییس جمهور از تولید مشترک واکسن اسپوتنیک در ایران

قیمت شوکه کننده نوبرانه ها!/آلوچه 100 هزار تومان

نیازمند به کارگیری روش های نوین تجارت هستیم/ آمادگی برای توسعه تجارت با هند

خبرهای خوش هیئت دولت برای فرش دستباف ایران

کمپین مجازی بیمه معلم در 1400 کلید خورد

با تخفیفات بیمه ای طرح ماه رحمت تا عید سعید فطر

لزوم معرفی ظرفیت های صنایع تبدیلی کشاورزی گیلان به سرمایه گذاران

ببینید | ویروس «عادی انگاری» خطرناک تر از ویروس «کرونا»

وضعیت ناخوشایند کرونایی در لرستان

تولیدات دامی گنبدکاووس سالانه حدود 159 هزار تن است

بانک مرکزی بزرگترین بدهکار دولت است

120 ثانیه زمان برای خرید بیمه توقف کسب و کار ناشی از کرونا

انعطاف پذیری، مهم ترین شاخص بیمه توقف کسب و کار

نحوه ثبت نام در سامانه املاک و اسکان+ amlak.mrud.ir

شناسایی 1 میلیون و 300 هزار خانه خالی تاکنون/ کاهش تلاطم بازار مسکن با اخذ مالیات

نحوه ثبت نام در سامانه املاک و اسکان+ amlak.mrud.ir

کاهش شدید ذخایر ارزی کشور

مسکن ملی چقدر تمام می شود؟

بانک مرکزی بزرگترین بدهکار دولت است

فراخوان ایدرو برای طرح تولید تایرسنگین زابل

مبارزه با سن مادری گندم در مزارع مرودشت

پیش فروش 1000 واحد مسکونی در اطراف تهران/ اعلام جزییات نحوه قیمت گذاری مسکن ملی

آغاز توزیع گوشت تنظیم بازاری برای ماه رمضان

راه اندازی رینگ طلایی اطراف حرم مطهر با کرایه 180 تومانی

اجاره لاین کراتین اکستنشن و مژه و اپیلاسیون و....

پرسکار و قالب بند

چرخکار ماهر و مسلط

کارگر ساده با جای خواب و غذا

تولید بدلیجات، زیورآلات آیشین

استخدام کارمند اداری خانم در شرکت معتبر

وزیر بهداشت: روشن بود که واردات واکسن هزاران مشکل خواهد داشت | واکسن ملی در بهار تزریق می شود

اطلاعات سپاه انصارالمهدی(عج) 2 انبار سیمان را در زنجان کشف کرد

همکاری بیمه سرمد و کمیته امداد برای حمایت از 7707 طرح اشتغال زایی

گزارش بورس 24 فروردین 1400 / شاخص سرانجام مثبت شد

تولید بیش از 170 نوع محصول در یک گروه صنعتی در سمنان+ فیلم

استاندار گیلان: 666 میلیون دلار صادرات غیرنفتی در گیلان محقق شد

قیمت سکه کاهش یافت

ضرورت اهتمام جدی تر مدیران برای رفع موانع تولید

همکاری در شرکت دانش بنیان

استخدام چندنیرو خانم جهت کار

استخدام سرایدار متاهل

به چرخ کار خانم جهت کار در تولیدی اسکاج نیازمندیم

باطریساز/صافکار و نقاش

پیش بینی توزیع 25 میلیون وعده غذای گرم میان نیازمندان

آذربایجان شرقی دروازه دسترسی به بازار 350 میلیون نفری آسیای میانه است / صادرات شیرینی آذربایجان به 85 کشور

وزیر راه: امکان خانه دار شدنِ مردم را فراهم می کنیم

تعطیلی اسکله های گردشگری قشم تا اطلاع ثانویی

یک سهام بزرگ و باورنکردنی

لزوم حمایت از بازاریان در شرایط کرونایی

روز های سخت کرونایی در ترکیه

عرضه گوشت تنظیم بازار به مناسبت ماه رمضان آغاز شد

عرضه نفت شیل آمریکا در مه 2021 افزایش می یابد

بانک مرکزی بزرگترین بدهکار دولت است/ بخشی از کسری بودجه بخاطر سریع نبودن تبدیل منابع ارزی است

اعطای نمایندگی

جذب نیروی کار اسکله بتنی آرماتور بندی و قالب بندی

استخدام بازاریاب و فروشنده

استخدام جهت تکمیل کادر فروش پخش سراسری چای دبش

خانم جهت منشی درمشاوراملاک

به تعدادی کارگر ساده نیازمندیم

همه چیز درباره دریافت وام سهام عدالت

تولید 4 میلیون قطعه ماهی زینتی در شهرستان آذرشهر

بورس پس از انتخابات وارد دوره سکون می شود

تلاش می شود 20 درصد از دام عشایر ایلام صادر شود

ساخت گلخانه سبزی و صیفیِ به صرفه تر

پیام تبریک مدیرعامل بانک ملت در پی کسب رتبه نخست عملکرد مالی

FF91 خودرویی هوشمند با سیستم عامل NVIDIA Drive

توزیع گوشت تنظیم بازاری برای ماه رمضان شروع شد

متوسط قیمت لپتا پ های در حد نو در بازار امروز 24 فروردین 1400

سهمم مازندران از مهار آب های سطحی کم است

پیش بینی توزیع 25 میلیون وعده غذای گرم میان نیازمندان

بررسی طرز کار گمرک کشور با حضور دژپسند در کمیسیون اصل 90 مجلس

آغاز ثبت نام انتخابات هیئت مدیره شرکت های سهام عدالت کرمانشاه

سود 6 میلیارد دلاری از توسعه گازرسانی در دولت تدبیر و امید

سود 6 میلیارد دلاری از توسعه گازرسانی در دولت تدبیر و امید