مطالب مرتبط:
العراق | اللواء 16 بالحشد الشعبی یعثر علی 3 مضافات تحتوی مواد لوجستیه وطبیه لداعش شرق صلاح الدین
هفتانه کتاب-132 | جایگاه واقعی زن با سبک زندگی صحیح
خط حزب الله 278 | درخت برای زندگی
و اما این زندگی چندماه اجاره داده می شود | سمیه کاظمی حسنوند
خط حزب الله 278 | درخت برای زندگی
-187 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 15 اسفند 1399 ساعت 04:002021-03-04سياسي

شمس الدین: در همه ابعاد باید شاقول و تراز مهدوی داشته باشیم | از سبک زندگی مهدوی فاصله گرفته ایم


حوزه/ مدیر بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) استان سمنان گفت: اگر بخواهیم در مورد سبک زندگی مهدوی صحبت کنیم باید در زندگی های مان از قانون و مقرراتی که در فرمایش های امام عصر (ع) وجود دارد تبعیت کنیم، - حوزه/ مدیر بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) استان سمنان گفت: اگر بخواهیم در مورد سبک زندگی مهدوی صحبت کنیم باید در زندگی های مان از قانون و مقرراتی که در فرمایش های امام عصر (ع) وجود دارد تبعیت کنیم، ایشان چه چیز های می خواهند؟ در همسرداری؛ در فرزندداری؛ در تکثر فرزند آوری .

خبرگزاری حوزه - سمنان/ آدینه های مهدوی ، یک پرونده خبری در خبرگزاری حوزه" است که برای یادآوری عزیزترینی که در این دل مشغولی های زندگی شده است غریب ترین، طرح ریزی شده تا شاید با عنایت حضرت صاحب الزمان (عج) باعث چشاندن نمکی از طعم زندگی مهدوی به جامعه گردد.

حجت الاسلام محمدرضا شمس الدین، مدیر بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) استان سمنان، در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه در سمنان، از ابعاد سبک زندگی مهدوی و چگونگی رسیدن به این سبک و وظایف منتظران قائم آل محمد(عج) در عصر غیبت سخن گفته است؛ مشروح این گفت وگو را در ادامه می خوانید: سبک زندگی مهدوی چه ابعادی دارد؟ یکی از مهم ترین مسائلی که شاید کمتر به آن توجه شده است و دارای اهمیت فراوان است و همچنین مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده مسئله سبک سازی است، سبک سازی اسلامی کاری که شاید در جوامع غربی به شدت درحال انجام آن هستند ولی در حال حاضر این مسئله مورد غفلت قرار گرفته است.

در سبک زندگی اسلامی اولا باید در مورد خود کلمه سبک صحبت شود سبک یعنی روش، روشمندی زندگی اسلامی، یعنی حتما یک قوانینی وجود دارد و ما باید تابع مقررات و قوانینی باشیم.

اگر بخواهیم در مورد سبک زندگی مهدوی صحبت کنیم باید در زندگی های مان از قانون و مقرراتی که در فرمایش های امام عصر (ع) وجود دارد تبعیت کنیم، ایشان چه چیز های می خواهند؟ در همسرداری؛ در فرزند داری؛ در تکثر فرزند آوری و بسیاری از مسائل دیگر که اکنون عدم رعایت فاصله ما یکی پس از دیگری خودش را نشان میدهند.

به دلیل دوری از بعضی از فرامین و دستورات مثل تکثر در فرزند آوری ضرر هایی به ما وارد شده و نسبت به بعضی جوامع عقب هستیم در بسیاری از کشور های پیشرفته در همین چند دهه اخیر به پیشرفت بسیار عجیبی رسیدند مثل کشور چین.

نیروی انسانی مهمترین مؤلفه پیشرفت است شاید خیلی از کشورهای دیگر که این مؤلفه را در نظر نگرفتند در حال حاضر واقعا به دریوزگی و گدایی نسبت به نیروی انسانی مبتلا شدند سبک زندگی اسلامی یعنی دنبال مقدمات و قوانینی که مورد رضایت امام عصر (ع) باشد بگردیم.

در عرصه اقتصاد؛ در عرصه فرهنگ؛ در عرصه سیاست هرکدام از اینها اگر بخواهیم وارد شویم مفصل است مثلا در عرصه سیاست دکترین مهدویت اجازه اینکه یک عده ای خودشان را غالب بر دیگری بدانند نمی شود و در دکترین مهدویت ما غالب نداریم؛ در دکترین مهدویت همه مسالمت آمیز به اندازه استحقاقشان سهم دارند و ابر قدرت نداریم، کدخدا نداریم اما چون این سبک مورد رعایت قرار نمیگیرد ممکن است بعضی اوقات شاید کسانیکه حتی مسئولیت دارند به کدخدا گری معتقد میشوند و این مسئله را تئوریزه میکنند حتی برای اداره امور.

در عرصه اقتصاد اگر بخواهیم راجع به سبک زندگی اسلامی یعنی قانون و مقررات زندگی اسلامی و مهدویت بخواهیم صحبت کنیم قاعدتا خیلی از مسائل مثلا ربوی بی معناست الان آیا بانک داری ما مهدوی است؟ درصد سود هایی که از مردم گرفته میشود و گاهی از وقت ها پیرو هیچ رابطه شرعی و اسلامی نیست.

در عرصه فرهنگ یک روزگاری مردم در خانه هایشان موجوداتی مانند گوسفند نگه میداشتند و با افتخار مرغ و جوجه نگه داری می کردند که نوعی از اقتصاد مقاومتی بود و شاید پنجاه سال پیش خیلی عالی بود کسی به کس دیگری محتاج نبود اما در شرایط حاضر مردم در خیلی از خانه ها سگ نگه می دارند الان اگر در اپارتمان بچه ای بره یا گوسفندی را نگه داری کند همه اپارتمان به او اعتراض می کنند.

ما در اجتماع در فرد در خانواده، مسائل جسمی مسائل روحی و خیلی از مسائل را اگر بخواهیم واقعا در نظر بگیریم پیرو همین سبک زندگی مهدوی خواهد بود.

در عرصه خانواده کسی از خانواده به هیچ دلیلی نسبت به کس دیگری از اشخاص خانواده تحکم آمیز صحبت نمی کند؛ زور نمی گوید؛ مرد چون مرد است چون ممکن است زور و قوه بیشتری داشته باشد به همسر خودش زور نمیگوید اگر در خانه ای چنین اتفاقی افتاد آن شخص از سبک زندکی مهدوی ساقط شده است در کاسبی ها واقعا در نظر بگیریم کسب و کاری که قدیم بود میرفتند پای درس علما متاجر میخواندند و راه کسب و کار را یاد میگرفتند میگفتند اَلْفِقْهُ ثُمَّ الْمَتْجَرُ.

اول فقه را یاد بگیریم بعد کار و کاسبی راه بیاندازیم.

حالا اگر بخواهیم با همین فرمان به جلو حرکت کنیم بی قاعده و بی ضابطه جلو برویم چیزی از ما باقی نمیماند.

سالیان سال مقام معظم رهبری سبک زندگی ایرانی و اسلامی و یا اسلامی و ایرانی را گوشزد کرده اند؛ سکونت ما در شهر، سکونت ما در اپارتمان، سکونت ما در اجتماع، همه این ها پیرو یک قواعد خاصی که در زمان امدن امام عصر (ع) این قواعد خاص به جد مورد رعایت قرار میگیرد و همگان ملزم به رعایت آن مسئله هستند.

مهم ترین وظیفه منتظران در اثر ظهور چیست؟ اگر امروز امام عصر(عج) بود چه قوانینی را وضع می کرد؟ ما باید چطور آن قوانین را اجرا می کردیم؟ قطعا در بازار ربا ممنوع بود، قطعا در عرصه خانواده مرافعه ممنوع بود، قطعا در عرصه سیاست وازدگی و وا دادگی ممنوع بود قطعا در عرصه های مختلف فرهنگی حفظ کرامت انسانی واجب بود و تحفظ به این مسئله را قطعا و صد درصد به همه ما ایشان گوش زد میکرد به عنوان یک منتظر به عنوان یک علاقه مند به امام عصر (عج) قطعا باید در متون دینی و مذهبی مان را بگردیم دستورالعمل هایی که امام عصر و پدران بزرگ وارشان دادند و احصا کنیم پیدا کنیم و عین همان را عمل کنیم راه های اتصال و نزدیکی به امام عصرچیست ؟ آیت الله میلانی اگر اشتباه نکنم ایشان می گفتند زشت است برای یک شیعه که روز را بگذراند و به فکر امام عصر (عج) نباشد ذکر امام زمان(عج)، یاد امام زمان(عج) یادآوری وجود شریف ایشان یکی از وظایف واقعی ما است.

همان کارهایی که گفتند انجام بدهیم دعای عهد خواندن خیلی مهم است، صدقه برای امام عصر(عج) گذاشتن اهمیت دارد و حفظ بعضی از مسائلی که اتصال را نگه می دارد.

یک برقی که یک جا روشن است با رشته هایی از سیم هرکدام از اینها اگر زدگی پیدا کند مرکز اصلی برق هم اگر بخواهد بالاخره پرفشار برق را بفرستد تا این اتصال به وجود نیاید اینجا روشن نمیشود وجود ما نورانیت پیدا نمیکند مگر اینکه رشته ارتباط ما با امام عصر(عج) الدوام حفظ شود.

هرکاری که هست انجام دهید؛ در اوضاع نداری یک عده از مردم اگر امام زمان(عج) بود قطعا و صد در صد بخشی از زندگی اش را به فقرا میدادند خیلی از پولدار ها هستند رشته اتصال به امام عصر (عج) اگر بخواهد حفظ شود؛ نماز های اول وقت، ادعیه ای که گفتند، ندبه هایی که بالاخره صبح های جمعه باید خوانده شود همه این ها را باید رعایت کرد.

زندگی مورد رضایت بهش امام چه زندگی است ؟ ما در اجتماع، سیاست، فرهنگ، اقتصاد، روابط اجتماعی، روابط خانوادگی اینها همه باید شاقول و تراز مهدوی داشته باشیم؛ یک بنّا که بنایی می کند با این شاقول و تراز بیشتر کار میکند هرچقدر ما رشد کنیم سن مان بالاتر میرود و این شاقول و تراز مهدوی را باید به دیوار زندگی خودمان بچسبانیم نکند تا خدایی نکرده کج و کوج نشود و هرجایی اگر از فکر امام عصر(عج) یا از تفکرات مهدوی دور شویم دیوار کج می شود دیواری که کج شد ردیف سوم و چهارم بعد از این انحراف، دیوار زندگی ما می ریزد اگر با امام عصر (ع) محشور نباشیم.

گفت وگو از فاطمه رحیم زاده عکس از کوثر غلامی انتهای پیام/
کلید واژه ها: زندگی - سبک زندگی - مهدوی - خبرگزاری حوزه - استان سمنان - حضرت مهدی - کنیم - حوزه - خبرگزاری - سمنان - امام عصر - فرهنگی - صاحب الزمان - فرزند - استان - بنیاد - قانون - فرزند آوری - مورد - مدیر - مهدی - آوری - امام - پرونده - عنایت - ایشان - غریب - تراز - خبری - نمکی

آخرین اخبار سرویس:
پاسخ دوم دفتر احمدی نژاد به فائزه هاشمی: در دام اطلاعاتی افتاده اید!

واکنش محمود واعظی به گلایه های وزیر بهداشت

جلیلی درمورد انتخابات: این دوماه را باید جدی بگیریم؛ بحث، بحث انقلاب است، نه فرد

مینو محرز: ایران برای خرید واکسن کرونا دیر اقدام کرد

امروز 6 هزار شرکت دانش بنیان داریم

رییس کارگروه بازنگری در هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مشخص شد

جهانگیری مصوبه اصلاح نحوه برگزاری مناقصات محدود را ابلاغ کرد

روحانی: در دوران کرونا ضرورت تقویت زیرساخت فضای دیجیتال و دولت الکترونیک به خوبی احساس شد

سخنرانی رهبر انقلاب در محفل انس با قرآن کریم آغاز شد

پروژه طراحی هویت بصری شیراز با نگاهی جامع بررسی شود

451 نفر برای تصاحب 187 کرسی شورای روستا ثبت نام کردند

200 هزار پرس غذای گرم در اردبیل توزیع می شود

تکذیب آزادی مهدی هاشمی/ آخرین وضعیت بابک زنجانی

مقابله با موج سهمگین چهارم کرونا نیازمند همدلی همگانی است

اختتامیه جشنواره ملی حماسه گویان

مراسم انس با قرآن در طلیعه ماه رمضان با حضور رهبر انقلاب در حال برگزاری است

متن انگیزشی برای کنکوری ها + جملات خاص انرژی دهنده برای دانش آموزان و دانشجویان

اورانیوم 60 درصد ربطی به سوخت راکتور تهران ندارد

انتخابات در غیاب «یادگار امام»

امروز 6 هزار شرکت دانش بنیان داریم

انتقاد تند خبرگزاری اصولگرا از احمدی نژاد

18 تیرماه؛ مهلت ثبت نام از داوطلبان ورود به مدارس علمیه لرستان

فرآیند بازنگری ساختار اموال تملیکی شروع شد

بهره برداری از سه بخش جدید آب شیرین کن بندرعباس؛ نهم اردیبهشت

مبارزه با فساد با شفافیت رخ می دهد/ به فکر دوران پساکرونا باشیم

جشن «اولین مهمانی خدا» به صورت مجازی در کردستان برگزار می شود

کشور دچار تشدید آلودگی امنیتی شده است/ حادثه نطنز حیثیتی بود

طرح اتان گیری پالایشگاه پارسیان مُهر بادستور رییس جمهوری افتتاح می شود

صدور آراء قضایی پرونده های تملیکی سرعت می گیرد

تغییر 40 درصدی اعضای شورای شهر پایتخت، در گام نخست انتخابات و چند سوال

جانباختن سه هزار و 621 ارمنی در جنگ قره باغ

استبدادی دانستن ولایت فقیه بی انصافی است

اصلاحات آیین نامه حفظ و گسترش باغات تصویب شد

لاوروف: نامه رهبری به پوتین طرح امضای توافق جامع ایران و روسیه بود

451 نفر برای تصاحب 187 کرسی شورای روستا ثبت نام کردند

ضرورت پرهیز از بخشی نگری به موضوع تامین آب کشاورزی

بازگشت به تعهدات برجامی پس از راستی آزمایی متقن صورت گیرد

تسلیت اعضای دفتر امام و جمعی از سیاسیون به سید حسن خمینی

استخدام نماینده علمی با مزایا در یک شرکت معتبر در البرز

اطلاع نگاشت | آبراهام لینکلن فرشته نجات سیاه پوستان؟!

اولین جلسه هیئت اندیشه ورز بانوان قرآنی در سال 1400 برگزار شد

محمدعلی بهمنی در آی سی یو بستری شد

روحانی: انقلاب در زمینه ارتباطات و اقتصاد دانش بنیان یکی از افتخارات دولت است

فیلم/ فرمایشات تاریخی رهبر انقلاب درباره افرادی که روزه می گیرند

آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی/ اسم مسئول جدیدی در پرونده حسن رعیت نیست

سردبیر جدید خبرگزاری رسا معارفه شد

شاخص های راستی آزمایی رفع تحریم ها در حوزه انرژی، صنعت و فناوری هوایی

رسانه ها اهمیت حضور در انتخابات را برای مردم تبیین کنند

مردم قربانی فرصت سوزی های ستاد کرونا شده اند

مهدی هاشمی آزاد نشده است

خیران حوزه سلامت در جنوب غرب خوزستان تقدیر شدند

برای برخورد با قاچاق مواد مخدر باید از برنامه های نوین استفاده کرد

ترکیب پرسپولیس مقابل الوحده اعلام شد

بقا و استمرار نیروهای مسلح مستلزم کسب مجموعه ای از علوم، مهارت های فنی است

بیش از 11 هزار نفر نامزد شوراهای روستا در آذربایجان شرقی

اخبار کوتاه 25 فروردین

برخی می ترسند مردم از اقدامات دولت باخبر شوند/ سامانه تجارت مبارزه با فساد را امکان پذیرتر می کند

افزایش تقاضا برای عضویت در شورا های روستایی خراسان رضوی

روحانی: یکی از افتخارات دولت تحول در حوزه ارتباطات و اقتصاد دانش بنیان است

نامه گروه های تبلیغی جهادی به رییس جمهور

روحانی: اگر از ارتباطات عقب بمانیم نمی توانیم با دنیا حرف بزنیم

مینو محرز: وضعیت کرونا در تهران فاجعه است

مشارکت همه دستگاه اجرایی خراسان جنوبی برای احداث باغ موزه دفاع مقدس

موسیقی در دوران انقلاب خودجوش و پس از پیروزی آن سازمان یافته بود

استخدام پرستار در یک درمانگاه عمومی در مشهد

نیازمند منشی خانم

استخدام حسابدار و سرپرست منابع انسانی و اداری در اصفهان و تهران

ویدئو / طرح تازه مجلس برای سقط های درمانی

وزهای سخت بهزاد

تاکید رییس جمهور بر اهمیت شفافیت و نظارت در دولت الکترونیک

عکس/حیاط ویلا احسان علیخانی | رویداد24

مهارت آموزی اتباع بیگانه برای مشاغل بلاتصدی در اصفهان ضروریست

اعضای کابینه دوازدهم در حاشیه جلسه دولت چه گفتند؟

فولاد خوزستان در تولید پایدار و مسئولیت های اجتماعی سرآمد کشور است

کنایه روحانی به مخالفان مذاکرات: اینقدر نگران نباشید که مذاکرات زود به نتیجه برس

صلح حدیبیه؛ برقرارکننده امنیت برای مسلمانان

شرایط سنی، معدل، مدرک و نظام وظیفه در پذیرش حوزه الزامی است

جلیلی: پاسخ نامعتبر به مسائل مردم، مسیر کشور را منحرف می کند

روحانی: در 8 سال گذشته یک انقلاب در ارتباطات رخ داده

دانشجویان سبزواری در دوره تخصصی آشنایی با فلسطین شرکت می کنند

پیام تبریک دکترشیری مدیرعامل پست بانک ایران به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان

تعداد بانوان داوطلب در شوراهای روستایی میبد هفت برابر افزایش یافت

لزوم هموارسازی مسیر سرمایه گذاران در فرایند تولید

نباید از نهاد اجماع ساز انتظار تولد دموکراسی داشت

شجاعی رییس کارگروه بازنگری در هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان شد

استخدام نگهبان (حراست) آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مسئول دفتر خانم در یک شرکت طراحی معماری در اصفهان

جلیلی: باید از مواضع خوب نیروهای انقلاب حمایت کرد/ مشارکت گسترده مهمترین مسئله در انتخابات است

هدفگذاری امسال ما اشتغال 80 درصد زندانیان است

تصاویر/ شستشوی گنبد حرم حضرت امیرالمومنین(ع) به مناسبت ماه رمضان

نمره هاشمی به شورای شهر تهران |  محسن هاشمی: در بحث آسیب های اجتماعی خیلی خوب پیش نرفتیم | با رانت خواری و شهرفروشی مقابله کردیم

رونمایی از سامانه حمایت از خانواده زندانیان با حضور سخنگوی قوه قضاییه

ضیافت الهی از دیدگاه امام خامنه ای بررسی شد

مراسم انس با قرآن در طلیعه ماه رمضان با حضور رهبر انقلاب برگزار شد

محمدعلی بهمنی در آی سی یو بستری شد

بررسی تاثیر تولیدات رسانه ای بر وضعیت کودکان کار

سخنگوی قوه قضاییه: در سامانه حمایت و انجمن های حمایت ارتباط با سامانه اشتغال برقرار کنید/ درآمد زندانی را از معبر سامانه حمایت به دست خود زندانی برسانید

چگونه خانه­ ای آرام داشته باشیم؟

ماه رمضان؛ فرصتی طلایی برای شروع دوباره زندگی معنوی / چک سفید خداوند برای بندگان روزه دار

بدون پیشرفت در عرصه ارتباطات، حرف زدن با جهان امکان پذیر نیست/ باید برای دنیای پساکرونا برنامه ریزی مناسب داشته باشیم

شمس الدین: در همه ابعاد باید شاقول و تراز مهدوی داشته باشیم | از سبک زندگی مهدوی فاصله گرفته ایم

شمس الدین: در همه ابعاد باید شاقول و تراز مهدوی داشته باشیم | از سبک زندگی مهدوی فاصله گرفته ایم