مطالب مرتبط:
گزارش همشهری آنلاین از تحقق وعده مترویی حناچی | مناف هاشمی: تا پایان اسفند باز هم بهره برداری داریم؛ افتتاح چند ایستگاه در نوروز
هشت ایستگاه مترو و قطار ملی آماده بهره برداری
19 طرح آبخیزداری استان بوشهر به بهره برداری می رسد
بهره برداری از طرح های مرکز قلب شهید رجایی با حضور وزیر
ایوان قدمگاه آماده بهره برداری است
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 15 اسفند 1399 ساعت 18:002021-03-05دانش

ظرفیت هیأت گزارش ملی سیلاب و سامانه مدیریت دانش قابل بهره برداری است


ایرنا - معاون پژوهشی دانشگاه تهران واگذاری مأموریت هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب ها به دانشگاه تهران را نشان از ظرفیت علمی بالای دانشگاه ها دانست و گفت که ظرفیت های هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب ها از جمله سامانه طراحی شده مدیریت دانش در آینده قابل بهره برداری است.

- " تهران - ایرنا - معاون پژوهشی دانشگاه تهران واگذاری مأموریت هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب ها به دانشگاه تهران را نشان از ظرفیت علمی بالای دانشگاه ها دانست و گفت که ظرفیت های هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب ها از جمله سامانه طراحی شده مدیریت دانش در آینده قابل بهره برداری است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا به نقل از روز جمعه روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر "محمد رحیمیان" معاون پژوهشی دانشگاه تهران و قائم مقام هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب های 98-97، در مقاله ای نوشت: با توجه به اینکه شرایط و مشخصات رخدادهای سیل سال 98 در نقاط مختلف کشور بسیار متفاوت بودند، در راستای کسب اطلاعات دقیق و مستند از رخدادهای فوق بازدیدهای متعددی از مناطق مختلف متأثر از سیلاب ها در سطح هیأت و کارگروه ها برای بررسی مستقیم ماوقع و نیز ارزیابی نتایج و پیامدهای رخداد سیل در کنار کسب اطلاعات از منابع محلی و مردم متأثر از این امر صورت گرفت.

جلسات مختلفی با سازمان های و ارگان هایی که به هر طریق با این امر در ارتباط بودند در سطوح مختلف توسط هیأت و کارگروه ها برگزار شد که تعداد آنها به چند صد جلسه بالغ می شود.

همچنین منابع مختلف اطلاعاتی اعم از داخلی و بین المللی مورد کاوش قرار گرفت تا بتوان به اطلاعات دقیق و معتبر دست پیدا کرد.

جلسات برگزار شده در سطح هیأت و نیز مابین کارگروه ها کمک شایانی در بررسی همه جانبه این رخداد و شناسایی بی طرفانه نقاط ضعف و قوت سازمان ها، نهادها و ارگان های مختلف و همینطور قوانین و دستورالعمل ها در خصوص مدیریت سیلاب نمود.

همچنین سعی شد تا از تجربیات سایر کشورها در قالب نشست های بین المللی و نیز مطالعه مستندات رخدادهای مشابه، به منظور ارائه راهکارهایی در جهت بهبود وضعیت مدیریت سیلاب بهره گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه ماحصل فعالیت این هیأت در سه مرحله به رییس جمهور ارائه شد، اعلام کرد گزارش روایت سیل در مهرماه 98، گزارش پاسخ به سوالات رییس جمهور در بهمن 98 و گزارش نهایی به همراه گزارش های تخصصی کارگروه ها در اسفند 98.

گزارش نهایی هیأت با عنوان "روایت، تحلیل و درس آموخته ها و پیشنهادها" به جای نگاه بخشی و صرفاً توجه به حیطه محدود و مشخص سعی کرده است، با نگاه جامعی ضمن تبیین چرایی بروز رخدادها، عطف به نظریه ها، مدل ها، و به اتکای داده های متقن به دست آمده از مطالعات میدانی یا دستگاه ها و سازمان های مسئول، با تحلیل های علمی نگاهی جدی به اصلاح حکمرانی داشته باشد.

این گزارش تلاشی است برای آنکه معلوم شود چگونه عناصر حکمرانی در حیطه تخصصی هر کارگروه، و ترکیب کارکرد عناصر حکمرانی در حیطه همه کارگروه ها، به نحوی کار کرده اند که مسئله – مدیریت سیلاب در هر سه بازه زمانی پیش، حین و پس از سیلاب – سبب بروز نقصان ها، خسارات و فاصله با وضع مطلوب شده است، و چه اصلاحاتی باید صورت گیرد و این اصلاحات باید به کدام عناصر حکمرانی معطوف باشد.

معاون پژوهشی دانشگاه تهران تصریح کرد گزارش های هیأت که حاصل مشارکت بیش از 700 نفر و هزاران نفر-ساعت کار فشرده در عرصه های مختلف است مورد توجه ریاست جمهوری قرار گرفته و بر اساس راهکارهای پیشنهادی در این گزارش ها مواردی جهت اجرا و پیگیری به وزارتخانه ها و سازمان های مرتبط ابلاغ شده است و مبنای تدوین و یا بازنگری قوانین، آیین نامه ها و دستورالعمل های مرتبط قرار گرفته است.

وی تاکید کرد تجربه هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب ها ما را متقاعد می سازد که این شیوه از بررسی مسائل را که با اتکا به جامعه علمی و کارشناسی کشور، با رویکردی بین رشته ای - بین بخشی با تضمین استقلال هیأت در بررسی و اعلام نتایج صورت می گیرد، یکی از راه های مفید و مؤثر برای بررسی مسائل کشور و حرکت به سمت بهبود حکمرانی است.

دکتر رحیمیان از جمله یافته های کلیدی هیأت در عرصه های مختلف مورد بررسی را "لزوم بررسی و تدوین آثار تغییر اقلیم بر سرنوشت کشور"، ارتقای جایگاه و تثبیت اقتدار مدیریت بحران کشور در سطوح مختلف، به ویژه در حین بحران سیلاب، الزام به تنقیح، شفاف سازی و بهنگام سازی قوانین، مقررات و دستورالعمل ها، ترمیم سرمایه اجتماعی و تقویت همبستگی ملی و اعتماد عمومی، تبیین و تنظیم نقش نیروها و نهادهای مردمی و آموزش و ارتقای سطح ادراک خطر و بهره گیری از ظرفیت آنها برای افزایش تاب آوری در زمان های قبل، حین و بعد از حوادث طبیعی مانند سیل، طراحی و استقرار جایگاه ویژه نیروهای مسلح در حین بحران، لزوم نگرش جامع به حوضه آبریز از منظر سیلاب و طراحی و تهیه طرح های مرتبط و مکمل آبخیزداری، حفظ جنگل ها و مراتع، احداث سازه های آبی نظیر سدها، بندها، سیل بندها، حفظ حریم و بستر رودخانه ها با تأکید بر جلوگیری از تعرض به منابع طبیعی و محیط زیست، بازنگری ویژه در ضوابط و مقررات فنی شهرسازی، احداث زیرساخت ها وتعیین کاربری ها، لزوم رفع کاستی های نظام فنی اجرایی کشور در ابعاد مختلف، و به کارگیری جدی تر امکانات و تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری و فناوری های جدید به ویژه در امور هواشناسی و آب شناسی اعلام کرد.

ارتقای سطح آمادگی، ادراک خطر و آموزش و ایجاد آمادگی تمامی سیاست گذاران، مدیران ذی ربط در حوادث و آمادگی کامل وزیر کشور، استانداران و فرمانداران برای فرماندهی حین بحران، توجه به ارتباطات بحران و سامان دهی نقش مؤثر رسانه های بزرگ و کوچک، لزوم برقراری منابع مالی لازم از طرق مختلف و از جمله اعتبارات دولتی، استفاده از منابع صندوق ها به ویژه برقراری نظام بیمه ای و لزوم توجه ویژه به فرایندها و رویّه ها از جمله تهیه برنامه های واکنش به شرایط اضطراری در مراحل قبل، حین و بعد بحران سیلاب از دیگر یافته های کلیدی هیأت در عرصه های مختلف مورد بررسی است که معاون دانشگاه تهران به آن اشاره کرد.

وی گفت که نظر به رویکرد جامع و همه سویه نگر در این مطالعات استفاده و عملیاتی کردن دستاوردها و پیشنهادات ارائه شده در آن می تواند نقشی بسیار مؤثر و راهگشا در بهبود ساختار مدیریت سیل کشور داشته باشد و از وقوع رخدادهای مشابه در کشور جلوگیری نماید.

البته به کار بستن پیشنهادات هیأت نیازمند کار بیشتر و آماده سازی بسترها و زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری و البته تأیید و عزم دولت است.

برای به کار بستن آن دسته از پیشنهادات که مورد قبول دولت است، ایجاد تیم های تخصصی پیگیری و نظارت که گزارش اقدامات انجام شده را به مسئولان و مردم بدهند، ضروری است.

که صد البته همه اینها مستلزم وجود اراده و ساز و کار برای پیگیری و پیاده سازی یافته های هیأت است.

معاون پژوهشی دانشگاه تهران همچنین با اعلام طراحی سامانه مدیریت داده ها و گزارش ها گفت که این سامانه حاوی داده ها و اطلاعات بسیار زیادی است که گروه های تخصصی بسیاری قادرند از آنها برای بررسی جوانب مختلف سیلاب ها استفاده کنند.

تجارب اعضای هیأت نشان می دهد که همه داده ها و یافته های کارگروه ها، در گزارش های نهایی به دلیل تنگنای زمانی و چارچوب سؤالاتی که رییس جمهور محترم برای هیأت مشخص کرده بودند بازتاب نیافته است و لذا این ذخیره ارزشمند داده و یافته، کماکان جای تحلیل و پژوهش دارد.


کلید واژه ها: دانشگاه تهران - دانشگاه - دانش - تهران - گزارش - بهره برداری - مدیریت دانش - سیلاب - ظرفیت - هیأت - ویژه - ظرفیت علمی - دانشگاه ها - پژوهشی - سامانه - مدیریت - ایرنا - معاون - واگذاری - قابل - بهره - روابط عمومی - طراحی - آینده - قائم مقام - نشان - سیل سال 98 - علمی - مشخصات - روابط

آخرین اخبار سرویس:
افرادی به چاپ مقاله ایراد می گیرند که از نوشتن مقاله عاجزند/ تخلف در یک دانشگاه تحصیلات تکمیلی

سنگ های سطح مریخ از دیدگاه «استقامت»

افرادی به چاپ مقاله ایراد می گیرند که از نوشتن مقاله عاجزند/ تخلف در یک دانشگاه تحصیلات تکمیلی

همکار جهت کافی نت

نمایشگاه «فلسطین تنها نیست»

نفس تنگی بیمارستان ها، تعطیل کنید/ نشست وین؛ اتلاف وقت برای طرح های تحقیرآمیز/ سبقت غنی سازی 60 درصدی از وین

استفاده از شبکه های آزمایشگاهی تسهیل می شود/ مانع زدایی از توسعه فعالیت های علمی در دانشگاه

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

کار در منزل یا حضوری فروش

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 27 فروردین

نوه داریوش ارجمند+ عکس | رویداد24

5 درصد دانشجویان غیرایرانی در خوابگاه ها اسکان دارند

دانشگاه صنعتی سهند بدون آزمون در مقطع دکتری دانشجو می پذیرد

آیت الله آملی ستاره درخشان آسمان علم و دانش بود

100 بسته معیشتی از سوی دانشجویان جهادگر مسجدسلیمان بین نیازمندان این شهرستان توزیع شد

سوییس به آموزش حضوری باز می گردد

برگزاری امتحانات دانشگاه پیام نور به صورت مجاز

دانشگاه محقق اردبیلی در 5 رشته جدید دانشجو می پذیرد

سوییس به آموزش حضوری باز می گردد

سوییس به آموزش حضوری باز می گردد

سوییس به آموزش حضوری باز می گردد

آغاز جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان از اول اردیبهشت

میزان قراردادهای صنعتی دانشگاه امیرکبیر در سال گذشته 4 برابر شد

امتحانات دانشگاه پیام نور به صورت مجازی برگزار می شود

ویزیت رایگان بیماران در مناطق محروم بندپی شرقی

قطب های علمی به دست فراموشی سپرده شده و هیچ محتوایی ندارند

همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی و مجتمع دارویی هلال ایران

قراردادهای صنعتی دانشگاه امیرکبیر 4 برابر شده

پیشنهادی برای تضمین اشتغال دانشجویان/ زیست جانوری با گرایش سایبورگ راه اندازی شود

فراخوان جذب نیروی امریه سربازی در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل اعلام شد

سفیدترین رنگ ساختمان ساخته شد

برگزاری جلسات قرائت قرآن و نماز جماعت در هرمزگان ممنوع است

شرایط فوق بحرانی اراک/ مردم کپسول های بدون استفاده خود را به بیمارستان ها اهدا کنند

امتحانات دانشگاه پیام نور به صورت مجازی برگزار می شود

آتش بازی استقلال

آزمون استخدامی خاص فرزندان شهید و جانباز چه زمانی برگزار می شود؟

84 فارغ التحصیل از 100 دانشگاه برتر دنیا به مراکز علمی داخلی پیوستند

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی دزفول چهره برتر هنر انقلاب اسلامی خوزستان شد

افزایش وام ویژه دانشجویان دکتری/ثبت نام آغاز شد

پذیرش دانشجوی دکتری بدون آزمون در دانشگاه شریف

بی شکلی هویت زمانه من است

فردا؛ آخرین مهلت ثبت نام دکتری بدون آزمون دانشگاه خواجه نصیر

دانشگاه صنعتی اصفهان در مقطع دکتری بدون آزمون دانشجو می پذیرد

ده کشور برتر دنیا در قدرت سایبری / از کشف منطقه ای جدید در کهکشان راه شیری تا گامی موثر برای درمان نوعی کم خونی

قراردادهای صنعتی دانشگاه امیرکبیر بیش از 4 برابر شده است

15 مزیت آموزش مجازی/ آموزش مجازی در سایه استفاده از فناوری اطلاعات گسترش می یابد

خبر خوش بودجه ای برای دانشگاه ها / جزییاتی که باید از وام های دانشجویی بدانید

اعلام جزییات پذیرش دانشجوی دکتری بدون آزمون در دانشگاه صنعتی شریف

وضعیت اهواز و آبادان سیاه شد

اعلام جزییات پذیرش دانشجوی دکتری بدون آزمون در دانشگاه صنعتی شریف

اختراعات ناسا که همه ی ما استفاده می کنیم

آبدارچی و نگهبان در پردیس

استخدام دندانپزشک آقا با شرایط عالی در تهران

ترافیک سنگین در آزاد راه کرج_تهران

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

هدفگذاری دانشگاه آزاد اسلامی برای راه اندازی مرکز مهارتی نفت و گاز در بندرجاسک/ از آموزش صرف به سمت کارآفرینی حرکت کرده ایم

زندگینامه محمدرضا جوادی یگانه (1348-)

ساخت ربات شناگر برای اولین بار

موثرترین راه کنترل کرونا چیست؟

رویداد تازه شو با محوریت فناوری مد و لباس در اراک برگزار شد

ثبت نام راننده اسنپ

رباتی که زیرآب شنا می کند

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 26 فروردین

فروشنده ماهر مبل در مغازه

رباتی که زیرآب شنا می کند

افزایش 4 برابری قراردادهای صنعتی دانشگاه امیرکبیر نسبت به سال 88

همکار بازاریاب برای دفتر فنی

استخدام مدیر کنترل کیفیت در گروه تولیدی ژیوان زیست فناوری روژه در تهران

50 نفر به اعضای هیات علمی دانشگاه کردستان افزوده شد

استخدام نماینده علمی فروش در آموزش عالی آزاد مدرسان شریف در اصفهان

فروشنده خانم (فروشگاه مواد غذایی)

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل تأکید کرد: ضرورت تقویت حضور پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در فعالیت های بین المللی

استخدام فیلمبردار و تدوینگر در موسسه آموزش عالی آزاد مدرسان شریف در تهران

این ربات می‎تواند شنا کند!

کار در منزل ،شغل پاره وقت

هواگردهای عمود پرواز

مقاله عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی ارومیه به عنوان مقاله برتر انتخاب شد

ضرورت هدایت انجمن های علمی به سمت کارآفرینی و انجام طرح های تحقیقاتی

نشست «انتخابی سرنوشت ساز» 27 فروردین ماه از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان کرمانشاه برگزار می شود

رباتی که زیرآب شنا می کند

روباتی که زیرآب شنا می کند

رباتی که زیرآب شنا می کند

ظرفیت هیأت گزارش ملی سیلاب و سامانه مدیریت دانش قابل بهره برداری است

ظرفیت هیأت گزارش ملی سیلاب و سامانه مدیریت دانش قابل بهره برداری است