مطالب مرتبط:
گزارش همشهری آنلاین از تحقق وعده مترویی حناچی | مناف هاشمی: تا پایان اسفند باز هم بهره برداری داریم؛ افتتاح چند ایستگاه در نوروز
هشت ایستگاه مترو و قطار ملی آماده بهره برداری
19 طرح آبخیزداری استان بوشهر به بهره برداری می رسد
بهره برداری از طرح های مرکز قلب شهید رجایی با حضور وزیر
ایوان قدمگاه آماده بهره برداری است
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 15 اسفند 1399 ساعت 18:002021-03-05دانش

ظرفیت هیأت گزارش ملی سیلاب و سامانه مدیریت دانش قابل بهره برداری است


ایرنا - معاون پژوهشی دانشگاه تهران واگذاری مأموریت هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب ها به دانشگاه تهران را نشان از ظرفیت علمی بالای دانشگاه ها دانست و گفت که ظرفیت های هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب ها از جمله سامانه طراحی شده مدیریت دانش در آینده قابل بهره برداری است.

- " تهران - ایرنا - معاون پژوهشی دانشگاه تهران واگذاری مأموریت هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب ها به دانشگاه تهران را نشان از ظرفیت علمی بالای دانشگاه ها دانست و گفت که ظرفیت های هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب ها از جمله سامانه طراحی شده مدیریت دانش در آینده قابل بهره برداری است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا به نقل از روز جمعه روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر "محمد رحیمیان" معاون پژوهشی دانشگاه تهران و قائم مقام هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب های 98-97، در مقاله ای نوشت: با توجه به اینکه شرایط و مشخصات رخدادهای سیل سال 98 در نقاط مختلف کشور بسیار متفاوت بودند، در راستای کسب اطلاعات دقیق و مستند از رخدادهای فوق بازدیدهای متعددی از مناطق مختلف متأثر از سیلاب ها در سطح هیأت و کارگروه ها برای بررسی مستقیم ماوقع و نیز ارزیابی نتایج و پیامدهای رخداد سیل در کنار کسب اطلاعات از منابع محلی و مردم متأثر از این امر صورت گرفت.

جلسات مختلفی با سازمان های و ارگان هایی که به هر طریق با این امر در ارتباط بودند در سطوح مختلف توسط هیأت و کارگروه ها برگزار شد که تعداد آنها به چند صد جلسه بالغ می شود.

همچنین منابع مختلف اطلاعاتی اعم از داخلی و بین المللی مورد کاوش قرار گرفت تا بتوان به اطلاعات دقیق و معتبر دست پیدا کرد.

جلسات برگزار شده در سطح هیأت و نیز مابین کارگروه ها کمک شایانی در بررسی همه جانبه این رخداد و شناسایی بی طرفانه نقاط ضعف و قوت سازمان ها، نهادها و ارگان های مختلف و همینطور قوانین و دستورالعمل ها در خصوص مدیریت سیلاب نمود.

همچنین سعی شد تا از تجربیات سایر کشورها در قالب نشست های بین المللی و نیز مطالعه مستندات رخدادهای مشابه، به منظور ارائه راهکارهایی در جهت بهبود وضعیت مدیریت سیلاب بهره گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه ماحصل فعالیت این هیأت در سه مرحله به رییس جمهور ارائه شد، اعلام کرد گزارش روایت سیل در مهرماه 98، گزارش پاسخ به سوالات رییس جمهور در بهمن 98 و گزارش نهایی به همراه گزارش های تخصصی کارگروه ها در اسفند 98.

گزارش نهایی هیأت با عنوان "روایت، تحلیل و درس آموخته ها و پیشنهادها" به جای نگاه بخشی و صرفاً توجه به حیطه محدود و مشخص سعی کرده است، با نگاه جامعی ضمن تبیین چرایی بروز رخدادها، عطف به نظریه ها، مدل ها، و به اتکای داده های متقن به دست آمده از مطالعات میدانی یا دستگاه ها و سازمان های مسئول، با تحلیل های علمی نگاهی جدی به اصلاح حکمرانی داشته باشد.

این گزارش تلاشی است برای آنکه معلوم شود چگونه عناصر حکمرانی در حیطه تخصصی هر کارگروه، و ترکیب کارکرد عناصر حکمرانی در حیطه همه کارگروه ها، به نحوی کار کرده اند که مسئله – مدیریت سیلاب در هر سه بازه زمانی پیش، حین و پس از سیلاب – سبب بروز نقصان ها، خسارات و فاصله با وضع مطلوب شده است، و چه اصلاحاتی باید صورت گیرد و این اصلاحات باید به کدام عناصر حکمرانی معطوف باشد.

معاون پژوهشی دانشگاه تهران تصریح کرد گزارش های هیأت که حاصل مشارکت بیش از 700 نفر و هزاران نفر-ساعت کار فشرده در عرصه های مختلف است مورد توجه ریاست جمهوری قرار گرفته و بر اساس راهکارهای پیشنهادی در این گزارش ها مواردی جهت اجرا و پیگیری به وزارتخانه ها و سازمان های مرتبط ابلاغ شده است و مبنای تدوین و یا بازنگری قوانین، آیین نامه ها و دستورالعمل های مرتبط قرار گرفته است.

وی تاکید کرد تجربه هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب ها ما را متقاعد می سازد که این شیوه از بررسی مسائل را که با اتکا به جامعه علمی و کارشناسی کشور، با رویکردی بین رشته ای - بین بخشی با تضمین استقلال هیأت در بررسی و اعلام نتایج صورت می گیرد، یکی از راه های مفید و مؤثر برای بررسی مسائل کشور و حرکت به سمت بهبود حکمرانی است.

دکتر رحیمیان از جمله یافته های کلیدی هیأت در عرصه های مختلف مورد بررسی را "لزوم بررسی و تدوین آثار تغییر اقلیم بر سرنوشت کشور"، ارتقای جایگاه و تثبیت اقتدار مدیریت بحران کشور در سطوح مختلف، به ویژه در حین بحران سیلاب، الزام به تنقیح، شفاف سازی و بهنگام سازی قوانین، مقررات و دستورالعمل ها، ترمیم سرمایه اجتماعی و تقویت همبستگی ملی و اعتماد عمومی، تبیین و تنظیم نقش نیروها و نهادهای مردمی و آموزش و ارتقای سطح ادراک خطر و بهره گیری از ظرفیت آنها برای افزایش تاب آوری در زمان های قبل، حین و بعد از حوادث طبیعی مانند سیل، طراحی و استقرار جایگاه ویژه نیروهای مسلح در حین بحران، لزوم نگرش جامع به حوضه آبریز از منظر سیلاب و طراحی و تهیه طرح های مرتبط و مکمل آبخیزداری، حفظ جنگل ها و مراتع، احداث سازه های آبی نظیر سدها، بندها، سیل بندها، حفظ حریم و بستر رودخانه ها با تأکید بر جلوگیری از تعرض به منابع طبیعی و محیط زیست، بازنگری ویژه در ضوابط و مقررات فنی شهرسازی، احداث زیرساخت ها وتعیین کاربری ها، لزوم رفع کاستی های نظام فنی اجرایی کشور در ابعاد مختلف، و به کارگیری جدی تر امکانات و تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری و فناوری های جدید به ویژه در امور هواشناسی و آب شناسی اعلام کرد.

ارتقای سطح آمادگی، ادراک خطر و آموزش و ایجاد آمادگی تمامی سیاست گذاران، مدیران ذی ربط در حوادث و آمادگی کامل وزیر کشور، استانداران و فرمانداران برای فرماندهی حین بحران، توجه به ارتباطات بحران و سامان دهی نقش مؤثر رسانه های بزرگ و کوچک، لزوم برقراری منابع مالی لازم از طرق مختلف و از جمله اعتبارات دولتی، استفاده از منابع صندوق ها به ویژه برقراری نظام بیمه ای و لزوم توجه ویژه به فرایندها و رویّه ها از جمله تهیه برنامه های واکنش به شرایط اضطراری در مراحل قبل، حین و بعد بحران سیلاب از دیگر یافته های کلیدی هیأت در عرصه های مختلف مورد بررسی است که معاون دانشگاه تهران به آن اشاره کرد.

وی گفت که نظر به رویکرد جامع و همه سویه نگر در این مطالعات استفاده و عملیاتی کردن دستاوردها و پیشنهادات ارائه شده در آن می تواند نقشی بسیار مؤثر و راهگشا در بهبود ساختار مدیریت سیل کشور داشته باشد و از وقوع رخدادهای مشابه در کشور جلوگیری نماید.

البته به کار بستن پیشنهادات هیأت نیازمند کار بیشتر و آماده سازی بسترها و زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری و البته تأیید و عزم دولت است.

برای به کار بستن آن دسته از پیشنهادات که مورد قبول دولت است، ایجاد تیم های تخصصی پیگیری و نظارت که گزارش اقدامات انجام شده را به مسئولان و مردم بدهند، ضروری است.

که صد البته همه اینها مستلزم وجود اراده و ساز و کار برای پیگیری و پیاده سازی یافته های هیأت است.

معاون پژوهشی دانشگاه تهران همچنین با اعلام طراحی سامانه مدیریت داده ها و گزارش ها گفت که این سامانه حاوی داده ها و اطلاعات بسیار زیادی است که گروه های تخصصی بسیاری قادرند از آنها برای بررسی جوانب مختلف سیلاب ها استفاده کنند.

تجارب اعضای هیأت نشان می دهد که همه داده ها و یافته های کارگروه ها، در گزارش های نهایی به دلیل تنگنای زمانی و چارچوب سؤالاتی که رییس جمهور محترم برای هیأت مشخص کرده بودند بازتاب نیافته است و لذا این ذخیره ارزشمند داده و یافته، کماکان جای تحلیل و پژوهش دارد.


کلید واژه ها: دانشگاه تهران - دانشگاه - دانش - تهران - گزارش - بهره برداری - مدیریت دانش - سیلاب - ظرفیت - هیأت - ویژه - ظرفیت علمی - دانشگاه ها - پژوهشی - سامانه - مدیریت - ایرنا - معاون - واگذاری - قابل - بهره - روابط عمومی - طراحی - آینده - قائم مقام - نشان - سیل سال 98 - علمی - مشخصات - روابط

آخرین اخبار سرویس:
چگونگی برگزاری آزمون جامع در دانشگاه آزاد اسلامی

زمان بندی سامانه انتقال و میهمانی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی اعلام شد

چگونه بدون شرکت در آزمون دانشجوی دکتری دانشگاه تربیت مدرس شویم؟

امضای تفاهم نامه همکاری

نخست وزیر ارمنستان جزییات استعفای خود را اعلام کرد

رویداد ملی «ایده آزاد اسباب بازی» برگزار می شود

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 25 فروردین

استخدام کارشناس طراحی در یک گروه مبلمان در تهران

ارتقای سطح کیفی دانشگاه ها در طرح آمایش آموزش عالی

جلب توجه محتوای اخلاقی پندنامه عطار برای اروپاییان

تیپ سبز و شعر بهاری الهام حمیدی! + عکس

استخدام کارشناس پژوهش و فناوری (رشته پلیمر) در البرز

کشف یک اثر 2 هزار و 700 ساله در کرمانشاه/ این اثر دریچه ای جدید برای مطالعات تاریخ باستان است

دانشگاه صنعتی شهدای هویزه بالاترین ضریب مقالات ISI را بین دانشگاه های خوزستان کسب کرد

درخشش دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در رتبه بندی سال 2021

عضو هیات علمی دانشگاه مازندران، سرپرست دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل شد

380 هزار پایان نامه 4 میلیون بار دانلود شدند/ جدول دانشگاهها و رشته های نخست در دانلود پایان نامه

«بیا بازی» در کرمانشاه راه اندازی می شود

ارسال 30 قطعه شعر به جشنواره شعر امید دانشگاه آزاد بندرعباس

بیا بازی در کرمانشاه راه اندازی می شود

دانشگاه های ایران از 133 کشور دنیا پذیرش دانشجو دارند

بازدیدرییس دانشگاه مازندران از طرح های عمرانی در دست انجام و بخش های مختلف دانشگاه

دانشجویان دندانپزشکی دانشگاه آزاد بروجرد در آزمون علوم پایه 100 درصد قبولی را به خود اختصاص دادند

استخدام کارشناس فروش در شرکت سلامت گستران پردیس پارت در تهران

تحصیل دندانپزشکی در روسیه در دانشگاه های مورد تایید ایران 2021

اعتراض داوطلبان آزمون های علوم پایه و پره انترنی پاسخ داده شد

روشی نوین برای استخراج صنعتی مس در پارک علم و فناوری البرز ارائه شد

سفر به 3400 سال قبل با بررسی مدفوع خفاش!

استخدام کارشناس پژوهش و فناوری (رشته پلیمر) در البرز و تهران

شکری: وزارت علوم هیچ نظارتی بر عملکرد قطب های علمی ندارد / عدم کارکرد قطب ها ی علمی در کشور

وبینار «آشنایی با گواهینامه های هوانوردی B1 chr(038) B» برگزار می شود

بازگشت 84 فارغ التحصیل ایرانی از دانشگاههای برتر دنیا به مراکز علمی کشور

وبینار «آشنایی با گواهینامه های هوانوردی B1 & B» برگزار می شود

وبینار مقدمه ای بر کاربرد یادگیری ماشین در مهندسی شیمی و نفت برگزار می شود

مطیعی: افزایش وام ویژه دکتری به یک میلیون تومان در ماه / واریز اولین دوره وام از پایان فروردین

آخرین مهلت ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد پزشکی 1400

زیرساخت های پژوهشی و آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی لرستان تقویت می شوند

کشت گیاه دارویی مورینگا در دانشگاه پیام نور جهرم

دانشگاه های ایران از 133 کشور دنیا پذیرش دانشجو دارند

اسپیس ایکس ماه نورد یخ یاب ناسا را به ماه می برد

وام ویژه دانشجویان دکتری افزایش یافت

حمایت از راه اندازی خانه های خلاق در استان های کشور

نهال کاری در زمین های رفع تصرف شده + آلبوم

بهاره رهنما از دکوراسیون منزل جدیدش رونمایی کرد

استخدام کارمند اداری در شرکت فنی و مهندسی پترو ایمن شریف در تهران

عکس عاشقانه علی ضیا با گوشی لاکچری/ مخاطب خاص علی ضیا کیست؟

عزم شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ساماندهی کنکور 1401

ساخت اولین دستگاه شستشوی هدفون ها + عکس

جذب نیروی امریه در سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف

کنایه مجری به مبلغ پایین یارانه معیشتی

کارگاه مجازی «دیزاین اکسپرت» برگزار می شود

ضوابط و مواد آزمون جامع دکتری دانشگاه علامه طباطبایی اعلام شد

مجتمع آموزشی سمای پلدشت راه اندازی می شود/ تلاش برای فعالیت آزمایشگاه مرجع با همکاری سازمان منطقه آزاد ماکو

دانشگاه های ایران از 133 کشور دنیا پذیرش دانشجو دارند

کدام دروس دانشگاهی باید حضوری ارائه شود؟

جدیدترین برنامه های دانشگاه آزاد اسلامی گیلان در سال 1400

مسابقه معرفت مهدوی با محوریت «ماه مبارک رمضان» در اردبیل برگزار می شود

استخدام نماینده علمی (رشته دامپزشکی، علوم دامی) در پارس هل دارو در تهران

آغاز طرح غربالگری سلامت دانشگاهیان دانشگاه ارومیه

دانشگاه امیرکبیر موفق به دریافت گرنت آراسموس شد

کاشت 700 اصله درخت مثمر در دانشگاه آزاد اسلامی واحد گلپایگان

84 فارغ التحصیل به مراکز علمی داخلی پیوستند

84 فارغ التحصیل به مراکز علمی داخلی پیوستند

روند صعودی کرونا در لرستان/ شناسایی 1115 مورد جدید به کرونا ویروس

آموزش برنامه نویسی فرترن با رویکرد CFD

تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه های فردوسی و کوردبا اسپانیا منقعد شد

سرپرست دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل منصوب شد

راه اندازی دکترای حرفه ای اپتومتری برای دانشجویان غیر ایرانی

دوره آموزشی نرم افزار کاربردی chemdraw برگزار می شود

آغاز پذیرش دانشجوی دکتری بدون آزمون شهید بهشتی/اعلام جزییات ثبت نام

آخرین مهلت ثبت نام آزمون ارشد علوم پزشکی؛ امروز

برگزاری نشست «بیهوشی استنشاقی و تزریقی در حیوانات کوچک»

کتاب «دیپلماسی بازی های دیجیتال» منتشر شد

مدارس مهارت محور در میناب گسترش می یابد/ ایجاد رشته های دریامحور در دستور کار

دانشگاه های ایران از 133 کشور دنیا پذیرش دانشجو دارند

مقاله مشترک دانشجوی ایرانی در الزویر

برنامه دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت الله آملی برای جذب دانشجوی خارجی

بسترسازی خدمات نوین آموزشی در دانشگاه آزاد اسلامی/ «آموزشیار» بی انضباطی را سامان داد

مهلت درخواست انصراف از تحصیل برای پذیرفته شدگان بدون آزمون دانشگاه تهران

سرپرست دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل منصوب شد

دروس عملی در شهرهای زرد و آبی حضوری برگزار می شود

پذیرش دانشجو از 133 کشور دنیا در دانشگاههای ایران

راه اندازی پرتالی برای هدایت پذیرش کلیه دانشجویان غیرایرانی

برنامه کاهش هزینه ها در سال 1400 ادامه می یابد/ بیمارستان امام علی(ع) کازرون امسال راه اندازی می شود؟

انتصاب دبیر مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران

وضعیت دو شهرستان جنوب کرمان رو به قرمز شدن

گاندوی دلچسب روحانی / شماره بیست و هفتم نشریه صراط دانشگاه آزاد همدان منتشر شد

امشب، آخرین مهلت ثبت نام المپیاد غیرمتمرکز علمی و دانشجویی کشور

رونمایی از 4 اثر منظوم دانشجویان و اساتید دانشگاه آزاد بندرعباس

پیامک به دانشجویان برای پیگیری ثبت نام وام های دانشجویی

استخدام کارشناس تولید محتوا با مزایا در یک موسسه علمی و آموزشی در تهران

کدام دروس دانشگاهی باید حضوری ارائه شود؟

امروز آخرین مهلت ثبت نام کنکور ارشد علوم پزشکی

شورای عالی انقلاب فرهنگی به دنبال ساماندهی کنکور

سرپرست دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل منصوب شد

دانشگاه های ایران از 133 کشور دنیا پذیرش دانشجو دارند

ایران روبه انقراض / شماره دهم نشریه «دغدغه» دانشگاه علامه طباطبایی منشر شد

دانشجویان انگلیسی از ماه آینده راهی دانشگاه می شوند

نام ایران در فهرست کشور های حامی روز جهانی تنوع زمینی قرار گرفت

انعقاد تفاهم نامه همکاری های مشترک علمی میان دانشگاه آزاد و بنادر و دریانوردی گیلان

ظرفیت هیأت گزارش ملی سیلاب و سامانه مدیریت دانش قابل بهره برداری است

ظرفیت هیأت گزارش ملی سیلاب و سامانه مدیریت دانش قابل بهره برداری است